Boeren mogen resten gif opmaken Gezellige zaterdagbij lage op band #3 PZC Maria Hemelvaart zorgt voor topdrukte Vervoersbedrijf Darvi verkoopt touringcartak 19 Minister Pronk wil bestrijdingsmiddelen drie maanden gedogen Eerste repetitie Grootkoor Zeeland Veel mosselzaad in Oosterschelde Geen campers bij boer Colijnsplaat Boetes bij snelheidscontroles Bijtende vloeistof vernielt auto Vlissinger krijgt zestien maanden cel voor ontucht Dief krijgt straf van zes weken Jaar achter de tralies voor poging tot doodslag donderdag 16 augustus 2001 doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Boeren kunnen de zestien bestrijdingsmiddelen die vorige week plotseling wer den verboden, nog drie maan den ongestoord gebruiken. Als ze bij een eerste controle tegen de lamp lopen, moeten ze bin nen die termijn de bestrijdings middelen afgevoerd hebben. Pas dan krijgen ze een proces verbaal. Minister Pronk van Milieu heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer, waar een spoeddebat plaatsvond over de bestrij dingsmiddelen. Voor een officiële opgebruiktermijn ziet de regering geen wettelijke mo gelijkheden. Met de 'soepele controle' wordt wel een niet-of- ficiële opgebruiktermijn gecre- eerd. Vertegenwoordigers van de groothandel in bestrijdings middelen, die bij het Kamerde bat aanwezig waren, noteerden de opmerking van Pronk vol en thousiasme. Het gebruik van de middelen, waarin zes stoffen zitten, is feitelijk tot einde teelt seizoen verzekerd. Kamerleden van CDA. WD, SGP, ChristenUnie en ook D66 pleitten voor een officiële over bruggingsregeling, maar zij kregen bij staatssecretaris Fa- ber geen voet aan de grond. De fabrikanten hadden de moge- (Advertentie) Znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Doodgoed boerenopera over varkens pest en MKZ 30 31 aug en 1 sept 20.00 u. 12,50 Statenzaal Abdij Middel burg lijkheid de landbouwkundige onmisbaarheid van de zestien middelen aan te tonen. Die kans hebben ze voorbij laten gaan door onvolledige onderzoeks gegevens in te dienen, consta teerde de bewindsvrouwe. Zij voelde er niets voor nog een overbruggingsregeling te ma ken, omdat dit wettelijk niet kan. Bovendien staan de be strijdingsmiddelen al sinds 1990 op een voorlopige lijst, om dat ze erg milieuschadelijk zijn. Voor CDA, VVD. SGP, Chris tenUnie en D66 weegt zwaar dat deze bestrijdingsmiddelen in veel Europese landen nog wel zijn toegestaan. Er is sprake van oneerlijke concurrentieverhou dingen. Teelten dreigen uit Ne derland verdwijnen, terwijl die elders kunnen blijven. Pas met een Europese beoordeling van bestrijdingsmiddelen, die in 2007 rond moet zijn, verandert dat, al kunnen lidstaten dan nog aanvullende eisen stellen. Voorlopers Minister Pronk gaf aan dat Ne derland niet bij de voorlopers in Europa zit. Scandinavische landen gaan verder, zuidelijke landen stellen minder strenge criteria. Nederland zit op de zelfde lijn als Duitsland en En geland. Voorzitter T. van der Wees van de Nederlandse Stichting voor Fytofarmacie (Nefyto) bestreed dat. De eisen in Nederland zijn strenger dan de Europese. De belangenorganisatie van de in dustrie had gerekend op enige souplesse bij de beoordeling van de zestien middelen, maar 'het College Toelating Bestrijdings middelen is doodsbang voor ju ridische procedures van de na tuur- en milieubeweging', aldus Van der Wees. CD A-Kamerlid A. van Ardenne kondigde aan begin september, als de Kamer terug is van reces, de kwestie opnieuw aan de orde te zullen stellen. Zij wil er als nog een officiële overbrug gingsregeling uit proberen te slepen. door Ben Jansen VLISSINGEN - De combinatie van tropische temperaturen en een feestdag in België hebben gisteren voor topdrukte aan de Zeeuwse stranden gezorgd. Ver scheidene exploitanten van strandpaviljoens gewaagden van een uitstekende klandizie. „Het seizoenrecord hebben we niet gehaald, maar het was zon der meer een van de betere da gen deze zomer", verklaarde een medewerker van strandpavil joen De Zeemeeuw in Cadzand. Dat records ongebroken bleven, had waarschijnlijk te maken met het feit dat de basisschool vakanties in Zuid-Nederland zijn afgelopen. Temperaturen boven 25 graden lokken door gaans grote aantallen Zeeuwse en Brabantse dagrecreanten naar de stranden. Die stroom bleef - voor zo ver het gezinnen met kinderen in de basisschool leeftijd betreft - achterwege. Opvallend groot was het aantal Belgische nummerborden op de wegen die naar de kust voeren. Maria Hemelvaart (15 augustus is in België nog steeds een feestdag. Door het einde van de schoolva kanties deze zich in Zeeland geen toestanden voor zoals in Noord-Holland. Het strand bij Castricum lag zo vol dat de poli tie dagjesmensen die er naar toe wilden, naar andere stranden moet leiden Gistermiddag stonden in de buurt van Zand- voort en Badhoevedorp nog steeds files richting strand. Op de Zeeuwse wegen was het 's Strandgangers bij Dishoek aanvaarden de thuisreis. morgens druk Dat leidde, bij voorbeeld bij de Vlaketunnel, bij Goes, bij de Zandkreekdam, bij Middelburg en bij Vlissin- gen, af en toe tot opstoppingen. Voor ondernemers in de sector van recreatie en toerisme kwam de drukte van dinsdag en giste ren als een welkome aanvulling op het hoogseizoen. Camping De Schotsman in Kamperland zag de bezetting in enkele dagen tijd van 60 naar 65 procent stij gen dankzij kampeerders die het mooie weer aangrepen voor een korte vakantie in Zeeland. De strandpaviljoens beleefden hoogtijdagen. Een medewerk- foto Ruben Oreel ster van strandpaviljoen De Zomerzon in Renesse had gis termiddag geen tijd om via de telefoon toe te lichten hoe druk het was: „Bel straks maar terug; het is nu veel te druk. VLISSINGEN - Het Grootkoor Zeeland, waarin ruim 250 mannen en vrouwen uit de hele provincie zingen, begint don derdag 23 augustus met de eerste repetitie voor het najaars project dat in het teken staat van klassieke koorwerken en musicalfragmenten. Onder leiding van dirigent Nan van Groeningen worden zes repetities gehouden in de Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Middelburg. Tijdens de eerste bijeenkomst krijgen alle koorleden een koorboek met daarin alle bladmuziek en een studiecassette met daarop de eigen stempartij, zodat zij ook thuis kunnen studeren. Het concert vindt plaats op 23 oktober in de Nieuwe Kerk in Middelburg samen met The Young Krakow Philharmonic dat voor een toemee met de Nederlandse Grootkoren overkomt uit Polen Het jeugdorkest bestaat uit vijftig jonge musici. YERSEKE - In de Oosterschelde ligt uitzonderlijk veel mos selzaad. Dat zegt onderzoeker M. van Stralen die afgelopen week de hoeveelheden heeft geïnventariseerd. Sinds 1986, toen hij met dit werk begon, heeft hij nooit zoveel mosselzaad in de Oosterschelde gesignaleerd. In 1996 lag er een mooie mosselzaadbank voor Colijnsplaat, bij de Vuil baard. Dat was het enige in al die jaren. Waarom er dit jaar zoveel ligt, is een wetenschappelijk raad sel, aldus Van Stralen. Na strenge winters volgt meestal een succesvol mosselzaadjaar. De winter 2000-2001 was eerder zacht. Hoeveel mosselzaad er precies ligt. moet Van Stralen nog uitrekenen. Het is naar zijn mening zaak snel met de vis serij te beginnen, omdat er vrij veel zeesterren zitten. Die kun nen op mosselzaadbanken behoorlijk huishouden. Volgende week vindt de mosselzaadinventarisatie in de Waddenzee plaats. Ook daar komen positieve geluiden vandaan. COLIJNSPLAAT - Ondernemer M. de Regt in Colijnsplaat kan voorlopig geen camperstandplaatsen realiseren bij zijn bedrijf, dat een mengeling is van natuurbeheer, recreatiebe- drijf en een agrarische onderneming. Het Bestemmingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Noord-Beveland staat dat niet toe. Ook pogingen van De Regt om een ganzengedooggebied te realiseren lijken gedoemd te mislukken omdat een subsidie daarvoor voorlopig niet doorgaat. Overigens is de gemeente Noprd-Beveland wel van plan om bij de eerste herziening van het Bestemmingsplan Landelijk Gebied te bekijken of er mo gelijkheden te scheppen zijn voor camperstandplaatsen. Die herziening laat echter nog op zich wachten. Tot die tijd moet De Regt zijn grond agrarisch gebruiken. MIDDELBURG - Bij snelheidscontroles op Walcheren heeft de politie gisteren 157 bestuurders betrapt op te snel rijden. Er werd gecontroleerd op de Roosjesweg in Domburg en in Middelburg op Klein Vlaanderen en de Schroeweg. Vooral op de laatste route werd door veel automobilisten te snel gere den. Tussen tien over half zeven en half negen betrapte de po litie 119 mensen. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van dins dag op woensdag een personenauto vernield, die geparkeerd stond aan de Prinsenlaan in Middelburg. Op de auto was een bijtende vloeistof gegooid. Hoe groot de schade bedraagt, is onbekend. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een37-jari- ge Vlissinger veroordeeld we gens ontucht met een minderja rig meisje. De man moet een celstraf uitzitten van zestien maanden. Bovendien moet hij een schadevergoeding betalen Van 2500 gulden. Het seksueel misbruik heeft zich afgespeeld tussen oktober 1998 en feburari 2001. De man was al vijf jaar de oppas van het meisje. Hij heeft haar meerdere keren onzedelijk betast. Omdat hij daarmee een vertrouwensre latie heeft geschonden, tilde de officier van justitie zwaar aan het vergrijp. De rechtbank nam de eis van het openbaar ministerie niet hele maal over. De Vlissinger is wel iswaar een celstraf van ander half jaar opgelegd, maar twee daarvan zijn voorwaardelijk. Als hij binnen twee jaar nog eens wordt betrapt, moet hij ook die maanden uitzitten. De schadeclaim Q cle moeder Van het meisje had ingediend (5000 gulden), was door de offi cier van justitie al gehalveerd. Hij vond het bedrag te hoog om dat het slachtoffer nu nog geen enkel spoor van psychische klachten vertoont. De recht bank heeft besloten de claim van 2500 gulden toe te wijzen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 33-jarige drugsverslaafde Vlissinger tot twaalf weken ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De Vlissinger stond terecht voor een winkel diefstal en een autokraak. Ver der is hij verplicht contact met het ZCAD te houden. De verslaafde stal samen met een 80-jarige vrouw op 30 de cember 2000 een zak aardappe len en flessen wijn bij Albert Heijn in Vlissingen. Toen hij op juli van dit jaar in Vlissingen een radio-cd speler uit een auto probeerde te weg te halen, werd hij op heterdaad betrapt. De verdachte zei te willen afkic ken, maar daar had de politie rechter weinig vertrouwen in, évenals officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. Hij bad twee maanden cel geëist. Raadsvrouw W. Tiggelaar stelde dat haar cliënt schoon schip wilde maken. Ze pleitte voor dienstverlening, maar dat acht te de officier zinloos. Het cement van de samenleving worden ze genoemd, de meer dan drie miljoen Nederlandse vrijwilligers. Het kaarten huis van de maatschappij staat bij de gratie van de vrijwilliger in de zorg, de sport, het onderwijs of waar dan ook. In Zeeland zijn er meer dan 110.000 actief, dertig procent van de bevolking. Dit jaar zs het Internationaal Jaar van de Vrijwilliger. Om ze eens lekker in het zonnetje te zetten. Want het vrijwïlli- gersiverk staat onder druk, ook in Zee land. Er zijn te weinig vrijwilligers, ze zijn oud en ze geven er eerder dan vroe ger de brui aan. Maar ze bestaan nog wel degelijk. De PZC portretteert twee keer in de week Zeeuwse vrijwilligers. Van daag: Margreet Meulmeester, samen steller krant voor blinden en slechtzien den. 2 O O 1 (V Intornotlonnnl J„nr Oy v.n vrljwin.o-r- Nj- Vrijwilliger Margreet Meulmeester, samensteller/presentator gesproken krant Ons Zeeland en de Zeeuwse Babbelaar Woonplaats Middelburg Leeftijd 53 Aantal uren vrijwilligerswerk 16 uur per maand Doet dit sinds 1973 Leuk Bovenop het nieuws Werken in eigen tijd Minder leuk Niks Nog ander vrijwilligerswerk? Hand- en spandiensten voor minderheden en asielzoekers Betaald werk? Zorgcoördinator op basisschool (32 uur) Margreet Meulmeester stelt de Zeeuwse Babbelaar, een soort gesproken zaterdagbijlage voor blinden en slechtzienden, sa men en spreekt hem wel eens in. /TargreetMeulmeesters tafel ligt he- XVLlemaal vol met A4-tjes. Daarop heeft ze stukjes uit de krant geplakt. Op elk papiertje één artikeltje Dat wordt de nieuwe Ons Zeeland, de gesproken krant voor blinden en slechtziendenZe verzamelt het nieuws uit de PZC en de lokale Zeeuwse krantjes. Dat doet ze nu als invaller omdat het vakantie is. Nor maal werkt ze uitsluitend voor die andere gesproken krant, de Zeeuwse Babbelaar. Dat noemt ze de gezellige tegenhanger van een zaterdagbijlage van de krant. Die stelt ze samen en spreekt ze af en toe in. Ze zit er vanaf het prille begin bij. Ze waren in 1966 met een clubje mensen met Radio Walcheren begonnen. Eerst in het ziekenhuis, de gevangenis, later ook in verpleeghuizen. Als een olievlek uitgebreid zoals dat heet. Toen klopte de Contactcommissie Zeeland van vi sueel gehandicapten bij hen aan. Of ze er niet voor voelden een krant te ma ken? Ja dus. Ze ziet de krant als een stukje emanci patie van blinden. Die hadden immers alleen de radio. Of ze waren aangewe zen op huisgenoten die wilden voorle zen, en dat is toch vervelend. Nu waren er wel wat kranten die hun nieuws op cassette zetten, maar dat waren alleen landelijke kranten. En blinden en slechtzienden waren natuurlijk ook ge ïnteresseerd in regionaal nieuws. Dus werd Ons Zeeland de eerste provinciale gesproken krant in Nederland. Ons Zeeland en de Zeeuwse Babbelaar wor den met z'n tweeën ingesproken. Ze weet nog dat dat in het begin enorm veel tijd kostte. Bij elke fout moest de band worden gestopt om een zin terug te spoelen en het opnieuw te proberen. Dat gebeurt nog steeds wel maar veel minder vaak dan in het begin natuur lijk. Eerst was er alleen de krant Maar na twee jaar ontstond er behoefte aan wat langers. Ze had het idee dat ze de lezers - ze heeft het over lezers, geen luiste raars - tekort deed. Want er stonden ook zo veel leuke langere artikelen in de krant. En ze hoorde van lezers dat er be hoefte was aan meer achtergrondinfor matie, Daar was in Ons Zeeland geen plaats voor. Want als je het ene itempje langer maakt, moet de rest korter Dus ont stond de Zeeuwse Babbelaar. Die naam kwam van een lezer, ze hadden er een wedstrijd van gemaakt wie de leukste naam kon bedenken. De band met de lezers is grootZe krijgt met elke kerst toch zeker dertig, veertig kaarten van lezers die ze de Zeeuwse Babbelaar voorleest. Hier hebben we een prachtige kaart met een zwaan erop uit Lunteren. Ik zie het al, hij isvanJan- neke die de groeten wil doen. Vroeger bestond er een echte lezersraad die ook wel wat in de melk had te brokkelen. Die kon zeggen dat die en die wat lang- foto Ruben Oreel zamer moest voorlezen en die juist wat sneller. Toen Omroep Zeeland begon uit te zen den, waren er vrijwilligers die ermee wilden stoppenZe vroegen zich af of de mensen de gesproken krant nog wel wilden. Zij wilde gewoon doorgaan. Want het sterke punt van haar krant is dat mensen het op een zelf gekozen mo ment kunnen lezen. En dat is ook wel gebleken, want aan de komst van de omroep hebben ze geen lezers verloren. Het komt sowieso ook bijna nooit voor dat abonnees afhaken. Of het moet zijn dat ze overlijden. Er zijn zo'n driehon derd abonnees, maar ze denkt dat het aantal lezers wel op zeshonderd ligt. Want er zitten ook tehuizen bij die de krant op vrijdag van negen tot tien uur op de huisradio laten horen. Of die de bejaarden in een ruimte naar de krant laten luisteren. Ze doet dit al 28 jaar, maar ze doet het nog steeds met veel plezier. Er zijn wel eens tijden geweest dat het haar alle maal te veel werd. Studie, kinderen die veel tijd kostten en dan ook nog eens de Babbelaar Maar ze heeft het nooit op gegeven. Ze ziet het ook als een vorm van ontspanning. Haar motto is: als je iets doet, doe het dan goed. En dat doet ze dan lang. Net als haar man, die al meer dan dertig jaar bij het Rode Kruis is, Ze zijn ook al weer bijna dertig jaar getrouwd. Ze is gewoon erg honkvast. Roelf Reinders door Jeffrey Kutterink BERGEN OP ZOOM - Verv oers bedrijf Darvi bv uit Bergen op Zoom verkoopt per 1 september de touringcaractiviteiten aan Zeebra (Zeeland Brabant) tours. Het bedrijf ziet zich ge noodzaakt de bussen weg te doen vanwege het wegvallen van het personeelsvervoer voor Fokker in Woensdrecht en het leerlingenvervoer voor het Cal vijncoilege in Goes. De tien chauffeurs stappen over naar het nieuwe bedrijf. Darvi richtte zich tot nu toe op drie kernactiviteiten: transport, verhuizen van bedrijven en par ticulieren en het vervoer van leerlingen en personeel met tou ringcars. Er werken in totaal 100 mensen. Het bedrijf is de laatste jaren vooral groot geworden door transport en verhuizen. Darvi heeft 70 vrachtwagens rondrijden (voornamelijk in de Benelux). Verder bezit het bedrijf nog tien touringcars waarmee het voor namelijk het vervoer verzorgde van leerlingen van het Goese Calvijncoilege en de werkne mers van Fokker in Woens drecht. „Toen dat bedrijf een aantal jaar geleden in handen kwam van Stork werd besloten het personeelsvervoer anders te re gelen", zegt bedrijfsleider C. Timmermans van Darvi. „Dat is bij ons als een klap aangeko men, want we waren ineens twaalf bussen kwijt Daar bo venop kwam onlangs het besluit van het Calvijncoilege om de leerlingen vanaf het nieuwe schooljaar niet meer te laten vervoeren met onze touringcars Dat scheelt tien bussen per dag." Overnamepartner Darvi moest daarom op zoek naar een overnamepartner. Timmermans: „We hebben daarbij wel als eis gesteld dat al le chauffeurs in dienst konden komen van de nieuwe onderne ming Ook de geboekte op drachten moesten gegaran deerd zijn. Zeebra Tours is een nieuw bedrijf dat is opgericht door J. Vreugdenhil. De nieuwe eigenaar heeft tien jaar geleden zijn touringcarbedrijf verkocht aan de HTM, maar wilde weel een nieuwe onderneming op starten." Zeebra vestigt zich tijdelijk in een pand iets verderop bij Dar vi, maar zoekt nog naar een definitieve plek. Hoewel Tim mermans het in de tijd gezien treurig vindt om afscheid te ne men van de touringcaractivitei ten, is het economisch volgens hem goed dat er nieuw leven in het bedrijfsonderdeel wordt ge blazen. De Dinteloordse Auto Rij Ver huur Inrichting ontstond in 1887. Beginjaren twintig open de het bedrijf een vestiging in Bergen op zoom. Dependances staan in Dinteloord en Putters- hoek. MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Sluiskil moet een jaar celstraf uitzitten omdat hij in april vorig jaar heeft gepro beerd zijn vriendin om het leven te brengen. De rechtbank in Middelburg heeft hem boven dien onder toezicht van de re classering gesteld. Nadat hij zijn vriendin had be trapt met een vriend, kneep de man haar keel dicht. Hij ver klaarde dat hij niet meer wist wat hij deed, het zag hem zwart voor de ogen Zijn advocaat merkte daarbij op dat volgens een rapport van de reclassering ook de vrouw 'een felle partner' was, die zijn cliënt ook sloeg. De officier van de justitie eiste twee weken geleden deson danks een jaar gevangenisstraf. Voor hem speelde een rol dat ge weld achter de voordeur te vaak in de doofpot wordt gestopt om dat de partners voor de kinderen met elkaar verder willen. Hij zei dat dat geen vrijbrief voor de dader mag zijn. De rechtbank veroordeelde de man conform de eis van het openbaar ministerie tot een jaar cel. Bovendien heeft de man een voorwaardelijke gevangenis straf vaneen half jaar gekregen. De Sluiskillenaar is in het verle den ook al eens veroordeeld voor mishandeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57