Uitgeroeid krijg je ze toch nooit GIRO 60.30.90 Kinderen horen in de klas, niet in de fabriek. Word daarom Novib-donateur voor f 12,50 per maand, dan steunt u de strijd tegen kinderarbeid. Bel 0800-1210: dan kunnen binnenkort nog meer kinderen naar school. door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - „Het is een rottige dood", zegt Charles over de ratten die hij al twintig jaar verdelgt. Door het gif dat hij gebruikt, sterft het dier aan inwendige bloedingen en het kadaver droogt op zonder te stinken. „Later vind je alleen nog maar zo'n mooi vel letje." Charles werkt al twintig jaar bij de ongediertebestrijding van de gemeente Middelburg. Iedere donder dagmiddag trekt hij erop uit om de mensen te verlossen van ongedierte. Charles wil liever niet met zijn hele naam in de krant. „De mensen bellen me dan vaak 's avonds op of ik nog even een wespennest wil komen ver delgen. Als ik vrij ben, wil ik ook vrij zijn." Het eerste adres waar ongedierte be streden moet worden is aan de Dam straat in Middelburg. „In de binnen stad zitten veel ratten", legt Charles uit. „Hier hebben ze nog een oude rio lering. Via de vesten komen ze binnen en voeden ze zich met het vet dat daar aan de muren kleeft." De bewoner van het pand leidt Charles rond in het huis en vertelt dat hij 's nachts geritsel hoort onder het keukenblok. Voor Charles is de zaak duidelijk. „De rat ten komen makkelijk binnen via de kelderluiken in deze oude huizenHij plaatst wat rattengif onder het keu kenblok. Het gif bestaat uit gepelde haver met poedersuiker. Daarin zit het vei'gif verwerkt. „De ratten zijn er dol op", grapt Charles. Eendjes voeren Middelburg heeft in het najaar het meeste last van ratten. „Ratten eten het liefst graan. Als de boeren het graan van het land halen, trekken de ratten naar de stad op zoek naar voed sel." In de stad vind je de ratten vaak in de buurt van vuilcontainers en wa ter. „De mensen vinden het leuk om de eendjes te voeren. Vaak blijven er etensresten achter waar de ratten op af komen. Op deze manier krijg je er steeds meer. Er zijn plaatsen in de stad waar ik zeker één keer per maand kom om gif te neer te leggen." Volgens Charles is het erg belangrijk dat de ratten verdelgd worden. Ze versprei den besmettelijke ziektes die ook voor de mens gevaarlijk zijn. „Als je een rat een wondje toebrengt, sterft hij aan zijn eigen bacteriën. Zo vies zijn die beestjes." Charles verdelgt ratten niet allen met vergif. Soms lost hij het op een andere manier op. Hij trof een keer een rat in iemands wc aan. „Ik zei tegen mijn Voordat het gif in een wespennest op een schoolplein in Middelburg wordt gespoten, moeten alle leerlingen weg zijn. collega: deze is voor mij en ik trok de deur dicht. Met een stokje porde ik de rat naar de grond. Nou, ik moest er wel een minuut met mijn voet op drukken voordat hij de geest gaf Zo taai was ie." Behalve ratten, verdelgt de ongedier- tebestrijdingsdienst ook wespennes ten. Op een basisschool in Middelburg zit er één in een biels op het school plein. Wespen zoeken altijd een warm plekje op voor hun nest. Charles wil dat de spelende kinderen eerst van het schoolplein gaan, want een wespen nest kan gevaarlijk zijn. „Ik heb een keer gehad dat bij het inspuiten van het gif alle wespen naar buiten kwa men. Dan lijkt het wel nacht, zo don ker wordt het dan om je heen. Als je tienduizend wespen om je heen hebt, kun je alleen afwachten tot ze weg gaan." Toch wordt Charles tijdens zijn werk zelden tot nooit gestoken. Hij draagt altijd beschermende kleding. Door een buisje wordt het gif in het nest gespoten. De wespen krijgen het gif aan de poten en nemen het zo mee naar de koninginnen, die vervolgens dood gaan. „En zonder koningin kun nen de wespen niet leven." Dit alles gebeurt binnen twee uur. Als assistent Wilco het gif gaat spuiten, is het schoolplein leeg. Veel gebeurt er niet, maar het gaat om het risico. „Hoe ver der in het jaar, hoe agressiever de wes pen worden. Ze worden steeds groter en hebben dus meer voedsel nodig. Dan worden ze vervelend." Het grootste nest dat Charles ooit ge zien heeft was op een zolder. „Dat nest was zeker anderhalve meter hoog. De mensen hebben vaak niet door dat er foto Ruben Oreel een nest zit, omdat ze op vakantie zijn of het gewoon niet zienEcht gevaar lijk zijn wespennesten niet, maar het gevaar van een wespensteek wordt volgens Charles wel onderschat. „Als je te veel gif binnenkrijgt, ga je wel dood. Vooral steken in de nek kunnen erg gevaarlijk zijn." Charles hoeft voorlopig niet te vrezen voor zijn baan, want ongedierte is er altijd. Hoe goed hij ook zijn best doet. „Je kunt het ongedierte wel bijhou den, maar helemaal uitgeroeid krijg je ze toch nooit." vrijdag 17 augustus 2001 Miriam heeft geen vader en geen moeder meer, alleen een broer en een zus. Miljoenen aidswezen moeten zichzelf zien te redden. Wereldwijd zijn al bijna 22 miljoen mensen overleden aan aids. Aids ontwricht niet alleen hele samenlevingen, maar ontneemt ook generaties het zicht op een betere toekomst. Stop Aids Now! werkt aan zorg, preventie en een vaccin. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van: Aids Fonds, Hivos, ICC0, Memisa en Novib. Als u meer wilt weten bel dan 020-5287828 of kijk op onze site www.StopAidsNow.nl Nederland Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10.- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Het recht om kind te zijn Save the Children Waar het spelen stopt komen wij in actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28