Argentinië zeker van WK-plaats PZC Imposant wielerprogramma in 's-Heer Arendskerke Van Grunsven gebruikt oordopje bij training Terre des Hommes twijfelt over keurmerk jeugdspelers Belgische belofte in Ronde van Philippine Vierduizend agenten waken over sporters tijdens Universiade 24 Brazilië dichter bij plaatsing Ajacied Daniel Cruz breekt enkel Atleten verwelkomd als helden Demol langer bij US Postal Klap kost Effenberg veel geld Schalken naar derde ronde Zwemmers Koewacht woest na diskwalificatie vrijdag 17 augustus 2001 van onze sportredactie ENSCHEDE - Amazone Anky van Grunsven aarzelt nooit om nieuwe ontwikkelingen door te voeren. De dressuurdiva benut sinds enkele weken een com municatiemiddel dat al eerder opgang deed in het wielrennen: het oordopje. Trainer/coach Sjef Janssen leidt de trainingen nu zonder luidkeels aanwijzingen te roe pen. Via een microfoontje op de revers van zijn jack kan Jans sen zijn tips en opdrachten bij kans fluisterend doorsluizen. In het reguliere rumoer van een binnenbak of tijdens het losrij- den bij wedstrijden, is zijn stem nu altijd dicht bij Anky. „Het werkt perfect", aldus Janssen. „Het is een uitkomst, nu kan niemand meer meeluis teren bij het losrijden. Voor Anky is het een prima oplos sing, omdat ze aan een oor enigszins doof is." Vooralsnog moet het oordopje uit tijdens de wedstrijden. De reglementen schrijven immers voor dat alle hulp van buiten niet is toegestaan. Anky van Grunsven heeft tot nog toe ook niet om toestem ming gevraagd om een oordop je tijdesn een wedstrijd te mo gen gebruiken. Plannen om dat wel te doen, koestert de Bra bantse evenmin. Maar buiten de ring profiteren Van Gruns ven en haar trainer/coach/ vriend volop van het oordopje. GPD van onze sportredactie QUITO/PORTO ALEGRE - Het Argentijnse elftal heeft zich middels een zege in en op Ecua dor verzekerd van een plaats op het WK voetbal, volgend jaar in Japan en Zuid-Korea. De Ar gentijnen zegevierden met 2-0. De treffers kwamen van Veron en Crespo (strafschop). Brazilië kwam weer iets dichter bij plaatsing door de belangrij ke wedstrijd tegen Paraguay met 2-0 te winnen. Marcelinho en Rivaldo scoorden. Brazilië staat in de kwalficatiereeks met tien landen vierde. De eerste vier ploegen plaatsen zich rechtstreeks voor het WK. Voor Brazilië was het duel met de nummer twee van de rang lijst Paraguay cruciaal. Door de verrassende nederlaag van Uruguay bij Venezuela zag de wereld er voor de matig preste rende Brazilianen al weer wat zonniger uit. Een overwinning op Paraguay zou in elk geval een gat van drie punten met num mer vijf Uruguay veroorzaken. Aanvaller Marcelinho Paraiba brak de score al na vijf minuten open. Het w'as zijn eerste treffer voor de Braziliaanse ploeg. De achterstand maakte Paraguay niet bang. De ploeg nam twintig minuten het initiatief over. Car- dozo miste de beste kans voor de bezoekers. Twintig minuten voor het einde bewees Rivaldo zijn waarde doorraak te koppen uit een voorzet van Denilson. In de slotfase kregen de Brazili aanse verdediger Roberto Car los en doelman Chilavert van Paraguay nog een fikse ruzie. De veiligheidsstaf moest tus senbeide komen. Chilavert was aan het begin al flink uitgeflo ten voor zijn opmerking aan de vooravond van het duel dat Bra zilië in 1870 gestolen land aan Paraguay moest teruggeven. Door de zege eindigt Argentinië zeker bij de eerste vier en is het zeker van een WK-ticket. De ploeg haalde uit veertien duels 35 punten. Paraguay staat tweede met 26, gevolgd door Ecuador (25), Brazilië (24) en Uruguay (21). RTR/DPA De Argentijnen vieren feest nadat ze zich hebben gekwalificeerd voor het WK. Van links naar rechts: Claudio Lopez, Juan Veron (half zichtbaar), Diego Simeone, Hernan Crespo, Juan Pablo Sorin en Kily Gonzalez. foto Guillermo Granja/Reuters door Sander Kuypers DEN HAAG - Kinderrechten organisatie Terre des Hommes zet enkele vraagtekens bij het door minister Korthals (Justi tie) voorgenomen keurmerk voor contracten met jeugdspe lers. De instantie vraagt zich onder meer af welke sancties clubs op gelegd zullen krijgen, die niet voldoen aan de eisen van het keurmerk. De bewindsman heeft hier nog geen duidelijkheid over gege ven. Volgens een woordvoerder gaat Korthals echter nog met de KNVB en de clubs overleggen hoe de controle moet worden uitgevoerd en welke sancties er moeten komen voor het overtre den van de regels. Het keurmerk bevat voorwaarden waaraan een contract voor een voetballer van buiten de Europese Unie onder de achttien jaar, moet voldoen. Het gaat om regels voor begeleiding", opvang, fi nanciële regelingen en afspra ken over een eventueel vertrek uit Nederland. Met name de KNVB en de Federatie van Be taald Voetbal Organisaties (FBO) moeten zorgen voor de controle op de regels. Ter des Hommes vraagt zich af of die controle niet door een on afhankelijke instantie moet worden gedaan in plaats van de betrokken KNVB en clubs zelf. Ook geeft het voornemen van Korhals geen zekerheden voor jonge buitenlandse talenten, die het net niet halen. „Blijft justi tie zonder te reageren toezien hoe makelaars de 'net-niet- goed-genoeg-jongens' in de ille galiteit achterlaten?" De minister schrijft in zijn brief aan de Tweede Kamer informa tie over het keurmerk al in de landen zelf te willen geven, zo dat de jonge spelers op de hoog te zijn van him rechten. ANP AMSTERDAM - Daniel Cruz heeft gistermorgen bij detrai ning van Ajax zijn linkerenkel gebroken. Tijdens een dueloc de bal kwam de Colombiaan verkeerd terecht. De verwach ting is dat de middenvelder zes maanden is uitgeschakeld Cruz zal in de loop van volgende week in het VU ziekenhui aan de enkel worden geopereerd. Er kon niet direct tot eenit- greep worden overgegaan omdat het gewricht te dik was D= enkel is preventief m het gips gezet. Cruz, die medio 1999 naar Ajax kwam, dacht eigenlijk dat het met de blessure wel mee- viel. „Een beetje ijs erop en dan speel ik zondag weer",zt Cruz toen hij het veld werd afgedragen. In het ziekenhuis werd tot zijn grote teleurstelling een gebroken enkel g stateerd. ANP NAIROBI - De Keniaanse en Ethiopische atleten zijn bij te- rugkeer van de WK in Edmonton verwelkomd als helde: Duizenden enthousiaste mensen wachtten de sporters opde luchthaven op. In Kenia werden zes atleten in een openbiu door Nairobi gereden. De andere leden van de delegatie moe- ten voor wedstrijden in Europa blijven. Met drie keer goud drie keer zilver en eenmaal brons finishte het land in het me dailleklassement als derde. Charles Kamathi verraste dooros de 10.000 meter de Ethiopiër Haile Gebreselassie te onttro nen. „Dit is het mooiste moment uit mijn leven", zei de moedei van Kamathi bij terugkeer van haar zoon. In Addis Ababa werden de Ethiopische atleten uitgebreid toegejuicht en toe gezongen door de menigte. Ethiopië won acht medailles. RTP. BRUSSEL - Dirk Demol heeft zijn contract als assistent- ploegleider bij de Amerikaanse wielerploeg US Postal me: drie jaar verlengd. De Belg volgt hiermee zijn landgenoot en teambaas Johan Bruyneel die al eerder bijtekende. US Postal is voor komend seizoen op zoek naar drie nieuwe renners die de kern voor de voorjaarsklassiekers en de Ronde van Frank rijk moeten komen versterken. De Amerikaan Tyler Hamilton verlaat de ploeg. Hij gaat rijden bij het Deense CSC-Tiscah de ploeg van Tristan Hoffman. Belga MUNCHEN - Een flinke tik in een discotheek is de Duits voetballer Stefan Effenberg duur komen te staan. De aan voerder van Bayern München betaalt een boete van 150.005 gulden aan justitie en 25.000 gulden smartengeld aan een En gelse, die beweerde door de voetballer geslagen te zijn, De aanklager had Effenberg eerder een boete van ruim vier ton opgelegd. Daarmee ging de voetballer niet akkoord, waar door voor vandaag een rechtszaak in München op de ral stond. Effenberg voorkwam die door alsnog in te stemmer met een nieuw schikkingsvoorstel. Van Bayern München had hij voor het vergrijp, dat op 1 oktober 2000 plaatsvond, al een boete van 55.000 gulden gekregen. SID WASHINGTON-Sjeng Schalken heeft zich bij dc Wisiezes tien tennissers geschaard in het toernooi van Washington. De Nederlander versloeg in de tweede ronde de Rus Nikolai Da- videnko in twee snelle sets: 6-3 en 6-1. In de achtste finales ontmoet Schalken de Amerikaan Jan-Michael Gambill, die de Spanjaard Felix Mantilla met dezelfde cijfers naar huis stuurde. Andre Agassi maakte een einde aan een minderese- rie resultaten. De als eerste geplaatste Amerikaan bereiktede derde ronde door een overwinning op Wayne Black uit Zim babwe. Agassi had twee sets nodig: 6-3 en 6-4. ANP van onze sportredactie VLISSINGEN - Na afloop van de langebaanvvedstrijd zwem men in Sint-Niklaas heerste er in het Koewachtkamp een grim mige stemming. Verschillende zwemmers waren woest op de juryleden, omdat die hen op het onderdeel schoolslag hadden gediskwalificeerd. Het waren Ruud Pieterse en Stein de Maeyer die als eersten de finish van de twee kilometer schoolslag bereikten. De Maey er won voor Pieterse. Beiden werden echter gediskwalifi ceerd, omdat ze te dicht achter elkaar hadden gezwommen. Er moet volgens de internationale regels een minimumafstand zijn van één meter. Tegen die regel hadden de mannen van Koe wacht gedurende bijna de gehe le wedstrijd gezondigd. Ook de bij de vrouwen als tweede ge- eindigde Jolien de Maeyer werd het slachtoffer van een dergelij jury-ingreep. Bij wedstrijden in Nederland werd enkele jaren geleden tegen zulke overtredingen ook hard opgetreden. De laatste tijd stelt de jury zich wat minder streng op. Alleen als geconstateerd wordt dat de zwemmers elkaar raken, volgt er diskwalificatie. Koewacht-trainer José van den Berghe gaf naderhand toe dat zijn schoolslagzwemmers te dicht op de voorgangers hadden gezwommen. „In Nederland gaat het dikwijls goed, omdat de zwemmers dit soort zwemmen accepteren. Maar in België gaat het anders. Ja, en daar moet je rekening mee houden." Op de vrije slag werd Jarbas in den Bosch vierde, op enige af stand volgde Roel Dellaert van de Bruinvis. Dellaert tikte uit eindelijk zeven seconden na In den Bosch als vierde aan. Daisy de Ridder eindigde op de tweede plaats bij de vrouwen. Overwin ningen waren er voor Linda Vink, Mariska Hamelink, Car men de Ridder en Sabine van Waes. de Vos - Wordt het van avond tijdens het traditionele wielercriterium van Philippine sen strijd tussen Ne-derland en België? Gelet op het deelne dat deze week door or Conno van de Sande gepresenteerd, kan het anders. Van de Sande is erin geslaagd enkele verschillende sterke Belgische renners die hun sporen al verdiend hebben, vast ;e leggen. Hans Ardeel is er één hij won dit jaar al zo'n vijf- wedstrijden. Conno van de Sande is er /ooral trots op dat hij er ge laagd is om Frederik Willems lit Sint-Laureins naar Philip- )ine te lokken. Deze 22-jarige heeft al veel indruk ge Zo veel zelfs dat hij er nu eeds verzekerd van is volgend aar uit te komen in het profpe- oton. Willems (dit jaar al win- laar van een zware klassieker in Seraing en vierde in de Tripti- Ardennes) heeft een con- ract getekend bij Mapei. Als organisatie zijn we zeer te- Teden met het deelnemersveld. Iet heeft uiteraard wat moeite [ekost maar ik denk dat het er nag zijn", aldus Van de Sande lie zelf vooral Belgische wed- trijden heeft bezocht om zoveel mogelijk renners van daaruit aan het vertrek te krijgen. Daar door zullen er behoorlijk wat buitenlanders aan de start ko men. Niet alleen Belgische cou reurs, maar ook Litouwers en Letten zoals bijvoorbeeld Ar- mans Baranosskis, die afgelo pen zaterdag nog zoveel indruk maakte in Heikant en daar Da vy Dubbeldam wist te kloppen in een groepsspurt. Niet alleen is Van de Sande con tent met de buitenlandse ren ners die aan de start komenOok mag van de 'eigen' renners wat verwacht worden, vindt hij. „We moeten wel over de grens kijken want anders komen mis schien niet eens aan twintig ren ners. Dat is bij zowat alle Zeeuws-Vlaamse criteriums het geval. Weinig belangstelling van de vooral niet-Zeeu wse ren ners om naar Zeeuws-Vlaande- ren te komen", vertelt de ex- amateurcoureur uit Philippine. Uit de streek komen bijvoor beeld Davy Dubbeldam, Martin de Jaeger en Danny Schaut aan het vertrek in het mosseldorp. Daarnaast Ruud Zijlmans, Frangois Franse, Eric de Crom en de winnaar van het criterium in Sint-Jansteen, Eric Ver- eecken. Van de Sande: „Kwali teit voldoende. Wij zijn er klaar voor. De renners mogen nu het karwei afmaken." Michel Rommers (rechts) in actie tijdens de dernykoers van vorig jaar. foto Willem Mieras door Koen de Vries 's-HEER ARENDSKERKE - Voor het wielercomité van 's-Heer Arendskerke is groot nog niet groot genoeg. Het giganti sche evenement dat vandaag en morgen wordt gehouden, is in vergelijking met vo rig jaar nog verder uitgebreid. Door de leus van het organisatiecomité Als er een wielerwedstrijd van te maken is, kan het starten in 's-Heer Arendskerke, zal de rondemiss het druk krijgen. Er zul len namelijk liefst 29 winnaars moeten worden gehuldigd. Nieuw in het pro gramma is de wedstrijd voor de nieuwe lingen. De 15-en 16-jarigen die deze cate gorie bevolken komen zaterdag om 16.00 uur aan het vertrek voor een wedstrijd over 40 kilometer. Het imposante wieler programma wordt vrijdagavond geopend met wedstrijden voor de trimmers. Drie categorieën komen vanaf 17.30 in actie: de recreanten/C-trimmers, de vetera nen/B-trimmers en de Sportklasse B/A- trimmers. De zaterdag wordt geopend met een ATB- wedstrijd in het kader van de X-treme Zo- mercup. Daarna komt de jeugd aan bod voor de Dikke Bandenrace (onderver deeld in zes leeftijdscategorieën), waarna de zogenaamde Handbikers Steppers- wedstrijd (onder auspiciën van NAF, de Nederlandse Autoped Federatie) volgt. Daarna, het is inmiddels 15.00 uur, wor den de Iigfietsers en de tandems wegge schoten, voor een koers over 36 kilometer. Het parkoers in 's-Heer Arendskerke blijkt voor de Iigfietsers zeer geschikt te zijn. Ze kunnen hoge snelheden bereiken. Vele Iigfietsers zullen naar Arendskerke komen, want er zijn punten te verdienen voor het NK. De tandemrace is voor visu eel gehandicapten, die vanzelfsprekend achterop de fiets plaatsnemen. Bij de tandems zal een internationaal deelnemersveld verschijnen, en ze zullen volgend jaar waarschijnlijk terugkeren omdat er een echte Europese competitie in de maak is, met wedstrijden in 's-Heer Arendskerke, België en Duitsland. De nieuwe categorie van de nieuwelingen start om 16.00 uur, waarna nogmaals Iig fietsers en tandemrijders in actie komen, nu voor een tijdrit. Om kwart voor zes wordt het parkoers vrijgemaakt voor de vrouwen. Baukje Doedee uit Driewegen, de winnares van vorig jaar, zal hoogst waarschijnlijk niet aan het vertrek staan omdat ze nog steeds actief is in de Tour Fe- minin. Deze wedstrijd is bescheiden van opzet. Hij staat open voor leden van wiel erverenigingen. Sponsorploegen zullen niet verschijnen, maar in het programma boekje laat de organisatie doorschemeren dat men het mooi zou vi nden wanneer ook renners als Van Moorsel naar het Beve- landse dorp zouden komen. Kees Bal Het slotstuk is zoals gebruikelijk is de laatste jaren de spectaculaire dernykoers. Bij de renners is Kees Bal een opvallende naam. De bekendste gangmakers zijn Joop Zijlaard, Bruno Walraven. De ren ners hebben zich massaal aangemeld voor dit evenement, waardoor er liefst zes se ries met tien renners elk worden afge werkt. Het zal dringen worden want ook in de finale is opnieuw plaats voor slechts tien renners. De series, die om 19.00 uur beginnen, duren tien minuten en één ron de. De finale staat gepland om 20.45 uur en duurt vijftien minuten en één ronde. door Gert-Jan Broere PEKING - Met de veiligheid van de 7000 sporters die de komende dagen in Peking neerstrijken voor de 21ste Universiade zit het wel goed. In totaal zijn 4000 agenten opgetrommeld om te waken over de studenten. Bo vendien, zo liet het nationale persbureau Xinhua weten, zijn uit voorzorg de afgelopen vier maanden 10.000 van diefstal en beroving verdachte personen van straat gehaald. China houdt er niet van om iets aan het toeval over te laten. Ze ker niet nu de tweejaarlijkse studentenwereldspelen door de buitenwereld worden gezien als de eerste grote test voor het or ganisatietalent van de Chinezen in de aanloop naar de Olympi sche Spelen van 2008. Daarom zetten ze dat in, wat in het land ruim voor handen is: mensen. De openingsceremonie volgen de week woensdag in het Arbei dersstadion telt 12.000 deelne mers. En in totaal staan 40.000 vrijwilligers elf dagen lang klaar om de sporters daar waar nodig te helpen. De Internationale Universiteit Sport Federatie (FISU), het overkoepelend orgaan, is tot nu toe vol lof over de Chinese orga nisatie. In het westen van de stad is een compleet atletendorp uit de grond gestampt met 3500 tweepersoons kamers. Veel sportfaciliteiten van de grotere universiteiten zijn opgeknapt of soms zelfs spiksplinternieuw. Daar hebben dan vooral de uni versiteiten profijt van, want maar een beperkt aantal stadi ons van de Universiade zal ge bruikt worden voor de Olympi sche Spelen. In 2008 moet in het noorden van de stad een totaal nieuw olympisch park verrij zen. Contrast Elke vergelijking tussen de be scheiden Universiade ('maar' 7000 deelnemers, tien sporten en weinig aandacht van de me dia) en de Olympische Spelen (17.000 atleten, 28 sporten en het grootste mediacircus dat de wereld kent) gaat volledig mank. De bevolking loopt ook niet echt warm voor de studen tensporters en dat is een schril contrast met de voor China zo succesvol verlopen Spelen van Sydney of de toewijzing van de Spelen van 2008 aan Peking. Pas de afgelopen dagen ver schenen er borden in het straat beeld van Peking die het grote publiek attent maakte op het naderende sportevenement. Maar het gebrek aan belang stelling is voor een deel ook te rug te voeren op de fikse bedra gen, die moeten worden neer geteld voor een ticket. Het duur ste kaartje voor de openingsce remonie bijvoorbeeld kost 600 gulden, de goedkoopste nog al tijd 120 gulden. Dat zijn nog steeds enorme bedragen voorde gemiddelde inwoner van Pe king. Afbraakprijzen Desondanks zullen er weinigle ge tribunes te zien zijn. De Chi nezen hebben er een handje van om bij grote evenementen tic kets die niet aan de man worden gebracht tegen afbraakprijzen aan staatsbedrijven te verkopen of zelfs cadeau te doen. Boven dien zijn er genoeg vrijwilligers om de tribunes te vullen. De organisatie rekent er ook een beetje op dat nationale trots veel mensen alsnog over de streep zal trekken om de stadi ons te bevolken. Negen olympi sche kampioenen van Sydneyin de Chinese ploeg, met 265 spor ters de grootste delegatie, fun geren daarbij als magneet. Zeeuwen Ook Nederland, met iets meer dan 100 sporters aanwezig, on der wie de Zeeuwen Tirza Pen- tury, Jessica van der Spil, An- jolie Wisse Kalun Yu en coach Peter Boon, zou met een olym pisch kampioen als vaandeldra ger het Arbeidersstadion betreden. Maar judoka Mark Huizinga besloot in juni af te zien van de Universiade. „Ik wil nog minstens drie jaar aan d wereldtop meedraaien. Om dat goed te doen, zal ik het aantal piekmomenten moeten beper ken", liet de Vlaardingeropzijn eigen website weten. „De Uni versiade heeft voor mij geen ho ge sportieve prioriteit. Als ik zou gaan, dan vooral voor de en tourage van het evenement en niet voor de sportieve eer van de overwinning. Dat kan ik voor mijzelf niet rechtvaardigen." Lang niet iedereen denkt er zo over als Huizinga. Juist de en tourage trekt veel mensen. Een aantal sporters van de Canadese ploeg vertelde met drie ambities naar China te zijn afgereisd: het zien van de Verboden Stad, de Chinese muur en het Plein van de Hemelse Vrede. Over sportie ve prestaties werd met f" woord gerept. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24