Yersekse winkeliers sluiten zaak PZC PZC Oplossing in slepend conflict wateroverlast Goese Meer Friet ver koper vecht verplaatsing frietkot concurrent aan Ambulances zijn vrije passage op Zeelandbrug kwijt 19 Dorp raakt in korte tijd vijf winkels kwijt Dorpswinkel dicht na opheffing van postagentschap Boete voor wapenbezit Werkstraf voor gooien met rotje Autokraak Renesse Weigeren blaastest bestraft Tenten doelwit van inbrekers Rijverbod voor Vlissinger Concert in de open lucht in Geersdijk Wedstrijd sloeproeien Yerseke Oldtimerrit znf 2001 donderdag 16 augustus 2001 Hoor Rob Paardekam yERSEKE - Het is een bekend verschijnsel in Zeeland: de voorzieningen in de dorpen ver dwijnen als sneeuw voor de zon. Ook Yerseke lijkt daar niet aan te ontkomen. In een tijdsbestek van enkele maanden sluiten vijf ondernemers hun deuren. „De mensen gaan gewoon op een an der dorp hun boodschappen doen", zegt Meermarkt-uitba- ter J. Boer. „Dat is hier de trend." Behalve de Meermarkt sluiten ook koffieshop Yesenaer, Bak kerij Dekker en Bodyboetiek Adja op korte termijn hun deu ren. Bij Mientjes Verfboetiek kunnen de mensen sinds afgelo pen zaterdag al niet meer te recht. Volgens uitbaatster Steketee was de winkel niet meer renda bel. Ze wijt dat vooral aan de moordende concurrentie van de grotere doe-het-zelfketens als Gamma en Praxis. „Je kunt zo vaak als je wil zeggen dat de mensen hun dorp leefbaar moe ten houden, maar de meesten gaan toch gewoon daar hun spullen halen.'' De Meermarkt sluit om dezelfde reden. Volgens bedrijfsleider J. Boer heeft de winkel, die nu bij na twee jaar open is, vanaf het beginnietgoed gedraaid. „Erzit absoluut geen vooruitgang in. Er wordt gewoon geen winst ge maakt en dan houdt het snel op." Boer heeft al eens gedacht aan uitbreiding van het assorti ment, maar dat heeft volgens hem weinig zin, omdat er ge woon te veel afvloeiing naar an dere plaatsen is. „De grote trek kers zitten in Goes, maar ook de Aldi's in Krabbendijke en Ka- pelle trekken veel mensen weg uit Yerseke." Voor de overige drie Yersekse ondernemers die ermee stop pen, lagen er andere redenen aan dat besluit ten grondslag. „De zaken gaan prima, daar ligt het probleem niet", laat J. Pi- kaar van Bakkerij Dekker we ten. ,Ik wil gewoon op het hoog tepunt stoppen. Het is allemaal wat sneller gegaan dan ik had verwacht. De verkoop van de zaak was zo rond." De bakkerij sluit per 1 oktober haar deuren. Bij de Bodyboetiek is de hoge leeftijd van de eigenaar de reden om te stoppen. De uitbaters van koffieshop Yesenaer geven er de brui aan, omdat ze "gewoon eens wat anders willen doen'. door Rob Paardekam WILHELMINADORP - De inwoners van Wilhel- minadorp kunnen vanaf volgend jaar geen bood schappen meer doen in hun eigen dorp. De laatste winkel, Relatoon, sluit per 31 december haar deuren. Volgens uitbaatster M. den Toonder is de winkel niet meer rendabel te exploiteren nu ze het postagentschap kwijt raakt. Den Toonder heeft van PTT Post te horen gekre gen dat ze met ingang van volgend jaar geen post agentschap meer kan exploiteren. Ook omvor ming tot een servicepunt, een sterk uitgedunde vorm van een agentschap, behoort niet tot de mogelijkheden. Daarvoor ligt Wilhelminadorp te dicht bij Goes, waar het hoofdpostkantoor zit. Alleen agentschappen die verder dan vijf kilome tervan zo'n hoofdvestiging verwijderd zijn, wor den servicepunt. Volgens Den Toonder is het onmogelijk de winkel verder te exploiteren, omdat ze door het vertrek van het postagentschap een behoorlijk inkomen misloopt. Op 31 december is de winkel voor het laatst geopend. Het contract met PTT Post loopt nog tot april, maar voor die paar maanden wil Den Toonder niet meer ovei'schakelen op de euro. De sluiting van het agentschap in Wilhelmina dorp was voor de PvclA-fractie in de gemeente raad van Goes reden om een bezorgde brief te schrijven aan de Tweede Kamerfractie van de partij. Namens de Goese PvdA'ers schrijft F. de Kaart dat het voorzieningenniveau in de meeste dorpen toch al niet geweldig is. De sluiting van postagentschappen zou volgens hem in een dunbevolkt gebied als Zeeland grote gevolgen voor de leefbaarheid hebben. De servi ce-punten zouden geen alternatief zijn, omdat daar geen geldhandelingen kunnen worden uit gevoerd. De Goese PvdA-fractie vraagt aan de Haagse volksvertegenwoordigers of deze de mi nister willen verzoeken om voor Zeeland een uit zondering op de 5-kilometer regel mogelijk te maken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 35-jarige man uit Goes wegens wapen bezit een boete van 300 gulden opgelegd. Bij de Goesenaar werd 13 november vorig jaar een luchtdrukgeweer, dat de ge lijkenis vertoonde met een machinegeweer, aangetroffen. De verdachte vond het allemaal wat overtrokken, „Als ik de foto's zo bekijk, zou ik u 's avonds met dit wapen niet graag te genkomen", verzekerde de politierechter. De verdachte had het wapen in België gekocht met de bedoeling om met het ge weer op een schietschijf te oefenen. „Als je in België wapens koopt moet je oppassen", waarschuwde officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. MIDDELBURG - Voor het gooien met vuurwerk is gisteren een 19-jarige Vlissinger door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De verdachte wierp 13 januari dit jaar in Vlissingen een rotje tegen een auto. Door de knal liep de auto schade op. Een ruit en een ruitenwisser werden vernield. De man heeft inmiddels de schade van 917 gulden aan de gedupeerde eigenaar be taald. De Vlissinger vertelde het rotje zonder te kijken te heb ben weggegooid. RENESSE - Aan de Rampweg in Renesee is gistermiddag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een gsm- telefoonen een portefeuille met geld, een rijbewijs, kentenbe- wijs en een identiteitskaart. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Goes mocht gisteren niet mopperen met de uitspraak van de Middelburgse politie rechter. Normaal gesproken staat er op het weigeren van de blaastest een langdurige rijontzegging. Omdat zijn nieuwe baan dan op het spel zou komen te staan, week officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello van de richtlijnen af door van de negen maanden rijontzegging zes maanden voor waardelijk te eisen. De milde rijontzegging werd door de officier gecompenseerd met een hogere boete van 3000 gulden. De Goesenaar had 7 mei dit jaar in zijn woonplaats de blaas test geweigerd nadat hij in zijn auto werd aangehouden. Hij erkende gisteren bewust niet aan de ademtest te hebben mee gewerkt. Raadsman E. Smit stelde ter compensatie van de boete een taakstraf voor, maar politierechter G. van Unnik meende dat verdachte al enorm tegemoet was gekomen. Hij nam de eis van de officier over. SCHARENDIJKE - Uit een tent op een camping in Scharen - dijke is in de nacht van dinsdag op woensdag een GSM van en kele honderden guldens weggenomen. In Scharendijke werd gisterochtend tussen 06.15 uur en 09.00 uur uiteen tent op een camping een tas gestolen. In de tas zat geld, een GSM, medi sche fakturen, make-up en pasjes. De Meermarkt in Yerseke gaat dicht omdat te weinig mensen hun boodschappen op het dorp doen .-vJ "r -v x t y-- foto Willem Mieras VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag rond middernacht een 37-jarige Vlissinger aangehouden voor rijden onder in vloed op de Badhuisstraat. De Vlissinger kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Het blijft rommelen met de frietverkoop op de Banjaard. Jarenlang was frietverkoper J. de Nooijer in een strijd gewikkeld met recrea tieondernemer De Roompot, die vond dat De Nooijer ten onrech te een vergunning had gekregen. Nu is de Nooijer ten strijde ge trokken tegen de verplaatsing van het frietkot van strandex- ploitant Van Halst, dat twee honderd meter verder naar het oosten is gezet. De commissie behandeling be zwaar- en beroepsschriften van de gemeente Noord-Beveland behandelde gisterenmiddag het bezwaar van De Nooijer. Die vond dat de frietkraam van Van Halst, de meest oostelijke die de pachter van het strand exploi teert, had mock. 1 ij ven waar bij altijd stond: tweehonderd ftieter verder van de Ooster- sche'dekering af. De Nooijer exploiteert namelijk aan de an dere kant van de dijk, onderaan de trap, ook een frietkraam. Hij vreest concurrentie. Beide moe ten het hebben van de badgas ten en Van Halst is dan, dichter bij de branding en het zand, in het voordeel. De gemeente Noord-Beveland heeft de kraam van Van Halst juist expres naar het oosten op geschoven, wat meer naar de dam toe. De gemeente wil badgasten ont moedigen om dichtbij de dam te gaan zwemmen. Hoe dichter de frietkraam bij de dam staat, was de redenering, hoe verder de echte zwemmers er vandaan blijvën. De commissie vroeg zich af in hoeverre die redenering opgaat. Alvorens een advies uit te bren gen aan het college van burge meester en wethouders, zal worden naggegaan of de ver plaatsing van het frietkot wer kelijk effecten heeft voor de vei ligheid op het strand. Het advies is binnen enkele weken te ver wachten. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E.deBruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl GEERSDIJK - De pop-rock band WAAR treedt morgen avond op op een terrein aan de Geersdijkseweg 20 in Geers dijk. Het openluchtconcert be gint om 21.00 uur. WAAR speelt verschillende muziekstijlen en bestaat uit zanger/gitarist Ivo Roks, drummer Sjoerd Kr ij ten- burg, bassist Rik van de Sanden en zangeres Bertine van Erk. De band gaat eind deze maand de studio in voor de opnamen van een debuutsingle Behalve WAAR treedt ook het DJ-duo Marvin en Matthijs op in Geers dijk. Een onderzoek moet uitwijzen of er een verband bestaat tussen de klachten van de bewoners van de Goese villawijk en het waterpeil in de naastgelegen sloot. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat nader onderzoek doen naar de wateroverlast in villawijk Goese Meer in Goes. Dat moet duidelijk maken of er een verband is tussen de over last en het waterpeil van de naastgelegen kwelsloot. Het on derzoek bezweert voorlopig het langslepende conflict tussen het waterschap en de Vereniging van Bewoners van het Goese Meer. Enkele tientallen huizen in het YERSEKE - De Zeeuwse Federatie Sloeproeien houdt zater dag tijdens de Mosseldag in Yerseke, de zesde Mossel- sloeproeiwedstrijd. Vanaf twaalf uur starten negentien deelnemers vanuit de Ju- lianahaven in groepjes van drie sloepen. Aan de wedstrijd doen veel verschillende soorten sloepen mee, met bemannin gen die in het aantal koppen varieren. Voor het eerst dit jaar is er een Belgische sloep en er zijn twee Pilot Gigs, snelle acht- mans-sloepen die vroeger in het loodswezen werden gebruikt. De wedstrijd kan vanaf de dijk worden gevolgd. De prijsuit reiking is gepland om 16.30 uur in de Beatrixhaven. Goese Meer hebben sinds een paar jaar te kampen met zompi ge tuinen, natte kruipruimten en straatjes die regelmatig blank staan. De bewoners ver moedden een verband met het peil in de kwelsloten rond de wijk, dat in 1998 met dertig cen timeter is verhoogd. De hoogte van het peil heeft het waterschap inmiddels defini tief vastgelegd in een peilbe- sluit, dat begin dit jaar ook de goedkeuring kreeg van de pro vincie. Zowel het waterschap als de provincie is van oordeel dat er geen verband bestaat tus sen het waterpeil in de kwelslo ten en de wateroverlast. Zij vermoeden eerder dat een com binatie van de bodemgesteld heid in het gebied en de over vloedige neerslag van de laatste jaren de oorzaak is. De bewonersvereniging heeft steeds bezwaar gemaakt tegen het peilbesluit. Na de goedkeu ring van de provincie heeft de vereniging beroep aangetekend bij de rechtbank in Middelburg. Tot een behandeling van de zaak is het echter niet gekomen, om dat het waterschap heeft aange boden alsnog een onderzoek te verrichten. Dat is voor de bewo nersvereniging aanleiding haar beroepschrift in te trekken. Het onderzoek bestaat uit een proef van in principe drie jaar, waarbij om de twee weken op acht plaatsen bij de kwelsloot langs de Kattendijksedijk de stand van het grondwater wordt gemeten. Elk jaar wordt het peil van de sloot iets verlaagd en meet het waterschap de effecten daarvan. Indien nodig wordt het experiment met een jaar ver lengd. De meetpunten zijn on langs aangebracht. Handreiking H. Janse, bestuurslid van de be wonersvereniging, zegt blij te zijn met de handreiking van het waterschap „Het geeft aan dat er nu eindelijk serieus rekening wordt gehouden met de belan gen van de bewoners. Tot nu toe had het waterschap daar niet zoveel boodschap aan. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald." De proef moet duidelijk maken wie het aan het rechte eind heeft: de bewoners of het water schap. Volgens Janse is het niet zozeer een kwestie van gelijk willen krijgen. Het gaat de ver eniging er vooral om dat erdoor metingen te verrichten, feiten op tafel komen. „Nu krijg je een aantal gegevens op basis waar van je conclusies kunt trekken. Het waterschap heeft steeds ge zegd dat verlaging van het wa terpeil geen effect heeft. Dat is misschien zo, maar dat is tot nu nooit serieus bekeken." Gedurende het experiment zal de vereniging ook zelf gegevens verzamelen. Het is de bedoeling dat zij één keer in de drie maan den langs de medebewoners gaat om de ervaringen te inven tariseren. ZIERIKZEE - De BMW Motor- Club Zeeland houdt zondag 26 augustus een Oldtimerrit van Zierikzee naar Hoedekensker- ke. Alle motoren van 25 jaar en ouder kunnen aansluiten. De start is om 12.00 uur op het par keerterrein van Restaurant De Zeelandbrug. Het eindpunt is bij café De Steiger in Hoede- kenskerke. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ambulances krijgen bij spoedeisende ritten niet langer vrij baan op de Zee landbrug. De provincie heeft besloten de tijdelijke regeling niet te continueren uit het oog punt van de verkeersveiligheid voor andere weggebruikers. De oude afspraak om de bascule- brug in die gevallen gesloten te houden voor de scheepvaart blijft wel van kracht. De brugwachters krijgen de be schikking over een permanente verbindingslijn met de centrale post voor het ambulancever voer (CPA). De bedoeling is ook de communicatie met de brug over het Katse Veer te verbete ren. Gedeputeerde G. de Kok (volks gezondheid) gaat ervan uit dat de aanpassing op zeer korte ter mijn in werking treedt. „Sterker nog, bij mijn weten had alles rond deze tijd al geregeld kun nen zijn." Kort voor de zomervakantie werden de mobilofoons, be doeld voor direct contact tussen CPA en brugwachters bij de Zeelandbrug, weggehaald. Daarmee kwam ook een einde aan een tijdelijke doorgangsre geling, die eigenlijk was inge steld voor de duur van de reno vatiewerkzaamheden op het goed vijf kilometer lange traject over de Oosterschelde. De rege ling hield in dat de slagbomen van de brug op verzoek van de centrale meldkamer werden neergelaten, zodat ambulances vrij baan hadden. Ondanks de positieve ervaringen van de am bulancechauffeurs met deze si tuatie, vindt de provincie de mi nimale tijdswinst niet opwegen tegen de verkeersonveiligheid voor de rij wachtende wegge bruikers aan weerszijden van de brugoprit. Volgens gedeputeerde G. de Kok heeft die combinatie een aantal keren tot 'heel gevaarlijke situ aties geleid'. „Wat krijg je na melijk in dat soort gevallen: mensen staan te wachten en stappen uit om te zien wat er aan de hand is. Of zomaar om een luchtje te scheppen, zeker wan neer het warm is. Voor je het weet, stapt er iemand op de an dere rijbaan, met aUe gevolgen van dien als daar net een ambu lance met redelijke snelheid voorbijkomt. Daarvan hebben wij als college gezegd: dat moe ten we maar beter niet meer doen." De Regionale Ambulan ce Voorziening Zeeland in op richting heeft n een brief aan de provincie aangedrongen op een alternatieve constructie om een snelle passage van de brug te ga randeren. GS hebben daarop geantwoord dat ze willen vasthouden aan de oude afspraken over het tegen houden van de scheepvaart in noodgevallen. Om te voorko men dat de brugwachter bij een dergelijke oproep van de meld kamer onbereikbaar is, wordt de brugpost uitgerust met een voor dit doel gereserveerde gsm-telefoon, danwel met een directe mobilofoonverbinding. „Als het om de veiligheid en snelle hulpverlening gaat, is dit de meest optimale oplossing", luidt de mening van gedepu teerde De Kok. Volgens directeur N. Verstraete en kwaliteitscoördinator J. Ver schuren van de ambulance dienst Boven de Westerschelde valt er goed te leven met de maatregel. In het eerste weekeinde nadat de mobilofoons waren wegge haald, kwam een ambulance zo wel voor een geopende Zeeland burg als een open Katsebrug te staan, omdat in beide gevallen de brugwachter onbereikbaar was. „Dat kan ook straks nog altijd gebeuren. Wanneer de brug wachter de boel net heeft open gedraaid en de ambulance is heel snel, hou je dat met geen en kele regeling tegen in een gebied als het onze", legt Verschuren uit. Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept [0118) 659 659 www.nazomerlestival.nl Laïs met band in de open lucht 31 aug 21.30 u. 17,50 Abdijplein Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35