Speeltuin voor vernieuwingen PZC Kunstmanifestatie Assenede van start De Booij met boek langs het strand Containerterminal onmisbaar voor Zeeuwse economie 14 Zomer- universiteit varkenshouderij lezers schrijven kunst cultuur Dialectrock Surrender in Yerseke 0900 Terrasprijs II Overlast woensdag 15 augustus 2001 door Henk Postma Op de Wereldtentoonstelling 2000 in het Duitse Hannover baarde Nederland opzien met een paviljoen voor 'meervoudig ruimtegebruik': een gebouw waarin uiteenlopende func ties als wonen, werken, recreatie en natuur waren samengebracht. Over heidsdiensten als Rijkswaterstaat en de Rijks Planologische Dienst hebben dat idee nu ook op de Zeeuwse Delta geprojecteerd. Daarmee willen ze van deze provincie een 'Nationaal Land schap van internationale allure' ma ken. Het levert plannen op voor een Duostad Vlissingen-Breskens en een Duinpark Atlantic Wall. Maar ook - oin nog maar eens wat te noemen - een Scharrezee op Goeree-Overflakkee, en een Kanaal door Kloosterzande. Fantasie? Niet als het aan de rijks ambtenaren ligt die Zuidwest Neder land hebben herontdekt als een speel tuin voor vernieuwingen. Ze richtten er zelf een speciaal clubje voor op: de projectgroep 'Zee en Land Meervou dig Benut', en huurden het bureau No- viaConsult in om hun nijver streven te ondersteunen. Drie meerdaagse bij eenkomsten moeten hun plannen schragen. Twee daarvan zijn er al achter de rug. Ze vonden plaats in Oostkapelle en Haamstede. Als ge sprekspartners fungeerden vertegen woordigers opgetrommeld uit kringen van de landbouw, de milieu bescherming, het toerisme, de provin cie Zeeland, havenschappen, water schappen en enkele gemeenten. Die besprekingen vonden plaats in al le stilte. Zelfs nu nog wenst men de na men van de deelnemers vertrouwelijk te houden. Maar de plannen zelf zijn inmiddels rijp voor openheid. De der de bijeenkomst, te houden in septem ber, heeft dan ook een meer publiek karakter. De projectgroep is er voor te rade gegaan bij de Internationale Schelde Faculteit, een onderzoeksor gaan van de Gentse Universiteit, de Hogeschool Zeeland en het bedrijfsle ven in de Scheldemond. De ISF haal de speciaal voor deze gelegenheid zijn Zomeruniversiteit Zeeland uit het stof. Van woensdag 5 september tot en met vrijdag 7 september houdt de zo meruniversiteit, na drie jaar stilte, weer seminars, workshops en een symposium. Deskundigen en burgers kunnen dan terecht in de Hogeschool Zeeland om mee te praten over de ideeën die de projectgroep 'Zee en Land Meervou dig Benut' op tafel legt. Die project groep regelt de financiering goeddeels zelf, zodat de toegang deze keer gratis is. De provinciale welzijnsorganisatie Scoop doet ook een duit in het zakje. Die neemt de gelegenheid te baat om de schijnwerper te richten op projec ten die Zeeland moeten helpen aan wat men noemt: 'een duurzame socia le omgeving', ofwel een leefklimaat waarin het voor burgers goed toeven is. De Zomeruniversiteit werd bijna vijf tien j aar geleden geborenIn de begin periode grossierde het instituut in ideeën over Zeeland als 'hoogwaardig voorland' van de 'Randstad Vlaande ren', compleet met een 'groen-blauwe oase', een stadsgewest Vlissingen- /Middelburg en een 'ontwikkelingsas' richting Gent. Maar het lukte steeds minder de probleemstelling zodanig te concretiseren. De studiedagen, workshops, debatten en colleges ver zandden uiteindelijk in herhalingsoe feningen die eerder dood sloegen in eindeloos getheoretiseer, dan dat ze inspireerden tot werkbare ideeën. Of het deze keer anders loopt? De toe komstbeelden die men in petto heeft prikkelen in ieder geval de verbeel ding. We noemden er al een paar: Duo- stad Vlissingen-Breskens, Duinpark Atlantic Wall, Scharrezee op Goeree- Overflakkee, Kanaal door Klooster zande. Daar kunnen nog tal van op merkelijke perspectieven aan worden toegevoegd, allemaal bedoeld om Zeeland als Nationaal Landschap te 'revitaliseren'. Sluis aan Zee, Een die renpark voor landbouwrassen, Re- nesse als het Lloret de Mar van Neder land, High-tech agroproductie. Zout en brak water teelt. Een Stedelijk Netwerk Vlissingen Middelburg Goes Terneuzen, zodanig in het blauw en het groen dat het nauwelijks nog van de rest van het Zeeuwse land schap is te onderscheiden. Daar hoort combi 's akkc^S, en melkvêebedr \bwfogisch+wa!e De projectgroep 'Zee en Land Meervoudig Benut' denkt graag in beelden. Zoals deze illustratie, ontstaan tijdens de eer ste werkbijeenkomst in Oostkapelle. Er is een cd-rom in de maak die tientallen van dit soort illustraties bevat. ook een Zak van Zuid-Beveland bij als 'platteland' waarin heel goed wat 'stedelijke netwerkfuncties' een plek je kunnen krijgen. Dat alles om functies als wonen en werken, industrie en landbouw, toe risme, scheepvaart en natuurbele ving, waterkering en waterberging zo veel en zo vaak mogelijk met elkaar te combineren. Daarin past ook milieu vriendelijke energie. Zelfs op de oren van Zeeuwse deernen, zo leert één van de vele illustraties die de plannen ver beelden, zouden zonnecollectoren niet misstaan. Bewoonbare windmo lenparken, dijk- en duinwoningen naar het voorbeeld van de bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. Hybride dorpen: bestaande bebouwing en va kantiedorpen ineen. Het moet alle maal kunnen. En daarbij hoort dan natuurlijk ook behoud van 'histori sche eigenheid'. Keurmerk Wie dat alles moet betalen? Och, rede neert de projectgroep: daar zijn volop Europese, landelijke, regionale en ge meentelijke fondsen voor. Laat de Zo meruniversiteit nu eerst maar een werkbare basis leggen voor een 'regio nale Community of Practice', dan komt de rest vanzelf wel. Zeker wan neer ook nog een jury in het leven wordt geroepen die passende initia tieven van een keurmerk voorziet. Be stuurders en financiers kunnen daar dan gemakkelijker mee over de streep worden getrokken. De vraag rest wie die jury gaat bemannen. Want dat moeten dan natuurlijk wel Sierzeeu- wen zijn. door René van Stee ASSENEDE - Met de officiële opening van de kunstroute is gisteren in het Belgische Asse nede de kunst-, muziek-, en poëziezesdaagse A(rt)ssenede van start gegaan Na enkele wel komsttoespraken ging de stoet van genodigden onder leiding van de Belleman van Assenede op pad. De optocht werd opge vrolijkt door straatacts van de Hagenaar Lichel van den Ende die hierbij assistentie kreeg van negentien inwoners van Asse nede. Op de ruim 4,5 kilometer lange kunstroute zijn 128 installaties te bewonderen van kunstenaars uit binnen- en buitenland. De Nederlandstalige gedichten op genomen in de catalogus van het evenement, zijn ook als seinpa len terug te vinden op de kunst route. Tijdens de openingsavond stond het podium Duvel Droomschip op de Markt verder in het teken van muzikaal vertier door de band Les Godasses. De groep bracht jazz uit de jaren twintig en dertig, met onder meer zigeu nerinvloeden van de befaamde Django Reinhardt. Tot en met 19 augustus staat de buurgemeente van Sas van Gent volop in het teken van kunst, poëzie en muziek. Het driejaar lijkse evenement is inmiddels toe aan zijn zesde editie en kan worden beschouwd als een grote ontmoetingsplaats waar kunst in allerlei vormen dichter bij het publiek wordt gebracht. Met ruim veertigduizend bezoe kers en de deelname van ruim 170 kunstenaars en dichters is A(rt)ssenede uitgegroeid tot één van de grootste kunst- en poë ziemanifestaties in de Benelux, Het festival barst vandaag pas echt goed los met dagelijkse poëzie door acht verschillende dichters uit het Nederlandse taalgebied, met bekende namen als Geert van Istendael en Her man J. Claeys. Iedereen komt twee keer een uur aan het woord. De eerste keer vanaf half drie 's middags vanaf het balkon van het stadhuis en de tweede keer vanaf half zeven 's avonds in het Duvel Droomschip. Iedere avond wordt in hetzelfde podi um afgesloten met muziek. Aan bod komen onder meer j azzsal sa, blues en swing door bands als Les Routiers, The Refillers en de Beet City Jazz band. YERSEKE - De Bevelandse dia lectrockband Surrender treedt vrijdagavond op bij de Mossel- dagen in Yerseke. Tijdens het optreden, dat plaatsvindt in een feesttent op het parkeerterrein van Café De Sportvisser, worden ook num mers gespeeld van de nieuwe cd die eind deze maand wordt ge presenteerd. Behalve Surrender treedt ook de meidenrockband Wannabee uit Vrouwenpolder op. Aanvang: 20 uur. Op het strand bij Dishoek probeert Hans de Booij zijn roman Het Ministerie van Liefde te slijten aan de badgasten. foto Lex de Meester Dit spiegelobject van Anne Burger uit Amsterdam weerspiegelt de Markt van Assenede, waardoor een ansichtkaarteffect ontstaat. foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal DISHOEK - Hoe hij te werk gaat? „Hallo, mijn naam is Hans de Booij. Ik ben een le vende reclamezuil voor Het Ministerie van Liefde. Dat is een geweldig boek, zeggen de mensen die het hebben gelezen. En nu ga ik dat boek aan u proberen te verkopen." Ook als hij zich niet zou voorstellen, zou me nigeen hem herkennen, want sinds hij acht tien jaar geleden een enorme hit scoorde met het liedje 'Annabel' is Hans de Booij nauwe lijks veranderd. Ondanks zijn drieënveertig jaren nog steeds een jongensachtig uiterlijk, zij het nu met wat grijzende lokken. Giste ren is hij aan het strand van Dishoek begon nen met de verkoop van zijn boek Het Minis terie van Liefde, dat hij de afgelopen weken in andere provincies huis aan huis uitventte. „Tniing, ik kom u mijn boek brengen. Ik ben de eerste Nederlandse schrijver die met zijn boek langs de deuren gaat." Als de zon schijnt verkoopt hij zijn boek - dat 29,75 gulden kost - goed, als het regent wil niemand het hebben, is zijn ervaring. Dus aan een zomers strand in Zeeland moet het lukken, was zijn verwachting, alleen blijken veel mensen het verlangde bedrag niet op zak te hebben. Het idee komt van zijn vriend Emile, juwe lier te Antwerpen, die meehelpt met de ver koop, evenals De Booijs zoontje Jef„Emile zei: Het Ministerie van Liefde, wat een goeie titel. Daar moet iets mee gebeuren. Vroeger werkten de juweliers de hele winter aan hun sieraden en in de lente gingen ze van deur tot deur. Dat ga ik met dit boek ook doen, zei ik. Ja, maar de tijden zijn veranderd, zei Emile, ik heb het over tweehonderd jaar geleden. Maar het werkt nog. Dit is het tegenoverge stelde van internet. Je hebt oogcontact met de mensen Als je ze het gevoel geeft dat je echt te vertrouwen bent, kom je bij ze bin nen." Wellicht dat ook 'Annabel' een handje helpt. Want hij mag dan een stapel cd's heb ben gemaakt, een enorme hoeveelheid schilderijen hebben geschilderd en inmid dels vier boeken op zijn naam hebben, hij is en blijft de zanger van 'Annabel'. ,,In de ja ren tachtig had ik zonder aanloop ineens een carrière van Groningen tot Maastricht. Iedere bakker waarbij ik binnenstapte, zong dat liedje. Als dat overnight gebeurt, is dat een speciale gebeurtenis. Dat is goed, dat is mooi, maar ik heb me er nooit aan vastgeklampt. Showbizz is geen zaligma kende bezigheid, het is entertainment." De Booij heeft weinig zin over 'Annabel' door te praten, evenmin als over wat de me dia noemen 'zijn tijd in de goot', zijn proble men met alcohol, vrouwen, geld. „Het is op merkelijk hoe een liedje dingen in de weg Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met verrassing kennis genomen van het artikel 'Samenleving moet nee zeggen tegen 0900-fe- nomeen' geschreven door Klaas de Graaff (PZC, 11-8). Ben het volledig met hem eens. Zou als aanvulling nog willen opmer ken dat ook onze politie aan het 0900-fenomeen meewerkt. In het kader van 'beter bereikbaar voor de burger' kan men de poli tie alleen via 0900-nummer (bij zonder gespekstarief) bereiken. Het 112-nummer is immers al leen voor noodgevallen. Ik denk persoonlijk dat politie snel en gratis bereikbaar moet zijn en dat er niet een systeem gehan teerd moet worden waarbij men van het kastje naar de muur ge stuurd wordt en daar nog extra voor moet betalen ook. De poli tie mag dan 'olympische me dailles' hebben behaald, de bur ger betaalt zo de poedelprijs. Mevrouw W.A Verberkmoes-Ekkenbus Brouwerijstraat 5 Groede Breedlachend onder het genot van een (te dure) consumptie kondigt de heer Claes (Direc teur Koninklijke Horeca Neder land) aan dat de prijzen op het terras meer zouden mogen kos ten (PZC, 10-8). Weer zo'n ge weldig idee om het toerisme te promoten voor de provincie Zeeland. Wat mij hieraan stoort, is altijd weer die vergelijking welke tarieven er in het buiten land gehanteerd worden. Laten wij ons nu alleen eens concen treren op Zeeland, waar de zon- uren toch rijkelijk aanwezig zijn waar de horecaonderne mers rijkelijk van profiteren. Let wel: geen zon geen terras, dus ook geen extra inkomsten. Het lijkt mij dan ook een beter idee dat de Koninklijke Horeca Nederland zich druk maakt over wat een consumptie of pro duct maximaal mag kosten, want hier zit soms ook een groot verschil in (tegen het absurde aan). Zoals de heer Bouma (ho- reca-ondernemer) zegt: je pnjst je op die manier wel uit de markt en de mensen blijven op den duur weg. Waar blijf je dan als ondernemer want de lasten blij ven toch even hoog, beter een vol dan een halfvol terras, toch, Het is wel zeer triest dat onder de horecaondernemers meer voor- dan tegenstanders zijn Wat zéker triest is, dat de hotel uitbaters J. en E. Izebout nog wel een stap verder willen gaan door gasten meer te laten beta len als ze nog gezellig na zitten te tafelen, omdat de heren de ta fel meer dan één keer willen be nutten. Zij noemen zich hotel uitbaters, maar voor mij verdie nen deze heren eerder het predi kaat uitbuiters. Proost! Adriaan van den Boomgaard Spinhuisweg 111 Middelburg In uw artikel Zelfs jongeren zien overlast in Renesse toenemen (PZC, 9-8) staan ook opgeklopte verhalen. Zelf ben ik voor het tweede jaar nachtwaker op het strandpaviljoen, In totaal is het tweemaal voorgekomen dat er een kampvuur werd getracht te maken aan het strand aan de Ramp weg. Slechts één keer is er een brandje gesticht aan de duinovergang, waarbij straat- meubilair het ook moest ontgel den. Ik kan als nachtwaker bi] De Branding het strand over zien vanaf de Brouwersdam tot ongeveer aan de strandover- gang Scholderladn en moet re sulteren dat de verhalen over de overlast zeer opgeklopt zijn. Het is juist vrij rustig, 's nachts op het strand. En met die jeugd valt het wel mee. Vakantie of niet, ze moeten wel bij de waar heid blijven, vind ik. W. Schoeré Loane-Rampioeg Renesse kan staan. Ik wil alleen nog vooruitkijken." Desondanks heeft hij 'Annabel' nooit ge haat. „Er is niks leukers dan iemand die op straat jouw liedje loopt te fluiten. Dan heb je de dag van je leven." Een drama Nadat hij 'Annabel' drie jaar lang niet had gezongen, is hij er zes weken geleden weer mee begonnen. Het kan geen toeval zijn dat hij precies in die periode werkte aan Het Mi nisterie van Liefde. In een epiloog bij deze roman tekent De Booij op wat de aanleiding was tot het schrijven. Op een haar na ver moordde hij een aantal jaren geleden een Antilliaanse junkie. „Soms is een drama no dig om dingen duidelijk te maken. Een dra matisch moment schudt je wakker." Het voorval bracht De Booij op het idee van een Ministerie van Liefde. „Onze samenleving investeert in zoveel dingen. We schrijven nota's over abortus, euthanasie, voetbal, geld, drugs, we onderzoeken tomaten, we bestuderen het gedrag van de goudvis, maar niet de betekenis van het woord liefde." Nu hij Het Ministerie van Liefde heeft ge schreven kan De Booij zijn schouders opha len over het verleden „Het maakt me alle maal niks meer uit Ik kan weer verder, ik kan vooruit, het heeft weer zin. Ook vandaag is De Booij nog te vinden op het strand bij Dishoek en Zoutelande. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Met de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) is een groot economisch belang gediend. Het biedt de mogelijkheid om de Sloehaven uit te bouwen naar een complete haven, die niet langer afhankelijk is van enkele grote industriële verladers. De toegevoegde economische waarde en het belang voor de werkgelegenheid zijn aanzien lijk. Dit stelt het dagelijks provin ciebestuur in een ontwerp-her- ziening van het streekplan Zee land, bedoeld om de komst van de WCT planologisch mogelijk te maken. Het economische be lang van de containerkade rechtvaardigt opoffering van natuurgebied, temeer daar ge lijktijdig wordt gezorgd voor volwaardige compensatie van de natuurwaarden die zullen verdwijnen. Volgens het streekplan staat nu voor het gebied tussen de kern centrale Borssele en de monding van de Sloehaven - de plaats waar de WCT moet komen - eco logische ontwikkeling voorop. Gedeputeerde Staten willen daar ook de bestemming zeeha venterrein aan geven. Voor het compensatiegebied, aanslui tend aan Rammekenshoek, wordt ecologische ontwikke ling richtsnoer. Het dagelijks provinciebestuur onderstreept dat door de aanleg van de WCT, het zeehaventer rein Vlissingen-Oost ook in de toekomst de rol als trekpaard van de Zeeuwse economie kan blijven vervullen. De terminal speelt in op de ook nationaal ge wenste samenwerking tussen de havens van Rotterdam, Antwer pen en Vlissingen/Terneuzen. Die samenwerking kan ertoe leiden dat verdere verdieping van de Westerschelde, als ge volg van de groei van de contai nervaart op Antwerpen, niet no dig is. Gedeputeerde Staten geven aan dat met de bouw van de 2,6 kilo meter lange containerterminal een bedrag van 1,2 miljard gul den gemoeid is, 'hetgeen zijn uitstraling heeft naar bouw- en toeleverende bedrijven in de re gio'. Bij een volledige benutting van de capaciteit worden jaar lijks 1,5 miljoen containers overgeslagen, wat directe werk gelegenheid oplevert voor acht honderd personen, terwijl de af geleide werkgelegenheid op j 1400 tot 1900 mensen wordt ge- - raamd. In geld uitgedrukt is de toegevoegde waarde van de WCT becijferd op 500 miljoen gulden per jaar. Herziening van het streekplan Zeeland is niet de enige proce dure die moet worden doorlo pen om de aanleg van de WCT mogelijk te maken. De gemeen te Vlissingen moet het bestem mingsplan Industrieterrein Vlissingen-Oost aanpassen en de gemeente Borsele het be stemmingsplan Zeehaven- en Industrieterrein Slie 1994. Ver der moet de minister van Ver keer en Waterstaat een conces sie afgeven op grond van de Wei Droogmakerijen en Indijking 1904. Voor de terminal zal na melijk 139 hectare nieuw land worden gewonnen, naast 41 hectare bestaand industrieter rein. Het dagelijks provinciebestuur coördineert de diverse procedu res. Er wordt haast achtergezet. De bedoeling is tegelijk beslui ten te nemen over de herziening van het streekplan en de be stemmingsplannen en de in houd van het milieu-effect rap port. Dat milieu-effect rapport van Zeeland Seaports is gereed. „Het is door alle betrokken in stanties aanvaard", aldus Gede puteerde Staten. Tussen 27 augustus en 25 sep tember is inspraak op het WCT- plan mogelijk. Op het milieu-ef fect rapport kan alleen worden gereageerd als het gaat om on juistheden of het niet voldoen aan de wettelijke eisenDe stuk ken liggen ter inzage bij de provincie Zeeland, de gemeen tehuizen van de vier Zuid-Beve- landse gemeenten, Vlissingen. Oostburg, Terneuzen, Honte- nisse en Hulst, Rijkswaterstaat in Middelburg en het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Op dinsdag 21 augustus wordt over het project een informatie bijeenkomst gehouden in res taurant Landlustte Nieuwdorp, van 18.00 tot 22.00 uur. Na de inspraakperiode houden de sta tencommissie Ruimte, Milieu en Water en de planologie-wet houder van Borsele en Vlissin gen op 2 oktober een zogenaam de 'gedachtenwisseling' voor insprekers en belanghebben den. Dat gebeurt vanaf 19.00 uur in hotel Arneville in Mid delburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32