t Israël valt Westoever binnen Advocaten ten strijde tegen bonnen PZC RUIM r£M% IRA zet domper op Noord-Iers vredesproces SC API NO Prins Claus onverwacht opgenomen Euro-transporten tot op het laatst geheim 30" W" Maritiem Vlissingen herleeft Palestijnen kunnen nog veel meer kwijtraken volgens Sharon Zwitserse politie arresteert groep drugshandelaars Ophef over antizwangerschapsstaaf Navo-missie Macedonië dichterbij Meningokokken in Ouddorp Kloetinge blijft kansrijk Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Z 4 Zonnig warm Veel zon en tropisch warm. Matige zuidenwind, meest kracht 4. 's Avonds al kans op onweer. 244e jaargang no. 192 woensdag 15 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De gezondheid van prins Claus gaat achteruit. De 74-jarige prins werd gisteren onverwacht opgenomen in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam wegens zijn alge meen verslechterende lichame lijke conditie. Dat is een gevolg van het minder goed functione ren van zijn rechternier. De prins heeft nog maar één nier; zijn linkernier werd in mei verwijderd in het ziekenhuis Barmbek bij Hamburg. De prins is ter observatie opge nomen, zo deelde de Rijksvoor lichtingsdienst gistermiddag mee. Volgens de RVD is de opna me gericht op het behoud van de functie van de rechternier; er is nog geen operatie gepland. Sinds de nieroperatie eind mei staat Claus continu onder dok- terstoezicht, zowel in Duitsland als in Nederland. De artsen von den het volgens de RVD echter niet langer verantwoord de prins thuis te verplegen. Prins Claus kwam gisteren aan het begin van de middag, bege leid door koningin Beatrix, in het ziekenhuis aan. Gister avond kreeg hij daar bezoek van prins Willem-Alexander, prins Constantijn en prinses Mar griet. Het is onduidelijk hoe lang Claus in het AMC moet blijven. De Nierstichting Ne derland sluit niet uit dat de prins in het ziekenhuis een nier dialyse moet ondergaan om zijn bloed te zuiveren. Volgens di recteur P. Beerkens van de stich ting ondergaan nierpatiënten dialyse als hun nier minder dan 10 tot 15 procent van de nonnale capaciteit heeft. Beerkens denkt dat de 74-jarige prins ge makkelijk een niertransplanta tie kan ondergaan. Gemiddeld moeten patiënten vier jaar wachten op een transplantatie, omdat er een chronisch gebrek is aan donornieren. GPD/ANP van onze redactie buitenland BEIT JALA - Israëlische militairen zijn gisteren de Palestijnse stad Beit Jala op de Westelijke Jordaan- oever binnengedrongen. Zij bezetten drie gebou wen in de stad. Het was de tweede keer op een dag dat Israëlische troepen Pales tijns gebied binnenvielen. Het Israëlische leger was in de nacht van maandag op dinsdag Jenin binnengedrongen. De mi litairen vernielden daar een po litiepost. Jenin, op de Westelijke Jordaanoever, valt onder het Palestijns Gezag. De Israëlische actie in Jenin was de grootste in een autonoom Pa lestijns gebied, sinds eind sep tember de tweede Palestijnse opstand in de bezette gebieden begon. De Verenigde Staten rea geerden verontwaardigd op de 'provocerende' Israëlische actie in Jenin. Het Witte Huis riep de strijdende partijen op de kalmte te bewaren. De Israëlische inyal in Jenin veroorzaakte gisteren een ware geweldsspiraal. Palestijnen be- GENEVE - De Zwitserse politie heeft 102 mensen aangehouden die betrokken zouden zijn bij de smokkel van een nog betrekke lijk onbekende synthetische drug, de zogenoemde Thaise pil. Deze drug zou nog sterker zijn dan XTC. In Zwitserland zijn er 450.000 van deze pillen in be slag genomen. De arrestanten maakten deel uit van een Aziatische bende. Die probeerde de pil in Zwitserland uit en verspreidde de drugs daarvandaan over andere lan den, waaronder Duitsland en Oostenrijk. De pillen werden in het zuidoos ten van Azië gemaakt. De grondstoffen werden door Chi nezen geleverd, terwijl Thailan- ders voor het vervoer zorgden. De bende wordt door de politie ook in verband gebracht met vrouwenhandel. De slachtoffers werden meerdere malen ge dwongen als koerier op te tre den. De meeste van de Thaise pillen werden vooral in rosse buurten en onder Aziaten ver- spreid.De pil werd drie jaar ge leden voor het eerst onder- schept .AFP/ANP Advertentie schoten de joodse nederzetting Gilo. Daardoor raakten twee mensen gewond. In het vuurge vecht tussen Palestijnse schut ters en Israëlische militairen dat vervolgens ontstond, liepen drie Palestijnen verwondingen op. De Israëliërs vielen daarop op hun beurt Beit Jala binnen. De Israëlische premier Sharon heeft de Palestijnen gewaar schuwd dat ze veel meer dan hun instituten zullen verliezen als er geen eind komt aan het ge weld. Hij zei ook dat er 'een eind zal komen' aan de Palestijnse beschietingen van Gilo, maar hij wilde niet zeggen hoe hij dat gedaan zal krijgen. Illegaal Gilo is gebouwd op een deel van de Westelijke Jordaanoever dat Israël in de oorlog van 1967 heeft bezet en daarna illegaal bij Jeruzalem gevoegd. Gister ochtend, kort na de inval in Jen in, werd Gilo voor de zoveelste maal beschoten. Een Israëliër raakte lichtgewond en aan de Palestijnse kant vielen drie ge wonden toen het leger het vuur beantwoordde. In Beit Jala is de afgelopen maanden zware scha de aangericht. Gisteren in de loop van de middag bezette het leger drie huizen aan de rand van de Palestijnse stad. Het le ger zou die willen gebruiken als uitkijkposten. De Palestijnse islamitische ver zetsbeweging Harnas heeft aan gekondigd dat er een lange reeks zelfmoordaanslagen op komst is. Volgens woordvoerder Rantisi was de aanslag in Jeru zalem, waarbij vorige week zes tien mensen om het leven kwa- Katholieke kinderen spelen bij een IRA-muurschildering in het zuiden van Belfast. foto Peter Morrison/AP door Harm Harkema LONDEN - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren zijn nog geen week oude voorstel tot ontwapening, ingetrokken. Hoop dat het Noord- Ierse vredesproces op korte termijn weer op de rails kan worden gezet, is daarmee bijna geheel vervaagd. Het IRA trekt zijn voorstel in uit onvrede over de na dere eisen die er vorige week aan gesteld zijn door de Ulster Unionistische Partij van David Trimble en de daaropvolgende korte schorsing van de het Noord- Ierse parlement door de Britse regering. In een korte verklaring noemt het IRA een en ander 'totaal onacceptabel'. Unionistische woordvoerders zien de verklaring als het bewijs voor hun vermoeden dat het IRA nooit serieus heeft willen ontwapenen. Volgens Unionisten was het vage ontwapeningsvoor stel, dat luid is bejubeld door zowel de Ierse als de Britse regering, een puur tactische zet, bedoeld om de schuld voor het eventuele mislukken van het vredes proces bij de Unionisten te leggen. GPD Terneuzens juristenkantoor vraagt bekeurde chauffeurs bezwaar te maken door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Terneuzen- se advocatenkantoor Lensen is een actie begonnen tegen wat genoemd wordt de 'kassacon troles' van de Zeeuwse politie. Het kantoor hoopt de bijna ze venhonderd automobilisten die vorige week donderdag in de Terneuzense Axelsestraat be keurd werden wegens te hard rijden te kunnen bewegen om massaal beroep aan te tekenen bij het Openbaar Ministerie in Middelburg. Voor dat doel heeft Lensen Ad vocaten standaardberoep schriften vervaardigd, die gra tis aan betrokkenen verstrekt worden en waarop alleen nog maar wat persoonlijke gegevens moeten worden ingevuld. „Als het Openbaar Ministerie door deze actie geconfronteerd wordt met een stortvloed aan beroepschriften, pakt de admi nistratieve afhandeling van die reacties voor justitie financieel veel duurder uit dan dat die zouden bekeuringen opleveren. Ik sluit dan ook niet uit dat het OM om economische redenen af zal zien van de inning van de verkeersovertredingen", legt mr. W. Suijkerbuijk van het Ter neuzense advocatenkantoor uit. Suijkerbuijk begrijpt dat de ac tie van zijn kantoor bij justitie in Middelburg niet in goede aar de zal vallen. „Daar staat tegen over dat het optreden van de po litie vorige week ook niet door het publiek werd geaccepteerd. Uit de berichtgeving over het incident viel op te maken dat de borden die de snelheidsbeper king aangaven (er mocht in de Axelsestraat tijdelijk in ver band met wegwerkzaamheden 30 in plaats van de gebruikelijke 50 kilometer per uur gereden worden) slecht zichtbaar wa ren. Dan kan ik me goed inden ken dat mensen die controle niet rechtvaardig vonden en uit ver ontwaardiging verhaal ging ha len bij de controlerende agent", zegt hij. Gedragsverandering De advocaat vindt het prima dat de politie met gericht verkeers toezicht en Duurzaam Veilig- projecten probeert om het hard rijden aan banden te leggen en bij automobilisten werkt aan gedragsverandering. Hij en zijn collega's hebben er evenwel moeite mee dat steeds meer con troles van de politie worden in gegeven door economische mo tieven en weinig meer van doen hebben met verkeersveilig- heidsoverwegingen. De advoca ten: „Dergelijke 'kassacontro- (Advertentie) Tien vrouwen zijn zwanger geraakt, terwijl ze meenden een antizwangerschapsstaafje onder hun huid te heb- ben. Het vermoeden bestaat dat een aantal staafjes Implanon verkeerd of te laat is ingebracht men, niet meer dan het begin. „De Harnas zal het bloed van haar martelaren wreken", zei Rantisi, meteen verwijzing naar een recente Israëlische lucht- machtaanval in Nabloes waar bij acht Palestijnen de dood vonden. Onder de acht waren twee belangrijke Hamas-mili- tanten. GPD/RTR/DPA pagina 2: sporters en muzikanten laten Israël links liggen De Albanese rebellen in Macedonië zijn bereid zich te laten ontwapenen door de Navo. Daarmee is aan bijna alle voor waarden voor het sturen van een Navo-vredesmacht naar het land voldaan. Ondanks de toezegging van de Alba- nezen raakten de rebellen van het U£K en het Mace- donisch leger (foto) gisteren weer slaags met elkaar. Bij een zeventienjarige West-Brabander op vakantie in Port Zélande in Ouddorp is meningokokkenziekte C geconsta teerd. De jongen is buiten levensgevaar; de GGD Zuid-Hol land acht het uitgesloten dat andere mensen in Port Zélande besmet zijn geraakt. De Kamerfracties van CDA en WD wil len snel met minister Borst praten over het vaccineren van alle peuters in Ne- «c ff jr^ Tj derland tegen meningokokkenziekte. Kloetinge behoudt kans op het bereiken van de tweede ronde van de Am- stel Cup. De Bevelandse hoofdklasser was op eigen veld met 2-0 te sterk voor Terneuzen. Jordy Bakker en Ronnie Hille- brand maakten 'J ff U de doelpunten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10 en 12; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21,22 en 23. van onze redactie binnenland HOUTEN - De politie krijgt pas enkele uren voordat de geld transporten met euro's begin nen informatie over de route van de geldwagens. Dat heeft directeur J. van Werkhoven van Brink's gisteren bekendge maakt. Brink's is samen met Geldnel verantwoordelijk voor de eurotransporten in Neder land, die 3 september beginnen. Behalve de politie krijgen ook de klanten pas op het laatste moment informatie van de geld transporteurs. Door lang te wachten met het verstrekken van informatie denken Brink's en Geldnet de veiligste situatie te creëren voor hun personeel tijdens de transporten. „Een zeer beperkt aantal men sen heeft kennis van de tijdsche ma's", zegt Van Werkhoven. „Ik moet mijn werknemers bescher men. Hoe minder mensen be schikken over deze informatie, hoe kleiner het risico dat er iets misgaat." Voor eind januari moeten Brink's en Geldnet 360 miljoen eurobiljetten en drie miljard euromunten hebben ge transporteerd. Vanaf 3 septem ber tot half december worden alleen euromunten overge bracht van het geldpakhuis van De Nederlandsche Bank (DNB) in Lelystad naar de banken in het land. Daarna beginnen de transporten van eurobankbil jetten. De politie escorteert de euro- transporten niet. Vierduizend agenten worden vooral in de cember en januari ingezet in de nabijheid van de transporten. Zij moeten bijvoorbeeld de om geving van de banken controle ren op verdachte situaties. ANP (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsultslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. (Advertentie) les' ondergraven de bereidheid van de verkeersdeelnemers om mee te werken aan de benodigde gedragsverandering om het ver keer in Zeeuws-Vlaanderen vei liger te maken. Om deze reden is het belangrijk dat dergelijke (primair economische) contro les zoveel mogelijk worden be streden." Postzegel „We denken dat we het laatste met deze actie kunnen bereiken. Ik hoop dat betrokkenen er op inspringen. Het kost hen mets, ze moeten alleen wat gegevens invullen en een postzegel plak ken. Vooralle duidelijkheid, wij houden als kantoor ook niets aan deze actie over. We willen alleen naar aanleiding van dit geval een daad stellen", aldus Suijkerbuijk. Woordvoerster E. Boot van jus titie in Middelburg liet in een re actie weten dat 'het Openbaar Ministerie met belangstelling kennis heeft genomen van de ac tie'. „De beroepschriften zullen, als ze worden ingediend, gewoon in behandeling worden genomen Dat zijn we verplicht, ongeacht het feit of het ons veel tijd of moeite kost", aldus Boot. naam:,c'noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon annoteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail: weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso I I I I II I l~m f 39.4S 17,90). c per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 "713214 000002 Hebe Royale plant in diverse soorten. Bloeit het hele najaar. 29^5 GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. S REK ESSE. 0111-461031 i weer ROPA1U VAN 69,95 VOOR UMBRO REFLECT topmodel voetbalschoen met 12 nops rubberen vaste noppenzooi maten 35.5 t/m 45 september ■HHHSHBBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1