Oranje zonder aanvoerders Terneuzen stelt Telussa teleur PZC Nederlandse roeier in universiteitsrace 20 Engeland wil ongeslagen status houden Blessure Frank de Boer lijkt chronische vormen aan te nemen Craiova eist buitenlandse arbitrage Kogelstoter Menc blijft geschorst Boete voor Jan Koller Waterpolosters niet in Europacup I Zwitserland en Oostenrijk willen EK voetbal 2008 John Karelse genoemd bij Feyenoord Van Wely imponeert Feyenoord waarschuwt supporters van Ajax woensdag 15 augustus 2001 LONDEN - Sven Goran Eriks son, de Zweedse coach die En geland naar het wereldkampi oenschap voetbal in Japan en Zuid-Korea moet loodsen, keek de afgelopen dagen met enige verbazing naar de lijst met spe lers die zijn tegenstander Louis van Gaal presenteerde voor de vriendschappelijke interland op White Hart Lane. „Niet één speler van Ajax,. wer kelijk niet één", klinkt de ver wondering door in de stem van de vooral in Italië zo succesvolle trainer. Het is een opmerking die veel, zo niet alles zegt over het huidige Nederlands elftal. Opgebouwd uit sterren die in het buitenland hun brood ver dienen, aangevuld met één Fey- enoorder (Van Hooijdonk), drie PSV'ers en eentje van Willem II (Denny Landzaat). In het buitenland stond Ajax ja renlang symbool voor de Neder landse voetbalcultuur. Tegelijk met de afbrokkeling van het Amsterdamse bolwerk rommelt het ook binnen Oranje. In Enge land heeft men de handen vol aan de eigen problemen en moeizame kwalificatie voor het WK, maar dat er van de slogan 'the future is orange' niet veel is overgebleven is ook de Britten niet ontgaan. Eriksson bezocht een paar maanden terug de interland Portugal - Nederland. Bijna een uur lang was hij redelijk onder de indruk van Oranje. Maar het laatste halfuur zag hij het elftal ver wegzakken. „De laatste tien, minuten waren helemaal zwak. Toch begrijp ik het niet. Als je de namen ziet in de selectie, dan loopt bij menig coach het water in de mond. Kluivert en Van Ni- stelrooy, de spitsen van Euro pa's absolute topclubs, Jaap Stam, Edgar Davids, Van der Sar als keeper. Met zulke spelers moet er iets mogelijk zijn." Individuele kwaliteiten zeggen niet alles. Erikssons voorganger Kevin Keegan had eveneens de beschikking over David Beck ham, Michael Owen en Paul Scholes, maar de ex-internatio nal kreeg de nationale ploeg niet aan de praat. Eriksson werd als redder in nood binnengehaald en keerde het tijVijf interlands, vijf zeges. Die serie moet intact blijven, vindt de Zweed, voor dat Engeland zaterdag 1 sep tember in München tegen Duitsland aantreedt. GPD door Henri van der Steen LONDEN - Frank de Boer is triest, Edgar Davids juist niet. Geen van beiden begint echter vanavond aan de oefeninterland tegen Engeland. De aanvoerder is ge blesseerd, van de vice-aanvoerder wordt gevreesd dat hij straks tegen de Ieren, als het er echt om gaat, ge schorst is. Louis van Gaal greep de situatie aan om zich weer eens te beklagen over al die tegenslag, vooral in de vorm van blessures, die hem teistert sinds hij bonds coach is. Voor wat betreft Frank de Boer heeft Van Gaal wel een punt; de achillespees blessure van de Oranje-verdediger lijkt chronische vormen aan te ne men. De Boer speelde in de voorbereiding bij Barcelo na tot op heden alleen een halfuurtje tegen Derby County, toen het juist de bedoeling was dat hij einde lijk eens anderhalf uur voluit zou gaan. Met oude klachten moest hij toch weer voortijdig van het veld. „Het wordt op deze manier heel moeilijk als het gaat om Ierland", somberde Van Gaal. „Je kunt niet zo maar zo'n belangrijke wedstrijd spelen." Frank de Boer speelt dus vanavond zeker niet, Mare Overmars wellicht niet. De linksbuiten staat voorals nog wel in de basis, maar gaf Van Gaal gisteren voor de training te kennen zich niet lekker te voelen. Eventu eel begint Petta in de basis, als die tenminste zelf fit is. Gisteravond maakte de Celtic-man het einde van de training mee met het bovenbeen in het ijs. Westerveld is ook weer geblesseerd, aan zijn hamstrings, maar die zou sowieso niet spelen. Van Gaal begint toch wel met een ploeg die niet veel zal afwijken van het elftal dat 1 september in Dublin van de Ieren moet winnen om de kans op het WK te be houden. Drie technische accenten krijgen van Van Gaal vanavond extra aandacht. „Ik wil zien hoe Hof land en Stam met elkaar spelen, ik ben benieuwd naai de samenwerking van die twee met het middenveld duo Van Bommel-Cocu en ik wil de combinatie Van Nistelrooy-Kluivert weer eens zien." Interessant is wellicht toch ook de prestatie van Bou- dewijn Zenden op de rechterflank, de achilleshiel van Oranje. In de tweede helft krijgt Makaay daar weel een kans. „Roy speelt daar liever niet, het is ook tegen zijn natuur in, maar ook bij Deportivo komt Makaay meestal van rechts." De voor Van Gaal meest voor de hand liggende optie is Ronald de Boer, maar die stelde zondag qua fitheid weer teleur door zijn optreden bij Rangers tot een halfuur te beperken. Makaay is vanavond niet de enige die na de rust in het veld zal worden gebracht. Waterreus speelt zeker, Petta ook, Oude Kamphuis in principe ook. De naam van de Tukker viel nog in een antwoord van Van Gaal op de vraag of Bosvelt tegen de Ieren terugkeert in de selectie. „Als Paul fit is, wordt hij normaal gesproken geselecteerd. Maar dat heeft ook te maken met de vraag of Kamphuis zich progressief gaat verbeteren." De man zonder caps zal vanavond aandachtig worden gevolgd door de man met de meeste caps, Frank de Boer, de enige dus van Oranje die triest is, volgens Van Gaal. En collega Davids dan? Die blijkt helemaal niet ver drietig, aldus Van Gaal. „Edgar is juist blij dat hij is uitgenodigd. Dat merk je aan alles. Davids is juist nog meer gedreven dan hij normaal al is." GPD Bobby Petta begint vanavond wellicht in de basis van Oranje als Mare Overmars niet wedstrijdfit is. foto Dave Caul kin/AP BOEKAREST - Het bestuur van de Roemeense voetbalclub Universitatea Craiova heeft geen enkel vertrouwen meer in de vaderlandse arbitrage. De clubleiding eist buitenlandse scheidsrechters bij de eigen competitiewedstrijden. Indien de nationale bond medewer king weigert, dreigt de club zich uit de hoogste divisie terug te trekken. Directe aanleiding voor het opmerkelijke standpunt van Craiova is het verloop van de tweede competitiewedstrijd tegen Steaua Boekarest (1-4). Spelers, trainers en bestuursle den van Universitatea voelden zich in dat duel sterk bena deeld. Het is niet de eerste keer dat in Roemenië, waar corruptie in het voetbal geen incident is, om buitenlandse arbiters wordt gevraagd. Het verzoek van Rocar Boekarest voor een niet- Roemeense scheidsrechter bij de bekerfinale tegen Rapid Boekarest werd vorig seizoen ingewilligd. De Zwitser Ur$ Meyer leidde die wedstrijd. RTR PRAAG - De Tsjechische kogelstoter Miroslav Menc blijft Ie- venslang geschorst wegens het gebruik van anabole steroï- den. De atleet ging tevergeefs in hoger beroep tegen de straf die de internationale atletiekfederatie IAAF eerder al uit sprak. Menc werd tijdens wedstrijden eind april in Jablonec positie! getest. Ook de contra-expertise wees uit dat de urine van de atleet sporen van anabole steroïden bevatte. Menc zat al een keer een schorsing van twee jaar uit wegens het gebruik van spierversterkende middelen. ANP PRAAG - De Tsjech Jan Koller, de nieuwe spits van Borussia Dortmund, is dubbel gestraft voor onwaardig gedrag als in ternational. De Tsjechische bond heeft de 28-jarige aanvaller een boete opgelegd van 1200 gulden. Eerder al moest de voor- I malige spits van Anderlecht zijn winstpremie van het WK- kwalificatieduel tegen Noord-Ierland (3-1) inleveren. Koller werd tegen Noord-Ierland vroegtijdig naar de kant gehaald Hij reageerde boos op zijn wissel. Voor de trainersbank trok hij zijn shirt uit en gooide het weg. Koller bood nadien nog wel zijn excuses aan bondscoach Jozef Chovanec aan. De bond strafte de aanvaller evenwel alsnog. ANP DEN HAAG - Het Nederlandse waterpolo heeft komend sei zoen geen vertegenwoordiger in de Europa Cup I voor vrou wen. De internationale waterpolobond (LEN) heeft zowel landskampioen ZWV Nereus als de eventuele vervanger, Het Ravijn, uitgesloten van deelname. Kampioen ZWV Nereus is geweigerd naar aanleiding van een incident drie jaar geleden in Palermo. De club verloor toen op dubieuze wijze van thuisploeg Orrizonte. In de strijd om het brons protesteerden Nereus en het Hongaarse Szentesi - dat zich eveneens benadeeld voelde - vervolgens op ludieke wijze Beide team gingen in de cirkel liggen en speelden elkaar de bal toe. De waterpolobond vond dit 'een schande voor de sport' en schorste beide ploegen voor een jaar. Aanvankelijk was dit een kalenderjaar, maar toen de bond er achter kwam dat Ne reus zich voor de betreffende periode niet geplaatst had voor de Europacup, werd de schorsing veranderd in één Europa cupseizoen. Voor een vervanger kan Nederland niet zorgen. Het Ravijn, de nummer twee van Nederland in het afgelopen seizoen, is na melijk ook geschorst. De Nijverdalse club trok zich afgelopen jaar vanwege de gespannen politieke situatie in Israël terug voor de eerste ronde in Netanya. GPD BASEL - Zwitserland en Oos tenrijk stellen zich gezamenlijk kandidaat voor de organisatie van het EK voetbal 2008. Beide landen moeten concurre ren met Hongarije, Wales, Ier land, Noord Ierland en Schot land. Landen kunnen zich tot en met december dit jaar kandi daat stellen. De Uefa neemt in 2003 een be slissing. Het EK 2004 wordt in Portugal gehouden. ANP NEWCASTLE - Zelf weet hij van niks, maar het is een hard nekkig gerucht. En één ding is zeker: zijn naam zingt rond in Rotterdam. John Karelse, voor malig keeper van NAC, zou in beeld zijn bij Feyenoord. Karelse verruilde twee jaar ge leden NAC voor Newcastle Uni ted. Daar is de keeper echter al dik een seizoen derde keeper en komt hij niet verder dan het tweede elftal. Het contract van Karelse bij Newcastle loopt nog twee jaar door, maar hij mag transfervrij vertrekken. Stages bij het Duitse Energie Cottbus en het Turkse Denizlispor liepen op niets uit. „En nu word ik de hele dag gebeld over Feyenoord Behalve door de club zelf. Maar die mogen me altijd bellen, want Feyenoord klinkt aardig. Daar heb ik wel oren naar." In Rotterdam is de plek van doelman Dudek onomstreden. Maar de tweede Rotterdamse keeper is de nog jonge Pool Mal- kowski. De derde doelman, Ro nald Graafland, is herstellende van een blessure. Mogelijk dat Feyenoord met het oog op de Champions League nog een er varen doelman achter de hand wil hebben. „Want dat spelen ze natuurlijk wel in Rotterdam, zou wel heel mooi zijn", laat Ka relse weten. „Ik ken bij Feye noord geloof ik ook al een stuk of vijf jongens, heb ik allemaal mee samengespeeld." Karelse, die meer dan een de cennium bij NAC keepte, is her stellende van een blessure. „Daarom heb ik hier in de voor bereiding ook nog maar één wedstrijd gespeeld. Maar ik heb het hier nog steeds goed naar mijn zin hoor, ik ben niet wan hopig. En als dit niets blijkt te zijn, dan komt er over een half jaar wel weer eens een club." GPD Kloetinge heeft na 2-0-zege kans op bereiken tweede ronde Amstel Cup door Jan Dagevos KLOETINGE - Wie niet horen wil, moet maar voelen. Bij hoofdklasser Terneuzen gaat deze week de zweep erover. De Zeeuws-Vlaamse ploeg lever de gisteravond in de ogen van trainer Paul Telussa tegen Kloetinge (2-0-verlies) zo'n slechte wedstrijd af dat hij de ze week nog zijn maatregelen zal nemen. „Dit krijgen ze op hun boterham", klonk het dreigend. Na de indrukwekkende verto ning tegen RBC van afgelopen zaterdag had Telussa tegen Kloetinge gerekend op een goed vervolg. „Maar kennelijk sprak deze tegenstander de spelers niet aan", foeterde de Souburger. „Het was gezapig, drie klassen verschil met za terdag. De passie ontbrak. Ja, en dan zijn we kwetsbaar in el ke linie." De gedreven oefenmeester van Terneuzen kon er met zijn hoofd niet bij. „Dit zijn van die ongrijpbare dingen voor een trainer. Je ziet het op elk ni veau Als ze één keer goed spe len, denken ze dat ze er al zijn. Twee wedstrijden op hetzelfde topniveau is kennelijk niet mo gelijk, maar ja dat moet wel. Zeker als je de hoofdklasse in gaat." Van verzachtende omstandig heden zoals het warme weer en een pittige training daags voor de wedstrijd wilde Telussa niets weten. „Dat heeft er niks mee te ma kenNeeals j e zater dag zo'n goede partij tegen RBC speelt, heb je een bepaal de verantwoording Kijk, als wij vanavond tegen Hoek had den gespeeld, hadden wij een héél andere wedstrijd ge speeld. Dan was er wel passie geweest. Dat kan dus niet. Daarom neem ik ze dit kwa lijk." Groeiproces In het Kloetinge-kamp hadden ze veel minder te klagen. De Bevelandse formatie pakte niet alleen de winst, waardoor Poule 6 RBC 2 2 0 0 6 6-0 Kloetinge 2 10 13 6-5 Hoek 2 10 13 5-8 Terneuzen 2 0 0 2 0 0-4 Resterend programma: dins dag 21 augustus: Terneuzen- Hoek en Kloetinge-RBC. het een goede kans heeft op plaatsing voor de tweede ronde van de Amstel Cup, de equipe maakte ook weer een stapje voorwaarts in het groeiproces. „De contouren worden zicht baar", concludeerde oefen- meester Diederik Hiensch. In vergelijking met zaterdag (5-4-verlies tegen Hoek) werd er bij Kloetinge gisteravond beter verdedigd. Da{ had alles te maken met de taktische aan passing die de trainer had ge daan, In plaats van zonedek king werd er nu veel meer mandekking gespeeld. John Bentschap Knook was hier door de vrije man. Ook Arno Melaard had een iets andere rol. Op papier was hij nog wel linksback, maar bij balverlies kroop hij naar het centrum om vooral koppend veel weg te ha len. Pieter de Munnik mocht wederom vanaf de rechtsback positie opereren. De oud-spe ler van RBC groeide uit tot de beste man van het veld. Hij verloor niet één duel en zorgde aan de rechterkant ook nog voor de nodige aanvallende impulsen. „Hij is een openba ring", stelde Hiensch. Naar behoren Voorin had de trainer van Kloetinge gekozen voor Leon van den Ouden (hij viel dit keer wat tegen), de snelle Wilco de Valk en Jordy Bakker. De laat ste speelde als linksbuiten. Hij deed dat naar behoren en be zorgde Geert Bosschaart een lastige avond. Het was ook Bakker die Kloetinge in de eer ste helft een voorsprong be zorgde. Hij kopte in de 23e mi nuut bij de eerste paal raak uit een hoekschop van Marcel Lourens. Dat was in een fase dat Terneu zen gelijkwaardig was aan Kloetinge. De Zeeuws-Vla mingen lieten het balletje goed rondgaan en hadden via Domi nique Verlinde en Geert de Poorter enkele goede schiet kansen. Na de treffer viel Ter neuzen terug. De scherpte was plots weg, kansen werden er nog nauwelijks gecreëeerd en in verdedigend opzicht werd er te veel ruimte weggegeven. Toch duurde het tot ver in de slotfase, voordat dat de ploeg noodlottig werd. In de 90e mi nuut liet Danny Magito de bal van zijn schoen glippen. Inval ler Ronnie Hillebrand pikte de bal op en kogelde vanaf de zij kant prachtig raak: 2-0. Kloetinge-Terneuzen 2-0 (1-0). 23. Jordy Bakker 1-0, 90. Ronnie Hil lebrand 2-0. Scheidsrechter: R. van Meenen (Rotterdam). Gele kaart: Hubert van den Hemel Terneuzen Aantal toeschouwers. 450. Kloetinge: Mark Smeding; Pieter de Munnik, John Bentschap Knook, Jeffrey Frijters, Arno Me laard; Emiel Dorst (64. Ronald Zuijdwegt), Marcel Lourens, Niels Lodeivijk; Wilco de Valk, Leon van den Ouden (70. Ronnie Hillebrand) en Jordy Bakker. Terneuzen: Eric de Koeijer; Geert Bosschaart, Danny Magito, Hu- bert van den Hemel, Randy Lauret (84. Ryan de Regt); Dennis de Kra ker, Geert de Poorter, Mike But, Rejiato Dijkstra (70. Michel de Vries); Dominique Verlinde en Ro nald van Sliedregt. Leon van den Ouden (midden) van Kloetinge probeert de bal te controleren. De Terneuzen-verdedigers Danny Magito (links) en Hu- bert van den Hemel zijn waakzaam. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie HAARLEM - Gerritjan Eggen- kamp uit Heemstede wordt hoogstwaarschijnlijk de eerste Nederlandse roeier die zal mee doen aan the Boat Race, de be roemde roeiwedstrijd tussen de universiteiten van Oxford en Cambridge. De jaarlijkse broe dermoord op de rivier de Theems trekt wereldwijd meer dan 400 miljoen televisiekijkers verdeeld over 180 landen. De 25-jarige Eggenkamp is deze week aangenomen op Oxford, waar hij een studie manage ment research gaat volgen. Hoe wel de ingenieur informatica voorlopig deel uitmaakt van een veertig man tellende selectie, moet het raar lopen wil hij op 30 maart 2002 niet meeroeien tij dens de 148ste editie. „In de acht roeiers tellende boot zitten nooit meer dan twee of drie zo genoemde internationals, jon gens die op een groot interna tionaal toernooi actief zijn ge weest. Met de ervaring van de Olympische Spelen van Sydney en drie wereldkampioenschap pen op zak moet ik het beno digde niveau dus absoluut aan kunnen", aldus Eggenkamp, die komende week in het Zwitserse Luzern aan de WK zal meedoen. Tradities De vermaarde boatrace over 6,8 kilometer werd voor het eerst gehouden in 18 2 9 en staat sinds dien bol van de tradities. Zo zal de president van Oxford, de ver liezer van vorig jaar, vijf weken voor de start van de nieuwe strijd titelverdediger Cam bridge officieel moeten uitda gen. Bovendien mag de winnaar zich een jaar lang The True Blues noemen. Oxford, de Dark Blues, roeit immers in donker blauwe kleding terwijl licht blauw de kleur is van Cam bridge (Light Blues). GPD AMSTERDAM - Lock van Wely heeft na de vijfde ronde in het Lost Boys- toernooi de ongedeelde koppositie heroverd. De schaakgrootmeester uit Tilburg versloeg in een sterk gespeelde partij me- dekoploper Ivan Sokolov. Alik Gershon, de derde koploper bij het begin van deze ronde, kwam niet verder dan remise tegen Sutovsky, regerend kam pioen van Europa. Jan Timman, Erik van den Doel en Jeroen Piket won nen hun partijen in deze ronde en ook Zij volgen Van Wely op een half punt. De zege van Van Wely op Sokolov was des te op merkelijker omdat hij al lerminst fit aan de partij was begonnen. Dit zeer waarschijnlij k als gevolg van een verkeerde maaltijd op maandag- vond. In de partij was hiervan overigens niets te merken. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord dreigt voor thuiswedstrijden te gen Ajax voortaan minder kaar ten beschikbaar te stellen voor de Amsterdammers, als de Ajax-supporters zich niet we ten te gedragen. Dat staat in een brief, die het be stuur van Feyenoord heeft ge stuurd aan Ajax-fans die al een kaartje hebben gekocht voor de topper Feyenoord-Ajax, die op zondag 26 augustus in de Kuip wordt gespeeld. Tijdens de vorige edities van Feyenoord-Ajax hebben Am sterdamse fans 'nogal wat wan gedrag tentoongespreid' en dat zal niet langer worden getole reerd, stelt Feyenoord in de brief. In de afgelopen seizoenen werden in de Kuip aanzienlijke vernielingen in de bezoekers vakken aangericht, zoals het in brand steken van kuipstoeltjes. Mocht de Ajax-aanhang zich tijdens de komende voetbal- klassieker wederom misdragen, dan zal het Feyenoordbestuur voor de volgende editie van het topduel het aantal beschikbare kaarten voor supporters van Ajax sterk reduceren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48