As strekje dien boot nii mêê vaort ifcr Arnemuiden Rampspoed tekent dorpsgeschiedenis ONDERWEG woensdag 15 augustus 2001 •f/ luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Arnemuiden Ligging: Ten oosten van Middelburg Eerste vermelding in 1223 ongeveer 5200 Ontstaan: Inwoners: Monumenten: Kruiskerk met beroemde wonderklok, korenmolen Nooitgcdacht, oude vestingwerken De geschiedenis van het dorp Arnemuiden kenmerkt zich door rampspoed en strijd. Het vroegste Arnemuiden, ge legen ten zuiden van de monding van het natuurlijke vaarwa ter de Arne, wordt al vermeld in 1223. Door de gunstige lig ging bloeide het plaatsje al snel op tot een handelsnederzet ting. De stroom van de Arne verplaatste zich in de loop der ja ren steeds westelijker. Hierdoor moest omstreeks 1440 Oud- Arnemuiden ontruimd worden voordat het hele dorp ver zwolgen werd door het water. Het tweede Arnemuiden ontstond aan de andere kant van de Arne. Maar ook dit dorpje was geen lang leven beschoren en rond 1462 ontstond het derde Arnemuiden in de heerlijkheid Nieuwerkerke. Amper twintig jaar later brandde het nieuwe Arnemuiden in zijn geheel af. Dit alles heeft echter geen af breuk gedaan aan de welvaart van het dorpje. Vooral de scheepvaart op Engeland en het overlaadverkeer op de Wal- cherse rede zorgden ervoor dat de omzet van Arnemuiden soms die van Middelburg overtrof. Middelburg deed er alles aan om de welvaart van haar con current tegen te gaan. Tussen 1493 en 1521 kocht Middelburg steeds meer grond rond de Arne aan om Arnemuiden met al lerlei bepalingen met betrekking tot de handel dwars te zit ten. Toen Middelburg in 1535 zich een betere eigen haven ver wierf, was de ellende voor Arnemuiden compleet. Middelburg bleef in 1572 trouw aan Spanje. Arnemuiden koos de kant van de Prins van Oranje. Arnemuiden moest hiervoor een hoge prijs betalen. In hetzelfde jaar werd het in genomen door de Spanjaarden die er een bloedbad aanricht ten en de plaats compleet verwoestten. Middelburg moest zich in 1574 overgeven aan de Prins van Oranje en daarna schonk Willem van Oranje het aan hem trouw gebleven plaatsje Arnemuiden, stadsrechten. De scheepvaart en handel herstelden zich en Arnemuiden krabbelde weer op. Maar het leek niet gegund. Door verzan ding van de Arne viel het stadje economisch zover terug, dat het in 1609 zelfs probeerde onder Middelburgs oppergezag te komen. Middelburg bedankte voor de eer. Ondanks een verle den van haat en nijd zijn Arnemuiden en rivaal Middelburg eeuwen later door de gemeentelijke herindeling in 1997 sa mengevoegd tot een gemeente. Arnemuiden hield in de zeventiende en achttiende eeuw het hoofd boven water dankzij de zoutnering en visserij. Een brand in de zoutketen legde deze nijverheidstak plat. De vis serij bleef Arnemuiden tot op de dag van vandaag behouden. Maar na de aanleg van de Veerse Dam in 1961 zijn veel Arne- muidse vissers uitgeweken naar de havens van Vlissingen en Colijnsplaat. Ramses Gabriëlse Zeg, leze hie noe vee in zö'n krante?", vraagt mijn buur man terwijl hij een gemakkelijk plekje bij het raam zoekt. De sa lon van de boot loopt vol. „Iere zit je daorom schööne zeg. Dan 'ei je nog 's een schóón zicht op de Schelde." De automobilisten en andere passagiers komen langzaam naar boven. Eén gaat regelrecht naar het buitendek om daar in de buitenlucht naar de fabrieken in het Sloe te kij ken. Wij blijven binnen. „Mèns'n mee 'n pasje bluuv'n mêêstepart binnen, in de zeu- mer en in de winter. Wudder 'èn ommerst al genoegt buut'n ge- staon ee, vroeger?" „Nêê", zegt ik, terwijl ik de krant breeduit op het tafeltje leg, „ik 'èn de krante vlug ge- leez'n 't Mêêste weet 'n méns ommerst a van de raodio of de tillevisie. A je te minst'n nii al te kort van memorie bin." Rond het tafeltje komen nog een paar mensen zitten. Een vader en moeder met twee kinderen. Hol landers zo te horen. Of toch niet? Het jongetje, een ventje van een jaar of zes pakt een autootje en rijdt ermee over de tafel, langs de rand en weer kris kras over het tafelblad, ,,'tls mao goed", denk ik, „dat ie nii over m'n krante riejt en da dien vaoder of moeder dao noe 's niks nii van zegt ee." Buffet M'n buurman kijkt ook al eens naar me met een gezicht van 'Oe lange gaot dat ier nog goed gaon?' Moeder staat op en loopt naar het buffet. Of ze een bestel ling heeft opgenomen, is ons ontgaan. Een mens kan per slot van rekening niet op alles letten. Nou opletten, dat is nou ook weer niet het goede woord. Maar rond zo'n tafel gebeuren d'r nu eenmaal een heleboel din gen waar je min of meer bij be trokken bent. Niet alleen gesprekken, maar ook die be stelling. Maar het zat toch an ders in mekaar, want ze komt terug met de mededeling dat er alleen maar waterijs is. Nee, waterijs maar niet. „Weete hie", zegt mijn buur man, „da za nog 's 'n kêêr aordig ziin, joengen, as strekje dien bóót mi mêê vaort. Dangao 't ie re stille ziin mannetje. Allicht, Het veer Vlissingen-Breskens. wa dienke hie, alles deu den tun nel, allêêne wa ménsen die 'iere in Vlissiengen wèrk'n of op schoole gaon."Het jongetje gaat met zijn moeder mee naar het buffet. „Da's 'n kwieken ee", zegt mijn buurman, „zagge hie dat ie in je krante zat te leez'n?" Het meisje leunt wat tegen haar vader en die zit wat aan d'r vlechtjes te frunniken. Het is kind is een paar jaar jonger dan het jongetje. Ze kijkt naar buiten en roept „Pappa boot". D'r vader kijkt naar buiten en zegt „Grote boot". Het meisje gaat recht op de stoel staan en wil naar het raam wijzen. En steeds roept ze „Pappa boot, pappa boot" Een man met een hond loopt door het gangpad naar de deur. „Waf, waf", roept het meisje en wil achter het dier aanlopen, maar pappa houdt ze tegen. „Waf- ,waf", roept het meisje. De schuifdeur gaat open en de man met de hond verdwijnt richting wc. „Zeg, vinne hie noe ook, da die weecees 'iere zó allemachtig stienk'n?", vraagt mijn buur man Die heeft zeker de man met de hond gevolgd, omdat hij nu direct over wc's begint. Ik knik want ik wil d'r niet veel woor den aan vuil maken. „Ik zan al- zenleev'n dao ni nao toe gaon. Schiit'n bie wieze van spreken nog... alli je snapt het wel ee?" Ik knik en vouw m'n krant op. „Die 'ei anders ook a vlug uut zeg", begint hij weer. Daalder Dan komt het jongetje met zijn moeder terug. Moeder heeft iets gekocht. Allicht inkopen ge daan op een varend restaurant. Waar kan je zoiets nog meer in Nederland doen? Met een toe gangskaartje van pakweg, een daalder? Nergens toch? Voor va der en moeder elk een broodje kroket, voor de kinderen ieder een blikje. Het handige ventje leest 'sinas'. Zijn vader trekt het blikje voor het meisje open en geeft een rietje. Eerst zuigt ze, dan blaast ze in het busje. Het geeft een borrelend geluid. Haar oogjes glimmen en ze kijkt naar broer-lief, die zelf het blikje open doet. „Niet morsen, Eli- ne", zegt moeder terwijl ze d'r hoofd schudt. Het geborrel wordt minder, maar duurt toch nog even voort. Broer-lief volgt het spelletje: stopt ook het rietje erin en be gint te blazen. Nu is het net een duo dat op een modern blaasin strument een uitvoerinkje geeft. Op de boot. De kinderen kijken met één oog in het blikje en met het andere houden ze mekaar in de gaten. Het gaat al harder, tot dat plotseling een golf sinas op tafel terecht komt. „Stop 's mee da gekwansel, Jan-Kees", zegt moeder nu toch wel duidelijker dan daarnet. „Strekjes vlieg 't nog over dien krante", zegt ze, terwijl ze haar mannetje bij zijn T-shirt pakt. De muzikanten spelen nu hoorbaar een rustiger stuk. Kerzands „Kijk", zegt vader, als ze mid den op de Schelde zijn, „da's d'n andere boot." De kinderen kij ken naar buiten en zwaaien naar de mensen. „Mogen we ook naar buiten?", vraagt Jan-Kees, terwijl hij opstaat. „Èn m'n al les?", vraagt vader terwijl hij foto Charles Strijd omhoog komt. Ze vertrekken en even later staan ze tegen de rai ling geplakt naar de andere boot te kijken, ,,'kDocht'n dat '01- landers waor'n", zegt m'n buur man, „mao dien vindt praot'nde toch Kerzands, alli tegen z'n vrouwe mao nh tegen die joenge gast'n.Ik knik eens. De boot draait de haven in, het autootje onder tafel begint te rijden. „Die is van da vmtje", zegt mijn buurman, duikt onder tafel en tikt met het wagentje tegen het raam. Buiten horen ze het niet, totdat het meisje zich omdraait en roept: „Auto, Auto." Pa en Jan-Kees komen de auto opha len Wa zeg je dan?", vraagt va der. Het ventje kijkt vragend en zegt: „Mercie ee." Pa lacht en zegt tegen ons: „Dat 'ei tie bie z'n opa in Truzzemènt geléérd, maor in Schiedam is dat: Dank jewel." We vouwen de krant op en gaan ook in de rij staan. „D'r is vee volk op gank", zegt m'n buur man, „zeker wee fêêste èrgest- wao." Rinus Willemsen Stichting Het Zeeuwse Land schap houdt vandaag en volgen de week woensdag een excursie in de Verdronken Zwarte Pol der. De excursies beginnen om 19.30 uur vanaf de parkeer plaats bij het rioolgemaal bij camping De Panneschuur in Nieuwvliet-Bad. Vanaf de Campveerse Toren in Veere vertrekt vanmiddag een excursie naar de Haringvreter in het Veerse Meer. De rondvaart begint om 14.00 uur. Op de Ha ringvreter wordt gewandeld on der leiding van een gids van Staatsbosbeheer. Op Neeltje Jans zijn de komende week diverse excursies georga niseerd door Natuurmonumen ten en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Vanmiddag vanaf 14.00 uur is er een wandeling met als thema planten. Morgen (vanaf 14.00 uur) is het thema strand, zaterdag (vanaf 10.00 uur) landschap en dinsdag (van af 19.00 uur) is er een excursie met als thema vogels. De wan delingen beginnen bij het naambord van Het Zeeuwse Landschap/Natuurmonumen ten, bij de vlaggen op de par keerplaats van Waterland Neel tje Jans. In het Zwin wordt morgen en dinsdag een excursie georgani seerd door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Vertrek op beide dagen om 10.00 uur vanaf bezoekerscentrum 't Zwin in Retranchement. Een IVN-gids leidt wandelaars morgen rond door de duinen en over het strand van Zoutelande Vertrek om 19.30 uur vanaf het speeltuintje op de dijk (bij op gang 't Martgat). Een gids van Staatsbosbeheer leidt wandelaars morgen rond op de buitendijkse schorren en slikken van de Oosterschelde bij Sint-Annaland. De natte laar- zentocht begint aan het eind van de Sluispolderdijk. De ver trektijd is afhankelijk van eb en vloed. Informatie hierover en aanmelden via het VW Tholen, 0166-663771. Elke donderdag begint om 11.00 uur een vaar-/wandeltocht met ms Friesland vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans. Vertrek bij de haven 't Luitje. De tocht duurt tot ongeveer 16.00 uur. Aanmel den bij Rederij Gebhard (010- 2650296 of 06-55710933) In natuurgebied Canisvliet bij Westdorpe wordt vrijdagavond een excursie gehouden met als thema nachtdieren. Vertrek om 21.30 uur bij bezoekerscentrum De Baeckermat, Bernhard- straat 80 in Westdorpe. Een gids van Staatsbosbeheer leidt bezoekers zondagmiddag en dinsdagavond rond door na tuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens bij Ritthem. De excursie begint zondag om 14.00 uur en dinsdag om 19.30 uur bij de ingang van het fort aan de dijk. In het Poelbos bij 's-Heer Hen drikskinderen is er zondag een excursie onder leiding van een een gids van Staatsbosbeheer. Vertrek om 14.00 uur bij de par keerplaats aan de Theiniswege- ling. Een boswachter van Staatsbos beheer vertelt zondag tijdens een wandeling in de Manteling van Walcheren over de planten en dierenwereld in dit gebied en over de geschiedenis van de Manteling. De excursie begint om 14.00 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum, Duinvliet- weg 6, Oostkapelle. Dinsdag is er een excursie in na tuurgebied het Veerse Bos bij Veere, Een gids van Staatsbos beheer vertelt over de bijzonde re historie van het natuurge bied. De excursie begint om 19.30 uur bij Kamphuis Het Veerse Gat, Landschuurweg 5 in Veere. Een gids van Staatsbosbeheer leidt dinsdagavond wandelaars rond in het Bos van Erasmus en De Knokkert. Er zal worden ge zocht naar nachtdieren als vleermuizen en uilen. Vertrek om 21.30 uur op de parkeer plaats Knokkert aan de Knok- kertweg in Nieuwvliet. In de boswachterij Wester- schouwen geeft een gids dins dagavond uitleg over het beheer en gebruik van het bos. De ex cursie begint om 19.00 uur bij de excursieschuur van Staatsbos beheer, Kraaijensteinweg 140 in Westenschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23