Bagger werk kost ruim 6 miljoen Uitgeroeid krijg je ze toch nooit Korenslang duikt op in Vlissingse woning 13 znf 2001 Eis drieënhalf jaar voor mishandeling Vlissingen mikt op schone vijvers, sloten en grachten in 2011 Lekker potje voor de CliniClowns Inbreker steelt rolletjes met babyfoto's in Sas Veere steekt geld in veiliger torentrappen Hardrijders op de bon zeeuwse almanak Hoogvlieger MIDDEN vrijdag 17 augustus 2001 rtnorAb van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen is 6,2 miljoen gulden kwijt aan het baggeren van grachten, sloten en vijvers. In totaal moet tot 2011 honderd duizend kubieke meter (ver vuilde) grond worden afge voerd. Prioriteit één is de Schuitvaartgracht (vanaf de Singel tot de President Roose- veltlaan). In 1999 maakte het Rijk bekend van plan te zijn om baggerwerk- zaamheden te subsidiëren. Be dragen werden niet genoemd, maar volgens kenners zijn mil jarden guldens nodig om de op pervlaktewateren schoon te krijgen. Bagger ontstaat onder meer door stof, verrotte bladeren die in het water waaien en fikse re genbuien. Een andere oorzaak is dat als het riool het vele water met aankan, er allerlei straat- vuil in de sloten, vijvers en grachten terechtkomt. Op som mige plekken in Vlissingen, met name bij overstorten, ligt soms een halve meter bagger. Sinds 1982 werd wegens geldgebrek niet meer op grote schaal gebag- gerd. Stank Het gevolg van te veel bagger laat zich - vooral - merken in de Schuitvaartgracht. Het water stinkt en plantaardig leven is nauwelijks aanwezig. Ook de visstand in sloten en vijvers loopt door een overvloed aan bagger gevaar op. De specie wordt ingedeeld in vier klassen. Voor de klasses drie en vier, die vervuild zijn met koper (uit waterleidingen), zmk (van dakgoten) en olieën (afkomstig van auto's) moet in deKoegorspolderbij Temeuzen een speciaal depot worden aan gelegd Dat is in 2 0 0 5 k 1 aar. Voor de overige klasses komt - waar schijnlijk - een opslagplek aan de Oostelijke Bermweg in Vlis singen. Veertig procent van de bagger uit Vlissingen moet naai de Koegorspolder. De gemeente Vlissingen heeft een baggerplan laten opstellen waarin uiteen wordt gezet wel ke hoeveelheden bagger moeten worden afgevoerd. Het plan heeft betrekking op 86 kilome ter sloten. Uitvoering ervan kost een kleine twaalf miljoen gulden. De gemeente Vlissingen hoopt dat het waterschap Zeeuwse Eilanden en het Rijk daarvan een fiks deel subsidië ren. Mocht dat niet het geval zijn, dan lopen de baggerwerk- zaamheden aanzienlijke vertra ging op. Eén van de eerste voorwaarden om vervolgens de hoeveelheid slib te reduceren is de aanleg van bergbezinkbassins. Daar mee is nu begonnen in de Schuitvaartgracht. Ter hoogte van de Anjelierenlaan komt in 2003/2004 ook een bergbezink- bassin. In 2005 kan dan begon nen worden met het baggeren van de Schuitvaartgracjit. Als de sloten, grachten en vij vers zijn uitgebaggerd, moet het schone oppervlaktewater zelf in staat zijn om kleine hoeveelhe den bagger af te breken. Verder wordt een onderhoudsplan ge maakt. De watergangen worden dan gemiddeld tussen de tien en vijftien jaar gebaggerd. Een an dere maatregel is het beter aan sturen van de pompen. Bij over vloedige regenval wordt het oppervlaktewater, inclusief het slib dat in de sloten terecht komt, over kilometers lengte vervoerd via een stelsel van wa terlopen. Het overtollige water komt uiteindelijk in het Kanaal door Walcheren terecht. De gemeenteraad van Vlissin gen neemt donderdag 30 augus tus een besluit over het bagger plan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ad Bom van Reptie lenzoo Iguana in Vlissingen staat niet meer te kijken van een melding van een ongewenste slang. Deze week riep de politie opnieuw zijn hulp in omdat er in een Vlissingse woning aan de Van de Manderestraat een slang van ongeveer tachtig centimeter was aangetroffen. Het bleek een koren- of maïsslang te zijn. ,,De bewoners waren niet happy met de ontdekking. Waarschijnlijk is hij ontsnapt uit een terrarium van ie mand in de buurt en heeft de slang een Ad Bom toont de ongevaarlijke koren- of maïsslang; het reptiel is waarschijnlijk ontsnapt uit het terrarium van een particu liere liefhebber. foto Ruben Oreel nieuw onderkomen gezocht", stelt Bom. De koren- of maïsslang is niet gif tig en komt uit Noord-Amerika. Bom verwacht dat de slang speciaal ge kweekt is voor de verkoop en door een importeur is opgekocht voor de Euro pese markt. ,,Hij is oranjekleurig. In de natuur is de kleurtint anders, roder." Dit soort slangen kan gemiddeld onge veer vijfhonderd meter afleggen. „On der ideale weersomstandigheden - hij houdt van warm weer - komt hij mis schien tot één kilometer. Maar tot meer is hij niet in staatDe eigenaar moet dus in de buurt wonen." Bom rekent uit dat hij recentelijk op Walcheren negen keer is opgeroepen. „Het ging om land- en zeeschildpadden, een hagedis en met de laatste vondst erbij om in totaal vier slangen. Een slang kroop laatst rond op het terrein van een minicamping." Hij noemt het een verkeerde ontwikkeling dat exotische dieren steeds gemakkelij ker zijn aan te schaffen.,In de helft van de dierenspeciaalzaken kunnen deze beesten worden gekocht." Volgens Bom staan er in Nederland ze venhonderd gezinnen geregistreerd die slangen hebben. „Dat is nog maar één- tiende van het daadwerkelijke totaal, verwacht ik. In totaal zijn er dus zo'n zevenduizend gezinnen met slangen. Sommigen hebben ook nog eens veertig verschillende slangensoorten in huis." De gevonden slang zit voorlopig in qua rantaine in Iguana. Daar wordt beke ken of hij gezond is. Als de eigenaar zich niet meldt, zal naar een nieuw adres worden gezocht. „Nederlandse dieren tuinen zijn er niet zo dol op. Het is hier een veel voorkomende slangensoort. We zullen hem wel aanbieden aan een dierentuin ergens in Europa. Goese B-junioren namen het gisteravond op tegen een team van Nieuwdorpse en Lewedorpse spelers. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Deze week wordt het vierde Profile Tyre- center Jeugdvoetbaltoernooi gespeeld op de sportvelden in Nieuwdorp en Lewedorp. De sportverenigingen in beide dor pen dienen met de organisatie van het toernooi een dubbel doel: lekker voetballen in het begin van het nieuwe schooljaar en geld inzamelen voor een goed doel, dit jaar de CliniClowns. Gisteravond was het de beurt aan de B-junioren, de oudste teams. In wedstrijden van een half uur maten de jongensteams hun krachten. De B-meisjes spelen zaterdag, evenals de F- pupillen en de E-pupillen. Alle wedstrijden van zaterdag wor den gehouden in Nieuwdorp, waar ook de f rietkar staat waar van de opbrengst moet helpen het goede doel te spekken. De verenigingen Lewedorpse Boys en SV Nieuwdorp leveren zelf de vrijwilligers, die bergen werk moeten verzetten om het toernooi te organiseren. Ze la ten zich op het materiële vlak sponsoren en vragen een bijdra ge van een gulden per speler voor een goed doel. Samen met de opbrengst van de Mc Cain- frietkar bracht dat vorig jaar 2.300 gulden op voor onderzoek naar de ziekte van Duchenne. Aan het toernooi nemen dit jaar vijftig teams uit Walcheren, De Bevelanden en Schouwen-Dui- veland deel. sa heeft de dief ook fotoappara tuur en vijftig cd's meegenomen. De familie De Kok slaapt boven het restaurant, maar heeft niks van de inbraak gemerkt. De diefstal van de foto's van hun dochtertje Anne heeft het echt paar flink aangegrepen. „Die fotoapparatuur is verze- keringswerk, maar die foto's hebben voor ons grote waarde", verklaart J. de Kok. „Ik hoop dat de dief de rolletjes bij ons te rugbezorgt." door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De familie De Kok uit Sas van Gent is er kapot van. Tijdens een inbraak in hun restaurant aan de Noordwest straat in Sas van Gent, in de nacht van woensdag op donder dag, heeft een inbreker fotorol letjes meegenomen met daarop foto's van hun baby. De rolletjes zaten in de kassa die de inbreker heeft gestolen. Naast de 1500 gulden in de kas- VEERE - De kerktorens in de gemeente Veere worden nog dit jaarveiliger gemaakt. Het colle ge van burgemeester en wet houders wil hiervoor 98.000 gulden uittrekken. De torens moeten trapleuningen en ver lichting krijgen. Kort voor koninginnedag con stateerde de Arbo Unie dat alle kerktorens in de gemeente niet meer aan de eisen voldeden. Trapleuningen ontbraken en de treden van de torens in Grijps- kerke, Vrouwenpolder en Ga- pinge waren aangetast door houtworm. Op koninginnedag en de herdenkingen in mei mochten de vlaggen alleen ge hesen worden onder bepaalde voorwaarden. Er moesten bij voorbeeld twee medewerkers van de gemeente naar de top; normaal ging één persoon naar boven. De verbetering is noodzakelijk zodat de vlaggenhijsers de to rens op een veilige wijze kunnen beklimmen. Verder worden de torens regelmatig gebruikt door beiaardiers die de carillons be spelen en medewerkers van de Monumentenwacht en de afde ling Bouwen en Wonen van de gemeente die de gebouwen in specteren. Ook mensen van on derhoudsbedrijven gaan de to rens in. Van het bedrag dat het college wil uittrekken, worden de lad ders en trappen die in slechte staat verkeren, vervangen. Er komen trapleuningen op plaat sen waar ze ontbreken en slech te trapleuningen worden ver vangen. De trapopgangen krijgen verlichting en er worden noodzakelijke reparaties aan vloeren, bordessen en balustra des uitgevoerd. Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Ship of Troy naar Dido Aeneas van Henry Purcell vrijwel dagelijks 21.00 u. 42,50 operaspektakel op Neeltje Jans door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - „Het is een rottige dood", zegt Charles over de ratten die hij al twintig jaar verdelgt. Door het gif dat hij gebruikt, sterft het dier aan inwendige bloedingen en het kadaver droogt op zonder te stinken. „Later vind je alleen nog maar zo'n mooi velletje." Charles werkt al twintig jaar bij de ongediertebestrijding van de gemeente Middelburg. Elke donderdagmiddag trekt hij erop uit om de mensen te verlossen van het ongedierte. Charles wil liever niet met zijn hele naam in de krant. „De mensen bellen me dan vaak 's avonds op of ik nog even een wespennest wil komen verdel gen. Als ik vrij ben, wil ik ook vrij zijn." Het eerste adres waar onge dierte bestreden moet worden is aan de Damstraat in Middel burg. „In de binnenstad zitten veel ratten", legt Charles uit. „Hier hebben ze nog een oude riolering. Via de vesten komen ze binnen en voeden ze zich met het vet dat daar aan de mu ren kleeft." De bewoner van het pand leidt Charles rond in het huis en vertelt dat hij 's nachts geritsel hoort onder het keukenblok. Voor Charles is de zaak duidelijk. „De ratten ko men makkelijk binnen via de kelderluiken in deze oude hui zen." Hij plaatst wat rattengif onder het keukenblok. Het gif bestaat uit gepelde haver met poedersuiker. Daarin zit het vergif verwerkt. „De ratten zijn er dol op", grapt Charles. Eendjes voeren Middelburg heeft in het najaar het meeste last van ratten. „Ratten eten het liefst graan. Als de boeren het graan van het land halen, trekken de ratten naar de stad op zoek naar voedsel." In de stad vind je de ratten vaak in de buurt van vuilcontainers en water. „De mensen vinden het leuk om de eendjes te voeren. Vaak blijven er etensresten achter waar de ratten op af komen. Op deze manier krijg je er steeds meer. Er zijn plaatsen in de stad waar ik zeker één keer per maand kom om gif te neer te leggen." Volgens Charles is het erg be langrijk dat de ratten verdelgd worden. Ze verspreiden be smettelijke ziektes die ook voor de mens gevaarlijk zijn. „Als je een rat een wondje toe brengt, sterft hij aan zijn eigen bacteriën. Zo vies zijn die beestjes." Charles verdelgt ratten niet al len met vergif. Soms lost hij het op een andere manier op. Hij trof een keer een rat in iemands wc aan. „Ik zei tegen mijn col lega: deze is voor mij en ik trok de deur dicht. Met een stokje porde ik de rat naar de grond. Nou, ik moest er wel een mi nuut met mijn voet op drukken voordat hij de geest gaf. Zo taai was ie." Behalve ratten verdelgt de on- gediertebestnjdingsdienst ook wespennesten. Op een basis school in Middelburg zit er één in een biels op het schoolplein. Wespen zoeken altijd een warm plekje voor hun nest. Charles wil dat de spelende kinderen eerst van het school plein gaan, want een wespen-* nest kan gevaarlijk zijn. „Ik heb een keer gehad dat bij het inspuiten van het gif alle wes pen naar buiten kwamen. Dan lijkt het wel nacht, zo donker wordt het dan om je heen. Als je tienduizend wespen om je heen hebt, kun je alleen afwachten tot ze weggaan." Toch wordt Charles tijdens zijn werk zel den tot nooit gestoken. Hij draagt altijd beschermende kleding. Dooreen buisje wordt het gif in het nest gespoten. De wespen krijgen het gif aan de poten en nemen het zo mee naar de ko ninginnen, die vervolgens dood gaan. „En zonder konin gin kunnen de wespen niet le ven." Dit alles gebeurt binnen twee uur. Als assistent Wilco het gif gaat spuiten, is het schoolplein leeg. Veel gebeurt er niet, maar het gaat om het ri sico. „Hoe verder in het jaar, hoe agressiever de wespen worden. Ze worden steeds gro ter en hebben dus meer voedsel nodig. Dan worden ze verve lend." Anderhalve meter Het grootste nest dat Charles ooit gezien heeft was op een zolder. „Dat nest was zeker an derhalve meter hoog. De men sen hebben vaak niet door dat er een nest zit, omdat ze op va kantie zijn of het gewoon niet zien." Echt gevaarlijk zijn wespennesten niet, maar het gevaar van een wespensteek wordt volgens Charles wel on derschat. „Als je te veel gif bin nenkrijgt, ga je wel dood. Voor al steken in de nek kunnen erg gevaarlijk zijn." Charles hoeft voorlopig niet te vrezen voor zijn baan, want ongedierte is er altijd. Hoe goed hij ook zijn best doet. „Je kunt het ongedierte wel bij houden, maar helemaal uitge roeid krijg je ze toch nooit." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo bestem pelde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een 31-jarige man uit die stad als iemand die veelvuldig geweld en intimida tie gebruikte in de Walcherse drugsscene. De Italiaan, die il legaal in Nederland verblijft, wordt dan ook verweten drie mannen uit het drugsmilieu zwaar te hebben mishandeld. Verder zou hij van 26 februari 2000 tot 12 maart dit jaar heb ben gehandeld in cocaïne en he roïne, een vals paspoort hebben gebruikt en tot ongewenste vreemdeling zijn verklaard. Al die feiten vormden gisteren voor de officier aanleiding om drieënhalf jaar cel te eisen. „Hij kwam als nieuwkomer vanuit Rotterdam om de markt in Middelburg te veroveren. Dat is hem gelukt. Hij manifesteerde zich als tussenpersoon. Hij liet anderen voor hem handelen. Hij koos voor zwakke personen, die zich door hem lieten intimide ren", zo beschreef Rammeloo de verdachte. Dealers die schulden hadden en niet meer aan de voorwaarden van de verdachte konden voldoen, werden door hem onder handen genomen. „Dan werden ze in elkaar ge ramd. Sommigen doken onder, omdat ze bang waren voor hem. Slachtoffers durfden niks terug te doen, want hij was de baas. De mishandelingen gingen soms heel ver", wist de officier te ver tellen. Zoals in het geval van twee Middelburgers die in fe bruari van dit jaar beiden een gebroken neus en andere ver wondingen opliepen, nadat ze in hun woning door de verdach te waren geschopt en geslagen. Een van hen werd de hele kamer doorgeslagen en ergens in een hoek gegooid. Meestal had hij iemand bij zich. In de zomer van vorig jaar werd in Middelburg een man in de woning van de partner van de verdachte zwaar toegetakeld met een knuppel. De verdachte gaf toe een aan deel in de mishandelingen te hebben gehad. Het dealen in Vlissingen en Middelburg kon volgens hem hoogstens tweeëneenhalve maand zijn geweest, omdat hij na een detentie van viereneen half jaar (voor poging tot dood slag op een taxichauffeur in Rotterdam) vorig jaar voor een periode naar Italië was gegaan. Ook was volgens zijn advocaat E. Smit de verkoop van hard drugs beduidend minder ge weest. De rechtbank doet op 29 augus tus uitspraak. VLISSINGEN - Bij radarcon troles in Vlissingen zijn gisteren 57 mensen geflitst. Op de Nieuwe Zuidbeekseweg werd gecontroleerd van 06.55 tot 08.30 uur. Van de 153 voer tuigen reden er 29 te hard. De hoogst gemeten snelheid op de ze 50 kilometerweg bedroeg 71 kilometer per uur Op de Presi dent Rooseveltlaan reden tus sen 08.45 en 10.00 uuur 28 van de 554 voertuigen te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg 88 kilometer per uur. Fascinerend nietwaar, de lichtflitsen die deze week bo ven de Westerschelde werden waargenomen. Wij hebben er in ieder geval, in dit seizoen zonder graancirkels, van ge noten. Heel aardig vonden we de verklaring van die mevrouw die nergens aan had gedacht toen ze het verschijnsel waarnam. Zulks doet ver moeden dat we te maken heb ben met een niet geïdentifi ceerd, vliegend object, bemand door groene mar kers, die, naar alom bekend is, aardse breinen ontregelen. De uitleg dat het ging om in België opgestegen luchtbal lons met en mandje eronder kon ons minder bekoren: te prozaïsch. Als het dan toch geen ufo's waren, houden we het er maar liever op dat de flitsen afkomstig waren van een ver dwaalde en verlate kitesurfer met een zaklantaarn. Voordat het gif in een wespennest op een schoolplein in Middelburg wordt gespoten, moeten alle leerlingen weg zijn. foto Ruben Oreei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13