PZC Minicomputers vervangen pc Happy Glass drijft op milieutrend -jyj _j Damen krijgt nieuwe order voor bouwen patrouilleboot douane Euro stimulans voor muntenverzamelaar 1 in Nederland is voor emigranten voordelig sport Log apparaat verdwijnt na ruim 20 jaar het bedrijf profijt donderdag 16 augustus 2001 door Tim Preger DEN HAAG - De personal com puter nadert het einde van zijn bestaan. Over enkele jaren is het logge apparaat vervangen door kleine computertjes overal om ons heen, denkt pc-uitvinder IBM. Er zit een toepassing in koelkasten, in telefoons en in magnetrons. Iedereen heeft straks een eigen minicomputer- tje aan een arm- of horlogeband met een microfoon in een hals ketting of oorbel. De pc mag dan als apparaat ver dwijnen, de toekomstige ont wikkelingen zijn wel gebaseerd op het IBM-systeem, dat op 12 augustus 1981 aan zijn storm achtige opmars begon. Op dat moment kon de pc-fabrikant niet bevroeden dat er in twintig Schuitema boekt winststijging DEN HAAG - Supermarktcon cern Schuitema heeft een goed halfjaar achter de rug. Vooral de overname van de A&P-winkels blijkt een goede koop. De omzet van Schuitema is de eerste helft van dit jaar met bijna 45 procent toegenomen tot ruim 3,3 mil jard. De nettowinst steeg met 21 pro cent tot 34,5 miljoen. De fikse groei van de omzet werd met na me gerealiseerd door de overna me van de A&P-winkels, ver klaarde Schuitema gisteren. Zonder deze nieuwe aanwinst steeg de omzet 8,6 procent, De 397 C1000-winkels profiteer den ook van de actie van Laurus om prijsvechters als Edah om te bouwen tot iets duurderde Kon mars. Het marktaandeel van C1000 is gestegen van 11,1 procent in 2000 naar 11,8 in 2001.ANP jaar tijd een slordige 500 mil joen stuks van verkocht zouden worden. IBM dacht aanvanke lijk in vijf jaar tijd 250.000 pc's te kunnen verkopen. Het wer den er meer dan 200.000 per maand. Bij de introductie was de pc ze ker niet het enige computersys teem. Er waren verschillende andere computers zoals de Sin clair, die gebruik maakte van het programma Basic. Dat de pc won, is volgens experts te dan ken aan het ontwerp. Daarnaast waren er verschillende soft wareproducenten zoals Word Perfect, Norton en later Lotusl23 die het pc-platform ondersteunden. „De pc was een open systeem", zegt IBM-technoloog J. van Driel. „Andere bedrijven moch ten het ook gebruiken." Dat bleek: nog geen j aar na de intro ductie van de pc kwamen er zo genoemde IBM-klonen, compu ters van andere producenten met de opbouwstructuur van IBM. Draadloos Het uiterlijk van de personal computer is in al die jaren niet erg veranderd. De meeste pc's zitten nog steeds in witte of grij - ze kastjes. Eveneens standaard is het bosje kabels dat toetsen bord, scherm, muis en printers met elkaar verbindt. „Die ver bindingen worden draadloos", aldus Van Driel. „Dat is een ont wikkeling die nu al is ingezet." De manier waarop mensen met hun pc omgaan, verandert. „Veel mensen gebruiken de computer nog op een hobby achtige manier", zegt Van Driel „Ze sleutelen een beetje met Windows en proberen allerlei programma's. De nadruk ligt op de techniek. Maar dat ver schuift richting het persoonlij ke. De computer wordt minder zichtbaar en doet zijn werk op de achtergrond. Zo kan een auto straks zelf contact onderhou den met de garage. In de toe komst kan de garage inbellen op de auto en software-aanpassin- gen doen." Samensmelten IBM denkt dat allerlei functies samensmelten. „Telefonie, agenda en tal van andere toe passingen komen bij elkaar in één apparaat", verwacht Van Driel. „Dat apparaat reageert op gesproken commando's. De eigenaar kan ermee betalen en zichzelf identificeren. Ik denk dat het nog een jaar of acht duurt voor het zover is. Eerst moet de spraaktechniek verder worden ontwikkeld." Dat is een heel verschil met de eerste personal computer. Dat was een grote grijze kast met een groen beeldscherm. Een harde schijf zat er niet in. Wie zijn computer wilde aanzetten, diende er eerst een fragiel mag neetschijfje met het Microsoft besturingsprogramma Disk Operation System (DOS) in te steken. In het apparaat zat een Intel-processor van het type 8086. Het intern geheugen was 64 kb groot (0,0625 mb). De techniek in de pc is tegen woordig niet fundamenteel an ders dan twintig jaar geleden. Alleen werkt het allemaal een stuk sneller en is de capaciteit verveelvoudigd. Zelfs het be sturingssysteem heeft nog het oude hart. De meeste pc's met Microsoft's Windows worden nog altijd door DOS bestuurd, alleen is dat niet meer zichtbaar. Van Driel denkt dat er binnen afzienbare tijd één chip komt met de eigenschappen van een complete pc. „Het hele huis komt vol met elektronica. Het wasprogramma van een was machine is in feite ook een corm puter. Het grote verschil is dat dergelijke apparaten straks zijn aangesloten op een netwerk. Zo kan de eigenaar het binnenhuis klimaat vanaf het werk bestu ren." ANP Deze 'thinkpad' van IBM is nog maar tweeënhalve centimeter dik en weegt minder dan anderhalve ki logram. foto Paul Houkes/GPD door Jeffrey Kutterin k GORINCHEM - Scheepswerf Damen in Gorinchem gaat een patrouilleboot bouwen voor de douane in Harlingen. Het vervangt in februari 2003 de Alexander Gogel, een 40 jaar oud patrouilleschip. Kenmer kend voor het nieuwe vaar tuig is de hogere snelheid en de mogelijkheid een klein, snel rubberen bootje te lance ren vanuit het achterruim. Damen nam vorig jaar de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) over in Vlissingen over. De nieuwe opdracht is de der de van de douane. Damen bouwt momenteel twee sche pen af. De oplevering daarvan geschiedt in december. Het vaargebied van de opvolger van de Alexander Gogel strekt zich uit van Delfzijl tot Den Helder. De thuishaven is Harlingen. De Alexander Go gel voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. De Arbo- voorschriften leiden ertoe dat het nieuwe schip ruimer is van opzet. De geluidsniveaus zijn belangrijk verlaagd, terwijl het motorvermogen flink toe neemt. In het nieuwe schip ko men twee Caterpillar diesel motoren te staan met een totaal vermogen van ruim 2500 pk. Deze stuwen het schip op tot een snelheid van ruim 30 kilometer per uur; ruim twee keer zo snel als de Alexander Gogel. Omdat het schip wordt ingezet op de Waddenzee, moet de diepgang zo klein mogelijk zijn, 1,5 me ter. Het schip wordt voorzien van een kleine dekkraan voor het binnen boord halen van kleine spullen. Met een ber- gingspomp kunnen brandjes worden bestreden. Als de douane ergens heel snel ter plekke wil zijn, kan een kleine rubberboot worden gelan ceerd vanuit het achterruim van de patroilleboot. De bij boot met vaste bodem wordt aangedreven door een diesel motor met waterjet en haalt ongeveer 55 kilometer per uur. De indeling voorziet in vijf hutten voor zes bemannings leden, een kantoor, keuken, dagverblijf, toilet en stuur huis met vijf stoelen voor de bemanning. De vering ervan is zodanig ontworpen dat zware zeegang wordt opge vangen. Damen levert het schip in februari 2003 op. Michiel Roose foto Willem Mieras door Rolf Bosboom Michiel Roose lijkt helemaal klaar voor de komst van de euro. Zijn muntenhandel in het Goese Schuttershof-gebied heet namelijk Euromunt. Toch is dat toeval. „Vroeger was het Postzegelhan- del Goes. Een paar jaar geleden is dat Europost geworden en toen heb ik de postzegelhandel gescheiden van het muntge- deelte. De beslissing om de nieuwe munt euro te noemen, was toen nog niet gevallen. Roo se vervolgt: Ik vind het wel jam mer dat de Nederlandse gulden verdwijnt. We leveren toch een munt in die al sinds veertienzo- veel bestaat Toch wil hij er niet dramatisch over doen. De gaan de en de komende munt zorgen immers weer voor nieuwe im pulsen op de verzamelaars- markt. „Er wordt volop op ingespeeld", aldus Roose. „Je kunt nu al arti kelen krijgen met afbeeldingen van de euromunten. Er komen gegarandeerd ook albums. Aan al die zaken wordt momenteel een dikke boterham verdiend. Momenteel gaat het dus goed in de handel." Onduidelijk is wat de huidige verzamelaar gaat doen. Er is geen mens die daar nu een zin nig op antwoord op kan geven. Als een verzamelaar zich gaat richten op de euro, verzamelt hij gelijk twaalf landen. Dat wordt een kostbare zaak. Misschien dat veel mensen zeggen: ik stop er nu mee." Twaalf landen mogen dan vanaf 1 januari één munteenheid heb ben, aan één zijde verschillen de munten nog steeds per land. Over de vormgeving is Roose niet ontevreden. „Er zitten mooie dingen tussen, al heeft het ene land er meer aandacht aan besteed dan het andere. Vooral de munten van Zuid-Eu- ropese landen vind ik mooi. Ne derland en België zijn meer rechttoe-rechtaan. In de Goese zaak is het de laatste tijd druk. Verzamelaars willen weten wat voor setjes er op de markt komen. De muntenhan- delaar moet het antwoord vaak schuldig blijven. Klanten vragen zich ook af wat ze moeten doen met speciale munten die zij in het verleden hebben vergaard, zoals het muntstuk van vijftig gulden. In de toekomst is dat geen wettig betaalmiddel meer en dus wordt de 'nominale' waarde nul. Wat de verzamelaarswaarde wordt is nog onduidelijk Dat hangt vooral af van het aantal munten dat de komende tijd wordt inge leverd. Roose heeft een duide lijk advies: „Stop het maar lek ker in de portemonnee en doe er iets leuks mee." Dit is de negende aflevering van een serie over de invoering van de euro op 1 januari. Suggesties en ideeën voor ver halen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl Voortijdige plaatsing van europompen is verwarrend door Jos van Rijsingen DEN HAAG - De Consu mentenbond vreest grote verwarring onder auto mobilisten als oliemaat schappijen al ver voor 1 januari de pompen om bouwen voor eurobedra gen. De automobilist tankt dan in euro's maar moet aan de kassa in gul dens betalen. „Indien dat niet heel goed wordt gecommuniceerd, denkt de automobilist misschien dat hij in gul dens heeft getankt. Bin nen blijkt dan dat hij meer dan het dubbele moet af rekenen", verwoordt Sic- co Louw de angst van de Consumentenbond. Oliemaatschappijen zeg gen dat ze niet in één of enkele dagen alle tellerwerken van de ben zinepompen kunnen ver vangen. Sommige maat schappijen als Esso en TotalFinaElf beginnen daarin al in september met de ombouwoperatie. Bij Shell gebeurt dat in november. Het is nog niet duidelijk of de benzinemaatschappij en op de pompen omre- kentabellen hangen om de automobilist te waar schuwen voor hoeveel guldens hij aan het tanken is. „En dat moet toch echt ge beuren, anders is de ver warring compleet", aldus Louw. Prijszuilen De woordvoerder van de Consumentenbond is er ook niet over te spreken als op de grote prijszuilen de prijs maar in één munt soort, de euro, wordt aan gegeven. „Afgesproken is dat de tweede helft van dit jaar overal dubbel geprijsd wordt. Dat geldt ook voor de benzinemaatschappij en. Ze moeten niet aan ko men dat het niet kan of dat het te ingewikkeld is. Ze wisten het lang genoeg van te voren. Als de prij zen veranderen, kunnen de borden soms wel drie keer in de week worden aangepast. Dan lijkt me het dubbel prijzen ook wel te doen." GPD door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Na afloop van grote evenementen ligt het vaak bezaaid met glas en versplinter de plastic bekers. Glassplinters blijven bovendien steken tussen straatstenen en in de horeca ge bruiken dronken malloten een gebroken bierglas nogal eens als steekwapen. De roep van de overheid en de milieulobby om onbreekbare glazen te gaan ge bruiken, bracht Happy Glass uit Middelburg op een idee. Het bedrijf ontwikkelde kunststof exemplaren die niet kunnen breken en volledig recyclebaar zijn. Drie jaar geleden zagen Kees Kik, toen nog vertegenwoordi ger van Heineken, en horecaon dernemer Cees Petiet een gat in de markt: de verkoop en ver huur van kunststof glazen. Ze kochten duizenden bestaande kunststof glazen en verhuurden dat aan organisatoren van eve nementen. Zo schakelde het vis serij commité Breskens drie jaar geleden als één van de eerste or ganisaties in Zeeland om naar onbreekbare glazen. Hoewel er veel belangstelling was voor het te huren glaswerk, waren Kik en Petiet niet tevre den over de kwaliteit van de gla zen. „De bestaande glazen zijn niet stapelbaar en als ze in el kaar schuiven, blijven ze aan el kaar plakken waardoor ze extra vuil worden", zegt Kik. De Middelburgers vonden dat het anders en vooral beter moest. Ze besloten vorig jaar zelf glazen te gaan ontwikkelen. Kik nam ontslag bij Heineken en startte samen met zijn com pagnon een marktonderzoek. „We zijn bij wijze van spreken het hele land doorgecrossd met maar één ding voor ogen: aan wat voor soort glaswerk heeft de horeca behoefte." Ze kwamen onder andere te recht bij de Brabantse discothe ken 't Huuske Langenboom, uitgaanscentrum Morgenzon Zeeland en uitgaanscentrum Lunenburg. Na de nodige ge sprekken was duidelijk waar aan de glazen moesten voldoen. „We wilden een kunststof glas dat niet breekt, vaker te gebrui ken is, lekker drinkt, stapel- en recyclebaar is en makkelijk schoon temaken", vat Kik de re sultaten van het marktonder zoek samen. Met dat zware eisenpakket stapten de Middelburgers af op een ontwerper. Die ontwierp vier soorten: een groot en klein bierglas (tapmaten respectieve lijk 0,20 en 0,24 centiliter), een longdrink glas en een wijn/jus Cees Petiet, Kees Kik en Adrie Roelse (vlnr) van Happy Glass. Naam Happy Glass Plaats Middelburg/Schijndel Opgericht 1999 Aantal medewerkers 3 Omzet 1 miljoen gulden d'orange glas. In tegenstelling tot de plastic varianten zijn de randen van de kunststof glazen iets dikker dan plastic weg- werpglazen, zodat ze meer op echte glazen lijken. De kunst stof glazen zorgen voor minder afval, omdat ze volledig her bruikbaar zijn. Happy Glass liet aan de hand van de ontwerpen matrijzen maken en doopte de eigen pro ducten om in 'clubline'. Via de Brabantse discotheekhouders legden Kik en Petiet contacten met kunststof spuitgieterij Flex Moulding in Schijndel. Het be drijf maakt jaarlijks onder meer 600.000 parasolvoeten, 2,5 mil joen hydrometers en 3 miljoen hulzen voor lipsticks. Niet makkelijk „Het maken van de glazen is niet gemakkelijk", zegt direc teur Theo Arts van Flex Moul ding. „De moeilijkheid is het spuiten van dun naar dik zodat er geen te dikke rand aan het glas zit. „Het polycarbonaat wat wij als korrels krijgen aan geleverd wordt verwarmd tot 320 graden Celsius. Daardoor wordt het vloeibaar en kan de machine het onder hoge druk in de matrijs spuiten. Dat moet zorgvuldig en snel gebeuren, want anders stolt het polycar bonaat te snel." De eerste aanloop verliep dan ook moeizaam en leverde veel gedrochten op. Maar sinds een aantal maanden is de productie goed op gang gekomen. De twee machines spuiten 24 uur per dag 12.000 glazen. Het proces duurt 36 seconden per glas. De kunststof glazen gaan in do zen van een Duitse bladerdeeg fabrikant. „Die gooit de dozen na eenmalig gebruik weg", legt Kik uit. „Maar het karton is pri ma geschikt om de glazen in te verpakken. Hergebruik is mi lieuvriendelijk en het maakt niet uit in wat voor doos ze ver pakt zitten. Horecaonderne mers pakken die dozen uit en gooien de verpakking toch di rect weg." Als de glazen gerecycled wor den, is het materiaal niet meer geschikt voor het maken van nieuwe glazen, zegt Kik. „Door beschadigingen is het materiaal niet meer zo helder als nodig is. Van het polycarbonaat worden wel bermpaaltjes en bloempot ten gemaakt." Rooskleurig De vooruitzichten voor Happy Glass lijken rooskleurig. Dage lijks rollen de bestellingen uit binnen- en buitenland binnen. De bedoeling is op termijn an dere maten glazen voor het bui tenland te maken (bijvoorbeeld een pul). Ook het maatschappe lijk tij lijkt te keren. Minister Pronk schreef gemeenten en or- foto Ruben Oreel ganisatiebureaus eind vorig jaar aan om kunststofglazen te gaan gebruiken op buiteneve nementen. Daarnaast spoorde hij gemeenten aan het gebruik van de glazen te promoten en de glazen te subsidiëren. In Zee land hebben onder meer de gemeenten Borsele en Veere daaraan gehoor gegeven. En ge deputeerde Poppelaars heeft ook toegezegd het gebruik er van te stimuleren. Na een proef bij de wielerronde van Boxmeer hebben 17 horecaondernemers onlangs besloten 40.000 glazen aan te schaffen. Utrechtse studenten verenigingen zijn glasbreuk meer dan beu en huren deze week duizenden glazen van Happy Glass voor de introduc tiedagen. En strandpaviljoen Zeezicht in Scheveningen denkt erover de 'echte glazen' te ver vangen en gaat bovendien pro beren al zijn collega's over te ha len. Hoewel niet altijd efficiënt brengen Kik en Petiet en verte genwoordiger Adrie Roelse de glazen vaak persoonlijk naar de klant. „Het geven van service is zeker in het begin belangrijk We moeten het ook nog veel heb ben van mond-tot-mond recla- door Erwin Tuil Wat voor valuta moet ik meenemen als ik naar Hongarije kom? Guldens, dol lars of Duitse marken? Al sinds jaren kan die vraag beantwoord worden met 'niets'. Want bij aankomst op een van de stations in Boedapest of op het vliegveld kunnen direct Hongaarse forin- ten opgenomen worden. Dat zelfde geldt voor andere landen die net buiten de Europese Unie vallen. De tijden van bancaire achter lijkheid zijn al jaren her. In Hon garije en zeker in de hoofdstad Boedapest is de laatste jaren een fors aantal pinautomaten ge plaatst. Met Nederlandse bank passen kan inmiddels overal worden gepind en iedere maand komen er automaten bij. Zelfs in relatief afgelegen oorden staan bankautomaten. Ook andere landen met EU-as- piraties als Tsjechië, Polen en Slovenië hebben talloze plaat sen waar met een Nederlandse bankpas geld uit de muur kan worden gehaald of betaald. Voor een toerist eindigen daar de contacten met de bank, maar wat is wijsheid voor de Neder lander die verhuist naar het bui tenland om daar te werken? Allereerst dient de verhuizende zich te realiseren dat de voorzie ningen van banken in Neder land afwijken van die in andere Europese landen. Neem bij voorbeeld het openen van een rekening in Hongarije. Wat voor rekening wordt geopend, een forintenrekening of een curren- cy-rekening? Forinten De eerste heeft als nadeel dat de rente die een buitenlander krijgt over het saldo ïn geen ver houding staat tot de inflatie. De kosten van zo'n rekening zijn dus hoog en die stijgen verder, omdat de inspanningen voor af schriften, overmakingen, pasjes en andere diensten ook in reke ning worden gebracht Boven dien bestaat de kans dat de re keninghouder, omdat hij geen Hongaars paspoort heeft, geen beroep kan doen op sommige diensten als leningen. Een currency-rekening kan dan een optie zijn Zeker als het in komen wordt verdiend in gul dens. Maar zo'n rekening vraagt om een behoorlijke inleg van harde valuta. Het voordeel is wel, dat de maximale hoeveel heid forinten die een buitenlan der kan wisselen in harde valu ta, niet meer gelden Bij geldwisselkantoren wordt die restrictie niet toegepast, maar de koers is vaak lager dan bij banken en er zijn risico's aan verbonden. Ongeacht het type rekening komt een rekeninghouder er al snel achter dat de meter begint te lopen als de deur van het bankfiliaal geopend wordt. Als die deur al open gaat, want de banken hebben beperkte ope ningsuren, Ei-varing heeft geleerd dat een rekening in Nederland meer voordelen heeft. De kosten zijn vaak lager, met een Nederland se pas kan vrijwel overal gepind worden en de banken berekenen voor pinnen een koers die altijd gunstiger is dat de koers die men krijgt als baar geld wordt inge wisseld. Bij grotere opnames vallen de vier gulden opname kosten in het buitenland hierbij in het niet. Internet En dan de andere voordelen die een Nederlandse bankrekening met zich meebrengt. De meeste banken sturen rekeningaf schriften naar het buitenland en hebben daar filialen. Daar kan in elk geval in het Engels ge sproken worden over bankza ken. Bovendien kan. als het in komen in Nederland wordt betaald, ook een hypotheek worden geregeld voor onroe rend goed in het tijdelijke vaderland. Bij banken als de Rabobank en de ABN Amro kunnen bankzaken ook op af stand via internet worden gere geld en bijgehouden. Alleen bancaire betalingen binnen Hongarije gelden dan als bui tenlandse betaling, en dat is duur. Nadelen Zijn er verder dan geen nadelen? Ja, want als de rekeninghouder guldens, marken, dollars, of straks euro's wil hebben, dan zal er geld gepind moeten worden dat vervolgens weer gewisseld dient worden voor de gewenste munteenheid. Maar zeven jaar in Boedapest heeft geleerd dat de voordelen blijven opwegen tegen de nade len. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9