U£K bereid te ontwapenen Oostenrijk besluit halsoverkop veiligheid tunnels te verbeteren PZC Waterscooters terroriseren Spaanse kust Overstromingen in Thailand eisen 114 levens Twaalf doden Koersk door koolmonoxide Albanese rebellen ondertekenen Navo-plan voor Macedonië Vliegende vleugel breekt hoogterecord Betjakrijders koelen hun woede Grootste drugsvangst Spanje ooit Dutroux berecht voor autodiefstal Legionella in Spaans ziekenhuis Twijfel aan God verkort leven Muis levert wetenschap stamcellen Bevolking Pakistan kiest volgend jaar parlement Veiligheidsraad verhuist tijdelijk naar Genève Vrouwen staan echtgenoten geen seks toe tot komst stromend water Jonge Iraniërs krijgen geketend in het openbaar zweepslagen woensdag 15 augustus 2001 door Henk van den Boom BARCELONA - Na vijf dodelij ke ongelukken binnen een maand gaan de Spaanse autori teiten hard optreden tegen wa terscooters. Twee bedrijven die deze vaartuigen verhuren zijn gisteren gesloten. De politie heeft ook al ski-jets van parti culieren in beslag genomen. Op verschillende plaatsen aan de Spaanse kust is het voor zwemmers, surfers en bestuur ders van boten niet meer veilig. Waterscooters stuiven met snel heden van meer dan hondei-d ki lometer tussen de andere va kantieganger-s door. „Als een groepje vrienden een paar scoo ters tegelijk huurt, dan wordt het levensgevaarlijk", zegt de eigenaar van een verhuurbe drijf. „Ze gaan dollen en dan ge beuren er ongelukken." Afgelopen weekeinde kwam een negentienjarige jongen uit Frankrijk ten zuiden van Barce lona om het leven toen hij met zijn waterscooter in aanvaring kwam met een andere die door zijn vriend werd bestuurd. Bij Tenerife werd een vijftienjarige jongen bij het zwemmen over varen door een jet-ski. Aan de Noord-Spaanse kust veronge lukten twee jongeren die met grote snelheid op een mossel- bank voeren. In Marbella over leed een jongen toen zijn vaar tuig frontaal in botsing kwam met die van zijn vriend. Twee meisjes die achterop zaten, wer den ernstig gewond. In deze zui delijke badplaats zijn deze zo mer al twintig meer oF minder ernstige ongelukken met wa terscooters gebeurd. In alle gevallen is er volgens de waterpolitie sprake van roeke loosheid en het overtreden van deregels. Er zijn al 1700 bekeu ringen uitgedeeld, maar dat helpt niet veel, aldus de woord voerder. Vertegenwoordigers van de toeristensector hebben bij de regering aangedrongen op maatregelen. In sommige kust streken heeft de overheid aan gekondigd de regels aan te scherpen. In Valencia en op de eilanden Mallorca, Menorca en Tenerife moeten bestuurders voortaan een vaarbewijs kun nen tonen. De gemeenten is op gedragen om de bebakening veiliger en overzichtelijker te maken. GPD BANGKOK - De vloedgolven die het afgelopen weekeinde het noorden van Thailand teister den hebben aan zeker 114 men sen, onder wie 21 leerlingen van een school, het leven gekost. En kele tientallen mensen worden nog steeds vermist. De vloedgolven sloegen toe in de zes noordelijke en noordooste lijke provincies. Het dorp Nam Kor in de provincie Phetchan- bun werd het zwaarst getroffen. Daar kwamen minstens 99 men sen om. De watermassa verraste de inwoners van het dorp zater dag in hun slaap. Nam Kor en twee andere dorpen zijn door het water volledig weggespoeld. Driehonderd hui zen zijn verwoest en bijna ze venduizend mensen hebben geen dak meer boven hun hoofd. De meeste doden zijn vrouwen en kinderen, meldden de autori teiten. Zij zochten met speur honden en zware machines naar slachtoffers. Veel overlevenden hebben water in hun longen ge kregen of zijn anderszins ge wond geraakt. In het regenseizoendat in Thai land duurt van juni tot oktober, zijn overstromingen heel ge woon. Door de grootschalige ontbossing en de bodemerosie die daarvan het gevolg is, ge beurt het steeds vaker dat dorpen die aan de voet van berg hellingen liggen onder een vloedgolf worden bedolven. AP MOSKOU - De twaalf mannen wier lichamen vorig najaar uit de gezonken Russische kernon derzeeboot Koersk zijn gebor gen, zijn destijds om het leven gekomen door een 'snelle kool monoxidevergiftiging'. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoeksrapport. De oorzaak van het ontstaan van koolmonoxide is vermoede lijk een brand of een explosie geweest. Het rapport is afkom stig van het militaire Openbaar Ministerie in Moskou. Het is voor het eerst dat er gedetail leerde informatie over de doodsoorzaak naar buiten komt. Het afgelopen jaar was alleen sprake van brandwonden op de lichamen. De Koersk verging op 12 augus tus vorig jaar in de Barentszzee. Alle 118 opvarenden kwamen om. Tot nu toe werden slechts twaalf lichamen geborgen. DPA van onze redactie buitenland SKOPJE - De grootste opstan dige groepering in Macedonië, het Nationale Bevrijdingsleger U£K, is gisteren akkoord ge gaan met ontwapening door de Navo. Het bondgenootschap en het U£K ondertekenden gister avond een akkoord over ontwa pening van de rebellen. Navo-diplomaten zeggen dat daarmee aan bijna alle voor waarden is voldaan voor het sturen van een Navo-vredes macht naar het land. De rebel len hadden eerder aangegeven pas over twee weken een beslis sing te nemen over ontwape ning. Een dag na de onderteke ning van het vredesakkoord reageerden Macedonische kranten gisteren dan ook scep tisch op de overeenkomst. Datgeldt ook voor Rusland, tra ditioneel een bondgenoot van Slavische volkeren. Moskou be nadrukt dat het akkoord geen vrede zal betekenen voor het Balkanland als de 'illegale ge wapende Albanese groeperin gen' zich niet willen ontwape nen. De nieuwe splintergroepering AKSH, het Nationale Albanese Leger, droeg gisteren bij aan de scepsis door het vredesakkoord af te wijzen. De groep eiste de verantwoordelijkheid op voor een aanslag vorige week op een legerkonvooi, waardoor tien militairen om het leven kwa men. Het akkoord staat of valt met de bereidheid van het U£K om de wapens in te leveren. Alleen als de opstandige Albanezen daar toe bereid zijn, stuurt de Navo 3500 militairen om de rebellen te ontwapenen. Vandaag over leggen ambassadeurs van ne gentien Navo-lidstaten in Brus sel over de kwestie. Zij gaan bestuderen of aan diverse voor waarden is voldaan. Het Macedonische parlement gaat pas over tot ratificatie van het vredesakkoord als de Navo- vredesmacht eenderde van alle wapens van het U£K heeft ver zameld. De eerste groep van vijftien Navo-experts is gisteravond in Macedonië aan het werk ge gaan. Zij moeten helpen bij de uitvoering van het akkoord. In de nacht van maandag op dinsdag was het op verschillen de plaatsen in Macedonië nog steeds onrustig. Macedonische militairen en Albanese rebellen beschoten elkaar in het berg achtige gebied ten noorden van de hoofdstad Skopje. Later beschoten Albanese rebellen Poolse en Oekraïnse KFOR-mi- litairen aan de grens tussen Ma cedonië en Kosovo. Niemand raakte gewond. DPA/RTR/AFP van onze redactie buitenland BARKING SANDS - Het door zonne- energie aangedreven, onbemande vlieg tuig dat maandag vanaf de Amerikaanse raketbasis Kauai op Hawaii de lucht in is gestuurd, heeft een hoogterecord geves tigd, maar niet zijn streef hoogte van der tig kilometer bereikt. De Helios verbeterde het record van 24 kilometer voor een niet door raketten aangedreven toestel. Maar met 28.950 meter kwam de Heiion 1050 meter tekort voor de beoogde hoogte van dertig kilo meter. Het Helios Prototype, dat meer weg heeft van een van de eerste vliegtui gen dan van een nieuwe vinding van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NA SA, landde na ruim negen uur veilig op Kauai. Op de hoogte van 28.950 meter was de lucht zo ij 1 geworden en de zon zo laag ge zakt dat er van stijging nauwelijks spra ke meer was en besloot de NASA de Heli os weer omlaag te brengen. De vleugel van de Helios - het vliegtuig bestaat voornamelijk uit één lange vleu gel - is bedekt met zonnecellen. Omdat de zon bij het klimmen van het vliegtuig een steeds kleinere hoek maakt met het toe stel, ontwikkelen de cellen steeds minder energie. En de lucht, die ook nodig is, wordt steeds ijler. De ontweipers denken echter dat de Helios onder ideale weers omstandigheden 30.900 meter hoogte moet kunnen bereiken, driemaal de hoogte van een gewoon straalvliegtuig, en uiteindelijk geschikt kan worden ge maakt voor vluchten naar Mars. De Helios is uitgerust met veertien pro pellers die elk door een eigen 2-pk elek- tromotortje worden aangedreven. Het toestel stijgt langzaam op, eerder als een vlieger dan als een vliegtuig. Zijn span wijdte is groter dan die van een Boeing 747maar hij weegt slechts 701 kilo, min der dan menige auto. AP De Helios stijgt op van de Amerikaanse raketbasis Kauai op Hawaii. door Erwin Tuil WENEN - Een paar uur con claaf was kennelijk genoeg voor de gloednieuwe commis sie van deskundigen voor ver keersveiligheid om tot beslui ten te komen. Nog voordat er vandaag andere experts bij worden gehaald, meldden de Oostenrijkse media dat ruim 100 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken om acute veiligheidsproblemen aan te pakken. Daarnaast circuleert een lijstje met andere voornemens. De snelheid waarmee minister Monika Forstinger (Transport en Infrastructuur) ineens met voornemens en beleidsmaatre gelen komt verbaast velen, vooral leden van de oppositie. Want vorige week viel de mi nister volgens hen vooral op door vage toezeggingen en een stevige hand op de knip. De sociaal-democraten willen de aanschaf van nieuwe straal- jagers opschorten om zo geld vrij te maken voor extra tun nelbuizen. De Groenen drin gen er bij Forstinger op aan een mentaliteitsverandering te be werkstelligen. Forstinger schuift intussen de schuld voor de problematiek op de vorige regering. Maar snelheid en doortastend heid zijn geboden, nadat bin nen acht dagen de reputatie van de Oostenrijkse verkeers veiligheid danig is aangetast. Bi] diverse ongelukken kwa men acht mensen om het leven en raakten er meer dan dertig gewond. Gebrekkig Veel Oostenrijkse tunnels zijn gekwalificeerd als matig en ge brekkig door de Oostenrijkse automobielclub Ösamtc. Deze doet jaarlijks een tunneltest in Europa en de tunnels in eigen land worden zelden als uitste kend aangemerkt. Tester Willy Matzke: ,,De zwarte buizen zijn nog altijd tikkende tijd bommen." Om de reputatie te verbeteren en betaalbare oplossingen te vinden, werd vorige week de verkeersexpert Herbert Knof- lacher aangesteld. Deze zestig jarige tunneltegenstander uit Karinthië is verbonden aan het Instituut voor Verkeersplan ning van de Technische Uni versiteit van Wenen. Hij reist vrijwel uitsluitend met het openbaar vervoer en op zijn fiets. Een auto heeft hij niet. De expert staat aan het hoofd van de door Forstinger inge stelde commissie waarin ook de vertegenwoordigers van de wegenbouwers (Asfinag), de automobilisten (Ösamtc en Ar- bös) en andere belanghebben den zitten. Dubbelbuizig Uit de reacties op de ongeluk ken van de afgelopen week blijkt dat sommige opvattin gen van de automobilisten en van Knoflacher lijnrecht te genover elkaar staan. Knofla- cher ziet bijvoorbeeld niets in de tweede tunnelbuis die de Ösamtc eist voor een deel van de 29 enkelbuizige tunnels. Volgens de verkeerprofessor is namelijk uit onderzoek geble ken dat de dubbelbuizige tun nels gevaarlijker zijn dan en kelbuizige en dat de meeste ongelukken worden veroor zaakt door het gedrag van de automobilist. Er wordt gewe zen op het feit dat alle ongeluk ken van de afgelopen week veroorzaakt werden door men selijk falen. De hoogleraar zit daarmee in feite op een lijn met Forstinger die liever de dure uitbreiding van tunnels ach terwege laat. GPD JAKARTA - Politiemensen in Jakarta lopen langs een brandende wagen, die eigendom was van het ge meentebestuur van de Indonesische hoofdstad. Het voertuig was op zijn kop gezet en in brand gestoken door een woedende menigte, die grotendeels bestond uit betjakrijders. De betogers staken twee ge meentelijke voertuigen in brand uit protest tegen het besluit van de autoriteiten om de driewielige taxi's van de drukke wegen in Jakarta te weren. foto EPA door Bob Kroon GENÈVE - Wegens ingrijpende verbouwingen in het hoofd kwartier van de VN in New York verkast de Veiligheidsraad ver moedelijk al voor het eind van het jaar tijdelijk naar Genève. Volgens Vladimir Petrovskv, de directeur-generaal van het Eu ropese hoofdkwartier van de Verenigde Naties, kan het Ge- neefse verblijf van de Veilig heidsraad wel een half jaar du ren. Voor het Palais des Nations (het vooroorlogse Volkenbonds paleis) is de tijdelijke huisves ting van het belangrijkste or gaan van de VN een prestigieuze opsteker. Maar er zit nog meer achter. Vol gend jaar stemmen de Zwitsers over volledige toetreding tot de Verenigde Naties en de aanwe zigheid van de altijd spraakma kende Veiligheidsraad op Zwit serse bodem wordt in Bern als een welkome promotie be schouwd. Het ziet er trouwens naar uit, dat de neutrale Zwit sers eindelijk hun argwaan te gen de 'praatclub van Manhat tan' hebben overwonnen. De commissie van buitenlandse za ken van het Zwitserse parle ment sprak zich gisteren met slechts vier van de 22 stemmen tegen, uit voor toetreding tot de volkerenorganisatie. Het argu ment was dat Zwitserland als enige natie ter wereld niet lan ger buiten de VN kon blijven. Het Alpenland is trouwens al (goed betalend) lid van 'niet-po- litieke' VN-organisaties, zoals de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO), Ruud Lubbers' Vluchtelingencommissariaat en de ILO, de Internationale Ar- beids Organisatie. Afgezien van het 'optreden' van de Veiligheidsraad heeft Petro- vsky op aandrang van zijn baas Kofi Annan dit najaar ook nog publiekstrekkende evenemen ten in het Palais des Nations ge organiseerd om met name de conservatieve Duits-Zwitsers over de streep te trekken. GPD MADRID - De Spaanse politie heeft in Bilbao ruim drie ton Zuid-Amerikaanse cocaïne buitgemaakt. Het gaat om de grootste hoeveelheid die ooit in Spanje is ontdekt, aldus de politie in Bilbao gisteren Het spul brengt op de zwarte markt bijna 400 miljoen gulden op. In en rond Sevilla waar de drugs naar toe op weg waren, zijn zes verdachten aangehouden. De cocaïne werd in de havens gevonden aan boord van een schip met rollen poly-ethyleen. De drugs zaten verborgen in een dubbele bodem van een con tainer. RTR/DPA/AP BRUSSEL - Volgend voorjaar moet Mare Dutroux, zich voor de rechter verantwoordenMaar niet voor de moorden en ver krachtingen waarvan hij wordt verdacht en waarvoor hij al vijf jaar in voorarrest zit, maar voor autodiefstal- Volgens de Vlaamse krant De Morgen verschijnen Dutroux en zijn partner Michelle Martin volgend voorjaar in het justitie paleis van Nijvel, dat voor de gelegenheid zwaar is beveiligd. De zaak rond zwendel met auto's en verzekeringen is enkele jaren geleden losgekoppeld van de moord- en verkrachtings zaak. Het parket in Luik gaat ervan uit dat het proces daar over ook volgend jaar kan beginnen. ANP PAMPLONA - In een ziekenhuis in de Spaanse stad Pamplo na zijn bij negen mensen verschijnselen van legionella vastge steld. De verantwoordelijke bacterie is aangetroffen in een warmwaterleiding van het hospitaal, aldus de regionale ge zondheidsautoriteiten Acht patiënten lagen voor iets anders in het ziekenhuis, toen de verschijnselen bij hen werden geconstateerd. Twee van hen zijn inmiddels overleden: een tachtigjarige mandie was opge nomen met een ernstige nierafwijking en een terminale kan kerpatiënt. Volgens de autoriteiten is niet vast te stellen of le gionella bij hen de dood heeft veroorzaakt, omdat ze al ernstig ziek waren. AFP CHICAGO - Zieke ouderen die kampen met religieuze twij fels en angsten lopen het risico eerder dood te gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van Amerikaanse psychologen onder 596 zieken van 55 jaar en ouder. Vooral de ervaring door God ver laten te zijn en de overtuiging dat ziekte een straf van de dui vel is, kunnen het leven verkorten. De onderzoekers hebben hun bevindingen gepubliceerd in het jongste nummer van het medische tijdschrift Archives of Internal Medicine. Uit eerdere onderzoeken is gebleken dat godsdienstigheid een positieve invloed op de gezondheid heeft. ANP TORONTO - Canadese wetenschappers zijn erin geslaagd stamcellen te isoleren in de huid van een muis. Als dit ook bij de mens mogelijk blijkt, dan hoeven niet langer menselijke embryo's te worden gebruikt voor stamcellenonderzoek. Het onderzoek wordt geleid door het Neurologisch Instituut in Montreal dat is verbonden met de McGill-universiteit. De resultaten zijn gepresenteerd een week nadat president Bush van de Verenigde Staten beperkte overheidssteun heeft toe gestaan voor embryonaal stamcellenonderzoek. Deze beslissing was een compromis tussen voor- en tegen standers. Religieuze groeperingen en conservatieve stromin gen in Amerika, die geloven dat het leven begint bij de con ceptie, zijn tegen het gebruik van stamcellen. RTR f oto To m Tsch i d a/RTR van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De inwoners van Pakistan kunnen in oktober 2002 naar de stembus om een parlement en provinciale raden te kiezen. Dat heeft de militaire beleider van het land, generaal Pervez Musharraf, gisteren be kendgemaakt. De stembussen gaan tussen 1 en 11 oktober open. In een toespraak tot nieuwe dis- trictsbestuurders, ter gelegen heid van de Pakistaanse onaf hankelijkheidsdag, zei de generaal dat de voorbereidin gen voor de verkiezingen op 8 september beginnen. Mushar raf greep 12 oktober 1999 de macht. Het Hooggerechtshof gaf hem later opdracht rond de derde verjaardag van de staats greep verkiezingen te houden en de democratie te herstellen. De militaire leider maakte niet duidelijk, of meer dan één partij tot de stembusstrijd wordt toe gelaten. In het verleden heeft hij ANKARA - De vrouwen van een dorp in het zuiden van Turkije weigeren hun echtgenoten sek suele omgang totdat zij voor stromend water in het dorp heb ben gezorgd, hebben de autori teiten en kranten gisteren ge meld. De echtgenotes in het dorp Sirt, vlakbij de badplaats Antalya, begonnen hun mannen een maand geleden hun 'echtelijke plichten' te weigeren omdat zij het zat waren iedere dag kilo meters te moeten lopen om wa ter te halen voor hun gezin. De krant Hurriyet zei dat de meeste vrouwen in het dorp meededen aan de protestactie maar noem de geen aantallen. ..Onze vrouwen hebben gelijk, maar wij zijn degenen die er de dupe van worden", zou dorps leider Ibrahim Sari volgens de krant Milliyet hebben gezegd Na het begin van de boycot heb ben de mannen hun lokale gou verneur Mehmet Capraz om overheidssteun gevraagd voor de reparatie van de waterlei ding in het dorpZij zouden hem zelfs hebben verzocht de mate rialen te leveren zodat zij de be schadigde leidingen konden re pareren. AP gezegd dat aan verkiezingen ge vestigde politieke partijen mo gen deelnemen. Deze partijen willen dat de verkiezingen eer der worden gehouden. Musharraf zei dat voorafgaand aan de verkiezingen de nodige hervormingen zullen worden doorgevoerd. Politieke waarne mers gaan ervan uit dat er grondwetswijzigingen komen om de positie van de president te versterken en om het leger toe zicht te laten houden op het door burgers te leiden nieuwe politieke bestel. AFP/DPA/AP TEHERAN - Zes jonge Iraniërs hebben zaterdag in het open baar zweepslagen gekregen op het hoofdplein in Azadi in het westelijk deel van de hoofdstad Teheran. Dit heeft het hervor mingsgezinde dagblad Norouz gisteren gemeld. De jongeren waren veroordeeld wegens het drinken van alcohol. Volgens de krant was het zestal geketend toen zij werden ge tuchtigd. De praktijk van lijfstraffen is een van de twistpunten tussen de conservatieven en de hervor- mingsgezinden in Iran. Deze laatsten beschouwen publieke afstraffingen als een poging van de conservatieven om het beleid van president Khatami om soci ale hervormingen door te voeren in diskrediet te brengen. Een van de hervormingsgezinde partijen veroordeelde het uitde len van zweepslagen in het openbaar omdat dat 'het beeld van het islamitische bewind in het buitenland beschadigt'. Koran De invloedrijke religieuze lei der hodjatoleslam Mohson Moussavi-Tabrizi, lid van de conservatieve machtige raad van experts die de opperste lei der van Iran Khatami terzijde staat, leverde gisteren felle kri tiek op de praktijk. „Openbare straffen zijn niet toegestaan", zei hij. „Toepassing van derge lijke straffen in de straten en op de pleinen van Iran is een on juiste interpretatie van de ko ran." Het publiekelijk uitvoeren van straffen was een zeldzaamheid in Iran, maar de afgelopen tijd is de praktijk toegenomen. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5