PZC Regiovisie kost acht ton extra 15 Werkstraf voor mishandeling met pijpsleutel Parkeerwacht kan werk niet aan Onverklaarbare lichtflitsen boven Westerschelde GroenLinks wil onderzoek dode bomen Actie tegen boetes Terneuzen slaat aan Noordoosttak van recreatieverdeelweg blijft punt van strijd Znf 2ooi Onderzoek naar financieel gat Combine in brand zeeuwse almanak Teambuilding waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 doorFamke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland kijkt bij de regiovisie Schouwen-West tegen een tekort van acht ton Accountantskantoor Deloitte &Touche constateert in zijn analyse van de jaarrekening over 2000 dat de claims voor het herinrichtingsproject het saldo hebben overschreden. Onder zocht wordt nu hoe dit tekort op papier is ontstaan. De regiovisie Schouwen-West is een grootschalig herinrich tingsproject, waarmee de ruim telijke versnippering van de Westhoek wordt gestopt. Pro blemen op het gebied van recre atie, verkeer, landbouw en wa ter moeten door een betere inrichting van duinen, vroon- gronden, zoomgebied en polder tot het verleden behoren. Onder meer de verplaatsing van (recre- atie)bedrijven uit natuurgebie den, het ontwikkelen van natuur en de aanleg van de re- creatieverdeelweg vallen de re giovisie. De totale projectkosten zijn in 1997 vastgesteld op ruim 76 miljoen gulden, waarvan de ge meente 11,3 miljoen gulden voor haar rekening neemt. Gaande het project is het finan ciële plaatje echter steeds on doorzichtiger geworden. Gemeentelijk medewerker J. Beukert plaatste vorig jaar al vraagtekens bij de cijfermatige onderbouwing. Nu stelt Deloit- te&Touche in zijn accountants- verslag dat 'er nog geen volledig overzicht op de voortgang en de risico's' van de regiovisie be staat. Projectcoördinator E. Caspers geeft toe dat de ge meente 'niet exact in beeld' heeft wat de financiële conse quenties van de regiovisie zijn. Het afgelopen j aar zij n de cij f ers in een risico-analyse op een rij tje gezet, maar de uitkomst le verde een ander saldo op dan verwacht.,Het punt is dat wan neer we die resultaten naast de gemeentelijke administratie leggen, het niet precies klopt.", aldus Caspers. Dat houdt con creet in dat er een gat van 800.000 gulden ligt. De oorzaak van dit tekort is on derwerp van een nieuwe analyse die door de gemeente wordt uit gevoerd. Caspers vermoedt ech ter dat de oorzaken deels op het administratieve vlak liggen. Zo zou een aantal raadsbesluiten niet goed zijn verwerkt in de ge meentelijke administratie. „Daarnaast gaat een risico analyse uit van de totale uitvoe ring, terwijl er op dit moment nog onzekerheden zijn." Cas pers noemt de verplaatsingen -van bedrijven en de benodigde grondaankopen, die 'nog niet helemaal plaatsvinden zoals ge pland'. „Er was voorzien in meer bedrijf sverplaatsingen dan nu aangegeven wordt." De verwachting is dat na afron ding van de analyse het nu ge constateerde gat aanmerkelijk kleiner zal zijn. Caspers bena drukt dat de risico-analyse wél heeft aangetoond dat er vol doende geld is en de gemeente 'nauwelijks risico loopt'. „We willen nu exact achterhalen hoe de regiovisie er financieel voor staat." Binnen een paar weken moet het financiële plaatje rond de regiovisie 'helder' zijn. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello kon zich de woede van een 46-jarige man uit Ovezande over de buitenechtelijke ver houding van zijn vrouw met de buurman best voorstellen. „Maar dat mag geen reden zijn om iemand zo zwaar te mishan delen", zei hij gisteren op de zit ting van de Middelburgse poli tierechter. Begin vorig jaar waren de span ningen de verdachte te veel ge worden: hij sloeg zijn buurman met een pijpsleutel een gebro ken ellepijp. De strafzaak leen de zich eigenlijk voor de meer voudige kamer, maar de officier had daar in verband met de ach- HULST - Een combine is gister middag rond half drie spontaan in brand gevlogen op de Platte- dijk in Hulst. De eigenaar was met de land bouwmachine aan het werk op een tarweperceel toen de combi ne zonder aanwijsbare redenen in brand vloog. Ook een strook van ongeveer 2 5 meter stro is ge heel verbrand. tergrond van het incident vanaf gezien. Bovendien had het slachtoffer pas veel later aan gifte gedaan van de mishande ling. Ook was de verdachte nooit eerder in aanraking ge weest met justitie. De officier vond wel dat hij de maximale straf van 240 uur dienstverle ning moest eisen. „Het is een ernstig misdrijf met fors letsel." Politierechter G. van Unnik stelde vast dat de man laaiend was geweest, maar de verkeerde oplossing had gekozen. Hij von niste conform de eis. Het slachtoffer diende gisteren via zijn raadsman een schade claim van 60.000 gulden in; het letsel zou nog niet volledig zijn genezen. Raadsvrouw C. Kouijzer, die de Ovezander ver dedigde, veegde de vordering van tafel. Dat maakte kennelijk zoveel indruk op de tegenpartij, dat de advocaat de schadeclaim terstond introk. Van Unnik be sloot de vordering niet-ontvan- kelijk te verklaren. Kouijzer vond dat haar cliënt van alle rechtsvervolging ont slagen moest worden, omdat er sprake zou zijn geweest van psychische overmacht. Dat ver weer werd door Van Unnik afge wezen. De man wilde nog wel kwijt dat hij blij was dat zijn re latie met zijn vrouw was her steld. Hij zei wel nog steeds hinder te ondervinden van de pesterijen van zijn buurman. Advertentie NOORD donderdag 16 augustus 2001 De weinige parkeercontroleurs van de gemeente kunnen de hoeveelheid werk op Schouwen-Duiveland niet aan en worden in het hoogseizoen geholpen door mensen van Parcon. Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - D66 wil een betere inzet van de parkeercontroleurs op Schouwen- Duiveland. De vijf mensen van het Bureau Control en Toezicht kunnen de hoeveel heid werk op het eiland nauwelijks aan. Blijft de uitvoering tekortschieten, dan wordt het tijd voor uitbreiding van de capaciteit, vindt de gemeenteraadsfrac tie. Wethouder C. Veerhoek (verkeer) steunt de opvatting van D66. Ook hij is voorstan der van de inzet van meer mensen. Het voorzetje van de fractie biedt volgens de wethouder perspectief om bij de eerstko mende begrotingsbesprekingen dit najaar met voorstellen te komen. D66-fractievoorzitter J. van der Veer heeft de kwestie aangekaart naar aanlei ding van de bestuursrapportage. Daarin wordt gemeld dat de smalle bezetting van het Bureau Control en Toezicht tot gevolg heeft dat buiten het hoogseizoen tijdens een aantal zaterdagen geen parkeercon- trole plaatsvindt. Ook in de zomerperiode is het onmogelijk de controleurs breed in te zetten. Daarom is tijdens het hoogsei zoen de hulp ingeroepen van de particu liere organisatie Parcon. Van der Veer heeft zich de afgelopen weken gestoord aan her en der geparkeerde auto's op de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee, waardoor onveilige situaties ontstonden. Ook op de Grevelingenstraat zorgden vrachtwagens en auto's voor irritante op stoppingen. Volgens Veerhoek wordt er bij grote eve nementen in Zierikzee zo veel mogelijk gecontroleerd. Maar omdat daarnaast ook de kuststreek in de smiezen moet wor den gehouden, kunnen de controleurs niet altijd overal intensief aanwezig zijn. Bo vendien, aldus de wethouder, wordt tij dens evenementen door het parkeerbu- reau 'enige coulance' betracht ten aanzien van foutparkeerders. Bureauhoofd G. Benou zou uitbreiding van de sterkte toejuichen. „De hoeveel heid controle die kan worden uitgevoerd is sterk afhankelijk van het aantal contro leurs. Het klopt dat we een paar zaterda gen per jaar verstek moeten laten gaan, omdat ik dan de mensen niet beschikbaar heb. Maar aan de andere kant is het ook weer niet even hard nodig om iedere dag te controleren. Wat tevens meespeelt, is de intensiteit: je hoeft niet elke vijf minuten bij een auto te gaan kijken of het kaartje is verlopen. En wat wil je als gemeente alle maal gecontroleerd hebben? Daar zijn we op Schouwen-Duiveland helaas nog niet uit." Benou verwacht op korte termijn een ambtelijk advies over het optimaliseren van de controle. Naast de parkeercontrole is het bureau ook verantwoordelijk voor het nazien op een juiste uitstalling van terrassen en reclameborden, alsmede het toezicht op naleving van de wet open luchtrecreatie. Ook een tweede serie bomen bij de afgedekte vuilstortplaats in Serooskerke heeft binnen korte tijd het loodje gelegd. foto Marijke Folkertsma door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - GroenLinks wil een onder zoek naar de sterfte onder bomen langs de afgedekte vuilstortplaats bij Seroosker ke. Fractievoorzitter H. de Vries vermoedt dat de omgeving van de stortplaats ver vuild is. „Een boom is een enorm goede graadmeter voor het milieu." De afdeling reiniging van de gemeente Schouwen-Duiveland plantte begin dit jaar enkele tientallen nieuwe bomen, ter vervanging van de boompjes die vorig jaar het loodje legden. Inmiddels is het meren deel van de jonge aanplant afgestorven. „Dit is de zoveelste serie boompjes die het niet redt. Ik heb het idee dat de grond ver vuild is en vind dat de gemeente verplicht is om onderzoek te doen", stelt De Vries. Ze vermoedt dat het milieu in de omge ving van de stortplaats is aangetast door het 'weglekken' van vervuilende stoffen. „Misschien is de stortplaats destijds toch niet goed afgedekt." J. Eilers, hoofd van de afdeling gemeente reiniging, tast in het duister over de oor zaak van de boompjessterfte. Vorig jaar leek het er op dat de slechte weersomstan digheden tijdens het planten de groei van de bomen negatief had beïnvloed. Die stelling lijkt met het afsterven van de tweede lichting niet meer op te gaan. Watermonsters Hij ziet echter geen reden om aan te ne men dat de afdekking van de stortplaats gebreken vertoont. In de omgeving van de stortplaats worden regelmatig water monsters genomen, die geen afwijkende waarden laten zien. Het water in de rings- loot wordt bovendien met leidingen afge voerd naar de waterzuiveringsinstallatie. „Uit de gegevens blijkt dat we voldoen aan de voorwaarden die in de vergunning zijn opgenomen. Misschien dat die voor waarden verder aangescherpt zouden kunnen worden.", aldus Eilers. De gemeente is verplicht tot eeuwigdu rende nazorg voor de stortplaats. Ze moet voortdurend controleren op mogelijke vervuiling Ook is de gemeente verant woordelijk voor de beplanting op en rond de stortplaats. Omdat er in het verleden bomen zijn gekapt, geldt een herplan- tingsplicht. „Ik ben de laatste die zegt dat je geen onderzoek moet doen. Maar stel dat blijkt dat er geen bomen kunnen groeien, dan zal daar toch een oplossing voor moeten komen", aldus Eilers. Het verzoek van GroenLinks komt aan de orde tijdens de vergadering van de com missie Milieu op 3 september. doorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - Een kleine der tig mensen die vorige week op de Terneuzense Axelsestraat bekeurd werden voor te hard rijden, hebben gehoor gegeven aan de oproep van Lensen Ad vocaten in Terneuzen om voor dit specifieke geval beroep aan te tekenen bij het Openbaar Mi nisterie in Middelburg. De groep kwam bij het advoca tenkantoor langs om het voor gedrukte beroepschriften op te door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland zijn nog al tijd met elkaar in onderhande ling over het noordoostelijk deel van de recreatieverdeelweg. Voor het deel tussen Burgh- Haamstede en Renesse zijn de voorbereidingen inmiddels in een vergevorderd stadium. Het pleit over het noordooste lijk deel van de weg is nog altijd niet beslecht. De gemeente maakt zich sterk voor de weg, die vanaf de N57 via een rond weg langs Scharendijke naar Brouwershaven moet lopen. Deze noordtak zal het door gaande verkeer buiten Scharen- dijke houden en vervult zodoen de 'een functie als verzamel- en verdeelweg voor recreatief ver keer', zo betoogt de gemeente in haar Integraal Verkeer en Ver voer Plan De provincie is echter niet over tuigd van de noodzaak van de weg. Volgens projectingenieur C. Hollebrandse loopt de recre atieverdeelweg naar Middel burgse begrippen van Burgh- Haamstede via Renesse tot de N57. Niettemin is de provincie bereid onder voorwaarden mee te werken aan de gemeentelijke wens voor de noordtak. „Er is een voorstel gedaan een gede gen verkeersstudie uit te voeren voor het tracé van de N57 tot Brouwershaven", aldus Holle brandse. Prijskaartje Een dergelijk onderzoek zou on der meer de verkeersknelpun ten aan het licht moeten bren gen en de effecten van de noordtak op wegen in de omge ving. „De gemeente wil het wel zo graag, maar ze moeten laten zien waarom die weg zo noodza kelijk is." Met een totaalbeeld valt er volgens Hollebrandse een prijskaartje aan de weg te hangen, zodat besloten kan worden al dan niet in het project te stappen. Of de gemeente het provinciaal verzoek zal inwilligen, is voor halen. De bedenker van de actie, W. Suijkerbuijk, verwacht dat dit aantal zal stijgen als over drie, vier weken de bekeurde ze venhonderd mensen hun boete hebben ontvangen. Veel van zijn normale werk kon Suijkerbuijk gisteren niet ver richten. „De zaak is eigenlijk in mijn gezicht ontploft", zei hij. „ik heb zowat alle media, regio naal en landelijk, te woord moe ten staan. Ook heb ik telefoon tjes van andere mensen gehad die het een goede zaak vinden dat we actie ondernemen tegen dit soort economische controle acties." alsnog onduidelijk. Beleidsme dewerker verkeer en vervoer T. van de Ketterij houdt zijn kie zen stijf op elkaar. De kwestie ligt momenteel 'te gevoelig'. Ook wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening en ver keer en vervoer) wil zich niet uitlaten over de stand van zaken inde onderhandelingen. „Ik heb hierover niks te melden." Blijft de noordtak een heikel punt, het deel van de recreatie verdeelweg tussen Burgh- Haamstede en Renesse komt wél steeds dichterbij. „De be stekken zijn een eind klaar, de planologische procedures en de grondverwerving lopen. We zijn er volop mee bezig", stelt Holle brandse. Hij hoopt 'eind dit jaar' de voorbereidende werk zaamheden af te ronden, al houdt hij een slag om de arm. Dat voorbehoud lijkt niet voor niks. Herinrichting van een ge bied gaat immers geregeld ge paard met bezwaarschriften en andere claims. Zo heeft C. de Vrieze een planschadeclaim bij de gemeente neergelegd. Gezien de plannen verwacht zij 'veel geluidsoverlast door de grote hoeveelheid verkeer die volgens de berekeningen van de weg ge bruik zal maken'. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waren het ufo's (Unidentified Flying Ob jects) of weerballonnen Het echtpaar De Voogd uit 's-Gra- venpolder zag dinsdagavond vanuit het zolderraam drie lichtflitsen, gedurende drie kwartier a een uur. Om niet voor gek versleten te worden, werden de beelden snel met een digitale camera vastge legd. Tjerk Westerterp van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft geen verklaring voor de lichtflitsen. Vanwege het warme weer sliep het echtpaar De Voogd met het zolderraam open. Boven de Westerschelde verschenen op eens drie lichtflitsen: links heel fel, de middelste knipperend en de rechter heel wazig. „Onge veer boven Ellewoutsdijk", zegt Ali. „Ze stonden er zeker drie kwartier. We hebben foto's ge nomen, ze op de computer gezet en ze uitvergroot om ze iets dichterbij te halen. We hadden geen verrekijker of telelens.Ali dacht aanvankelijk aan weer ballonnen, „Aan ufo's dacht ik helemaal niet. Daar ben ik veel te nuchter voor." Volgens Tjerk Westerterpdie de foto's bestudeerde, zijn heel duidelijk drie lichtflitsen te zien. „Wat het precies is, kan ik heel moeilijk inschatten. Het zijn geen sterren of planeten. De dichtsbijzijnde ster staat 4,5 miljoen lichtjaar van ons van daan Als je met een snelheid van 300.000 kilometer per se conde reist, ben je heen en terug negen jaar onderweg. Alleen ge dachten gaan sneller. Je hoeft maar aan een ster te denken of je zit er al op. Gewone ballonnen met zo'n bak eronder zijn het ook niet. Volgens mij krijg je 's avonds geen toestemming om over de Westerschelde te varen Toch zijn er ook meldingen ge weest van mensen die in het be gin van de avond verschillende van die luchtballonnen boven de Westerschelde hebben ge zien. In België stijgen regelma tig luchtballonnen met een mandje op. De waarnemingen hadden het over ballonnen die zich erg hoog in de lucht bevon den en zich zeer langzaam ver plaatsten. Aangezien de lucht in dergelijke ballonnen met een grote brander warm wordt ge houden, zou dat de verklaring voor de lichtflitsen kunnen zijn Westerterp („ik ben een nuchter mens") houdt het op ufo's. „Maar bewijzen kan ik natuur lijk ook niets." De Volkssterren wacht krijgt regelmatig meldin gen binnen van mensen die onverklaarbare objecten zien in de lucht. Vooral boven de Wes terschelde is het opvallend vaak raak. Westerterp zelf heeft ook twee maal 'iets' gezien in de lucht dat hij niet kon verklaren Suijkerbuijk geeft toe dat de be roepschrift-actie een publici- teitsstuntje is. „Maar wel een binnen de regels. We hebben de mensen niet opgeroepen om voor alle overtredingen beroep aan te tekenen. Het gaat hier om een specifiek geval: een snel heidscontrole waarbij niet de gebruikelijke tien procent van de passanten bekeurd werd, maar vijftig procent. Dat is ab normaal Voor het overige heb ben we mensen alleen gewezen op de rechtsbescherming die ze toch al hadden." Hoe maak je van een groep mensen die ook maar met el kaar samen moet werken een hecht en ingespeeld team Doe als die afdeling op dat Vlissingse kantoor en organi seer een teambuildingsbij eenkomst. En dan niet zoals deze afdeling pas een jaar na dat de samenstelling is ver anderd maar ietsje eerder misschien. Alleen jammer dat die ene medewerker niet zo'n zin had in een barbecue bij de chef in diens tuinarchi- tectonisch betaalde tuin, want dat was de vorm waarin het teambuilden werd gego ten. Verschroeid vlees in de buitenlucht, daar hield hij nietzovan. Hij ismeerhetty- pe dat zich in een eetgelegen heid laat bedienen. En bo vendien zag hij een avond gezellig doen met collega's niet zo zitten. Toen na een jaar dreiging uiteindelijk de gevreesde bbq door de chef werd aangekondigd, zag hij daarin voldoende aanleiding om in de Randstad een nieu we baan te accepteren. Waar op de achtergebleven colle ga's het teambuildingsfestijn gelijk als een feestje gingen zien. En meteen maar een duur restaurant hebben gere serveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41