OURAN Eerder medicatie onder dwang Srebrenica-verdachte Jokic geeft zich over aan tribunaal 20^ 1 15c Israël jaagt op Palestijnse activisten Brinkhorst buigt zich opnieuw over mkz-strafkorting D7P Rechter schort executie jonge Texaan op Kamer wil psychiatrische patiënt sneller tegen diens wil kunnen behandelen Woensdag warmste dag van het jaar Hard-glazen deuren Is jouw idee ook twee weken Australië waard? What will it ^■Fontys Een hbo-opleiding? Kijk op www.fontys.nl VS pakken luchtafweer Irak aan Einde van logge pc lijkt nabij Nederlands elftal wint bij Engeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 Kies het mooiste en lelijkste kunstwerk Afkoeling Eerst buien en drukkend, later droog en opklaringen. Maxima 20 tot 22 graden en naar west draaiende wind, 3 tot 5 244e jaargang no. 193 donderdag 16 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft giste ren in hoger beroep de executie van een 25-jarige zwarte man op het nip pertje opgeschort. De executie van Napeleon Beazley stond gepland voor afgelopen nacht. Het komt niet vaak voor dat een Te- xaanse rechter een executie opschort. Beazley is veroordeeld wegens een moord in 1994. Zijn advocaten had den om uitstel gevraagd omdat Beaz ley minderjarig was toen hij zijn mis daad pleegde. De geplande executie van Beazley heeft internationaal tot een storm van kritiek geleid. Verschil lende organisaties, waaronder Am nesty International, drongen er bij de staat Texas op aan de terechtstelling niet door te laten gaan. Het Europees Parlement vroeg Texas gisteren om uitstel. Volgens parlementsvoorzitter Nicole Fontaine zouden de VS de doodstraf moeten afschaffen, omdat de bezwa ren daartegen internationaal steeds groter worden. Zij zegt de indruk te hebben dat in steeds meer Ameri kaanse staten stemmen opgaan dat de overheid niet het recht heeft om te do den. Beazley was zeventien toen hij een 63- jarige man van het leven beroofde bij het stelen van diens auto. AFP/RTR door Yvonne Hamar DEN HAAG - Het moet voor artsen makkelijker worden psychiatrische patiënten die onder dwang zijn opgenomen ook met dwang te behan delen, onder meer met me dicijnen. De PvdA stelt dat via een wetswijziging voor, zo heeft Tweede-Ka merlid Van der Hoek gis teren bevestigd. De PvdA krijgt hierin steun van een Kamermeerderheid van WDenD66. Nu mogen behandelende artsen, meestal een geneesheer-direc teur, alleen overgaan tot dwangbehandeling als er een 'ernstig gevaar' bestaat voor de patiënt of omgeving. Van der Hoek wil dat dit criterium wordt teruggebracht tot 'ge vaar'. Artsen hebben nu een dubbele barrière om mensen in een psy chiatrische crisissituatie te be handelen. De patiënten zijn via de Wet bijzondere opnemingen in psychiatrische ziekenhuizen (BOPZ) opgenomen, maar daar na kunnen de artsen bijna niets WAGENINGEN - Op veel plaatsen was het gisteren de warmste dag van het jaar. Met temperaturen tussen de 30 en 34 graden was het volgens Meteo- consult overal tropisch warm. Het is weliswaar bijzonder dat het laat in de zomer zo warm is, maar volgens de meteorologen is het zeker niet uniek. De warmste dag tot nu toe was begin juli. Toen liep het kwik in De Bilt op tot 31,6 graden. De komende dagen wordt het min der warm. Door de hitte en de drukte op de wegen naar verkoelend water, had de Wegenwacht het extra druk. De redders bij panne moesten in het noorden, midden en westen van het land 50 pro cent vaker te hulp schieten dan normaal. In het zuiden viel het mee met de drukte. ANP doen als een patiënt steevast weigert." Volgens haar kan dat tot gevolg hebben dat de patiënt in een se- pareercel terechtkomt, de psy chose verergert en dat de patiënt uiteindelijk onbehandeld de in stelling verlaat. Het PvdA-Kamerlid benadrukt dat het niet de bedoeling dat 'ongebreideld' dwangmedicatie wordt toegepast. ,,Ik wil niet tornen aan de rechtsbescher ming en zelfbeschikking van mensen. Er moet wel degelijk sprake blijven van gevaar", vindt ze. Tweede-Kamerlid Dittrich van D66 stelt dat de voorgestelde wijziging in de praktijk duide lijk verschil maakt. „Psychia ters staan nu machteloos tegen over patiënten die behandeling weigeren en toch gevaar opleve ren. Wij bepleiten al jaren dat medicatie makkelijker moet kunnen worden toegepast Preventieve opname Ook wil Van der Hoek voorstel len het mogelijk te maken men sen die geestelijke ernstig in de war zijn of dreigen te raken, ter observatie op te nemen. Zo'n preventieve opname zou vol gens haar een echte crisissitua tie kunnen voorkomen. „Het gaat hierbij dan vooral om de groep mensen die zelf geen in zicht heeft in de ziekte." D66 is het met dit voorstel niet eens. „Dit gaat veel te ver. Het doet mij denken aan wijlen de Roemeense leider Ceaufescu die Israëlische militairen rijden door de joodse nederzetting Gilo, die regelmatig wordt beschoten vanuit Beit Jalla (op de achtergrond). foto Natalie Behring/RTR (Advertentie) Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J van onze redactie buitenland JERUZALEM - Met de inval van gisteren in de autonome Pa lestijnse stad Hebron om daar een Fatah-activist te vermoor den, volgt het leger van Israël sinds gisteren een nieuwe stra tegie, die van het 'permanente initiatief' tegen Palestijnse acti visten. Dat hebben militaire bronnen in Israël gemeld. Premier Sharon heeft volgens deze bronnen groen licht gege ven voor deze strategie. Die houdt in dat de troepen ook kunnen optreden tegen instel lingen van de Palestijnse Natio nale Autoriteit en Palestijnen in de autonome Palestijnse gebie den in de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. Als de Israëlische regering dit bericht bevestigt, dan kan de stap worden beschouwd als een daadwerkelijke verklaring van oorlog aan het Palestijnse be stuur. Het zou tevens een eind betekenen van de tot nu toe ge volgde lijn van 'terughouding' van Israëlische kant. De spanning op de Westoever was aan het begin van de dag al te snijden toen Israëlische tanks zich leken op te maken de Pales tijnse steden Beit Jalla, Bethle hem en Beit Sahour binnen te trekken. Aan de rand van de stad hielden de tanks halt. Mi nister Ben-Elieser van Defensie ontkende dat Israël zich onder Amerikaanse druk had inge houden. Israël liquideerde gis teren in Hebron een leider van Arafats Fatah-beweging. De man, Imad Abu-Sneineh, werd ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een groot aantal beschietingen van Israëlische burgers en militairen. Een in burger geklede Israëlische com mando-eenheid, verscholen in een vrachtauto, wachtte Abu- Sneineh op bij diens huis in een door Israël beheerst deel van Hebron. Toen de man arriveerde werd hij in hoofd, borst en be nen geschoten. Volgens Pales tijnse tellingen zijn sinds het be gin van de Aksa-intifada meer dan vijftig mensen in de Pales tijnse gebieden het slachtoffer geworden van Israëls liquida- tiepolitiek. EFE/ANP/GPD pagina 2: een ander Joods geluid (Advertentie) Bedenk een opvallende en originele toepassing van zonne- energie. De inzenders van de twaalf allerbeste ideeën mogen mee naar Australië voor een spannende reis en om toeschouwer te zijn bij The World Solar Challenge. Op www.solarvibes.nl vind je het deelnameformulier voor de- Duurzame Energie Ideeprijs. Laat je fantasie de vrije loop en stuur je idee op voor 7 september naar antwoordnummer 2012, 6800 WR Arnhem. De mogelijkheden zijn eindeloos j^^ON www.solarvibes.nl van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Bosnische Serviër Dragan Jokic (43) heeft zich gisteren in Bosnië vrijwillig overgegeven aan medewerkers van het Joegoslavië-Tribunaal. Hij is dezelfde dag nog overge bracht naar Nederland. Het VN-hof in Den Haag beschul digt hem van betrokkenheid bij de massa-executies na de val van Srebrenica. Jokic is de derde Srebrenica- verdachte die dit jaar in handen van het tribunaal is gevallen. De drie waren bij de verovering van de Oost-Bosnische moslimen clave in juli 1995 allemaal on dergeschikten van de Bosnisch- Servische generaal Krstic, die begin deze maand tot 46 jaar cel is veroordeeld wegens genocide (volkenmoord). Krstic was stafchef van het Bos- nisch-Servische Drina-Korps dat Srebrenica veroverde. Daarna werden duizenden mos lims vermoord. Volgens de aan klagers van het tribunaal speel den drie onderdelen van het Drina-Korps een hoofdrol bij die misdaden: de Bratunac-bri- gade, de Zvornik-brigade en de Milici-brigade. De in april opgepakte Dragan Obrenovic was stafchef van de Zvornik-brigade. De vorige week opgepakte Vidoje Blago- jevic was commandant van de Bratunac-brigade. Blagojevic wordt vandaag voor het eerst voorgeleid. Obrenovic en Blagojevic zijn allebei aange klaagd wegens genocide, het zwaarste misdrijf onder de ju risdictie van het tribunaal. Jokic speelde in vergelijking met dat tweetal een onderge- schiktere rol. Hij is dan ook niet (Advertentie) aangeklaagd wegens genocide, maar wegens uitroeiing, moord en vervolging. Jokic, inmiddels gepromoveerd tot luitenant-ko lonel, was tijdens de val van Srebrenica majoor en chef van de genie van de Zvornik-briga- de.Volgens de aanklacht heeft Jokic meegewerkt aan een 'mis dadig plan' tot executie van meer dan vijfduizend moslim mannen en -jongens. Bewijs Daartoe behoorde ook het del ven van massagraven, waarbij de Serviërs zwaar gereedschap inzetten. In de weken na de mas samoord deed Jokic mee aan pogingen om het bewijs te ver nietigen: de lijken werden weer opgegraven en naar 'secundaire massagraven' op afgelegen plekken gebracht om ze aan het oog van de onderzoekers van het tribunaal te onttrekken. ANP pagina 2: vijf verdachten bij bezoeken van buitenlandse leiders mensen tijdelijk liet op pakken die volgens hem niet in het straatbeeld pasten." De WD moet dit onderdeel nog in de fractie bespreken. Het CDA kan inhoudelijk nog geen reac tie geven, maar zal niet tegen het voorstel zijn als het een bij drage kan leveren aan de gene zing. ANP De Iraakse luchtafweer stelt de Britse en Amerikaanse vlieg tuigen (foto) in de zogenaamde no-fly zone voor steeds grotere problemen. De Verenigde Staten hebben daarom be- sloten de Iraakse afweer gedurende een langere pe- riode te bestoken. IBM voorspelt dat het doek binnenkort valt voor de personal computer. Volgens de pc-uitvinder wordt het logge apparaat vervangen door kleine computertjes, over- Qj al om ons heen. Het Nederlands voetbal elftal heeft gisteravond de laatste test voor de belangrijke WK-kwalifi- catiewdstrijd op 1 sep tember bij Ierland goed doorstaan. Oranje was op White Hart Lane in Lon den met 2-0 te sterk voor Engeland. Voor Oranje troffen Van Bom mel en Van Ni- O stelrooy doel. I O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; financien en economie. 9 en 11; sport: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunsten cultuur: 23, 24, 25, 27 en 28. door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw onder zoekt opnieuw of de mond- en klauwzeerkortingen omlaag kunnen. De minister beloofde gisteren in een overleg met de Tweede Kamer de 240 dossiers nogmaals te bekijken. Hij doet dat in samenspraak met land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland en de Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW). Hij is niet van plan de volgens hem terechte strafkortingen te verlagen. Kamerbreed werd er bij de mi nister op aangedrongen om de grote kortingen op mkz-vergoe- dingen voor relatief kleine over tredingen te verlagen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer, CDA, WD, SP en de kleine christelijke partijen, drong er verder op aan de kortingen niet hoger te maken dan de boetebe dragen die de boeren voor een dergelijke overtreding krijgen bij een reguliere controle. Op die laatste eis wilde Brinkhorst niet ingaan. „De kortingspercenta ges liggen vast in de wet." Brinkhorst zegde wel toe nog eens naar de 240 dossiers met strafkortingen te gaan kijken. In eerste instantie waren 2200 bedrijven in overtreding toen zij geruimd werden vanwege de mkz-crisis. Voor de meeste is de strafkorting al ongedaan ge maakt. Volgens de Kamerleden en LTO-Nederland zitten er echter nog steeds onrechtvaar dig grote kortingen bij sommige van de 240 overgebleven dos siers. Als er aanleiding is, dan wil Brinkhorst de korting verla gen of ongedaan maken. GPD (Advertentie) wJ M 4 JJV naam:jqgnoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: •D.'noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail:I weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in - o per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- automatische incasso nummer fTI 39.45/617,90). d per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214"000002 EHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1