Gemeente wijzigt museumbeleid PZC Geen Sodom en Gomorra in Renesse PZC Tien mille voor film over Zonnemaire Berrevoets loopt niet warm voor uitplaatsingsregeling Goese wandelkerk tijdelijk een locatie voor huwelijken Antiquairs Oosterland moeten reclamebord langs N59 weghalen Nieuwe pont tussen Schouwen en Goeree 17 Stedelijke collectie moet naar stadhuismuseum Officier eist half jaar cel voor bolletjesslikker znf 2001 vrijdag 17 augustus 2001 ZONNEMAIRE - De provincie is be reid een subsidie van 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor de ver vaardiging van een filmportret van het dorp Zonnemaire. De financiële injectie betekent een forse impuls voor het project dat cineast Andries Meijsen vorig jaar op verzoek van de dorpsraad heeft opgevat. De filmmaker wil een beeld van Zon nemaire in alle jaargetijden schetsen. Meijsen heeft inmiddels reeds twaalf uur film aan ruw materiaal opgeno men. Dit betreft vooral beelden van de agrarische omgeving, het toerisme en activiteiten in het dorpshuis. De komende maanden wil Meijsen zich toeleggen op de discussies rond om het begrip leefbaarheid. „Er is mij een rare tegenstelling opgevallen tus sen de wensen van de bevolking en hetgeen er door de gemeente weer af wordt geknibbeld. Het zal best kun nen dat er her en der een wat wrange toon uit de film zal spreken", zei hij gisteren tijdens de dorpsraadverga- dering. De uiteindelijke film zal ongeveer vijftig minuten duren. Het streven is om de documentaire nog voor de kerst af te ronden. De totale kosten worden op 25.000 gulden geschat. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft in een eerder stadium reeds een toezegging van vijfduizend gulden gedaan voor het project. Hoewel de provinciale bijdrage nog goedgekeurd moet worden in Euro pees verband, is het volgens dorps raadvoorzitter J. Goemans zo goed als zeker dat de tien mille binnenkort zal worden overgemaakt. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat werk maken van een serieus museumbeleid. Het Zierikzeese stadshuismuseum wordt 'stede lijk' en komt in handen van een aparte stichting die garant moet staan voor professioneel beheer. Daarnaast is het de bedoeling het thematische karakter van de musea in Burgh, Dreischor, Bruinisse, Ouwerkerk en de mu seumhaven in Zierikzee te ver sterken. Wethouder D. van der Wekken gaat er vanuit dat jaarlijks maximaal twee ton extra nodig is om het beleid te kunnen uit voeren. Burgemeester en wethouders kiezen voor een concentratie van de stedelijke collectie in het huidige stadhuismuseum. Dat betekent overheveling van de scheepvaartmodellen en andere waardevolle nautische stukken uit het maritiem museum. On- zeker is nog wat nadien met die laatsgenoemde locatie gebeurt. Een idee is het karakter van het 's-Gravensteen als stadsgevan genis te versterken door plaat sing van diverse Middeleeuwse folterwerktuigen. Originele stukken uit dat onderdeel van de Zierikzeese geschiedenis zijn in bruikleen gegeven aan de Ge- vangenenpoort in Den Haag, waar onder meer een complete pijnkamer is ingericht. „Mis schien is de tijd aangebroken om daar zelf iets moois mee te gaan doen", zegt Van der Wek ken. De wethouder ziet ook mo gelijkheden voor kleine concer ten en wisseltentoonstellingen. De gemeente wil beheer en ex ploitatie van het stedelijk muse um afstoten. Daartoe dient een nieuwe stichting te worden op gericht. B en W beschouwen de instandhouding van een 'sterk en professioneel stedelijk muse um' als een 'directe verantwoor delijkheid' van de gemeente. De vorming van een nieuwe stich ting doet daar niets aan af, aldus Van der Wekken. „Een stichting heeft doorgaans als voordeel dat extern meer geld kan wor den geworven. De gemeente kan haar invloed doen blijven gel den door zitting te nemen in het bestuur, maar ook via de subsi diëring." Naast 'het stedelijk' wil het col lege de specifieke betekenis van de landbouw (Dreischor), visse rij (Bruinisse), scheepvaart (Zierikzee) en watersnood (Ou werkerk) voor Schouwen-Dui veland versterken in de plaatse lijke musea. Tevens ligt het in die lijn om de expositie rond de Burghse Schoole uit te bouwen tot een museum voor geologie, archeologie en de vroegste be woning van het eiland. De be doeling is in dat verhaal de overblijfselen van de Karolingi sche Burght een prominentere rol te laten spelen, onder meer door een nadere uitwerking van de theaterstukjes die daar mo menteel regelmatig worden opgevoerd. Het college wil de verschillen in subsidiering van de musea rechttrekken middels een basis subsidie. Daarnaast kan per instelling extra steun worden verworven wanneer aan specifieke kwali teitscriteria wordt voldaan. Het Burgerweeshuis in Zierikzee en het Blikmuseum in Burgh- Haamstede vallen buiten de re geling. Het weeshuis is in de op tiek van de gemeente eerder een monument dan een museum. De Blikvanger moet zichzelf blij ven bedruipen, omdat de collec tie 'niet echt Schouws is', ver klaart Van der Wekken. Het pas geopende nautisch museum in Brouwershaven valt volgens de wethouder buiten de boot, 'om dat het niets toevoegt aan het geen eralis'. Eind deze maand bespreekt Van der Wekken de beleidsrichting met het Museumplatform Schouwen-Duiveland. De opzet en het nader uit te werken plan van aanpak komt 4 september aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegen heden. Tijdreis Een zelfde vorm van living his tory zou Van der Wekken graag gerealiseerd zien rond de Muse umhaven in Zierikzee. Hij re kent voor dergelijke projecten op financiële steun van andere overheden en organisaties. De strak-thematische aanpak moet de bezoeker het idee geven van een complete tijdreis door Schouwen-Duiveland. door Marcel Modde KERKWERVE - Oud-wethou der P. Berrevoets-Ringelberg voelt vooralsnog weinig voor een terugkeer naar het bedrijfs leven. De CDA-politica kan nog ruim drie jaar rekenen op wachtgeld van de gemeente Schouwen-Duiveland. Of ze als eerste in rij gebruik zal maken van de nieuwe 'outplacementre- geling' die de raad volgende week naar verwachting vast stelt voor haar gewezen wet houders: „Daar denk ik nog over GroenLinks bond deze week de kat de bel aan. De eenmansfrac tie vindt dat Berrevoets zich meer zou mogen inspannen met het zoeken naar een nieuwe baan. Aanpassing Toneelstukjes op de Karolingische Burght, zoals hier een Noormannen-gevecht uil 1995, moeten straks aansluiten op een te vormen muse um voor geologie, archeologie en de vroegste bewoning van het eiland. foto Marijke Folkertsma De uitplaatsingsregeling die Schouwen-Duiveland in staat stelt gewezen wethouders pro fessioneel te begeleiden in hun zoektocht naar een andere be trekking, is speciaal voor Berre voets aangepast. Aanvankelijk zou de regeling pas na de ge meenteraadsverkiezingen van 2002 in de praktijk worden ge bracht. Berrevoets moest begin dit jaar opstappen, nadat een raadsmeerderheid het vertrou wen in de wethouder cultuur, welzijn en volksgezondheid had opgezegd. Na protest van onder meer haar eigen partij is de in schakeling van een begelei dingsbureau op kosten van de gemeente mogelijk gemaakt. De investering in dat traject be taalt zich terug door een kortere wachtgeldperiode, luidt de in steek. Gegriefd Berrevoets, nog altijd raadslid voor het CDA, geeft aan zich 'gegriefd' te hebben gevoeld dat zij in het oorspronkelijke voor stel werd uitgesloten van de uit plaatsingsregeling. „Waarom zouden de andere leden van dit college er meer recht op hebben dan ik?" Desondanks staat de 54-jarige Kerkwerfse niet te springen om direct, van haar verworvendheden gebruik te maken. „Als het er op aan komt, heb ik geen outplacement no dig. Ik red me zelf wel. Maar voorlopig weet ik nog niet of ik van enige regeling gebruik ga maken. Ik heb er dit jaar bewust voor gekozen pas op de plaats te maken. De laatste maanden in aanloop naar mijn vertrek als wethouder waren zeer hectisch, de tijd nadien ongewenst stil. Ik wil even in alle rust zien wat ik verder precies kan en wil gaan doen." Terugkeer naar haar vorige baas Connexxion (toen nog ZWN) in de functie van rayon manager, acht Berrevoets vrij wel uitgesloten. Weliswaar rust op de werkgever de inspan ningsplicht om te zien naar een nieuwe plek voor de wethouder, maar de kans dat het opnieuw klikt, lijkt haar klein. „Die te- rugkeerregeling is zo breed als dat-ie klein is. Toen ik vertrok bij het kantoor Voorne-Putten, werd mijn plek direct ingevuld door een ander. Inmiddels be staat dat kantoor niet eens meer en is het een heel ander bedrijf geworden, verspreid over het land. Misschien dat ze iets voor mij zouden kunnen vinden in Deventer of zo, maar dat doe ik dan dus echt niet Wethouder Een nieuwe baan zou bovendien haar nog immer levende be stuurlijke aspiraties kunnen dwarsbomen. Berrevoets is be schikbaar voor een nieuwe ter mijn in de raad. Zelf sluit ze in dit stadium een terugkeer als wethouder in het volgende col lege niet uit. „Of ik dat zou doen, hangt van veel factoren af. Maar ik blij f het ondanks alles één van de mooiste banen uit mijn carri ère vinden. Je kan in die functie heel veel doen voor de bevolking van Schouwen-Duiveland. Iets dat er op dit moment, bij dit col lege, niet bepaald uitkomt." Deelname aan uitplaatsings- danwel terugkeerregeling ge schiedt geheel op vrijwillige ba sis. Berrevoets vindt dat Groen Links te ver is gegaan door haar in een openbare vergadering tot spoed te manen. „Dat zijn privé- zaken waar de raad zich niet mee heeft te bemoeien. Wordt de rest van het college ook ge vraagd wat ze na de verkiezin gen gaan doen?" MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 38-jarige inwoner van Middelharnis twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist. De verdachte was betrokken bij co caïnesmokkel vanuit Suriname naar Nederland. Door bolletjes met coke in te slikken slaagde hij erin via twee transporten twee kilo coke Ne derland binnen te brengen. De man maakte van 1999 tot maart vorig j aar deel uit van een Zeeuwse drugsbende die via de bolletjesmethode cocaïne het land binnensmokkelde. Aan het hoofd van de drugstransporten stond een Middelburger, die voor zijn aandeel is veroordeeld tot zeven jaar cel. De verdachte vormde, net als andere drugsgebruikers, een schakel in de organisatie en kon op deze manier in zijn eigen ver slaving voorzien. De man is in middels afgekickt. De rechtbank doet uitspraak op 29 augustus. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L, Pankow R. H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon RENESSE - Eens landelijk be rucht als vakantieparadijs voor jongeren raakt Renesse de laat ste jaren uit de gratie bij de jeugd. De Spaanse costas zijn de place to be. Populariteitslijstjes in de Strandkrant en een uitzen ding van Mental Theo on the Road (TMF) vanuit discotheek Pinky zijn wat dat betreft on verbiddelijk. Ondernemend Re- nesse kijkt naar de bestuurders in Zierikzee. Bovenaan het ver langlijstje: verruiming van de sluitingstijden en toestemming voor een nieuwe jeugdcamping. Het Renesser vizier staat op de verdwenen jongeren, maar in de visie van burgemeester J. Assel- bergs is een florerende toekomst voor de Schouwse badplaats niet onlosmakelijk verbonden met een hoge ranking in trendy jongerenlijstjes. „Als het idee bestaat dat Renesse een imago probleem onder jongeren heeft, dan moeten we daar met elkaar over praten. Maar we willen Re nesse tot een familiebadplaats laten ontwikkelen en niet alléén voor jongeren." Jeugd Met name de horeca-onderne- mers denken daar heel anders over. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, zo is de gedachte. Dat de gemeente nu geacht wordt dit hernieuwde welkom voor jonge bezoekers voor te bereiden, ver baast de Schouwse burgervader niet. „Horeca-ondernemerszijn net boeren. Als het goed gaat, mag je je als gemeente nergens mee bemoeien. Gaat het slecht, dan mag je het oplossen. Maar ik denk dat ondernemers ook eens kritisch naar zichzelf moeten kijken. Vorig jaar kwam vanuit de horeca dat verzoek voor de jeugdcamping; dat zou het pro bleem oplossen. Mag ik dan even kwijt dat er jeugdcam- pings waren in Renesse, maar dat die door de campingeigena ren zijn omgetoverd tot familie campings? Prima hoor, maar wie is dan waar verantwoorde lijk voor?" Asselbergs wijst de verant woordelijkheid in ieder geval resoluut van de hand. Evenals de kritiek dat de gemeente on welwillend en de ambtelijke molens traag zouden zijn. „Ik vind het erg goedkoop de ge meente als vuilnisbak te be schouwen. Als ondernemer ben je primair zelf verantwoordelijk voor je product. Als je wilt dat jongeren het cool vinden om uit te gaan in Renesse, zullen men sen zelf moeten investeren. Dat moeten campinghouders ook. Maar ik heb nu niet het idee dat de discotheken de laatste jaren heel substantiële bedragen heb ben geïnvesteerd in nieuwe trends. Je moet de discotheken van Renesse niet willen vergelij - ken met die van Amsterdam of Rotterdam, want dat potentieel is hier niet. Maar het zijn wel signalen die ik hoor. Het zijn echter niet alleen de on dernemers, die het gemeentelijk beleid onder vuur nemen. In de TMF-uitzending geven jonge ren aan dat het Renesser nacht leven op straat weinig speel ruimte overlaat. Dat de roemruchte status van Renesse nu 'slechts een herinnering' is, wijt ook De Strandkrant aan het stringente lik-op-stukbeleid, dat sinds een paar jaar in de badplaats gevoerd wordt. „Daar lig ik niet wakker van. Deze burgemeester voelt zich zeer verantwoordelijk voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid. Ik ben niet van plan daarop toe te geven. Renesse heeft jarenlang het imago gehad van de badplaats van Sodom en Gomorra, waar het niet veilig was. Dat is het slechtste imago dat je als ge meente kunt hebben." Waar het Asselbergs om gaat is dat ook in een uitgaansgebied als dat van Renesse nog enige normen en waarden gelden. De badplaats bestaat immers niet Burgemeester Asselbergs: „We willen Renesse tot een familiebadplaats laten ontwikkelen en niet al léén voor jongeren." foto Marijke Folkertsma enkel en alleen uit een disco boulevard. „Methetlik-op-stuk beleid willen we een stukje ver loedering tegengaan: niet wild- plassen, niet op straat bier zui pen, want daar zijn terrassen en cafés voor. En onmiddellijk straffen en laten betalen. We moeten niet alleen kijken naar de individuele belangen van de ondernemers. Als gemeente moet je ook de tolerantie van de vaste bewoners respecteren. En het is niet zo dat je in Renesse nu in één of andere communisti sche heilstaat bent." Zero-tolerance Het Schouwse gemeentebe stuur voelt zich wat haar strikte beleid betreft dan ook gesterkt door ontwikkelingen elders. Andere gemeenten nemen het zero-tolerance principe over. Zo kondigde de gemeente Den Haag begin augustus een alco holverbod af op de Schevening- se boulevard. Overlast van jongeren noopte het gemeente bestuur hiertoe. „Het is er de tijd naar dat je je als overheid moet manifesteren. Ik ben zeker niet van plan dat te versoepelen, want dan komen we weer in een negatieve spiraal terecht en daar pas ik voor. Met het lik-op- stuk beleid willen we het weer gezellig en veilig maken in Re nesse", legt Asselbergs uit. De burgemeester wil de roep vanuit de horeca niet bagatelli seren, maar vindt wel dat de on dernemers zich niet blind moe ten staren op een hernieuwde komst van het jonge volk. „Re nesse is toch hoofdzakelijk een familiebadplaats. Kijk maar op de stranden: daar zitten hoofd zakelijk gezinnen. Op de terras sen zie je ook veel gezinnen. De economische spin-off van fami lies die Renesse bezoeken moet niet onderschat worden. Maar je hebt beide groepen nodig." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat bekijken of er een vaste alternatieve trouwlocatie kan komen. Bruidsparen kunnen dan zelf een keuze maken waar zij willen trouwen. Nu is de enige mogelijkheid, afgezien van een onaantrekkelijk ka mertje in het stadskantoor, het stadhuis. Over enkele jaren wordt dat het nieuwe stads kantoor. De gemeenteraad ging gister avond akkoord met het voor stel de wandelkerk van de Gro te of Maria Magdalenakerk aan te wijzen als tijdelijke trouwlocatie, zolang het nieu we stadskantoor nog niet klaar is. Dat heeft een praktische re den: de trouwzaal in het stad huis is slecht toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Het ge meentebestuur is van oordeel dat er ook voor rolstoelgebrui kers in die gevallen een passende locatie voor het vol trekken van huwelijken be schikbaar moet zijn. De raad kon daar van harte mee instemmen. A. van Oosten (GroenLinks) deed de sugges tie om van de kerk een perma nente trouwplek te maken, zo dat de echtelieden in spe een keuze kunnen maken uit ver schillende plekken. De extra kosten die daar moge lijk mee gepaard gaan, zouden kunnen worden opgevangen door verschillende tarieven voor de trouwlocaties te hante ren. Voorlopig kan de wandelkerk alleen worden gebruikt voor huwelijken als er rolstoelge bruikers bij de plechtigheid aanwezig zijn. G. Hogesteger (WD) zei te voorzien dat de kerk dermate populair zal zijn bij bruidsparen, dat er bij wij ze van spreken mensen in een rolstoel worden 'geronseld'. Burgemeester D. van der Zaag zei het de moeite waard te vin den de zaak verder uit te zoe ken. „Er zitten waarschijnlijk wel financiële consequenties aan vast, maar ik ben best bereid om hier nader over van ge dachten te wisselen." De bur gemeester zegde toe de kwestie binnenkort in de raadscom missie algemene zaken te be spreken. Het eerste huwelijk in de wan delkerk wordt vrijdag 24 au gustus gesloten. door Adri Klinkenberg OOSTERLAND - De eigenaren van een antiekwinkel aan de Sint Joostdijk in Oosterland hebben nog twee weken de tijd om het reclamebord te verwij deren dat volgens hen al twintig jaar langs de N59 staat. Dit volgt uit een uitspraak van de Raad van State. De uitspraak bekrachtigde het bevel dat de provincie al eerder heeft uitge vaardigd tegen de twee winkel eigenaren, C. Bolle en B. Koop man. Volgens de Raad van State is het bord in strijd met een arti kel uit de Provinciale Milieu verordening (PMV) dat sinds 1997 geldt. Aanvankelijk wilde het provinciebestuur het bord zo snel mogelijk verwijderd hebben. Na bezwaren van de antiekwinkeliers kregen ze de tijd tot 1 september. De provin cie treedt op om aantasting van het landschap tegen te gaan. De Raad van State verwerpt de klacht van de twee antiekhan delaren dat het bord er al twin tig jaar staat en dat daardoor het vertrouwen is gewekt dat het mag blijven staan. De hoogste bestuursrechtbank zegt hierover dat het artikel uit de PMV pas enkele jaren, name lijk sinds 1997, van kracht is. Dat in het verleden niet is opge treden op grond van andere re gels waarmee het bord in strijd zou zijn, doet niet ter zake, al dus de Raad van State. Voor 1997 was de Landschapsveror dening van toepassing op recla meborden. Bolle en Koopman stelden ook dat de verwijdering van het bord kan leiden tot hun faillis sement. door Marqreet van den Broek delen en andere veiligheidsei- DEN OSSE - De toeristische veerdienst tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee wordt vanaf maandag uitgevoerd met een groter en fraaier schip. Momenteel verzorgt het schip- persechtpaar Jaap en Leny Landman de veerdienst voor het Rondje met een Pontje nog met de ms. Ceasar. Vanaf volgende week zetten zij echter de LEJA in, die tot een aantal jaren gele den nog als rondvaartboot Ka rin 1 over de Grevelingen voer De LEJA werd in 1930 gebouwd en deed tot 1971 dienst als veer boot op het IJ. De afgelopen maanden is veel tijd gestoken in het opknappen en vaarklaar maken van het schip. Op het schip kunnen honderd personen meevaren, 25 meer dan op de Ceasar. De nieuwe veerboot heeft een mooie salon met goed uitzicht over het wa ter. Daarboven is een ruim zon nedek waar passanten met mooi weer kunnen vertoeven. Deze week worden de laatste formaliteiten voor de officiële keuring door de Scheepvaartin spectie in orde gebracht. Daar bij wordt de technische staat van de veerboot bekeken en wordt gelet op de aanwezigheid van de verplichte reddingsmid- De ms. LEJA vaart dit seizoen nog tot en met vrijdag 7 septem ber. Het schip vertrekt vanuit Den Osse om 9.30, 12.30 en 15.30 uur. Vanuit de Slikken van Flakkee is de afvaart om 11.00, 14.00 en 17.00 uur. De tocht duurt een uur, Dems, Ceasar blijft in eigendom van het echtpaar, en zal worden ingezet voor het vervoer van sportduikers en - vissers. Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazonierf6Stivai.ni Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30U. ƒ27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37