Scheiden kan nu binnen een dag Koopkracht stijgt over hele linie WÈBÊ PZC A VN betichten politieagenten Honduras van kindermoord Faber ziet voorlopig af van vaarbelasting Zo groot is Zeeland toch niet? Maas in nieuwe Wet voor geregistreerd partnerschap Teruggang economie een dipje Toost in ruimtestation Jörg Haider haalt uit naar SPÖ Beperkte winst voor ABN Amro Ex-Rode Khmer toont berouw voor gruwelen Bogtstra blijft bij de KNLTB EPPBEP Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 21° 15° Z 4 Aangenaam Zonnige perioden en méést droog. Maximumtemperatuur circa 21 graden. Matige zuidenwind. 244e jaargang no. 194 vrijdag 17 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gehuw den die willen scheiden, kun nen dat tegenwoordig bin nen enkele uren en zonder tussenkomst van een rech ter regelen. Met een ver klaring van een notaris of advocaat in de hand kan de scheiding aan het loket van het stadhuis of ge meentehuis plaatsvinden. Voorheen duurde het ontbinden van een huwelijk ongeveer zes weken en moest daartoe een verzoek worden ingediend bij de rechtbank. De nieuwe situatie is ontstaan dooreen maas in de nog vrij jon ge Wet voor het geregistreerd partnerschap. Deze wet, die op 1 januari 1998 van kracht werd, biedt paren - zowel hetero's als homo's - de mogelijkheid hun relatie juridisch te regelen. Op vrijwel alle gebieden staat het geregistreerd partnerschap ge lijk aan het huwelijk. Geen kinderen Sinds april van dit jaar is het mogelijk een huwelijk om te zet ten in een geregistreerd partner schap. Aan hetzelfde loket kan vervolgens het geregistreerd partnerschap weer worden ont bonden met een verklaring van een advocaat. Deze manier werkt alleen voor partners die geen kinderen hebben. Hoe vaak de laatste maanden gebruik wordt gemaakt van de ze constructie is niet duidelijk. De Vereniging van Personen- en Familierechtadvocaten (VPFA) heeft het onderwerp op de agen- van onze redactie economie VOORBURG - De huidige ver traging van de economische groei vormt niet de voorbode voor een heuse recessie. „Het is meer een dipje", aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De consumptie neemt niet af, de productie valt niet te rug, de werkloosheid stijgt niet en de effecten van de mond- en klauwzeercrisis zijn tijdelijk; op korte termijn lijkt er geen reden tot zorg. „De groei zit wel op een laag pit je", erkent CBS-onderzoeker G. Buiten. Gisteren kwam het re- keninstituut met cijfers over het tweede kwartaal waaruit blijkt dat de economie met slechts 1,5 procent is gegroeid ten opzichte van dezelfde periode in 2000. „Als dit doorzet, komt de groei over het hele jaar nog lager uit dan 1,5 procent", vreest Buiten, Vorig jaar was de gemiddelde stijging 3,5 procent. Hij benadrukt dat de economie het tweede kwartaal negatief werd beïnvloed door de mkz- ensis. Buiten: „Dat zijn tijdelij ke effecten." Door de veeziekte is de groei van het bruto binnen lands product (bbp) ongeveer 0,3 procentpunt lager uitgeko men. In maart brak mkz uit en pas eind juni werden de laatste beperkende maatregelen opge heven. De epidemie had niet al leen gevolgen voor de boeren. Ook de vleesindustrie, de vee- voerbranche, transportbedrij ven en destructiebedrijven kre gen een tik mee. Het kwartaalrapport van het CBS maakt wel duidelijk dat de vette jaren voorbij zijn. „De heel mooie jaren liggen achter ons", aldus Buiten. De investeringen in machines en gebouwen blij ven steken. De volumegroei van de export loopt terug. De toena me van de consumptie is op nieuw laag. ANP Eerste CAO voor fitnessclubs rond ENSCHEDE - Met acht fitness clubs heeft de FNV Sport een CAO afgesloten. Dat is de eerste in deze branche. De acht fitnessclubs hebben bij elkaar 250 werknemers. Beide partijen verwachten dat meer werkgevers in deze bedrijfstak gebruik gaan maken van de CAO ANP da staan om dit te onderzoeken. A. Sluijs, lid van de VPFA, werd door een echtpaar attent ge maakt op het gat in de wet. Zij heeft het uitgezocht en haar be vindingen kenbaar gemaakt in een artikel in het Advocaten blad. Nieuw is het scheiden bin nen een dag overigens niet. Als de problemen in een huwelijk reden geven voor een noodop lossing, is het mogelijk dat een advocaat bij een rechter een verzoek indient tot onmiddellij ke scheiding. Als deze bereid is tot medewerking, dan kan het huwelijk binnen enkele uren worden ontbonden. De Tweede-Kamerleden Van der Staaij (SGP), Van Middel koop (ChristenUnie) en De Pa ter (CDA) hebben inmiddels vragen gesteld aan staatssecre taris Kalsbeek van Justitie. Ze zijn bang dat de maas in de wet kan leiden tot 'impulsscheidin- gen'. De Kamerleden vrezen dat er vaak gebruik van gemaakt zal worden, en willen dat Kalsbeek maatregelen neemt de moge lijkheid om snel te scheiden on gedaan maakt. GPD/ANP pagina 2: controle is zwakke plek van flitsscheiding ISS - Zeven Amerikanen en drie Russen brengen een toost uit in de Zvezda-modulc van het Internationale Ruimtestation (ISS), dat in een baan om de aarde draait. Twee Amerikaanse astronauten maakten gisteren een zes uur durende ruimtewandeling gemaakt. Ze bevestigden onder meereen grote container met ammoniak aan de bui tenzijde van het Internationale Ruimtestation (ISS), dat zijn duizendste dag in de ruimte vierde. foto N ASA/EPA door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Iedereen gaat er volgend jaar 1 a 2 procent in koopkracht op vooruit. Dat blijkt uit voorlopige berekenin gen van het Centraal Planbu reau. Vooral werknemers met een laag inkomen profiteren van de lastenverlichting die het ka binet volgend jaar wil doorvoe- Zij krijgen twee procent meer te besteden. Gemiddeld neemt de koopkracht met 1,5 procent toe, zo bevestigen bronnen rond het kabinet. Wie modaal verdient profiteert iets minder en gaat er 1,25 procent op vooruit. Mensen met een minimumuitkering en kinderen krijgen daarentegen weer 1,75 procent meer te beste den. Het CPB heeft in haar cijfers re kening gehouden met de iets te genvallende economische groei (die naar verwachting op 2 pro cent uitkomt)met de vernachte loonstijgingen en de voorgeno men belastingmaatregelen van het kabinet. Voor volgend jaar heeft minister Zalm van Finan ciën tussen de 2,5 en 3 miljard voor lastenverlichting gereser veerd. De koopkrachtplaatjes van het CPB vormen de basis voor de besprekingen die het kabinet deze weken voert over de begro ting voor volgend jaar. Die be groting wordt gepresenteerd op Prinsjesdag. Met een gemiddelde koop krachtstijging van 1,5 procent zal 2002 weer een 'normaal jaar' zijn, na een paar 'vette jaren' van economische voorspoed. Zo nam de koopkracht dit jaar, on der meer als gevolg van de be lastingherziening, nog met 3 procent toe. Sommige groepen gingen er zelfs 8 procent op vooruit. Een gemiddelde toename in koop kracht van 1,5 procent voor 2002 is echter ook netjes, zeggen ingewijden.- Sociale premies Ook werkgevers kunnen vol gend jaar rekenen op lastenver lichting. Het kabinet wil de pre mies van sociale verzekeringen voor werkgevers verlagen. Dat kan betaald worden uit de mil jardenoverschotten van de soci ale fondsen, aldus de meest be trokken ministers. Het plan van minister Vermeend van Sociale Zaken om de sociale premies voor werknemers te Een zwerfkind in Tegucigalpa staat bij Casa Alianza, een organisa tie die opkomt voor de rechten van het kind. foto Esteban Felix/AP van onze redactie buitenland TEGUCIGALPA - Agenten van de politie en van particuliere be veiligingsdiensten hebben de afgelopen vier jaar in Honduras vele tientallen straatkinderen vermoord. Die conclusie heeft VN-onderzoekster Asma Ja- hangir getrokken uit haar on derzoek in het Midden-Ameri kaanse land. Volgens Jahangir lijkt het er niet op dat het vermoorden van straatkinderen onderdeel uit maakt van het regeringsbeleid. Wel riep ze de autoriteiten op het moorden een halt toe te roe pen. Volgens de Pakistaanse mensenrechtenactiviste zijn er alleen al in de eerste helft van dit jaar 66 minderjarigen in Honduras om het leven ge bracht door politieagenten en beveiligingsbeambten, waar mee het land op eenzame hoogte staat. De verantwoordelijken voor de 'sociale schoonmaak', zoals een van de kinderbeschermers de moorden genoemd heeft, zijn nooit gestraft. Volgens de VN- onderzoekster gaat dat veran deren. „De regering heeft mij verze kerd dat ze de schuldigen zal be rechten", benadrukte Jahangir, die over drie maanden formeel rapport zal uitbrengen aan de Verenigde Naties. Jahangir wilde nagaan wat er waar is van de bewering van strijders voor de rechten van het kind dat in de periode van janu ari 1998 tot juni van dit jaar 843 Hondurese kinderen door ge weld om het leven zijn gekomen. De moordenaars zouden behal- De Oostenrijkse extreem-rechtse politicus Jörg Haider is te rug, en hoe. In een interview legt hij de schuld van de tunnel ongelukken b'ij de sociaal-democraten. Hij gaat er gemaks halve aan voorbijdat een aantal tunnels in zijn eigen Karinthië door concentratiekampgevangenen is aangelegd. van onze redactie buitenland PHNOM PENH - Ex-leider Khieu Samphan van de maoïsti sche Rode Khmer in Cambodja heeft voor het eerst publiekelijk zijn verontschuldigingen aan geboden voor het grote aantal doden onder het Khmer-regime tussen 1975 en 1979. Een open brief met die strek king is gisteren gepubliceerd ABN Amro heeft het ondanks de economische omstandighe den relatief goed gedaan in de eerste zes maanden Toch zit er geen winstherstel meer in voor dit jaar, rkj waarschuwde topman Groenink gisteren. verlagen werd deze week door collega-ministers van tafel ge veegd. De verlaging van de pre mies voor werknemers zou weer gecompenseerd moeten worden met belastingmaatregelen om te zorgen dat burgers er per saldo niet te veel op vooruit zouden gaan en dat vond het kabinet te ingewikkeld. Door de premies voor werkge vers te verlagen stijgen de loon kosten minder en dat zou moe ten leiden tot meer banen. Dat is van belang aangezien het CPB heeft berekend dat volgend jaar voor het eerst sinds jaren de werkloosheid oploopt. GPD Tjerk Bogtstra heeft zijn contract met de KNLTB met drie jaar verlengd. De non-playing captain van het Daviscupteam krijgt per 1 januari ook de lei ding over het Fed Cup team, de landenwedstrij- den voor de vrouwen. Daarnaast wordt hij coör dinator privé-trajecten, een nieuw onderdeel voor de begeleiding en opleiding van ta- lent. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24. Een werkgroep onder voorzit terschap van de Gelderse com missaris van de koningin J. Kamminga adviseerde daarop dat een deel van de opbrengst ten goede moet komen aan wa tersportactiviteiten. De stichting Aktie Pleziervaar tuigen is blij. „Het is toch de kolder ten top dat de waterspor ters zouden moeten betalen voor kinderopvang?", aldus voorzitter G. van Beringen van de stichting. „We zijn best be reid belasting te betalen, maar dan voor sluizen, bruggen of an dere watersportzaken." Handtekeningen De stichting meent bovendien dat nogal wat booteigenaren het water tot aan de lippen is geste gen, mede door de invoering van de verplichte APK op plezierbo ten. De groep had 120.000 handte keningen verzameld tegen in voering. Deze zomer is bij vijf sluizen, waaronder Veere, be toogd tegen de belasting. ANP door Kees Bos DEN HAAG - De invoering van de vaarbelasting gaat voorlopig niet door. Staatssecretaris Bos (Financiën) heeft de heffing op pleziervaartuigen niet opge nomen in het Belastingplan 2002. Dat meldden gisteren be trouwbare bronnen rond het ka binet. Vooral de controle en juridische opzet bleken lastig voor de over heid. De problemen stonden niet in verhouding tot de ver wachte opbrengst. De regering had met de vaarbelasting zo'n 80 miljoen gulden willen bin nenhalen. Dat geld zou worden ingezet voor kinderopvang en scholing, aldus het regeerakkoord. Dat geld is inmiddels elders vrijge- maakt. Begin j aren negentig heeft de re gering twee keer wetsvoorstel len voor een vaarbelasting inge trokken wegens de lastige controle en juridische opzet. ve de agenten ook middenstan ders en stadsbewoners zijn Zij zijn het bedelen en de winkel diefstal beu, waaraan de straat kinderen zich schuldig maken. Ook zijn veel minderjarigen omgekomen in gevechten tus sen de jeugdbendes, waarbij tienduizenden jongeren zijn aangesloten. Wekelijks worden in de buitenwijken van steden in Honduras de met kogels door zeefde lichamen van minderja rigen gevonden. AP De Rode Khmer wordt verant woordelijk gehouden voor de dood van mogelijk 1,7 miljoen Cambodjanen, een bloedbad dat ook bekend staat als 'the kil ling fields'. Pol Pot, de in 1998 overleden hoogste leider van de Khmer, partij-ideoloog Nuon Chea en Khieu Samphan vorm den de top van het bloeddorstige regime. Samphan en Chea ga ven zich in 1998 over aan de Cambodjaanse regering. ANP Advertentie naam: c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: u noteert u mij voor een abonnement. Óe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in per maand met afschn,.,n3 »an m„n (post)bank,eken,ng. automatlsche ,ncasi0 nummer I 1 I I ITT1 l 39.4517,90). D per kwartaal met handtekening- automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1