PZC Toch steun voor bouw koffieshop Kitesurfen blijft een extreme sport 13 Tunnelbouwers krijgen sculptuur Commissie schiet plan reconstructie Westkade Sas af Provincie stemt alsnog in met plan nieuw Checkpoint Dief moet vier weken zitten Hardrijder met hennep Protest tegen lagere straf niet melden risicolading Meningokokkenziekte bij gast Port Zélande Kunstwerk stukgegooid zeeuwse almanak Ook een hobby ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 15 augustus 2001 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het provincie bestuur heeft gisteren een ver klaring van geen bezwaar afge geven voor de bouw van een horecapand aan de Westkolk- straat in Terneuzen. In eerste instantie hadden Ge deputeerde Staten de toestem ming voor de bouw van het café onthouden, omdat de gemeente Terneuzen in de bouwaanvraag voor het pand had opgenomen dat een deel van het gebouw zou worden gebruikt als verkoop punt van softdrugs. TERNEUZEN - Drie diefstallen zijn een 27-jarige inwoner van Terneuzen gisteren bij het Haagse gerechtshof op een cel straf van vier weken komen te staan. De opgelegde straf is lager dan het vonnis van de politierechter in Middelburg, waartegen de man hoger beroep had aangete kend. De politierechter had de Terneuzenaar tot twee maan den gevangenisstraf veroor deeld. In hoger beroep had de aanklager onlangs zes weken cel geëist. De man bezocht op 29 juli vorig jaar in Terneuzen drie winkels en vertrok zonder zijn spullen af te rekenen. Bij de ene zaak nam hij een fototoestel weg, bij de volgende een verrekijker en bij de derde herschrijfbare cds. Zelf zei de man de spullen op de zwarte markt in Beverwijk te hebben gekocht. Volgens de advocaat A. Sol was de diefstal niet bewezen. De verklaringen van de Terneuze naar, die van Russische afkomst is, zouden niet als bewijs ge bruikt mogen worden, omdat het verhoor in het Engels was en de man deze taal niet goed be heerst. De provincie voelde er niets voor om de bouw van een koffie shopvoorziening via de plano logische lijn te regelen, omdat dit in strijd is met landelijke re gelgeving. Advocaten van buurtbewoners hadden dat ge geven aangegrepen om bij de ge meente Terneuzen bezwaar te maken tegen de bouwaanvraag voor het nieuwe Checkpoint. De buurtbewoners ageren al gerui me tijd tegen de voorgenomen verhuizing van de door de ge meente gedoogde koffieshop van zijn tijdelijke plek bij het theater naar de plaats waar nu nog het varenscentrum staat. De buurtbewoners verwachten dat door de verhuizing de over last van drugstoeristen in de buurt zal toenemen. Ook waren er feitelijke bezwaren tegen het bouwplan. Zo viel een dakterras in slechte aarde. De gemeente verwierp de inge diende bezwaren, omdat de ves tiging van een horecapand in het plan Arsenaal strookt met het bestemmingsplan en de ruimtelijke visie die voor het stadsdeel is opgesteld. Dat er vervolgens in het pand verkoop van softdrugs wordt gedoogd, is volgens de gemeente het gevolg van het beleid dat in Terneuzen op dit vlak gevoerd wordt. Een beleid dat overigens - in de ogen van het college van B en W - niet zijn grondslag vindt in planolo gische regelgeving. Criteria Na afhandeling van de bezwa ren diende de gemeente eind ju ni opnieuw bij het provinciebe stuur een verzoek in om de bouw van het horecapand goed te keu ren. De nevenbestemming - ver kooppunt softdrugs - werd in deze aanvraag buiten beschou wing gelaten. Het plan is daardoor alleen ge toetst aan planologische en bouwtechnische criteria; reden voor GS om nu wel een verkla ring van geen bezwaar af te ge ven. Met de bouw van het nieuwe Checkpoint wordt - als het aan de gemeente ligt - op korte ter mijn begonnen. Kunstenares Sia Braakman biedt directeur R. de Leeuw van Kombinatie Middelplaat Westerschelde haar impressie van de bouw van de tunnel aan. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Keramiste Sia Braakman uit Philippine had gisteren een aangename verrassing voor directeur R. de Leeuw van Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). In het kantoor op de bouwplaats van de bouwer van de Westerscheldetunnel overhandigde zij een wandsculptuur onder de naam Impressie van de Tunnelwerken. Het kunstwerk is een voorstelling van alle mogelijke facetten die bij de bouw van de tunnel om de hoek komen kijken. Zo zijn on der meer de tunnelbuizen en -bogen en fos siele afdrukken in Boomse klei afgebeeld. Het geheel is geplaatst op een blauw ge schilderde houten plaat - de kleur refereert zowel aan de zee als aan de bedrijfskleuren van KMW - die op zijn beurt weer is beves tigd aan een plaat van plexiglas. Om zo veel mogelijk voeling te krijgen met haar op dracht, heeft Braakman gebruik gemaakt van authentieke tunnelbouw- en afvalma- terialen als Boomse klei en bewapenings gaas en -ijzer. De Leeuw toonde zich blij verrast met het cadeau. Hoewel de uitleg van Braakman over het kunstwerk hem deugdelijk in de oren klonk, meende hij er vanwege de terra cotta kleur van de Boomse klei ook een ver gezicht op een Italiaans dorp in te herken nen. „Het doet me in elk geval deugd dat de sculptuur tot nu toe het enige hergebruik van tunnelmaterialen van enige omvang be tekent", zei De Leeuw niet zonder ironie. Met een kwinkslag verwees hij onder meer naar de tot nu toe tegenvallende verkoop van Boomse klei en zand die bij het boren van de tunnel naar boven zijn gehaald. Braakman maakte de wandsculptuur in op dracht van de Tunnelrubriek van Omroep Zeeland op televisie. De Leeuw beloofde de sculptuur een plaatsje te geven naast de sa tellietfoto van een project waar hij eerder werkzaam was. De Leeuw: „Dat was de bouw van twee ge- leidedammen voor een tien kilometer lange brug in Bangladesh, dat project en de bijbe horende foto beschouw ik ook als een kunst werk." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De cpmmissie openbare werken van Sas van Gent ziet niets in het voorgestel de reconstructieplan voor de Westkade. Het college van bur gemeester en wethouders heeft gisteren de opdracht meegekre gen om zijn huiswerk over te doen. B en W wilden de N252, de door gaande weg tussen de brugoprit en de Stationsstraat, voorzien van wegversmallingen. De as- merkingen zouden verwijderd worden en op beplaade plaatsen zouden bloembakken neergezet worden. Tevens had het college gedacht om aan de oostzijde van de weg parkeerplaatsen aan te leggen, deels op de rijweg, deels op het bestaande trottoir. De verkeersdrempel op de kruising Westkade-Oostdam, die vorig jaar pas werd aangelegd, zou vervolgens weer verwijderd worden. Raadslid M. Hemelsoet-de Jae ger (Gemeentebelangen Groot Sas) boorde tijdens de vergade ring van de commissie het voor gestelde reconstructieplan finaal de grond in. Om verschil lende redenen. „Het college wil de verkeersveiligheid op de Westkade verbeteren, maar in mijn optiek is de veiligheid ab soluut niet met de voorgestelde ingrepen gediend. Het versmal len van de rijweg, die nota bene dient als hoofdroute voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, is erg onverstandig. De kans op incidenten op de route neemt door deze ingrepen alleen maar toe. De aanleg van parkeer plaatsen, half op de rijbaan, is volstrekt onnodig. Op een steenworp afstand ligt het Kei zer Karelplein, dat meer dan voldoende parkeergelegenheid biedt. Het plein ligt er altijd leeg bij, omdat mensen niet eens de moeite willen nemen een paar meter te lopen naar de winkels. Daar komt nog bij dat de kosten van de voorgestelde reconstruc tie erg hoog zullen zijn. Hoe hoog, daarover kon het college nog geen duidelijkheid ver schaffen", zei Hemelsoet In haar optiek kan het dagelijks bestuur van Sas van Gent beter het parkeren op het Keizer Ka relplein stimuleren, de weg op de Westkade op de huidige breedte houden en het hard rij den tegengaan door een flitspaal te plaatsen. „Op tal van plekken in Zeeuws-Vlaan- deren hebben we daarmee in middels ervaringen opgedaan. Flitspalen drukken de snelheid, dat is aangetoond", benadrukte ze. Volgens Hemelsoet zou het col lege er goed aan doen om het re constructieplan voorafgaand aan de uitvoering voor te leggen aan de politie. „Nu ontbreekt dat advies van de politie en dat zegt genoeg." Overigens gaat één onderdeel uit het reconstructieplan wel gewoon door. De drempel op het kruispunt Oostdam-Westkade wordt verwijderd. Buurtbewo ners hadden last van het ding: het veroorzaakte forse trillin gen als het verkeer er over heen ging. Onderzoek heeft inmid dels aangetoond dat de klachten van de buurtbewoners terecht zijn. AXEL - Een 43-jarige man uit de gemeente Hontenisse is maandagavond in Axel aange houden voor het in het bezit hebben van 500 gram hennep. De man trok de aandacht van agenten doordat hij met zijn au to met hoge snelheid reed. Toen ze hem hiervoor lieten stoppen, werd een henneplucht waarge nomen. Bij controle werd de hennep in de auto aangetroffen en in beslag genomen. De man is na het opmaken van proces-ver- baal weer in vrijheid gesteld met een boete op zak voor te hardrijden. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebe stuur verzet zich tegen la gere straffen voor kapi teins die niet melden dat zij gevaarlijke stoffen ver voeren. In een brief aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat waarschuwen Gedepu teerde Staten (GS) erv oor dat de nieuwe regels die zij wil vaststellen een be dreiging zijn voor de vei ligheid op de Westerschel de. Een kapitein die nu niet laat weten dat hij gevaar lijke stoffen over de Wes terschelde vervoert, be gaat een economisch delict. Hij riskeert dan een gevangenisstraf van maximaal zes jaar of een geldboete van maximaal een ton. De preventieve werking die daarvan uitgaat, gaat verloren als het niet of verkeerd melden van de werkelijke lading niet langer als een misdrijf wordt aangemerkt, vre zen GS. Netelenbos wil de meldingsplicht voortaan onder de scheepvaartwet geving scharen. Dan be draagt de gevangenisstraf maximaal drie maanden en de geldboete maximaal 10.000 gulden De minister denkt dat de kapiteins niet opzettelijk hun gevaarlijke lading verzwijgen. Zij vindt het daarom voldoende meer voorlichting over de mel dingsplicht te geven. Het Zeeuwse provinciebe stuur bestrijdt dat. De waterpolitie in Zeeland heeft enkele jaren geleden een voorlichtingsproject aan de meldingsplicht ge wijd. Dat bleek volgens GS niet voldoende om het aantal overtredingen te rug te dringen De Statenfractie van het CDA kaartte de verlaging van de straffen en boetes in juni van dit jaar aan in een vergadering van de commissie algemeen be stuur. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder on derschreef dat protest toen en beloofde bij de mi nister bezwaar aan te te kenen. Kitesurfers bij de Oesterdain; door de hoge snelheid en sprongen van de sporters vrezen sommige overheden voor de veiligheid van badgasten. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan VLISSINGEN - „Kitesurfen langs de Westerschelde kan niet. Dat weet je als je even nadenkt." Burgemeester Van Dok van Vlissingen zegt het scherper dan de algemene plaatselijke veror dening van Vlissingen, net één maand oud, aangeeft. „De apv stelt dat je baders en de scheep vaart niet in gevaar mag bren gen. Het blijkt wel na het inci dent van zondag: kitesurfers worden heel snel ongeleide pro jectielen. Maar er is een marge tussen badgedeelte en vaar- geul." In die marge kunnen kitesurfers bij het Badstrand in Vlissingen opereren. De spektakelvlucht van Nieuwlander Romano Poortvliet verandert daar niets aan. Vermoedt Van Dok althans. „Ik wil er nog wel eens naar kij ken." De kitesurfer die zich pardoes door zijn vlieger liet meevoeren tot over de boulevardbebou wing is het gesprek van de dag op het Vlissingse Badstrand. En bij kitesurfers in heel Zeeland. De vrees dat hun sport uit veel Zeeuws water verbannen wordt, zit velen in de benen. Ki tesurfen is de volgende nieuwe watersport die bestuurders en toezichthouders van recreatie gebieden voor problemen stelt. De surfers laten zich voorttrek ken door grote vliegers en berei ken daarmee soms hoge snelhe den. Ook kunnen ze zich door de vl ieger metersver boven het wa ter laten tillenLaat de surfer de kite los, dan zijn de grote vlie gers met tot veertig meter lange nylon koorden levensgevaar lijk. Te smal Het Badstrand is ook geen loca tie om te kitesurfen, vindt gedi plomeerd instructeur Christian Sandee van de Kamperlandse watersportschool RoHa. Hij kent de onfortuinlijke Nieuw lander als een bedreven wind surfer die ook een cursus kite surfen heeft gevolgd en die het Badstrand van eerdere bezoe ken kende. „Ik zou daar, zo dicht onder de bebouwing van de boulevard, nooit kitesurfen. Het strand is te smal en j e hebt er stijgende luchtstromen." Hij had ook nooit zo lang vastge houden als Poortvliet deed. „Je krijgt snel genoeg tekenen dat het mis gaat. Dan moet je losla ten Voor j e het weet zeil j e veer- tig meter omhoog. Vlissinger Marcel van de Wege is minder mild over Poortvliet. „Wij proberen ons aan de regels te houden en dan komt zo ie mand het verpesten.Poortvliet nam te veel risico, oordeelt hij. „Hij werkte met een te grote vlieger, bij hoogwater, op een te klein stukje strand. Bovendien was hij op het strand sprongen aan het maken. Dat is meer pa- rapenting, dat heeft niets met kitesurfen te maken. Onverant woordelijk." Van de Wege is één van de tien tot twaalf vaste kitesurfers bij het Badstrand. In goed overleg met de strand wacht ter plekke. Albert Dijkstra. Hem zocht Van de Wege gisteren op. „We hadden onderling al goede af spraken," vertelt Dijkstra. „De kitesurfers mogen, net als de motorbootjes en windsurfers, starten vanaf de kant van de Nolledijk. Staan ze op het strand, dan zijn ze formeel aan het vliegeren en dus tussen 9.00 en 21.00 uur in overtreding. Ze moeten buiten de rode tonnen van het badersgedeelte blijven en niet bij de vaargeul komen. Tot nu toe heeft het niet tot pro blemen geleid." Straf Een vlieger varieert in opper vlak van wel achttien vierkante meter voor windkracht twee tot zo'n zes vierkante meter voor windkracht zes of zeven. Van de Wege: „Poortvliet had een kite van elf vierkante meter. Dat was te groot voor de wind die er zon dag stond. Die was behoorlijk straf." Een kitesurfer heeft on geveer dertig vierkante meter strand nodig om zijn vlieger uit te leggen. Rondhangen op het strand is er niet bij. „Zodra je vlieger de lucht in is, stap je op je board en vaar je weg." Het strand bij Ritthem trekt ook kitesurfers, weet van de Wege. Ook vlak bij de grote scheep vaart, maar daar geldt net als op het Badstrand: „Blijf je in de baai, dan heb je geen proble men. Schepen zijn grote wind vangers. Als er een schip aan komt, zorgen we dat we naar het strand komen. Anders valt je ki te in zee." Kostbaar De sport is kostbaar: een vlieger kost snel 2500 gulden. Daar komt een surfboard bij van 1500 a 2000 gulden. Dan volgen de kosten van een wetsuit, trapeze, zwemvest en helm. Niettemin zegt de kersverse Nederlandse Vereniging van Kitesurfers te Geldrop dat de sport m Neder land al een kleine zesduizend beoefenaars kent. De internet site van de vereniging duidt Vlissingen als een favoriete lo catie, naast de Brouwersdam en Ouddorp. De gemeente Schou- wen-Duiveland verbiedt stunt vliegers tot op zeshonderd me ter vanaf een duinovergang. Maar of dat kitesurfers buiten sluit, kan ambtenaar Marcel van de Berge niet zeggen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, beheerder van het Veerse Meer, heeft evenmin restricties voor kitesurfers „Maar het Veerse Meer is ongeschikt. De oevers zijn steil en bebouwd, er is één klein en druk strand. Dat zijn geen omstandigheden voor ki tesurfers," meldt Jan van Broekhoven van het schap. Sandee deelt die mening, al ligt dat water zowat voor de deur van zijn zaak. Natuur- en Recre atieschap Grevelingenmeer weert kitesurfers en terecht, vindt Sandee, vanwege de druk te. Maar Neeltje Jans, de Brou wersdam, het Vrouwenpolderse strand en de zeezijde van de Veerse Gatdam zou hij niet graag missen als les- en surflo- catie. Er zijn sporthandels in Zeeland die kitesurfuitrustin- gen verkopen zonder trainin gen, weet hij. Desondanks; „Het is de verantwoordelijkheid van iedere sporter geen ongevallen te veroorzaken. Maar het blijft natuurlijk een extreme sport. Dat trekt lieden aan die geneigd zijn wat verder te willen gaan." door Piet Kleemans OUDDORP - Bij een zeventien jarige West-Brabander die sa men met andere jongeren zijn vakantie doorbracht in vakan tiepark Gran Dorado Port Zélande in Ouddorp is me ningokokkenziekte C geconsta teerd. Dat heeft de GGD Zuid- Holland bekendgemaakt. De jongen is opgenomen in het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland en is inmiddels bui ten levensgevaar. De mensen die nauw contact met de jongen hebben gehad hebben een antibioticakuur ge kregen. Het is nog niet duidelijk of dit geval van besmetting ver band houdt met de andere ziek tegevallen in West-Brabant. Volgens J.W. van Baaien van de GGD Zuid-Holland is kans dat er zich op het vakantiepark meer meningokokkenziekte- gevallen zullen voordoen nihil. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie in de neus- en keelholte. Die bacterie dragen veel mensen met zich mee zon der er ziek van te worden. Be smetting vindt plaats via hele kleine druppeltjes die bij spre ken, hoesten en niezen kunnen vrijkomen. Van Baaien: „Be smetting kan alleen als je heel intensief met elkaar omgaat. In dit geval betrof dat de jongeren waarmee de West-Brabander vakantie vierde en de naaste fa milie. Mensen met verminderde weer stand lopen volgens Van Baaien wat meer risico dan zij die een goede conditie hebben Arts in- fectiezieken van de GGD Zee land E. van Dijk bevestigt dat. „Tegen meningokokken C kun je je laten inenten, maar dat is de minst voorkomende variant. Meningokokken B komt veel vaker voor en daar is nog geen vaccin voor, Je laten inenten geeft een schijnzekerheid. Ge zond leven en alert zijn op sig nalen van je lichaam is veel be langrijker. Het ziektegeval heeft op Gran Dorado Port Zélande volgens directie woord voerder M. van Noordennen niet tot paniek ge leid. „Toen we er achter kwa men om welke ziekte het ging hebben we ons laten adviseren door het ministerie van VWS en de GGD Die hebben ons verze kerd dat de kans op verdere be smetting nihil was." Desalniet temin heeft een klein aantal mensen een voorgenomen va kantie in het vakantiepark aan de Brouwersdam afgezegd in verband met het ziektegeval. Kenmerkend voor me ningokokkenziekte zijn hoge koorts (meer dan 39 graden), zware hoofdpijn, misselijkheid, braken, sufheid en in een later stadium rode, niet wegdrukbare vlekjes op de huid en in de mond De GGD adviseert men sen die bang zijn dat ze de ziekte onder de leden hebben hun huisarts te raadplegen. TERNEUZEN - Op de Schelde- boulevard in Terneuzen is in de nacht van maandag op dinsdag een beeld vernield dat bovenop de zeedijk stond. Het beeld was onderdeel van een kunstroute. Het witte stenen beeld is omver gegooid en in tweeën gebroken. De schade beeld bedraagt enke le duizenden guldens. Simone en Eva, jongedames van acht, vermaken zich doorgaans prima. De hele grote vakantie lang onder vonden zij en de rest van de speelgrage bewoners in die Vlissingse buurt hoege naamd geen problemen in het vinden van vermaak. De dienstdoende papa was daarom verbaasd het tweetal na de tweede schooldag van het jaar verveeld op de bank te zien hangen. „Moeten jul lie niet naar buiten?", infor meerde hij. We weten niks te doen. We vervelen ons zo," klaagde het duo. Enthousiast begon papa een lange reeks mogelijke activi teiten op te sommen. Hij werd onbewogen en bewe gingsloos aangehoord. Toen papa weer stil was, keken de dames mekaar 's aan. En besloten unaniem„Neuh. We vervelen ons liever...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41