PZC Markt luxe appartementen groeit HELFT 15 Vorstelijk wonen Redders tonen kunnen bij boulevard Onverklaarbare lichtflitsen boven Westerschelde Actie tegen boetes snelheidscontroles Terneuzen slaat aan W oon wagenkampen moeten op termijn weg uit Middelburg Middelburg moet meer bouwen voor veeleisende kopers Combine in brand 0 .,cr- zIlT 2001 Aanrijding eist leven Hoekenaar zeeuwse almanak Teambuilding ZOMERCOLLECTIE lAckyoQ-S MIDDEN donderdag 16 augustus 2001 rinorAb van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg moet duurdere en minder een voudige appartementen bou wen. Kopers stellen hogere ei sen, zoals extra slaapkamers voor logés en bijvoorbeeld een kamer voor de computer. Dat schrijven makelaars in de nota Wonen 2000. Zij vinden het plan Molenwater 'van buiten leuk', maar van binnen heel donker. De plek was uitermate geschikt geweest voor ruime, luxe appartementen met grote terrassen. In de nota zet de gemeente Mid delburg in cijfers uiteen hoeveel woningen er gebouwd en ver kocht zijn, de aantallen ge sloopte woningen en de hoe veelheid appartementen en njtjeswoningen. Door elk jaar zo'n overzicht te presenteren kunnen de gemeente, maar ook makelaars en de woningbouw corporatie, zien hoe het is ge steld met de woningvoorraad en -opbouw van de gemeente. De informatie moet uiteindelijk leiden tot een nieuwe, gemeen telijke nota. Sloop Vorig jaar werden in Middel burg en de omliggende dorpen in totaal 276 nieuwe woningen of appartementen opgeleverd. Slechts 52 daarvan gingen in de verhuur. Maar ook vielen vorig jaar 269 woningen ten prooi aan de sloophamer, toen in decem ber 2000 de flats in de Magi straatwij k zijn opgeblazen. Woongoed Middelburg ver kocht vorig jaar 79 woningen in de (middel)dure prijscategorie. Tussen 1996 en 2004 wilde de corporatie 450 huizen verko pen. Die doelstelling is al gehaald, omdat Woongoed tot 1999 al ruim vierhonderd woningen had verkocht. De meeste daar van staan in Dauwendaele en overig Middelburg-Zuid. Ook particuliere verhuurders, zoals het pensioenfonds ABP, verko pen huizen. Zij zullen de ko mende jaren in totaal vijfhon derd woningen proberen te slijten in Reyershove, Dau wendaele en een deel van de Griffioen. Op 31 december vorig jaar telde de gemeente Middel burg 19.647 woningen: 9486 in de koopsector en 10.161 in de huursector. Nieuwbouw De prijzen van nieuwbouwwo ningen zijn de laatste jaren fors gestegen. Ook in het stadsge west Vlissingen/Middelburg gingen de prijzen omhoog. De gemiddelde verkoopprijs van nieuwe eengezinswoningen lag vorig jaar iets boven de vier ton. Daarmee is deze hoger dan de gemiddelde verkoopprijs in Zeeland, maar nog aanmerke lijk lager dan de 4,5 ton die ge middeld in Nederland neerge legd moet worden. Om inzicht te krijgen in de vraag naar bepaalde types wo ningen, heeft de gemeente Mid delburg de makelaars om een re actie gevraagd. Zij vinden dat het aanbod twee-onder-één kappers te beperkt is, gelet op de enorme vraag naar dit soort hui zen. Kopers zoeken vooral ruimte. Een goed voorbeeld daarvan is de wijk Prooijens- park. Volgens de makelaars lig gen huizen daar - ook in de toe komst - goed in de markt. Vorig jaar werden op diverse lo caties nieuwe appartementen opgeleverd, zoals in de Veerse- poort, Molenwater en Veldzigt. De makelaars concluderen dat er eigenlijk te veel appartemen ten worden gebouwd. Het aan bod overstijgt de vraag. Gunstige prijs Middelburg kan wel blijven concurreren ten opzichte van de Randstad, maar dat komt alleen door een gunstige verkoopprijs. Dat blijft één van de belangrijk ste trekkers. Volgens de makelaars zijn ko pers van appartementen op zoek naar meer ruimte en luxe. Daarvoor zijn zij best bereid meer te betalen. Appartemen ten tussen de twee en drie ton zijn moeilijk verkoopbaar. Zeeuwen zelf staan nogal hui verig tegenover wonen in een appartement, omdat zij niet ge wend zijn aan gestapelde bouw. De stap van een grote woning met tuin naar een ldein apparte ment is te groot. Toch, conclude ren de makelaars, is ook daar een kentering merkbaar. HULST - Een combine is gister middag rond half drie spontaan in brand gevlogen op de Platte- dijkin Hulst. De eigenaar was met de land bouwmachine aan het werk op eentarweperceel toen de combi ne zonder aanwijsbare redenen inbrand vloog. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Om tegenwicht te bieden aan de open bebouwing van de nieuwe wijk Tuindorp in West- Souburg werd in 1997 begonnen met de bouw van het Keizer Karelhof. De twee wijken grenzen aan elkaar. Beide liggen op een steenworp afstand van het Kanaal door Walcheren, ten noordoosten van West-Souburg. De huisjes in de rechthoek staan ongeveer op de plaats waar vorst Karei V een kasteel had. Hij was van 1515 tot 1550 graaf van Zeeland en verbleef regelmatig in het kasteel. Het hofje is een idee van architect Guus van Bebber. Het bestaat uit 47 woningen en is ge bouwd rond een gemeenschappelijke binnenplaats. De eerste paal werd geslagen op 17 december 1997. Vooral jonge gezinnen met kinderen betrokken de huizen. De architecten Guus van Bebber en Hans Slemmer lieten zich bij het ontwerp van Tuindorp in spireren door Walcherse boerderijen. Op de foto zijn duidelijk de donkere gevels met oranje daken te zien. luchtfoto Peter Buteijn GA :m-, ■+*»<«»■- <k. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een kleine der tig mensen die vorige week op de Terneuzense Axelsestraat bekeurd werden voor te hard rijden, hebben gehoor gegeven aan de oproep van Lensen Ad vocaten in Terneuzen om voor dit specifieke geval beroep aan te tekenen bij het Openbaar Mi nisterie in Middelburg. De groep kwam bij het advoca tenkantoor langs om het voor gedrukte beroepschriften op te halen. De bedenker van de actie, W. Suijkerbuijk, vernacht dat dit aantal zal stijgen als over drie, vier weken de bekeurde ze venhonderd mensen hun boete hebben ontvangen. Veel van zijn normale werk kon Suijkerbuijk gisteren niet ver richten. ,,De zaak is eigenlijk in mijn gezicht ontploft", zei hij. „ik heb zowat alle media, regio naal en landelijk, te woord moe ten staan. Ook heb ik telefoon tjes van andere mensen gehad die het een goede zaak vinden dat we actie ondernemen tegen dit soort economische controle acties." Stunt Suijkerbuijk geeft toe dat de be- roepschrift-actie een publici- teitsstuntje is. ,,Maar wel een binnen de regels We hebben de mensen niet opgeroepen om voor alle overtredingen beroep aan te tekenen. Nee, het gaat hier om een specifiek geval. Een snelheidscontrole waarbij niet de gebruikelijke tien procent van de passanten bekeurd werd, maar door omstandigheden ter plaatse vijftig procent. Dat is abnormaal. Voor het overige hebben we mensen alleen gewe zen op de rechtsbescherming die ze toch al hadden", aldus de ad vocaat. Leden van de reddingsbrigade tonen hoe een drenkeling uit het water wordt gehaald. Advertentie door Ramses Gabriëlse ZOUTELANDE - Onderaan de boulevard van Zoutelande bevrijdt de brandweer de bestuurder van een auto die net een ongeluk heeft gehad. Zo voorzichtig mogelijk knip pen ze het dak van de auto los om de man te bevrijden. Het publiek kijkt ingespannen toe. Deze demonstratie van de brandweer was niet de enige die gisteren op de Dag van de Reddingsdemonstratie te zien was. Ver schillende hulporganisaties zoals de red dingsmaatschappij en het Rode Kruis lieten zien wat ze in huis hebben. Het evenement werd twee keer eerder ge houden, in 1987 en 1993, en dat is volgens organisator Izaak Ovaa vaak genoeg. „Je moet dit niet ieder jaar doen. Er moet per keer toch minstens vijf jaar tussen zitten. Dan blijft het bijzonder." De bedoeling van de demonstratie is mensen inzicht te geven in wat er op het gebied van de hulporganisa ties allemaal is. „Bovendien willen de orga nisaties allemaal graag laten zien wat ze kunnen." Voor Ovaa verloopt de dag voortreffelijk, alles loopt op rolletjes en het weer is prima. Maar niet iedereen is even tevreden met het warme weer, In de tent van het Rode Kruis is het angstvallig stil. Wil van de Vlugt zit met haar collega op een stoeltje een sigaretje te roken. „Eigenlijk zou de jeugdafdeling van het Rode Kruis laten zien wat ze tot nu ge leerd hebben", legt ze uit. „Maar door het weer zit iedereen op strand en hebben we hier niks te doen." De mensen van het Rode Kruis moesten desondanks wel een paar keer in actie komen, omdat een aantal kin deren met een wespensteek of kwallenbeet langskwam. „Dat is eigenlijk niet de opzet, maar het gebeurt wel", aldus Van de Vlugt. Het populairst onder de toeschouwers zijn de rondvaarten in de bootjes van de red dingsmaatschappij. Tussen de paalhoofden op het strand staat een lange rij mensen te wachten. Geduldig wachten ze op vaar tochtje langs de Walcherse kust. „Dat is door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waren het ufo's (Unidentified Flying Ob jects) of weerballonnen Het echtpaar De Voogd uit 's-Gra- venpolder zag dinsdagavond vanuit het zolderraam drie lichtflitsen, gedurende drie kwartier a een uur. Om niet voor gek versleten te worden, werden de beelden snel met een digitale camera vastge legd. Tjerk Westerterp van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft geen verklaring voor de lichtflitsen. Vanwege het warme weer sliep het echtpaar De Voogd met het zolderraam open. Boven de Westerschelde verschenen op eens drie lichtflitsen: links heel fel, de middelste knipperend en de rechter heel wazig. „Onge veer boven Ellewoutsdijk", zegt Ali. „Ze stonden er zeker drie kwartier. We hebben foto's ge nomen, ze op de computer gezet en ze uitvergroot om ze iets dichterbij te halen We hadden geen verreki j ker of telelens. "Ali dacht aanvankelijk aan weer ballonnen. „Aan ufo's dacht ik helemaal niet. Daar ben ik veel te nuchter voor." Volgens Tjerk Westerterpdie de foto's bestudeerde, zijn heel duidelijk drie lichtflitsen te zien. „Wat het precies is, kan ik heel moeilijk inschatten. Het zijn geen sterren of planeten. De dichtsbijzijnde ster staat 4,5 miljoen lichtjaar van ons van daan. Als je met een snelheid van 300.000 kilometer per se conde reist, ben je heen en terug negen jaar onderweg. Alleen ge dachten gaan sneller. Je hoeft maar aan een ster te denken of je zit er al op. Gewone ballonnen met zo'n bak eronder zijn het ook niet. Volgens mij krijg je 's avonds geen toestemming om over de Westerschelde te varen Toch zijn er ook meldingen ge weest van mensen die in het be gin van de avond verschillende van die luchtballonnen boven de Westerschelde hebben ge zien. In België stijgen zeer regelmatig luchtballonnen met passagiers in een mandje op. De waarne mingen hadden het over ballon nen die zich erg hoog in de lucht bevonden en zich zeer langzaam verplaatsten. Aangezien de lucht in dergelijke ballonnen met een grote brander warm wordt gehouden, zou dat de ver klaringvoor de lichtflitsen kun nen zijn. Nuchter Westerterp („ik ben een nuchter mens") houdt het op ufo's. „Maar bewijzen kan ik natuur lijk ook niets." De Volkssterren wacht krijgt regelmatig meldin gen binnen van mensen die onverklaarbare objecten zien in de lucht. Vooral boven de Wes terschelde is het opvallend vaak raak. Westerterp zelf heeft ook twee maal 'iets' gezien in de lucht dat hij niet kon verklaren. „Je schrikt er wel van." Ali de Voogd is naar eigen zeggen niet geschrokken. „Ik dacht nergens (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg foto Lex de Meester door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - B en W in Middelburg willen het aantal woonwagenstandplaatsen be vriezen. Het is de bedoeling dat op den duur de woonwagenbe woners in huizen gaan wonen. Volgens gemeentewoordvoer der R. Kwekkeboom hanteren gemeenten al langer het beleid om standplaatsen te bevriezen. „Alleen wordt het beleid nu schriftelijk vastgelegd. Er moet duidelijkheid komen nu de Woonwagenwet is afgeschaft." Door de afschaffing van die wet in 1999 is het wonen in een woonwagen of woonboot ge lijkgesteld aan het wonen in een huis. De verantwoordelijkheid voor het huisvesten van woon wagenbewoners kwam hiermee in handen van de gemeenten .Zij zijn niet meer verplicht stand plaatsen voor woonwagens aan te bieden. Op termijn wil het college hele maal af van de woonwagens. Als een standplaats vrijkomt, mag daar alleen een woonwagen in eigen bezit voor in de plaats ko men. De gemeente wil geen nieuwe woonwagens aanschaf fen om te verhuren. Als meer plaatsen tegelijk vrij komen, wordt overwogen of het terrein nog ingericht mag wor den als woonwagenkamp. „Vaak bestaan die woonwagen parkjes uit één familie", legt Kwekkeboom uit. „Als zo'n fa milie nou besluit om tegelijk te verhuizen, is het niet vanzelf sprekend dat er nieuwe woon wagens geplaatst worden. De gemeente moedigt het niet aan om in woonwagens te wonen." De standplaatsen zijn eigendom van het Woonwagenschap. In de Oosterschelderegio onderhan delt het schap met corporaties over overname van de stand plaatsen. De onderhandelingen met de Walcherse gemeenten zijn stilgelegd in afwachting van het resultaat in de Ooster schelderegio. De gemeenteraad bespreekt het plan op 27 augus tus. MADE - Een 34-jarige vracht wagenchauffeur uit Hoek is gis terochtend omgekomen door een ongeval op de A59 bij Made. De 35-jarige Duitse chauffeur van een andere vrachtwagen raakte zwaargewond. Het 34- jange slachtoffer reed met zijn vrachtwagen ter hoogte van de afslag Made in de richting Zie- rikzee. Volgens de politie merk te hij een langzaam voor hem rijdende file te laat op en botste hij vol op een voor hem rijdende vrachtauto. De cabine van de vrachtwagen werd door de bot sing zo ver ingedrukt dat de man op slag dood moet zijn geweest. ANP toch schitterend", zegt Nico de Jonge van de reddingsmaatschappij „Die kinderen kun nen lekker langs de stranden meevaren naar Westkapelle." Volgens De Jonge is deze dag niet alleen voor het publiek leerzaam, maar ook voor de hulporganisaties zelf.. „Er wordt natuurlijk onderling veel gepraat over nieuwbouw en dergelijke. We kijken gewoon wat we voor elkaar kunnen beteke nen. Een soort informele integratie tussen de verschillende organisaties." Tuinstoelen P. Clement uit Antwerpen en zijn vrouw hebben de tuinstoelen er voor meegenomen Vanaf de boulevard hebben ze een goed overzicht over de demonstraties„Ik zit hier de hele dagEr is veel afwisseling in het pro gramma, dat is het mooie eraan." Clement kijkt vooral uit naar de spectaculaire red dingsacties op zee in de avond „Ik las zon dag in een krantje dat dit gehouden werd. Ik dacht bij mezelf: daar moet ik op tijd bij zijn." Hoe maak je van een groep mensen die ook maar met el kaar samen moet werken een hecht en ingespeeld team Doe als die afdeling op dat Vlissingse kantoor en organi seer een teambuildingshij- eenkomst. En dan niet zoals deze afdeling pas een jaar na dat de samenstelling is ver anderd maar ietsje eerder misschien. Alleen jammer dat die ene medewerker niet zo'n zin had in een barbecue bij de chef in diens tuinarchi- tectonisch betaalde tuin, want da t was de vorm waarin het teambuilden werd gego ten. Verschroeid vlees in de buitenlucht, daar hield hij niet zo van. Hij is meer het ty pe dat zich in een eetgelegen heid laat bedienen. En bo vendien zag hij een avond gezellig doen met collega's niet zo zitten. Toen na een jaar dreiging uiteindelijk de gevreesde bbq door de chef werd aangekondigd, zag hij daarin voldoende aanleiding om in de Randstad een nieu we baan te accepteren. Waar op de achtergebleven colle ga's het teambuildingsfestijn gelijk als een feestje gingen zien. En meteen maar een duur restaurant hebben gere serveerd. NU ALLES VOOR DE VAN DE ORIGINELE PRIJS kom tevens alvast een kijkje nemen bij onze nieuwe NAJAARSCOLLECTIE I \y DAMESN "l walstr/ DAMESMODE walstraat 199 vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15