Kwakoe is reisdoel Venetiaan PZC PZC Joods pleidooi voor Palestijnse staat vaak afgedaan als verraad Barbecue wordt Weense Ambassade fataal Buurlanden uiten steeds meer kritiek op beleid Moegabe Bezoek president Suriname Tribunaal zet vijfde verdachte Srebrenica in beklaagdenbank 16 augustus 1951 donderdag 16 augustus 2001 van onze redactie buitenland De Surinaamse president Ronald Venetiaan komt vandaag in Nederland aan voor een bezoek van een week. Hij is uitgenodigd door de organisa toren van het Kwakoe Festival in Amsterdam. Venetiaan heeft vanmiddag een ontmoeting met premier Wim Kok. Het is de eerste keer in deze ambtsperiode van Venetiaan - hij trad ongeveer een jaar gele den aan - dat hij Nederland be zoekt. Tijdens zijn vorige ambtstermijn ondertekende hij tijdens een staatsbezoek in 1992 in Den Haag het Raamverdrag voor Vriendschap en Samen werking. Deze overeenkomst geeft diepere inhoud aan het in 1975 gesloten verdrag voor ont wikkelingssamenwerking. Nieuwe overeenkomsten tussen de beide landen worden nu niet verwacht. Venetiaan heeft aan gegeven dat hij in de eerste plaats naar Nederland komt om het contact met de Surinaamse gemeenschap hier te verstevi gen. Het Kwakoe Festival, dat jaarlijks honderdduizenden be zoekers trekt, is daar een uitste kende gelegenheid voor. De betrekkingen tussen Surina me en Nederland noemt Vene tiaan 'gezond' Hij wil ervoor zorgen dat dit ook zo blijft. Lening Nederlandse expertise wordt waar nodig ingeschakeld op ba sis van de relaties die sinds het aantreden van de regering-Ve netiaan sterk verbeterd zijn. Er zijn niet alleen afspraken over de ontwikkelingssamenwer king gemaakt. Belangrijk voor de monetair-economische ont wikkeling van Suriname is het feit dat Nederland zich garant gesteld heeft voor een lening van 390 miljoen gulden. Met dit bedrag kan de Surinaamse re gering, opgescheept met toren hoge schulden die ze van het vo rige bewind erfde, regelingen treffen die haar 'ademruimte' geven. De Centrale Bank van Suriname kan schulden met ho ge rente herschikken en haar deviezenvoorraad versterkeq. Ondertussen wordt steeds meer kritiek geleverd op het optreden van het kabinet Men consta teert 'weinig daadkracht' en de krant de Ware Tijd bestempelde de persconferentie ter gelegen heid van een jaar regering-Ve netiaan zelfs als 'weiniginspire rend'. Venetiaan en zijn minis ters beroepen zich erop, dat ze rust op het monetaire front heb ben gebracht. De wisselkoersen zijn vrij stabiel. De productie gericht op export, die nodig is voor meer welzijn en welvaart, komt echter niet of nauwelijks op gang. Hoewel de regering voortdu rend benadrukt dat het justiti eel apparaat een onafhankelijk orgaan is, noemt ze als 'wapen feit' dat in haar periode het on derzoek naar de December moorden van 1982 van start is gegaan. Er is ook onderzoek ingesteld naar vermeende corruptieve praktijken van ex-president Ju les Wij denbosch en enkele van zijn ministers. Venetiaan zei on langs aan het parlement het ver zoek van het Openbaar Ministe rie te zullen doorgeleiden om de vorige minister van Natuurlijke Hulpbronnen, Errol Alibux, in staat van beschuldiging te stel len. Wat de ontwikkeling van Suriname betreft, zegt Vene tiaan dat het volk met 'hard werken en verdienen' verder moet. De regeringlegt hierbij het accent op onder meer mijn bouw, de agrarische sector en het toerisme. ANP door Erwin Tuil Sinds de dag dat Wolfgang Schüssel kan selier van Oostenrijk werd, kijkt hij da gelijks aan tegen een tent die voor de kanse larij staat. Geen asielzoekers of verdwaalde toeristen die op de Weense Heldenplatz hun kampement hebben opgeslagen, maar acti visten die geen vertrouwen hebben in de omstreden coalitie van Jörg Haiders Frei- heitlichen en conservatieve OSVP van Schüssel. De activisten noemden hun tent de Ambas sade van Bezorgde Burgers. Achttien maan den lang staan ze er al. De Russische presi dent Poetin kwam er langs tijdens zijn staatsbezoek aan Oostenrijk in februari van dit jaar. De Oostenrijkse president Klestil kwam zelfs de 'grens' over en sprak in de ambassade met de activisten, want „we zijn nu al zo lang buren." De regering ziet de humor er niet van in en wil de tent nu weg hebben. Desnoods met politiegeweld zo lijkt het. Helemaal on denkbaar is dat niet, want de activisten denken er niet over om him protestactie op te geven. Dat hun ambassade recht voor de ingang van de kanselarij staat, is opzet. Alleen zo wordt de regering dagelijks geconfronteerd met het gegeven dat niet alle Oostenrijkers deze coalitie willen. De regering heeft de tent 18 maanden ge doogd, hoewel sommigen het geval ronduit lelijk vinden of een belediging voor de de mocratie. Vorige week vierde de Ambassade dat ze er al zo lang stond. Via internet wer den sympathisanten opgeroepen langs te komen. Drank en eten moesten zelf worden meegenomen, maar er was een barbecue neergezet. Dat lijkt nu de Ambassade de das om te doen. Barbecue is vuur en dat kan op het monumentale, historische plein niet getole reerd worden. Minister Bartenstein van economische zaken, die ook tegen de tent aankijkt, startte onlangs een procedure om de ontruiming mogelijk te maken. In de op dracht tot ontruiming die naar het ministe rie van binnenlandse zaken is gestuurd, wordt de verantwoordelijke ambtenaren erop gewezen dat de voorschriften de moge lijkheid bieden desnoods geweld toe te pas sen, indien dat noodzakelijk wordt geacht door de politie. Voor de mensen die de Ambassade beman nen, allemaal onbetaalde vrijwilligers, is het niet te bevatten. Staatshoofden kwa men langs, een stel leerde elkaar kennen in de tent, gingen samenwonen en kreeg on langs een zoontje: het ambassadekind. De onaangename momenten bleven beperkt tot schimpscheuten van voorstanders van de regering en dreigementen van dronken skinheads. GPD van onze redactie buitenland Met Dragan Jokic komt de vijfde verdachte in zake 'Srebrenica' in handen van het Joegoslavië-Tribu- naal, de tweede binnen een week. Een overzicht: Drazen Erdemovie: De Bos nische Kroaat Drazen Er demovie vertelde in de Fran se pers over zijn rol bij de massaexecuties na de val van Srebrenica in 1995. Hierop werd hij in maart 1996 gear resteerd door de Joegoslavi sche autoriteiten en overge dragen aan het tribunaal. Zo kwam hij als eerste 'Srebre nica-verdachte' in handen van het hof van de Verenigde Naties. Erdemovie bekende voor de rechters in Den Haag. Hij zei dat hij tientallen moslim mannen had doodgeschoten. De Serviërs hadden hem er toe gedwongen; anders zou hij zelf zijn gedood, aldus Er demovie. Hij betuigde grote spijt voor zijn daden en hielp de aan klagers de gebeurtenissen na de val van de enclave Srebre nica in kaart te brengen. In november 1996 kreeg Er demovie in eerste aanleg tien jaar cel. Dat werd in 1997 in hoger beroep verlaagd tot vijf jaar. Erdemovie werd naar Noorwegen gestuurd om zijn straf uit te zitten. In 2000 trad hij op als getuige tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic. Toen bleek dat Drazen Erdemovie al weer vervroegd was vrijgela ten. Generaal Radislav Krstic was stafchef van het Bos nisch-Servische Drina- Korps dat Srebrenica ver overde. Hij werd in 1998 aan gehouden op basis van een geheime aanklacht. Tegen Krstic begon in maart 2000 het eerste grote Srebrenica- proces voor het tribunaal. Krstic hield vol onschuldig te zijn; de massaslachtingen zouden zijn beraamd door le gerleider Mladic en enkele 'zieke geesten' om hen heen. De aanklager eiste levens lang. Eerder deze maand kreeg Krstic 46 jaar cel opge legd wegens onder meer gen ocide (volkerenmoord). Hij is de eerste verdachte die door het Joegoslavië-Tribunaal schuldig is bevonden aan dit zwaarste misdrijf onder zijn jurisdictie. Tevens kreeg Kr stic de zwaarste straf die tot nu toe door het tribunaal is opgelegd. Hij is in hoger be roep gegaan tegen de uit spraak. Dragan Obrenovic, ten tijde van 'Srebrenica' een onder geschikte van Krstic, werd in april 2001 opgepakt. Hoofd aanklaagster Carla Del Pon- te van het tribunaal beschul digt hem van betrokkenheid bij de dood van meer dan 5000 Bosnische moslims Obrenovic was volgens de tenlastelegging stafchef van de Zvornik-brigade van het Drina-Korps. Obrenovic zegt onschuldig te zijn. Hij zit in een VN-cel in Scheve- ningen in afwachting van het begin van zijn proces. Vidoje Blagojevic valt in de hiërarchie rechtstreeks on der Krstic. Blagojevic was commandant van een van de brigades van het Drina- Korps. Zijn brigade - de Bratunae- brigade - heeft volgens de tenlastelegging meegedaan aan de massaexecuties en aan pogingen de lijken te la ten verdwijnen. De eerste voorgeleiding van Vidoje Blagojevic staat gepland voor vandaag. Dragan Jokic was chef van de genie-eenheid van de Zvornik-brigade. Hij gaf zich gisteren vrijwillig over en werd naar Nederland ge bracht. De Bosnische Serviër is door het tribunaal aange klaagd wegens uitroeiing, moord en vervolging. Jokic heeft volgens de tenlasteleg ging meegewerkt aan de exe cutie van duizenden mos lims. ANP door Eelco van der Linden Is het toeval dat de Zuid-Afri kaanse president Mbeki een wet aankondigt die het bezetten van land illegaal verklaart in dezelfde week dat de zuidelijke Afrikaanse landen bijeen zijn voor hun jaarlijkse topconfe rentie? Nee. Heel voorzichtig lijkt de regio begonnen signalen te zenden naar president Moe gabe, wiens 'landpolitiek' van Zimbabwe een lamme eend en een internationale paria heeft gemaakt. Op een continent waar leeftijd telt en solidariteit groot is van wege gedeelde ervaringen tij dens de strijd voor onafhanke lijkheid, moet je voorzichtig zijn. Thabo Mbeki gaf vorige week toe dat zijn politiek van 'stille diplomatie' versus Zimbabwe nog niets had opgeleverd, maar liet ook weten dat er weinig al ternatieven zijn. Sancties, zoals de Verenigde Staten overwegen, zijn volgens Mbeki geen optie, omdat ze de Zimbabwaanse economie ge heel op de knieën zullen bren gen. Maar de regio, onder aan voering van grootmacht Zuid- Af rika, begint zich eindelijk wel zorgen te maken over de conse quenties van Moegabe's va- banque spel, dat hij zelf verde digt met het beproefde argu ment van 'het vereffenen van koloniale rekeningen'. Dit was het signaal van de Ont wikkelingsorganisatie van Zui delijk Afrika (SADC), die begin deze week in Malawi bijeen was De SADC werd in 1979 opge richt om economische samen werking te vergroten tussen eerst vijf en later elf Zuid-Afri kaanse landen. Ironisch genoeg moest het vooral ook hun afhan kelijkheid van (het toen nog ra cistische) Zuid-Afrika verklei nen. Net land Zuid-Afrika is inmiddels een 'net land', lid van de SADC èn verreweg de belangrijkste eco nomische macht van de club. Mbeki weet zich omgeven door de oude elite van de (marxisti sche) bevrijdingsbewegingen, maar presenteert zich ook als het moderne gezicht van Afrika. Hij heeft een herstelplan ont wikkeld ('MAP'), dat enthousi ast is ontvangen door de inter nationale gemeenschap. Het stoelt op een deal waarbij Afri- ka zorgt voor gezonde economi sche politiek, goed bestuur en democratie, in ruil waarvoor de buitenwereld gaat investeren op het continent. Mbeki's plan voor de wederge boorte van Afrika wordt ge steund en aangevuld door de presidenten van Nigeria. Alge rije en Senegal, en inmiddels is er een comité opgericht waar van 15 presidenten lid zijn. In Malawi besloot de SADC dat de leiders van Mozambique en Botswana samen met Mbeki daarin Zuidelijk Afrika zullen vertegenwoordigen. Het is een gevoelige klap voor Zimbabwe, van oudsher een van de econo mische 'grootmachten' van de regio. Speldenprikken Maar in Malawi werden meer speldenprikken uitgedeeld. Moegabe is niet langer de leider van het SADC-orgaan voor Veiligheidszaken. Moegabe be schouwde het als zijn eigen insi- tuut en stortte zich bijvoor beeld, tot groot ongenoegen van Zuid-Afrika, in naam van de SADC in de oorlog in Congo. Deze week werd besloten dat het orgaan nooit meer op eigen houtje een oorlog mag verklaren en kreeg Mozambique's Joaqim Chissano de leiding toebedeeld. De nu 14 landen van de SADC waren ook een stuk minder ex pliciet dan vorig jaar in hun steun voor Moegabe's landpoli tiek. Men verklaarde 'bezorgd' te zijn over 'de effecten van de Zimbabwaanse economische si tuatie op de regio'. Er was de wil om samen met Moegabe 'de ern stigste crisis sinds 1980 te be teugelen', maar ook werd het toegejuicht dat Nigeria zal proberen de relatie tussen Zim babwe en voormalig koloniaal heerser Groot-Brittannië te verbeteren. De toonzetting en het noemen van Nigeria vormen een kleine maar opmerkelijke verschuiving. In Malawi lijkt voor het eerst Mbeki's stille diplomatie effect te hebben gesorteerd. Zelfs de Zimbabwaanse oppositieleider en uitdager van Moegabe, Mor gan Tsvangirai, zei dat de confe rentie 'niet de gebruikelijke soep' had opgeleverd. Het is een voorzichtig begin en steekt schril af tegen Moegabe's nieu we, gewelddadige offensief te gen blanke boeren. Maar het is, zeker voor Afrikaanse begrip pen, een begin. GPD pagina 5: journalisten gearresteerd Onder de naam 'Een An der Joods Geluid' strijden vooraanstaande joden in Nederland voor een Pales tijnse staat naast Israël. Het Israëlische leger en de joodse kolonisten moeten de bezette gebieden verla ten, alleen dan is er kans op vrede. De nieuwe actie groep wordt echter met argusogen gevolgd door de joodse gemeenschap. We worden gezien als een bedreiging voor de staat Israël." doorCarine Neefjes Raymond Nethe (51), secreta- ris van 'Een Ander Joods Geluid' vertelt dat hij voor ver rader is uitgemaakt. „De Israë lische onderminister van Bui tenlandse Zaken was hier op bezoek en ik stelde hem een paar kritische vragen. Na afloop kwamen een paar joodse jonge ren op mij af, ze noemden mij een NSB'er." „Als je als jood niet voor de volle 100 procent achter Israël staat, dan ben je al gauw een verrader. Maar ik kom in gewetensnood als ik dat land door dik en dun verdedig! Palestijnen in de be zette gebieden worden op een verschrikkelijke manier verne derd." Met een gevoel van onmacht heeft Nethe vorige week naar de beelden gekeken van de Pales tijnse zelfmoordaanslag waar bij vijf leden van een Neder lands, joods-orthodox gezin om het leven kwamen. De Joodse Gemeente Amsterdam hield de ze week een herdenkingsbijeen komst voor de slachtoffers, maar uit principe ging Nethe er niet naar toe. „Ik vind het vrese lijk wat er is gebeurd, vooral voor de nabestaanden van die familie. Maar ik ga alleen naar een herdenkingsdienst als alle Israëlische én Palestijnse slachtoffers worden herdacht. Vergeet niet dat sinds septem ber vorig jaar, het begin van de tweede intifada ook vele Pales tijnen zijn gedood." Blijvend invalide Nethe grijpt naar zijn paperas sen en somt enkele geweldda digheden op van het afgelopen half jaar, de slachtoffers van de recente aanslagen nog niet mee gerekend: er zijn zeker 560 Pa lestijnen gedood, waarvan 174 Raymond Nethe: „We worden gezien als een bedreiging voor de staat Israël." fotoCeesZorn/GPD kinderen. Ongeveer 16.000 Pa lestijnen raakten gewond, van wie 1500 blijvend invalide. Ten minste 130 Israëliërs kwamen om het leven, van wie 25 kinde ren. Ruim 470 raakten er gewond. Daarnaast werden honderden Palestijnse huizen verwoest, vruchtbare olijfgaarden met bulldozers vernietigd. De zelfmoordacties waren te verwachten, meent Nethe. „Is raël behandelt Palestijnen al ja renlang als tweederangs burgers. Hun levensomstandig heden zijn heel slecht, jongeren hebben geen enkele toekomst. Ik vind het niet gek dat jongens van 16, 17 jaar in zo'n uitzicht loze situatie ten prooi vallen aan de terreurbeweging Hamas die hen opleidt tot zelfmoordcom mando's. Ze zijn grootgebracht met een ongekende haat jegens Israëliërs." Die haat kan alleen maar ver dwijnen als Israël zich terug trekt uit de bezette gebieden, vindt 'Een Ander Joods Geluid'. Daarom pleit de actiegroep voor een Palestijnse staat op de West- bank en Gazastrook, met Oost- Jeruzalem als hoofdstad. Het gedachtegoed van 'Een Ander Joods Geluid met leden als oud-minister Hedy d'Ancona, programmamaakster Hanneke Groenteman en voormalig bur gemeester van Amsterdam Ed. van Thijn, ligt echter gevoelig binnen de joodse gemeenschap Initiatiefneemster Anneke Mouthaan (71): „Joden willen de vuile was niet buiten hangen. Ze zijn bang dat zij met kritiek op de staat Israël antisemieten in de kaart spelen. Vergeet niet de angst onder joden: de ge schiedenis van 2000 jaar antise mitisme én de holocaust dragen wij allemaal met ons mee." Mouthaan, wier grootouders zijn vermoord in het concentra tiekamp Auschwitz, vindt het juist de taak van joden om kri tisch te zijn ten opzichte van de Israëlische bezettingspolitiek: „Ons zal wellicht geen antise mitisme in de schoenen worden geschoven." Volgens haar zijn er wel degelijk meer joden die het met de actiegroep eens zijn, maar ze durven hun mond niet open te doen. „Ze zijn bang om de staat Israël af te vallen. Wantrouwen Secretaris Nethe: „Met Israëli sche vrienden praat ik niet over politiek. Het ligt allemaal veel te gevoelig, emoties laaien snel op en ik wil mijn vrienden niet kwijt raken. En zij zijn absoluut geen aanhangers van Sharon, ze zijn zelfs zeer gematigd. Maar ze wantrouwen de Palestijnse in tenties. Ze geloven niet dat het geweld ophoudt als de kolonis ten zich terugtrekken uit de be zette gebieden." Mouthaan: „Uiteraard kunnen ook wij niet garanderen dat er vrede komt als de Palestijnse staat wordt erkend. Maar zoals het nu gaat, kan het niet langer. Dit is een doodlopende weg. Het wordt hoog tijd dat er een om slag komt in het denken van de doorsnee Israëliër en dat het be sef ontstaat dat je met militair geweld alleen maar meer aan slagen oproept." GPD Wim van Est De vereniging Voor Het Volk Door Het Volk onderhandelt met wielrenner Wim van Est over zijn deelname aan de Ronde van Middelburg. Er zullen 25 profs aan de start verschijnen. Dat Wout Wagt- mans komt, is al zeker. Wereldregering Het Britse parlementslid Ju lian Snow is op de Dam in Amsterdam aangehouden toen hij pleitte voor de instel ling van een wereldregering. Zo'n honderd toeschouwers luisterden naar Snow toen een agent hem vroeg mee naar het politiebureau te gaan. Hem werd verteld dat het hier verboden is zonder toestemming in het openbaar toespraken te houden. Hittegolf De bevolking van Texas zucht al twee weken onder een hittegolf. De tempera tuur liep op tot 41 graden. Dertig mensen zijn overleden als gevolg van de hitte. Rellen In Berlijn is de politie slaags geraakt met communisten die het Wèreldjeugdfestival in de Russische zone bij woonden. Zij trokken het Franse en Amerikaanse deel binnen en riepen anti-Ame rikaanse leuzen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax, (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 2000 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0.75) per maand 39,45 17,90 per kwartaal 107,50 48,78 per jaar ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 2,00 0,91 zaterdag 3,00/1 36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2