Beheer dorpshuis bij dorpsraden Uitgeroeid krijg je ze toch nooit PZC Ontmoetingscentrum inspireert aan Zonnemaire ziet weinig heil in voorstel adviesbureau Veere steekt geld in veiliger torentrappen Inbreker steelt rolletjes met babyfoto's in Sas vrijdag 17 augustus 2001 door Margreet van den Broek ZONNEMAIRE - De dorpsraad van Zonnemaire voelt bitter weinig voor het plan om de ex ploitatie van de Schouwse dorpshuizen onder te brengen bij een particuliere organisatie als woningcorporatie Zeeuw- land of de stichting Renesse. De voorkeur van Zonnemaire gaat uit naar de oprichting van een nieuwe beheerstichting, die me de wordt gerund door afgevaar digden uit alle dorpsraden. De gemeente Schouwen-Duive- land is op zoek naar een effici ënter beheer van de eilandelijke dorpshuizen. Momenteel vallen zeven dorpshuizen nog onder het beheer van de gemeente zelf, terwijl de overige accommoda ties worden gerund door gesub sidieerde stichtingen. Het Nijmeegse adviesbureau IMEConsult heeft vastgesteld dat het beheer van de dorpshui zen het beste kan worden over gedragen aan een particuliere stichting. In het eindrapport VEERE - De kerktorens in de gemeente Veere worden nog dit jaar veiligergemaakt. Het colle ge van burgemeester en wet houders wil hiervoor 98.000 gulden uittrekken. De torens moeten trapleuningen en ver lichting krijgen. Kort voor koninginnedag con stateerde de Arbo Unie dat alle kerktorens in de gemeente niet meer aan de eisen voldeden. Trapleuningen ontbraken en de treden van de torens in Grijps- kerke, Vrouwenpolder en Ga- pinge waren aangetast door houtworm. Op koninginnedag en de herdenkingen in mei mochten de vlaggen alleen ge hesen worden onder bepaalde voorwaarden. Er moesten bij voorbeeld twee medewerkers van de gemeente naar de top; normaal ging één persoon naar boven. noemt de organisatie de stich ting Renesse en Zeeuwland als mogelijke exploitanten. Die toonden zich eind juni bereid willig ten opzichte van dit idee. De dorpsraad van Zonnemaire bleek gisteren tijdens haar openbare vergadering niet bijs ter gelukkig met het advies. „De stichting Renesse vinden wij te commercieel. En Zeeuwland moet gewoon woningen bouwen en geen dorpshuizen beheren. Schoenmaker, blijf bij je leest", vatte voorzitter J. Goemans de kritiek samen. door Mieke van der Jagt GOES - De stichting Colours Samen Sterk (CSS) verwacht binnen een week of zes klaar te zijn met de inrichting van een ontmoetingscentrum aan de Wijngaardstraat in Goes. Ricar- do Verhage, initiatiefnemer en motor achter CSS, is uiterst te vreden met de gang van zaken. „Dit wordt een goede, inspire rende plek voor iedereen." CSS werd opgericht toen bleek dat de koffieshop Wayne's World aan de Zusterstraat in Goes beslist moest sluiten. De klanten van de koffieshop voel den zich vooral door de gemeen te als oud vuil opzij geschoven. Ze zagen nauwelijks een alter natief en kregen in de Goese ho reca schriftelijk boven tafel dat de kroegbazen niet echt op een groep kleurlingen zit te wach ten. Een oplossing werd gevonden in de oprichting van de stichting CSS. De gemeente zocht en vond een ruimte in de voormali ge waterbeddenwinkel aan de Wijngaardstraat. Voor de benedenverdieping, waar het ontmoetingscentrum moet komen, heeft CSS al een bar van elf meter aangeschaft. Een halfgesloten ruimte achter in moet als internetcafé gaan dienen. Boven komt een kan toortje voor PIBLW en een ruimte waarin CSS, Jongeren werk en ZCAD samen kantoor gaan houden. Boven is ook nog een ruimte gereserveerd voor fitness-toestellen en een oefen ruimte met berging voor mu ziekinstrumenten. CSS is van plan thema-avonden te organi seren, scholingsprojecten op poten te zetten en ook buiten het ontmoetingscentrum sporteve nementen te houden. 116 Schouwen-Duiveland in oude ansichten De dorpraad voelt meer voor één van de andere opties uit het rapport van IMEConsult, name lijk de vorming van een heel nieuwe stichting die het beheer van de dorpshuizen op zich neemt. „We zien graag dat daar in vertegenwoordigers van alle dorpsraden zijn vertegenwoor digd. Die dragen de verenigin gen tenminste een warm hart toe en ze weten wat er speelt", aldus Goemans. De dorpsraad van Zonnemaire heeft haar zienswijze inmiddels bij de ge meente ingediend. Somber Het beheer van de dorpshuizen was één van de punten op de 'lij vige agenda met niet al te vrolij ke punten', zoals Goemans het programma van gisteravond betitelde. Ook het onderzoek naar de buitensportaccommo daties stemde de aanwezigen somber. De gemeente streeft sa menvoeging van verenigingen na, zodat bezuinigd kan worden op de subsidies die bijdragen aan de instandhouding van ver liesgevende accommodaties. Voetbalvereniging Zonnemaire is één van de vijf clubs die in juni te horen kreeg dat de gemeente hen eigenlijk te klein vindt om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan. Tijdens de vergadering werd gisteren zware kritiek geuit op de gang van zaken rondom de vorming van het nieuwe sport - accommodatiebeleid. De be trokken voetbalclubs hebben tijdens de zomerperiode geen gelegenheid gehad een geza menlijk standpunt te bepalen, gaf secretaris Duinhouwer aan. Het is volgens hem daarom te vroeg voor de gemeenteraad om volgende week een afgewogen beslissing te kunnen nemen. Duinhouwer vond ook dat de gemeente alle Schouwse sport verenigingen de kans had moe ten geven zelf met oplossingen te komen, alvorens een extern onderzoeksbureau in te schake len. De dorpsraad zal nog voor de komende gemeenteraadsver gadering van donderdag 23 au gustus de kembestuurder voor Zonnemaire, burgemeester As- selbergs, verzoeken de besluit vorming over de buitensportac commodaties uit te stellen. doorCor Pols De stad Zierikzee had vroeger een grote watertoren, die op de ou de stadswal was gebouwd. Het gevaarte was 56 meter hoogeu was uitgerust met een groenkleurige koepel. In 1944 werd de toren door de bezetters opgeblazen en na de oorlog niet meer herbouwd. Een storend element uit het stadsbeeld was hiermee definitief uit het stadsbeeld verdwenen. De rij kleine lage huisjes op de voorgrond maakten deel uit van het wooncomplex 'De Godskamertjes' maar in de volksmond werdenze ook vaak 'De Schosjes' genoemd. Aanvakelijk waren ze eigendom van de gilden, later van het stadsbestuur en sinds 1854 van de Her vormde Diaconie. Na de Watersnoodramp van 1953 werden zeafge- broken om plaats te maken voor het zogenaamde plan Buijse, waar een groot aantal volkswoningen werd gebouwd. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De familie De Kok uit Sas van Gent is er kapot van. Tijdens een inbraak in hun restaurant aan de Noordwest straat in Sas van Gent, in de nacht van woensdag op donder dag, heeft een inbreker fotorol letjes meegenomen met daarop foto's van hun baby. De rolletjes zaten in de kassa die de inbreker heeft gestolen. Naast de 1500 gulden in de kas sa heeft de dief ook fotoappara tuur en vijftig cd's meegenomen De familie De Kok slaapt boven het restaurant, maar heeft niks van de inbraak gemerkt. De diefstal van de foto's van hun dochtertje Anne heeft het echt paar flink aangegrepen. „Die fotoapparatuur is verze- keringswerk, maar die foto's hebben voor ons grote waarde" verklaart J. de Kok. „Ik hoop dat de dief de rolletjes bij ons te rugbezorgt." Het dorpshuis van Zonnemaire is een van de zeven dorpshuizen die nu nog onder beheer van de gemeente vallen, foto Marijke Folkertsma door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - „Het is een rottige dood", zegt Charles over de ratten die hij al twintig jaar verdelgt. Door het gif dat hij gebruikt, sterft het dier aan inwendige bloedingen en het kadaver droogt op zonder te stinken. „Later vind je alleen nog maar zo'n mooi velletje." Charles werkt al twintig jaar bij de ongediertebestrijding van de gemeente Middelburg. Iedere donderdagmiddag trekt hij erop uit om de mensen te verlossen van het ongedierte. Charles wil liever niet met zijn hele naam in de krant. „De mensen bellen me dan vaak 's avonds op of ik nog even een wespennest wil komen verdel gen. Als ik vrij ben, wil ik ook vrij zijn." Het eerste adres waar onge dierte bestreden moet worden is aan de Damstraat in Middel burg. „In de binnenstad zitten veel ratten", legt Charles uit. „Hier hebben ze nog een oude riolering. Via de vesten komen ze binnen en voeden ze zich met het vet dat daar aan de mu ren kleeft." De bewoner van het pand leidt Charles rond in het huis en vertelt dat hij 's nachts geritsel hoort onder het keukenblok. Voor Charles is de zaak duidelijk. „De ratten ko men makkelijk binnen via de kelderluiken in deze oude hui zen." Hij plaatst wat rattengif onder het keukenblok. Het gif bestaat uit gepelde haver met poedersuiker. Daarin zit het vergif verwerkt. „De ratten zijn er dol op", grapt Charles. Eendjes voeren Middelburg heeft in het najaar het meeste last van ratten. „Ratten eten het liefst graan. Als de boeren het graan van het land halen, trekken de ratten naar de stad op zoek naar voedsel." In de stad vind je de ratten vaak in de buurt van vuilcontainers en water. „De mensen vinden het leuk om de eendjes te voeren Vaak blijven er etensresten achter waar de ratten op af komen. Op deze manier krijg je er steeds meer. Er zijn plaatsen in de stad waar ik zeker één keer per maand kom om gif te neer te leggen." Volgens Charles is het erg be langrijk dat de ratten verdelgd worden. Ze verspreiden be smettelijke ziektes die ook voor de mens gevaarlijk zijn. „Als je een rat een wondje toe brengt, sterft hij aan zijn eigen Voordat het gif in een wespennest op een schoolplein in Middelburg wordt gespoten, moeten alle leerlingen weg zijn. foto Ruben Oreel bacteriën Zo vies zijn die beestjes." Charles verdelgt ratten niet al len met vergif. Soms lost hij het op een andere manier op Hij trof een keer een rat in iemands wc aan. „Ik zei tegen mijn col lega: deze is voor mij en ik trok de deur dicht. Met een stokje porde ik de rat naar de grond Nou, ik moest er wel een mi nuut met mijn voet op drukken voordat hij de geest gaf Zo taai was ie." Behalve ratten, verdelgt de on- gediertebestrijdingsdienst ook wespennesten. Op een basis school in Middelburg zit er één in een biels op het schoolplein. Wespen zoeken altijd een warm plekje op voor hun nest. Charles wil dat de spelende kinderen eerst van het school plein gaan, want een wespen nest kan gevaarlijk zijn. „Ik heb een keer gehad dat bij het inspuiten van het gif alle wes pen naar buiten kwamen. Dan lijkt het wel nacht, zo donker wordt het dan om je heen Als je tienduizend wespen om je heen hebt, kun je alleen afwachten tot ze weggaan." Toch wordt Charles tijdens zijn werk zel den tot nooit gestoken. Hij draagt altijd beschermende kleding. Dooreen buisje wordt het gif in het nest gespoten. De wespen krijgen het gif aan de poten en nemen het zo mee naar de ko ninginnen, die vervolgens dood gaan. „En zonder konin gin kunnen de wespen niet le ven." Dit alles gebeurt binnen twee uur Als assistent Wilco het gif gaat spuiten, is het schoolplein leeg. Veel gebeurt er niet, maar het gaat om het ri sico. „Hoe verder in het jaar, hoe agressiever de wespen worden. Ze worden steeds gro ter en hebben dus meer voedsel nodig. Dan worden ze verve lend." Anderhalve meter Het grootste nest dat Charles ooit gezien heeft was op een zolder. „Dat nest was zeker an derhalve meter hoog. De men sen hebben vaak niet door dat er een nest zit, omdat ze op va kantie zijn of het gewoon niet zien." Echt gevaarlijk zijn wespennesten niet, maar het gevaar van een wespensteek wordt volgens Charles wel on derschat. „Als je te veel gif binnenkrijgt, ga je wel dood. Vooral steken in de nek kunnen erg gevaarlijk zijn." Charles hoeft voorlopig niet te vrezen voor zijn baan, want ongedierte is er altijd, Hoe goed hij ook zijn best doet „Je kunt het ongedierte wel bij houden, maar helemaal uitge roeid krijg je ze toch nooit, Waar het spelen stopt komen wij in actie Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst met 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Bel 070 - 338 44 48 of ga naar www.savethechildren.nl Save the Children Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36