Camping bij Ritthem mag niet PZC Vrijwilligster pur sang krijgt lintje GS weigeren varkensstal Zoutelande Vlissingen laat fietsvriendelijkheid van de stad meten Bedreigen stiefvader bestraft met celstraf Provincie kiest voor spoor langs Sloeweg Belg rijdt door na botsing Wraak motief voor inbraak bij ex Celstraf voor winkeldief Auto opengebroken Paarden op hol, man gewond Gewond door tas aan stuur Echtpaar Cevaal: Als je wilt, heb je het zo vol Computer weg Bus botst op auto Open tuin in Biggekerke Puzzelfietsrit Walcheren woensdag 15 augustus 2001 MIDDELBURG - Een auto met Belgisch kenteken is gister ochtend doorgereden na een aanrijding in Middelburg. Een 64-jange automobiliste uit de gemeente Veere reed over de Stationsstraat richting de Blauwedijk. Toen ze stopte voor een voetganger, werd ze van achteren aan gereden. Haar auto liep lichte schade op. De dader viel niet meer te achterhalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes maakte zich gisteren enigszins zorgen over het wraak-motief van een 21-jarige vrouw uit Middelburg. De Middelburgse nam 11 juni wraak op haar ex-vriend, die haar niet netjes zou hebben behandeld, door bij hem in zijn woning in te breken en spullen weg te nemen. Een gsm, portemonnee en horloge werden bij de inbraak buit gemaakt. Een maand eerder had ze bi] de buren ingebroken om frisdrank en bier te stelen. De Middelburgse verkeerde beide keren onder invloed van alcohol. Gisteren kwam aan het licht dat ze met een drankprobleem kampt. Ze zei daarvoor contact te hebben gezocht met het ZCAD. „Een goede zaak", vond officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. Die constatering liet hij tot uitdrukking komen in zijn milde eis van drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter volgde hem daarin. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 28-jarige inwoner van Vlissingen veroordeeld tot der tien dagen cel. De man was nog maar net vrijgekomen na een langdurige gevangenisstraf of hij stal op 11 juni bij een super markt in zijn woonplaats twee flesjes deodorant en body- milk. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens bedreiging, vernieling, diefstal en huisvre debreuk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaar delijk. Het accent op de straf zaak lag op de bedreiging van zijn stiefvader, die hij op 31 mei dit jaar in Vlissingen met een bezemsteel te lijf wilde gaan. „Ik sla je met een ketting de knieën kapot, zodat je een keer zalknielen voor mij", had hij ge zegd. Het was een gevolg van spanningen die tussen hem en zijn stiefvader en moeder hoog waren opgelopen. Door een ruit te vernielen was hij de woning binnengedrongen. Nadat hij was opgepakt, richtte hij op het politiebureau vernielingen aan. De schade van 83 gulden moet de Vlissinger vergoeden. Rond 1 juli had hij uit de woning van zijn moeder en stiefvader spullen weggenomen. In dezelf de periode was de man een va kantiewoning binnengedron gen. Volgens buren had hij zich regelmatig met een opoefiets, die van diefstal afkomstig was, in het Vebenabos in Koudekerke laten zien. Ook hadden ze hem daar in het huis zien lopen. In de nabijheid van de vakantiewo ning werd de verdachte op 15 ju li aangehouden. Politierechter A. Gakeer vond behalve de bedreiging van zijn stiefvader, vernieling en dief stal uit de woning de heling van de fiets en huisvredebreuk be wezen. De verdachte was de laatste jaren regelmatig met justitie in aanraking geweest. Officier van justitie M. Kappey ne van de Coppello hield in zijn eis van vier maanden cel dan ook rekening met eerdere ver oordelingen. Raadsman J. Wou ters zag nog wel perspectief voor zijn cliënt, die gedetineerd is. „Hij kan niet goed overweg met zijn stiefvader en moeder, maar hij is er de persoon niet naar om iemand te beareigen." De politierechter wees op de buitengewoon moeilijke situa tie en besloot van de vier maan den gevangenisstraf een maand voorwaardelijk op te leggen. Jo en Rieneke Cevaal zijn zwaar teleurgesteld dat hun plan voor een hofstedecamping is afgewezen, maar na de oogst gaan ze het opnieuw proberen. foto Lex de Meester MIDDELBURG - In de Michaëlsdreef in Middelburg is in de nacht van maandag op dinsdag een auto opengebroken. Be halve een gsm van meer dan duizend gulden en een cd-rek, werd er ook nog een portemonnee met enkele honderden gul dens en persoonlijke papieren gestolen. KATTENDIJKE - Een 52-jarige Goesenaar is maandagavond gewond geraakt nadat de paarden die voor zijn koets liepen, op hol sloegen op de Kokuitsweg in Kattendijke. De man maakte een rijtoer met twee vrouwen. Toen de paarden op hol sloegen, raakte de wagen een draadaf zetting. De Goesenaar werd uit de wagen geslingerd en kwam vijf meter lager onderaan de dijk neer. Hij liep een dubbele polsbreuk en een hersenschudding op. De vrouwen kwamen met de schrik vrij KAMPERLAND - Een zeventienjarige fietsster uit Kapelle is maandagavond met verwondingen aan het gezicht en lede maten opgenomen in het ziekenhuis nadat ze op de Mariapol- derweg in Kamperland met de fiets over de kop was gegaan. Het ongeluk gebeurde toen de tas die ze aan het stuur had hangen, tussen de voorvork raakte. Een ambulance bracht de zeventienjarige naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Hoor Harmen van der Werf RITTHEM - Teleurgesteld, zwaar teleurgesteld is Jo Ce vaal. Hij had zo'n mooi plan, een landschapscamping combine ren met natuurherstel in het ka der van de Westerschelde-ver- dieping. Van een bedreiging, het verlies aan grond voor een na tuurproject, een kans maken. Maar het mag (nog) niet zo zijn. Zijn boerderij ligt schitterend. Tegen het Ritthemse bos aan. .Vlakbij de Westerschelde, met net over de dijk een strandje, dat steeds populairder wordt. Weg van de toeristische drukte in an dere delen van Walcheren. Ach ter de boerderijgebouwen scharrelen varkens rond, van die donkergekleurde. En in een weilandje, ook dichtbij de wo ning, lopen Zeeuwse paarden. Voor wie van rust houdt, is op Walcheren bijna geen betere plek te vinden. Middelburg en Vlissingen liggen ook nog op re delijke afstand. Vier jaar gele den zijn ze er al mee begonnen. Met het idee van een land schapscamping. „Geregeld komen hier mensen aan de deur om te vragen of ze kunnen kamperen", vertelt Rie neke Cevaal. „Als je wilt, heb je het zo vol. We hebben het nooit aangemoedigd. Er staat elke zo mer één caravan, al meer dan twintig jaar. Dat is alles." Jo Cevaal is boer in hart en nie ren. En aan Ritthem, ooit de ver geten hoek van Walcheren, is het toerisme al die jaren gewoon voorbijgegaan. Het lag nooit zo voor de hand er een camping te beginnen, maar onder druk van buitenaf kan alles veranderen. Die druk komt van de provincie, van de gemeente Vlissingen. Zij willen met natuurherstel-gel- den voor de Westerschelde-ver dieping het Ritthemse bos uit breiden, met - wat heet - natte natuur. Cevaal is daar niet zo weg van, maar hij ziet tegelij kertijd dat er een kans ligt. Om zijn bedrijf te verbreden. Theeschenkerij „Zo zijn wij er ook mee begon nen", verklaart zijn vrouw. „Wij willen voor natuurherstel grond verkopen, onder voorwaarde dat wij een hofstedecamping kunnen beginnen met veertig eenheden. Zelf een stuk natuur inrichten. Met allerlei activitei ten, zoals paardrijden, kanova ren en kinderspelen. En we willen ook een theeschenkerij opzetten, voor mensen die hier in de buurt fietsen. De Ramme- kensfietsroute zou dan verlegd kunnen worden. Op Ritthem kunnen mensen nu niets krij gen." Vlissings wethouder Lenie Pop- pe-de Looff steekt niet onder stoelen of banken gecharmeerd te zijn van deze ideeën. Het be drijf van Cevaal, die opvolgers heeft, kan er de toekomst mee in. En natuurherstel wordt er mee mogelijk. „Maar", stelt Poppe-de Looff, „de provincie heeft in het kader van de toekomstvisie Walcheren 2000plus twee landschapscam pings toegestaan. Daar zat de hofstedecamping van Cevaal niet bij. Wij vinden dat heel jammer en we willen daarom graag blijven meedenken om camping en natuurherstel te realiseren." Betere plannen Volgens Leo Caljouw, mede werker van de provincie, vol deed het plan van Cevaal niet aan alle eisen. Er bestonden nog te veel onduidelijkheden, over de voor een landschapscamping vereiste aanleg van vijf hectare bos, of het wel g&at om een beeldbepalende boerderij. „Er waren betere plannen." Cevaal laat de beoordeling van zijn aanvraag zien. Hij eindigde als derde en viel daarmee 'net' buiten de boot. „Voor ons en voor de provincie is dit naar ons idee een gemiste kans. Zij willen wat met dit gebied, natuuront wikkeling. Wij willen bedrijfs matig actief blijven, maar je moet aan zoveel regels voldoen Zo mag die vijf hectare bos niet aan het huidige bos aansluiten. Dat is toch vreemd. De oogst wacht. Zeker tot in september heeft Cevaal zijn handen vol. Hij is vastbesloten daarna bij landbouworganisa tie ZLTO aan de bel te trekken, om een jurist te raadplegen. „We willen ermee verder, als het kan met de hulp van de gemeente en de provincie." Er gloort enige hoop; het landschapscamping- project op Walcheren krijgt waarschijnlijk een vervolg. Een nieuwe ronde biedt nieuwe kan sen. doorMaurits Sep MIDDELBURG - De nieuwe Sloelijn kan het beste langs de Sloeweg worden aangelegd. Dit alternatief 1 scoort volgens Ge deputeerde Staten op bijna alle punten het beste. Nadeel is dat het waarschijnlijk twintig mil joen gulden duurder is dan an dere tracés, omdat er een via duct nodig is voor de weg naar de Westerscheldetunnel. De provincie wil met het Rijk over de kosten praten. Dit staat in de inspraakreactie van het provinciebestuur op het milieu-effectrapport (mer) over de Sloelijn. Hoewel de provincie daarin zowel tracé 1 (langs de Sloeweg) als tracé 2 (rond het Sloegebied naar de A58) aan vaardbaar noemt, spreekt uit de reactie toch een lichte voorkeur voor alternatief 1. Gedeputeerde Staten wijzen er op dat de spoorlijn in dat geval kan worden gebundeld met de Sloeweg. Die wordt in de toe komst verbreed, onder meer vanwege de komst van de Wes terschelde Container Terminal. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bovendien ligt alternatief 2 vol gens GS excentrisch, nu zij heb ben besloten geen kassengebied toe te staan in de Quarlespolder tussen Nieuwdorp, Lewedorp en Nieuw- en Sint Joosland. Tracé 1 is volgens GS wel veel duurder dan het Rijk nu heeft berekend. Door de komst van de Westerscheldetunnel en de Wes terschelde Container Terminal zal het aantal voertuigen op de weg naar de tunnel fors toene men. Tot verbazing van GS heeft het Rijk geen rekening ge houden met een ongelijkvloerse kruising van weg en spoorlijn. Die zal wel nodig zijn, voorspelt het provinciebestuur. Naar schatting zal die zo'n 20 miljoen gulden extra kosten. Dat hoeft het Rijk er echter niet van te weerhouden voor dit tracé te kiezen. Want, zo kondigen GS aan, de provincie is bereid te overleggen over de kosten van de Sloelijn en over een verdeling daarvan over overheden en be drijfsleven. De provincie vraagt het Rijk verder om extra aandacht voor de inwoners van met name Goes, Kapelle en Reimerswaal. Die vrezen voor hun veiligheid, voor geluidsoverlast en hinder van trillingen. Met name het vervoer van LPG is een risico. De mer bevat geen gedetailleerd onderzoek naar die risico's. GS dringen erop aan dat alsnog uit te voeren. MIDDELBURG - Uit een porto- cabin op een bedrijfsterrein aan de Herculesweg is in de nacht van maandag op dinsdag com puterapparatuur gestolen. De waarde van de spullen is onbe kend. KOUDEKERKE - Op de Vlis- singsestraat in Koudekerke vond gisteren rond 17.15 uur een kop-staartbotsing plaats tussen een autobus en een per sonenauto. De bestuurster van de perso nenauto, een 34-jarige vrouw uit Oost-Souburg, is met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. De 59-jari- ge buschauffeur uit Oost-Sou burg had te laat in de gaten dat de personenauto voor hem af remde en botste achter op het voertuig. De autobus en perso nenauto raakten hierbij beide beschadigd. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Annie Mos- terd-Kruyt uit Middelburg is gisteren benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Ze kreeg de koninklijke onder scheiding omdat zij zich j aren - lang heeft ingezet als vrijwilli ger op kerkelijk terrein en voor vluchtelingen. „Een geweldige vrouw en ook een heel sterke vrouw", ty peerde burgemeester D. Bur gers haar tijdens de uitreiking van het lintje Om aan te geven hoeveel Annie gedaan heeft, somde Burgers een lijst op waaraan geen einde leek te ko men. Enigszins opgelaten zei de Middelburgse halverwege de opsomming zachtjes: „Stopt u maar hoor." Vrouwenbond Mosterd was vanaf 1968 meer dan tien jaar actief als pen ningmeester en secretaresse bij de protestants-christelijke Vrouwenbond. Vanaf eind ja ren zeventig had ze talloze functies in en voor de gerefor meerde kerk. Ze was secreta resse van de evangelisatie commissie, ouderling, kerkrentmeester, notuliste en redactielid van het gerefor meerd kerkblad. Daarnaast was ze ook islam-voorlichter en gesprekspartner voor de linquenten in het huis van be waring Torentij d Een bijzondere plaats kregen vluchtelingen en asielzoekers bij haar. Toen de eerste Vietna mese bootvluchtelingen in Ne derland arriveerden, stond Annie klaar om hen op te van gen en te begeleiden in hun nieuwe woonomgeving. Van 1988 tot 1991 werkte ze als co ordinator bij de werkgroep Middelburg van Vluchtelin genwerk Walcheren. In 1991 was ze betrokken bij de op richting van de Stichting Vluchtelingenwerk in het asielzoekerscentrum in Mid delburg. Ze zette zich in voor de juridi sche en maatschappelijke be geleiding van asielzoekers. Daarnaast was ze ook nog eens moeder van vijf kinderen. An nie Mosterd zou de koninklijke onderscheiding aanvankelijk op Koninginnedag krijgen, maar door ziekte van Annie en het overlijden van haar echt genoot werd de plechtigheid verschoven. Burgemeester Burgers feliciteert Annie Mosterd met haar onderscheiding. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Een varkenshouder aan de Boudewijnskerke in Zoutelande mag zijn bedrijf niet uitbreiden met een nieuwe vleesvarkensstal. Het dagelijks provincie bestuur geeft geen toestemming. Volgens Gedeputeerde Staten past een dergelijke stal niet in het bestemmingsplan. Het college van B en W van Veere vroeg de provincie in april dit jaar om een 'verklaring van geen bezwaar'. De ondernemer heeft 1222 vierkante meter aan stallen en wil nog een stal bouwen met een oppervlakte van 1542 vierkante meter. De gemeente baseert de bouwaanvraag op het oude bestem mingsplan Buitengebied van de gemeente Valkenisse. De aanvraag is op 18 december 1997 ingediend. Het bestemmingsplan van Valkenisse was toen nog van kracht. Voor nieuwe bedrijfsgebouwen zoals var- kensmesterijen was in dit bestemmingsplan geen plaats. Het was wel mogelijk om vrijstelling te krij gen. Veere heeft daarover nog steeds geen beslissing genomen, maar legde de zaak al wel neer bij de provincie. De ondernemer heeft op zijn beurt, geen rechtelijke stappen ondernomen tegen het uitblijven van de be slissing van Veere. De provincie meent daardoor dat het oude bestemmingsplan inmiddels vervallen is en dat de gemeente moet uitgaan van het nieu we bestemmingsplan. „Het huidige bestem mingsplan Buitengebied Veere, maar ook het Streekplan Zeeland, staan een omvang rijke uitbreiding zoals deze, waarbij sprake is van een verdubbeling, niet toe", zeggen GS. De bouw van de stal is een heikel punt. Aan vankelijk zou Camping Moens uit Westka- pelle, op aanraden van de provincie, verhui zen naar een perceel aan dezelfde weg. Daar kon de camping standplaatsen bieden die voldoen aan de huidige eisen. Aan de K. de Vosweg, waar Moens momenteel zit, zijn de standplaatsen eigenlijk te klein. De komst van de stal was voor de gemeente voldoende reden om de verhuizing van de camping naar de Boudewijnskerke af te raden. De twee ondernemingen zouden elkaar in de weg zitten. Daarom werd besloten dat de camping maar naar de overkant van de Grindweg moest gaan. Tegen deze plek kwamen echter meer dan tweehonderd personen in opstand. Cam pingeigenaren en gebruikers van de vakantiebungalows en appartementen aan de Joossesweg vonden dat de komst van de camping de leefomgeving zwaar zou aan tasten. Zij zien Moens het liefste aan de Boudewijnskerke komen. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen doet samen met nog 29 andere Nederlandse gemeen ten mee aan de Fietsbalans, een grootschalig onderzoek naar de fietsvriendelijkheid. Wethou der P. van der Maden geeft vol gende week maandag om half een het startschot, aan het begin van het overkapte gedeelte van de Lange Zelke. Vorig jaar werd het onderzoek naar cïe fietsvriendelijkheid in 59 verschillende gemeenten ge houden, waaronder Middel burg. Veenendaal werd uitein delijk gekozen tot Fietsstad 2000. Middelburg viel in een vroeg stadium af. Dit jaar en volgend jaar doen dertig ge meenten mee. Eind 2002 wordt dan opnieuw een gemeente tot Fietsstad gekozen. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets wordt een representa tief deel van het fietsnetwerk onder de loep genomen Op de fiets zit een computer die onder meer de trillingen in het wegdek kan meten. Ook meet de fiets de afgelegde afstand en de daarbij behorende tijd. Deze worden vervolgens vergeleken met de afstand en tijd die een testauto voor dezelfde route nodig had. Naast deze metingen wordt met een op de fiets gemonteerde ca mera de verkeerstechnische si tuatie van de gevolgde route op video opgenomen. De meetfiets doorkruist maan dag diverse routes in Vlissingen, waaronder routes naar voor fietsers belangrijke bestemmin gen zoals station, strand, scho len en winkelcentrum. De resultaten van de Fietsba lans geven de deelnemende ge meenten een inzicht in de sterke en zwakke punten van hun BIGGEKERKE - De rotstuin aan Dorpsstraat 38 in Biggeker ke is op 18 en 19 augustus open voor publiek. In de tuin staat een grote cactuskas met duizen den cactussen en andere vet- planten. Op deze dagen kan de bezoeker informatie krijgen over de Nederlandse Rotsplan- ten Werkgroep. De tuin is te be zoeken van 10 tot 17 uur. fietsvoorzieningen. De Fietser- bond, de initiatiefnemer van het onderzoek, gaat ervan uit dat de gemeenten de resultaten ge bruiken om een beter fietsbeleid te ontwikkelen Het gemeente bestuur van Vlissingen heeft de belangenorganisatie al toege zegd de uitkomsten te bespre ken in de raadscommissie Ver keer. Aspecten die onderzocht wor den zijn het comfort van de fietspaden, de wachttijden voor de verkeerslichten en of de fiets in reistijd kan concurreren met de auto. De meetfiets kijkt naar de kwaliteit van het wegdek, oponthoud, verkeershinder, hoeveel er omgereden moet worden en hoe de fietspaden zijn ingericht. Daarnaast kijkt de Fietsersbond naar het fiets beleid van de gemeenten door het collegeprogramma, beleids nota, budget en onderhouds- programma's te bestuderen. Aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt gekeken naar het fietsgebruik, diefstallen en het ongevallenrisico. Ook de mening van de gewone fietsers in Vlissingen komt aan bod In het huis-aan-huisblad De Vlissinger komt een enquê teformulier om erachter te ko men hoe de inwoners denken over het gemeentelijk f ietskli maat Tot slot vragen leden van de afdeling Vlissingen van de Fietsersbond bezoekers van het winkelcentrum op vrijdag 24 augustus naar hun ervaringen. MIDDELBURG - Voor jong en oud wordt er op 18 augustus een fietstocht over Walcheren ge houden. Het vertrekpunt is de gerefor meerde kerk op Klein Vlaande ren in Middelburg, de gerefor meerde kerk in Vrouwenpolder of camping Heulzicht aan de Wijkhuisweg in Oostkapelle. Er kan voor 2 5 of 45 kilometer wor den gekozen. Tijdens de route kan er een puzzel worden opge lost en bij de P in het Veerse Bos aan de Kraaienestweg bij de af slag van de Polredijk is een hap je en drankje te koop. De kosten zijn vijf gulden per persoon. Voor gezinnen 12.50 gulden. De opbrengst is bestemd voor kin derkampen in de Oekraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15