Bogtstra lonkt ook naar Fed Cup Tweede zege voor Luperini 21 Krajicek zet US Open uit zijn hoofd Verstappen voelt zich lekker op Hungaroring Timmer niet goed genoeg voor AZ, wel voor Feyenoord Schaakblindheid treft Van Wely Tilburger eveneens coach van vrouwenteam Utrecht wil geen spelers meer uit vreemde oorden Doelman James scheurt knieband Overwinning Casagranda Serena Williams schrapt vlees uit haar menu Marathonloper Barbi positief Dramatische start Woods Ronde van Nederland rekent niet op Armstrong p: vrijdag 17 augustus 2001 doorCylia van der Kooy AMSTERDAM - Richard Kra- jicek heeft deelname aan de US Open uit zijn hoofd gezet. De laatste Grand Slam van het jaar, die op 27 augustus in New York begint, is onhaalbaar voor de Muiderberger. De ten nisser heeft nog te veel last van zijn elleboog waaraan hij in maart werd geopereerd. Zijn manager Kees van Veen heeft dit gisteren verklaard. Krajicek komt in de loop van de week terug naar Nederland. Hij gaat in eigen land verder werken aan zijn revalidatie. Pas als hij helemaal pijnvrij is, wil Krajicek weer wedstrijden spelen. De winnaar van Wim bledon in 1996 verbleef de af gelopen week in Amerika. Hij hoopte bij het toernooi in Was hington zijn rentree te kunnen maken. Op het laatste moment meldde hij zich af. Eerder kwa men de toernooien van Los An geles en Cincinnati te vroeg. Volgens Van Veen hoopt Kraji cek nog wel de halve finale van de Daviscup tegen Frankrijk eind september in Rotterdam te kunnen halen. „We hebben nog ruim een maand te gaan voor deze wedstrijd. In die tijd kan er veel gebeuren", aldus Van Veen. Ook Daviscup-cap- tain Tjerk Bogtstra houdt alle opties open. „Zonder US Open heeft hij weinig wedstrijdritme en ik acht de kans klein dat hij op tijd fit zal zijn. Maar hij kan in die weken natuurlijk snel vooruitgaan. Ik schrijf hem niet af." ANP doorMarc Molenaars TILBURG - Tjerk Bogtstra (35) heeft zijn contract met de ten- nisbond KNLTB met drie jaar verlengd. De captain van het Davis Cup-team neemt in die periode ook het Fed Cup-team bij de vrouwen onder zijn hoede. Ttevens gaat Bogtstra zich na drukkelijk bemoeien met de op sporing, de opleiding en de be geleiding van jong talent. Dat Bogtstra doorgaat als cap tain van het Davis Cup-team komt niet als een verrassing. De Tilburger werd begin vorig jaar op verzoek van de spelers be noemd tot opvolger van Michiel Schapers en behaalde prompt grote successen met het team. Na sensationele overwinningen op titelhouder Spanje en het sterke Duitsland wacht volgen de maand een halve finale tegen Frankrijk. „We hebben er met de spelers groep over gesproken en ieder een staat er achter dat ik nog langer doorga. Ook Paul Haar huis ja. Hij heeft al eerder te kennen gegeven dat hij nog een jaar wil spelen, dus dat maakte het allemaal ook wat simpeler. Overigens staat er in het con tract, en dat staat er uitdrukke lijk op mijn verzoek, dat we elk. jaar met de hele groep evalue ren. Persoonlijk wil ik vanaf 2003 graag in een duo-rol met Paul verder. De bond heeft nog ruimde tijd om dat goed te rege len", legt Bogtstra uit. Verlenging van zijn contract als Davis Cup-captain is dan mis schien niet verrassend, zijn aan stelling als roerganger bij het UTRECHT - FC Utrecht stopt, in principe, met het aantrekken van spelers uit verre oorden. Bij internationale transfers richt de club zich met name op voetbal lers uit België en de Skandina- vische landen. „Geen jongens meer uit Afrika, Brazilië of Oost-Europa", zegt Han Berger, technisch direc teur. „We vinden dat niet langer wenselijk. Dat heeft alles te ma ken met aanpassingsproble men. De beslissing kent daar naast een financiële achter grond." Bij spelers uit de EU geldt geen salarisdrempel. „Bovendien spreken Belgen vaak al de taal en hebben Skandinaviërs vaak een vergelijkbare sociale ach tergrond als Nederlanders." De technische baas van FC Utrecht gelooft ook absoluut niet in het opzetten van voetbal- scholen in bijvoorbeeld Afrika of Brazilië. Ondoorzichtige constructies met jonge voetbal lers en zaakwaarnemers, of de opschudding rond bijvoorbeeld paspoortaffaires speelden ge deeltelijk mee in de afweging van Utrecht. ANP LONDEN - De Engelse doel man David James blijkt in het duel met Nederland, woensdag avond in Londen (0-2), een scheurtje in de achterste kruis band van zijn knie te hebben op gelopen. De nieuwe keeper van West Ham United kwam als invaller hort na de rust in botsing met zijn ploeggenoot Martin Keown bij een kans voor Jerrel Hassel- baink. Per brancard moest Ja mes het veld verlaten. Ook Keown moest worden vervan gen. SID ODENSE - De Italiaan Stefano Casagranda heeft de derde etappe van de Ronde van Dene marken op zijn naam gebracht. De renner van Alessio had na een wedstrijd over 183 kilome ter van Silkeborg naar Odense elf seconden voorsprong op zijn landgenoot Daniele Contrini. De Australiër Robbie McEwen werd derde op twintig tellen. Matthé Pronk eindigde als elf de. De Duitser Ralf Grabsch bleef leider in het algemeen klassement. ANP vrouwenteam is dat wel. De va cature van captain was vacant nadat Hans Felius was benoemd tot technisch directeur van de KNLTB. De relatie tussen Feli us en de speelsters was overi gens behoorlijk troebel na onge zouten kritiek over en weer. „Miriam Oremans en Kristie Boogert zijn naar me toe geko men met de vraag of ik het team wilde begeleiden en daar had ik wel oren naar", zegt Bogtstra, die eerder aanstuurde op uit breiding van zijn taken. Alleen Davis Cup was een beetje mager in zijn ogen. „Tijdens de US Open ga ik met de speelsters rond de tafel zitten om invulling te geven aan het team. Dan denk ik niet alleen aan de speelsters, maar vooral ook aan de begelei ding. Die perfecte wisselwer king is ook in de Davis Cup de sleutel tot het succes gebleken. Ik wil met de dames zo snel mo gelijk terug naar de wereld- groep. Dat is het doel en de uit- daging." Privé-scholen Bogtstra zegt dat hij redelijk op de hoogte is van de ontwikkelin gen in het vrouwentennis. „Ore mans, Boogert en Hopmans ken ik goed. Basting wat minder. Wat er aan talent onder zit, moet ik nog ontdekken, maar daar voor is de functie van coördina tor privé-trajecten dan weer geknipt." Bogtstra wordt inter mediair tussen de tennisbond en de privé-scholen Beide partijen zaten de laatste jaren elkaar re gelmatig in het vaarwater. Bogtstra moet ze nu tot elkaar brengen. „Hoe we dat in het vat gaan gieten, daar moeten we nog concreet invulling aan ge ven. Kort gezegd komt het erop neer dat ik goed in de gaten houd wat er aan talent in Neder land rondloopt. Mocht dat ta lent financieel of qua begelei ding steun nodig hebben, dan is het mijn taak om dat te regelen. Ik weet de weg, ik ken de men sen die bij de tennisscholen wer ken. Dit is een goede ontwikke ling." GPD Ferrari-rijder Michael Schumacher, die afstevent op zijn vierde wereldtitel, verkent het circuit in Boedapest op een scooter. foto Daniel Mau door André Hoogeboom BOEDAPEST - Het is heet op de Hun- garorjng. De mussen vallen in Honga rije nog net niet van het dak, maar het scheelt niet veel. De dertiende ronde van het wereldkampioenschap Formu le 1 wordt zondag gereden en het be looft een slijtageslag te worden. Jos Verstappen blijft er laconiek onder. Boedapest is zijn baantje, kort, bochtig en veeleisend en stoffig. „Ik voel me hier meestal wel lekker." Ook nu het seizoen vrijwel ten einde loopt, blijft Verstappen gedreven. De auto, de Arrows A22 met de Asiatech krachtbron heeft weliswaar niet ge bracht wat hij had verwacht, maar dat neemt niet weg, dat hij pi'ofessioneel zijn werk blijft doen. „Dat doet het team tenslotte ook. Als er maar gewerkt wordt aan de auto, als er maar tekenen zijn dat het beter kan gaan." Morgen gaat hij een nieuwe voorvleugel uitproberen, op jacht naar meer snel heid. „Er wordt altijd geprobeerd de auto beter te maken. Dat is een goed te ken en het houdt mij ook gemotiveerd." Op het militaire vliegveld Kembel, in Engeland heeft de Nederlander de nieuwe voorvleugel getest. „De auto voelde goed aan. Maar of het een voor uitgang is, moet nog blijken, bij de vrije trainingen. Nu kan ik er nog weinig van zeggen, vooral omdat we getest hebben in een rechte lijn, terwijl dit juist een heel bochtig circuit is." Het gaat vooral om meer downforce om de bochten snelheid van de auto te verhogen. De Nederlander verzamelde tot nog toe een schamel WK-punt, dankzij een sterke race in Oostenrijk. Dat is te wei nig, beaamt de Limburger berustend. „Aanvankelijk zag dit concept er best goed uit, maar gaandeweg hebben we terrein verloren op de concurrentie. Niet alleen de motor, maar ook het chassis is achtergebleven op de rest van het veld." Nachtkaars In feite valt er voor Verstappen nog maar weinig eer te behalen in de reste rende vijf wedstrijden. Het seizoen is voor de Limburger als een nachtkaars uitgegaan. Terwijl huisvriend Michael Schumacher opstoomt naar zijn twee de wereldtitel op rij (de vierde in totaal), moet de Limburger zijn tijd dit seizoen volmaken met heel weinig per spectief. „Het is een lang seizoen, ja, ze ker als er niet zo veel meer te halen valt. Maar ik heb er geen moeite mee. Als ik eenmaal in de auto zit wil ik toch weer zo hard mogelijk gaan. Bovendien, het zijn nog maar vijf races en die zijn zo voorbij. Dat heb je aan het seizoen ge zien. Voor je het weet is het gedaan." Hij kijkt al uit naar volgend jaar, als de nieuwe fabrieksmotor van Cosworth in het A22 chassis wordt gehangen. Vol gens zijn manager, Huub Rothengatter, mag er dan veel meer van de Nederlan der worden verwacht. Vuurwerk zelfs. Hij krijgt dan ook een nieuwe teamge noot, als opvolger van Enrique Bernol- di, met wie de Limburger hoegenaamd geen relatie onderhoudt. Wellicht wordt Giancarlo Fisichella, de ervaren Benetton-coureur zijn nieuwe stalgenoot. Hardnekkige geruchten wijzen in die richting. Niet dat het Ver stappen veel uit maakt. „Ik zie wel. Ik word niet gekend in de keuze van de nieuwe rijder en eerlijk gezegd interes seert het me ook niet. Dat zijn beslissin gen die buiten mij om gaan." GPD van onze sportredactie VERNOUX-EN-VIVARAIS - De Italiaanse renster Fabiana Luperini heeft haar tweede etappezege in de Ronde van Frankrijk behaald. Ze versloeg in de elfde rit over 123,5 kilome ter van Langogne naar Ver- noux-en-Vivarais de Spaanse Joane Somarriba in de sprint. Zeven kilometer voor het einde sprongen de twee uit het pelo ton. Luperini won eerder het tweede gedeelte van de eerste etappe. Somarriba behield de leiding in het algemeen klasse ment. Ze heeft drie minuten en 33 seconden voorsprong op Lu perini, Chantal Beltman was de beste Nederlandse in de elfde rit. Zij had op de finish een ach terstand van drie minuten op Luperini. Baukje Doedee uit Driewegen had een slechte dag en werd 32e op 5.42. In het alge meen klassement staat ze nu 3 le op 29.34 minuten. AFP door Gert van Dijk ZWOLLE - Van de Alkmaarder- hout naar de Kuip. De loopbaan van Henk Timmer heeft van de ene op de andere dag een verras sende wending gekregen. Dins dag hoorde de doelman dat hij bij AZ tweede keus was gewor den achter Oscar Moens. Giste ren werd de keeper per direct voor de rest van het seizoen ge huurd door Feyenoord. Hij wordt in Rotterdam tweede man achter Jurek Dudek, een positie waar Timmer wél mee kan le- De koele en zakelijke medede ling van trainer Henk van Stee dat hi] bij AZ genoegen moest nemen met een bijrol, viel Henk Timmer uitermate rauw op het dak. „Eén van de vervelendste momenten in mijn loopbaan. Ik zag die beslissing ook niet aan komen. Van mezelf wist ik dat ik goed had gekeept in de voorbe reiding, Beter dan Oscar Moens. Dan reken je er ook op dat je de eerste keus van de trainer wordt." Timmer vindt dat er bij AZ een spelletje met hem is gespeeld. „De keuze om Moens eerste kee per te maken is niet om louter sportieve redenen genomen. Er is een politiek spelletje ge speeld. Het komt voorzitter Scheringa waarschijnlijk beter uit dat Oscar Moens wordt op gesteld. Dan kan hij gemakke lijker naar een andere club ver kocht worden. Iets anders kan ik er niet van maken. Ik ben het slachtoffer van dat spelletje worden." De 29-jarige sluitpost heeft de ze week bewust niet het achter ste van zijn tong laten zien. „Op de achtergrond speelde de be langstelling van Feyenoord al een beetje. Ik had natuurlijk nog wel de hulp van AZ nodig om weg te komen." Henk Timmer, bijgestaan door zijn zaakwaarnemer Henk van Ginkel, bereikte gistermiddag een akkoord met Feyenoord. De Rotterdammers huren hem de rest van het seizoen van AZ en hebben daarna een optie op Henk Timmer koop bedongen. De belangstel ling van Feyenoord streelde de keeper in hoge mate: „Tech nisch directeur Rob Baan ver telde me dat Feyenoord mij al twee jaar volgt. En ze betalen ook niet zo'n kinderachtige huursom voor me. Daar blijkt ook wel uit dat de club me erg graag wil hebben." Timmer wordt de stand-in van eerste keus Jurek Dudek. Hij gaat in Rotterdam wel met een lachend gezicht op de bank zit ten, „Ik beschouw de overgang naar Feyenoord als een investe ring in mezelf. En wie weet wat er dit seizoen allemaal met Du dek gaat gebeuren. Misschien wordt hij tussentijds nog wel verkocht. Dan moet ik zorgen dat ik er sta. Bij Feyenoord kan ik alleen maar beter worden. Na dit seizoen bekijken we wel hoe de vlag erbij hangt. Dan weten ze in de Kuip in ieder geval wat voor keeper Henk Timmer is. Daar zorg ik wel voor. Van diepe triestheid tot onge kende vreugde. Het waren da gen van uitersten voor Henk Timmer. „Maar ik voel me nu weer fantastisch. Ik ben plotse ling bij een absolute topclub te rechtgekomen. Feyenoord strijdt voor de landstitel en is ook van de partij in de Cham pions League. Dat ga ik straks allemaal van nabij -meemaken. Prachtig." GPD De Italiaanse Fabiana Luperini (rechts) en de Spaanse Joane Somarriba in actie tijdens de elfde rit. foto Jean-Luc Lamaere/EPA TORONTO - Serena Williams heeft vlees uit haar menu ge schrapt. De Amerikaanse ten nisster heeft haar besluit genomen omdat ze denkt tijdens het toernooi op Wimbledon, waar ze in de kwartfinale ver loor van Jennifer Capriati, te zijn getroffen door een voedsel vergiftiging. Ze volgt nu het voorbeeld van haar zus Venus die vegetarisch en vis eet. „Ik eet hetzelfde als Venus", aldus Serena Williams. „Ze heeft nooit problemen door haar eten. Ais ze bij me in de buurt is, bestel ik hetzelfde als zijAls we dan weer problemen krijgen, hebben we het in ieder geval samen." Williams is al een aantal kilo's afgevallen sinds ze vlees laat staan, „Ik houd er niet meer van om veel te eten. Ik ben al wat maatjes kleiner. Ik ben daar heel trots op." RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Schaker Loek van Wely heeft in de zesde ronde van het Lost Boys schaaktoer nooi verzuimd om de concur rentie opnieuw een morele tik te geven. Van Wely had met zwart al in een vroeg stadium van zijn partij tegen Avrukh de moge lijkheid om af te wikkelen naar een vrijwel gewonnen eindspel. Een merkwaardige vorm van schaakblindheid leidde ertoe dat hij deze opgelegde moge lijkheid miste. Even dreigde een totale cata strofe, want Van Wely kwam zelfs in het nadeel. Door accu raat spel van de Tilburger ein digde de partij in remise. Van Wely kreeg op de eerste plaats gezelschap van de Rus Scheka- chev en de Nederlander Van den Doel. Schekachev versloeg Pi ket in een merkwaardige partij De Leiderdorper kwam met ROME - De Italiaanse mara thonloper Roberto Barbi is bij het WK atletiek in Edmonton betrapt op het verboden middel epo. Bij een onaangekondigde bloed- en urinecontrole van de internationale atletiekfederatie (IAAF) in Canada reageerde de 36-jarige nationale kampioen positief. De beroepsloper is door de nationale atletiekbond voor lopig geschorst. Bij het WK ein digde hij als zestigste. SID duidelijk voordeel uit de ope ning en had bovendien aanzien lijk meer tijd over dan zijn tegenstander Desondanks slaagde Piket er niet in om de partij naar zijn hand te zetten, Integendeel, want na een grove fout verloor hij zelfs nog. Erik van den Doel, vice-kampi- oen van Nederland, versloeg de Israëliër Gershon in een klas siek opgezette partij waarin een elegant dameoffer de beslissing bracht. Jan Timman, bezig aan een wisselvallig toernooi, ont snapte in deze ronde aan een ne derlaag tegen Sokolov. ANP DULUTH - Tiger Woods, ge roemd als de beste golfspeler van de wereld, beleefde gisteren een dramatische openingsdag bij het US PGA-kampioen- schap in Duluth. De 25-jarige Amerikaan gebruikte 73 slagen voor zijn eerste ronde, drie bo ven par. Daarmee kwam hij ver in de achterhoede uit, zeven sla gen achter de eerste leiders bij het vierde Majortoernooi van het jaar. Robert-Jan Derksen deed het voorbeeldig op de openingsdag van het North West Ireland Open in Canan. Hij ging rond in 68 slagen, vier onder par. Derk sen produceerde vier birdies en geen enkele bogey. Met zijn sco re nestelde hij zich in de boven ste regionen van het deelne mersveld. RTR/ANP door Cylia van der Kooy LEIDEN - De stichting Ron de van Nederland houdt er rekening mee dat de Ameri kaan Lance Armstrong on danks eerdere toezeggingen niet zal starten in de etappe koers die op 28 augustus in Rotterdam begint. De winnaar van de Ronde van Frankrijk heeft zijn komst op zijn officiële websi te in verschillende versies be vestigd, maar volgens de stichting blijft hij zijn sei zoen per dag bijstellen. De stichting heeft van Dirk De- mol, assistent-ploegleider van US Postal, begrepen dat Armstrong als voorbereiding van de wereldbekerwed strijd in Zürich de Ronde van Burgos wil rijden. Na de race in Zwitersland zou hij willen terugkeren naar Amerika. Op 9 september wil hij in San Francisco het seizoen afslui ten. De ronde blijft echter hopen op Armstrong omdat de wed strijd nog altijd op zijn web site vermeld staat. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41