Voorhoede Navo naar Macedonië Gratis Eastpak bij Hi Profile met headset 0Ierleg.autonomie Atjeh VS bombarderen luchtafweer van Irak dagelijks een beetje Twee Oostenrijkse ministers onder vuur door G8-top Duitsland heft vanaf 2003 tol voor trucks Zimbabwaanse politie pakt uitgever krant op Protest tegen Engels als voertaal Betoger tegen Bush opgepakt Citroen tegen trombose op vlucht Scholen weren geschiedenisboek Zeppelin na zestig jaar de lucht in Vierhonderd Britse militairen bereiden komst troepenmacht voor Stad in tweeën ft Haaien bijeen voor westkust van Florida Argentinië ziet af van uitleveren folteraar Astiz donderdag 16 augustus 2001 BRUSSEL - De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Duitsland hebben geprotesteerd tegen het idee om het Engels te benoemen tot enige werktaal binnen de Eu ropese Unie. De landen protesteren tegen dit voorstel, dat komt uit de koker van de Britse Eurocommissaris Kinnock. Nu zijn er nog drie werktalen waarin alle documenten, ook voorlopige versies, worden vertaald: Engels, Frans en Duits. Kinnock vindt dat niet doelmatig. Hij vindt het systeem bo vendien niet te handhaven als de Unie wordt uitgebreid met nieuwe landen en dus nieuwe talen. ANP/Belga ESTES PARK - In de Amerikaanse staat Colorado is een man gearresteerd omdat hij mensen zou hebben opgeroepen toilet- rollen met het gelaat van president George Bush erop te gooi en naar de autostoet van de president, die gisteren Estes Park aandeed. Behalve dat van Bush, staan ook de glimlachende gezichten van vice-president Dick Cheney, minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell en minister van Justitie John Ashcroft op de vellen gedrukt. John Fischer verkoopt de rollen via zijn website. AP NAGOYA - Citroen kan helpen trombose te voorkomen tij dens langdurige vluchten in vliegtuigen. Dat hebben onder zoekers van de Tokai Gakuen Universiteit in Nagoya in Japan gisteren gemeld. Dertien proefpersonen dronken zestig milliliter van een drank met 50 procent zuiver citroensap. Hun bloed bewoog zich daardoor 19 procent sneller door hun bloedvaten. De stoffen in het sap gaan ook vorming van stolsels tegen. Door tijdens een vlucht lang achter elkaar in dezelfde houding te zitten, bestaat de kans dat er bloedproppen in het lichaam ontstaan. De onderzoekers adviseren luchtreizigers in plaats van water citroendranken te gebruiken en dat eens om de vijf uur. ANP TOKIO - De meeste Japanse openbare scholen hebben beslo ten een omstreden geschiedenisboek niet te gebruiken. Dat meldde de Japanse televisiezender NHK gisteren. Het boek kwam in opspraak omdat critici vinden dat het de Japanse oorlogsmisdaden als heldhaftig en onvermijdelijk beschrij ft Japan weigerde het geschieden ïsboek te herschnj- ven, wat tot grote woede leidde in Zuid-Korea, China en an dere Aziatische landen. Zuid-Korea vindt dat de Japanse invasie van grote delen van Azië wordt goedgepraat en dat oorlogsmisdaden worden genegeerd. RTR/ANP FRIEDRICHSHAFEN - Na zestig jaar is gisteren voor het eerst weer een zeppelin de lucht in gegaan. Na de ramp met de Hindenburg in 1937 leek het erop dat het luchtschip geschie denis was geworden, maar na een serie testvluchten is er mis schien toch nog een commerciële carrière voor de zeppelin weggelegd. De Duitse autoriteiten gaven dinsdag toestemming het lucht schip voor commerciële doeleinden in te zetten De eerste twaalf passagiers zijn gisteren over het Meer van Konstanz gevlogen. De vlucht, die 306 euro kostte, duurde nog geen uur. De zeppelin is gestationeerd in de Duitse plaats Friedrichsha- fen, waar hij ook in 1900 voor het eerst de lucht in ging. De nieuwe zeppelin is kleiner dan zijn voorgangers; 75 meter in plaats van de 245 meter grote Hindenburg. AFP/ANP Hnor Hetty van Rooij BRUSSEL - Binnen een paar dagen vertrekken vierhonderd Britse militairen naar Macedo nië om de komst van een Navo- troepenmacht voor te bereiden. Over drie weken hoopt de Navo te kunnen beginnen met het in zamelen van wapens. Maar de hele operatie 'Noodzakelijke oogst' gaat alleen door wanneer de overeengekomen wapenstil stand tussen de Macedonische regering en de Albanezen stand houdt. De Noord-Atlantische Raad, het hoogste besluitvormende orgaan van de Navo, besloot gis teren vierhonderd Britten voor uit te sturen. Eerder deze week vertrokken al vijftien kwartier makers. De Britten moeten een hoofdkwartier bij Skopje in richten en de komst van 3100 militairen uit elf landen voorbe reiden. Nederland stuurt in principe 250 manschappen van de Elfde Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen. Navo-operatie 'Noodzakelijke Oogst' is voornamelijk een Brit se aangelegenheid. Groot-Brit- tannië bemant het hoofdkwar tier en levert 1800 van de. in totaal 3500 militairen. Voordat de volledige troepen macht naar Macedonië afreist, is een nieuw besluit van de Noord-Atlantische Raad nodig en krijgen de Navo-landen de kans om hun bedenkingen ken baar te maken. Dat gebeurt waarschijnlijk begin volgende week. Een woordvoerder in Brussel benadrukte gisteren dat de Navo niet naar Macedonië gaat om de vrede af te dwingen, maar uitsluitend om het overeenge komen staakt-het-vuren te ver zekeren. „We moeten niet te lang wachten, anders komt de klad erin", zei hij. Het is de bedoeling dat de Navo- militairen posten inrichten waar de Albanese rebellen vrij willig hun wapens kunnen inle veren. Eerder deze week verklaarde de leider van het Na tionale Bevrijdingsleger (NLA) zich daartoe bereid. In ruil daarvoor heeft de Macedoni sche regering amnestie beloofd en meer rechten voor de Albane se minderheid in het land. De in beslag genomen wapens worden onder toezicht vernie tigd in een land dat niet bij het conflict betrokken is. Binnen een maand moet de hele klus ge klaard zijn; over een langer ver blijf van de Navo-troepen in Macedonië valt niet te praten. Het vrijwillig ontwapenen van Albanese rebellen moet het vertrouwen wekken dat het po litieke akkoord zal worden na geleefd, aldus een Navo-woord- voerder. Hij schatte het aantal wapens dat mogelijk wordt in geleverd bewust laag: tussen de 2800 en de 3000. GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - Duitsland voert vanaf 2003 op zijn snelwegen tolheffing in voor vrachtwa gens. De regering in Berlijn heeft dit gisteren besloten. Afhankelijk van het aantal kilo meters dat wordt gereden en de CO,-uitstoot, betalen de vracht wagenchauffeurs tussen de 0,14 en 0,19 euro per kilometer, al dus SPD-minister Bodëwig van Transport. Bodewig verwacht tussen 2003 en 2007 7,4 miljard mark met de heffing op te halen. Hij wil dit gebruiken om de Duitse trans portinfrastructuur te verbete ren en voor het bestrij den van fi les. Duitsland heeft nog geen plan nen voor tolheffing voor perso nenauto's. Over de maatregel voor de vrachtwagens, boven de 12 ton, is jarenlang gestreden. In tegenstelling tot andere grote Europese landen (Frankrijk, Italië) zijn de snelwegen nu nog gratis. Duitsland wil geen tolpoorten gaan bouwen. Waarschijnlijk zal via de radar of via satellieten het aantal kilometers worden bijgehouden. Met de tolheffing speelt Duits land ook in op de centrale lig ging van het land binnen de Eu ropese Unie. Over enkele jaren treden naar verwachting landen als Polen, Tsjechië en Hongarije toe tot de EU. Het auto- en vrachtverkeer door Duitsland neemt dan waarschijnlijk fors toe. Vanaf 2005 verwacht het Duitse ministerie van Transport een toename van 64 procent van het zware vrachtwagenverkeer. Nu rijden dagelijks zo'n 1,4 mil joen vrachtwagens over de Duitse snelwegen. Transport en Logistiek Neder land (TLN) reageert positief op het Duitse besluit. „Kilometer heffing is een eerlijk systeem. Wie meer rijdt, betaalt meer en andersom", aldus een woord voerster, Over de kosten durft TLN nog geen uitspraken te doen. „Daar is het nog te vroeg voor. Mochten de kosten stijgen, dan berekenen we die door aan de klanten." Vervoersorganisatie EVO noemt de invoering van de hef fing een 'zorgwekkend' besluit. EVO spreekt in een verklaring de vrees uit dat de heffing de concurrentiepositie van Neder landse bedrijven ondermijnt als de Duitse vervoerders gecom penseerd gaan worden .RTR/AFP/ANP SYDNEY - De ochtendnevel bedekt een deel van de Australische havenstad Sydney en onttrekt sommige van de hoogste zakencentra aan het oog. De nevel verraste de forenzen die gisterochtend naar hun werk gingen. Daardoor ontstonden diverse kleine verkeersongelukken. foto Mark Baker/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - President Megawati van Indonesië heeft in haar paleis in Jakarta een ontmoeting gehad met leiders van de opstandige pro vincie Atjeh. Ze spraken over de toepassing van een wet die het ge bied een grotere mate van autonomie geeft. Megawati sprak met twintig politieke, religieuze en sociale leiders uit Atjeh, in het noorden van Sumatra. De wet werd vorige maand van kracht en moet een einde maken aan het geweld van onafhankelijkheidsstrijders. De regering hoopt dat de bevolking de eis voor onafhankelijkheid opgeeft door in ruil daarvoor een zekere mate van autonomie aan te bieden. De wet heeft ook betrekking op Inan Jaya. Deregering in Jakarta heeft enkele belangrijke eisen van de opstan delingen ingewilligd. De nieuwe wet bepaalt onder meer dat Atjeh 70 procent van de olie- en gasinkomsten mag houden. ANP door Jaap van Wesel WASHINGTON - Amerika heeft besloten tot een langduri ge campagne vanuit de lucht te gen Irak. Het doel is om de steeds efficiëntere Iraakse luchtafweer uit te schakelen. De Iraakse afweerraketten vormen Advertentie Hi Profile. Het nieuwe abonnement met gratis belminuten én SMS-jes. Tijdelijk met: Gratis Eastpak schoudertas Nokia 8210 of Samsung A300 voor f99,- (ofwel 44,92 Euro) De eerste maand geen abonnementskosten Actie alleen geldig bij aanschaf van 2-jarige Hi Profile 180/90 in combinatie met een headset en loopt tot en met 1 september2001. Alleen verkrijgbaar bij Prlma foon. Zolang dé voorraact strekt. Primafoon een groeiend probleem voor Britse en Amerikaanse vliegtui gen die de no-fly zone in Noord en Zuid-Irak patrouilleren. In theorie zou dit soort bombar dementen niet nodig zijn. De sancties tegen Irak. van kracht sinds de Golfoorlog tien jaar ge leden, verbieden Irak materiaal te kopen dat zowel voor civiele als militaire doeleinden ge bruikt kunnen worden. Maar het sanctieregime is zo lek als een zeef. Verboden goederen, zoals brandstof voor raketten en chemicaliën die Irak in staat stellen chemische wapens te maken, komen het land binnen via de grenzen met Turkije, Sy rië en vooral Jordanië. Dat heeft de afgelopen maan den en jaren de Iraakse strijd krachten in staat gesteld een efficiëntere luchtafweer te bou wen die er onlangs bijna in slaagde een Amerikaans U2- spionagevliegtuig neer te schie ten. De Iraki's zijn er tot dusver niet in geslaagd een geallieerd vliegtuig neer te schieten, maar het Pentagon vreest dat het een kwestie van tijd is als Amerika er niet in slaagt Saddam Hoes sein opnieuw te kortwieken. De 'ideale' oplossing is een aan passing van het sanctieregime dat de smokkel van goederen die voor civiel en militair gebruik geschikt zijn tegenhoudt. Maar het plan van de Amerikaanse minister Colin Powell van Bui tenlands Zaken om het sanctie regime aan te passen staat in de ijskast. Voor een nieuw sanctie regime is de medewerking nodig van Iraks Arabische buurlan den. Dat is in de Arabische wereld heel impopulair, en on der de huidige politieke om standigheden, de escalatie van het Israëlisch-Palestijnse con flict, proberen de Amerikanen niet eens de Arabische landen te winnen voor strengere controle op verboden goederen. Vaten Irak en 'Palestina' zijn een soort van vat met communicerende vaten. Als Amerika zou beslui ten Israël harder aan te pakken, dan zou het ook mogelijk zijn om Saddam harder aan te pak ken. Ook het omgekeerde is waar; als weinig of mets onder neemt tegen Israël dan is het po litiek ook moeilijk om iets te doen tegen Irak. President Bush heeft geen zin zich al te diep in het Palestijns- Israëlische wespennest te ste ken. Maar tegelijk is er in toene mende mate behoefte aan har dere militaire actie tegen Irak. Vorige week sloegen Ameri kaans en Britse gevechtsvlieg tuigen toe in de grootste militai- van onze redactie buitenland LONDEN - De politie van Zim babwe heeft de uitgever van de krant Daily News aangehou den. Het Zimbabwaanse dag blad had gemeld dat bij het plunderen van boerderijen van blanke boeren politicauto's zijn gebruikt. Volgens de politie kan de uitge ver worden aangeklaagd we gens het verstrekken van valse informatie, zo meldde de BBC gisteren. De Daily News sprak dinsdag in het gewraakte artikel van een goed georganiseerde actie van wetteloosheid. De krant baseer de zich op de getuigenissen van blanke boeren. De politie is om een reactie gevraagd op de be schuldigingen, maar onthield zich van commentaar. re operatie sinds februari van dit jaar. Maar iedereen in het Midden-Oosten weet dat een eenmalige speldenprikactie volstrekt zinloos is. Vandaar dat het Pentagon plannen heeft op gesteld voor een grootscheepse militaire campagne. Maar dat ging de president te ver: het Amerikaanse aanzien in de Ara bische landen zou dan te veel schade oplopen. Dan maar lie ver een doorlopende militaire actie. Een aantal dagelijkse bombardementen die op den duur hetzelfde gevolg moeten hebben. Dagelijkse bombarde menten hebben het voordeel dat ze routine worden en snel uit het nieuws verdwijnen. Deze bombardementen-cam pagne zal het regime van Sad dam niet wezenlijk ondermij nen Het is niet meer dan een tik op de vingers. En als het Israë- lisch-Palestijns conflict de spuigaten uitloopt en de stem ming in de Arabische wereld tot het kookpunt brengt, dan zou den deze bombardementen wel eens te veel kunnen zijn. GPD De regering van Zimbabwe be schouwt de Daily News als spreekbuis van de oppositie. De uitgever en twee van zijn colle ga's werden in januari ook al aangehouden omdat ze presi dent Moegabe in een kwaad daglicht zouden hebben ge steld. Er werden toen ook aan slagen gepleegd op de kantoren van de Daily News, die de rege ring in verband heeft gebracht met corruptie. President Moegabe begon een jaar geleden een omstreden po litiek om de landbouwgronden van blanke boeren over te dra gen aan de zwarte bevolking van het land. Op dit moment is het vooral onrustig in de regio Chinhoyi, waar 250 blanke boe ren worden belaagd door zwarte militanten. Zeker honderd boerderijen zijn geplunderd. ANP/AP NEW PORT RICHEY - Honderden haaien heb ben zich verzameld voor de westkust van Florida. Wetenschappers vragen zich af waarom. De haaien zijn bijeenge komen in de Golf van Mexico, voor de kust bij New Port Richey, 380 ki lometer ten noordwesten van Miami. Verschillende soorten en afmetingen zijn er vertegenwoordigd. Zwemmers en plezier vaartuigen worden door de autoriteiten geweerd. Maar wetenschappers gaan binnenkort waar schijnlijk de zee op om de bijzondere bijeenkomst te bestuderen. Het is niet ongebruikelijk voor deze zoogdieren om in groepen langs de kust van Florida te trekken, maar nooit eerder zijn er zoveel verschillende soor ten in een groep gesigna leerd. ANP door Erwin Tuil WENEN - De Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken Strasser is in de problemen ge komen nadat gisteren bekend werd dat hij vertrouwelijke en onjuiste informatie over Oos tenrijkse demonstranten heeft doorgespeeld aan de Italiaanse politie aan de vooravond van de G8-top in Genua vorige maand. Het gaat om 13 Oostenrijkse theatermakers van de VolxThe- aterKaravaan die naar Italië trok om te demonstreren tegen de globalisering Dat meldt het Weense weekblad Falter in zijn jongste uitgave. Ook minister van Buitenlandse Zaken Ferrero-Waldner wordt zwaar bekritiseerd. Zij zou ver zuimd hebben de Oostenrijkse arrestanten in Genua assisten tie te laten verlenen. Sommige leden van de oppositionele Groenen verwijten haar opzet telijk bijstand te hebben ont houden. Tien van de dertien ar restanten kwamen gisteren vrij. Drie worden nog vastgehouden wegens een vormfout in hun in- vri j heidsstellingspapieren De VolxTheaterKaravaan was een van de organisaties die naar Genua trokken om daar te de monstreren tegen de globalise ring. Met theatrale demonstra ties wilden ze hun opvattingen duidelijk maken. Nog voordat de top van de zeven rijkste indu strielanden en Rusland was af gelopen, waren de Oostenrij kers gearresteerd. Consulaire bijstand, die in dit soort geval len gegeven wordt door het land waar de arrestanten vandaan komen, bleef dagenlang uit. Volgens Falter heeft Strasser vertrouwelijke informatie doorgespeeld aan de Italianen, aan de vooravond van de top. De Italiaanse openbare aanklager, de voormalige maffiajager An na Canepa, baseerde op die in formatie haar aanklacht: de VolxTheaterKaravaan was een criminele organisatie en maakte deel uit van de groep anarchis ten het Zwarte Blok Het proces was volgens het weekblad een farce. De acteurs die deel uitmaken van het Thea ter werden daarom met hand boeien en metalen staven de rechtszaal binnengeleid. Als be wijsmateriaal voor de connectie met het Zwarte Blok had de aanklager zwarte kledingstuk ken als ijsmutsen, balaclavas en bh's meegenomen. De tolk die de verdachten aanvankelijk kre gen toegewezen sprak geen Duits. Uit vrijgegeven politiedossiers bleek ook dat de Italianen infor matie hadden die uitsluitend door het Oostenrijkse ministe rie van Binnenlandse Zaken verstrekt kon zijn. De Oostenrijkse oppositie eist nu opheldering van Strasser en Ferrero-Waldner en, indien no dig, een parlementair onder zoek. GPD BUENOS AIRES - Een voorma lig marineofficier en folteraar van het Argentijnse militaire re gime, Alfredo Astiz, is gisteren vrijgelaten kort nadat justitie had besloten hem toch niet uit te leveren. Italië en Frankrijk hadden om aanhouding en uitlevering van ex-kapitein Astiz gevraagd. Ar gentinië houdt volgens minister Giavarini van Buitenlandse Za ken echter vast aan het beginsel dat misdaden moeten worden vervolgd in het land waarin ze zijn begaan. Italië wilde Astiz berechten wegens vermeende betrokkenheid bij de ontvoe ring, marteling en verdwijning van drie Italiaanse Argentijnen. In Frankrijk is Astiz al bij ver stek veroordeeld wegens de ont voering en verdwijning van twee Franse geestelijken. Astiz had zich op 1 juli bij justi tie gemeld toen de verzoeken tot uitlevering binnenkwamen. Hij geldt als een van de hoofdver antwoordelijken voor de folte ringen die geschiedden in de be rucht geworden Esma, de Werktuigbouwkundige School van de Marine in Buenos Aires. Daar zijn meer dan vijfduizend mensen, volgens sommige schattingen dertigduizend, ver dwenen tijdens de militaire dic tatuur (1976-1983). Berechting van Astiz in Argen tinië is vrijwel onmogelijk. Er zijn in 1986 en 1987 verschillen de wetten uitgevaardigd die mi litairen van lagere rang tegen rechtsvervolging wegens men senrechtenschendingen be schermen. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5