PZC Verkeersplan krijgt veel kritiek Parkeren voor invaliden steeds problematischer 13 Goes vangt toch uitgeprocedeerde asielzoekers op Lekker potje voor de CliniClowns Korenslang duikt op in Vlissingse woning Provincie voelt zich te weinig betrokken bij Schouwse visie Brandje in recreatiepark snel geblust znf 2001 Drieënhalf jaar celstraf geëist voor mishandeling Hardrijders op de bon zeeuwse almanak Hoogvlieger waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 17 augustus 2001 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het Integraal Verkeer en Vervoerplan (IWP) heeft de gemeente Schouwen- Duiveland een stapel reacties en zienswijzen opgeleverd. Over heden als provincie en Rijkswa terstaat, maar ook dorpsraden en bewoners zetten de nodige kanttekeningen bij het Schouwse verkeersplan. Met het IWP heeft de gemeente dit voorjaar de basis gelegd voor haar verkeersbeleid tot 2015. De huidige knelpunten in de kernen staan hierin opgesomd en de maatregelen in het kader van het landelijke project Duur zaam Veilig worden aangekon digd. Daarnaast schetst de ge meente haar toekomstvisie op de eilandelijke hoofdwegen- istractuur. Nu de inspraakpro cedure voor het plan is afgerond kan de balans worden opge maakt: 'enkele aanpassingen' in het plan zijn 'wenselijk', zo is de conclusie. Fietsverkeer Verschillende partijen zetten kanttekeningen bij het Schouwse verkeersplan. Ande re wegbeheerders als Rijkswa terstaat en de provincie (het wa terschap moet nog reageren) hebben nu hun licht erover laten schijnen en met name de Mid delburgse bestuurders zien nog veel tekortkomingen. Onder meer de zogeheten categorise ring van de Schouwse wegen is in de provinciale optiek 'ondui delijk'. Daarnaast wordt geconstateerd dat de route van de recreatiever- deelweg 'zowel in tekst als in kaart onjuist' is weergegeven en de geplande maatregelen voor het fietsverkeer 'beperkt' wor den aangeroerd. „In algemene zin acht de provincie Zeeland zich te weinig in de gelegenheid gesteld een bijdrage te leveren aan de totstandkoming van het IWP." Niet alleen de andere bestuur ders, maar ook Schouwen-Dui- veland zelf heeft ruimschoots gebruik gemaakt van de in spraakmogelijkheid. De dorps raden van Bruinisse, Ellemeet, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Scharendijke, Sirjansland en Zonnemaire proberen opnieuw de gemeentelijke verkeersidee- en bij te sturen. Met name Scharendijke verhult haar te leurstelling over het verkeers- rapport niet. De dorpsraad noemt de 'uiteindelijke verta ling van de door haar genoemde knelpunten mager'. De reacties van de dorpsraden spitsen zich grotendeels toe op concrete, ge detailleerde verkeerssituaties in hun kern. Geluidsoverlast Zo roept één onderdeel van het IWP veel reactie op, met name onder de bewoners en de dorps raad van Kerkwerve. In de ge meentelijke visie zouden de Heuvelsweg en de Delingsdijk dé schakel moeten worden tus sen de N59 op Duiveland en de aan te leggen Dammenroute (N57) in de Westhoek. Een plan dat heftig verzet oproept. De be woners ver-wachten dat de ge luidsoverlast van voorbij den derend verkeer aanzienlijk zal toenemen en dat de weg er nret veiliger op zal worden. Zij stoe len hun vrees op ervaringen van afgelopen najaar, toen het Schouwse oost-west verkeer wegens wegwerkzaamheden al via deze route werd omgeleid. „Het voorproefje van oktober 2000 was meer dan genoeg om te laten zien dat dit een zeer on wenselijke situatie is", aldus één van de bezwaarmakers. De gemeente benadrukt echter in haar reactie dat de verlegging van de N59 richting de Heuvels- weg in het IWP slechts als 'een mogelijke oplossing' is aange dragen. „In het geval dat deze mogelijkheid prioriteit krijgt, zullen de ingebrachte bezwaren in de afweging worden betrok ken." door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Deze week wordt het vierde Profile Tyrecenter Jeugdvoetbaltoernooi gespeeld op de sportvelden in Nieuwdorp en Lewedorp. De sportverenigin gen in beide dorpen dienen met de organisatie van het toernooi een dubbel doel: lekker voetballen in het begin van het nieuwe school jaar en geld inzamelen voor een goed doel, dit jaar de Clini Clowns. Gisteravond was het de beurt aan de B-junioren, de oudste teams. In wedstrijden van een half uur ma ten de jongensteams hun krach ten. De B-meisjes spelen zater dag, evenals de F-pupillen en de E-pupillen. Alle wedstrijden van zaterdag worden gehouden in Nieuwdorp, waar ook de frietkar staat waarvan de opbrengst moet helpen het goede doel te spekken. De verenigingen Lewedorpse Boys en SV Nieuwdorp leveren zelf de vrijwilligers, die bergen werk moeten verzetten om het toernooi te organiseren. Ze laten zich op het materiële vlak sponso ren en vragen een bij dra ge van een gulden per speler voor een goed doelSamen met de opbrengst van de Mc Cain-frietkar bracht dat vorig jaar 2.300 gulden op voor onderzoek naar de ziekte van Du- chenne. Aan het toernooi nemen dit jaar vijftig teams uit Walche ren, De Bevelanden en Schou- wen-Duiveland deel. Goese B-junioren namen het gisteravond op tegen een team van Nieuwdorpse en Lewedorpse spelers. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat een vorm van noodopvang in stellen voor uitgeprocedeerde asielzoekers die niet op tijd kunnen terugkeren naar hun land van herkomst. Daarmee wil zij voorkomen dat mensen op straat belanden en een zwer vend bestaan gaan leiden. Vluchtelingen die zonder resul taat de asielprocedure hebben doorlopen, moeten volgens de nieuwe Vreemdelingenwet bin nen 28 dagen op eigen gelegen heid het land verlaten. Zij kun nen verder nergens meer aanspraak op maken. De wet, die op 1 april van kracht is ge worden, schrijft voor dat ge meenten hun zorg voor deze mensen beëindigen. De gemeenten hebben daar gro te moeite mee, omdat niet ieder een in staat is op zo'n korte ter mijn het land te verlaten. Het kan zijn dat het niet mogelijk is binnen die tij d de terugreis te re gelen, maar ook dat iemand, bij voorbeeld door ziekte, fysiek niet in staat is te reizen. Eind juni heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overleg gevoerd met staatsse cretaris Kalsbeek van Justitie over de kwestie. Daaruit kwam naar voren dat de bewinds vrouw niet dwars zal gaan lig gen als gemeenten in bepaalde gevallen uitgeprocedeerde asielzoekers enkele dagen na de wettelijke termijn van vier we ken opvangen. Noodopvang Het Goese college van burge meester en wethouders heeft deze week besloten daar uitvoe ring aan te geven. Welke vorm de noodopvang gaat krrjgen, is nog niet bekend. Daarvoor wordt samenwerking gezocht met bijvoorbeeld kerkelijke or- ganisatres en Vluchtelingen werk. Uitgangspunt is dat de opvang in elk geval de 'drie B's' moet bieden: bed, brood en bad. Alleen asielzoekers die duide lijk werk maken van hun terug keer, komen daarvoor in aanmerking. Wethouder S. Heijning liet in juni nog weten niet van plan te zijn als gemeen te noodopvang te bieden, omdat hij niet in strijd met het rijksbe leid wil handelen. De uitlatin gen van de staatssecretaris bieden volgens hem inmiddels voldoende ruimte om daarop te rug te komen. „Zij heeft in elk geval niet gezegd dat het niet mag." G. Burger van de Stichting In- lia, de kerkelijke organisatie die zich bekommert om uitgeproce deerde asielzoekers, zegt blij te zijn met de opstelling van Goes. „Het is prettig dat de gemeente deze samenwerking met ons aan wil gaan." De gemeente heeft becijferd dat het in Goes mo menteel om zo'n dertig mensen zou gaan die voor noodopvang in aanmerking komen. Volgens Burger zou dat echter wel eens een veelvoud kunnen zijn. „De gemeente weet alleen van de mensen die al een besluit heb ben gekregen, maar zij kunnen niet overzien wat er nog alle maal aankomt." GOES - De brandweer van Goes rukte gisterochtend rond kwart over negen uit voor een brandje bij het Ambachtscentrum in re creatiepark de Hollandsche Hoeve. Medewerkers van de gemeente waren daar bezig geweest met het branden van onkruid. Daar bij is het vuur onder de deur van het Ambachtscentrum gesla gen, waardoor de deur vlam vat te. Een passant ontdekte de brand en sloeg alarm. De brand weer, die uitrukte met een tank- autspuit en een autoladder, wist het vuur snel te doven en daar mee erger te voorkomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlissin- gen staat niet meer te kijken van een melding van een ongewens te slang. Deze week riep de poli tie opnieuw zijn hulp in omdat er in een Vlissingse woning aan de Van de Manderestraat een slang van ongeveer tachtig cen timeter was aangetroffen. Het bleek een koren- of maïs- slang te zijn. „De bewoners waren niet happy met de ont dekking. Waarschijnlijk is hij ontsnapt uit een terrarium van iemand in de buurt en heeft cle slang een nieuw onderkomen gezocht", stelt Bom. De koren- of maïsslang is niet giftig en komt uit Noord-Amerika. Bom verwacht dat de slang speciaal gekweekt is voor de verkoop en door een importeur is opge- (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118)659 659 www.nazomerfestival.nl Ship of Troy naar Dido Aeneas van Henry Purcell vrijwel dagelijks 21.00 u. 42,50 operaspektakel op Neeltje Jans kocht voor de Europese markt. „Hij is oranjekleurig. In de na tuur is de kleurtint anders, ro der." Dit soort slangen kan gemid deld ongeveer vijfhonderd me ter afleggen. „Onder ideale weersomstandigheden - hij houdt van warm weer - komt hij misschien tot één kilometer. Maar tot meer is hij niet in staat. De eigenaar moet dus in de buurt wonen." Bom rekent uit dat hij recente lijk op Walcheren negen keer is opgeroepen. „Het ging om land en zeeschildpadden, een hage dis en met de laatste vondst er bij om in totaal vier slangen. Een slang kroop laatst rond op het terrein van een minicam- ping." Hij noemt het een verkeerde ontwikkeling dat exotische die ren steeds gemakkelijker zijn aan te schaffen. „In de helft van de dierenspeciaalzaken kunnen deze beesten worden gekocht." Quarantaine Volgens Bom staan er in Neder land zevenhonderd gezinnen geregistreerd die slangen heb ben. „Datisnogmaarééntiende van het daadwerkelijke totaal, verwacht ikIn totaal zij n er dus zo'n zevenduizend gezinnen met slangen. Sommigen hebben ook nog eens veertig verschil lende slangensoorten in huis." De gevonden slang zit voorlopig in quarantaine in Iguana. Daar wordt bekeken of hij gezond is. Als de eigenaar zich niet meldt, zal naar een nieuw adres wor den gezocht. „Nederlandse die rentuinen zijn er niet zo dol op. Het is hier een veel voorkomen de slangensoort. We zullen hem wel aanbieden aan een dieren tuin ergens in Europa." Invaliden kunnen hun auto op de Oude Haven in Zierikzee nog maar op één algemene parkeerplaats kwijt foto Marijke Folkertsma Ad Bom toont de ongevaarlijke koren- of maïsslang; het reptiel is waarschijnlijk ontsnapt uit het terrarium van een particuliere lief hebber. foto Ruben O reel door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - De stichting Gehandicap tenbeleid Schouwen-Duiveland pleit voor een landelijke aanpassing van het systeem voor invalideparkeerkaarten. Om misbruik tegen te gaan moeten de kaarten op naam worden gezet en voor zien van een pasfoto. Ook het gemeente lijke parkeerbeleid is voor verbetering vatbaar, vindt de stichting. De stichting Gehandicaptenbeleid Schouwen-Duiveland stelt vast dat er re gelmatig misbruik wordt gemaakt van parkeerkaarten die specifiek bestemd zijn voor invaliden. „Het komt voor dat mensen de kaart van oma meenemen om hun auto op een invalidenparkeerplaats kwijt te kunnen. Tijdens de Visserijdagen in Bruinisse heeft de politie dat nog kun nen constateren. Het gevolg is dat iemand die de plek echt nodig heeft, verder weg moet parkeren", stelt secretaris H. Top. Daarom dringt de Schouwse stichting er via de landelijke raad voor chronisch zie ken en gehandicapten op aan dat de par keerkaarten duidelijker aan de persoon in kwestie worden gekoppeld. Nu zijn de kaarten soms alleen op kenteken of naam gesteld, waardoor fraude moeilijk te ont dekken valt. „Wij zouden liever zien dat de kaart voorzien wordt van een pasfoto. Het voordeel is dat een gehandicapte er dan ook gebruik van kan maken als hij of zij met iemand meerijdt", aldusTop. Wildparkeren Naast het misbruik van invalidenpar keerplaatsen is ook het wildparkeren bin nen de Schouwse gemeentegrenzen de stichting een doorn in het oog. In een brief aan de gemeenteraad dringt het bestuur aan op een doortastender optreden van de gemeentelijke controleurs. „Met name in de smallere straatjes van de kleine kernen worden de trottoirs vaak als parkeer plaats gebruikt. De auto's barricaderen op die manier niet alleen de doorgang voor mensen met een functiebeperking, maar ook voor kinderen en hulpdien sten", stelt Top. Ook de familie Braai uit Dreischor vraagt de aandacht van de gemeente voor de par keerproblemen van invaliden. Op de Ou de Haven in Zierikzee zijn in de loop der jaren drie van de vier invalidenparkeer plaatsen toegewezen aan een specifiek kenteken. „De enige algemene parkeer plaats wordt steeds door dezelfde auto be zet", is de erwaring van J. Braai, die slecht ter been is. Uitbreiden Hij kan met zijn vergunning nauwelijks terecht op de aangewezen plaats in het centrum van Zierikzee. „Ik parkeer daar om regelmatig mijn auto gewoon langs de stoeprand, met mijn invalidenkaart ach ter het raam. Gelukkig ben ik nog nooit bekeurd, maar eigenlijk is dit natuurlijk niet de bedoeling." In een brief verzoekt de familie daarom het aantal algemene parkeerplaatsen voor invaliden op de Ou de Haven uit te breiden. De brieven van de stichting gehandicap tenbeleid en de familie Braai staan op de lijst van ingekomen stukken van de ge meenteraad die donderdag 23 augustus in het Multifunctioneel Centrum in Zierik zee wordt gehouden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo bestem pelde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een 31-jarige man uit die stad als iemand die veelvuldig geweld en intimida tie gebruikte in de Walcherse drugsscene. De Italiaan, die il legaal in Nederland verblijft, wordt dan ook verweten drie mannen uit het drugsmilieu zwaar te hebben mishandeld. Verder zou hij van 26 februari 2000 tot 12 maart dit jaar heb ben gehandeld rn cocaïne en he roïne, een vals paspoort hebben gebruikt en tot ongewenste vreemdeling zijn verklaard. Al die feiten vormden gisteren voor de officier aanleiding om drieënhalf jaar cel te eisen. „Hij kwam als nieuwkomer vanuit Rotterdam om de markt in Middelburg te veroveren. Dat is hem gelukt. Hij manifesteerde zich als tussenpersoon. Hij liet anderen voor hem handelen. Hij koos voor zwakke personen, die zich door hem lieten intimide ren", zo beschreef Rammeloo de verdachte. Dealers die schulden hadden en niet meer aan de voorwaarden van de verdachte konden voldoen, werden door hem onder handen genomen. „Dan werden ze in elkaar ge ramd. Sommigen doken onder, omdat ze bang waren voor hem. Slachtoffers durfden niks terug te doen, want hij was de baas. De mishandelingen gingen soms heel ver", wist de officier te ver tellen. Zoals in het geval van twee Mid delburgers die in februari van dit jaar beiden een gebroken neus en andere verwondingen opliepen, nadat ze in hun wo ning door de verdachte waren geschopt en geslagen. Een van hen werd de hele kamer doorge slagen en ergens in een hoek ge gooid. Meestal had hij iemand bij zich. In de zomer van vorig jaar werd in Middelburg een man in de woning van de partner van de verdachte zwaar toegetakeld met een knuppel. De verdachte gaf toe een aandeel in de mis handelingen te hebben gehad. Het dealen in Vlissingen en Middelburg kon volgens hem hoogstens tweeëneenhalve maand zijn geweest, omdat hij na een detentie van viereneen half jaar (voor poging tot dood slag op een taxichauffeur in Rotterdam) vorig jaar voor een periode naar Italië was gegaan. Ook was volgens zijn advocaat E. Smit de verkoop van hard drugs beduidend minder ge weest. De rechtbank doet op 29 augus tus uitspraak. VLISSINGEN - Bij radarcon troles in Vlissingen zijn gisteren 57 mensen geflitst. Op de Nieuwe Zuidbeekseweg werd gecontroleerd van 06.55 tot 08.30 uur. Van de 153 voer tuigen reden er 29 te hard. De hoogst gemeten snelheid op de ze 50 kilometerweg bedroeg 71 kilometer per uur Op de Presi dent Rooseveltlaan reden tus sen 08 45 en 10.00 uuur 28 van de 554 voertuigen te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg 88 kilometer per uur. Fascinerend nietioaar, de lichtflitsen die deze week ho ven de Wester schelde werden waargenomen. Wij hebben er in ieder geval, in dit seizoen zonder graancirkels, van ge noten. Heel aardig vonden we de verklaring van die mevrouw die nergens aan had gedacht toen ze het verschijnsel waarnam. Zulks doet ver moeden dat we te maken heb ben met een niet geïdentifi ceerd, vliegend object, bemand door groene mar kers, die, naar alom bekend is, aardse breinen ontregelen. De uitleg dat het ging om in Belgie opgestegen luchtbal lons met en mandje eronder kon ons minder bekoren: te prozaïsch. Als het dan toch geen ufo's waren, houden we het er maar liever op dat de flitsen afkomstig waren van een ver dwaalde en verlate kitesurfer met een zaklantaarn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33