Stuurgroep schiet referendum af Onverklaarbare lichtflitsen boven Westerschelde Buurt bestrijdt bouw koffieshop via Hoge Raad Zandberg heeft eigen zweefmolen Lamswaarde viert Maria's hemelreis Actie tegen boetes Terneuzen slaat aan Bestuurders voelen niets voor volksraadpleging over naam nieuwe gemeente Combine in brand ZOMERCOLLECTIE Aanrijding op A59 eist leven Hoekenaar zeeuwse almanak Teambuilding door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waren het ufo's (Unidentified Flying Ob jects) of weerballonnen Het echtpaar De Voogd uit 's-Gra- venpolder zag dinsdagavond vanuit het zolderraam drie lichtflitsen, gedurende drie kwartier a een uur. Om niet voor gek versleten te worden, werden de beelden snel met een digitale camera vastge legd. Tjerk Westerterp van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft geen verklaring voor de lichtflitsen. Vanwege het warme weer sliep het echtpaar De Voogd met het zolderraam open. Boven de Westerschelde verschenen op eens drie lichtflitsen: links heel fel, de middelste knipperend en de rechter heel wazig. „Onge veer boven Ellewoutsdijk", zegt Ali. „Ze stonden er zeker drie kwartier. We hebben foto ^ge nomen, ze op de computer gezet en ze uitvergroot om ze iets dichterbij te halen. We hadden geen verrekijker of telelens."Ali dacht aanvankelijk aan weer ballonnen. „Aan ufo's dacht ik helemaal niet. Daar ben ik veel te nuchter voor." Volgens Tjerk Westerterp, die de foto's bestudeerde, zijn heel duidelijk drie lichtflitsen te zien. „Wat het precies is, kan ik heel moeilijk inschatten. Het zijn geen sterren of planeten. De dichtsbijzijnde ster staat 4,5 miljoen lichtjaar van ons van daan. Als ]e met een snelheid van 300.000 kilometer per se conde reist, ben je heen en terug negen jaar onderweg. Alleen ge dachten gaan sneller. Je hoeft maar aan een ster te denken of je zit er al op. Gewone ballonnen met zo'n bak eronder zijn het ook niet. Volgens mij krijg je 's avonds geen toestemming om over de Westerschelde te varen Toch zijn er ook meldingen ge weest van mensen die in het be gin van de avond verschillende van die luchtballonnen boven de Westerschelde hebben ge zien. In België stijgen zeer regelmatig luchtballonnen met passagiers in een mandje op. De waarne mingen hadden het over ballon nen die zich erg hoog in de lucht bevonden en zich zeer langzaam verplaatsten. Aangezien de lucht in dergelijke ballonnen met een grote brander warm wordt gehouden, zou dat de ver klaring voor de lichtflitsen kun nen zijn. Nuchter Westerterp („ik ben een nuchter mens") houdt het op ufo's. „Maar bewijzen kan ik natuur lijk ook niets." De Volkssterren wacht krijgt regelmatig meldin gen binnen van mensen die onverklaarbare objecten zien in de lucht. Vooral boven de Wes terschelde is het opvallend vaak raak. Westerterp zelf heeft ook twee maal 'iets' gezien in de lucht dat hij niet kon verklaren. „Je schrikt er wel van." Ali de Voogd is naar eigen zeggen niet geschrokken. „Ik dacht nergens aan." (Advertentie) züf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept [0118) 659 659 www.nazonierfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg door Sheila van Doorsselaer ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 16 augustus 2001 LAMSWAARDE - Een lang lint van ge lovigen trok gisteravond door de Jaco bus de Waalstraat in 'het heilige land' Lamswaarde op weg naar de kapel aan de Baudeloodijk. Allen in processie ter ere van Maria's hemelreis. Maria ten hemelopnemingwordt in Lamswaarde traditioneel gevierd met een korte gebedsdienst. De Paaskaars wordt aangestoken en er wórdt gebe den en gezongen ter ere van Onze Lieve Vrouw. Hoewel het niet druk was in de Corneliuskerk, is er toch elk jaar een vaste schare parochianen om het feest te vieren. Maria Hemelvaart, zoals het feest ook wordt genoemd, is bedoeld als zingeving. Maria is de mensen vooruit gereisd naar het uiteindelijke levens doel: met ziel en lichaam delen in de glorie van God. De verering van Maria is pas laat op gang gekomen. In de bijbel is er niks over terug te vinden. In de dienst werd dan ook in een lezing, de zogenaamde meditatie, de'vraag gesteld waar zij was toen Jezus, haar zoon, in de Hof was, toen hij met het kruis de berg opging en waarom zij niet als eerste naar het graf kwam en mocht ervaren dat haar zoon uit de dood was opgestaan. Nadat Ma ria Jezus had gebaard, verdween zij uit het zicht en de teksten van de bijbel. In Italië, Frankrijk en België is Maria ten hemelopneming een echte feestdag- ,dus ook een vrije dag. In de meeste Ne derlandse kerken wordt het feest echter de zondag voor of na 15 augustus ge vierd. Lamswaarde, maar ook bijvoor beeld Kloosterzande, zijn hier uitzon deringen op. Terwijl het in de Corneliuskerk lekker koel was, trokken de Belgen er op hun vrije dag op uit. In de koopstadjes Hulst en Sluis was het druk. Er stond gister middag zelfs een lange file tussen Aar denburg en Draaibrug. Rood-witte nummerborden aaneengesloten op weg naar een ontspannen dagje uit. Ook de mosselrestaurants in Philippine puil den uit. Terwijl de zuiderburen nog van de laat ste zonnestralen genoten op een terras je en aan Bacchus offerden, trok een stille processie door Lamswaarde. Gelovigen trokken gisteren traditioneel in processie door Lamswaarde om de ten hemelopneming van Maria te herdenken. foto Peter Nicolai doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De bevolking van Midden-Zeeuws-Vlaande ren mag zich niet in een referen dum uitspreken over de naam van de nieuwe Kanaalzone-ge meente. De Axelse PvdA-wethouder J. M. van Schaik had de stuur groep herindeling Midden- Zeeuws-Vlaanderen het voor stel gedaan om een volksraad pleging te houden, omdat dan de verbondenheid van de bevol king met de nieuwe gemeente een stuk groter zou kunnen zijn. Van Schaiks voorstel werd in het intergemeentelijk overleg besproken, maar afgedaan als 'niet haalbaar'. „Een referendum is niet aan de orde", zei stuurgroep voorzitter R. Barbé gisteren. „Je kunt niet voor elk onderwerp dat zich aandient de bevolking gaan vragen wat ze er van vinden of hoe ze eroverdenken. Datis niet te doen, om technisch-organisa- torische redenen en omdat het gewoon een kostbare zaak is. Verder zijn we van mening dat de naamgeving onlosmakelijk verbonden moet zijn aan het profiel van de nieuwe gemeente. Met het opstellen van dit profiel en de daarbij horende visie op het bestuur en de organisatie van de gemeente zij n we nog be zig. De studie van het NEI en Al- laert - de nota Terneuzen, dyna misch centrum in de Delta en de verwante nota's voor Sas en Ax el - zal voor het opstellen van die visie onze leidraad zijn. Medio oktober hopen we die visie ge reed te hebben" zei Barbé. Werknaam Het niet doorgaan van een volksraadpleging heeft ook te maken met tijd. De gemeenten kunnen de naam tijdens het her indelingsproces op vier momen ten kenbaar maken en/of vast stellen. Dat is voor 1 oktober, voordat het kabinet het wets voorstel voor de herindeling klaargemaakt heeft voor de Tweede Kamer en de Raad van State, voor eind december als de Raad van State zich over deher- indeling uitspreekt, via een amendement in de Tweede Ka mer; maar dan geven de ge meenten de uiteindelijke naam geving volledig in handen van de politiek en daar willen ze - zo zei Barbé - niet aan beginnen. De laatste gelegenheid is begin 2003: dan zou de nieuwe ge meenteraad zich over de naam kunnen uitspreken, maar dan moet de werknaam - gemeente Midden-Zeeuws-Vlaanderen - om wettelijke redenen nog een heel jaar gehanteerd worden. „Oktober is kort dag. Dat red den we niet. Daarom lijkt het ons wenselijk om eind dit jaar - als de Raad van State zich over de herindeling buigt - een ge schikte naam te hebben gevon den. Mogelijk schakelen we voor die naam nog externe des kundigen in of vragen we advies uit wetenschappelijke hoek, dat weten we nog niet. Wat we wel weten is dat we geen duur bu reau inhuren voor één of andere glossy toestand", zei Barbé. Barbé, die gistermiddag zelf wegwijs gemaakt werd op de di gitale snelweg, zei verder niets te voelen voor een prijsvraag over de naam via het net „Twin tig procent van de mensen heeft de beschikking over een inter- net-aansluiting en slechts een kwart van de mensen weet hoe ze ermee moeten omgaan. Dat betekent dat een kleine groep kan meedoen en dat willen we niet. Een prijsvraag over de naam, daar kunnen we nog over denken", aldus de voorzitter. door René van Stee TERNEUZEN - Omwonenden van het nieuwe Scheldetheater in Terneuzen gaan naar de Hoge Raad om het besluit aan te vech ten waarin de provincie toe stemming geeft voor de bouw van een horecapand op de loca tie waar nu nog het zeemanshuis aan de Westkolkstraat is geves tigd. Aanvankelijk vroeg de gemeen te Terneuzen toestemming voor de verplaatsing van koffieshop Checkpoint, die nu nog tegen over de nieuwe schouwburg ge vestigd is. Dit verzoek werd door de provincie afgewezen, waarna de gemeente opnieuw een aanvraag deed waaiin de HULST - Een combine is gister middag rond half drie spontaan in brand gevlogen op de Platte- dijk in Hulst. De eigenaar was met de land bouwmachine aan het werk op een tarweperceel toen de combi ne zonder aanwijsbare redenen in brand vloog. Ook een strook van ongeveer 2 5 meter stro is ge heel verbrand. De combine is geheel vernield. nevenbestemming van het hore capand - verkoop van softdrugs - buiten beschouwing werd ge laten. Hiervoor gaf het provin ciebestuur wel het groene licht. Een van de bezwaarmakers, M. Verbiest-Van Hecke, weet zeker dat de gemeente Terneuzen na voltooiing van het pand alsnog een gedoogvergunning afgeeft om er softdrugs te kunnen ver kopen. „En daar gaan wij dus niet mee akkoord. Ikzelf en tal van medebewoners willen voor onze deur geen koffieshop. We vinden dat een dergelijke voor ziening met al zijn bijbehorende overlast niet in deze buurt past, en zeker niet in de nabijheid van het nieuwe theater", aldus Ver biest. Abonnementen Verbiest ziet eveneens een ver band tussen de tegenvallende verkoop van abonnementen voor het nieuwe theater en de mogelijke komst van de nieuwe koffieshop. Volgens haar snijdt de gemeente Terneuzen zich hiermee dubbel in de vingers. Verbiest: „Allereerst is het be treurenswaardig dat de wil van de overgrote meerderheid van de Terneuzense bevolking wordt genegeerd door een kof fieshop op de beoogde locatie toe te staan. Dat je vervolgens ook het nieuwe theater hiervan de zure vruchten laat plukken, gaat er bij mij echt niet in." Advertentie NU ALLES VOOR DE VAN DE ORIGINELE PRIJS KOM TEVENS ALVAST E€N KIJKJE NEMEN BIJ ONZE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE jy^MODE T WALSTRAAT 1 WALSTRAAT 199 VLISSINGEN m door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een kleine der tig mensen die vorige week op de Terneuzense Axelsestraat bekeurd werden voor te hard rijden, hebben gehoor gegeven aan de oproep van Lensen Ad vocaten in Terneuzen om voor dit specifieke geval beroep aan te tekenen bij het Openbaar Mi nisterie in Middelburg. De groep kwam bij het advoca tenkantoor langs om het voor gedrukte beroepschriften op te halen. De bedenker van de actie, W. Suijkerbuijk, vernacht dat dit aantal zal stijgen als over drie, vier weken de bekeurde ze venhonderd mensen hun boete hebben ontvangen. Veel van zijn normale werk kon Suijkerbuijk gisteren niet ver richten. „De zaak is eigenlijk in mijn gezicht ontploft", zei hij „ik heb zowat alle media, regio naal en landelijk, te woord moe ten staan. Ook heb ik telefoon tjes van andere mensen gehad die het een goede zaak vinden dat we actie ondernemen tegen dit soort economische controle acties." Suijkerbuijk geeft toe dat de be roepschrift-actie een publici- teitsstuntje is. „Maar wel een binnen de regels. We hebben de mensen niet opgeroepen om voor alle overtredingen beroep aan te tekenen. Nee, het gaat hier om een specifiek geval. Een snelheidscontrole waarbij niet de gebruikelijke tien procent van de passanten bekeurd werd maar door omstandigheden ter plaatse vijftig procent. Dat is abnormaal. Voor het overige hebben we mensen alleen gewe zen op de rechtsbescherming die ze toch al hadden", aldus de ad vocaat. MADE - Een 34-jarige vracht wagenchauffeur uit Hoek is gis terochtend omgekomen door een ongeval op de A59 bij Made. De chauffeur van een andere vrachtwagen raakte zwaarge wond. Het 34-jarige slachtoffer reed met zijn vrachtwagen ter hoogte van de afslag Made in de rich ting Zierikzee. Volgens de poli tie merkte hij een langzaam voor hem rijdende file te laat op en botste hij vol op een voor hem rijdende vrachtauto. De cabine van de vrachtwagen werd door de botsing zo ver ingedrukt dat de man op slag dood moet zijn geweest. De voor hem rijdende vracht wagen, bestuurd door een 35- jarige man uit Duitsland, schoot door tegen de vrachtauto voor hem. De chauffeur raakte bekneld en moest door de brandweer wor den bevrijd. Hij is door perso neel van de traumahelikopter behandeld en afgevoerd naar een ziekenhuis in Breda. De A59 is tot vier uur 's middags ge stremd geweest. Er ontstond een file van zes kilometer. ANP j Hoe maak je van een groep mensen die ook maar met el- j kaar samen moet werken een hecht en ingespeeld team I Doe als die afdeling op dat Vlissingse kantoor en organi- i seer een teambuildingsbij- j eenkomst. En dan niet zoals I deze afdeling pas een jaar na dat de samenstelling is ver- anderd maar ietsje eerder misschien. Alleen jammer dat die ene medewerker niet zo'n zin had in een barbecue bij de chef in diens tuinarchi- I tectonisch betaalde tuin, I want dat was de vorm waarin het teambuilden werd gego- ten. Verschroeid vlees in de buitenlucht, daar hield hij niet zo van. Hij is meer het ty pe dat zich in een eetgelegen heid laat bedienen. En bo vendien zag hij een avond gezellig doen met collega's niet zo zitten. Toen na een jaar dreiging uiteindelijk de gevreesde bbq door de chef werd aangekondigd, zag hij daarin voldoende aanleiding om in de Randstad een nieu we baan te accepteren. Waar op de achtergebleven colle ga's het teambuildingsfestijn gelijk als een feestje gingen zien. En meteen maar een duur restaurant hebben gere serveerd. G. Weemaes heeft er eigenhandig voor gezorgd dat de kermis in Zandberg ook dit jaar weer over een draaimolen voor de kinderen be schikt. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte ZANDBERG - De 71-jarige G. Weemaes uit Zandberg heeft in zijn achtertuin een kinderzweefmolentje gebouwd, waar de nostalgie van afdruipt; het was een klus van drie maanden. „Door de middelpuntvliedende kracht zullen de kinderen straks zeker niet in de Graauwse kreek terechtkomen. Mijn bouwwerk voldoet zonder meer aan de veiligheidseisen. De keurmeesters gaan daar straks zéker niet anders over den ken", zegt Weemaes. De gepensioneerde boerensmid kwam op het idee nadat de kermisexploitant die ruim veertig jaar met een kindermolentje de Zandbergse kermis opluisterde, was gestopt. Weemaes; „Deze man moest na een ongeval zijn zaakje verkopen. Tijdens een vergadering van ons buurtcomité werd gekscherend opgemerkt dat we dan zelf maar een molentje moesten bouwen. Een buurtschap van vijftig huizen met pakweg honderd inwoners is voor een an dere kermisexploitant nu niet bepaald een aantrekkelijk affiche. Het zelf bou wen klonk mij als muziek in de oren. Die nacht kon ik er zelfs niet van slapen. De volgende dag stroopte ik mijn werkplaats al af voor materiaal." Weemaes ging met hart en ziel aan de slag. Weliswaar zonder tekening of voorbeeld, maar wel met tech nisch inzicht en vooral veel vakman schap. Veel materiaal is hergebruikt. Zo komt het ijzerwerk in de kap van de molen uit een keuken. De lagers werden uit een oude tractor gehaald. De kosten zijn gedekt door sponsoring. Aan het nostalgische zweefmolentje hangen zes goed beveilig de bakjes. Ook de houten vlonder is met kettingen afgezet om het publiek op veili ge afstand te houden. Schrik De zweef draait op een elektromotor met toerenregelaar. In de laagste stand maken de bakjes zes omwentelingen per minuut. „Op zijn maximale vermogen heb ik comi téleden die eens een ritje wilden maken, toch wat schrik kunnen inboezemen" grapt Weemaes. „Zij riepen om een druk op de noodstop. Maar voor de doelgroep, kinderen tot twaalf jaar, kiezen we na tuurlijk de gulden middenweg. Mijn vrouw José heeft het rood-wit-blauwe dekzeil genaaid Het dakboard is door een kunstschilder kindvriendelijk afgewerkt. Uit de middenzuil klinkt muziek. Tegen de avond gaat de verlichting in de kap aan. En dat allemaal voor één gulden per ritje." Weemaes wacht alleen nog op een keur merk. Daarvoor moet eerst nog het één en ander op papier gezet worden. Het keu ringsbureau uit Breda vroeg om de ont brekende constructie- en elektrotechni sche tekening. Volgens de bouwer komt dit allemaal in orde. Alleen valt hij wel over de kosten van zo'n keuring. „Ze pra ten daar over duizend gulden alsof het niets is, En dan volgt jaarlijks nog een her keuring waar ook weer een prijskaartje aan hangt. Ik ben natuurlijk geen kermis exploitant. Dit doe ik voor mijn plezier en vooral voor onze kleine gemeenschap." „Tijdens de kermis die zaterdag 1 septem ber begint zet ik in de feesttent dan maar een melkbus met een gleuf enn. Misschien stoppen de mensen er wat geld m. Dan dragen ze ook hun steentje bijAls het niet lukt moet ik misschien wel met mijn mo len als kermisexploitant op pad gaan. Het bouwwerk is volledig demontabel en past in een speciaal gemaakte kist op wielen." De drie wethouders van Hulst maken tij dens de eerste kermisdag het officiële openingsritje in de zweefmolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53