PZC Referendum burgemeester mag 13 Smalende reacties op aantijgingen van Eigen Huis Studenten uit Delft pakten beelden in Miljoenen nodig voor brandweer tunnel Vandalismebestendig en toch vernield Nieuwe Gemeentewet laat raadplegen burgers toe Twee mannen opgenomen in ziekenhuis na brand in woning Luchtig begin Small Sail Vlissingen Politie flitst Thoolse motorrijder bij 200 km/u zeeuwse almanak Dienstwillig MIDDEN zaterdag 18 augustus 2001 VLISS1NGEN - Het raadsel van de ingepakte beelden in onder meer Vlissingen en Zie- rikzee is opgelost. De beruchte inpakkers van beelden hebben zich bekendgemaakt. De Delftsche Studenten Bond (DSB) is verantwoordelijk voor de acties. Begin augustus vielen het beeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen en het An ker in Zierikzee ten prooi aan de inpakkers. De afgelopen weken werden straatkunst werken door heel Nederland ingepakt in geel papier. Vol gens de DSB werden de beel den op deze manier in het zon netje gezet. De kunstwerken zouden niet opvallen in het straatbeeld en mensen zijn de bedoeling van de beelden ver geten. Met deze actie wilde de DSB aandacht vestigen op de kunstwerken. „Door het inpakken vraagt men zich af hoe het beeld er ook alweer uitzag en na het uitpak ken kijkt men beter naar het kunstwerk en wordt men zich bewust van de schoonheid er van", was de uitleg van de bond. De actie wordt maandag officieel afgesloten met een po ging het beeld van Hugo de Groot op de markt in Delft in te pakken. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - De gewijzig de Gemeentewet laat toe dat de gemeente Middelburg haar in woners vraagt hun mening te geven over een nieuwe burge meester. Dat zegt een woord voerder van de provincie Zee- Volgens hem zijn er geen over- gangsregels opgenomen in de nieuwe 'procedureregels bij burgemeestersbenoemingen', die een referendum voor lopen de procedures verbieden. De ge meenteraad moet nog wel een besluit nemen over een referen dum en de sollicitanten moeten geïnformeerd worden. Medio vorige maand stemde de Eerste Kamer in met de invoe ring van het burgemeestersrefe rendum en op 31 juli werden de procedureregels gepubliceerd in de Staatscourant. De wets wijziging leek voor Middelburg te laat te komen, want in de pro cedureregels staat duidelijk te lezen dat als een gemeenteraad een referendum wil houden, de politiek dat duidelijk kenbaar moet maken tijdens het opstel len van de profielschets. Ook moet in de advertentie in de Staatscourant staan dat een re ferendum deel uitmaakt van de sollicitatieprocedure. De kwestie van het burgemees tersreferendum werd deze week aangekaart door het CDA in Middelburg. Die fractie vroeg commissaris van de koningin W. van Gelder of een volksraadple ging gehouden kan worden in Middelburg. Volgens de woord voerder is die vraag overbodig, omdat de bevoegdheid uitslui- (Advertentie) Fletcher Hotel Zuiderduin te Westkapelle organiseert iedere zondag een luxe Familiebrunch 39,50 p.p. GRATIS zwemmen in ons verwarmde buitenzwembad! Voor informatie en reservering bel ons snel: 0118-561810! Advertentie znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Eerste Liefde verteltheater in stemmige kasteeltuinen vrijwel dagelijks 20.00 u. 17,50 Nisse, Schuddebeurs, Re- nesse, Middelburg, Tholen tend ligt bij de lokale politiek. „Je kunt je afvragen of het nog wel zin heeft om een referendum te houden, omdat de Middel burgse vertrouwenscommissie zich laat coachen door een ad viesbureau en de mogelijkheid heeft om een assessment te hou den. Maar Middelburg mag een referendum houden." Volgens de woordvoerder van de provincie staat in de procedure regels weliswaar dat de ge meenteraad tijdens het opstel len van de profielschets voor de nieuwe burgemeester een be sluit had moeten nemen over een referendum, maar nergens in de wetswijziging is rekening gehouden met de lopende pro cedures. Een woordvoerder van de gemeente Middelburg zegt dat de wet niets aan duidelijk heid te wensen overlaat. „Er staat heel duidelijk dat in de Staatscourant bekend wordt gemaakt in welke gemeente er een vacature is en dat tevens wordt vermeld of de raad een raadplegend referendum zal houden. In Middelburg is dat niet gebeurd, omdat ten tijde van het opstellen van de pro fielschets het burgemeestersre ferendum nog niet door de Eer ste Kamer was." De provincie stelt dat eventuele problemen ondervangen kun nen worden door aan de sollici tanten duidelij k te maken dat de gemeenteraad van Middelburg toch prijs stelt op een burge meestersreferendum. „Je kunt namelijk stellen dat kandidaten in de lopende procedure niet achtergesteld mogen worden ten opzichte van kandidaten in de nieuwe procedure." CDA-fractievoorzitter S. Buis man ziet in de uitlatingen van de provincie in ieder geval vol doende reden om maandag 27 AAGTEKERKE - Bij een brand in een woning aan de Thibaut- straat in Aagtekerke zijn gister avond twee personen gewond geraakt. Eén van hen is er slecht aan toe. Beide slachtoffers zijn met brandwonden opgenomen in Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. De twee waren in de garage naast het huis aan een auto aan het knutselenTij dens die werk zaamheden met een slijptol ont stond brand. De hoofdbewoner van de wo ning sloeg direct alarm. Hij wist het vuur zelf te doven. De brandweer van Domburg en Oostkapelle zette na de melding twee tankautospuiten en twaalf brandweermensen in. Zij hoefden alleen nog maar wat nabluswerkzaamheden te ver richten. In afwachting van de ambulan ce heeft de brandweer de twee slachtoffers onder de douche gezet om te koelen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met de over handiging van de Vlissingse vlag aan A. Nauta, bestuurs voorzitter van het Nederlands Loodswezen, werd gistermid dag de vierde editie van het Small Sail Festival Vlissingen geopend. De vlag werd ge bracht door vier parachutis ten, die voor de boulevards uit een helikopter sprongen. Met kanonschoten, muziek en een demonstratie beloodsing op de Westerschelde werd de ope ning voltooid. De organisatie heeft er alle hoop op dat deze uitgave van 'Maritiem Vlissingen (her )leeft' weer zal slagen. „Het feest kan beginnen. We zijn al weer volop bezig met de voor bereiding op ons lustrum. Vol gend jaar moet Small Sail helemaal een spektakel wor den", zegt woordvoerder A. de Jonge. Small Sail steunt op de kern formule dat het een groot festi val is voor de kleinere schepen. Er is dit jaar maar één groot schip aanwezig, een zoge noemd tallship: de driemaster de Eendracht, Met veertig schepen en allerlei activiteiten die zijn gelieerd aan de maritieme wereld moet er van alles te zien zijn voor de bezoeker die van water en de maritieme geschiedenis houdt. „Alle schepen die zich hebben aangemeld, zijn binnengelo pen. We hebben er zelfs meer Bij wijze van openingshandeling van Small Sail leverden parachutisten de gemeentelijke vlag af bij de Vlissingse boulevard. foto Lex de Meester dan veertig", meldt G. Ger- ding, bestuursvoorzitter van de stichting Small Sail. „We moeten een beetje improvise ren in de Binnenhaven om ie dereen een goede ligplaats te geven, maar met de haven meester komen we er altijd uit." De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff vindt dat Small Sail zijn naam aan het vestigen is. „Ik trek de vergelij king met Film by the Sea. Dat zijn beide initiatieven die in korte tijd meer dan landelijke bekendheid hebben gekregen. Ze dragen bij aan de promotie van Vlissingen." Small Sail biedt voor ieder wat wils, zegt ze. Verschillende schepen kunnen worden be zichtigd, er zijn rondvaarten en er wordt een variatie aan demonstraties getoond: duik en reddingshows, zendama teurs tonen hun kunsten, er is een presentatie van 'Keep them rolling' en de Koninklij ke Marine dropt zondagmid dag vanuit de Lynxhelikopter een aantal parachutisten bij de kop van 't Eiland. „De theater voorstelling in Het Arsenaal, de Holland Amerika Lijn, is ook aan te bevelen"vindt Pop- pe. Zaterdag en zondag zijn op diverse plaatsen in Vlissingen maritieme activiteiten. Festi valplaatsen zijn bij het Dijk- theater, de Piet Heinkade, de Zeilmarkt, de kop van 't Ei land, de boulevards en het Sta tionsplein. Omstreeks 13.00 uur trekt zon dag de vlootschouw aan de boulevards voorbij. (Advertentie) augustus, tijdens de maande lijkse raadsvergadering, een motie in te dienen om het burge meestersreferendum mogelijk te maken. De gemeente Middelburg heeft op dit moment geen referen dumverordening. Invoering daarvan kost ongeveer één maand. Voorbereiding van het raadplegend referendum kost zeker nog een maand. van onze regioredactie VLISSINGEN - Zeeuwse wet houders reageren unaniem on gelovig op de aantijgingen van de Vereniging Eigen Huis dat sommige gemeenten via afspra ken met taxatiebureaus de op brengsten van de onroerende- zaakbelasting (ozb) opkrikken. Dat is volgens sommige be stuurders niet eens mogelijk, omdat gemeenten vaak bij ho gere getaxeerde waardes de ozb-tarieven verlagen, juist om te zorgen dat burgers per saldo niet meer hoeven te betalen. De Vlissingse wethouder C. de Keijzer (Volkshuisvesting) zegt zich niet te kunnen voorstellen dat de gemeente en het hertaxa tiebureau afspraken hebben gemaakt, maar hij is niet tot in detail op de hoogte van de over eenkomst. „Ik heb er in elk geval nog nooit van gehoord." Volgens hem krijgt de gemeente ook via andere bronnen infor matie over de economische waarde van de woningen. Daar uit blijkt dat de verkoopprijs en de taxatie van de woningen veel dichter bij elkaar ligt dan vier jaar geleden, toen duizenden Vlissingers een bezwaarschrift indienden tegen de hogere ge taxeerde waarde. De Keijzer wijst erop dat de ge meente helemaal geen garen spint bij een hogere taxatie van een woning. De gemeenteraad van Vlissingen heeft, evenals veel andere gemeenten, beslo ten dat de opbrengst van de on- roerende-zaakbelasting niet hoger mag uitkomen dan vier jaar geleden. Om dat te realise ren is een correctie toegepast op de tarieven van de onroerende- zaakbelasting. Onwaarschijnlijk De Goese wethouder M. 't Hart ontkent stellig dat zijn gemeen te zich met frauduleuze hande lingen inlaat. „Wij hebben volgens het systeem van de Waarderingskamer gehandeld. Verder bemoeit het college zich er voor zover ik weet niet mee." Het lijkt de Goese wethouder overigens zeer onwaarschijnlijk dat andere gemeenten wel prijs afspraken hebben gemaakt met taxatiebureau's. „Maar als het zo is, is dat uiteraard niet te tole reren", aldus 't Hait. Ook de reactie van wethouder J Janse van de gemeente Reimers- waal laat aan duidelijkheid niets te wensen over. „Dat doen wij niet. Wij hebben over het al gemeen weinig klachten, omdat iedereen nog steeds hetzelfde tarief betaalt. Iedereen kan de taxatierapporten inzien. Het verrast mij ook, het is geen goe de gang van zaken." Wethouder G. van der Salm grinnikt op de vraag of de ge meente Schouwen-Duiveland en haar ingehuurde bureau het op een akkoordje hebben ge gooid om de taxatiewaarden van de huizen wat op te fokken. „Volgens mij absoluut niet. Dat is hier niet aan de orde", stelt de wethouder. Als het motief voor deze prijsafspraken het spek ken van de gemeentelijke kas zou zijn, ziet Van der Salm hof felijker methoden om de bur gers het geld uit de zak te kloppen. „Dan verhoog je als gemeente toch gewoon de ozb- tarieven. Dat is een stuk opener naar de inwoners." Verrekenen Schouwen-Duiveland is sowie so niet uit op een fikse inkom stenwinst via de hertaxaties. „Het uitgangspunt van het col lege is dat de opbrengsten uit de ozb-heffing over 2001 gelijk zullen zijn aan die van 2000", legt Van der Salm uit. De Schouwse bewindslieden heb ben inmiddels de daad bij het woord gevoegd door aan te kon digen het verschil in opbrengst te verrekenen met en terug te betalen aan de huiseigenaren, Daarnaast gaat zoals beloofd het Schouwse tarief omlaag, zo dat de inwoners weinig tot geen financieel nadeel ondervinden van de hogere waarde van hun pand. SINT-PHILIPSLAND - Van een 22-jarigc motorrijder uit de ge meente Tholen moest donder dagmiddag aan de Krabben- kreek in Sint Philipsland zijn rijbewijs inleveren. De man werd betrapt toen hij de maximumsnelheid wel erg aan zijn laars lapte: de gemeten snelheid bedroeg, na aftrek van meetcorrecties, maar liefst tweehonderd kilometer per uur. Op de Krabbenkreek geldt een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - De 'tunnelge meenten' Terneuzen en Borsele investeren op korte termijn en kele miljoenen guldens in extra blusvoertuigen voor de brand weer. Het rollend materieel wordt in de eerste plaats aange schaft voor hulpverlening in de Westerscheldetunnel, maar wordt ook daarbuiten ingezet. De leiding van beide brand weerkorpsen werkt momenteel een visie uit op de aanpak van de hulpverlening. Die moet voor het eind van het jaar gereed zijn. In nauw overleg met de overige hulpdiensten, de twee gemeen ten en de NV Westerscheldetun nel dient er uiteindelijk één vei ligheidsplan op tafel te komen. Commandant J. Meijering van de brandweer Terneuzen: „Zo dra alles in kaart is gebracht, kunnen we een en ander verta len in een oefenplan, waarmee we volgend jaar aan de slag kunnen. Het zal duidelijk zijn dat we er met de aanschaf van extra materieel - zowel bij ons als in Borsele gaat het om drie voertuigen - niet zijn. Er zal ook fiks geïnvesteerd moeten wor den in opleidingen." Kostenpost De hulpdiensten en autoriteiten hebben berekend dat bij de toe passing van het veiligheids- en oefenplan zeker 1200 'functies' zijn betrokken. „Dan tellen we dus alles en iedereen, die op wel ke manier dan ook betrokken zou kunnen raken bij hulpverle ning, mee; ook de autoriteiten. Maar de grootste kostenpost blijft vermoedelijk de opleiding en oefening van brandweer mensen. Om welke bedragen dat gaat, is nu nog moeilijk te beci j f erenWe zi j n daar nog vol op mee bezig." Niet alleen met het oog op de toekomstige inzet in de tunnel, maar ook in verband met de al gehele uitbreiding van het ta kenpakket van de brandweer, streeft de brandweercomman dant van Terneuzen naar een snelle uitbreiding van het aan tal beroepsbrandweerlieden. Momenteel telt Terneuzen vier beroepsofficieren, dat moeten er minstens negen worden. Meijering: „Ook Borsele zal het aantal 'beroeps' ongetwijfeld zien groeien." Identiek Voor de hulpverlening in de tun nel streven de brandweercom mandanten van Terneuzen en Borsele naar een identieke aan pak. Zowel het materieel als de inzet van mankracht worden volledig op elkaar afgestemd. „Dat is niet meer dan logisch als je weet dat bij elke melding bei de korpsen uitrukken.De nieu we voertuigen die worden aan geschaft, zijn in elk geval een zogenoemd haakarmvoertuig voor het opladen van bluscon- tainers en een hulpverlenings voertuig (groot). Daarnaast wordt gekeken naar een snel transportmiddel voor de 'eerste uitruk'. Meijering is persoonlijk erg gecharmeerd van een blus- motor, zoals die ook in Scandi navië wordt ingezet, maar noemt een kleine, snelle brand weerwagen met vier brand weerlieden een goed alternatief. J Grote Markt 11-13 4461 AH Goes I Te!.: 0113 227607 Op de Brusselse luchthaven Zaventem stond dezer dagen een Domburgse dame, klaar voor de vlucht naar een ver vakantieoord. Ze reisde op haar eentje. Maar daar was ze, op haar vrijheid gesteld, al wel aan gewend. Erger was dat ze bij de balie haar voet verstuikte. Gelukkig vond het baliepersoneel een vrien delijke heer bereid haar, zwaar op z'n arm leunend, naar de gate te begeleiden. De man bleef dienstwillig, ook toen onze Domburgse, belust op de aankoop van enige belastingvrije waar, hem duidelijk maakte dat ze nog even een boodschap moest doen. Maar toen de winkels in zicht kwamen, had hij daar geen oog voor. Hij liep gewoon door. Met de winkels al zo goed als gepas seerd, herhaalde de Dom burgse enigszins wanhopig haar verzoek: „Meneer, ik moet nog een boodschap doen.". „Ja", reageerde de man, „Dat zei u al.De moei zame tocht werd zwijgend vervolgd. Tot de toiletten in zicht kwamen. En de man tri omfantelijk zei: „Madame, u ziet: de redding is nabij." door Ramses Gabriëlse VEERE - De nieuwe bushokjes in de gemeente Veere zijn een gewild doel wit voor vandalen. In de anderhalve maand dat de 35 glazen abri's er staan, zijn er inmiddels vijf vernield. Vol gens Leverancier Amada-outdoor zijn de bushokjes vandalismebesten- dig. In het stadje Veere zijn twee bushokjes in brand gestoken en op de Grindweg tussen Westkapelle en Zoutelande zijn de glazen wanden van de abri's deze week vernield. De woordvoerder van Amada-outdoor kijkt niet op van de vernielingen. „Bij nieuwe bushok jes in een gemeente is het meteen een sport om te kijken of het kapot kan. Onze ervaring is dat het vandalisme later afneemt." De leverancier stelt dat de bushokjes vandalismebestendig zijn, maar dat betekent niet dat ze niet kapot kun nen. „Als iets niet kapot kan, is het vandalisme-vrijDat zijn ze niet. Met moedwil kan alles kapot. Daarom ad viseren wij klanten ook altijd om de bushokjes niet in de buurt van disco theken te plaatsen." Vandalismebe stendig betekent dat het moeilijk ka pot kan. De schadepost van de drie vernielde bushokjes aan de Grindweg bedraagt tienduizend gulden. „We zijn er na tuurlijk niet blij mee", zegt voorlicht ster L. van de Heuvel van de gemeente Veere.,Maar we kunnen er niet zoveel aan doen." De woordvoerder van Amada-out door wees ook nog op de gevaren van het plaatsen van een abri in de polder. „Vaak speelt sociale controle ook mee als het om vandalisme gaat." Volgens Van de Heuvel zijn de bushokjes tus sen Westkapelle en Zoutelande ge plaatst vanwege de campings in de buurt. „Die campinggasten hebben wel belang bij een bushokje." Maan dag doet de gemeente aangifte bij de .politie. Over te nemen maatregelen tegen het vandalisme wil de gemeente Veere nog niets kwijt. De betrokken ambtenaar is nog met vakantie. Van een gloednieuw bushokje bij Westkapelle werden binnen anderhalve maand de ruiten ingeslagen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13