PZC Taxatie woningen oneerlijk Banken schieten foto op pas af Miljarden tegen werkloosheid zijn weggegooid geld smaLL SAIL F E S X I iW° Piet Vroon wint Fastnet Race What will it ^■Font ys Een hbo-opleiding? Kijk op www.fontys.nl Kabinet biedt troepen aan voor missie in Macedonië Salarissen managers openbaar Bevelandse liefde lijkt oorzaak van melkaffaire Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 nummer; iiiin rm I Eigen Huis beticht gemeenten en bureaus van handjeklap Israël verliest geloof in Sharon Van 't Schip begint met zege Bewakingsdiensten winnen terrein Filevrij asfalt op A58 26° 03 Buien komen Eerst veel zon, maar 's middags toenemende bewolking en in de namiddag mogelijk al een bui. Rond 26 graden. 244e jaargang no. 195 zaterdag 18 augustus 2001 los nummer 3,00 1,36) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is onwaar schijnlijk dat bankpasjes wor den voorzien van een pasfoto om de rechtmatige eigenaar te herkennen. Dat is ongewenst en praktisch niet haalbaar. Dat stellen de Nederlandse Ver eniging van Banken en de ta baksindustrie gisteren in reac tie op een brief van minister Borst van Volksgezondheid aan de Tweede Kamer. Daarin meldt de bewindsvrouw in beginsel positief te staan te genover het idee van PvdA-Ka- merlid Oudkerk. Die wil een aangepaste bankchipkaart niet alleen geschikt maken voor si garettenautomaten, maar ook gebruiken als document bij alle verkooppunten van tabak. Win keliers kunnen dan makkelijk controleren of een jonge koper ouder is dan zestien jaar, zoals de wet voorschrijft. Borst vindt dat op zich een goed plan, omdat de handhaafbaar heid van de leeftijdsgrens moei lijk is. Maar ze stelt dat het do cument in dat geval voorzien moet zijn van een foto. Alleen chip n dat is niet het plan van de Lan delijke Belangenvereniging van Tabaksdistributeurs. Die heeft een systeem ontwikkeld waarin alleen een chip in de bankpas moet worden geactiveerd die meldt of iemand bevoegd is om sigaretten te kopen bij sigaret tenautomaten. Een koper moet dan eerst zo'n pas in de auto maat steken voordat die werkt. Rokers kunnen hun bankpas la ten activeren bij hun bank als zij aantonen dat ze zestien of ouder zijn. Borst vond dit een goed plan en stelde dit eerder dit jaar voor aan de Kamer. Aanvanke lijk wilde ze de 28.000 sigaret tenautomaten verbieden. De Tweede Kamer moet nog stem men over het idee van Oudkerk. Op 1 januari 2003 gaat de nieu we Tabakswet in. Alle sigaret tenautomaten moeten dan aan gepast zijn, anders worden ze weggehaald. Om de privacy wetgeving te respecteren, wordt op de bankpas geen geboorte datum vermeld, maar slechts of iemand bevoegd is sigaretten te trekken. ANP pagina 2: commentaar invoering bij voorbaat al moeilijk PLYMOUTH - Piet Vroon uit Breskens heeft de Fastnet Race gewonnen. De 71-jarige schip per/eigenaar van de Tonerre zorgde voor een unieke prestatie in de Nederlandse zeilhistorie. Vroon deed voor de twintigste keer in zijn carrière mee aan de prestigieuze race, maar had pas voor het eerst alles mee. De wind waaide precies uit de goede hoek. Hij bleek de beste presta tie te hebben geleverd van alle 211 schepen. pagina 23: Vroon heeft alles mee (Rectificatie) 16 t/m 19 augustus 2001 Gewijzigde datum demonstratie i.v.m. fout in de programmering 15.00-15.20 uur. Demonstratie Koninklijke Marine o.a. dropping van 5 parachutisten uit Lynx-helicopter. Lokatie Kop van 't Eiland 15.20-15.40 uur: Koninklijke Marine: Reddingsdemonstratie SAR met Lynx-helicopter. Lokatie Piet Heinkade, 1e Binnenhaven (Advertentie) Glen Talloch Blended Scotch Whisky 100c! Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 28 augustus 2001. WWW.GALL.NL De eerste Britse troepen vertrekken vanaf luchtbasis Wattisham naar Macedonië. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland stelt militairen beschikbaar voor de Navo-troepenmacht die de Al banese rebellen in Macedonië moet ontwapenen. Een besluit over het sturen daarvan valt- waarschijnlijk volgende week. Het kabinet besloot gisteren 250 militairen van de 11de Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen beschikbaar te stellen. Als ook de Tweede Ka mer hiermee akkoord gaat, dan vertrekken zij op korte ter mijn naar Macedonië. Een meerderheid van de Kamer staat in beginsel positief te genover uitzending. De Navo- macht bestaat uit in totaal 3500 militairen, die dertig da gen in het land zullen blijven. De eerste kwartiermakers die de komst van de westerse troe pen voorbereiden, zijn gisteren in de Balkanstaat aangeko men. Met de ontwapening wordt uitvoering gegeven aan het vredesakkoord dat maandag in de Macedonische hoofdstad Skopje werd ondertekend. De regering en de Albanezen slo ten de overeenkomst na moei zame onderhandelingen, die door het Westen werden geleid. Hiermee moet een eind komen aan een gewelddadig conflict dat een half jaar geleden be gon. De Navo stelde een besluit over het sturen van vredestroepen foto Dan Chung/RTR gisteren uit. Het bondgenoot schap wil eerst zeker weten dat het staakt-het-vuren dat in Macedonië van kracht is, wordt nageleefd. De Navo-opperbevelhebber voor Europa, J. Ralston, gaat daarom maandag naar Skopje om er poolshoogte te nemen. GPD/ANP/DPA/RTR pagina 2: vredesplan is een farce DEN HAAG - De salarissen van topmanagers moeten voortaan worden gepubliceerd. De Ver enigingen van Aandeelhouders kunnen binnenkort salarissen en beloningsstructuren afkeu ren. Ondernemingsraden krij gen het recht de inkomsten van hun bazen aan de orde te stellen. Deze maatregelen maakte pre mier Kok gistermiddag na af loop van de ministerraad be kend. Ze zijn het antwoord van het kabinet op extreme loons verhogingen voor 'captains of industry'. Voordat ze van kracht kunnen worden, moet de Twee de Kamer zich over de wets voorstellen uitspreken. De vakbonden reageerden gis teravond niet echt juichend op de voorstellen van het kabinet. Het is een begin, maar niet vol doende", aldus FNV-woord voerder R Plas.De publicatie plicht voor salarissen van topmanagers is bovendien niet nieuw." Als het aan het FNV ligt, moeten er ook maatregelen in de belastingsfeer komen. Het woord 'kleptotax' wil Plas niet in de mond nemen, maar een toptarief van 52 procent voor dit soort salarissen is 'veel te laag'. Slagvaardigheid De werkgeversorganisatie VNO/NCW vindt de voorstellen van het kabinet op een aantal punten juist te ver gaan. „Trans parantie is goed, maar het gaat te ver om de aandeelhouders het recht te geven salarissen en be loningsstructuren af te keuren", aldus woordvoerder W. Russen. Hij vreest dat Nederland zich met een dergelijke maatregel isoleert. „Zoiets bestaat ner gens ter wereld en het kan ten koste gaan van de slagvaardig heidvan ondernemingen." GPD GOES - Dat Campina eind juni 150.000 pakken melk moest te rugroepen uit de supermarkten, lijkt terug te voeren op kwade opzet op een Noord-Bevelandse boerderij. De politie onderzoekt de zaak, nu de eigenares van de boerderij een aanklacht heeft ingediend tegen een voormalige werkne mer, die tevens haar geliefde was. De man zou na het verbre ken van de relatie ontslag heb ben genomen. Naar het gerucht wil heeft hij vervolgens wraak genomen door penicilline te in de melktank te stoppen De te grote concentratie penicü- line had bij consumptie van de melk huiduitslag kunnen ver oorzaken bij mensen die er over gevoelig voor zijn. Dat er te veel van het antibioticum in de melk zat, is ontdekt bij een controle, maar toen de uitslag van die test bekend werd, lag de melk net in de schappen. De schade voor Campina loopt in de tonnen. Door een strafkorting die Cam pina de boerin heeft opgelegd, lijdt ook zij financiële schade. De Keuringsdienst van Waren bekijkt of de controle van melk moet worden verscherpt. pagina 17: soap oorzaak penicillinemelk (Advertentie) «««Mi». naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:..-.V O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e ma'weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in o per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- i: 3 automatische incasso c per kwartaal met handtekening: automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). Stuur de2e bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000019" ^^=T,2rw,nu'nme, 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr ja (postzegel niet nodig) (Advertentie) door Peet Vogels DEN HAAG - De miljarden die jaarlijks besteed worden om langdurig werklozen aan een baan te helpen, zijn weinig ef fectief. Dat concludeert een werkgroep onder leiding van de secretaris-generaal Gerritse van Sociale Zaken. De werkgroep heeft de effectivi teit van de maatregelen onder zocht in opdracht van minister Vermeend van Sociale Zaken. Twaalf jaar geleden, onder het kabinet-Lubbers, is een begin gemaakt met het gericht aan pakken van de langdurige werkloosheid. In die tijd werd jaarlijks 6 miljard gulden voor dit doel uitgegeven. Inmiddels is dat bedrag opgelopen tot 12 miljard gulden per jaar. In dit bedrag zitten overigens ook de loonkosten van de Melkertba- nen en de kosten voor de scho lingsaftrek en de belastingkor ting die werkgevers krijgen als ze een langdurig werkloze in dienst nemen. Ondanks al die miljarden is de langdurige werkloosheid met slechts 13 procent per jaar gedaald in de afgelopen twaalf jaar. Vorig jaar stonden nog 82.000 mensen in geschreven die langer dan een jaar werkloos waren. Vermeend had om het rapport gevraagd, omdat onduidelijk was hoe het beleid in de praktijk uitpakte. De werkgroep conclu deert dat het beleid weinig ef fectief is geweest. Het rapport moet nog besproken worden in de ministerraad. GPD Rijkswaterstaat brengt dit jaar weer zeer open asfalt beton aan op een deel van de A58. De instantie stemt het werksche ma af op het verkeersaanbod, om te voorkomen dat net als vorig jaar lange files ontstaan door de werk- zaamheden. De debuterende trainer John van 't Schip is de competitie be gonnen met een zege. Zijn ploeg FC. Twente versloeg gister avond RKC met 1-0. De eerste competitiewedstrijd van het seizoen in de eredivisie was van een laag ni- Jp In de Amerikaanse staat Florida is het al zo ver. He le stadswijken worden door bewakingsdiensten van de buitenwereld afge sloten, zelfs een politie auto mag er niet komen. Ook in Zeeland breiden bewakingsdiensten hun takenpakket uit. Winnen de commerciële bewakers het nu van de altijd door bezuinigingen geplaagde poli- ih* tie? feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11zeeland: 13,14,15,17 en 19;sport:21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; reizen: 33,34 en 35; mobiel: 37; wonen: 41 en 43. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Vereni ging Eigen Huis (VEH) heeft grote twijfels over de eerlijkheid van de waar devaststelling van parti culiere woningen. In min stens 10 procent van de Nederlandse gemeenten zouden gemeentebesturen dubieuze afspraken heb ben gemaakt met taxatie bureaus. Daarnaast laakt de VEH het ge bruik dat hertaxaties vaak wor den uitgevoerd door dezelfde bureaus die voor de eerste, om streden waardeschatting ver antwoordelijk waren. De VEH heeft minister De Vries van Bin nenlandse Zaken gisteren in een brief op de hoogte gesteld van haar twijfels en eist een diep gravend onderzoek. „Als de in formatie die wij hebben klopt, dan is er reden om ernstig te twijfelen aan de eerlijkheid van waardevaststellingen. Boven dien kunnen burgers dan mèt reden vraagtekens gaan zetten bij de betrouwbaarheid van de overheid", aldus F. van Loon, directeur Algemeen Ledenbe- lang van de VEH. Het gaat om de waardevaststel ling van woningen in het kader van de Wet waardering onroe rende zaken (WOZ). Die een maal per vier j aar te vernieuwen vaststelling vormt de basis voor de berekening van het eigenwo ning-forfait, de onroerend- zaakbelasting (ozb) en voor de waterschapslasten. Een te hoge waardevaststelling kan burgers dus vier jaar lang te veel geld kosten. Renkum De VEH kwam de zaak op het spoor via een onderzoek van de situatie in de Gelderse gemeen te Renkum. Daar tekende maar liefst 22 procent van alle wo ningeigenaren bezwaar aan te gen de geschatte waarde van hun huizen. De gemeente scha kelde voor een tweede taxatie geen onafhankelijke derde in, maar hetzelfde bureau dat voor de eerste, omstreden taxatie verantwoordelijk was. Volgens de VEH is inmiddels duidelijk geworden dat een soortgelijke gang van zaken in minstens vijftig gemeenten ge bruikelijk is. Bovendien zouden taxatiebux-eaus in veel gemeen ten afspraken hebben gemaakt die tot verstrengeling van be langen kunnen leiden. Zo zou den bui-eaus slechts een volledi ge vei'goeding voor hun hertaxatie-werkzaamheden krijgen als de waarde van de woning na de behandeling van een bezwaarschrift niet meer dan 10 procent van de eerste vaststelling afwijkt. „Dat is ge woonweg de kat op het spek binden", aldus Van Loon. De VEH waarschuwde vier jaar geleden al voor het inschakelen van een en hetzelfde taxatiebu- reau voor de waardevaststelling van een woning en vexwolgens voor een hertaxatie als de eige naar de hoogte aanvecht. In die situatie hebben gemeente en taxatiebureau er aHebei belang bij dat er niet te veel bezwaren worden toegewezen. De ge meente levert dat financieel voordeel op en het taxatiebu reau hoeft niet voor zijn reputa tie - en daarmee vervolgop drachten - te vrezen als te veel bezwaarschriften worden toe gewezen. GPD pagina 13: Zeeuwse reacties Bijna driekwart van de Is raëlische bevolking ge looft niet dat pemier Sha ron erin slaagt het geweld tussen Israëli's en Pales- tijnen te stoppen. Eerder was dat nog 29 procent. Intussen heeft minister Peres van Buitenlandse Zaken aan de Amerikaan se regering een nieuw plan gepresenteerd voor een staakt- het-vuren. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1