Van der Hoofd lijsttrekker VVD PZC Hollestelle terug aan Grote Boomdijk PZC Beelden lijden onder vernielzucht Muziek rode draad op Reynaertfeesten Provincie positief over Oost-Zeeuws-Vlaamse visie werkgelegenheid Rest van de kieslijst voor Kanaalzonegemeente nog niet opgesteld Expositie van keramiek Poolse kinderen in Axel 17 Aardappel in uitlaat Man steelt auto met sleutels Autokraak Renesse Boete voor wapenbezit Werkstraf voor gooien met rotje Weigeren blaastest bestraft donderdag 16 augustus 2001 doorRené Hoonhorst TERNEUZEN-DeTerneuzense wethouder K. van der Hoofd voert de VVD-kieslijst voor de nieuwe fusiegemeente in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen aan. Zijn Sasse collega R. Noët bezet de tweede plaats en het Axelse raadslid J. Wijnacker staat op nummer drie. De verkiezingscommissie moet nog met haar werk beginnen en de algemene ledenvergadering moet de concept-kieslijst uit eindelijk goedkeuren, bena drukt voorzitter W. Aper van de WD-afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Maar hij geeft toe dat het logisch lijkt dat de ge noemde personen de eerste drie plaatsen innemen op de lijst voor de raadsverkiezingen van eind volgend jaar. Temeer daar de Zeeuws-Vlaamse liberalen, net als de meeste politieke par tijen, tot nu toe weinig aantrek kingskracht op jongeren uitoe fenen. Nieuwe sterren staan nog niet te trappelen om de bestuur dershamers van de oude rotten over te nemen. Periode Ook Van der Hoofd beklem toont dat de liberale leden be slissen. Hij voegt er aan toe dat 'in theorie' de kans blijft be staan dat zich het komende jaar nieuwe kandidaat-bestuurders aanmelden. (Advertentie) Laïs met band in de open lucht 31 aug 21.30 u. 17,50 Abdijplein Middelburg AXEL - In de Axelse biblio theek is tot zaterdag 29 septem ber een keramiekexpositie te zien. De tentoonstelling is bijzonder omdat de werken al lemaal zijn gemaakt door ver standelijk gehandicapte kinde ren uit Polen. In twee vitrinekasten zijn onge veer 25 objecten te zien als bloempotten, vaasjes, potjes met-deksel en beeldjes in de vorm van een slak of een vis. Ook zijn er keramiek werken voor aan de wand te zien. Alle objecten zijn zorgvuldig ge verfd en geglazuurd. De kinderen zijn allemaal leer lingen van de werkplaats Uni- kat in het Poolse Katowice. De werkplaats, de enige in zijn soort in Polen, is opgericht in 1994 en biedt verstandelijk gehandicapten een kans tot ver dere ontwikkeling en later mis schien deelname aan het ar beidsproces. De tentoonstelling is een initiatief van Omnium, het commercieel-cultureel cen trum Nederland-Polen De expositie is te bezichtigen tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Maar Van der Hoofd (55) beves tigt wel dat hij nog graag een periode zou doorgaan als wet houder van de nieuwe Kanaal zonegemeente. Met Noët als tweede kandidaat-wethouder en Wijnacker als derde op de lijst zijn de drie huidige ge meenten vertegenwoordigd. „Persoonlijk zou ik het prachtig vinden om nog een periode wet houder te zijn en tegelijkertijd nieuwe jongere kandidaten, die dan in de raad moeten worden gekozen, op te leiden voor de verkiezingen van 2006. Of het ook zo ver komt, is afhankelijk van de keus van onze leden en daarna natuurlijk ook van de kiezers in de nieuwe gemeente", betoogt de Terneuzense wet houder. Axelaar Wijnacker kan zich persoonlijk ook vinden in de in formele eerste drie van de toe komstige kandidatenlijst. De Axelse oude getrouwen P. Apers (lijstduwer) en L. den Doelder- van de Voorde zijn niet in voor een hoge plaats op de lijst en Wijnacker vindt het 'logisch' dat de zittende wethouders Van der Hoofd en Noët de eerste plaatsen bezetten. P. Snoodijk richtte bij de vorige verkiezin gen samen met een aantal ande re oud-WD'ers de partij Ge meentebelangen Groot Axel op. Hij inventariseert eerst de mo gelijkheid om met Gemeentebe langen Groot Sas en eventueel de Teneuzense Onafhankelijke Partij samen te gaan. ,,Ik ben nog wel lid van de landelijke WD, dus ik kan altijd nog eens bekijken of ik me bij de nieuwe fractie kan aansluiten." Oost De (troef)kaarten van de VVD in de nieuwe Kanaalzonegemeen te lijken geschud, maar in de nieuwe Oost-Zeeuws-Vlaamse fusiegemeente, dat onder de zelfde afdeling valt, is nog niets duidelijk. In wandelgangen tot ver buiten Hulst en Hontenisse zoemde de laatste weken de naam van R. Roctus uit Kloos- terzande rond. De zoon van de Hontenisser wethouder zou de kar in het oosten moeten gaan trekken. Roctus zelf zegt dat hij 'zeker in het begin' wat op de achter grond wil blijven. Als lid van het afdelingsbestuur en lid van een verkiezingscommissie kan hij niet eens op de kieslijst voor de gemeenteraad komen, stelt hij met nadruk. Vader A. Roctus bezweert overigens dat 'zijn' partij Algemeen Belang ook in de nieuwe gemeente straks mee wil blijven doen en zich in geen geval aan de WD zal uitleveren. Blijven de Hulster coryfeeën W. Kaijser (wethouder) en R. van Haperen (fractievoorzitter) over. Ook zij verschuilen zich achter de wensen van de leden, die zij te allen tijde moeten res pecteren. Maar beiden laten weten dat ze bi] de volgende verkiezingen nog van de partij willen zijn. Kaijser liet de laat ste jaren meerdere keren door schemeren dat hij het bij de overgang naar een nieuwe gemeente voor gezien wilde houden. Maar nu zegt de wethouder: „Ga er voorlopig maar vanuit dat ik me heb aangemeld voor een nieuwe periode." door Edy de Witte HULST - Muziek loopt als een rode draad door het programma van de Reynaertfeesten, die van vrijdag 24 tot en met zondag 26 augustus in Hulst gehouden worden. De Koninklijke Stede lijke Harmonie viert met een programma voor jong en oud in haar tweehonderdjarig be staan. De harmonie opent vrijdag avond het feest in een grote tent op de Markt. Zaterdagmorgen veilt ze vervolgens om 10.00 uur gebruiksvoorwerpen en unieke curiosa. Om 13.00 uur begint het amusementsprogramma 'kids 4 fun'. Bij dit twee uur du rend spektakel kunnen de kin deren zingen, hossen, en dansen Verder is er een groot muziek festival met korpsen uit de re gio. Zondag begint met een muzika le brunch. Om 14.00 uur presen- door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Gedepu teerde Staten denken construc tief mee met de plannen die Hulst en Hontenisse uitwerken voor de sociaal-economische ontwikkeling van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De Oost- Zeeuws-Vlaamse bestuurders kregen de indruk dat de gedepu teerden 'waardering' hadden voor hun initiatieven om werk gelegenheid voor de toekomst veilig te stellen. Dat zei voorzitter A Vogelaar van de stuurgroep herindeling Hulst-Hontenisse gisteren na afloop van het overleg met het dagelijks bestuur van de pro vincie. De colleges van Hulst en Hontenisse bespraken met GS de grote lijnen van de plannen die ze voor de komende jaren hebben. De gedeputeerden lie ten zich weliswaar niet uit over alle ins en outs van de plannen, maar ze voelden zich ook niet geroepen het enthousiasme van de Oost-Zeeuws-Vlaamse be stuurders af te remmen, meldde Vogelaar desgevraagd. De Hontenisser burgemeester hield, net als de overige lokale teren zich weer regionale korp sen. Het vertier in de binnenstad begint vrijdagavond met een ca baretvoorstelling op de Vis markt. Dit programma wordt zaterdagmiddag herhaald. De traditionele rommelmarkt wordt zaterdag en zondag ge houden op het 's Gravenhof- plein. Rond de basiliek staan in het weekend kramen voor de antiek-, boeken- en cu- riosamarkt. Plaatselijke mid denstanders en ambulante han delaren staan met kraampjes in de binnenstad. Muziekliefheb bers kunnen ook terecht op het Cornelis de Vosplein. Aan de Stationsweg vaart scheepsmodelbouwvereniging Enterprise beide dagen met mo- delboten in de buitenvest. Mo delvliegclub Alpha vult het luchtruim. Met verder onder meer de motorclub, oude leger voertuigen en tractoren en mo delvrachtauto's is er veel tezien. bestuurders, een goed gevoel over aan het gesprek met het provinciaal college. „Het is na tuurlijk niet zo dat GS nu al ak koord zijn met alle ideeën, maar ze hebben zeer aandachtig ge luisterd." Het gemeentebestuur van Hontenisse verwacht bin nen enkele weken het definitie ve plan binnen te hebben voor de ontwikkeling van het gebied op en om het veerplein, waaron der het plan 'Kloosterzande aan zee'. In een eerder stadium lie ten individuele gedeputeerden nog wel eens weten dat Honte nisse het ambitieniveau niet al te hoog moet leggen. Voor hon derden recreatiebungalows zou bijvoorbeeld geen plaats zijn in de groene long van Zeeuws- Vlaanderen. De gedeputeerden lieten giste ren volgens Vogelaar niet weten of ze de plannen haalbaar ach ten. „Maar ze hebben ook niet gezegd 'gooi al die rapporten maar in de prullenbak'. GS zijn geïnteresseerd in alle plannen die in Hontenisse en Hulst wor den uitgebroed en bleken ook echt oor te hebben voor de spe cifieke eisen voor het dag- en verblijfstoerisme in Hontenisse en het kooptoerisme in Hulst." TERNEUZEN - Onbekenden hebben een aardappel in een uitlaat van een personenauto gestopt die geparkeerd stond aan de Jan van Rompustraat in Terneuzen. Toen de eigenaar er gistermiddag een eindje mee had gereden, hoorde hij een raar geluid onder zijn auto. Toen hij stopte, ontdekte hij de aardappel in zijn uitlaat. De uitlaat is hierdoor totaal ver nield. Het schadebedrag is niet bekend. HULST - Een 43-jarige Vlissinger is gistermiddag aangehou den in een gestolen auto. De man was in het bezit gekomen van de auto door afgelopen zondagmorgen de autosleutels van een 47-jarige inwoonster van Hulst weg te nemen uit een sportcomplex aan de Hulster Kreekzoom. De Vlissinger nam ook ondergoed van de vrouw en haar kinderen mee uit de kleedkamer. De man heeft inmiddels bekend. redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A, M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P-1. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Iemand heeft zich behoorlijk wat moeite getroost om één van de zes ganzen mee te nemen. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen lijdt momenteel onder een heuse -weliswaar kleine- beeldenstorm. In de afgelopen weken waren in Ter- neuzen en Hulst diverse beel den en kunstwerken het doel wit van vernielingen, waarbij in enkele gevallen onherstel bare schade werd aangericht. In Hulst werd bijna een maand geleden een van de zes ganzen, die deel uitmaken van het beeld Als devos passie preekt... van de Vlaamse kunstenaar Chris Ferket, van zijn sokkel gerukt. Op het Stadhuisplein in Terneuzen werd enkele we ken geleden een staf afgebro ken van het beeld Reynaert De Zelfgenoegzame van dezelfde kunstenaar, waarmee vervol gens een ruit van het stadskan toor werd ingegooid. „En daar is het helaas niet bij gebleven", zegt cultuurambte naar Cees van Dorst uit Ter- neuzen. „Het voorlopige dieptepunt werd eergisteren bereikt met de vernieling van een beeld van Eric de Pauw." Het beeld van deze Gentse kunstenaar, een wit stenen vrouwentorso van 1,70 meter, stond in het kader van de kunstbeeldenroute tentoonge steld op de Scheldeboulevard. Een gedeelte van de beelden op deze route staat ook op het Stadhuisplein. De eerste editie van de beeldenroute was vorig jaar ook regelmatig het doel wit van vernielzucht. Drie beelden van Ferket hepen toen forse schade op. Ook de strop aan de galg waar de raaf Tiece- lyn bovenop zit, een beeld van Hulstenaar Ronny Ivens, moest het diverse malen ont gelden. Volgens Van Dorst en de onfor tuinlijke Ferket, behalve kun stenaar ook samensteller van de kunstbeeldenroute, leren ervaringen elders dat Zeeuws- Vlaanderen er wat betreft ver nielingen van kunstwerken in de openbare ruimte niet eens negatief uitspringt. „Hoewel ik de gepleegde vernielingen absoluut niet relativeer, ga ik uit van vandalisme door hoogstwaarschijnlijk jongelui, die zich bijvoorbeeld op weg naar huis na een avondje stap pen nog even wihen uitleven. Een manier van uitleven waar bij je overigens je vraagtekens kunt zetten", aldus Van Dorst. „Daarnaast denk ik dat een aantal mensen op jacht is naar trofeëen om thuis in de tuin te zetten of aan de muur te han gen. Daar willen ze veel moeite voor doen, want het is bij na on- mogelijk zo'n gans als in Hulst, met bronzen poten van drie centimeter doorsnede, zo maar los te slaan", voegt Ferket er aan toe. De recent gepleegde vernielingen vormen voor Fer ket geen aanleiding om initia tieven als de kunstbeeldenrou te op een laag pitje te zetten. Hij stelt dat de grote groep mensen, die dergelijke kunst uitingen op prijs stellen, niet de dupe mogen worden van de enkeling die er genoegen in schept dit plezier te vergallen. Ferket: „Daar mogen we nooit aan toegeven. Van alle kanten blijkt dat de mensen van de kunst genieten. Het zou verder een kaakslag betekenen voor de organisatie van de beelden route in Terneuzen. Die is ook altijd tiptop in orde." Maatregelen Ferket roept zijn collega-kun stenaars op om niet te wijken voor vandalisme, mede omdat ze tot het risico van het vak be horen. Een dergelijke oproep is vooralsnog niet besteed aan Eric de Pauw, die zegt niet te staan trappelen om een vol gende maal zijn werk in Ter neuzen te exposeren. Hoewel Ferket deze uitspraken be treurt, is hij evenals Van Dorst van mening dat er snel preven tieve maatregelen genomen moeten worden om de kansen op beschadiging van de kunst werken te verkleinen. Het plaatsen van camera's noemt Ferket een goede oplos sing. Ook een premie uitloven voor het aangeven van de da ders is volgens hem een optie. „Zeker in zo'n nachtelijk kliekje, dat waarschijnlijk niet zo trouw aan elkaar is", aldus Ferket. „Als uiterste mogelijk heid pleit ik voor een werkstraf in mijn atelier. Iemand die voor straf een maandje stenen heeft gehakt, raakt naar mijn stelli ge overtuiging nooit meer een beeld aan." door René van Stee OOSTBURG - Op een terrein aan de Grote Boomdijk tussen Oostburg en Aardenburg is gisteren begonnen met het herstel van de daar gelegen hollestelle. Dit is een drinkput voor koeien en schapen die in het verle den in buitendijkse gebieden werd aangelegd. Als sa mengesteld woord verwijst holle naar holte en stelle naar een vluchtplaats voor vee bij extreem hoog wa ter. In de holle wordt regenwater opgevangen voor de dieren. Het terrein waarop de hollestelle ligt, is eigendom van waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De werkzaamhe den worden in samenwerking met de Stichting Land schapsbeheer Zeeland uitgevoerd in het kader van het Project Cultuurhistorische elementen met na tuurwaarden. De kosten van het herstel bedragen ruim duizend gulden en worden deels gesubsidieerd en deels betaald door het waterschap. Om de ruim tien bij vijftien meter grote hollestelle aan de Grote Boomdijk in oorspronkelijke staat terug te brengen, moet de put waterdicht worden gemaakt. Hiertoe wordt de holte eerst met een graafmachine tot de oorspronkelijke diepte uitgediept, waarna de wanden met klei worden bekleed. De zware klei die hiervoor wordt gebruikt, komt uit de Aardenburgse Havenpolder en diende vroeger als grondstof voor de vervaardiging van bakstenen in de oude steenfabriek m Aardenburg. De herstelwerkzaamheden worden naar verwachting vandaag afgerond. Daarna is het de bedoeling dat de hollestelle aan de Grote Boomdijk weer een drinkput wordt voor de koeien van de pachter. RENESSE - Aan de Ramp weg in Renesee is gistermiddag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een gsm- telefoon en een portefeuille met geld, een rijbewijs, kentenbe- wijs en een identiteitskaart. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 35-jarige man uit Goes wegens wapen bezit conform de eis een boete van 300 gulden opgelegd Bij de Goesenaar werd 13 november vorig jaar een luchtdrukge weer, dat de gelijkenis vertoonde met een machinegeweer, aangetroffen. De verdachte vond het allemaal wat overtrok ken. De verdachte had het wapen in België gekocht met de bedoe ling om met het geweer op een schijf (kaart) te oefenen. „Als je in België wapens koopt moet je oppassen", waarschuwde offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. MIDDELBURG - Voor het gooien met vuurwerk is gisteren een 19-jarige Vlissinger door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De verdachte wierp 13 januari dit jaar in Vlissingen een rotje tegen een auto. Door de knal liep de auto schade op. Een ruit en een ruitenwisser wer den vernield. De man heeft inmiddels de schade van 917 gul den aan de gedupeerde eigenaar betaald. De Vlissinger ver telde het rotje zonder te kijken te hebben weggegooid. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Goes mocht gisteren niet mopperen met de uitspraak van de Middelburgse politie rechter. Normaal gesproken staat er op het weigeren van de blaastest een langdurige rijontzegging. Omdat zijn nieuwe baan dan op het spel zou komen te staan, week officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello van de richtlijnen af door van de negen maanden rijontzegging zes maanden voor waardelijk te eisen. De milde rijontzegging werd door de offi cier gecompenseerd met een hogere boete van 3000 gulden. De Goesenaar had 7 mei dit jaar in zijn woonplaats de blaastest geweigerd nadat hij in zijn auto werd aangehouden. Hij er kende gisteren bewust niet aan de ademtest te hebben meege werkt Raadsman E. Smit stelde ter compensatie van de boete een taakstraf voor, maar politierechter G van Unnik meende dat verdachte al enorm tegemoet was gekomen. Hij nam de eis van de officier over. -. v - >v^b.vv w, '"li; -I- Met een graafmachine wordt de hollestelle weer op oorspronkelijke diepte gebracht. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55