Republikeinen tegen Strafhof VN Haider wil dwangarbeid voor sociaal-democraten PZC Joyrider stadsbus zoekt zijn vader in Sao Paulo President Megawati biedt Irian Jaya en Atjeh excuses aan Afgevaardigden VS vrezen valse vervolging van eigen militairen Tussen de regenbuien Schade Polen 1,3 miljard Alcoholgebruiker voelt zich gezond Vijftien jaar arbeid voor gijzeling Belgen in Irian Jaya vrijgelaten Lancering satelliet vanaf vliegtuig Journalisten Zimbabwe opgejaagd Vrouw in brand gestoken in de metro van Parijs rfiar de V Ontvoering eindigt geweldloos Astronomen ontdekken zonnestelsel in Grote Beer Ballonvaarder over de helft m wsse vrijdag 17 augustus 2001 door Jaap van Wesel WASHINGTON - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den dreigt met nieuwe maatre gelen tegen de VN, die het aanzien van Amerika in de we reld kunnen ondermijnen. De Republikeinse leiders van het Huis van Afgevaardigden weigeren achterstallige VN- contributie te betalen als Ame rikaanse militairen niet worden vrijgesteld van mogelijke ver- volging door het Internationale Strafhof dat in Den Haag zal worden gevestigd President Bush deelt de bezwa- ren van zijn Republikeinse collega's, maar hij is bang voor verdere aanvaringen met de in ternationale gemeenschap. Amerika moet een bedrag van 582 miljoen dollar, bijna 1,5 miljard gulden, aan de VN beta len op grond van een akkoord dat de toenmalige president Clinton het vorig jaar met het congres had gesloten. Vrijstelling verder gaan en andere landen die geen Navo-leden zijn, straf fen als ze het verdrag voor de oprichting van het Hof wel on dertekenen en ratificeren. Die landen zouden dan geen Ameri kaanse militaire hulp kunnen krijgen. Conservatieve Amerikanen hebben een probleem met su pranationale organen. Die be schouwen zij als ondemocra tisch, omdat de Amerikaanse kiezer daar geen greep op heeft. Bovendien vrezen zij dat zo een Internationaal Strafhof tot chantagepraktijken tegen Ame rikanen kan leiden. Amerika's vijanden kunnen politiek mis bruik van het Hof te maken voor vermeende oorlogsmisdaden en om politieke redenen onschul dige Amerikanen voor de inter nationale rechter slepen, zo stellen de Amerikanen. Het nachtmerriescenario is dat een Amerikaanse piloot boven Irak wordt neergeschoten na een bombardement waarbij Irakese slachtoffers zijn gevallen. Irak zou dan een meerderheid in de Algemene Vergadering bijeen kunnen krijgen die tot vervol ging door het Strafhof zou be sluiten. President Clinton tekende on danks een aantal bezwaren het verdrag voor de oprichting van het Strafhof, maar er is geen schijn van kans dat de Senaat dat verdrag zal ratificeren. De Republikeinse leiders van het Huis van Afgevaardigen willen nu verder gaan in hun strijd te gen het Hof. GPD NEW DELHI - Een kind staat buiten zijn ondergelopen huis in Yamuna Pushta in de Indiase hoofdstad New Delhi. Hoofdstedelijke meteorologen hebben nog meer regen voorspeld, omdat er nog een lage drukgebied over het land gaat trekken vanuit Noord-Pakistan. De moessons (tropische regenbuien) zullen naar verwachting aanhouden tot september. foto AmitBhargava/AP Het is met name conservatieve Amerikanen een doorn in het oog dat Amerikaanse militairen het risico zouden lopen voor een internationale, niet-Ameri- kaanse rechtbank gedaagd te worden wegens vermeende oor logsmisdaden. Daarom heeft het Huis van Afgevaardigden een wet in voorbereiding die Amerikanen vrijstelt van ver volging voor oorlogsmisdaden en genocide door het Internatio nale Strafhof. Het Huis wil nog WARSCHAU - De schade van de recente overstromingen in Polen bedraagt zeker 1,3 mil jard gulden. De regering gaat ervan uit dat met de wederop bouw van de getroffen gebieden veel meer geld gemoeid zal zijn. De overstromingen troffen vooral het zuiden en zuidoosten van Polen. Tientallen mensen kwamen om. Door dijkdoorbra ken bij rivieren kwamen enorme gebieden onder water. DPA MADRID - Mensen die alcohol drinken voelen zich gezonder dan niet-gebruikers. Dat blijkt uit een Spaans onderzoek. Artsen ondervroegen onder leiding van Fernando Rodrigues- Artalego van de Autonoma Universiteit in Madrid 19.500 vol wassenen over heel Spanje over de hoeveelheid alcohol die zij gebruiken. Des te meer de ondervraagden dronken, des te gezonder zei den ze zich te voelen. Gematigde drinkers van bier en geestrij ke dranken zijn volgens het onderzoek even gezond als zij die kleine hoeveelheden wijn consumeren. ANP/Belgci CAIRO - De Egyptische toeristengids Ibrahim Ali al-Sayyed Moussa is gisteren wegens de gijzeling in maart van vier Duit se toeristen tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Dat heeft het Hof voor de Staatsveiligheid in Cairo meegedeeld. De 46-jarige gijzelnemer had de actie op touw gezet om weer contact te krijgen met zijn kinderen die in Duitsland wonen. De man kreeg geen visum van de Duitse ambassade voor een bezoek aan Duitsland. De Egyptenaar beëindigde de gijzeling toen zijn Duitse vrouw hem had beloofd samen met de twee kinderen naar Cairo te vliegen. AFP BRUSSEL - Twee Belgische filmers die sinds ruim twee maanden in Irian Jaya werden gegijzeld, zijn deze week vrij gelaten. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dat gisteren bekendgemaakt. De twee waren 7 juni gevangen genomen door leden van het OPM, een verzetsbeweging die ijvert voor afscheiding van Iri an Jaya van Indonesië Dat gebeurde toen de Belgen een docu mentaire maakten over de levenswijze van de Papoea's. Over de vrijlating is langdurig onderhandeld met de gijzelne mers. De Nederlandse ontwikkelingswerker Theo van den Broeck speelde daarbij een belangrijke bemiddelende rol, al dus het Belgische ministerie. ANP/Belga JOEKOVSKI - Het Russische bedrijf Air Launch wil in 2003 als eerste in de wereld een satteliet lanceren vanaf een vlieg tuig op 10 tot 11 kilometer hoogte. Dat deelde het bedrijf gis teren mee op de luchtvaartentoonstelling bij Moskou. Lanceren vanuit de lucht is goedkoper dan vanaf de grond, maar Air Launch zei niet hoeveel. Een lancering vanaf de grond kost gemiddeld 20 miljoen dollar. Een tweetrapsraket op zuurstof en de straalmotorbrandstof kerosine zal vanaf het vliegtuig satellieten van drie tot vier ton in een baan om de aarde kunnen brengen. Het project is mogelijk geworden door financiering vanuit Arabische landen. AFP HARARE - Tegen vier Zimbabwaanse journalisten die deze week korte tijd vastzaten, zijn nieuwe aanklachten inge diend. Ze moeten zich verantwoorden wegens het publiceren van 'subversief materiaal', zo zegt hun advocaat. Ze zijn niet opnieuw gearresteerd. Het viertal werd woensdag in Zimbabwe aangehouden omdat hun krant Daily News valse n teu wsberichten zou hebben ver spreid. Het blad had gemeld dat de politie betrokken is ge weest bij plunderingen van boerenbedrijven van blanken in het noordwesten van het land. Op last van het hooggerechts hof van Zimbabwe werden de vier journalisten vrijgelaten. Het hof bepaalde dat de arrestaties illegaal waren en dat de aanklachten niet deugden. RTR/ANP PARIJS - Onbekenden hebben in de metro van Parijs een jonge vrouw met brandbare vloeistof fen overgoten en haar in brand gestoken. De politie heeft getui gen gisteren opgeroepen zich te melden. Tot nu toe heeft zich nog nie mand gemeld die het incident heeft gezien. De vrouw raakte bij de aanval op woensdag avond zwaar gewond: 80 pro cent van haar lichaam is ver brand. Volgens de Franse krant Le Parisien namen de daders de baby die de vrouw bij zich droeg met zich mee. Omdat er nog geen getuigenverklaringen zijn, kan de politie niet bevestigen of de vrouw inderdaad haar kind bij zich had. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Marseil le. RTR \a9et Advertentie Carolina Herrera New York feliciteert door Erwin Tuil BOEDAPEST - Jörg Haider, de uiterste rechtsbuiten van de Oostenrijkse politiek, heeft zich wederom de gramschap van zijn critici op de hals gehaald. In een interview eerder deze week met het nieuwsagentschap APA, zei Haider dat de schuld voor de re cente tunnelongelukken volle- KEULEN - De politie in de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen heeft gisteren zonder ge weld een einde gemaakt aan een gijzeling. Twee vermoedelijk Belgi sche vrouwen van 20 en 23 jaar oud werden na een avondje stappen in de Bel gische plaats Hasselt door een 38-jarige man ont voerd en belandden ver volgens via Nederland m Duitsland. Onderweg mishandelde hij de jongste vrouw meerdere keren. Zij kon in Aken vluchten, waarop de man haar vriendin op sloot in de kofferbak en in de richting van Keulen verder reed. Bij de afslag Kerpen-Buir verstopte hij de auto in een bosgebied. Een groots opgezette zoektocht met helikopters en speurhonden leverde in eerste instantie niets op, maar de dader werd uit eindelijk om acht uur 's ochtends getraceerd op een landweg. De politie verspreidde zich meteen met 150 agenten in het ge bied, waar het ze na twee- eneenhalf uur onderhan delen lukte de vrouw te bevrijden en de ontvoer der op te pakken. Het is niet duidelijk of het 23-jarige slachtoffer ook is mishandeld. De staten loze gijzelnemer is een be kende van de politie. Hij zat sinds 1994 wegens ge weldsdelicten bij Hasselt in de gevangenis en was sinds drie dagen op proef verlof. DPA dig bij de sociaal-democrati sche partij SPÖ ligt. „Alles wat in Oostenrijk ver keerd gaat, heeft een socialisti sche oorzaak", zei Haider. De tunnel ongelukken zijn daar volgens Haider een voorbeeld van. De SPÖ heeft tot de verkie zingen in 1999 de na-oorlogse regeringen gedomineerd. Daar om stelde hij voor om de top van de sociaal-democraten 'tot tun nelgraven te commanderen'. Daarmee beging Haider een for se uitglijder, zo vinden de soci aal-democraten. De gouverneur van Karinthië was kennelijk ontgaan dat enkele tunnels in zijn deelstaat, waaronder de Loibltunnels, tijdens de oor logsjaren door dwangarbeiders en concentratiekampgevange nen zijn gegraven. Velen hebben dat niet overleefd. Verontschuldiging De SPÖ reageerde als door een wesp gestoken en eist nu een openbare verontschuldiging van Haider. Opnieuw laat Hai der mei-ken geen problemen te hebben met het bagataliseren van het Oostenrijkse oorlogs verleden, aldus SPÖ-voorzitter in Karinthië, Herbert Würschl. De sociaal-democraten zien in de opmerking van Haider een bewuste verwijzing naar dwangarbeid en oppositie, waarmee hij een vergelijking maakt naar wat de nationaal- socialisten deden met opposan- ten. De FPÖ van Haider wijst alle ophef van de hand. De SPÖ pro beert met 'schokkende vergelij kingen' de verantwoordelijk heid voor haar eigen falen in de regering te ontlopen, zei de FPÖ verkeerswoordvoerder in Ka rinthië, Franz Schwager. Diverse organisaties die de FPÖ sinds jaar en dag in de gaten houden, voegden gisteren de op merking van Haider in de rij van vele uitingen die aantonen dat hij vaak teruggrijpt naar het na- tionaal-socialisme om politiek te voeren. GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - 'Brutus' luidt zijn bijnaam. Overtrokken na tuurlijk, want het twaalfjarige kind kan amper bij het gaspe daal komen. Toch reed het joch verleden week negen uur lang met een le ge stadsbus door het Brazili aanse Sao Paulo, het 16 miljoen inwoners tellende betonmon- ster van Brazilië. En dat zonder ongelukken te veroorzaken. Dat de bus in de vroege ochtend uren - na 80 kilometer te hebben afgelegd - enige lakschade op liep, kwam doordat de politie hem op de hielen zat. De jongen was al die uren op zoek geweest naar zijn vader. Het avontuur eindigde in de Fe- bem-jeugdgevangenis. Daar zat Brutus zes dagen vast. Dat hij nu weer thuis is bij zijn moeder - een 28-jarige werkloze schoon maakster - dankt hij aan direc trice van de jeugdinrichting Zij brak een lans voor hem bij de kinderrechter. De vrouw vond het te ver gaan dat Brutus in een cel belandde met jonge crimine len. Een daarvan had zijn vader met messteken om het leven ge bracht en dat terwijl Brutus zelf zo wanhopig op zoek is naar zijn eigen ouwe heer. Zeven jaar geleden verdween zijn pa van de ene op de andere dag. Hij was conducteur op de bus en liet zijn moeder met zes kinderen achter. „Daar ben ik nog steeds erg verdrietig om", vertelde de jonge joyrider ach teraf aan journalisten. Korte tijd na zijn verdwijnen begon Brutus alle busmaatschappijen in het oostelijke stadsdeel af te stropen, maar geen spoor van papa. Hij moest en zou hem ech ter vinden. Met'zijn frequente bezoekjes werd hij al gauw kind aan huis bij de chauffeurs op de grote parkeerplaatsen van de busbedrijven. Een van hen - Edésio - kon geen weerstand bieden aan zijn smeekbeden en liet hem altijd meerijden. Bru tus: „Ik was toen negen jaar en lette goed op. Zo leerde ik wan neer je van versnelling moet verwisselen." Voetballen inte resseerde hem niet en in de plaats van de houten speelgoed bus die hij altijd bij zich droeg, kwam de opwinding om ooit zelf achter het stuur te kruipen. Spijbelen Thuiskomen deed hij al bijna niet meer en steeds vaker spij belde hij van school. Eten en sla pen deed hij met bestuurders in de dependances naast de gara ges. Vorige week woensdag met de Braziliaanse vaderdag in aantocht, kwam Brutus een roddel ter ore. Zijn pa zou wer ken bij een busbedrijf in de voorstad Sao Bernardo do Cam- po. De jongen: „Opeens viel het gevoel niet meer te bedwingen om hem met een bus te bezoe ken." Aan de overkant van het busbedrijf zag hij een gepar keerde stadsbus met draaiende motor. „De aflossing was nog niet aangekomen en ik wist ze ker dat er net getankt was." Politiecontrole Hij nam achter het stuur plaats, verstelde de bestuurdersstoel en drukte het gaspedaal in. Sao Bernardo do Campo heeft hij nooit bereikt. Op die route is veel politiecontrole. In plaatst daarvan besloot hij een alterna tieve weg te nemen. Gaandeweg sloeg de twijfel toe. Bang om ge pakt te worden, bleef hij maar doorrijden. De grootste kick be leefde Brutus om twee uur 's nachts op de lege ringweg rond het stadscentrum. Daar gaf de snelheidsmeter 120 kilometer per uur aan. „Ik moet zeker vier bekeuringen hebben gekregen. Ik zag het flitslicht van de foto grafische snelheidscontrole", verklaarde hij met een mix van schaamte en trots op het politie kantoor. Achteraf baalt hij dat het allemaal tevergeefs is ge weest. Maar de hoop is nog niet vervlogen. Zijn relaas is door de Braziliaanse media breed uitge meten. Wie weet komt het onder de aandacht van pa-lief. GPD LOS ANGELES - Ameri kaanse astronomen heb ben voor het eerst een zon nestelsel ontdekt dat lijkt op ons eigen stelsel. Van de zeventig eerder ont dekte planeten buiten ons zonnestelsel volgen de meeste een dichte, onre gelmatige baan om hun zon. In het systeem rond de ster 47 Ursae Majoris cirkelen minstens twee planeten op een behoorlijke af stand en in een regelmati ge, bijna cirkelvormige baan. Al in 1996 ontdekten onderzoekers de eerste planeet van het stelsel. Astronomen van de Uni versiteit van Californië, Berkeley, maakten woensdag de ontdekking van de tweede planeet be kend. De planeten draai en hun cirkels op een af stand van hun ster die in ons zonnestelsel voorbij de planeet Mars, maar binnen de baan van de planeet Jupiter zou lig gen. „Het is hartverwarmend dat we met 47 Ursae Ma joris een planetenstelsel hebben gevonden dat aan ons eigen zonnesysteem doet denken", zei onder zoeker Geoffrey Marcy. De twee planeten, die 0,75 en 2,5 keer de omvang van Jupiter hebben, cirkelen rond een ster in het ster renbeeld Grote Beer. De ster bevindt zich op onge veer 51 lichtjaren van de aarde. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - De nieuwe Indone sische president Megawati Soe- karnoputri heeft zich gisteren tegenover Atjeh en Irian Jaya verontschuldigd voor decennia lange schending van de mensen rechten. Maar tevens waarschuwde zij in een toespraak tot het parlement beide gebieden, die veel van hun opbrengsten uit hun natuurlijke rijkdommen naar Jakarta zien vloeien, dat zij hoogstens auto nomie kunnen verwachten. Me gawati zal Indonesië nooit uit elkaar laten vallen. Oost-Timor Atjeh en Irian Jaya zullen nooit het voorbeeld van Oost-Timor kunnen volgen. De bevolking van dat gebied, dat in 1976 door Indonesië werd geannexeerd, koos twee jaar geleden voor on afhankelijkheid. Megawati volgde ruim drie we ken geleden president Abdur rahman Wahid op. Zij heeft zich nog nauwelijks uitgelaten over de manier waarop zij de econo- SAINT LOUIS - Steve Fossett is over de helft in zijn poging om als eerste ballonvaarder een so lovlucht rond de wereld te ma ken. De miljonair heeft gisteren het luchtruim boven Zuid-Amerika doorkruist. Vlak na de Andes veilig te zijn overgekomen was de Ameri kaan precies halverwege. Fos sett vertrok op 4 augustus. AP mische en politieke problemen van het land wil oplossen. Megawati zei tegen de armoe lij dende bevolking, dat het tijd zal kosten het land uit vier jaar eco nomische en politieke misère te halen. „Onze vele crises kunnen niet onmiddellijk worden opgelost. Slechts door samen te werken kunnen wij geleidelijk uit deze tijd komen die zeer pijnlijk voor ons allen is geweest", zei de pre sident. Zij onderstreepte dat tegen gro ve schendingen van de mensen rechten die door militairen bui ten het slagveld zijn begaan, moet worden opgetreden, maar riep tegelijkertijd de strijd krachten op de territoriale een heid van Indonesië te handha ven. Juist dat laatste heeft vaak tot bruut optreden door militai ren geleid. Corruptie Megawati beloofde ook de cor ruptie aan te pakken. Zij heeft haar familie gevraagd zich ver re te houden van omkoping en de ministers opgeroepen vol strekte openheid te betrachten over hun vermogen De autoriteiten in Atjeh hebben overigens een massagraf ont dekt met 48 lichamen. Het graf werd gevonden in het westen van Atjeh op aanwijzing van een gearresteerd lid van de Be weging Vrij Atjeh, die strijdt voor onafhankelijkheid van In donesië. Mensenrechtenactivisten schuiven de schuld voor de meeste doden in de schoenen van het regeringsleger. De sepe- ratisten zijn evenwel ook be schuldigd van gruweldaden. Onduidelijk is wie de doden in het massagraf zijn. RTR/ANP (Advertentie) aal komt dooi de mooie kadte/i Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandag t/m zaterdag en vrijdagavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5