Kessen wil toekomstvisie regio k PZC PZC Spectaculaire opening van Scheldetheater Antieke schepen in haven van Paal Vrachtwagens in toekomst niet meer welkom in Sluis 15 Oost-Zeeuws-Vlaander en loopt achter op andere herindelingsgemeenten Fietstocht in Aardenburg Mannenkoor uit Wales treedt op 'i Stellexpo toont werk Zwingroep Telefonerende man beroofd Zakkenroller slaat slag Diefstal uit vakantiewoning Dronken Let moet auto inleveren Eversdijk duwt lokale lijst CDA Geldkistje verdwenen Marktbewoner Hulst blijft ageren tegen filiaal Blokker Circus-instuif Reinardi Hulst vrijdag 17 augustus 2001 HoorConny van Gremberqhe HULST - Burgemeester A. Kes sen van Hulst vindt dat er op zeer korte termijn een toe komstvisie opgesteld moet wor den voor de regio Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Momenteel be schikken de gemeenten Hulst en Hontenisse over diverse plan nen die ze in de toekomst willen realiseren (het kanaal naar Kloosterzande, het Hulster voor de herinrichting van het 's Gra venhofplein en de structuurvi- i voor de kern Hulst) maar daar blijft het bij. Van enige af stemming is geen sprake, laat staan dat er gedachten ontwik keld zijn over de toekomst van het hele gebied. Volgens Kessen loopt de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen een flink eind achter op de Kanaal zone en West-Zeeuws-Vlaande- ren, waar de gemeenten - al dan niet met de herindeling in het oog - wel over dergelijke blauw drukken voor de toekomst be schikken. „Oostburg en Sluis- Aardenburg zijn inmiddels in de uitvoeringsfase voor een reeks projecten aangekomen, de Ka naalzone is aan dat stadium toe en wij in Oost-Zeeuws-Vlaan deren moeten nog een begin ma ken", zegt Kessen. Bijdrage Van Gedeputeerde Staten heeft Kessen deze week de verzeke ring gekregen dat de provincie financieel zal bijdragen aan het opstellen van een toekomstvi sie. „Daarvoor bestaat een potje is ons verteld." De Hulster bur gemeester wil dan ook zo snel mogelijk een greep doen in die pot.. Over veertien dagen als de colleges van Hulst en Hontenis se weer over het herindelings proces praten, zal Kessen een voorstel doen om voor de geza menlijke plannen een weten schappelijke onderbouwing te laten maken. „Nu moet van zo'n visie als die van Allaert voor de Kanaalzone ook niet alle heil verwacht worden, er staan za ken in die nooit van de grond ko men, maar andere weer wel. Neemt niet weg dat je zonder een gedegen onderbouwing van je toekomstplannen nergens te recht kunt voor subsidie. We zullen dus wel moeten komen met iets." Op het vlak van de woningbouw bijvoorbeeld moet Hulst, om in aanmerking te komen voor een ruimer bouwcontingent, aanto nen dat de behoefte aan wonin gen groter is dan er de laatste ja ren werden gebouwd. Kessen: „Al jaren heeft Hulst een posi tief migratiesaldo. De voorbije tien jaar is het inwoneraantal met duizend zielen gestegen. Van die nieuwkomers komt al ettelijke jaren een flink aantal van over de grens. Gemiddeld hebben we de voorbije jaren 137 nieuwe inwoners per jaar van Belgische origine er bij kunnen boeken. Als gedeputeerde Van Zwieten dan stelt dat er wel ge bouwd mag worden voor men sen van buiten Zeeuws-Vlaan deren, dan moet zich dat ook vertalen in het toegekende con tingent, maar dat is niet zo. Wat wij nu - in die visie - zeer na drukkelijk moeten laten vast leggen is dit soort ontwikkelin gen", aldus Kessen. AARDENBURG - Het hand booggilde Sint Sebastiaan uit Aardenburg is de oudste vereni gingvan de stad en dit jaar staan de boogschutters daarom cen traal tijdens de jaarlijkse fiets tocht van volleybalclub de Kik kers op zondag 19 augustus. De fietstocht heeft altijd een thema. In het verleden waren er al edities met als onderwerp de carnavalsvereniging, de ko ninklijke muzieksociëteit Aar- denburgse Fanfaren of Histo risch Aardenburg. De tocht loopt dit jaar rondom Aarden- g, Eede. Maldegem en Sint Laureins. Deorganisatie kon de laatste ja ren rekenen op ruim tweehon derd deelnemers.. Inschrijven kan vanaf 12.30 uur- bij de gymzaal aan cle Sint Ba- vostraat in Aardenburg. TERNEUZEN - Het mannen koor Cör Cwnann A'r Cylch uit Wales houdt in samenwerking met de Saint David's Minstrels uit Zeeuws-Vlaanderen op za terdag 1 september een zang- S feest in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. Het optreden onder de titel Cyman- fa Ganu Y Corau begint om 1111111 20.00uur. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa of in de voor verkoop. 1 redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B, J. G. Pelgrim A. M. van Stee J- F, D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R- E. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl OOSTBURG - De werkgroep Stellexpo heeft in verpleeghuis De Stelle in Oostburg voor de 35e maal een expositie inge richt. Het gaat om werk van een groep amateurkunstenaars, verenigd in de Zwingroep. „Een ware zomerpotpourri van technieken en kleuren", ver woordt de organisatie de ten toonstelling. In de pubheks- ruimten van het verpleeghuis hangen tot eind september on der meer batikwerk, mono prints, etsen en aquarellen. Daarnaast is er kleurrijk Tiffa ny, zijn er fantasievohe kaarten, kleine schilderijtjes, 3D-werk en beschilderingen. Bijzonder is de serie van elf re constructietekeningen. Aan de hand van oude foto's en oogge tuigenissen zijn bijvoorbeeld de tram van Breskens naar Malde gem, het haventje en de uitwate ringssluis van Cadzand, de mo lens van Cadzand, Terhofstede en Zuidzande en de wafelbak kerij Zeeduin aan het Zwin ge tekend en ingekleurd. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen tussen 10.00 en 20.00 uur. Links en midden de ijzeren Zeeuwse poon, rechts een hengst. door Sheila van Doorsselaer PAAL - Stokoude hoogaarzen, hengsten, een Friese tjalk en een originele Zeeuwse poon doen aanstaand weekeinde het ha ventje van Paal aan. Het haventje doet ter gelegenheid van de Saeftingefeesten dienst als jachthaven. Bezoekers kunnen niet alleen een kijkje nemen aan boord van de in oude staat teruggebrachte schepen, ze kunnen ook meevaren. De haven van Paal heeft een rijk vissers verleden. Om vervlogen tijden weer tot leven te wekken werkt watersportver eniging Saeftinghe samen met scheeps werf Moed en Trouw uit Walsoorden en de stichting Tolerant uit het Belgische Sint Job in 't Goor. Van heinde en verre komen schippers met hun ronde- en plat- bodemjachten naar het haventje en een aantal zeer oude schepen maakt dit jaar het decor compleet. Een van de oudste schepen die te zien zal zijn is De Verwisseling, een Zeeuwse poon uit 1880. Het is een vrachtschip ge maakt van zogenaamd puddle-ijzer. Scheepsrestaurateur M. Verras van scheepswerf Moed en Trouw is zeer trots op Den Bruinen, een hengst die in 1891 door zijn betovergrootvader is gebouwd op de werf. Hengsten hebben in vroeger eeuwen in grote getale de wateren van de Scheldedelta bevaren. Lemsteraak Ook is een Lemsteraak te bewonderen. Het schip, genaamd De Slenk, is ge- bouwdin 1914 en is uitgerust met een ou derwetse tweecilindermotor uit 1953, die tijdens het varen het kenmerkende 'plof- plof'-geluid voortbrengt. Wie eens wil skütsjesilen kan terecht op de Friese tjalk De Vijf Gebroeders, gebouwd rond 1900 en voorzien van fraai houtsnijwerk. Ook is er een aantal hoogaarzen te zien, zoals De Wet, uitgevoerd in hout en ge bouwd in 1909, en de Pijp Toeback, Deze hoogaars van staal is als jacht gebouwd in 1948. Samen met de schepen van de water sportvereniging zullen deze oude sche pen zaterdag meevaren tijdens het admi- raalzeilen vanaf 15.00 uur. Zondag hebben belangstellenden de kans zelf een tochtje te maken. door Wout Bareman TERNEUZEN - De opening van het Scheldetheater in Terneu zen wordt een klein spektakel. Niet alleen luistert prins Wil- lem-Alexander de gebeurtenis op, speciaal voor de opening is een korte voorstelling samenge steld waarin alle aspecten van het theater aan de orde komen. De aanwezigheid van de Wes- terschelde, op een steenworp af stand, speelt daarbij een be langrijke rol. De openingsvoorstelling, opge voerd door vijftien artiesten in een speciaal ontworpen decor, is samengesteld door een pro ductiebureau uit Utrecht. Eén van de hoogtepunten: de ver schijning van de voormalige violiste van de groep Flairck uit een grote ballon ('een luchtbel in het water'). De opening - op donderdag 27 september - wordt bijgewoond door een kleine achthonderd ge nodigden, onder wie dus Wil lem-Alexander. De prins wordt omstreeks vier uur in het theater verwacht. Hoewel daarover nog geen af spraken zijn-gemaakt, hopen de organisatoren dat de prins de openingshandeling zal verrich ten. Zo niet, dan neemt burge meester Barbé van Terneuzen die taak voor z'n rekening. Onder de honderden genodig den zullen zich, naar het zich nu laat aanzien, ook tientallen om wonenden bevinden. Die wer den door de gemeente al in een pril stadium betrokken bij de nieuwbouw in de Wetskolk- straat, aan de rand van de bin nenstad.. Zaterdag 29 september gaan de deuren van het nieuwe theater open voor het grote publiek. Tussen tien en vijf uur zijn er doorlopend tal van activiteiten. ZIERIKZEE - Onverlaten hebben gisterenmorgen een Duitse toerist op de Appelmarkt in Zierikzee op brutale wijze van zijn fototas beroofd. De veertig-jarige man stond op het mo ment van de diefstal te bellen in een telefooncel. De fototas had hij tussen zijn voeten gezet. Tijdens het gesprek werd de deur van de telefooncel ineens geopend waarna de dief de tas snel weggriste en zich uit de voeten maakte. Door de diefstal van de tas is de eigenaar een videocamera, twee fototoestellen, een mobiele telefoon, twee lenzen en een zakmes kwijt. Hij is zodoende voor enkele duizenden guldens gedupeerd. GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is in een uit gaansgelegenheid in Goes de portemonnee van een 21-jarige inwoner uit de gemeente Borsele gerold. In de portemonnee zat een bankpasje en wat geld. KAMPERLAND - Onbekenden hebben donderdagmiddag, nadat ze eerst de sleutel hadden weggenomen, diverse goede ren gestolen uit een vakantiewoning in een bungalowpark in Kamperland. Een 37-jarige vrouw uit Koog aan de Zaan bracht met haar gezin een bezoekje aan het subtropisch zwembad in Kamper land en had de tas waarin de sleutel van de vakantiewoning zat een aantal malen onbeheerd achtergelaten. De daders hebben toen de sleutel weggenomen en hiermee de bungalow geopend. Uit de woning zijn een aantal portemonnees met inhoud, een GSM, en een videoband weggenomen. OOSTBURG - De politie in Oostburg heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zestigjarige man uit Letland aangehouden wegens het rijden onder invloed. De man werd meegenomen naar het bureau, waar een ademanalyse werd afgenomen. Hieruit bleek dat de Let anderhalf maal de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed had. Dat kwam de man op een boete te staan. Ook werd door de politie proces-verbaal opge maakt omdat de auto van de man een reeks technische gebre ken vertoonde. Het voertuig moest de man achterlaten bij het bureau. RILLAND - Het Rillandse Eerste Kamerlid H. Eversdijk zal tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar op de lijst van de Reimerswaalse CDA-afdeling staan. Hij zal fun geren als lijstduwer en ambieert geen raadszetel. Eversdijk zegt zich te zullen inzetten om het CDA meer dan de huidige twee zetels te bezorgen, al zal dat volgens hem lastig zijn. Er zou in Reimerswaal een stabiel politiek klimaat heersen, waardoor de zetelverdeling nauwelijks zal veranderen. ZIERIKZEE - Uit een appartement in een zorginstelling op Schouwen-Duiveland is gisteren een geldkistje gestolen. De 96-jarige eigenaar is hierdoor in één klap al zijn persoonlijke papieren kwijt. In het geldkistje had hij onder meer zijn trouwboekje, begra fenisafschriften, bankafschriften en een geldbedrag opge borgen. Voor de opening van het Scheldetheater is een korte voorstelling samengesteld waarin alle aspecten van het theater aan de orde komen. foto Charles Strijd Er is extra veel ruimte gerser- veerd voor de presentatie en verrichtingen van een groot aantal amateurgezelschappen. Die kunnen zich niet alleen pre senteren via een informatie stand in de hal, maar ook een stukje van hun eigen werk to nen. Daarvoor is de kleine zaal gereserveerd. Daarnaast komen alle theate relementen aan bod: theater groep Excess uit Gent treedt op, er zijn trommelaars, een mime- groep, steltlopers en muzikan ten en bovendien wordt een vi deoproductie vertoond, gewijd aan de bouw van het Schelde theater. Voor belangstellenden zijn er rondleidingen. door René Hoonhorst HULST - Marktbewoner W. Gielen laat het er nog niet bij zitten. Hij wil de pro vincie en de Rijksdienst Monumenten zorg toch nog eens vragen om zich in te zetten voor het beschermd stadsgezicht van Hulst. Het gemeentebestuur ver kwanselt volgens hem het gezicht van de vestingstad Hulst door een vestiging van huishoudspeciaalzaak Blokker op de Grote Markt toe te staan. Gielen en een aantal andere omwonen den van de Grote Markt en Baudeloo te kenden al eerder bezwaar aan tegen de verbouwing van het voormalige bank- pand. De bouwvergunningen waren destijds nog niet afgegeven, dus kon er formeel nog geen bezwaar worden aan getekend, laten burgemeester en wet houders Gielen schriftelijk weten. Het college stelt dat op het voormalige bankkantoor de bestemming 'centrum doeleinden' ligt en een detailhandelsbe drijf past binnen die bestemming. Over uitstraling van de panden aan het cen trale plein is niets vastgelegd, stelt het dagelijks bestuur van Hulst. Het college ziet dan ook weinig mogelijkheden om Blokker tegen te houden en kondigt al vast aan dat na een interne bouwvergun ning ook vergunning voor het verbouwen van het exterieur zal worden gegeven Gielen, oud-huisarts en voorzitter van de oudheidkundige kring De Vier Ambach ten, heeft niet veel trek in een zinloze po lemiek met het college. Maar aan de an dere kant gaat de 'verloedering' van de Hulster binnenstad hem zeer aan het hart. Niet alleen de verhuizing van Blok ker naar de Grote Markt, maar ook de bouwplannen van BAM voor de straatjes achter de basiliek, stemmen hem droef. „Het toont aan dat het gemeentebestuur niet serieus bezig is met het in stand hou den van het historische stadshart. De raadsfracties zouden niet alleen elkaar vliegen moeten afvangen en naar het po litieke gewin kijken, maar naar het be lang van het stadje", betoogt Gielen. Gielen zal daarom na het verlenen van de bouwvergunning voor het exterieur op nieuw bezwaar aantekenen. Behalve als bewoner van de Grote Markt zal Gielen dat ook namens de oudheidkundige kring doen. „Ik hoop dat ook de overige centrumbewoners bezwaar aantekenen, want we kunnen deze levensgrote be dreigingen van het historisch stadsge zicht niet zomaar over onze kant laten gaan." door Pascalle Cappetti SLUIS - Het centrum van Sluis wordt in de toekomst wellicht verboden terrein voor vracht wagens. Hoewel het college nog geen voornemens heeft om dit plan op korte termijn uit te wer ken, denkt wethouder G. van Daele dat het uiteindelijk wel uitdraait op een verbod. „De wal keert het schip", zei hij gis teren in de commissie grondge bied. De commissie besprak gisteren een voorstel om de ontwikke ling van een distributiecentrum aan de rand van Sluis mogelijk te maken. Dit centrum kan een belangrijke functie vervullen in het oplossen van de logistieke problemen in de kern van Sluis. Vrachtwagens blokkeren mo menteel regelmatig de doorgang in de smalle straten en de helft van het aantal garageboxen is inmiddels in gebruik bij onder nemers voor opslag van goede ren. Gezien de parkeerproble men, vooral ook voor bewoners, is dit geen goede zaak, oordeel de hij. De ondernemer die een distri butiecentrum aan de Smoutweg wil realiseren, kon dan ook op steun van de commissie reke nen. Maar W. Gijsel (WD/Ge- meentebelangen) vond wel dat de units in het gebouw niet lou ter bestemd mogen zijn voor on dernemers uit Sluis. Ook de Pvda'er J. Faas en P.van Belle- gem van Lijst Rammelaere wa ren het daarmee eens. Aanlevertijden CDA'er R. de Croock was be nieuwd of een dergelijk gebouw de problemen wel oplost. „Je zit toch met aanlevertijden. Je houdt een probleem als de aan voer van goederen vooral in de loop van de dag gebeurt." A. Basting van D T wilde weten of er in het pand ook nevenacti viteiten ontplooid mogen wor den. Van Daele kon zich vinden in het verzoek om de voorwaarde te schrappen dat verhuur van units alleen aan ondernemers van Sluis mag. Volgens hem kan er geen sprake zijn van produc tie-activiteiten. Hij had niet de illusie dat een distributiecen trum het probleem in één keer zou oplossen. Wel biedt het de mogelijkheid de lostijden te veranderen, zodat bestelbusjes de spullen enkel nog in de och tend en avond bij de winkels kunnen afleveren. „Het is een stap in de goede richting. Van Daele vond een verbod voor vrachtwagens 'in dit stadium wel erg drastisch'. Hij wilde dit in elk geval niet zonder overleg met de middenstandsvereni ging doen. „Zo'n verbod komt pas aan de orde wanneer het fy siek onmogelijk of onverant woord is om met dergelijke voertuigen in het centrum te ko men." Kwaliteit De commissieleden waren het met het college eens dat dezelf de aannemer die de eerste fase van de herinrichting van het Sluisse centrum heeft gedaan, ook de tweede fase mag uitvoe ren. Het belangrijkste argument om geen openbare inschrijving te houden, vormde voor hen de kwaliteit van het werk. In de eerste fase is er behoorlijk wat gesukkeld om goede bestrating te leveren. „Dat zie je terug in het eindresultaat. Er is een dui delijk kwaliteitsverschil tussen de Beestenmarkt en Grote Markt." Hulst - Jeugcircus Reinardi houdt woensdag 22 en zaterdag 25 augustus een circus-instuif in oefenlocatie het Houten- kwartier in Hulst. Jongens en meisjes tussen zes en zestien jaar kunnen er kennis maken met verschillende cir cusnummers, Aan bod komen onder meer lopen op de grote rollende kogel, fietsen op één wiel, evenwicht- en balansnum mers, koorddansen, jongleren en acrobatiek. Het oefenen gebeurt onder lei ding van ervaren artiesten en de begeleiders van Reinardi. Woensdag staat de deur van de oefenlocatie van 13.30 tot 15.30 uur open. Zaterdag is er instuif van 10.00 tot 12.00 uur. Reinardi is op zoek naar belang stellenden die op woensdag middag en zaterdagmorgen kunnen helpen bij de oefenses sies. Zaterdag 10 november staat er een jubileumuitvoering op het programma in het kader van het 35-jarig bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47