Wandelkerk tijdelijk trouwlocatie PZC PZC Niet met stoelen slepen maar langetermijnvisies ontwikkelen Bedrijven bouwen in ijltempo op Tholen College Goes negeert vragen raad over nieuw stadskantoor Sluis wil dat Rijk havens dwingt tot samenwerking Verkeer kiest omweg door werk aan ring Borsele betaalt mee aan restauratie van antieke oorkondes GroenLinks Goes wil vaste alternatieve plek om in het huwelijk te treden Multi-cultureel wijkfeest Auto's botsen twee keer Tweede kunst en natuurroute Wemeldinge znt 2001 b 17 vrijdag 17 augustus 2001 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaal bekijken of er een vaste alterna tieve trouwlocatie kan komen. Bruidsparen kunnen dan zelf een keuze maken waar zij willen trouwen. Nu is de enige moge lijkheid, afgezien van een on aantrekkelijk kamertje in het stadskantoor, het stadhuis. Over enkele jaren wordt dat het nieuwe stadskantoor. De gemeenteraad ging gister avond akkoord met het voorstel de wandelkerk van de Grote of Maria Magdalenakerk aan te wijzen als tijdelijke trouwloca tie, zolang het nieuwe stadskan toor nog niet klaar is. Dat heeft een praktische reden: de trouw zaal in het stadhuis is slecht toe gankelijk voor rolstoelgebrui kers. Het gemeentebestuur is van oordeel dat er ook voor rol stoelgebruikers een passende locatie beschikbaar moet zijn. De raad kon daar van harte mee instemmen. A. van Oosten (GroenLinks) deed de suggestie om van de kerk een permanente trouwplek te maken, zodat de echtelieden in spe een keuze GOES - Het winkelcentrum De Spinne in de Goese Polder is za terdag 25 augustus het decor van een groot multi-cultureel wijkfeest dat om 14.00 uur wordt geopend door wethouder C. Linssen. De hele middag zijn er voor kin deren lekkere hapjes van aller lei origine, workshops, concer tjes en dansoptredens. Zestig kinderen van basisschool de Tweemaster voeren als klapstuk een toneelstuk op. 's Avonds speelt de uit Suriname afkomstige Kawinaband Cari bische muziek. Daarna brengt Ozileka, met Congolese roots, Afrikaanse muziek ten gehore en de Nederlandse band MO, Groupo Misical sluit het festival af met Zuid-Amerikaanse en Portugese klanken. Doel van het feest is om de verschillende culturen in de Goese Polder dichter bij elkaar te brengen. kunnen maken. De extra kosten die daar mogelijk mee gepaard gaan, zouden kunnen worden opgevangen door verschillende tarieven voor de locaties te han teren. Voorlopig kan de wandelkerk alleen worden gebruikt voor hu welijken als er rolstoelgebrui kers bij de plechtigheid aanwe zig zijn. G. Hogesteger (WD) zei te voorzien dat de kerk der mate populair zal zijn bij bruidsparen, dat erbij wijze van spreken mensen in een rolstoel worden 'geronseld'. Burgemeester D. van der Zaag zei het de moeite waard te vin den de zaak verder uit te zoeken. „Er zitten waarschijnlijk wel fi nanciële consequenties aan vast, maar ik ben best bereid om hier nader over van gedachten te wisselen." Hij zegde toe de kwestie binnenkort in de raads commissie algemene zaken te bespreken. Het eerste huwelijk in de wandelkerk wordt vrijdag 24 augustus gesloten. Vaccineren Bij gebrek aan spraakmakende lokale onderwerpen op de agen da discussieerde de raad verder uitgebreid over het nut en de noodzaak van het vaccineren van de veestapel in verband met mond- en klauwzeer. Groen Links diende een motie in met als doel minister Brinkhorst van Landbouw ertoe te bewegen dat hij alles in het werk stelt om in enting op Europese schaal te be reiken. De andere fracties namen bijna allemaal het woord 'sympa thiek' in de mond om hun me ning over de motie aan te geven. Zij vonden het onderwerp ech ter te complex om daarover har de uitspraken te doen. „Het is erg moeilijk te overzien wat je bereikt met enkel vaccineren", aldus S. de Putter (SGP/Chris- tenUnie). De meeste partijen zeiden ook niet te geloven dat een Goese motie bijster veel in druk maakt, in Den Haag. Uiteindelijk bleken PvdA ('ge matigd positief') en SGP/Chris- tenUnie bereid GroenLinks bij te vallen. Dat was net niet ge noeg om tot een meerderheid te komen. Met tien stemmen voor en elf tegen werd de motie ver worpen. Hoogstwaarschijnlijk is bedrijventerrein Welgelegen in Tholen volgend jaar volgebouwd. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Hoe wel de gemeente Tholen sinds vorig jaar minder hard trekt aan het binnenhalen van bedrijven, heeft ze niet te klagen over het tempo waarin ze bedrijfsgrond verkoopt. In verschillende ker nen moeten bestaande bedrij venterreinen worden uitge breid. Dat geldt in ieder geval voor Tholen-stad en Oud-Vossemeer. De verwachting is dat bedrij venterrein Welgelegen in Tho len volgend jaar is uitverkocht. Economisch wethouder R. Ra- vensteijn van de gemeente Tho len schat dat nu nog zo'n ander halve hectare beschikbaar is. Aan de ontwikkeling van be drijventerrein Welgelegen II wordt al gewerkt. De gemeente heeft zo'n elf hectare grond ver worven. Er is, zo leert de begro ting 2002 van de gemeente Tho len, al veel belangstelling voor dit nieuwe bedrijventerrein van met name Thoolse bedrijven die groter willen groeien of op een zichtlocatie gevestigd willen zijn. Ravensteijn: „Het gaat om vijf tot tien bedrijven." Boven dien blijkt er behoefte aan een kantorenlocatie te zijn. Onder zocht wordt of Welgelegen II zich daarvoor leent. In Oud-Vossemeer voldoet de voorraad bouwgrond evenmin. De gemeente is dan ook van plan het bedrijventerrein aan het Klaverveld uit te breiden. Dankzij ruilverkaveling heeft ze al de beschikking over zo'n twee hectare grond. De gemeen teraad moet wel het bestem mingsplan nog vaststellen In Sint Philipsland is geen grond meer beschikbaar. De gemeente is bezig met grond verwerving, van een perceel waarop al de bestemming be drijventerrein rust. De ver wachting is dat de aankoop vol gend jaar rond komt. Voorraad In zowel Sint-Maartensdijk als Sint-Annaland is de beschikba re bouwgrond voldoende om aan de vraag tegemoet te ko men. In Sint-Maartensdijk is voorraad aangelegd door het bouwrijp maken van het terrein waarop het gesaneerde bedrijf IFF gevestigd was. In Sint-Annaland is het laatste stuk van het bedrijventerrein aan de Veilingweg dit jaar bouwrijp gemaakt. Ook dit per ceel, zo'n tien kavels van gemid deld 1800 vierkante meter, moet voldoende zijn om aan de vraag te voldoen. De gemeente Tholen heeft vorig jaar haar acquisitiebeleid aan gepast. Zo is de vestigingspre mie voor bedrijven, bedoeld om nieuwkomers te stimuleren naar Tholen te komen, afge schaft. Ook zijn de grondprijzen aanmerkelijk verhoogd. In Tho- len-stad is de prijs zelfs verdub beld.Negatieve gevolgen heeft dit, volgens wethouder Raven steijn, niet gehad. door Rolf Bosboom GOES - De gemeenteraad van Goes wordt te weinig betrokken bij de plannen voor een nieuw stadskantoor. Dat stelt A. van Oosten, fractievoorzitter van GroenLinks. „De nonchalance en de wijze waarop het college langs de raad heen gaat, vind ik frappant." Het college van burgemeester en wethouders brengt binnen kort een voorstel naar buiten waarin de raad gevraagd wordt in te stemmen met de bouw van een nieuw stadskantoor aan het Hollandiaplein. B en W kiezen voor een volwaardig, compleet gebouw dat in totaal iets meer dan vijftig miljoen gulden moet gaan kosten. Het voorstel wijkt nauwelijks af van het eerdere standpunt van het college, ondanks grote be zwaren van drie van de zes frac ties binnen de gemeenteraad: PvdA, GroenLinks en D66. Zij vinden de kosten veel te hoog. GroenLinks en D66 hebben er begin deze week in een geza menlijke brief aan B en W nog eens op aangedrongen alterna tieven te onderzoeken, zoals verbouw van het huidige stads kantoor, het huren van een pand of het bouwen van een kleiner stadskantoor, in combinatie met het huren van bijkantoren, en telewerken. Het college ziet weinig redenen daar energie in te steken en wil nu de knoop doorhakken over nieuwbouw. Van Oosten, schrij ver van de brief, is teleurgesteld. Hij stelt dat het zonder die gege vens ondoenlijk is een verant woord besluit te nemen. „Dan wordt het ontzettend moeilijk om nog ja te zeggen tegen het voorstel. Het stuit me tegen de borst om tegen te moeten stem men, alleen omdat we geen in formatie hebben. Daar is dit on derwerp veel te belangrijk voor." Hoewel er voor het project een begeleidingscommissie is inge steld van raadsleden, bespeurt Van Oosten dat het college zich weinig gelegen laat liggen aan de gemeenteraad. Hij noemt als voorbeeld het gemeentearchief, waarvan in mei ineens bleek dat B en W dat ook in de nieuwbouw wilden onderbrengen. „Daar is nog nooit eerder over gespro ken!", aldus Van Oosten. „Het zit me dwars dat het college zo makkelijk met dit soort zaken omgaat." H. Hoogerland, fractievoorzit ter van de PvdA, is evenmin ge lukkig met de gang van zaken. „Eén ding weet ik zeker: de PvdA zal het niet eens zijn met een bedrag van vijftig miljoen gulden. Onze insteek is dat het goedkoper moet." Hoogerland zegt er veel voor te voelen dat de raad, net zoals bij de schouw burg, een budget vaststelt waarbinnen het nieuwe stads kantoor moet worden gereali seerd. VLISSINGEN - Een 72-jarige vrouw uit Tilburg is gisteroch tend in Vlissingen met haar au to tegen een andere wagen ge botst. De Brabantse vrouw reed om streeks kwart over negen in de Chopinlaan vanuit de Mozart- laan. Op de kruising met de Paauwenburgweg verleende ze geen voorrang aan een 59-jarige man uit Vlissingen die van rechts kwam. Door de botsing draaiden beide auto's zodanig dat ze elkaar aan de achterkant nog eens raakten. WEMELDINGE -Detweede re prise van de Kunst- en Natuur route Wemeldinge vindt morgen plaats tussen 10.00 en 17.00 uur. Belangstellenden kunnen met de fiets, te voet of met de auto langs vijftien Wemeldingse highlights trekken, zoals de kerk, tuinen, tentoonstellingen, open ateliers en natuurlijk het prachtige dorp zelf. Door de duidelijke bewegwijzering kan het publiek op elke plek in het dorp beginnen. doorPascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg wil dat het Rijk alle mogelijkheden benut om een nieuwe verdieping van de Wes- tcrschelde te voorkomen. Zij vindt dat de havens van Vlissin gen, Antwerpen, Zeebrugge en Gent verplicht moeten samen werken. Voor wethouder G. van Daele is de vraag actueel of een verdieping dan nog wel zo nood zakelijk is. Van Daele vindt dat onderzocht moet worden in hoeverre Vlis singen de containeroverslag kan opvangen voor Antwerpen. „Waarom is het nodig dat al die containers eerst naar Antwer pen gaan, om ze vervolgens weer op vrachtwagens te zetten?", vraagt hij zich af. Ook Gent en Zeebrugge moeten in dit ver haal worden meegenomen, vindt hij. Gent en Zeebrugge zouden op hun beurt kunnen kijken naar de aanleg van een redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gasleiding die het transport van gas en andere vluchtige stoffen over de Westerschelde vermin dert. Hij verkondigde dit standpunt eerder deze week in de taak groep Westerschelde, waarin de gemeenten langs de Wester schelde en de waterschappen zitting hebben, en het Bestuur lijk Overleg Westerschelde. Daar kwam het Zeeuwse stand punt over de Lange Termijnvi sie Westerschelde aan de orde. In de commissie grondgebied verwoordde Van Daele gister avond het standpunt van de re- giopartners. Die stemden deze week unaniem in met de opvat ting dat er eerst nader onder zoek moet worden gedaan naar de consequenties van verdie ping, voordat er sprake kan zijn van verdere ingrepen in het Schelde-estuarium. Behalve een milieu-effectrapportage, moeten er ook een maatschap pelijke kosten-baten-analyse en een veiligheidsrapportage worden gemaakt. „Er wordt ge praat over een derde verdieping, die grote effecten heeft op het tij verschil en daarmee de veilig heid. Maar als je het over een derde verdieping hebt, heb je het ook over een vierde en vijfde. Dat is een gebed zonder eind, waarbij je je kunt afvragen in hoeverre het economisch belang verder ingrijpen nog rechtvaar digt. Daarom heb ik voorgesteld om het Rijk te bewegen alle mo gelijkheden te benutten en de havens te verplichten tot sa menwerking." De commissie kon zich in dit standpunt vinden. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. ƒ27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen De openbare repetities, die een paar keer per jaar worden gehouden, geven mensen de gelegenheid kennis te maken met de muziekvereni ging Accelerando op Sint-Annaland. foto Willem Mieras Bestuur fanfare Accelerando gooit het roer drastisch om door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Toen ko ning Willem IH Sint-Annaland aandeed, ergens in de laatste helft van de negentiende eeuw, was het opmerkelijk stil in het Thoolse dorp. En dat gold op meer bijzondere momenten. Tijd dus vooreen muziekvereni ging. De' Koninklijke Fanfare Accelerando bestaat inmiddels 120 jaar, maar de fut lijkt niet verdwenen. De club zit midden in een organisatorische omme keer. Als een heus bedrijf praat het kakelverse, in februari geïnstal leerde bestuur in termen als lan ge termijnvisies en korte ter- mijnpolitiek. Het was hard nodig dat het principe dat het bestuur alles doet overboord werd gegooid, vertelt voorzitter Jack Westdorp. De bestuursle den verspilden veel tijd met ge sleep met stoelen en andere praktische zaken. Activiteiten die iedereen binnen de vereni ging op kan pakken. „Veel inte ressanter is het om je bezig te houden met de ontwikkeling van een lange termijnvisie. Wat willen we worden en hoe gaan we dat doen?", legt Westdorp uit. Met dat beeld voor ogen heeft de vereniging vier commissies in het leven geroepen: de leerlin gencommissie, beheerscommis sie, financiële commissie en ac tiviteitencommissie- Grofweg hebben zij alle tot doel de ver eniging op langere termijn te la ten groeien in een zo breed mo gelijke bezetting, op het huidige niveau (uitmuntend) of hoger. Uiteraard met als basis een goed evenwicht tussen plezier en muzikale prestaties. Kweekvijvers De commissies worden gevormd door verenigingsleden en één bestuurslid. „Het zijn kweek vijvers voor latere bestuursle den. Maar ze zijn vooral ook be doeld om creativiteit, ervaring en affiniteit te bundelen merkt de voorzitter op. Na een bevlogen jaar, waarin Accelerando zich inzette om het 525-jarig bestaan van het dorp tot een feest te maken, is het nu vooral een kwestie van herbe zinning en zaaien van de nieuwe uitgangspunten van de vereni ging. Hoewel, er is al het één en ander merkbaar van de nieuwe insteek. Neem bijvoorbeeld de door de vereniging jaarlijks op Koninginnedag gehouden rom melmarkt, die dit jaar voor het eerst, grootschaliger, in de vei ling gehouden is. Jacco Goede- gebuure van de activiteiten commissie kijkt tevreden terug op dit evenement, dat een ver viervoudiging van de netto winst opleverde. Ook de leerlingencommissie heeft, vertelt Carla Westdorp, tot op heden niet te klagen. Min of meer als cadeautje aan zich zelf heeft Accelerando in mei een jeugd- of leerlingenorkest opgericht, bestemd voor leerlin gen die nog niet kunnen mee doen in de fanfare. Dit orkest telt nu al zeventien leden. De fanfare zelf bestaat uit 42 muzi kanten. En dan is er nog een tamboergroep, van zeven man Knelpunt voor een fanfare is veelal de voor leerlingen moei zame beginperiode. Dat begint al met de late leeftijd - in ver band met het wisselen der tan den - waarop kinderen een blaasinstrument kunnen gaan bespelen. Om dit probleem te door Wout Bareman ANTWERPEN - De wegwerk zaamheden op de Antwerpse ring richting Gent leidden de af gelopen weken tot een fikse stij ging van het verkeersaanbod in de Liefkenshoektunnel en de Waaslandtunnel. In de Lief kenshoektunnel steeg het aan tal voertuigen sinds begin au gustus met ruim 25 procent. Weggebruikers uit de richting Bredadie de files op de ring tus sen Borgerhout en Berchem (daar worden wegwerkzaamhe den uitgevoerd) willen vermij den, kiezen voor de alternatieve route via de 'oude' Waasland tunnel en de Liefkenshoektun nel. Telling van de provinciale Ver- keerseenheid van de federale politie wijzen uit dat er in de fi les weliswaar nog stapvoets wordt gereden, maar dat er min der aanbod is. Vooral vrachtwa gens mijden de ring. Ze mogen weliswaar niet door de Waas landtunnel, maar zeventig pro cent van de chauffeurs kiest wél voor de Liefkenshoektunnel. Het kost de truckers 560 frank per tunnelpassage. De Vlaamse minister Stevaert van Mobiliteit opent binnen kort onderhandelingen met de directie van de NV Tunnel Lief- kenshoek over het volledig tol vrij maken van de tunnel, die een belangrijke oplossing vormt voor het dichtslibben van de Antwerpse ring. Eerder al bereikten de minister en de tunneldirectie een princi pe-akkoord over het tolvrij ma ken op momenten dat zich grote problemen (bijvoorbeeld als ge volg van een calamiteit) op de ring voordoen. In dat geval zou de inkomstenderving van de ex ploitant financieel worden ge compenseerd door de Vlaamse Gemeenschap. Tolvrij Maar Stevaert wil, m zijn ont- werp-mobiliteitsplan dat dit najaar wordt voorgelegd aan de regering en het parlement, ei genlijk zo snel mogelijk van het hele tolsysteem af. De directie van de NV Wester- scheldetunnel verwacht dat een tolvrije Liefkenshoektunnel zal leiden tot een geringe terugloop van het aanbod bij de eigen tun nel. Het werk aan de ring ligt tot zondag stil met het oog op de verwachte vakantiedrukte. ondervangen heeft Accelerando enkele jaren geleden blokfluit- les ingesteld, zodat muzikantjes vanaf hun zesde al aansluiting kunnen zoeken bij de vereni ging. Vervolgens moet er wor den gestudeerd. Er dienen diploma's gehaald en vaardig heden verworven alvorens in de fanfare kan worden meegedaan. Het geduld van aanstormend talent wordt op die manier zwaar op de proef gesteld. Het leerlingenorkest moet, sa men met allerlei activiteiten buiten het muziek maken om, de vereniging ook in de toekomst springlevend houden. Marjon de Hond In september wordt het 120-ja- rig bestaan met twee jubileum concerten (21 en 22 september) gevierd. Op vrijdagavond is de presentatie in handen van de Thoolse weervrouw Marjon de Hond. De voorverkoop voor do nateurs is inmiddels begonnen. Vanaf zaterdag 1 september kunnen ook andere belangstel lenden voor kaartjes bij Boek handel Heijboer in Sint-Anna land terecht. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. door Mieke van de Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele gaat vijfhon derd euro bijdragen in de res tauratie van het zogenaamde Cartularium van Borsele. Dat is een verzameling oorkonden, de meeste in de vijftiende eeuw op geschreven, waarin de bezittin gen en betrekkingen van de he ren van Borsele zijn beschreven. Die heren mochten zich ook de heren van Veere noemen. De administratie van de groot grondbezitters bevond zich ver moedelijk tot aan de Franse tijd in kasteel Sandenburch in Vee- re, waar de heren van Borsele verbleven. Medewerkers van Napoleon I moeten het cartula rium naar Parijs hebben ge bracht, vanwaar het rond 1840 naar Gent werd verhuisd. Daar heeft het meer dan een eeuw in de Universiteitsbibliotheek ge legen, waar het nog niet zo lang geleden werd herontdekt. Een werkgroep, onder leiding van prof. dr P.A Henderikx en P. Blom, voormalig archiva ris van Veere, is enkele jaren geleden begonnen met de voor bereidingen van een weten schappelijke uitgave van het cartularium, dat gegevens van onschatbare waarde inhoudt over de geschiedenis van onder meer Zeeland. Eerste prioriteit heeft het pa pieren deel van het cartularium, dat zonder grondige opknap beurt onleesbaar blijft. De oor konden die op perkament zijn geschreven, verkeren in betere conditie. De restauratie kost een kleine 12.000 gulden. Daarvan heeft de werkgroep inmiddels 6.000 gul den binnen. De rest moet uit subsidies komen. Borsele doet nu een duit van 500 euro, dik 1.100 gulden, in het zakje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29