Watersportsector aast op Engelsen PZC Liever spuit dan isoleercel Tenny Twenny wil sfeer van weleer weer even proeven Zeeland wil verdiepen van Westerschelde nader onderzoeken OM rondt onderzoek fraude met ESF-geld Goes in september af znf 2001 15 Britse zeilers moeten Zeeland informeren over wensen recreanten Boekje voor sportduikers in Oosterschelde Telefonerende man beroofd Zakkenroller slaat slag Diefstal uit vakantiewoning Dronken Let moet auto inleveren Eversdijk duwt lokale lijst CDA Geldkistje verdwenen Chauffeur betrapt dief sbw vrijdag 17 augustus 2001 HnnrRertéSchrier VEERE - De Zeeuwse water- I sportsector heeft haar oog laten vallen op Engelse waterspor ters. Om er achter te komen wat j deze buitenlandse waterrecre anten bezielt, komt een verte- j gemvoordiging van een grote Engelse zeilclub maandag naar Zeeland, op initiatief van het Bureau voor Toerisme Zeeland. ZIER1KZEE - De ANWB en het Breed Overleg Deltawateren presenteren tijdens de Zierik- zeese Havendagen het vierde deel uit een reeks boekjes over de recreatieve waarde van de Oosterschelde. De nieuwe uit gave is specifiek bedoeld voor sportduikers. Het boekje Met het oog op Na tionaal Park Oosterschelde Sportduikers wil gebruikers sti muleren met andere ogen naar het gebied te krijgen. Eerder Verschenen al uitgaven voor zei lers, sportvissers, wandelaars en fietsers. Netten Het vierde deel gaat in op de on derwaterbeleving van het Na tionaal Park. Ook wordt aan dacht geschonken aan de overeenkomst tussen beroeps vissers en sportduikers ten aan zien van het gezamenlijk ge bruik van de Zeeuwse wateren. Uitleg over verschillende typen Vissersnetten moet voorkomen dat duikers verstrikt raken. Het boekje heeft een oplage van 35.0 00 stuks en wordt gratis ter beschikking gesteld. De provin cie Zeeland en het Nationaal Park Oosterschelde maakten de uitgave mogelijk. Op 25 augustus zal Neptunus een kist met boekjes aan boord van de ZZ9 brengen, waarna ge deputeerde Van Zwieten het eerste exemplaar overhandigt aan voorzitter Zwart van de Ne derlandse Onderwater-sport Bond. Het doel van deze dag is uitwis seling van kennis en ervaring. De ontmoeting met de Engelsen maakt deel uit van een groter plan van cle provincie en in dit geval de waterrecreatiesector, dat wordt opgezet om het Zeeuws imago op te poetsen. Friesland heeft namelijk de naam dé Nederlandse water sportprovincie te zijn, maar daar wordt in Zeeland heel an ders over gedacht. Om Zeeland in die sfeer nadrukkelijker te promoten, wordt momenteel ge werkt aan een watersportactie plan. Daarmee hopen de pro vincie en de watersportsector Zeeland duidelijker op de wa- tersportkaart te kunnen zetten bij de Nederlandse en buiten landse watersportliefhebbei-. In dat kader wordt ook een geza menlijke en aansprekende pre sentatie voorbereid voor de wa- tersportbeurs Hiswa in februari 2002. Promotie De laatste jaren is een duidelijke stijging van het aantal Engelse watersporters waarneembaar in Zeeland. Daar willen de on dernemers uit die sector op in spelen. Toeristisch Zeeland blijkt echter nauwelijks over geschikt promotie- en informa tiemateriaal te beschikken. Daarom heeft het Bureau voor Toerisme Zeeland de Engelse waterrecreanten uitgenodigd. Zij moeten antwoord geven op wagen als: Waar is de Engelse watersporter naar op zoek? Wat spreekt hem aan? Hoe ervaart hij de recreatiemogelijkheden in Zeeland. Tevens is de ontmoeting be doeld om een relatie op te bou wen met de Engelse zeilclub, die ruim 6000 leden telt. De Zeeuw se organisatoren hopen dat de club via het clubblad de erva ringen in Zeeland verder ver spreidt. De kennismaking van aan staande maandag voorziet on der meer in een vaartocht met de gerestaureerde hoogaars Al- cyon. Verder kunnen de gasten kanoën in de Schengekreek van het Veerse Meer. Gedeputeerde J. G. van Zwieten heet de Engel sen namens de provincie wel kom. Engelse zeilers komen vertellen wat de watersportsector moet doen om Britten naar de Zeeuwse wateren te lokken. archieffoto Ruben Oreel door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Voor veel jeugdigen in Bergen op Zoom was het in de jaren zestig een be grip: de Tenny Twenny Club, die optredens van beat- en aanver wante groepen organiseerde. Naar die jeugd van toen, de vijf tigers van nu, wordt druk ge zocht. Het plan is om voorjaar volgend jaar een reünie te hou den. Dat is in 1980 ook al eens ge daan. Destijds kwamen zo'n zeshonderd van de circa dui zend oud-leden opdagen. Met dat oude adressenbestand wordt opnieuw geprobeerd de belangstelling voor een reünie te peilen. Veertig procent is al achterhaald, maar omdat vele oud-leden inmiddels niet meer in Bergen op Zoom of omstreken wonenmoet nog veel werk wor den verricht. De Tenny Twenny Club - de naam verwijst naar tieners en twintigers - werd in 1965 opge richt. Als reactie op het ter ziele gaan van Rootie Tootie, een lan delijke jeugdorganisatie die ook in Bergen op Zoom gevestigd was. De eerste avond op zondag 28 november mobiliseerde ruim honderd belangstellenden. Zij kwamen in de inmiddels ge sloopte Korenbeurs samen voor een optreden van de Roosen- daalse beatgroep The Instiga tors. Met grote - niet altijd door ie dereen gewaardeerde - plakac- ties werden jongeren in en om Bergen op Zoom van de activi teiten op de hoogte gesteld. In het tweede jaar van haar be staan werd Tenny Twenny een besloten club voor leden en m- troducees, onder meer om onge regeldheden met bezoekers te voorkomen. Tegenslagen Over belangstelling had de club niet te klagen. In maart 1966 werd het eerste grote succes geboekt, toen zeshonderd be zoekers het optreden van Les Baroques bijwoonden. Andere groepen die kwamen spelen wa ren onder andere Q65, The Easy Beats en The Outsiders. Deze laatste band bracht altijd zo'n duizend mensen op de been. Te genslagen waren er overigens ook, zoals boekingen die niet doorgingen en de volgens de uit bater geringe consumptieop brengsten. De grootste tegen slag was wellicht het einde. Na verhuizing naar het Walhalla in de Lievevrouwenstraat in 1968 liep de belangstelling voor Ten ny Twenny terug. Met name door de afnemende belangstel ling voor beatmuziek. Verdwenen zijn de goede herin neringen echter blijkbaar nog steeds niet. Dat is de reden voor een aantal enthousiastelingen van toen om nu de club weer eens bij elkaar te brengen, ge combineerd met een tentoon stelling over subcultuur uit de late jaren zestig. Oud-leden kunnen zich opge ven voor de reünie en eventueel suggesties doen bij de organisa toren via telefoonnummer: 0164 -237103 of 0164 -265614. ZIERIKZEE - Onverlaten hebben gisterenmorgen een Duitse toerist op de Appelmarkt in Zierikzee op brutale wijze van zijn fototas beroofd. De veertig-jarige man stond op het mo ment van de diefstal te bellen in een telefooncel. De fototas had hij tussen zijn voeten gezet. Tijdens het gesprek werd de deur van de telefooncel ineens geopend waarna de dief de tas snel weggriste en zich uit de voeten maakte. Door de diefstal van de tas is de eigenaar een videocamera, twee fototoestellen, een mobiele telefoon, twee lenzen en een zakmes kwijt. Hij is zodoende voor enkele duizenden guldens gedupeerd. GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is in een uit gaansgelegenheid in Goes de portemonnee van een 21-jarige inwoner uit de gemeente Borsele gerold. In de portemonnee zat een bankpasje en wat geld. KAMPERLAND - Onbekenden hebben donderdagmiddag, nadat ze eerst de sleutel hadden weggenomen, diverse goede ren gestolen uit een vakantiewoning in een bungalowpark in Kamperland. Een 37-jarige vrouw uit Koog aan de Zaan bracht met haar gezin een bezoekje aan het subtropisch zwembad in Kamper land en had de tas waarin de sleutel van de vakantiewoning zat een aantal malen onbeheerd achtergelaten.. De daders hebben toen de sleutel weggenomen en hiermee de bungalow geopend. Uit de woning zijn een aantal portemonnees met inhoud, een GSM, en een videoband weggenomen. OOSTBURG - De politie in Oostburg heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zestigjarige man uit Letland aangehouden wegens het rijden onder invloed. De man werd meegenomen naar het bureau, waar een ademanalyse werd afgenomen. Hieruit bleek dat de Let anderhalf maal de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed had. Dat kwam de man op een boete te staan. Ook werd door de politie proces-verbaal opge maakt omdat de auto van de man een reeks technische gebre ken vertoonde, Het voertuig moest de man achterlaten bij het bureau. RILLAND - Het Rillandse Eerste Kamerlid H. Eversdijk zal tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar op de lijst van de Reimerswaalse CD A-afdeling staan. Hij zal fun geren als lijstduwer en ambieert geen raadszetel. Eversdijk zegt zich te zullen inzetten om het CDA meer dan de huidige twee zetels te bezorgen, al zal dat volgens hem lastig zijn. Er zou in Reimerswaal een stabiel politiek klimaat heersen, waardoor de zetelverdeling nauwelijks zal veranderen. ZIERIKZEE - Uit een appartement in een zorginstelling op Schouwen-Duiveland is gisteren een geldkistje gestolen. De 96-jarige eigenaar is hierdoor in één klap al zijn persoonlijke papieren kwijt. In het geldkistje had hij onder meer zijn trouwboekje, begra fenisafschriften, bankafschriften en een geldbedrag opge borgen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland spreekt zich niet uit over een eventuele verdere verdieping van de Westerschelde. Een mi lieueffectrapport (mer), een vei- ligheidseffectrapport, een maatschappelijke kosten-baten analyse, toetsing aan de Euro pese milieuregels en beter in zicht in de gevolgen van de eind jaren negentig uitgevoerde ver dieping moeten duidelijk ma ken of de vaargeul in de Wester schelde verder kan worden aangepast voor diep stekende containerschepen. Vertegenwoordigers van de pro vincie, de gemeenten aan de Westerschelde, de waterschap pen en belangenorganisaties op het gebied van natuur, milieu, landbouw en visserij hebben de ze week afgesproken zich niet uit te laten over de vraag of de drempels in de vaargeul al dan niet opnieuw mogen worden verdiept en zo ja met hoeveel meter. De dagelijkse besturen van de provincie en de gemeenten aan de Westerschelde bespreken dit standpunt dinsdag. De verwachting is dat gedegen onderzoek naar nut, noodzaak en consequenties van een diepe re vaargeul tot de conclusie zal leiden dat beter kan worden af gezien van dit werk. In een mi lieueffectrapport moeten alter natieven voor een verdieping worden aangedragen. Dat bete kent dat bijvoorbeeld zal wor den onderzocht of de aanleg van de Westerschelde Container Terminal betekent dat het niet langer nodig is de vaarroute naar Antwerpen aan te passen voor grote containerschepen. Compenseren Nadere studie van de mogelijk heden de Westerschelde verder te verdiepen kan ook duidelijk heid verschaffen over de vraag in welke mate ontpolderd moet worden om het verlies van na tuurwaarden te compenseren en waar de baggerspecie moet worden gestort. Ook kan worden uitgezocht in hoeverre verdere verdieping van de Westerschelde op ge spannen voet staat met de Vo gel- en Habitatrichtlijn van de Europese Unie. Dat is actueel thema in verband met de stilleg ging van de aanleg van het Deurganckdok, een nieuwe containerhaven in het Ant werpse havengebied. De bouw werkzaamheden zijn in strijd met Europese milieuregels. Om een standpunt voor te berei den over de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium (ri viermond) is het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOWS) tijdelijk uitgebreid met verte genwoordigers van maatschap pelijke organisaties op het ge bied van onder meer natuur, landbouw en visserij. Dit zoge naamde BOWS-plus heeft zich ingespannen om met een eens luidende mening te komen. Zo'n breed gedragen Zeeuwse opvat ting is, zo luidde de redening, is minder makkelijk te veronacht zamen dan verschillende gelui den. Tegen verdieping Aanvankelijk wilden de verte genwoordigers van landbouw en natuur- en milieuorganisa ties zich uitspreken tegen welke verdieping dan ook, maar ze slo ten zich uiteindelijk asm bij zienswijze van de andere deel nemers aan het BOWS-plus. Het Zeeuwse standpunt, dat nog aan de orde moet komen in Provinciale Staten, gemeente raden en de algemene vergade ringen van de waterschappen, sluit grotendeels aan bij dat van Vlaanderen. De Vlaamse regering de Wester schelde in elk geval met 1,20 meter verdiepen tot 12,80 meter. Daar laat het BOWS zich niet over uit. Maar de Zeeuwen on derschrijven wel het Vlaamse standpunt dat eventuele verde re verdieping afhankelijk is van de uitkomst van een grensover schrijdend milieueffectrapport aan en een maatschappelijke kosten-baten analyse Hoe zo'n grensoverschrijdend milieueffectrapport moet wor den gemaakt is nog onduidelijk. Er is nog vrijwel geen ervaring mee opgedaan. Nederland en Vlaanderen hebben wel samen de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium gemaakt, die kan worden beschouwd als een verkenning en een eerste aanzet voor een Schelde-mer. Grensoverschrijdend was ook de aanpak van de Rekenkamers van Nederland en Vlaanderen in hun kritiek op de eind jaren ne gentig uitgevoerde verdieping van de Westerschelde. Vóór 1 december moet Neder land met een oordeel komen over de langetermijnvisie en een eventuele verdere verdieping van de Westerschelde- Meer mogelijkheden voor dwangbehandeling met medicijnen in psychiatrische ziekenhuizen vermindert het aantal opsluitingen in isoleercellen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Roelf Reinders KLOETINGE - Het Zeeuws psychiatrisch ziekenhuis krijgt jaarlijks met ongeveer vijf gestoorde patiënten te maken waar mee niks meer te doen valt. Ze weigeren de medicijnen van de psychiaters en zitten vaak in de isoleercel omdat ze op de afde ling niet te handhaven zijn. Zonder be handeling gaan ze weer de straat op. Meestal ziet het psychiatrisch ziekenhuis van het Zeeuwse centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis deze patiënten weer terug. Ze veroorzaken in de samen leving zoveel overlast en gevaar dat ze wel weer onder dwang opgenomen kunnen worden, maar ze mogen dan volgens de Wet bijzondere opnemingen psychiatri sche ziekenhuizen (BOPZ) behandeling met medicijnen weigeren. Omdat ze lastig zijn, verdwijnen ze in de isoleercel. Onbe handeld worden op straat gezet. Draaideurpatiënten heten ze; omdat psy chiaters volgens de BOPZ niks aan hun stoornis mogen doen. komen ze keer op keer weer terug bij Emergis. De BOPZ is op dit punt door-geschoten, stelt psychia ter J. Broeken, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Emergis. Het gaat per jaar om ongeveer vijf mensen die in de meeste gevallen schizofreen zijn. ,,Ze hebben geen ziekte-inzicht en vinden behandeling daarom niet nodig", zegt Broeken. „Ze zijn contactschuw, maken een janboel van hun huis, verzorgen zich slecht en vormen zo een gevaar voor de volksgezondheid. Omdat er geen verbete ring optreedt, worden ze vaak na verloop van tijd met huurschulden uit him huis gezet." De BOPZ biedt wel mogelijkheden om de ze mensen gedwongen op te nemen maar beperkt de speelruimte van psychiaters om hen tegen hun zin medicijnen te geven. Deze wet vervangt sinds 1994 de Krank zinnigenwet en regelt de rechten van ge dwongen opgenomen patiënten. Ernstig gevaar ..De BOPZ is al wel opgerekt", zegt Broeken. „In het begin van de BOPZ mochten patiënten pas worden opgeno men als ze een 'ernstig gevaar' voor zich zelf of hun omgeving vormden. Dat was in gevallen van leven of dood zoals zelf moordpogingen of agressief gedrag. Latei- is dat 'ernstig' eraf gehaald en is gedwon gen opname ook bij enkel 'gevaar' moge lijk Zelfverwaarlozing hoort daar ook bij. Maar eenmaal in de inrichting moet het gevaar erg groot zijn dwangbehande ling toe mogen te passen." Broeken zegt dat er grote behoefte is om het criterium 'ernstig gevaar' om een pati ent gedwongen te mogen behandelen te versoepelen. „De patiënt is wel ernstig ziek. zeer gestoord, maar we kunnen niks doen omdat hij geen medicatie wil. Het is toch dwaas dat wij deze patiënt niet kun nen behandelen.Zo'n is vaak op de afde ling niet te handhaven en kan het afde lingsklimaat volgens Broeken goed verpesten. De psychiater steunt dan ook het plan van Pvd A-Kamerlid A. van der Hoek om dwangbehandeling eerder te mogen toe passen. „Eindelijk luistert de politiek eens naar het veldzegt hij „Medicatie is het begin van behandeling om met trai ningen patiënten op een fatsoenlijke ma nier in de samenleving terug te laten ke ren." Volgens Broeken kan verruiming van de mogelijkheden voor dwangbehandeling de patiënten, de hulpverleners en de samenleving veel leed besparen. „De iso leercel is een ellendige ervaring. Liever een spuit dan opsluiting." Hij meentdat het extreem hoge aantal isoleercellen in Nederland dan flink omlaag kan. Een ander plan van Van der Hoek wijst Broeken af. Het Tweede-Kamerlid wil ook dwangopname ter observatie van burgers die nog niet echt een gevaar zijn. „Dan krijgen we om de haverklap mensen binnen die burgemeesters en de politie niet bevallen. Het lijkt me niet ethisch om mensen die misschien wel psychiatrische problemen hebbenmaar niet acute opna me nodig hebbentoch in een inrichting te zetten." Hij ziet meer in dwangbehande ling bij gestoorde mensen thuis. „Schizo frenie is met medicatie thuis goed te be handelen." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg rondt eind september het onder zoek af naar de onregelmatighe den met geld uit het Europees Sociaal Fonds bij het Centrum voor Vakopleiding in Goes. Dan moet blijken of de door de Ar beidsinspectie geconstateerde feiten ook strafbaar zijn en of justitie mensen gaat vervolgen. Het onderzoek begon eind april nadat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aangifte had gedaan bij het Openbaar Ministerie in Rotter dam. Door een andere werkverdeling heeft justitie Rotterdam de zaak in juni overgedragen aan het OM in Middelburg Het ministerie stelt dat het cen trum acht miljoen gulden niet kan verantwoorden. Het voor malige bestuur van Arbeids voorziening Zeeland heeft dat bedrag 'belachelijk' genoemd. Het stelt dat dat het totale sub sidiebedrag - plus landelijke overheadkosten - is dat Ar beidsvoorziening Zeeland in twee jaar tijd aan ESF-gelden voor de hele provincie heeft ont vangen. Hoewel niet direct sprake hoeft VLISSINGEN - Een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Goes heeft gisterochtend samen met een omstander een 34-jarige dief op heterdaad betrapt op de Hellingbaan in Vlissingen. De twee wisten de man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, op te sluiten in de bak van de vrachtwagen tot de politie kwam. De dief zag om kwart voor ne gen op een onbewaakt ogenblik kans de cabine in de gaan. Toen de chauffeur bij zijn wagen kwam, zag hij de man uit de ca bine stappen met zijn jas. Een omstander belde de politie, waarop de dief het hazepad koos. Zijn vlucht was van korte duur. De chauffeur en de om stander wisten de man na een korte achtervolging te grijpen. De politie heeft de dief meege nomen naar het bureau. te zijn van fraude, zegt het mi nisterie van Sociale Zaken op aanwijzingen daarvoor te zijn gestuit. Woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie in Middelburg zegt dat het juri disch onderzoek eind september wordt afgerond. „Begin sep tember worden nog gesprekken gevoerd met mensen van het Centrum voor Vakopleiding. Het onderzoek neemt behoor lijk wat tijd in beslag, omdat het gaat om een complexe zaak. Bo vendien moet het zeer zorgvul dig gebeuren." Commissie Oud-staatssecretaris van Fi nanciën Koning leidt een com missie die in opdracht van mi nister Vermeend onderzoek doet naar onregelmatigheden met ESF-geld. Eind augustus presenteert de commissie het eindrapport. „De eventuele be vindingen die daarin staan over het Centrum voor vakopleiding in Goes zullen worden meege nomen in het onderzoek dat het OM doet", zegt Boot. „Maar het rapport is geen uitgangspunt. Justitie heeft een eigen verant woordelijkheid en voert een ei gen onderzoek uit." Het ministerie van Sociale Za ken doet geen mededelingen over de zaak. „Het ministerie van Sociale Zaken heeft aangif te gedaan, omdat volgens ons sprake is van fraude. Na die aangifte is het ministerie niet meer betrokken geweest bij het onderzoek dat het OM uit voert", reageert woordvoerder B. Crouwers ..We kunnen niets anders dan afwachten." (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Het Walvisoor muzikale vertelling voor kinderen 29 aug 14.00 15.00 en 16.00 u. 5,00 Torenkamer Lange Jan Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15