Kamer wil einde Melkertbanen PZC 99.- Ook volgend jaar weinig mosselen Privatiseren gevangeniswezen leidt tot eenvormige aanpak jDat klinkt goed! zni 2001 PvdA-leider noemt paars werkgelegenheidsbeleid groot succes Onderzoek naar Bouterse op gang Martelingen en moorden in Atjeh Small Sail druk bezocht Alleen Feyenoord wint Reizigers vast in Suriname Lijk zwemmer aangespoeld BJMj Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 in Parachutist (44) uit Aagtekerke overleden na ongeval Vuurgevecht tussen leger en rebellen in Macedonië 22° 15° Af en toe zon Een lokale bui, maar ook af en toe zon. Matige zuidwestenwind, kracht 4. Middagtemperatuur circa 22 graden. 244e jaargang no. 196 maandag 20 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 Het Surinaamse onder zoek naar de daders van de Decembermoorden en de rol van voormalig legerleider Dési Bouter se daarin, lijkt eindelijk op gang te komen. De Surinaamse autoritei ten hebben Nederland en de Verenigde Staten gevraagd mee te werken aan O het onderzoek. O De mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch be schuldigt het Indonesische leger en de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (foto) ervan te martelen en te moor den. Volgens Human Rights Watch heeft Jakarta gefaald bij het bestrijden van de schendingen van de mensenrechten in Atjeh op Sumatra. Small Sail in Vlissingen heeft het afgelopen weekein de naar schatting 100.000 bezoekers getrokken. Vooral op de boulevard was het gis teren dringen geblazen. Voor de traditionele afsluiting van het evenement, de vloot- schouw op zondag, moest een aantal schepen af haken vanwege de *fl harde wind. I dL Van alle titelkandidaten is alleen Feyenoord ongeschonden door de eerste ronde van de nieuwe voetbalcompetitie geko men. De Rotterdammers versloegen gisteren Sparta met 5-0, terwijl Ajax en PSV moeizaam gelijkspeel- den. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9,11 en 12; sport: 13,14,15,16,17,18 19 en 20. door Armand Snijders PARAMARIBO - Achthonderd passagiers van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij Inter Tropical Aviation (ITA) wach ten al zeker een week tot zij van uit Paramaribo naar Brussel en Nederland worden vervoerd. In Nederland hebben meer dan tweehonderd mensen betaald voor een ticket waar ze niets mee kunnen. ITA is in financiële problemen geraakt en kan haar schuld aan de Griekse partner Electra Airlines niet voldoen BRUSSEL - Voor de kust van Oostende is dit weekeinde het stoffelijk overschot van de Zwitserse kanaalzwemmer Uli Staub aangespoeld. Justitie in Brugge heeft dat gis teren bevestigd. De triatleet, was zijn oversteek in Dover be gonnen en raakte op 11 augus tus het contact met de boot die hem begeleidde kwijt. ANP De passagiers zijn ten einde raad. De KLM en de Surinaam se Luchtvaart Maatschappij zijn bereid extra vluchten in te lassenMaar dan moeten de pas sagiers of ITA voor de kosten opdraaien. ITA is echter bank roet, terwijl de meeste passa giers financieel ook niet in beste doen zijn. GPD (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. 27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,4517,90). per kwartaal met automatische incasso 107,50/6 48,78). e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 713214 000002fl Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 30 - VOORDEEL! DEN HAAG - Een meer derheid van de Tweede Kamer ziet niets in het doorgaan met gesubsidi eerde banen voor langdu rig werklozen, de Melkert banen. CDA, D66 en VVD onderschrijven de conclu sie van een ambtelijke werkgroep, die stelt dat de miljarden guldens voor de aanpak van de langdurige werkloosheid slecht zijn besteed. Voor het CDA staat vast dat het kabinet moet ophouden mensen in de Melkertbanen (bedoeld om werkervaring op te doen) te stoppen. WD, D66 en de werk geversorganisatie VNO-NCW delen die opvatting. De werkgroep concludeert dat ondanks de 12 miljard gulden die er nu jaarlijks naar werkge- legenheidsmaatregelen gaat, langdurig werklozen nauwe lijks aan betaald werk in de marktsector komen. De werk groep concludeert daaruit dat het beleid dus weinig effectief is. Een mening die door een Ka mermeerderheid wordt gedeeld. „Wij roepen al langer dat het geld vooral moet worden besteed aan scholing van lang durig werklozen", aldus CDA- Kamerlid Verburg. ,,De Mel kertbanen zijn nuttig, maar ze mogen geen eindstation zijn voor de mensen. Daarom moet de doorstroming naar betaald werk verbéteren. Dat kan door meer geld uit te trekken voor scholing", stelt D66-Kamerlid Bakker. Ook de WD consta teert dat te weinig mensen door stromen naar betaald werk. Het WD-Kamerlid Kamp denkt meerdere miljarden te kunnen bezuinigen door te stoppen met de Melkertbanen. De werkgevers menen dat zeker 8 tot 10 miljard gulden minder kan worden uitgegeven aan be strijding 'van de langdurige werkloosheid. Het VNO-NCW denkt dat mensen in een Mel- kertbaan juist niet gemotiveerd zijn om betaald werk te zoeken. De organisatie vindt dat het verschil tussen uitkering en loon moet worden verhoogd. Kansarm PvdA-fractieleider Melkert, in het eerste kabinet Ko.k (1994- 1998) als minister van Sociale Zaken verantwoordelijk voor het arbeidsmarktbeleid, be schouwt het werkgelegenheids beleid van de twee paarse kabi netten als een groot succes. „De 12 miljard gulden die jaarlijks naar werkgelegenheidsmaatre- gelen gaat, is voor honderd pro cent besteed aan mensen die kansarm waren op de arbeids markt", aldus Melkert. Hij stelt dat de Melkertbanen hun nut hebben bewezen. „Mensen in Melkertbanen en'ander gesub sidieerd werk doen maatschap pelijk en sociaal zeer relevant werk. Via de gesubsidieerde ar beid zijn 170.000 mensen aan het werk gekomen die anders nog in een uitkering zaten." Melkert zegt zich niet te kunnen voorstellen dat het kabinet de conclusie van de werkgroep overneemt. „Er zijn nog steeds mensen die dit soort banen no dig hebben." Volgens het rap port van de ambtelijke werk groep komt er weinig terecht van doorstroming van gesubsi dieerde banen naar regulier werk. Maar Melkert zegt dat dat ook niet het doel is. Als voor beeld noemt hij mensen die aan de slag konden als klasse-assis tent op scholen. „Die kunnen doorstromen naar een baan als bijvoorbeeld leerkracht. Door stroming is niet per se het doel. De vakcentrale FNV staat hier in achter de PvdA. GPD pagina 3: imago Melkert gedeukt WERNHOUT - Een 44-jarige parachutist uit Aagtekerke is zaterdagochtend overleden na een dropping boven een spring- terrein in het Noord-Brabantse Wernhout. Een 26-jarige parachutist uit Hellevoetsluis raakte gewond. Beide parachutisten waren sa men met twee anderen van vliegveld Seppe in een vliegtuig opgestegen. Boven Wernhout sprongen beiden uit de Cessna waarbij hun parachutes nor maal open gingen. Twintig me ter boven de grond kwamen de parachutisten met elkaar in aanraking waardoor hun para chutes verstrengeld raakten. De Aagtekerkenaar botste tegen een boom; hij overleed ter plaat se. De andere parachutist werd met nog onbekend letsel in een ziekenhuis opgenomen. Beide parachutisten zouden al diverse sprongen hebben gemaakt. De Albanese rebellenleider Ali Ahmeti tijdens zijn persconferentie in Sipkovica. foto Petr Josek/RTR van onze redactie buitenland NEPROSTENO - Het Macedo nische leger en Albanese rebel len zijn gisteravond verwikkeld geraakt in een hevig vuurge vecht nabij het dorp Neprosteno in het noordwesten van het land. Dat zeiden getuigen en een militaire Macedonische bron. De Navo treft voorbereidingen voor een missie naar Macedo nië. Ze heeft een duurzaam staakt-het-vuren als voorwaar de gesteld. De jongste gevechten zouden rond 19.00 uur zijn begonnen en een uur hebben geduurd. Vol gens de militaire bron openden rebellen het vuur waarop het le ger terugschoot. De politiek leider van de Alba nese rebellen in Macedonië, Ali Ahmeti, zegde eerder op de dag nadrukkelijk toe dat zijn orga nisatie haar wapens aan de Navo zal overdragen. Hij zei dat tijdens een perscon ferentie in Sipkovica in het noordwesten van het land. De Navo reageerde tevreden op de uitlating van Ahmeti, maar zij tekende aan dat de wapenstil stand ook nog duurzaam moet blijken. ANP/DPA/RTR/AFP pagina 5: Navo haast zich traag naar Macedonië Bezoekers van de Mosseldag in Yerseke genoten traditiegetrouw van de gratis bakjes zeebanket. doorLucOggel YERSEKE - De mosselsector moet ook volgend jaar nog rekening houden met schaarste. Dat zei voorzitter A. Ver- schuure van de VisSersvereniging Yer seke en van het Comité Zeeland Presen teert zaterdag tijdens de officiële opening van de Mosseldag in Yerseke. Een heet hangijzer is op dit moment het verkrijgen van een vergunning voor het opvissen van het mosselzaad. Hoe eer der die vergunning wordt afgegeven, hoe minder mosselzaad er verloren gaat door zeesterrenvraat en verstikking. Verschuure deed zaterdag een dringend verzoek aan staatssecretaris Faber van Visserij om de vergunning zo spoedig mogelijk te verlenen. Er ontwikkelt zich, tot grote verrassing van onder meer de vissersvereniging, momenteel een goede zaadval in zowel de Oosterschelde als in de Waddenzee. Na inventarisatie zijn de schattingen dat er zo'n 300.000 mosselton (een mos- selton is honderd kilo) zaad ligt, vol gens Verschuure een unieke situatie. „Dat mogen we niet verspillen. Elke week die het langer duurt is er één te veel. We hopen in elk geval dat er begin september begonnen kan worden aan de visserij." Dat er nu weer een goede mosselzaadval is, wil volgens de voor zitter niet zeggen dat alle problemen gelijk opgelost zijn. „Een mosselzaadje doet er anderhalf tot twee jaar over om uit te groeien tot consumptiemossel. Dat betekent dat we ook volgend sei zoen nog rekening moeten houden met schaarste." Verschuure, die overigens zijn voorzit terschap aan het einde van het jaar neerlegt, meldde de aanwezigen dat er ook goede berichten komen vin de oos telijke Waddenzee. Dat is het belang rijkste productiegebied. Kokkelaars die daar de banken hebben geïnventa- foto Dirk-Jan Gjeltema riseerd, denken dat de hoeveelheid zaad gelijk is aan die van het topjaar 1994. Vandaag begint de mosselsector met de inventarisatie. Als de hoeveel inderdaad zo groot blijkt, is dat volgens Verschuure een mooie gelegenheid om de visie ontwikkeld door de stichting ODUS (een krachtenbundeling van de mossel-, kokkel- en oestersector) in de praktijk te toetsen; van een zogeheten dynamisch bestandsbeheer (kweekper- celen) profiteren zowel de kwekers als de natuur. Er gaat dan namelijk geen mosselzaad meer verloren dat op droogvallende zandplaten ligt. pagina 12: in de rij voor het gratis bakje van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het privatiseren van het gevangeniswezen leidt tot een ongewenste, eenvormige aanpak van gevangenen. Bo vendien ontbreekt bij een com merciëlere opzet de prikkel (Advertentie) om minder en korter te straffen. J. Tulkens vindt het pleidooi van het Nederlands Economisch In stituut (NEI) om een deel van het gevangeniswezen te privati seren, een slechte zaak. Tulkens is voorzitter van de Ver eniging voor Penitentiair Recht en Penologie (PEP). Hij stelt dat een commercieel geleide gevan genis erbij gebaat is zoveel mo gelijk gevangenen achter de tra lies te hebben. „Dat kan leiden tot druk op de politiek vanuit die bedrijven om fors te straffen, zoals in de VS het geval is ge weest. Een stimulans om korter en minder te straffen gaat er volstrekt niet vanuit." Verder waarschuwt Tulkens voor een ongewenste eenvormigheid van de begeleiding van gevangenen, juist nu de gevangenisbevol king steeds diverser wordt. Hij noemt allochtonen, verslaafden en agressieve gevangenen. En dan is volgens hem een op de tien gevangenen ook nog psy chisch gestoord. Deze groepen hebben hun eigen aanpak nodig, zegt Tulkens, terwijl een gevangenisbedrijf juist de kosten zal proberen te drukken door de gevangenen over één kam te scheren. „Want verscheidenheid kost geld." ANP (Advertentie) van mij Cardioflovoedingssupplement voor uw cardiovasculaire gezondheid. Kijk op www.euroheart.ni voor belangrijke informatie over hart en bloedvaten. Tom Tec draagbare CD-speler met adapter •10 sec. anti-shocksysteem bass boost-functie herhaal-, intro- en shufflefunctie 22 nummers programmeerbaar van 129.- naar Waar haal je de energie vandaan? IU5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1