Steun voor gevluchte Molukkers PZC Oranjeplein wordt nooit een echt plein PZC Linden Grijpskerke krijgen grote beurt Feest voor Unicef Bomen logeren op bedrijfsterrein Tunnelfabriek kan deur bijna sluiten 17 Vlissingen reserveert zestigduizend gulden na uitblijven oplossing van Rijk Man grijpt vandalen in de kraag Onderlinge wedstrijden brandweer Prijzen voor tuinen Paauwenburg Nieuwe gemeentesecretaris Politie flitst hardrijders Nachtelijke zwemmers betrapt Auto's botsen twee keer Sluis wil dat Rijk havens dwingt tot samenwerking znf 2001 vrijdag 17 augustus 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Molukse vluch telingen die in Vlissingen bij hun familie op adem komen, moeten kunnen rekenen op een financiële tegemoetkoming. Dat stelt het college van B en W aan de gemeenteraad voor. Vlis singen reserveert dit jaar een bedrag van 60.000 gulden voor dat doel. Daarmee kunnen maximaal tien volwassen vluchtelingen worden onder steund. De gemeenten Y'eere, Wierden, Hoogeveen en Culem- borg hebben eveneens een fi nanciële regeling ingesteld. De ondersteuning is bedoeld voor Molukse vluchtelingen die op een toeristenvisum naar Nederland zijn gekomen. Zij ontlopen de onlusten op de Mo- lukken. De vluchteling kan maximaal anderhalf jaar in Ne derland verblijven. Middelburg heeft geen vergoedingsregeling ingesteld, omdat zij nog geen verzoeken daartoe heeft gekre gen. In zowel Vlissingen als Vee- re hebben particulieren of de Molukse gemeenschap wel aan de bel getrokken en gewezen op enkele schrijnende situaties bij opvanggezinnen. Al in maart voerde de Vlissingse gemeenteraad een discussie over ondersteuning van de Mo lukse gastgezinnen. Het Rijk is er in eerste instantie verant woordelijk voor het probleem, vond het college toen. Maar om dat Vlissingen niet langer wil wachten op een 'eventuele op lossing' van het Rijk, stelt het college nu voor zelf dit nood fonds in te stellen. B en W zeggen zich verantwoor delijk te voelen voor de Molukse gezinnen binnen de gemeente en wijst op de speciale band met Ambon, Waar Vlissingen een stedenband mee heeft. De Molukse vluchteling moet zelf de compensatie aanvragen en beschikken over een geldige toelating tot Nederland. Ook zal de aanvrager zich moeten aan melden bij de Vreemdelingen dienst en Vlissingen als eerste standplaats hebben. De vluch teling moet familielid in de eer ste of tweede graad zijn van de gene bij wie hij of zij verblijft. Een volwassen alleenstaande vluchteling boven achttien jaar ontvang 600 gulden per maand, echtparen 975 gulden, kinderen 262,50 gulden. Het bedrag wordt verhoogd met een vergoe ding voor een ziektekosten- enaansprakeli j kheidsverzeke- ring. De tegemoetkoming wordt rechtstreeks uitgekeerd aan de vluchteling om ongewenste fi nanciële gevolgen voor de op vanggezinnen te voorkomen. Voor 1 december dit jaar wordt de regeling geëvalueerd om te kijken of de voortzetting nodig door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - De karakte ristieke lindebomen aan de Ker- kring in Grijpskerke krijgen de komende winter een forse on derhoudsbeurt. Twee bomen worden gerooid en de andere linden worden flink gesnoeid, zodat omwonenden er minder overlast van hebben. Het werk kost bijna 54.000 gulden. De bomen aan de Kerkring vor men al jaren een discussiepunt. Enerzijds zijn ze karakteristiek en daarom het behouden waard. Anderzijds veroorzaken ze veel overlast voor buurtbewoners. De grootste ergernissen zijn de schaduwwerking en de bladlui zen, die in de zomer een kleverig laagje achterlaten op auto's die onder de bomen geparkeerd staan. In 1999 hielden de bewo ners een handtekeningenactie. Zij wilden dat de overlast op ge paste wijze werd verminderd. Naar aanleiding van die actie liet de gemeente Veere twee des kundigen naar de bomen kij ken Zij kwamen tot de conclusie dat vrijwel alle linden aan de bin nenring kunnen blijven staan. Twee ervan worden gerooid. Over de bomen aan de buiten ring liepen de adviezen uiteen. De firma Infrako stelde voor de bomen te vervangen door linden die geen luizenoverlast geven of door bomen in een leivorm. De Bomenstichting wilde de mees te linden aan de buitenring van af zes meter hoogte leiden en vier bomen knotten. Het college vindt knotten geen boomvriendelijke oplossing en kiest dus voor het zwaar snoeien van de vier bomen. Verder wordt het advies van de Bomenstich ting overgenomen. Het werk wordt deze winter uitgevoerd. HEINKENSZAND - Het muzi kale tweetal Duo Ukivoki, dat bestaat uit Geert Fortrie (12) en Roos van Dooren (12), zet zich al vijfjaar in voor Unicef. De kin deren vieren dat morgen met een feest op de Witte Hoeve in Ovezande. Tijdens het feest treden allerlei artiesten belangeloos op. Het Duo heeft ook zelf een cd opge nomen, 'All over the world' geti teld. Het eerste exemplaar wordt in ontvangst genomen door de Haagse cabaratier en Unicef-ambassadeur Paul van Vliet. Zowel de opbrengsten van de cd als die van het feest gaan naar Unicef. Het programma is verder als volgt: van 9.45 tot 12.00 uur op tredens van Jopie Minnaard (Zeeuwse verhalen), Rob van der Meule (musicalliedjes) Deo de Kattebel (oude liedjes) en Geert en Roos (accordeon en klarinet). Van 11.30 tot 12.30 uur is er in de schuur een optre den van een clown voor kinde ren van 4 tot 6 jaar, en van 13.00 tot 14.10 uur een optreden in de tent van Clown Frankel voor kinderen van 6 tot 12 jaar Ver volgens zijn er van 14.30 tot 18.00 uur weer optredens in de tent van Koor Te Quero (licht klassiek tot populair), Jacorine en Joanneke de Witte (harpmu ziek), De Smartie's (liedjes van onder anderen Annie M.G. Schmidt), Peter Adriaanse (zang) en Jopie Minnaard. Kaarten zijn vooraf te koop bij 't Kunstuus, Dorpsstraat 43 in Heinkenszand (tijdens ope ningstijden), tussen 19.00 en 20.00 uur telefonisch tereserve ren of af te halen bij Geert Fortrie, Hoendervogellaan 17 in Heinkenszand (0113-563367) en op dag zelf op de Witte Hoe ve. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In Vlissingen vindt een kaalslag plaats. Die noodkreet slaken enkele Vlis- singers. Uit het straatbeeld zijn tal van bomen verdwenen. Dat is gebeurd aan de Nieu- wendijk, Burgemeester van Woelderenlaan, President Rooseveltlaan, Vrij domweg, Badhuisstraat, Simon Stevin- slraat en de Singel. Een aantal bomen is door iepziekte geveld en omgezaagd, maar een deel is verplaatst of wordt binnen kort verplant. „Die bomen die te erg waren aangetast, takbreuk hadden, een slechte kroon of "rotte stam, hebben we omgezaagd. Een aantal hebben we van de Singel verplaatst naar de Paul Krugerstraat en een aantal houden we in intussen op ons bedrijfsterrein in leven", zegt A. Riemens van de gemeente Vlissingen. „Met behulp van een computergestuurde wa tervoorziening. Zodra er aan de herinrichting van de Singel begonnen kan worden, zullen de opgeslagen iepen teruggeplaatst worden. „De bomen bij de Singel moes ten we weghalen voor de grote rioleringswerkzaamheden. Als ze klaar zijn met dat werk, begint de herinrichting van het gebied. We zetten de iepen terug en ook bomen die het parkachtige karakter van de Singel moeten accentueren, zoals de rode paardekastanje en de sierappel. In totaal zul len er veel meer bomen bij de Singel terugkomen, dan er ooit gestaan hebben." Riemens wil beklemtonen dat geen enkele boom zonder par don of zonder gevoel wordt omgezaagd. „De mensen van beheer koesteren juist het groen. Vlissingen heeft door haar geschiedenis al zo weinig oude bomen. Maar soms zijn bomen niet meer te redden. Bij de Singel stonden bijvoor beeld ook heel mooie bomen, de zogenoemde Zweedse Meelbes. Die hadden een slechte kroon en een trooste loos toekomstbeeld. We heb ben beoordeeld dat we ze het beste om konden zagen." Aan de Nieuwendijk in Vlis singen zijn ook grote iepen weggehaald. Reden: iepziekte. „De iepen met de variëteit Ve- geta, zijn gevoelig voor de iep ziekte. In Vlissingen staan er veel van dit type. We willen aan de Nieuwendijk bomen te- rugplanten. Daarvoor moeten we nog overleggen met onze afdeling ontwikkeling. Dat gebied wordt heringericht. Iepen worden via een computergestuurde watervoorziening in leven gehouden op het bedrijfster rein van groenvoorziening. Overeen poosje gaan ze terug naar de Singel. foto Lex de Meester Volgens het Groenstructuur plan moet er in de Nieuwen dijk boombeplanting zijn." De Simon Stevinstraat krijgt geen bomen terug. „De iepen waren ziek. We plaatsen daar niets terug omdat het trottoir smal is. Binnenkort halen we daar de knoesten weg." Ook de iepen aan de Vrijdom- weg, President Rooseveltlaan, Burgemeester van Woelderen laan zijn door ziekte geveld, zegt Riemens. „In deze straten komen nieuwe, jonge bomen terug. Dit najaar wordt daar een be gin mee gemaakt." redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harmen van der Werf OOST-SOUBURG - Een echt plein, een ontmoetingsplaats voor de bewoners, is het Oranje plein in Oost-Souburg nooit ge weest. Het is er niet prettig toe ven, tussen het autoverkeer. En plekken om te verpozen zijn er nauwelijks, of het moet zijn bij de verouderde bankjes bij het standbeeld van de vergeten Oostsouburgse kinderboeken schrijver Pieter Louwerse. De basisschool die ooit naar hem was vernoemd, heet inmiddels De Kameleon. Een goed voorte ken? Het Oranjeplein zal veranderen. Dat is zeker. Eén kant ligt bijna helemaal braak. De oude bak kerszaak van De Graag moet al leen nog worden gesloopt. Dan is de kaalslag compleet. De ge meente Vlissingen heeft een werkgroep opgericht die zich met de herinrichting van het Oranjeplein bezighoudt, en in het verlengde daarvan met de Karolingenbaan en de Karolin gische Burg. „Want met de Burg is na de herinrichting in 1991 te weinig gebeurd", vindt gemeen te-ambtenaar Walter Vael. „Er lopen alleen wat schapen." Het zal niet meevallen van het Oranjeplein iets te maken, want Oost-Souburg heeft eigenlijk geen echt hart. Het dorp is ge fragmenteerd, met winkelstra ten als de Paspoort- en Kanaal straat Het ware centrum is de Karolingische Burg, maar wie daaraan komt, krijgt met (rijks)archeologen te maken. Als Oost-Souburg ergens een nieuw centrum, een ontmoe tingsplaats, kan krijgen, is het Oranjeplein toch de aangewe zen plaats. Als alles meezit, moet het plein binnen twee jaar opnieuw ingericht zijn. Als alles meezit, want het is nog volstrekt Het Nieuwe Bachtenpoorte met 73 ouderenwoningen wordt beeldbepalend aan het heringerichte Oranjeplein in Oost-Souburg. ongewis welke plannen het su permarktconcern Laurus - be kend van Konmar, Super De Boer, Edah - aan het Oranje plein wil. Laurus heeft onder meer de bakkerij van De Graag aange kocht en een lap grond ernaast. Super De Boer Tevel, aan de an dere kant van het plein, is kan didaat nummer één om daar heen te verhuizen. W. Tevel gaat er vanuit dat er een Konmar-su- permarkt komt. Maar wat de stand van zaken is? „Ik ben er misschien niet genoeg mee bezig geweest, maar ik weet het niet. Ik hoor de laatste tijd niks van Laurus." „Het project gaat door", meldt een woordvoerster van Laurus in Den Bosch, maar zij kan niet vertellen op welke termijn. „Het heeft door de vakantie een tijdje stilgelegen." Voor de zomer is nog een bouwplan besproken, laat gemeente-ambtenaar Wim Crusio weten. Hij veronderstelt dat de 'stilte' iets te maken zou kunnen hebben met de proble men die Laurus ondervindt met de ombouw van winkels naar de Konmar-formule. Bij Laurus in Den Bosch wordt dat ontkend. Crusio is er niet zeker van: „Het moet ook nog maar blijken dat het plan financieel haalbaar is, met woningen en parkeren on dergronds of op dak." Zoveel onzekerheden als er rond foto Woningstichting Walcheren Laurus bestaan, zoveel duide lijkheid is er over de bouw van het Nieuwe Bachtenpoorte. Wo ningstichting Walcheren ver wacht in november met de bouw te kunnen beginnen. Het Nieu we Bachtenpoorte dat op de plek van het verouderde oude renwoningencomplex Bachten poorte komt, wordt beeldbepa lend op het nieuwe Oranjeplein. Directeur P. Bakker is er zicht baar trots op. Het Nieuwe Bachtenpoorte gaat 73 woningen tellen, waarvan minimaal vijftien met verzor ging door Stichting Werk voor Ouderen, eigenaar van verzor gingshuis De Zoute Viever in Oost-Souburg. Er komt onder gronds parkeren, aan de Ver lengde Doornluststraat, een nieuwe ontsluitingsweg van het Oranjeplein richting de Nage- lenburgsingel. Een aantal wo ningen gaat waarschijnlijk in de verkoop, de huurhuizen wil Bakker onder de huursubsidie- grens van ongeveer 1100 gulden per maand houden. De bouw vergt naar verwachting ander halfjaar. Autoluw De herinrichting van het Oran jeplein moet, als het aan de ge meente ligt, gelijk met de vol tooiing van de bouwactiviteiten oplopen. Door het parkeren bij het Nieuwe Bachtenpoorte en de nieuwe supermarkt op eigen grond te concentreren, kan het plein in elk geval autoluw wor den gemaakt Een wens die ook bij de gemeentelijke klankbord groep, met bewoners van Oost- Souburg, leeft. Groener zal het Oranjeplein vrijwel zeker worden. Voor het Nieuwe Bachtenpoorte is daar ruimte voor. De klankbord groep wil meer groen en het plein zou een centrale functie moeten Mijgen voor activitei ten, zoals kinderspelen, Konin ginnedag en een markt. Wellicht moet de bus er weg, al bestaat daarover in de klankbordgroep verdeeldheid. De bus kan dan langs het NS-station gaan rij den en de onoverzichtelijke Ka rolingenbaan mijden. De gemeente wil binnenkort een eerste herinrichtingsplan pre senteren. Veel haast is er niet met de vaststelling. De bouwac tiviteiten duren nog een tijdje en een 'dorpshart' richt je niet da gelijks opnieuw in. Of het Oranjeplein ooit een echt plein wordt, durft ambtenaar Crusio overigens te betwijfelen. „Het is nooit een plein geweest, maar een brede straat." WESTKAPELLE - Een 30-jarige Duitser heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee jonge vandalen in de kraag gevat op de Markt in Westkapelle. De man hoorde rond half drie een groep jongens aan komen rennen toen hij zijn slaap kamerraam naar buiten keek. Hij zag hoe twee van hen zijn auto als steun gebruikten en er vervolgens over rolde. De Duitser wist het duo vast te houden tot de politie kwam. Die heeft de jongens een proces-verbaal gegeven. De schade aan de auto is enkele duizenden guldens. De leeftijd en woon plaats van de vandalen is onbekend. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen- /Middelburg houdt zaterdag 25 augustus voor de twee keer onderlinge wedstrijden. Deelnemers aan de strijd zijn de di verse brandweerposten van het korps. De ploegen moeten op verschillende locaties in Vlissingen, Middelburg, Oost-Sou burg en Arnemuiden een soms ludieke opdracht uitvoeren. De wedstrijden vinden plaats in Vlissingen op de Boulevard en op het Bellamypark, in Middelburg ter hoogte van de Looiers singel en de Overloper, in Arnemuiden en Oost-Souburg in de omgeving van de brandweerkazerne. De wedstrijden duren van acht tot ongeveer drie uur. VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen heeft zeven winnaars van de tuinwedstrijd voor bewoners in de omgeving Troelstraweg/M. L. Kingstraat en Steve Bikostraat in het zonnetje gezet. De organisatie was in handen van de Federatie Paauwenburg. Bewoners kregen tussen maart en juni de tijd om hun voortuin origineel en ver zorgd in te richten. Ongeveer 100 mensen deden mee. Op de eerste plaats eindigden mevrouw Franken, mevrouw Oppen neer, familie Westdorp. allen uit de Kingstraat. Een tweede prijs was er voor mevrouw Ploegaert uit de Kingstraat en een derde plek voor mevrouw Rottier uit de Troelstraweg. Een aanmoedigingsprijs werd uitgereikt aan mevrouw Seijbel uit de Troelstraweg en de heer Weening uit de Kingstraat. De burgemeester kreeg een 'zilveren snoeischaar' van de federa tie en een brief met daarin het verzoek om meer aandacht te besteden aan het openbaar groen in Paauwenburg. VLISSINGEN - Vlissingen krijgt een nieuwe gemeentesecre taris. B en W stellen de gemeenteraad voor om A. L. Pronk te benoemen in de functie. Hij is op dit moment nog directeur Samenleving in de gemeente. Pronk moet C. Koenst opvolgen, die in april vertrok. Hij werd secretaris/directeur van het Utrechts regiobestuur. VEERE - Achttien mensen zijn gistermiddag in Veere geflitst bij een snelheidscontrole op de Veerseweg. Er kwamen tussen tien voor half twee en tien voor drie 346 voertuigen voorbij De hoogst gemeten snelheid bedroeg zeventig kilometer per uur; op de Veerseweg geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. MIDDELBURG - Vijf Middelburgers van vijftien tot vijfen twintig jaar zijn gisternacht aangehouden in het zwembad in Middelburg. De jongeren zwommen om een uur of één m het gesloten zwembad. Ze kregen allemaal een proces-verbaal. door Wout Bareman TERNEUZEN - De productie van tunnelsegmenten voor de Westerscheldetunnel door Be- tonwarenfabriek Terneuzen (BFT) nadert het einde. In de loop van december verla ten de laatste segmenten de fa briek op het bouwterrein in de Nieuw-Neuzenpolder. Tot gis teren waren 47.000 segmenten geproduceerd, in totaal moeten er 53.800 worden vervaardigd. Op het moment dat de betonwa- renfabriek een topproductie draaide, werd werk geboden aan 165 man. Dagelijks werden gemiddeld 96 segmenten gepro duceerd, goed voor 12 ringen. Het aantal arbeidskrachten zal nu langzaam teruglopen. In welk tempo dat gebeurt, was gisteren nog onduidelijk. De fabriekshal en de machines worden, zodra de productie is afgerond, teruggenomen door de leverancier. Dat was al afge sproken vóór de bouw van de tunnel begon. Of en op welke manier de machines in toekomst opnieuw kunnen worden inge zet, is volledig afhankelijk van de diameter van een eventueel nieuw te bouwen tunnel. Inter nationaal verschilt die van pro ject tot project. Inhalen De tunnelboren zijn de vier-ki- lometergrens inmiddels beiden ruimschoots gepasseerd. Tun- nelboor Neeltje Suzanna was gisteren in de westbuis 4714 me ter (2357 tunnelringen) gevor derd en Sara in oostbuis 4206 meter (2103 ringen). Een woordvoerder van de tunnel bouwers: ..Het is de bedoeling dat Sara nu stukje bij beetje Neeltje Suzanna inhaalt. Dat is VLISSINGEN - Een 72-jarige vrouw uit Tilburg is gisteroch tend in Vlissingen met haar auto tegen een andere wagen gebotst. De vrouw reed omstreeks kwart over negen in de Chopinlaan vanuit de Mozartlaan. Op de kruising met de Paauwenburg- weg verleende ze geen voorrang aan een 59-jarige man uit Vlis singen die van rechts kwam. Door de botsing draaiden beide auto's zodanig waardoor ze el kaar aan de achterkant nog eens raakten. bouwtechnisch een must. Sara moet als eerste in Ellewoutsdijk aankomen omdat de dwarsver bindingen nu eenmaal worden gevroren vanuit de oostbuis, waar de vriesinstallaties staan opgesteld. Sara heeft voor de bouwers nu prioriteit nummer één. De ma chine dient de komende tijd vol- continu te draaien om haar doel te bereiken." SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg wil dat het Rijk alle mogelijkheden benut om een nieuwe verdieping van de Wes- terschelde te voorkomen. Zij vindt dat de havens van Vlis singen, Antwerpen, Zeebrugge en Gent verplicht moeten sa menwerken. Voor wethouder G van Daele is de vraag actueel of een verdieping dan nog wel zo noodzakelijk is. Van Daele vindt dat onderzocht moet worden in hoeverre Vlis singen de containeroverslag kan opvangen voor Antwerpen. Ook Gent en Zeebrugge moeten in dit verhaal worden meegeno men, vindt hij. Gent en Zee brugge zouden op hun beurt kunnen kijken naar de aanleg van een gasleiding die het trans port van gas en andere vluchtige stoffen over de Westerschelde vermindert. De commissie kon zich in dit standpunt vinden. zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (01183 659 659 www.nazoinerfestivai.nl Kabaal kameropera over Michiel de Ruyter vrijwel dagelijks 19.30 u. en 21.30 u. 27,50 kazemat Keizersbolwerk Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17