Biscuits topper onder soppers Goes gaat onkruid met gif bestrijden Terneuzense band toert door Texas Geen uitspraak over overlast door te laat Anti-inbraakadviseurs op pad in Middelburg indienen bezwaar Jantje Smit zingt op Sterrefeesten Clinge Sas gaat lichtmasten bij rotonde vervangen Ondernemers Yerseke positief over klandizie Oud gebruik Natuurexpo in Kloosterzande Ruilbeurs voor ansichtkaarten Ruilbeurs in Kieldrecht zaterdag 18 augustus 2001 door Jeffrey Kutterink door Rob Paardekam YERSEKE - „Kijk eens hoe ge zellig druk het hier is." Onder nemer Piet Hoekman loopt door zijn kantoorboekwinkel in Yerseke. Volgens hem lopen de meeste andere winkels in het dorp ook heel goed. Hoekman heeft zich dan ook danig ge stoord aan de uitspraken van enkele ondernemers uit Yerse ke. Die zeggen te moeten slui ten. omdat Yersekenaren mas saal in andere plaatsen hun boodschappen doen. Hoekman vindt dat er ten on rechte een negatief beeld wordt geschetst van de situatie in Yerseke. Volgens hem is het een florerend dorp dat zich ken merkt door een grote verschei denheid aan winkels. „Iemand die het echt niet wil, hoeft het dorp niet uit. Ik denk dat Yerse ke de meeste winkels heeft in heel de gemeente." Met name de uitspraken van Meermarkt-uitbater Jacob Boer storen Hoekman, die in Yerseke ook nog een winkel in kantoormeubilair heeft en het postagentschap beheert. Boer noemt het een trend dat mensen buiten hun dorp boodschappen doen. Volgens Hoekman is daar niets van waar. Het zou juist an dersom zijn. „Yerseke heeft een enorme aantrekkingskracht. Natuurlijk gaan Yersekenaren weieens in Goes of Bergen op Zoom winkelen, maar dat hou je toch niet tegen. Er is in Yerseke een grote kern van mensen die hun spullen in het eigen dorp kopen, wanneer dat kan." Niet vriendelijk Dat de Meermarkt niet goed loopt, heeft de eigenaar volgens Hoekman aan zichzelf te dan ken. „Je hoort vaak dat mensen er niet vriendelijk behandeld worden." Daar denkt onderne mer Hans Vreman net zo over. Ook hij heeft zich geïrriteerd aan de uitspraken van Boer. „De Meermarkt verkocht artikelen die over de datum waren en het is er vaak niet schoon." Ook Vreman, die de Bodyboe tiek in Yerseke gaat runnen, is ervan overtuigd dat Yersekena ren hun eigen ondernemers steunen. „Als je de juiste artike len hebt, een normale prijs vraagt en goede service biedt, kopen de mensen gewoon op hun eigen dorp." Eén op de drie Nederlanders sopt wel eens. Wie denkt dat het gaat om het lopen met lieslaarzen in zompige klei zit er faliekant naast. Het heeft alles te maken met een vroeg aangeleerd ge bruik. Want zeventig procent van de soppers doet hét zelfs al voor zijn veer tiende. Ook op Zeeuwse terrassen is het een bekend verschijnsel. Of het nu gaat om rijk of arm, jong of oud, een biscuitje in de thee of koffie dopen doet iedereen. Deze opmerkelijke wetenswaardighe den komen aan het licht uit dankzij on derzoek dat NSS/Interview heeft ge houden voor koekjesbakker Verkade. De resultaten zijn verpakt in een fleurig 'sopdossier' dat ook is te vinden op de 'sopsite' www.soppen.nl Wie rondsopt in de onderzoeksresulta ten, ziet dat zelfs wetenschappers zich met het 'natte' fenomeen bezighouden. Een serieuze studie dus onder 750 Ne derlanders. Opgezet omdat de kaken- maker weet dat tachtig procent van alle biscuits in combinatie met koffie of thee wordt gegeten. Bovendien zou in het buitenland een rage aan de gang zijn. Soppen heet daar dunken. Alsof de kaakjes met een ferme zwaai uit de pols kopje onder gaan als waren het basket ballen. Ierland kent zelfs een Dunking Day en dus was Verkade supernieuws gierig naar de Nederlandse sopcultuur. Het schakelde bureau Interview in en liet allereerst een vooronderzoekje doen. ..Als er maar weinig mensen sop pen, heeft het geen zin het fenomeen verder te onderzoeken", zegt product manager Hilke van Lieshout van Ver kade. Maar wat bleek: Nederlanders doen het op grote schaal. Reden voor de kaakjesfabrikant er een lekker luchtig zomers onderzoekje tegenaan te gooi en. „Het is duidelijk bedoeld als een knipoog", benadrukt Van Lieshout. Thee favoriet En dus weten we nu dat de ondervraag de koffie- en theedrinkers hun kaakje het liefst soppen in de thee (69 procent). Koffie staat op de tweede plaats. Bijna niemand haalt het in zijn hoofd om het baksel onder te dompelen in de melk of chocolademelk. Droge biscuits zijn de toppers onder de soppers. Koekjes met chocolade wor den daarentegen nauwelijks gesopt. De helft van de soppers sopt kort, een klein percentage weekt het koekje juist tot dat het afbreekt. Werkelijk iedereen houdt zich ermee bezig: rijk, arm, jong en oudOpvallend genoeg soppen er iets meer jongeren dan ouderen en dan vooral 's middags en 's avonds. Wie in gezelschap alleen sopt hoeft niet rood door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De adviseurs van het inbraakpreventiepro ject 'Samen-werken aan veilig wonen' zijn gisteren begonnen met het controleren van wonin gen in de wijk Dauwendaele in Middelburg. De medewerkers van stichting Stadstoezicht ge ven mensen adviezen om hun woning beter te beschermen te gen inbraak. Het project, in samenwerking met de gemeente en de regiopo litie, werd vorig jaar ook al uit gevoerd in wijken van Vlissin- gen. Toen sprak de organisatie van een succes en ook nu mag coördinator Ruud van Domme len niet klagen over de belang stelling. „De wachttijd voor de bewoners van Dauwendaele is op dit moment een maand. We hebben ruim driehonderd aan vragen binnengekregen." De adviseurs letten bij de con trole vooral op de sloten van ra men en deuren. Maar ook de tuin is belangrijk bij inbraakpreven tie. „Soms is een tuin helemaal afgezet met een schutting. De mensen vinden het prettig dat niemand in de tuin kan kijken", legt Van Dommelen uit. „De so ciale controle is dan ook weg. Niemand ziet die inbreker in de tuin staan.Wanneer de woning aan alle eisen van de inbraak preventie voldoet, reikt de advi seur een certificaat met het politiekeurmerk uit. Met dit keurmerk kan een korting op de inboedelverzekering worden bedongen. In het buitenland zou soppen inmiddels zijn uitgegroeid tot een ware rage. foto Ruben Oreel weg te trekken; het is heel normaal. Al stellen de onderzoekers wel vast dat vrouwen vaker de neiging hebben al leen te spelen met hun koekje. De ondervraagden zien het soppen zien als een typisch Nederlands gebruik, terwijl de Engelsen, Ieren en Italianen er toch ook wel pap van lustenWant la ten we vooral niet denken dat we er goed in zijn. Sterker: in Groot-Brittan- nië hebben onderzoekers een uitgebrei de studie gedaan naar de beste soptech- nieken. En wat blijkt: wij doen het helemaal verkeerd. Techniek Tactiek en techniek zijn nodig om een biscuitje optimaal te soppen, zo valt op te maken uit onderzoek van doctor Len Fisher van de universiteit van Bristol. Hij vroeg zichzelf het volgende af: in welke drank valt het best te soppen en wat is de ultieme soptijd? Zeven bis cuitsoorten onderwierp de weten schapper aan een uitgebreide analyse, waaronder de Verkade Digestive origi nal, chocolade en extra granen. door Rene Hoonhorst KRUISPOLDERHAVEN - De Middelburgse bestuursrechter R. Reinarz heeft het protest van omwonenden tegen ontvangst en vergaderruimte De Silo's in Kruispolderhaven niet ontvan kelijk verklaard. Advocaat W. Suijkerbuijk heeft een dag te laat bezwaar aangetekend te gen het verlenen van een drank en horecavergunning door de gemeente Hontenisse aan de uitbater van De Silo's. Ondanks het niet ontvankelijk verklaren van het verzoek om een voorlopige voorziening vindt Suijkerbuijk toch dat de omwonenden een morele over winning hebben geboekt. „De bestuursrechter heeft aan de formele constatering dat het be zwaar te laat was ingebracht, nog uitdrukkelijk toegevoegd dat ze het onverklaarbaar vindt dat de gemeente de drank- en horecavergunning heeft ver leend. De vergunningverstrek- king was duidelijk strijdig met de status van de ruimte." De Terneuzense advocaat gaat er dan ook vanuit dat de ge meente de vergunning alsnog intrekt. „Zo niet, dan ontmoe ten we elkaar binnenkort op nieuw voor de rechter. Een woordvoerster van de ge- meente Hontenisse had de >m. spraak van de bestuursrechter gisteren nog niet onder ogen gehad. Ze schrok niet van het dreigement dat de gemeente op nieuw voor de rechter wordt ge daagd als de vergunning niet wordt ingetrokken. Hontenisse heeft al beloofd dat ambtenaren regelmatig zullen controlerenof De Silo's geen overlast veroor zaken en op een aanvaardbaar tijdstip sluiten. Bovendien loopt er bij de Middelburgse rechtbank ook nog een bodem procedure tegen het verlenen van de bouwvergunning voor De Silo's. „We komen elkaardus in elk geval nog eens tegen Suijkerbuijk kondigde aan da: hij, nog voor die bodemproce dure dient, bezwaar kan aante kenen tegen de reactie van het college. „Hetgaatergewoonom dat de drank- en horecavergun ning niet verleend had mogen worden. Als die vergunning wordt ingetrokken, is dekansop overlast een stuk kleiner. We wachten de reactie van het col lege met spanning af." wordt ingenomen na het drinken. Na tuurlijk is het uit den boze om meer ke ren achter elkaar te soppen zonder de smaak te neutraliseren. Wijnproevers gebruiken daarvoor een stukje stok brood, soppers adviseert Fischer een slok frisdrank. De Brit heeft een wiskundige formule losgelaten op de tijd die het kost voor een koekje doorweekt is. Voer waarvan cijferfetisjisten gaan kwijlen. Hij bere kent de gemiddelde porie-diameter door vier maal de viscositeit, vermenig vuldigd met de hoogte van de vloeistof stijging, te delen door de oppervlakte spanning van de thee maal de tij d die de stijging kost. Dan blijkt dat het zestien seconden duurt voordat thee volledig is doorge drongen in een Verkade Digestive. Na dertig seconden begint de koek echt op te zwellen en wordt het 'pafferig'. Vele berekeningen verder blijkt dat de beste soptijd voor dat stukje deeg acht secon den is. Let wel: het is noodzakelijk de geprinte zijde van het kaakje naar be neden te richten. Om de ultieme smaak van de original en de chocolade te kunnen proeven, moet het baksel in een glas koude chocolade melk worden gedompeld De smaak wordt dan elf maal sterker. De in Ne derland zo populaire thee en koffie ma ken het kaakje helemaal niet lekkerder, aldus de Brit. Puur genot Wie echt op zoek is naar puur genot kan het best binnensmonds soppen. Len Fisher heeft ontdekt dat de smaak het best tot zijn recht komt als een biscuitje Herman de Broek en Liesbeth Sprangers uit Terneuzen zien binnenkort hun grote droom werkeli jkheid worden. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Jantje Smit is dit jaar een van de publiekstrekkers tij dens de 27e editie van de Sterre feesten in Clinge. Het feest vindt plaats op vrijdag 31 augustus, zaterdag 1 en zondag 2 septem ber, zoals vanouds in en rond een grote tent op het terrein van De Sterre, het instituut voor verstandelijk gehandicapten. Drie Zeeuwse bands, lokale mu ziekverenigingen, dweilban dj es en een clown zullen ook aantre den om het publiek te verma ken De Sterrefeesten beginnen vrijdag als de feesttent om 13.30 uur open gaat. Een half uur later zorgt Road Show Twilight met discomuziek voor een gezellige sfeer. Burgemeester A. Kessen verricht samen met directeur B. Gebruers van Stichting Tragel (waar ook De Sterre onder valt) om 14.30 uur de officiële ope ning. Zij zullen daarna hel podi um vrijmaken voor de jonge Vo- lendamse zanger Jantje Smit, die om 15 uur begint. Zaterdag om 14 uur maakt fan fare Weldoen door Vermaak een rondgang. Tegelijkertijd begint de Hutseklutsshow, het kinder programma van de Sterrefees- door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Sas van Gent gaat nieuwe lichtmasten plaat sen op het kruispunt Bolwerk- N252. Dit kruispunt wordt om gebouwd tot rotonde. Omdat het gaat om de entree van Sas van Gent, vinden B en W het niet gepast om oude verlichtingspa len te plaatsen bij een nieuw verkeersplein. De raad wordt daarom ge vraagd met een krediet van ruim 83.000 gulden over de brug te komen voor nieuwe lichtmas ten De commissie financiën buigt zich dinsdag 21 augustus over het voorstel. Tijdens de vergadering doen de commissieleden ook hun zegje over het voorstel van B en W om de wethouders van Sas van Gent met terugwerkende kracht tot 1 september 2000 een salaris verhoging van tien procent te verlenen. De provincie staat hierachter, omdat de herinde lingsoperatie in Zeeuws-Vlaan- deren wethouders veel extra ten. Ook kunnen belangstellen den kijken naar een opstelling van diverse (oude) jeeps. Road Show Twilight zet 's avonds om 20 uur de geluidsin stallatie weer aan en een kwar tier later begint de popavond met achtereenvolgens Real Heroes, Till Dawn (21.45 uur) en de Hulster topformatie Under Construction (23.30 uur). De laatste dag van de Sterre feesten begint met een moment van bezinning. Om 10.30 uur begint de oecumenische kerk dienst, gevolgd om 11.30 uur met een koffieconcert door Wel doen door Vermaak. Om 13.30 uur start de taptoe met mede werking van de muziekvereni gingen Excelsior, Nooit Ge dacht, de Scheldezonen en Eendracht maakt Macht. Ook de Sjores Ambras band en de Laatbloeiers treden op. Zowel zaterdag als zondag zijn vanaf 13 uur het ballenbad, draaimolen, de friettent, het ijs kraam en het luchtkasteel ge opend. Ook is er straatanimatie en een barbecue en kunnen kin deren zich laten schminken. Te vens zijn er het hele weekeinde door ambachtelijke producten, gemaakt door de bewoners van De Sterre te koop. werk oplevert De verhoging kost Sas van Gent voor verleden en dit jaar zo'n 40.000 gulden. B en W willen voorts het leerlin genvervoer in de gemeente on derbrengen bij het samenwer kingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen (Regie bv). Tot het begin van dit schooljaar had de gemeente een contract met taxibedrijf Segers uit Phi lippine. Omdat dit contract is afgelopen, vindt het dagelijks bestuur van Sas van Geht het beter om een nieuwe overeen komst aan te gaan met het samenwerkingsverband, uit oogpunt van regionale samen werking. Verwacht wordt dat deelname aan het samenwer kingsverband meer voordeel oplevert. Of er voor de leerlin gen veel verandert, valt niet te zeggen In veel gevallen zal Se gers de ritten blijven uitvoeren, omdat deze onderneming ook is aangesloten bij het collectief dat Regie bv vormt. De commis sievergadering in Sas van Gent wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.00 uur. TERNEUZEN - Een beetje bang om op hun gezicht te gaan zijn ze wel, maar toch wagen ze zich eraan. Herman de Broek en Liesbeth Sprangers uit Terneu zen laten binnenkort hun grote droom werkelijkheid worden. De twee Zeeuws-Vlamingen vormen de blues- en rockabilly- band Herman Brock jr& the Eu- rocasters en gaan in die hoeda nigheid op tour door het Ameri kaanse Texas, het walhalla van de bluesmuziek. Herman de Broek jr speelde ja renlang samen met zijn vader in de FFFF-band. In 1998 besloot de linkshandige gitarist (gebo ren op 18 september 1970, zeven minuten nadat de eveneens linkshandige Jimi Hendrix zijn laatste zucht slaakte) tot de for matie van een eigen band. De 22-jarige Liesbeth Sprangers is al vanaf de beginfase Eurocas- ters-bassiste. Het vinden van een geschikte drummer was een lastiger kar wei. Tijdens het eerste optreden in december 1998 drumde de Amerikaan Steve Meek mee met de twee enthousiaste bluesfana ten Maar Meek vertrok weer naar de Verenigde Staten, waar na De Broek jr een andere Ame rikaan strikte. Paul Zahl is nu de vaste drummer van de Euro- casters, maar hij gaat niet mee naar zijn geboorteland. „In Texas drumt Steve Meek weer met ons mee", vertelt De Broek jr, eigenaar van het Terneuzense café De Tuin. „Hij heeft ons ge vraagd om te komen spelen op een festivalOm de trip voor ons aantrekkelijker te maken heeft hij een soort tourschema opge steld. We doen dus ook een aan tal cafés aan." Er staan tot nu toe acht optre dens gepland. Liesbeth Spran gers kan bijna niet wachten tot het zover is. „Mijn grote droom wordt werkelijkheid. Texas is het Mekka van de bluesmuziek. Daarnaast is het voor mij de eer ste keer dat ik naar Amerika ga." Voor de dertigjarige De Brock is het optreden in Ameri ka niet nieuw meer. Hij speelde er vijf jaar geleden al samen met broer Larry als gastmuzikant in The Hippie Dogs. Driejaargele den tourde hij twee weken lang met Holland K. Smith, een be vriende band uit Texas. Show De Broek jr weet dus wat de Amerikanen verwachten van een band. „Het publiek is heel anders dan hier Het is in Texas heel normaal dat er in een café een band speelt. Dat gebeurt ie dere dag. Je bent voor die dag hun entertainment. In Neder land staat het publiek vaak met de armen over elkaar naar je te kijken en wordt een vorm van show al gauw overdreven ge vonden. In Amerika willen ze juist show. Mijn vader zegt al tijd: het is hetzelfde als hier, maar toch net iets anders. Ver gelijk het maar met een sand wich. Die smaakt in Amerika toch ook anders dan in Neder land?" Sprangers is door zowel Her man de Brock senior als junior goed voorbereid op de Texaanse tour. „Ze hebben me allerlei tips gegeven. Hoofdmoot daarin was toch wel dat ik vooral me zelf moet blijven. Niet onzeker zijn, gewoon je ding doen." De Broek junior vult haar aan: „Je doet wat je doet Zeuren doen ze toch overal wel." Hij zegt het op een zelfverzekerde toon, maar hij beseft zich maar al te goed dat zij als Nederlandse blues- en rockabilly band in Texas heel kwetsbaar zijn. „De mensen verstaan bijvoorbeeld precies wat je zingt. Maar we gaan ge woon genieten. We zien dit als een soort stage. En wie weet kunnen een cd opnemen. 'Her man Brock jr the Eurocasters, live in Texasklinkt toch goed?" Herman Brock jr the Eurocas ters vertrekken op 28 augustus. Hun eerste optreden is op 1 sep tember op het Texas Bluebonnet Blues Festival. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes kiest voorlopig toch weer voor het ge bruik van chemische middelen om onkruid te bestrijden. Alter natieve methodes blijken on voldoende resultaat te hebben. Door 'selectief' te spuiten, moet de hoeveelheid gif die de ge meente toepast, binnen de per ken blijven. Uit milieu-overwegingen deed de gemeenteraad de chemische middelen in 1995 in de ban. Sindsdien zijn allerlei milieu vriendelijkere methodes toege past om het ongewenste groen te lijf te gaan, zoals branden en borstelen, die veel meer mens kracht vergen en minder resul taat hebben. De raadsleden lie ten de afgelopen jaren geen mogelijkheid onbenut om te klagen over het verslonzende straatbeeld. Sinds vorig jaar zijn er proeven gehouden met twee nieuwe al ternatieven. In Kloetinge en Kattendijke is geprobeerd het woekerend onkruid met stoom te bestrijden. Daarnaast greep men, bij wijze van experiment, in de Goese Polder naar het eni ge chemische middel dat ge meenten nog mogen gebruiken: Round-up. Met een ingenieus apparaat wordt dat echter al leen aangebracht op de plaatsen waar onkruid groeit. Het college van burgemeester en wethouders heeft beide proe ven nu op hun merites beoor deeld en komt tot de conclusie dat de stoommethode weinig ef fectief is. „Het is heel arbeidsin tensief en de effecten zijn niet gunstig", aldus wethouder S. Heijning. „De resultaten zijn niet beter dan bij branden en borstelen." Over het experiment met selec tief spuiten zijn B en W aanzien lijk positiever. „Dat is heel goed verlopen. De methode blijkt heel effectief", aldus Heijning. „We gaan de gemeenteraad daarom voorstellen daarmee verder te gaan en de methode ook op andere plaatsen in de ge meente toe te passen." Hoeveelheden Dat betekent een terugkeer naar de chemische onkruidbe- strijding, al zijn de gebruikte hoeveelheden volgens de wet houder aanzienlijk minder dan bij het vroegere spuiten „Wij denken dat de hoeveelheden zo gering zijn, dat het verantwoord is het middel toch te gebrui ken Round-up wordt echter vrijwel zeker binnen enkele jaren ver boden Zolang het is toegestaan wil het college het gebruiken „Omdat deze methode veel min der arbeidsintensief is, levert dat een aanzienlijke financiële besparing op", zegt Heijning „Dat geld willen we gebruiker, om de situatie de komende jaren zoveel mogelijk te verbeteren." Dat houdt in dat op het moment dat Round-up definitief taboe is, Goes zoveel mogelijk vrij van onkruid moet zijn en dat straten en ander verhard oppervlak dusdanig zijn aangepast of op nieuw ingericht, dat er goed kan worden geborsteld en gebrand. KLOOSTERZANDE - In de bi bliotheek van Kloosterzande is tot 14 september een tentoon stelling te zien over de toestand van de Zeeuwse natuur. Deze expositie bestaat uit acht pane len en geeft een beeld van de na tuur in de duinen, de dijken en andere delen van Zeeland. GOES - Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes houdt zaterdag 1 september een ruilbeurs voor ansichtkaarten in het museum aan de Singel straat. De tentoonstelling Van Voor straat tot Achterweg waann prentbriefkaarten uit Noord-en Zuid-Beveland worden ge toond, heeft bij het publiek de vraag gewekt naar een ruil beurs. Tot en met 29 september blijven de pronkstukken van verschillende verzamelaars nog tentoongesteld. De ruilbeurs is te bezoeken van 13.15 tot 15.30 uur. KIELDRECHT - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvri enden houden zondag 19 augustus van 8.30 tot 12.00 uur de maande lijkse ruildag in feestzaal St. Michiel aan de Beukenlaan. Er worden diverse ruilobjecten aangeboden. Tegelijkertijd begint op het par keerterrein van de feestzaal een rommelmarkt. Deze duurt tot 17.00 uur. door Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 74