Veerse Meer krijgt vers water Meestal is de vogel gevlogen PZC Diamanten huwelijk schippersechtpaar Boete voor wapenbezit Zestig jaar samen na ontmoeting op strand 19 Aanleg verbinding met Oosterschelde begint volgend jaar Ringrij'den in Meliskerke ZllT 2001 Werkstraf voor gooien met rotje Autokraak Renesse Weigeren blaastest bestraft Tenten doelwit van inbrekers Rijverbod voor Vlissinger Nachtmarkt Middelburg Oldtimerrit donderdag 16 augustus 2001 Het echtpaar Korstanje, dat gisteren 60 jaar getrouwd was, kreeg een bezoekje van loco-burgemeester van Dijk-Sturm. foto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - Meneer en mevrouw Korstanje-Bol uit Middelburg voelen zich nog steeds vrije vogels. Zestig jaar geleden gaven Jan (83) en Petro- nella (81) elkaar het jawoord. „We hebben het schitterend ge had samen." Petronella bracht haar jeugd door in Rotterdam. Toen de oor log uitbrak („We werden eruit gebombardeerd") vluchtte ze met haar familie naar Wemel- dinge. Daar ontmoette ze in een hotel-restaurant Wemeldinger Jan. Amper een jaar later trouwden ze. „Het was oorlog en ik wilde Jan niet kwijtraken", vertelt Petronella. „Toen schreef ik hem een brief met daarin: ik laat je nooit meer gaan Vier dagen later zijn we getrouwd." Jan was matroos van beroep, maar daar was zijn moeder het niet mee eens. „Ik heb nog ge probeerd bakker te worden, maar ik kon niet tegen de hitte in de bakkerij Ik kreeg steeds eczeem. Toen ben ik toch gaan varen", aldus Jan. Hij bleek be dreven in zijn vak en schopte het al snel tot kapitein. Petronella kwam aan boord en het echt paar woonde bijna dertig jaar lang aan boord van een binnen vaartschip. „Wat was dat een mooie tijd", mijmert Petronella. „We waren vrij als vogels. We kwamen overal. Ons schip was een echt zonnetje, het was altijd schoon en in orde." De twee zoons van het echtpaar werden in die tijd opgevoed door de broer van Petronella Betere zorg konden hun kinde ren niet krijgen, volgens Jan. „Wij waren vaak weg. In We- meldinge hadden ze gewoon al les bij de hand In onze vrije weekeinden reden we vaak met de auto naar Zeeland om onze kinderen op te zoeken. Ja, we hebben heel wat kilometers ge maakt." Aan het paradijselijk leven aan boord van het schip kwam in 1966 een eind. Jan kon niet meer aan personeel komen en het vele werk kon hij niet meer aan Hij vond een baan als brugwachter in Middelburg. „Dat was een leuke baan, want ik kende bijna iedereen die langsvoer." Sinds zestien jaar woont het echtpaar in een flat in Middelburg „Ach ja, het is wel een mooi stadje hoor", begint Jan, „maar het is zo saai hier aan de wal." door Ben Jansen WILHELMINADORP - Op de plek waar ruim veertig jaar ge leden de Zandkreekdam is ge sloten, gaat Rijkswaterstaat de ze verbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland weer openma ken. Januari volgend jaar be gint de bouw van twee betonnen kokers die een directe verbin ding vormen tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Dit zogeheten doorlaatmiddel dient om de waterkwaliteit van het Veerse Meer te verbeteren. Brak, voedselrijk water kan worden afgevoerd en zout water ingelaten. Met de aanleg van verversings kokers gaat een lang gekoester de wens in vervulling. Rijkswa terstaat constateerde in 1990 al dat het niet goed gaat met het water van het Veerse Meer. Het zoutgehalte schommelt sterk. Omliggende polders lozen zoet en brak water op het meer Van uit het Kanaal door Walcheren komt bij het schutten brak wa ter binnen en via de sluis in de Zandkreek zout water. Het polderwater is bovendien rijkelijk voorzien van uit land bouwgrond gespoelde meststof fen. Het gevolg is dat het Veerse Meer een watersysteem is waar gelaagdheid, zuurstofloosheid en algenbloei op de loer liggen. De oplossing is tweeledig: ver- MELISKERKE - De Ringlij ders Vereniging Meliskerke houdt morgen een ringsteek- wedstrijd in boerenkostuum in de Torenstraat bij de kerk. De wedstrijd begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 20.30 uur. Aan de wedstrijd wordt deelgenomen door ongeveer dertig ringrijders uit Melisker ke en Zoutelande. Zij rijden voor de dagprijs en pollepel. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl La'is met band in de open lucht 31 aug 21.30 u. 17,50 Ah-'iiplein Middelburg REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl versing van het Veerse Meer met water uit de Oosterschelde en beëindiging van de lozing van zoet/brak, voedselrijk polder water. De uitvoering van het eerste deel van deze oplossing staat nu voor de deur Daar is enige politieke druk voor nodig geweest, zowel vanuit de Twee de Kamer als vanuit het provin ciaal bestuur. De aanleg van het doorlaatmid del stond drie jaar geleden op het i n vesteringsprogramma maar het natte najaar van 1998 gooide roet in het eten. Het geld werd toen besteed aan extra maatregelen voor de beperking van wateroverlast elders in het land. Een jaar later was er weer geld, 38 miljoen gulden, maar dat bedrag bleek te gering, hoe zeer ook werd bezuinigd op het ontwerp. Uiteindelijk is het budget verhoogd tot 45,3 mil joen gulden. Kokers Van dit geld worden dwars door de Zandkreekdam twee beton nen kokers van 82 meter lang, 5,5 meter breed en 3 meter hoog gebouwd. Ze kunnen gemiddeld 40 kubieke meter water per se conde doorlaten. Met behulp van een betonnen schuif kan de hoeveelheid water worden gere geld. De capaciteit van het doorlaatmiddel mag indruk wekkend zijn. volgens project leider J.J. Geleijnse van Rijks waterstaat hoeft niet te worden gevreesd voor hoge stroomsnel- heden in de omgeving van de ko kers. Dit betekent dat de recrea tiefunctie van het strand bij Katseveer behouden blijft. Ook aalvissers die bij de Zandkreek dam hun fuiken opstellen, kun nen op enige afstand van de ko kers him gang blijven gaan. Over maatregelen om te voorko men dat de paling - en mogelijk ook de forel die sportvissers in het Veerse Meer uitzetten - de wijk neemt, zal nog overleg woi'den gevoerd. De aanleg van het doorlaatmid del gebeurt in een veertien me ter diepe bouwput. Op die diep te liggen de eenheidscaissons die voor de sluiting van de Zandkreek in 1960 zijn ge bruikt. Deze betonnen bakken moeten gedeeltelijk worden op geruimd Over de bouwput wor den twee 120 meter lange bruggen gelegd. Daardoor on dervindt het verkeer over de Zandkreekdam nauwelijks hin der van het werk. De bouwtijd voor de verver singskokers bedraagt ruim twee jaar, Voorjaar 2004 moeten ze klaar zijn. Of ze dan meteen al in gebruik worden genomen, is nog de vraag. Met een vergelijk baar doorlaatmiddel in de Brouwersdam in 1979 heeft Rijkswaterstaat een lesje ge leerd. Projectleider Geleijnse: ,We zijn dat jaar in de zomer be gonnen zout water uit de Noordzee in te laten. Het ver schil in temperatuur en zoutge halte zorgde toen meteen voor gelaagdheid, waardoor in delen van het Grevelingenmeer zuur stofloosheid dreigde te ont staan. Het lijkt beter met de ver versing te beginnen in een periode waarin de kans op wind wat groter is dan doorgaans in de zomer. Je krijgt dan een bete re menging van het water." De politic ontdekt per toeval een wietplantage in Vlissingen. foto Ruben Oreel „Er zullen er zijn die nu staan te grinniken, omdat wij de boel opruimen. Maar voor de meesten is het alleen maar triest, intriest dat ze hun huis uit moeten. Het zijn allemaal kleine rampjes.Theo Marinisse van de gemeente Vlissingen en een ploeg je dat bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeen telijke afvalverivijdering, de woningbouwcorporaties en een verhuisbedrijf halen twee keer per maand de woningen in Vlissingen leeg van mensen die een huurschuld bij de verhuurder hebben of voor overlast zorgen. Zij worden bijgestaan dooreen deurwaarder, de hulpofficier van justitie en de politie. In Middelburg zijn huisuitzettingen zeldzamer. Daar hebben ze voldoende aan hoogstens één keer per maand. Deze woensdag staan er zes huisontruimin gen op de Vlissingse agenda Het worden er zeven. Bij een melding van wa teroverlast in een flat ivordt bij toeval een wietplantage ontdekt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hulpofficier Hans Sa- man belt aan bij een flat aan de Vlis singse Hercules Segherslaan, achter hem staat deurwaarder John van Doorn. De bewoner heeft een huur schuld van meer dan drie maanden. Al le wanbetalers worden op de hoogte ge bracht wanneer de deurwaarder komt voor de huisuitzetting. Deze Vlissinger doet niet open. „Hij is gevlogen. Als de huurder thuis is, lukt het wel eens om met hem nog een betalingsregeling overeen te komen. Maar in negentig procent van de gevallen moeten we de deur openbreken, is het huis al verla ten", zegt de deurwaarder. De raam- latjes worden weggetikt en de deur wordt opengemaakt. „Lekker, lekker, lekker", roept een af- valverwijderaar. Het cynisme klinkt door in zijn stem. Van Doorn lijkt niet verbaasd te zijn over de bende die hij ziet en de stank die hem tegemoet komt. „Ze hebben weer niet opgeruimd voor ons", zegt hij. „We komen deze ellende vaker tegen." In de keuken is de ravage het grootst. In de pan liggen stukken vlees Die liggen er al even. Devloervan het flatje plakt. De muren zijn kaal en smerig. Kleren en opgefrommelde nog natte doeken slingeren rond. Vogelzaad ligt verspreid op de grond. De ramen zijn hermetisch gesloten. Strijkbout In hetzelfde blok is een tweede ontrui ming. Ook die bewoners zijn voor de in val vertrokken Ze hebben wat meubi lair achtergelaten. Op de strijkplank staat een strijkbout rechtop. Hij staat aan en is bloedheet. De afvalverwijde- raars durven hier vrijer adem te halen, de lucht is frisser. Enkele buren zien de ontruiming aan. „Ik had al zoiets verwacht", zegt een buurvrouw. „De laatste weken sjouwde de man van alles naar beneden. Hij zal wel verhuizen, dachten we." Karin de Vries van de gespecialiseerde Thuiszorg is bij de Vlissingse op bezoek. „Het is natuurlijk heel erg triest wat hier ge beurt. Want waar moet hij nou naar toe? Naar het Witte Huis, heb ik gehoord. Of naar een andere woning? Leeft hij die dan ook weer helemaal uit9" De buurvrouw heeft overlast gehad van de man. „Een paar weken geleden nog kreeg hij om drie uur 's nachts mensen op bezoek. Zij maakten kabaal en vie len met geweld en geschreeuw zijn huis binnen. Daar word je onrustig van. Het onderlinge contact wordt vertroebeld Het probleem is dat de samenleving verkild, vindt Karin de Vries. „In een buurt als deze leef je gemakkelijk ano niem; leef je langs elkaar heen. Ik kom door mijn werk in de thuiszorg op meer adressen en daar kom ik die onverschil ligheid ook tegen Het is niet meer van zelfsprekend om elkaar te helpen of om rekening met elkaar te houden. Waar om moet er bijvoorbeeld om vijf uur 's ochtends telkens harde muziek worden gedraai^9" „Deze mensen hebben hulp nodig, maar weigeren die vaak. Ze denken er misschien op hun manier uit te komen", zegt ze. „Maar dit kan er van komen. Het is soms moeilijk te accepteren dat wanbetalers in het algemeen wel aller lei dingen snel geregeld krijgen Ze gaan naar de sociale dienst, keren een bureau om en krijgen direct een uitke ring. We moeten natuurlijk sociaal zijn, maar ik zou willen dat we dat ook iets meer waren voor mensen die netjes al les volgens de regels doen. Ik heb ook veel van dit soort cliënten. Ze vullen al le formulieren in en horen dan dat hun aanvraag op de stapel ligt. Ze moeten geduld hebben tot hun zaak behandeld wordt. Dat is zo wrang. Sorry hoor, maar wat kost dit de gemeenschap niet aUemaal. Zoveel mensen zijn bij de ont ruimingen betrokken." Coördinator Marinisse krijgt de vondst van wiet in een flat in de Hercules Seg herslaan door „We komen er met meer aan toe om ook die woning vandaag schoon te maken. Het is druk Een an dere dienst gaat er mee aan de slag", zegt hij. Twee agenten nemen de schade bij de wietplantage op. „Het water stroomde naar buiten", zeggen ze. „Bij toeval hebben we de plantjes ontdekt. Van buurtbewoners hoor je nu dat ze al va ker gedacht hadden dat er wiet werd geteeld. Jammer dat ze ons niet eerder hebben geïnformeerd. Het is schijnbaar al drie maanden aan de gang." Onder water Een jongen hangt uit het raam. „Ik heb inderdaad weieens wiet bij mijn onder buurman geroken, maar dat ruik ik in deze buurt wel vaker. Ik stoor me daar niet aanIk studeer hier, dat is allesHet is wel een heel aardige man hoor, die hier onder woonde. Hij was er ook niet zo vaak Totaal geen last van Maar nu wel, want ook mijn kelder zal wel onder water staan door die overstroming." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 35-jarige man uit Goes wegens wapen bezit conform de eis een boete van 300 gulden opgelegd. Bij de Goesenaar werd 13 november vorig jaar een luchtdrukge weer, dat de gelijkenis vertoonde met een machinegeweer, aangetroffen. De verdachte vond het allemaal wat overtrokken. „Als ik de foto's zo bekijk, zou ik u 's avonds met dit wapen met graag te genkomen", verzekerde de politierechter. De verdachte had het wapen in België gekocht met de bedoeling om met het ge weer op een schijf (kaart) te oefenen. „Als je in België wapens koopt moet je oppassen", waarschuwde officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. MIDDELBURG - Voor het gooien met vuurwerk is gisteren een 19-jange Vlissinger door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De verdachte wierp 13 januari dit jaar in Vlissingen een rotje tegen een auto. Door de knal liep de auto schade op. Een ruit en een ruitenwisser werden vernield. De man heeft inmiddels de schade van 917 gulden aan de gedupeerde eigenaar be taald. De Vlissinger vertelde het rotje zonder te kijken te heb ben weggegooid. RENESSE - Aan de Rampweg in Renesee is gistermiddag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een gsm- telefoon en een portefeuille met geld, een rijbewijs, kentenbe- wijs en een identiteitskaart. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Goes mocht gisteren niet mopperen met de uitspraak van de Middelburgse politie rechter. Normaal gesproken staat er op het weigeren van de blaastest een langdurige rijontzegging. Omdat zijn nieuwe baan dan op het spel zou komen te staan, week officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello van de richtlijnen af door van de negen maanden rijontzegging zes maanden voor waardelijk te eisen. De milde rijontzegging werd door de offi cier gecompenseerd met een hogere boete van 3000 gulden. De Goesenaar had 7 mei dit jaar in zijn woonplaats de blaas test geweigerd nadat hij in zijn auto werd aangehouden. Hij erkende gisteren bewust niet aan de ademtest te hebben mee gewerkt. Raadsman E. Smit stelde ter compensatie van de boete een taakstraf voor, maar politierechter G. van Unnik meende dat verdachte al enorm tegemoet was gekomen. Hij nam de eis van de officier over. SCHARENDIJKE - Uit een tent op een camping in Scharen- dij ke is in de nacht van dinsdag op woensdag een GSM van en kele honderden guldens weggenomen. In Scharendijke werd gisterochtend tussen 06.15 uur en 09.00 uur uit een tent op een camping een tas gestolen. In de tas zat geld, een GSM. medi sche fakturen, make-up en pasjes. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag rond middernacht een 37-jarige Vlissinger aangehouden voor rijden onder in vloed op de Badhuisstraat. De Vlissinger kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. ten. Daar genoot mijn vader van. Hij verzamelde stapels aangespoeld hout om op te sto ken Brandstof was toen schaars en duur," vertelt Jan. „Ik heb voor onze kinderen gezorgd en gewoon huishoudelijk werk ge daan", zegt Koos van Sluijs. Het echtpaar woont nog zelf standig in Paauwenburg in een flat voor 55-plussers „Mijn moeder wil het zorgen nog niet opgeven. Gelukkig helpen de buren elkaar en wordt er een oogje in het zeil gehouden", zegt Jan van Sluijs. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Ik kom nog wel eens af", zei Marinus van Sluijs nadat hij Jacoba, roep naam Koos, van Nieuwenhuijze was tegengekomen. Dat was zo'n 62 jaar geleden. Koos wan delde met een vriendin langs het strand in Domburg en kwam een groepje jongens tegen. „Ik wilde wel met dat groepje ver der wandelen. Ik had Marinus gezien", zegt Koos van Sluijs- Nieuwenhuijze op de receptie van hun zestigjarig huwelijk. „Ik heb woord gehouden en haar weer opgezocht", zegt Van Sluijs (87). Koos (82) vertelt dat het in die tijd voor christelijke mensen normaal was om naar Domburg te gaan om langs het strand te wandelen en in de dui nen te zonnen. „Zeker met de kermis. We mochten van onze ouders namelijk niet naar de kermis. We hadden toch een vrije dag en wilden iets leuks doen Dan maar naar het strand." Het echtpaar heeft een zoon en een dochter en drie kleinkinde ren. „Wij zijn in Middelburg ge boren", zegt zoon Jan van Sluijs. „Mijn ouders woonden in de oorlog in het Prinsebosje in Vlissingen. Die buurt bij de Oranjedijk is behoorlijk gebom bardeerd. Ook het gebouw van, ik geloof, het Leger des Heils is bij een bombardement vernie tigd. Dat stond vlakbij het huis van mijn ouders. Ze moesten hun huis uit omdat het te ge vaarlijk werd in Vlissingen. We verhuisden toen naar Middel burg." Ze keerden naar Vlissingen te rug toen de rust was weerge keerd. Marinus van Sluijs is zijn leven lang timmerman geweest. „Hij had als hobby strandjut- MIDDELBURG - De Middel burgse Markt is morgenavond gevuld met zo'n 140 kraampjes. Voor de laatste keer dit seizoen wordt een nachtmarkt gehou den, die om zeven uur begint en tot middernacht duurt. Er zijn onder meer Zeeuwse producten te koop, waaronder babbelaars, bessenwijn en bolussen. Voor de kinderen is er een draaimolen en een visvijver. Zuid-Amerikaan- se muziekgroepen zorgen voor de muzikale omlijsting van de nachtmarkt. ZIERIKZEE - De BMW Motor- Club Zeeland houdt zondag 26 augustus een Oldtimerrit van Zierikzee naar Hoedekensker- ke. Alle motoren van 25 jaar en ouder kunnen aansluiten. De start is om 12.00 uur op het par keerterrein van Restaurant De Zeelandbrug. Het eindpunt is bij café De Steiger in Hoede- kenskerke. Het echtpaar Van Sluijs trad zestig jaar geleden in het huwelijk. foto Lex de Meester (WO,844

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19