Leerlinge wil terug naar school Skelet in Sas blijkt van dier 13 Zon kust bloemen wakker tunneldelen kan deur bijna sluiten Znf 2001 Bewoners blijven strijden tegen woontoren Verkeer neemt vaker omweg door werk aan ring Antwerpen Feeëriek licht langs boerderijenroute Zwin College twijfelt nog over herroepen schorsing na aantijging van mishandeling Fabriek betonnen Inbreker steelt rolletjes met babyfoto's in Sas van Gent zeeuwse almanak Hoogvlieger Korenslang duikt op in Vlissings huis PZC ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 17 augustus 2001 doorPascalle Cappetti OOSTBURG - Dc zestienjarige mavo-leerlinge van het Zwin College in Oostburg die eind vo rig schooljaar is geschorst, hoopt volgende week toch weer naar school te kunnen. Zij wil met een schone lei begin nen en het vervelende voorval met een docent ver achter zich laten. In een hoorzitting met de directie en het bestuur van de scholengemeenschap heeft zij beloofd zich in de toekomst 'netjeste gedragen'. Het bestuur neemt volgende week een be sluit. Het meisje werd vorig school jaarvan school gestuurd omdat zij een leraar volgens de school ten onrechte had beschuldigd van mishandeling. Het meisje was hardhandig de klas uitgezet en claimde als gevolg hiervan verwondingen aan de arm te hebben opgelopen. Zij liep de dag erna met een mitella rond en verkondigde dat de docent haar dat had aangedaan. Smaad, vond de directie. De rechter boog zich eind juli over de verwijdering van de leerlinge. De ouders hadden een rechtzaak aangespannen omdat ze het niet eens waren met de be slissing van de directie hun dochter definitief van school te sturen. De rechter oordeelde dat het Zwin College het meisje niet naar huis had mogen sturen en dat zij weer toe moest worden gelaten tot de school. In een persbericht lieten be stuur en directie vervolgens we ten dat zij een hoorzitting willen houden, waarin ouders, leerlin ge en hun adviseur hun zegje over de kwestie kunnen doen. Ook willen zij overleg plegen met de onderwijsinspectie. Pas daarna, maar nog wel voor het begin van het nieuwe schoolj aar op woensdag 22 augustus, velt het bestuur een eindoordeel. Geëscaleerd Gisteren vond de aangekondig de hoorzitting plaats. Raads vrouw van de scholiere V. Verha- gezette haar vraagtekens bij het eerdere besluit van de school. Volgens haar was van ernstig wangedrag geen sprake. „Die kwalificatie is veel te zwaar. Het ging om een rumoerige Idas, met een puber tegenover een vol wassen leraar. Zij kwam enkel op voor de belangen van de leer lingen, die hun proefwerk moes ten overmaken omdat de docent die was kwijtgeraakt. Dit inci dent is geëscaleerd. De school spreekt van provocatie, maar er was wel degelij k sprake van een kneuzing." Verhage constateert dat op basis van het schoolreglement en sanctiebeleid iemand pas defi nitief verwijderd kan worden als deze persoon twee keer eer der geschorst is geweest. „Dat is hier niet het geval." Ook een waarschuwing is er niet ge weest. „Ja, de ouders van alle kinderen in de klas hebben eer der wel een brief gehad waarin werd geschreven dat de klas wat rustiger moest zijn. Maar dit schrijven is niet overgekomen als waarschuwing." De gebeurtenissen maken een weg terug naar school volgens haar zeker niet onmogelijk. „De toon was positief, de bereidheid van mijn cliënte om er de ko mendejaren wat van te maken is aanwezig. Ze is heel erg ge schrokken." Beslissing Directie en bestuur stellen vast dat de uitspraak van de onaf hankelijke rechter betekent dat 'de leerling moet worden toege laten tot de school, tot het be stuur een beslissing neemt die dat onmogelijk maakt'. Of deze laatste toevoeging betekent dat het Zwin College blijft vasthou den aan het besluit tot verwijde ring, wil rector C. Hoek niet zeg gen. Hij wil in dit stadium geen enkele mededeling doen. Ook het bestuur onthoudt zich van verder commentaar. door Wout Bareman TERNEUZEN - De productie van tunnelsegmenten voor de Westerscheldetunnel door Be- tonwarenfabriek Terneuzen (BFT) nadert het einde. In de loop van december verlaten de laatste segmenten de fabriek op het bouwterrein in de Nieuw- Neuzenpolder. Tot gisteren wa ren 47.000 segmenten geprodu ceerd; in totaal moeten er 53.800 worden vervaardigd. BFT heeft geen enkele moeite de twee snel voortschrijdende tun nelboormachines voor te blij ven. In tijden dat de boren stil stonden voor onderhoud en reparatie werd een flinke voor raad van vele honderden meters tunnelringen (elke ring telt ze ven segmenten en een sluitstuk) gekweekt. De fabriek produ ceert zó voorspoedig dat de komende tijd enigszins kan worden getemporiseerd; er is bijvoorbeeld meer tijd voor re paratie van de mallen. Arbeidskrachten Op het moment dat de betonwa- renfabriek een topproductie draaide, werd werk geboden aan 165 man. Dagelijks werden gemiddeld 96 segmenten gepro duceerd, goed voor 12 ringen. Het aantal arbeidskrachten zal nu langzaam teruglopen. In welk tempo dat gebeurt, was gisteren nog onduidelijk. De fabriekshal en de machines worden, zodra de productie is afgerond, teruggenomen door de leverancier. Dat was al afge sproken vóór de bouw van de tunnel begon. Of en op welke manier de machines in toekomst opnieuw kunnen worden inge zet, is volledig afhankelijk van de diameter van een eventueel nieuw te bouwen tunnel. Inter nationaal verschilt die van pro ject tot project. Inhalen De tunnelboren zijn de vier-ki- lometergrens inmiddels beiden ruimschoots gepasseerd. Tun- nelboor Neeltje Suzanna was gisteren in de westbuis 4714 me ter (2357 tunnelringen) gevor derd en Sara in oostbuis 4206 meter (2103 ringen). Een woordvoerder van de tunnel bouwers: „Het is de bedoeling dat Sara nu stukje bij beetje Neeltje Suzanna inhaalt. Dat is bouwtechnisch een must. Sara moet als eerste in Ellewoutsdijk aankomen omdat de dwarsver bindingen nu eenmaal worden gevroren vanuit de oostbuis, waar de vriesinstallaties staan opgesteld. Sara heeft voor de bouwers nu prioriteit nummer één. De machine dient de ko mende tijd volcontinu te draai en om haar doel te bereiken." Van de 26 dwarsverbindingen zijn er inmiddels elf klaar. Voor de zestiende verbinding worden momenteel de vrieslansen ge boord. SAS VAN GENT - De familie De Kok uit Sas van Gent is er kapot van. Tijdens een inbraak in hun restaurant aan de Noordwest straat in Sas van Gent, in de nacht van woensdag op donder dag, heeft een inbreker fotorol letjes meegenomen met daarop foto's van hun baby. De rolletjes zaten in de kassa die de inbreker heeft gestolen. Naast de 1500 gulden in de kas sa heeft de dief ook fotoappara tuur en vijftig cd's meegenomen. De familie De Kok slaapt boven het restaurant, maar heeft niks van de inbraak gemerkt. De diefstal van de foto's van hun dochtertje Anne heeft het echt paar flink aangegrepen. J. de Kok: „Die fotoapparatuur is verzekeringswerk, maar die fo to 's hebben voor ons grote waar de. Ik hoop dat de dief de rolle tjes bij ons terugbezorgt." door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Het skelet dat de Sasse restauranthouder J. de Kok vorige week opgroef in zijn kelder is van een dier. De techni sche recherche heeft de resten onderzocht en kan met zeker heid zeggen dat het geen men- senlijke resten zijn die in de kel der liggen. Van welk beest de botten zijn, is nog niet duidelijk. Toen De Kok vorige week begon met het uitgraven van de kelder onder zijn feestzaal in de Noordweststraat, haalde hij botten naar boven. De resten deed hij in de vuilcontainer en keek er niet meer naar om. Tot dat hij steeds meer stoffelijke resten opgroef. De huisarts werd erbij gehaald, maar die kon niet zeggen waar de botten van afkomstig waren; een uit de kluiten gewassen man of van een koe of paard. Onderzoek De technische recherche kwam ter plaatse en nam wat botten mee voor onderzoek en daaruit bleek dat het dierlijke resten zijn. „Ik betwijfel of we er ooit achter komen van welk beest de botten zijn. Het lijkt me sterk dat de recherche daar onder zoek naar gaat doen. Ze weten nu dat er geen moord is ge pleegd, dus volgens mij is voor hen de kous nu af", zegt De Kok. Behalve het skelet kwamen er tijdens de graafwerkzaamhe den nog meer zaken aan de op pervlakte, Zo werd een groot blad van een bijl gevonden, scherven aardewerk, oude bier flesjes, pijpen en een koperen weegschaal. Volgens de techni sche recherche zijn de artefac ten redelijk oud. Omdat nog maar een kubieke meter is afge graven is het zeer waarschijn lijk dat er nog meer aan de op pervlakte zal komen De Kok is van plan in zijn kelder een tweedehands zaakje voor muziekinstrumenten, juke boxen en flipperkasten te be ginnen. Hij moest de uitslag van het onderzoek afwachten alvo rens hij verder mocht graven. Hij kan nu weer beginnen, maar echt zin om vele kruiwagens zand uit de kelder te halenheeft hij niet. Hij heeft er een ludieke oplossing op gevonden: „Iedere amateurarcheoloog is van harte welkom om mee te komen gra ven..." (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Ship of Troy naar Dido Aeneas van Henry Purcell vrijwel dagelijks 21.00 u. 42,50 operaspektakel op Neeltje Jans Fascinerend nietwaar, de lichtflitsen die deze week ho ven de Westerscheldewerden waargenomen. Wij hebben er in ieder geval, in dit seizoen zonder graancirkels, van ge noten. Heel aardig vonden we de verklaring van die mevrouw die nergens aan had gedacht toen ze het verschijnsel waarnam. Zulks doet ver moeden dat we te maken heb ben met een niet geïdentifi ceerd, vliegend object, bemand door groene mar kers, die, naar alom bekend is, aardse breinen ontregelen. De uitleg dat het ging om in België opgestegen luchtbal lons met en mandje eronder kon ons minder bekoren: te prozaïsch. Als het dan toch geen ufo's waren, houden we het er maar liever op dat de flitsen afkomstig waren van een ver dwaalde en verlate kitesurfer met een zaklantaarn. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Verschillende bewoners van het zeefrontge bied in Terneuzen blijven zich verzetten tegen de voorgeno men bouw van een dubbele woontoren op de plek waar tot voor kort de Terneuzense watertoren stond. Gisteren vroegen twee bezwaarmakers de Middelburgse bestuursrech ter om de inmiddels verstrekte bouwvergunning op te schor ten. De twee bezwaarmakers verte genwoordigen zestig mensen, die eerder bezwaar maakten bij de gemeente tegen de verlening van de bouwvergunning. Vol gens hen heeft de gemeente Ter- neuzen in de vier jaar die de planontwikkeling nu al loopt tal van procedurefouten ge maakt. Ook zou de provincie in juni de verklaring van geen be zwaar veel te vroeg hebben af gegeven. Op het moment van af gifte was de procedure voor de Wet Geluidshinder volgens de bezwaarmakers nog niet afge rond en het is procedureel on juist om dan wel al een verkla ring van geen bezwaar voor de bouw af te geven. Voorts voerden de bezwaarma kers aan dat zij door de bouw van de 7 5 meter hoge woontoren met 40 appartementen gecon fronteerd worden met horizon vervuiling en schaduwwerking op hun eigen appartementen. Daarnaast verwachten zij ook extra hinder door de wind. Een derde bezwaar dat zij voor de bestuursrechter aanvoerden was meer gevoelsmatig van aard. De Terneuzenaren vinden dat zij door het bestuur van Ter- neuzen niet correct zijn behan deld. Woordvoerder G. Gernaert van de gemeente Terneuzen gaf toe dat in eerste instantie door de gemeente procedurefouten zijn gemaakt, maar dat die in de nieuwe procedure voor de bouwaanvraag - die de gemeen te noodgedwongen na een rech terlijke uitspraak moest volgen - achterwege zijn gebleven. Ook werd dit keer wel de nodige bouwkundige onderbouwing van het plan Waterfront in de procedure meegenomen. Reden ook volgens Gernaert voor de raad van Terneuzen om de bouwvergunning te verlenen. De buurtbewoners blijven evenwel de mening toegedaan dat de gemeente ook nu proce durele fouten heeft gemaakt. De rechter doet begin volgende week uitspraak. door Wout Bareman ANTWERPEN - De wegwerk zaamheden op de Antwerpse riugrichting Gent leidden de af gelopen weken tot een fikse stij ging van het verkeersaanbod in de Liefkenshoektunnel en de Waaslandtunnel. In de Lief kenshoektunnel steeg het aan tal voertuigen sinds begin au gustus met ruim 25 procent. Weggebruikers uit de richting Breda, die de files op de ring tus sen Borgerhout en Berchem (daar worden wegwerkzaamhe den uitgevoerd) willen vermij den, kiezen voor de alternatieve route via de 'oude' Waasland tunnel en de Liefkenshoektun nel. Telling van de provinciale Ver- VLISSINGEN - In een woning aan de Van de Manderestraat in Vlissingen is deze week een ko ren- of maïsslang opgedoken. Het dier is overgedragen aan Reptielenzoo Iguana in Vlissin gen, Ad Bom van de reptielen zoo vermoedt dat de slang is ontsnapt uit een terrarium van een particuliere lliefhebber. De koren- of maïsslang is niet giftig en komt uit Noord-Ame rika. Bom verwacht dat de slang speciaal gekweekt is voor de verkoop en door een importeur is opgekocht voor de Europese markt, ,,Hij is oranjekleurig. In de natuur is de kleurtint anders, roder." Dit soort slangen kan gemid deld ongeveer vijfhonderd me ter afleggen. „De eigenaar moet dus in de buurt wonen." keerseenheid van de federale politie wijzen uit dat er in de fi les weliswaar nog stapvoets wordt gereden, maar dat er min der aanbod is. Vooral vrachtwa gens mijden de ring. Ze mogen weliswaar niet door de Waas landtunnel, maar zeventig pro cent van de chauffeurs kiest wél voor de Liefkenshoektunnel. Het kost de truckers 560 frank per tunnelpassage. De Vlaamse minister Stevaert van Mobiliteit opent binnen kort onderhandelingen met de directie van de NV Tunnel Lief- kenshoek over het volledig tol vrij maken van de tunnel, die een belangrijke oplossing vormt voor het dichtslibben van de Antwerpse ring. Tolvrij Eerder al bereikten de minister en de tunneldirectie een princi pe-akkoord over het tolvrij ma ken op momenten dat zich grote problemen (bijvoorbeeld als ge volg van een calamiteit) op de ring voordoen. In dat geval zou de inkomstenderving van de ex ploitant financieel worden ge compenseerd door de Vlaamse Gemeenschap. Maar Stevaert wil, in zijn ontwerp-mobili- teitsplan dat dit najaar wordt voorgelegd aan de regering en het parlement, eigenlijk zo snel mogelijk van het hele tolsys- teem af. Terugloop De directie van de NV Wester scheldetunnel verwacht dat een tolvrije Liefkenshoektunnel zal leiden tot een geringe terugloop van het aanbod bij de eigen tun nel, maar duidelijke prognoses daarover zijn er nog niet. Overigens liggen de wegwerk zaamheden op de Antwerpse ring sinds woensdag tot zon dagavond tijdelijk stil met het oog op de verwachte vakantie- drukte. Daarna wordt het, ver wacht de politie, opnieuw aan schuiven. Toeristen en inwoners genoten gisteravond van de tiende editie van de verlichte boerderijen- en dorpenroute. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel CADZAND - Flonkerende lichtjes zorg den gisteravond voor sprookjesachtige plaatjes tijdens de tiende verlichte boer derijen- en dorpenroute in en langs de kernen Retranchement, Cadzand en Zuidzande. Heel wat vakantievierende gasten, maar vooral ook veel inwoners, maakten van de gelegenheid gebruik om te genieten van dit beeld. De deelnemers konden onder weg genieten van extra animatie in de vorm van het muziekgezelschap Veronica te Zuidzande, terwijl in Cadzand muziek uit de boxen galmde. Mensen die tijdens de zeventien kilometer lange route halt wilden houden, konden dat op verschil lende plaatsen. De versgebakken wafels op de boerderij bij de familie de Hullu in de Kokersweg ontbraken ook deze keer weer niet. Het bekende ludieke paar Kobus en Ka- trina had zijn bootje in Truzement aan Zee alvast maar aangemeerd. Hiermee verwezen zij naar de ambitieuze plannen om Sluis een verbinding met de Noordzee te geven. Gezeten in een verlicht bootje waren ze te bewonderen nabij de Kille- dijk. De gemeenschap van Retranche ment verdiende alle lof en liet het licht weer welig schijnen in hun dorp. Vooral het gedeelte nabij de wallen gaf een schit terend plaatje waar velen een poosje halt hielden om te genieten van het schoons. Nu het nog onzeker is of het spektakel vol gend jaar in de huidige vorm wordt voort gezet, willen de inwoners van Retranche ment er toch nog eens graag de schouders onder zetten, zodat dit succesvolle evene ment niet van de kalender verdwijnt. Vol gens dorpsraadvoorzitter Piet Risseeuw worden er nieuwe plannen gesmeed. Hier bij wordt onder meer gedacht aan een ver lichte wandelroute over de historische wallen. „De animo in de buitengebieden om mee te doen is de laatste jaren steeds minder geworden. In de dorpen lukt het nog wel, maar er ontstaan te veel donkere plekken in de route en dat is niet goed. We zullen met de dorpsraad en het evenemen tencomité ons verder gaan beraden." De verlichte boerderijenroute kan nog vandaag en morgen vanaf half tien 's avonds gereden worden. Daarna is het af wachten hoe het volgend jaar loopt. De deelnemers kregen als aandenken aan tien jaar verlichte boerderijen- en dor penroute alvast een pen uitgereikt. door Pascalle Cappetti OVERSLAG - Het ultieme Frank- rijkgevoel in Zeeuws-Vlaande- ren? In Overslag aan de Rode Sluisweg kunnen bezoekers van kwekerij Ferdinandushof in zich even in la douce France wanen. Een hectare vol zonnebloemen staat volop in bloei. Het warme weer van de afgelopen dagen heeft de bloemen versneld doen opengaan, waardoor alle kop j es sinds gisteren naar het oos ten kijken. Eigenaar W. Karmelk van de kwekerij houdt de zonne bloemen vooral vanwege 'het mooie zicht'. Hij verkoopt de bloemen in bossen uitsluitend aan particulieren, hij biedt ze niet aan de groothandel of veiling aan. Wie de bos zelf wil samenstellen, mag met een snij mesje het veld in trek ken. De bloemen die niet in een vaas op de keukentafel terechtkomen, worden gedroogd. De zaadjes ge bruikt de kwekerij om volgend jaar opnieuw een zonnebloemta pijtje uit te kunnen spreiden. Voor de bloemschikkers heeft Karmelk nog wel een tip. Omdat het grote bloemen zijn, is flink schuin afsnijden absoluut nood zakelijk. Op warm of heet water zetten, zoals wel eens wordt aan bevolen, hoeft volgens hem niet per se. „Als je om de paar dagen het water ververst, moeten ze twee weken kunnen blijven staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45