Baatbelasting niet van de baan 1» PZC PZC IJsclub viert jubileum op zomerdag Stadskantoor Goes kost vijftig miljoen gulden Gemeente overweegt Y ermeend-premie alsnog in te voeren 19 Wethouder wil tarief bijstellen als ondernemers verzet opgeven Schouwen trakteert vrijwilligers Boete voor wapenbezit Werkstraf voor gooien met rotje Autokraak Renesse Weigeren blaastest bestraft Tenten doelwit van inbrekers Rijverbod voor Vlissinger Oldtimerrit van Zierikzee naar Hoedekenskerke donderdag 16 augustus 2001 rinor Marcel Modde RENESSE - Wethouder G. van der Salm (financiën) is bereid tot nieuw overleg met onderne mers van Renesse en Haamstede over de baatbelasting. Hij ziet mogelijkheden tot bijstelling van het tarief, indien de mid denstanders op korte termijn hun verzet tegen de heffing sta ken. Gebeurt dat niet, dan zal de gemeente desnoods via de pre cariorechten de achterstallige betaling innen, aldus de wet houder. De gemeente heeft juridisch ad vies ingewonnen over de moge lijkheid de ondernemers via een rechtbankprocedure tot beta ling te dwingen. In totaal gaat het om 454.000 gulden. Of die weg uiteindelijk ook wordt ge kozen, is volgens Van der Salm vooral afhankelijk van het feit of de gemeente de tijdrovende en kostbare procedure vindt op wegen tegen de baten. „Maar dat er in het verleden met de on dernemers duidelijke afspraken rijn gemaakt over hun aandeel in de dorpsverfraaiing, daar valt ook volgens de juridisch ad viseur niet aan te tornen. Ze proberen achteraf gewoon on der de regeling uit te komen. In het advies wordt dat aangeduid als onrechtmatige verrij king. Van der Salm geeft vooralsnog de voorkeur aan nieuw overleg met de bewuste ondernemers in Renesse en Haamstede over het reeds jaren durende conflict. „Zien of beide partijen in deze kwestie een beetje water in de wijn zouden willen doen. An ders ben ik bang dat de gemeen te toch met enige rancune tegen deze ondernemers blijft aankij ken. Ondernemend Schouwen- Duiveland wijst vaak en gretig met vermanende vinger naar de overheid, maar een aantal van hen is niet te beroerd oude af spraken zonder pardon naast zich te leggen. Ik heb het al eens vaker gezegd in dit verband: ik voel me belazerd Groot onderhoud Argumenten van de bezwaar makers dat de reconstructie van het winkelgebied achteraf niet meer is gebleken dan 'groot on derhoud' en baatbelasting niet ZIERIKZEE - Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive- land wil zijn waardering voor de eilandelijke vrijwilligers tot uitdrukking brengen door drie activiteiten te organiseren. Pe vrijwilligers die werken in het jeugd- en jongerenwerk kunnen op 3 november naar de Kijk-Doe-Idee-beurs in 'Het Land van Ooit'. De toegangs- kosten en het vervoer voor maximaal honderd vrijwilligers worden door de gemeente ver goed. Nog eens honderd andere Vrijwilligers kunnen deelnemen aan de provinciale slotmanifes tatie van het Jaar van de Vrij williger in De Stenge in Hein- kenszand op 17 november. In januari 2002 geeft het Zeeuws Orkest op verzoek van het gemeentebestuur een nieuwjaarsconcert in de Nieu we Kerk in Zierikzee. Een groot aantal toegangskaarten wordt via vrijwilligersorganisaties ter beschikking gesteld. De plan nen, die nog in ^orbereiding ?ijn, worden op 4 september be sproken in de commissie Maat- schanpelijke Aangelegenheden. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel; (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl op z'n plaats is, gaan er bij Van der Salm niet in. „Een delegatie van de ondernemers heeft des tijds in werkgroepverband mee mogen praten over de herin richting en aankleding. Ze zijn er van begin tot het eind bij be trokken geweest. En plotseling zijn alle goede voornemens ver geten. Willens en wetens hebben ze gedacht een kans te zien on der de afspraken uit te komen. Dan ben je bij mij aan het ver keerde adres.Als we de kosten niet uit de baatbelasting kun nen verrekenen, dan straks mis schien wel via een verhoging van de precariorechten. Het is maar net waar de betreffende ondernemers voor kiezen. Baat belasting is eindig, precario rechten niet..." De middenstanders hebben steun gezocht bij twee juridisch adviseurs. Eén van hen, G. Wil- lemse van Second Opinion uit Renesse, is niet onder de indruk van de handreiking van de wet houder „Als er een dergelijk verzoek tot overleg komt, zal ik dat zeker aan de ondernemers voorleggen. Zelf sta ik op het standpunt dat het bezwaar te gen de heffing, technisch-juri- disch voor 99 procent zeker is dichtgetimmerd. Dus op zich is er voor ons geen enkele aanlei ding om water bij de wijn te doen. We kunnen aanhoren wat de wethouder te zeggen heeft, maar of het ergens toe leidt, be twijfel ik." Begin dit jaar brachten de on dernemers de kwestie aan bij de belastingkamer van het Ge rechtshof in Den Haag. De zaak voor het hof beperkt zich even wel tot de vraag of de gemeente in gebreke is gebleven door niet binnen de gestelde termijn van één jaar te besluiten op de be zwaarschriften. In die procedu re is nog geen uitspraak gedaan. Mocht de gemeente een verho ging van de precariorechten aangrijpen als uiterst middel, dan zullen ook daarop alle mo gelijkheden tot bezwaar wor den aangegrepen, reageert Wil- lemse. ra I Zwieren en zwaaien op de oude ijsbaan in Bruinisse. door Piet Kleemans BRUINISSE - Zwieren en zwaaien. In Bruinisse wordt dat 'overrijden' zoals het in schaatstermen heet, nog steeds gedaan. Als het een beetje flink wil vriezen tenminste. De lokale Ijsclub zorgt voor de baan. Die club, Nooit Ge dacht genaamd, is een halve eeuw oud, maar nog steeds springlevend. Sterker nog: de ijsclub is met ruim zeshonderd leden de grootste vereniging van Brui nisse. Het vijftigjarig jubileum wordt zaterdag 25 augustus gevierd. Op het blazoen van de ijsclub kleeft ei genlijk maar één smetje. In 1987 gaf het toen zittende bestuur er de brui aan. Gebrek aan bestuursleden. In 1991 werd de draad weer opgepakt en hoe wel er lang niet elke winter kan worden geschaatst, worden de verlichting én de veegmachines nog steeds netjes onder houden om, als het dan vriest, razend snel de Bruse ijsvloer te optimaliseren. De eerste schaatsbaan was het Rielcus- weel. Met als uitloopmogelijkheid 'De Weel van Krepel'. Mevrouw M. Knop herinnert zich die tijd nog goed. „Het was toen al de grootste vereniging. En er werd op het ijs heel wat gezwierd en gezwaaid. Aanhaken! werd er dan ge roepen." De baan werd geveegd, er was licht, er was muziek en uiteraard ont brak ook het koek- en-zopie niet. Brui- - nisse was een schaatsminnend dorp en dat is het volgens bestuurslid P. Ruiten beek nog steeds. De ijsbaan is inmid dels al sinds jaar en dag in het West plantsoen - vlakbij de bushalte aan de parallelweg van de N59 - gevestigd en als de vorst het toelaat stroomt de baan in rap tempo vol en hebben de bestuurs leden hun handen vol aan veegwerk en kaartcontrole. Buitenbaan Om de baan voor zoveel mogelijk men sen aantrekkelijk te houden is deze ver deeld in een buitenbaan en een binnen- cirkel. Ruitenbeek: „De buitenbaan is voor de hardrijders en op de binnencir- kel wordt overgereden en kunnen de kinderen schaatsen. Dat houden we goed in de gaten want als bestuur ben je verantwoordelijk voor de veiligheid." Als vorst wat langer aanhoudt organi seert de ijsclub ook wedstrijden. Maar de Bruenaren zouden geen Bruenaren zijn als ze het niet net ietsje anders dan anderen deden. Ruitenbeek: „Wedstrij den houden we hier tegen de bocht in. Normaal schaats je een bocht tijdens wedstrijden linksom, maar wij doen het in Bru rechtsom." Zeskamp Officieel bestaat de Bruse ijsclub pas per 1 november een halve eeuw. Het be stuur heeft echter voor een zomerse ju bileumviering gekozen. Die staat ge pland op zaterdag 25 augustus. Om 11.00 uur gaan die dag de zeskamp van foto's collectie M. Knop start. Gestreden wordt om de Bruse Nooit Gedacht Zeskamp bokaal. Op het gras in de ijsbaan staan allerlei spelen opgesteld: zeephelling. Bungee Run, mega-Skippybal, grote blokken en een draaiplateau. Ringsteken wordt ge daan op een kunstpaard. De zeskam- spelen worden geopend door Miss Vis- serijdagen 2001En zoals het een recht geaarde ijsclub betaamt, is er óók een koek- en zopie-tent. door Rolf Bosboom GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders kiest voor de bouw van een nieuw stadskantoor met alles erop en eraan. Dat betekent voor de gemeente een investe ring van ruim vijftig miljoen gulden. De gemeente wil het nieuwe stadskantoor bouwen tussen het Hollandiaplein en de M.A. de Ruyterlaan. In mei bleek dat de kosten fors waren opgelopen: van 24,1 naar 35,8 miljoen gul den. En dan ging het alleen nog om de 'basisvariant'. De extra kosten zijn deels het gevolg van de grote prijsstijgingen in de bouwsector. Het bedrag van 35,8 miljoen was volledig nodig om het ge bouw op zich te realiseren. Er waren echter nog meer wensen ('opties'), die samen ook vele miljoenen vergen. Het gaat daarbij om een parkeerkelder onder het gebouw, een combi natie met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), het on derbrengen van het gemeente archief, extra maatregelen op het gebied van duurzaam bou wen en 'vervanging van de in ventaris. Kanttekeningen Deze week zijn B en W tot de conclusie gekomen dat het wen selijk is dat alle opties worden uitgevoerd. Bij enkele onderde len plaatst het college kantteke ningen. Zo wilt het wel geld uit trekken voor een parkeerkelder, maar krijgt architect Rudy Uy- tenhaak de opdracht te bezien of er minder kostbare oplossin gen mogelijk zijn, bijvoorbeeld door het parkeren deels boven gronds te houden. Verder is het de bedoeling niet alle inventaris te vervangen, maar een (aan zienlijk) deel. De totale kosten komen uit op iets meer dan vijftig miljoen gulden. „Dat is heel veel geld, maar dan heb je ook een stads kantoor dat in alle opzichten aan de eisen van deze tijd vol doet", zegt wethouder S. Heij- ning. Financieel kan de ge meente de investering aardig rondbreien. „Volgens de huidige inzichten kan het binnen de be groting 2002 worden gedekt." Met name PvdA, GroenLinks en D66 maken zich grote zorgen over de kosten. Zij lieten in mei weten dat er wat hen betreft nog steeds kan worden getornd aan de 'basisvariant'. Daarvoor zou moeten worden gekeken naar alternatieven zoals het huren van een gebouw of het neerzet ten van een klein stadskantoor in combinatie met nevenvesti gingen en thuiswerken. Als der gelijke zaken niet worden uitge zocht, stemmen GroenLinks en D66 waarschijnlijk niet in met de nieuwbouw. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 35-jarige man uit Goes wegens wapen bezit conform de eis een boete van 300 gulden opgelegd. Bij de Goesenaar werd 13 november vorig jaar een luchtdrukge weer, dat de gelijkenis vertoonde met een machinegeweer, aangetroffen. De verdachte vond het allemaal wat overtrokken. „Als ik de foto's zo bekijk, zou ik u 's avonds met dit wapen niet graag te genkomen", verzekerde de politierechter. De verdachte had het wapen in België gekocht met de bedoeling om met het ge weer op een schijf (kaart) te oefenen. „Als je in België wapens koopt moet je oppassen", waarschuwde officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. MIDDELBURG - Voor het gooien met vuurwerk is gisteren een 19-jarige yiissinger door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De verdachte wierp 13 januari dit jaar in Vlissingen een rotje tegen een auto. Door de knal liep de auto schade op. Een ruit en een ruitenwisser werden vernield. De man heeft inmiddels de schade van 917 gulden aan de gedupeerde eigenaar be taald. De Vlissinger vertelde het rotje zonder te kijken te heb ben weggegooid. RENESSE - Aan de Rampweg in Renesee is gistermiddag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een gsm- telefoon en een portefeuille met geld, een rijbewijs, kentenbe- wijs en een identiteitskaart. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Goes mocht gisteren niet mopperen met de uitspraak van de Middelburgse politie rechter. Normaal gesproken staat er op het weigeren van de blaastest een langdurige rijontzegging. Omdat zijn nieuwe baan dan op het spel zou komen te staan, week officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello van de richtlijnen af door van de negen maanden rijontzegging zes maanden voor waardelijk te eisen. De milde rijontzegging werd door de offi cier gecompenseerd met een hogere boete van 3000 gulden. De Goesenaar had 7 mei dit jaar in zijn woonplaats de blaas test geweigerd nadat hij in zijn auto werd aangehouden. Hij erkende gisteren bewust niet aan de ademtest te hebben mee gewerkt. Raadsman E. Smit stelde ter compensatie van de boete een taakstraf voor, maar politierechter G. van Unnik meende dat verdachte al enorm tegemoet was gekomen. Hij nam de eis van de officier over. SCHARENDIJKE - Uit een tent op een camping in Scharen- dijke is in de nacht van dinsdag op woensdag een GSM van en kele honderden guldens weggenomen. In Scharendijke werd gisterochtend tussen 06.15 uur en 09.00 uur uit een tent op een camping een tas gestolen. In de tas zat geld, een GSM, medi sche fakturen, make-up en pasjes. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag rond middernacht een 37-jarige Vlissinger aangehouden voor rijden onder in vloed op de Badhuisstraat. De Vlissinger kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. ZIERIKZEE - De BMW MotorClub Zeeland houdt zondag 26 au gustus een Oldtimerrit van Zierikzeenaar Hoedekenskerke. Alle motoren van 25 jaar en ouder kunnen aansluiten. De start is om 12.00 uur op het parkeerterrein van Restaurant De Zeelandbrug Het eindpunt is bij café De Steiger in Hoedekenskerke. Tegelijker tijd rijdt ook de sterrit van de BMW-club met uitsluitend BMW-mo- toren. De lengte van de rit is 8 0 kilometer en het tempo wordt aange past aan de capaciteiten van de oudjes. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland over weegt om de zogeheten Ver meendpremie alsnog in te voeren. Zowel voor bijstandsge rechtigden als mensen die nu gesubsidieerd werk verrichten, wordt onderzocht of de landelij ke regeling bij nader inzien toch kan worden toegepast. Vorige week werd bekend dat Schouwen-Duiveland als een van de weinige gemeenten geen gebruik maakt van de Ver meendpremie, die bedoeld is als extra stimulans om langdurig werkzoekenden aan de slag te helpen. Met deze regeling wil het Rijk voorkomen dat werkwilligen er financieel op achteruit gaan als zij hun uitkering verruilen voor een baan, de zogeheten armoe deval. Mensen met een bij standsuitkering of een gesubsi dieerde baan komen onder strikte voorwaarden in aanmer king voor een vergoeding van maximaal 4000 gulden netto als zij werk vinden. Dit bedrag wordt uitgekeerd via de ge meenten, die het op hun beurt direct kunnen declareren bij het Rijk. Wethouder D. van der Wekken maakte vorige week duidelijk dat de gemeente Schouwen- Duiveland de Vermeendpremie voor werklozen bewust nog niet heeft ingevoerd. Volgens het huidige Schouwse premiebeleid zou bovendien één van de be oogde doelgroepen, mensen die nu nog via de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WTW'ers) wer ken, ook op langere termijn uit gesloten blijven van de uit stroomregeling van Vermeend. Na publicaties in de PZC heeft het gemeentebestuur besloten haar beleid ten aanzien van de regeling te heroverwegen. „We zijn hierdoor nog eens expliciet op de positie van de WlW'ers binnen het premiebeleid gesto ten. We zullen onderzoeken of de argumenten waarmee zij in het verleden zijn uitgesloten, nog wel van kracht zijn", aldus Van der Wekken. Voordelen Mogelijk krijgt de Vermeend premie in de nabije toekomst zelfs voorrang boven andere ge meentelijke uitstroomregelin gen. „De regeling heeft name lijk veel voordelen: het is de hoogste uitstroompremie, die bovendien belastingvrij wordt uitgekeerd", heeft Van der Wek ken vastgesteld. De wethouder zal de raadsfrac ties per brief öp de hoogte stel len van zijn afwegingen over de Vermeendpremie. „Het belang van de cliënten staat voor mij echter voorop. We willen geen goeie sier maken met een rege ling, waar zij uiteindelijk wei nig aan hebben." Het cliëntenplatform van de ge meente Schouwen-Duiveland pleit in een brief aan de gemeen teraad onomwonden voor in voering van de Vermeendpre mie. Ook willen de cliënten dat het totale premiebeleid van de ge meente toegankelijk wordt voor WTW-werknemers. Daarbij gaat het niet alleen om uit stroomregelingen, maar ook om deeltijd- en scholingspremies. Die zijn tot op heden ontoegan kelijk voor WlW'ers, omdat er volgens de gemeente al veel sub sidie wordt uitgegeven om deze mensen naar een niet-gesubsi- dieerde baan te leiden. Stimuleren Volgens het cliëntenplatform worden deze subsidies echter gebruikt om werkgevers te sti muleren WlW'ers in dienst te nemen. „Een directe financiële prikkel voor de werknemer is daarbij niet aan de orde. Slaagt een WIW-werknemer er in om een reguliere baan te vinden, dan krijgt hij bovendien te ma ken met de effecten van de ar moedeval", aldus voorzitter S. Loschacoff-de Kanter. (Advertentie) znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl La'is met band in de open lucht 31 aug 21.30 u. 17,50 Abdijplein Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45