Oranje helft lang geoliede machine Voskamp grijpt NK-titel Ierland verspeelt 2-0-voorsprong Van Moorsel ongenaakbaar Nuon maakt geld over voor Peeters Davids weet niets van gesprek met Blatter Lemond in het reine met Lance Armstrong Nederland lijkt klaar voor Ierland Petta langdurig uitgeschakeld Dubbelslag Joanne Somarriba Virenque terug in peloton Jeker wint Ronde van Portugal Minister Korthals wil keurmerk Extra verzekering topsporters Krug leidt Ierland-Nederland Nieuw gras in PS V-stadion Hnor Henri van der Steen LONDEN - Zo'n zes Oranje-in ternationals hadden gisteren bij de oefeninterland Engeland- N'ederland (0-2) een extra reden om zich goed te presenteren aan het thuispubliek. De meesten omdat ze vanaf komende zater dag in de Premier League spe len, sommigen omdat dat mis schien straks het geval zal zijn. Twee van hen, de PSV'ers Hof land en Van Bommel, noteerden zichzelf alvast met stip voor een Britse toekomst. Zeker vier jongens uit het grote, kleine voetballand Nederland speelden gisteravond op een heerlijke grasmat in een prach tig stadion niet voor de winst premie, niet eens voor de eer van het land. Ruud van Nistelrooy, Boudewijn Zenden, Giovanni van Bronckhorst en Edwin van der Sar zullen de uitdaging ook hebben gevoeld om zich te laten zien aan het Britse publiek. Voetbal in de top gaat dan wel om geld, schandalig veel geld, maar toch ook om eer en per soonlijke, sportieve bevredi ging. Vraag het Ruud van Nistelrooy. De spits van Man chester United kreeg na acht minuten van Van Bommel de ge- LONDEN - Bobby Petta is als gevolg van een hamstringbles sure vier tot zes weken uitge schakeld. De linksbuiten mist daardoor volgende week woensdag de thuiswedstrijd van zijn club Celtic tegen Ajax in de derde voorronde van de Champions League. Ook de belangrijke WK-kwali- ficatiewedstrijd op 1 september bij Ierland komt te vroeg voor Petta. De linkspoot raakte dins dag tijdens de afsluitende training van Oranje voor de oe feninterland bij Engeland ge blesseerd. ANP legenheid de score te open, maar hij faalde. Van Nistelrooy duw de de bal niet linies of rechts of over Martin, maar recht op de keeper. In de lange minuten die volgden, zag je aan de lichaams taal van Van Nistelrooy hoe te leurgesteld hij in zichzelf was; Met het gemoed van Van Nistel rooy kwam het alsnog goed. De speler, in Engeland door een en keling al voorzichtig 'een koop je van negentien miljoen pond' genoemd, kwam alsnog op het scorebord terecht en bovenaan het lijstje met de mooiste acties van de dag. Zijn goal viel in een machtige minuut die zomaar twee doel punten opleverde. Het was de 38e minuut in een wedstrijd die tot dan toe door Nederland was gedomineerd tegen een teleur stellende, achteruit voetballen de Engelse ploeg. Goed voetbal was er maar zelden te zien, een goal ook niet, al was er - buiten de geweldige kans voor Van Ni stelrooy - nog wel een prima ge legenheid voor geweest. Het ontging scheidsrechter Frisk echter dat Cocu onderuit werd gemaaid door Cole. Vanaf elf meter kreeg Oranje dus niet de kans te scoren, vanaf een meter of dertig wel. Van Bommel werd de held met een poeier van een zeldzame schoonheid. De Limburger liet de bal met een nog ingehouden trap vanuit het enkelgewricht lekker van zijn wreef vliegen, van Martyn wegdraaiend, zo maar het kruis in: 0-1. Nog geen minuut later was het 0-2, toen Van Nistelrooy met binnenkant links alert reageerde nadat een schot van Zenden door Martyn was afgeweerd. Vier minuten later was Van Nistelrooy's avond bijna compleet toen hij een fabelachtige chip probeer de; de bal viel tegen de lat. Zo was het kostje van twee Oranje-klanten gekocht, waar bij Van Bommel overigens ook buiten zijn doeltreffende schot een sterke indruk maakte. Meer Nederlanders zullen aan de wedstrijd een goed gevoel heb ben overgehouden, Kevin Hof land voorop. De centrale verde diger was misschien wel de beste van allemaal. Hofland was sterk in de duels, strak van passing in de opbouw en qua uitstraling onwaarschijnlijk volwassen voor een net 22-jari- ge jongen. Wisselen Kort voor rust was alles voorbij Zenden raakte geblesseerd om dat de Engelsen zich gingen er geren om hun eigen onmacht, Van Nistelrooy voelde ineens wat en zo begon het grote wisse len. In de slotfase maakte Oude Kamphuis rustigjes zijn debuut als international. Vanaf de rust stond Ronald Waterreus al op doel, maar de keeper van PSV kreeg geen kans zich te onder scheiden bij zijn debuut. Pas in blessuretijd was er werk aan de winkel; Waterreus bleek even wel het goede oogje te hebben voor de poging van Owen. Ver der waren de Engelsen onschul dig, bijna laf. Hoe die ploeg straks uit van Duitsland moet winnen, is een raadsel, maar net zo min als Ne derland zich superieur zal hoe ven gaan wanen ten opzichte van de Ieren zal de ploeg van Er iksson zich bij uitschakeling neerleggen. Daarvoor hebben oefenduels natuurlijk te weinig zeggingskracht. Ze geven in dit geval enkele spelers wel een goed gevoel over de competitie die gaat beginnen - en dat kan weer in het voordeel zijn van Van Gaal die op 1 september nog wel een leuke pegel van Van Bommel of een succesvolle re bound van Van Nistelrooy kan gebruiken. Engeland - Nederland 0-2 (0-2). 38 Van Bommel 0-1, 39. Van Nistelrooy 0-2 Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Gary Neville, Carragher (Engeland), Kluivert (Nederland) Aantal toeschouwers: 36.000. Nederland: Van der Sar (46. Water reus); Reiziger, Stam (46. Melchiot), Hofland en Van Bronckhorst; Van Bommel (73. Landzaat), Kluivert (89. Van Hooijdonk) en Cocu (81. Oude Kamphuis); Zenden (46. Makaay), Van Nistelrooy (46. Iias- selbaink) en Ovennars (46. Davids). RIVE DE GIER - Wielrenster Joane Somarriba heeft gisteren uitstekende zaken gedaan in de Tour Feminin. De Spaanse was de snelste in een individuele tijdrit over ruim 45,3 kilo meter van Saint Galmier naar Rive de Gier. Dankzij haar zege in de tiende etappe nam ze de leiderstrui over van Rasa Polikeviciute. De Litouwse moest ruim vier mi nuten toegeven op Somarriba. De Franse veterane Jeannie Longo eindigde als tweede in de tijdrit. Haar achterstand be droegviertellen. De Duitse Arndt werd derde op 44 seconden Baukje Doedee uit Driewegen finishte als 26e op 7.45. In het algemeen klassement neemt Doedee nu de 32e plaats in. Haar achterstand bedraagt 23.46. AFP QUILLAN - Na een schorsing van negen maanden wegens de geruchtmakende dopingaffaire met de ploeg Festina drie jaar geleden in de Ronde van Franrij k is Richard Virenque terug in het peloton. De Fransman vierde zijn rentree gisteren tijdens het criterium in het Franse Quillan, een koers over 84 kilome ter. Winnaar werd de Franse kampioen Rous, Virenque legde beslag op de vierde plaats. ANP MALA - Fabian Jeker heeft de Ronde van Portugal gewonnen. De Zwitserse wielrenner bevestigde zijn leidende positie door de afsluitende tijdrit als snelste tot een einde te brengen. Jeker klokte 3 2 minuten en 4 7 seconden over de rit van ruim 2 6 kilo meter, in de omgeving van Maia Hij achterhaalde bijna zijn voornaamste rivaal, de Spanjaard Juan Miguel Mercado uit Spanje, die twee minuten voor hem was gestart. De Rus Andrei Zintsjenko werd derde in de rit van gisteren. Hij slaagde er wel in de tweede plaats in de eindrangschik king te bemachtigen. Mercado eindigde als derde. RTR DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie vindt dat er een keurmerk moet komen voor contracten met jonge voetballers die van buiten de Europese Unie komen en in Nederland wil len spelen. Het keurmerk bevat voorwaarden waaraan een contract moet voldoen. Daarmee gaat het om regels voor be geleiding, opvang, financiën en het regelen van een eventueel vertrek uit Nederland. De bewindsman heeft dat woensdag geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. ANP PAPENDAL - De Nederlandse sportkoepel NOCNSF gaat een rechtsbijstandsverzekenng voor topsporters in het leven roepen. De maatregel wordt genomen naar aanleiding van de nandrolonaffaires rondom atleet Troy Douglas en voetballers Frank de Boer en Edgar Davids. Technisch directeur Joop Al- berda verwacht dat topsporters nog voor aanvang van de Olympische Spelen in Salt Lake City (februari 2002) gebruik kunnen maken van de nieuwe verzekering. ANP ZEIST - De Duitse scheidsrechter Helmut Krug (45) is aange wezen als scheidsrechter bij de kwalificatie-interland voor het WK voetbal tussen Ierland en Nederland. De wedstrijd wordt op 1 september in Dublin gespeeld. Vier dagen later speelt Oranje in eigen land tegen Estland. Dat duel staat on der leiding van de Hongaar Kyros Vassares. Nederland-Est- land is de laatste ontmoeting in de poule van Oranje. ANP donderdag 16 augustus 2001 Wes Brown en Patrick Kluivert springen om het hoogst. foto Rebecca Naden/EPA van onze sportredactie BOEDAPEST - Het wil maar niet vlotten tussen Joseph Blat ter en Edgar Davids. De voorzit ter van de Fifa kondigde giste ren in Boedapest aan dat hij binnenkort een gesprek heeft met de vice-aanvoerder van het Nederlands elftal. Vreemd ge noeg weten ze in het kamp van Davids niets van een toekomstig samenzijn. „Daar is geen sprake van", weet advocaat Robert Geerlings van de middenvelder. ,,Ik sluit niet uit dat we ooit nog eens een ge sprek gaan voeren. Maar dat zal dan niet alleen gaan over de uit spraken van Blatter over Edgar. Dan zal het over meer dingen gaan. We willen gewoon dat hij publiekelijk afstand doet van de dingen die hij heeft gezegd." De Zwitserse voorzitter van de Fifa zei onlangs voor de Nederlandse televisie dat er in de dopingzaak rond Davids meer aan de hand zou zijn dan een te hoge nandro- lonwaarde alleen. Onlangs gaf Blatter aan dat zijn uitspraken verkeerd zijn uitgelegd. Advo caat Geerlings bereidt zich op dit moment voor op een kort ge ding. Dit moet dienen voor de Amsterdamse rechtbank. ANP/ DPA door Gert Lammerink DUBLIN - Ierland moet ge mengde gevoelens hebben over gehouden aan de laatste test voor de belangrijke WK-kwali- ficatiewedstrijd op 1 september voor eigen publiek tegen het Ne derlands elftal. Het land nam gisteravond tijdens het vriend schappelijke duel met Kroatië opLandsdowne Road in Dublin een voorsprong van 2-0, maar kon die niet verdedigen: 2-2. Duff bracht Ierland al in de 21e minuut op voorsprong. De de buterende invaller Morrison verdubbelde de marge in de 77e minuut. Vugrinec en Suker (strafschop) schoten Kroatië in de slotfase alsnog langszij Bondscoach Mick McCarhty gunde in het totaal twintig spe lers speeltijd. Ook oud-Feye- noorder David Connolly mocht invallen. Finland heeft gisteren in een oe feninterland tegen België fors uitgehaald. De Finnen, nage- noeg uitgeschakeld in de strijd om kwalificatie voor de wereld- titelstrijd, wonnen in Helsinki met 4-1. Demeeste treffers vielen voorde ■mst. Forssell, Kolkka (PSV) en de uitblinkende Litmanen (ex- Ajax) scoorden voor Finland, Goor voor België. Na de hervat ting passeerde ook Tihinen nog de Belgische doelman, De Vlie ger van Willem II Zweden won in Stockholm van Zuid-Afrika: 3-0. Celtics spits Larsson scoorde al na vijf minu ten. Vervolgens passeerde Hee- mnveens spits Allback de man die bij de Friese club en Zuid- Afrika het doel verdedigt, Vonk. Andersson maakte het laatste doelpunt. Zuid-Korea leed in zijn Europe se oefencampagne een flinke nederlaag bij Tsjechië. In Drno- vice verloor de formatie van de Nederlandse bondscoach Guus Hiddink met 5-0 Bij rust leidde het thuisspelende elftal met 1-0, dankzij Juven- tus-speler Nedved. Tussen de 66e en laatste minuut scoorde Tsjechië nog vier keer. Baranek nam drie treffers voor zijn reke ning. Ook Lokvenc van Kai- serslautern maakte nog een doelpunt In Moskou speelde Rusland ge lijk tegen Griekenland: 0-0. Bij de Russen speelde in de eerste helft PSV'er Nikiforov in de verdediging. Bij de Grieken deed Machlas 58 minuten mee. Roemenië speelde gelijk bij Slo venië: 2-2. Ajacied Chivu speel de de hele wedstrijd bij de Roe menen. Polen kwam op IJsland niet verder dan 1-1. Feyenoor- der Dudek verdedigde het doel bij de Oost-Europeanen. Onder meer door een treffer van PSV 'er Vogel won Zwitserland in Wenen van Oostenrijk, 2-1. Duitsland beleefde een goede voorbereiding op de belangrijke kwalificatiewedstrijd met En geland. In Boedapest versloeg het elftal van teamchef Voller Hongarije met 5-2. Frankrijk won in Nantes van Denemarken door een treffer van Pires: 1-0. Bij de Denen speelden aanvoer der Heintze (PSV), Tomasson (Feyenoord) en Rommedahl (PSV) ANP/RTR Leontien van Moorsel kreeg het vooral van de enorme hitte te verduren. foto Vincent Jannink/GPD door Tim Senden DRONTEN - Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft op het NK tijd rijden wederom haar klasse getoond. De Rotterdamse had na 24 ki lometer bijna twee minuten voorsprong op haar teamgenote Anouska van der Zee. Mariëlle van Scheppingen eindigde als derde. Het zoveelste rood-wit-blauwe tricot deed Zijlaard-Van Moorsel niet veel. De bevestiging dat ze op schema ligt voor het aanvallen van het werelduurrecord, des te meer. ,,Ik heb zolang mogelijk ge probeerd om een hoog beenritme te houden, want dat heb ik volgen de maand ook nodig", vertelde de drievoudig olympisch kampioe ne. .Maar door de hitte zat er weinig zuurstof in de lucht, waardoor het moeilijk was om dat vol te houden. Na vier kilometer moest ik al vechten. Nou, dan zijn twintig kilometer nog heel lang." ANP doorTim Senden DRONTEN - Twee jaar geleden werd Bart Voskamp onder de douche vandaan gehaald om als Nederlands kampioen tijdrij den te worden gehuldigd. Vol komen onverwacht klopte hij toen Erik Dekker en Servais Knaven. Gisteren was de Gel derlander allerminst verrast toen hij de rood-wit-blauwe trui om zijn schouders kreeg: „Dit is gewoon een bevestiging dat ik hard kan fietsen." Voskamp maakte de rol van fa voriet helemaal waar. Nadat het voltallige podium van vorig jaar (Erik Dekker, Servais Knaven en Maarten Den Bakker) om verschillende redenen had afge zegd, kon eigenlijk niemand de renner van BankGiroLoterij se rieus bedreigen. „Maar je moet 't toch maar doen", zei Voskamp die zich in die positie helemaal niet lekker voelde. „Dan ga je allemaal rare dingen doen. Je gaat het par koers verkennen, huurt een ho telkamer op de dag van de wed strijd zodat je daar wat op bed kan liggen en je verstelt 26 keer de instellingen van je racefiets. Nee, het is niet leuk om als favo riet aan een wedstrijd te star ten." De nieuwbakken Nederlands kampioen betreurde de afwe zigheid van tempobeulen als Dekker en Den Bakker, „Want nu vraagt iedereen aan mij of dit geen gedevalueerd NK is." Ech ter, volgens hem moet niet wor den gepraat over de afzeggin gen, maar over het tijdstip waarop de titelstrijd wordt ge houden. „Misschien moet dit NK verhuizen naar een andere dag." Voorsprong Voskamp, die maandag het 46,8 kilometer lange traject samen met ploeggenoot Remco van der Ven had verkend, had na een ronde al ruim twintig seconden voorsprong op zijn naaste con currentie. Toen wist de kopman van BankGiroLoterij al dat er weinig mis kon gaan „Hoewel ik de eerste ronde be houdend had gereden, waren de laatste 15 kilometer toch erg lastig. Het was zo warm, waar door ik veel vocht verloor." Des ondanks kwam hij geen moment in problemen en behield 29 se conden voorsprong op Van der Ven en 39 op Jan van Velzen, bei de teamgenoten. Die wetenschap geeft de Neder lands kampioen veel vertrou wen voor de Ronde van Neder land, die op 28 augustus in Rotterdam begint. .Dit een- twee-drietje geeft aan dat we in de breedte sterk zijn", meende Voskamp. „Het klassement in de Ronde van Nederland wordt hoofdzakelijk in de tijdrit be paald. Daar heb ik wel vertrou wen in." ANP van onze sportredactie ARNHEM - Nuon heeft onlangs de tweede termijn van 6,5 mil joen gulden voor Vitesse-spits Bob Peeters aan Roda JC be taald. Het energiebedrijf ver brak als sponsor en financier dit jaar de banden met de Arnhem se eredivisieclub. De raad van commissarissen verbood Nuon nog verdere investeringen in Vi tesse te plegen. De betaling is volgens Nuon een uitvloeisel van een eerder geda ne toezegging aan Vitesse. Drie nieuwe bestuursleden van Vi tesse kochten in het kader van een reddingsplan de schuld van de club aan Nuon af voor vijf miljoen gulden. Bovendien deed het energiebedrijf afstand van haar deel in de winst van even tuele spelersverkopen. Een voorwaarde van de drie be stuursleden was dat Nuon de tweede termijn van de transfer som van Peeters voor haar reke ning zou nemen. Nuon is die toe zegging nagekomen. Volgens een Vitesse-woordvoerder zit de betaling van de tweede termijn in de 75 miljoen gulden schuld die de club bij Nuon had opge bouwd. „De schuld is door deze betaling niet groter geworden", aldus de woordvoerder. Peeters werd vorig jaar door Vi tesse aangetrokken als opvolger van de naar Benfica vertrokken Pierre van Hooijdonk. De Belgi sche aanvaller kostte veertien miljoen gulden. Vitesse kon die aankoop door de financiële pro blemen destijds niet zelf doen. Deze betaling is een voortvloei sel van de toezegging van Nuon aan trainer Ronald Koeman - vlak na het ontslag van Karei Aalbers - dat hij het team zou kunnen versterken. Peeters was een van zijn aankopen. GPD EINDHOVEN - Gisteren is een nieuwe grasmat gelegd in het Philips Stadion. Het 'oude' gras, in juni aangebracht na een uit gebreide renovatie van de bo dem, groeide niet goed genoeg. De thuiswedstrijd van komende woensdag, voor de competitie tegen FC Den Bosch, loopt vol gens PSV geen gevaar. Tijdens de vernieuwing van het gras en de bodem werden in het Philips Stadion allerlei moder ne snufjes toegepast. In de on derlaag zitten bijvoorbeeld lavakorrels, zodat het vocht be ter vastgehouden wordt en be ter kan worden omgezet in mineralen. Vervolgens werd nieuw gras ingezaaid. Vier weken geleden vreesde men bij PSV al dat de grasmat niet op tijd goed genoeg zou zijn. De ex treme weersomstandigheden - dan weer erg warm, dan weer veel regen - zouden een negatie ve invloed hebben gehad op de groei van het gras. Deze week werd besloten in te grijpen. In Limburg had de club twee reserve grasmatten liggen, om eventuele complicaties op te kunnen vangen. Eén daarvan ligt nu in Eindhoven. GPD van onze sportredactie MINNESOTA - Drievoudig tourwinnaar Greg Lemond heeft landgenoot Lance Arm strong zijn verontschuldigingen aangeboden voor de uitlatingen die hij heeft gedaan over de sa menwerking tussen Armstrong en de omstreden Italiaanse arts Ferrari. Volgens Lemond zijn zijn uit spraken uit hun verband ge trokken en heeft hij nooit be doeld Armstrong in een kwaad daglicht te stellen. Lemond zei onlangs in een in terview dat hij sportarts Ferrari een gezwel in de sport vindt. Ferrari is in twee rechtszaken verwikkeld voor verstrekking van verboden middelen. „Het is meer dan triest dat Lance al vijf jaar met hem samenwerkt", zou Lemond in het bewuste vraag gesprek hebben gezegd, „en op dit moment kunnen we daarom niet met zekerheid zeggen dat Lance clean is". Armstrong reageerde na publi catie hevig teleurgesteld op de uitlatingen van zijn idool. Lem ond reageerde daarop nu met een schriftelijke verklaring: „Lance is een groot kampioen, daarvan ben ik overtuigd. Hij heeft geen dope gebruikt." SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13