Antwerpen bouwt grote windmolens 11^ 50% PZC FAMILIEBERICHTEN Voorwerk in gang voor aansluiting tunnel op caisson Kruising over kanaal moet terugkeer otter bevorderen Heks is voorouder van Goereese families Drankrijder krijgt 2500 gulden boete WAARDEBON korting! Vlak bij Nederlandse grens Regioproducten op natuurmarkt Inbraak .14 Grote vliegshow boven zee bij Oostkapelle K Vluchtelingen ZOAï '+04 doorConny van Gremberghe ANTWERPEN - Het Antwerpse havenbedrijf gaat binnenkort twee windmolens bouwen op een terrein ten noorden van de Zandvlietsluis, vlakbij de Ne derlands-Belgische grens. De enorme molens, met masten van honderd meter hoog en een ro- tordiameter van zo'n tachtig meter, wekken op jaarbasis cir ca negen miljoen kilowattuur stroom op. Dat is genoeg voor de energie voorziening van alle sluizen, bruggen en dienstgebouwen op het Antwerpse Rechteroeverge- AARDENBURG -Op het terrein van fruitkweker Flikweert aan de Marktstraat in Aardenburg wordt zaterdag 25 augustus de jaarlijkse natuurmarkt gehou den. Belangstellenden kunnen op de kraampjesmarkt allerhande re gionale gekweekte of vervaar digde producten aanschaffen, variërend van kaarsen tot verse honing, van kersen tot dekbed den. Tevens zijn er demonstraties. Zo is er een rietvlechtster actief en geeft een imker uitleg over het houden en verzorgen van bijen. Voor een hap j e en drankje wordt gezorgd. De natuurmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. IJZENDIJKE - In een horecabe drijf aan de Landpoortstraat in IJzendijke is gisterochtend vroeg ingebroken. Er zijn enkele duizenden guldens weggeno men. bied. Met de investering is een bedrag gemoeid van bijna 9 mil joen gulden. Sinds vorig jaar - toen het Vlaamse elektriciteitsdecreet wet werd - zijn energieverdelers in Vlaanderen verplicht om pro jecten op het gebied van duur zame energie te ontwikkelen. Projecten die energie opwekken door middel van water- en windkracht komen hiervoor in aanmerking. Het havenbedrijf heeft de toe pasbaarheid van waterkracht centrales bij de sluizencom- plexen laten onderzoeken, maar de studie leverde een negatief resultaat op. Het waterdebiet (het aantal kubieke meters dat perseconde passeert) bij deslui zen is te onregelmatig om ge bruikt te worden voor energie opwekking. Positiever Voor windenergie pakten de studies positiever uit. In totaal 27 locaties op het rechteroever havengebied werden getoetst aan het windplan van Vlaande ren. Ook werden de locaties on derzocht op scheepvaarthinder, op mogelijke overlast voor over slagactiviteiten en getoetst aan de vogel- en habitatrichtlijnen. De locatie bij de Zandvliet/Be- rendrechtsluis rolde als beste uit de bus. De wind op deze plaats komt hoofdzakelijk uit zuidwestelij ke richting. In deze richting zijn de beide toegangsgeulen van de sluizen georiënteerd, zodat verwacht wordt dat er praktisch geen windhinder of storende turbu lentie zal optreden. Het havenbedrijf heeft inmid dels bij de instanties een bouw vergunning aangevraagd. De bouw van nog meer turbines wordt niet uitgesloten. Onder zoek naar andere locaties loopt nog. door Wout Bareman ELLEWOUTSDIJK - De laatste tientallen meters die de twee boormachines van de Wester- scheldetunnel moeten afleggen, wegen het zwaarst. Als de bo ren, naar nu wordt verwacht, eind maart aanlanden in het Zuid-Bevelandse dorp wacht de tunnelbouwers van Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) nog een laatste kracht proef: de naadloze aansluiting tussen de tunnel en het inmid dels afgezonken en uitgebouw de caisson van de noordelijke toerit. KMW pakt de zaken op Zuid- Beveland anders aan dan in Zeeuws-Vlaanderen. De boren startten aan de zuidzijde vanuit een droge, zo goed als afgewerk te toerit. Bij Ellewoutsdijk kun nen de boren niet zomaar bin nendringen in het caisson; er zijn extra maatregelen nodig vlak aan de oppervlakte om de sterkte van de tunnel te garan deren. Door het wegvallen van de (grond)druk op het boor- schild zou een bepaald niveau van vijzelkracht voor het voort stuwen van de boormachines kunnen ontbreken. En dat zou de veiligheid van de tunnel ne gatief kunnen beïnvloeden. Technisch coördinator M. The- wes: „We moeten tot en met de laatste tunnelring voldoende druk hebben. Bij tunnelbouw doet zich altijd het aanslui tingsprobleem tussen de vast houw - in dit geval het caisson - en de tunnelingang voor. De grond rondom de tunnel zou kunnen verzakken of instor ten." Voor het caisson is al een speci aal betonnen afdichtingsblok gestort dat eerst moet worden doorboord, waarna een onge wapend deel van het caisson wordt geperforeerd. Tijdens het boren van de laatste twintig me ter wordt aan de buitenzij de van de tunnelringen ook nog een ce- mentlaag - van groting - aange bracht om de koppeling tussen de tunnel en het caisson water dicht te maken en ook te hou den. Bovendien is inmiddels een betonnen constructie aange bracht voor een drie meter dik ke laag grond, die moet zorgen voor voldoende dekking wan neer de boormachines hun laat ste meters, net onder het maai veld, afleggen. De afgelopen dagen, direct na de bouwvakvakantie, is ook de bedding voor de dijk in Elle woutsdijk extra verstevigd met ruim 30.000 kubieke meter grind. Op die manier wordt de bodem van vaargeul de Everin- gen extra versterkt, zodat de passage van de boren minder ri sico's oplevert. OOSTKAPELLE - De Oranje vereniging van Oostkapelle viert volgend jaar haar 25-jarig bestaan met een grote vlieg show boven zee. Op het strand bij het Walcherse dorp landen mariniers. De show D-Day 2002 die op zaterdag 8 juni 2002 wordt gehouden, moet ongeveer 60.000 bezoekers trekken. De Oranjevereniging hield twee jaar geleden een vliegshow die 25.000 toeschouwers trok. De show van volgend jaar wordt groter, zegt A. Murre van de commissie D-Day 2002 De landmacht heeft toegezegd met F16-straalj agers, helikopters, een Hercules-transportvlieg tuig en een DC 1 O-tankvliegtuig te komen. Naast een groot aan tal historische vliegtuigen zul len ook buitenlandse toestellen naar Oostkapelle komen, ver wacht Murre. De vliegshow speelt zich af bo ven zee voor de kust van Oost kapelle. De toeschouwers kun nen het spektakel vanaf het strand volgen. De organisatie wil een strook van ^ongeveer twee kilometer afzetten tussen het naaktstrand en de duinover gang Berkenbosch. Tijdens de show wordt ook de geallieerde landing op de kust van Norman- dië in juni 1944 nagebootst. Ma riniers landen, ondersteund door een fregat, vanuit uit zee op het Walcherse strand. door Margreet van den Broek OUDDORP - Het is allemaal be gonnen met de speurtocht naar zijn eigen voorouders. Leo Akershoek uit Wemeldinge raakte zo gefascineerd door de historie van Goeree-Overflak- kee dat hij inmiddels een dag taak heeft aan het uitpluizen van de familieverbanden op het eiland. Begin september vindt op zijn initiatief een internatio nale bijeenkomst plaats van mensen met Goereese wortels. Anderhalf jaar lang is hij voor namelijk via internet bezig ge weest met de organisatie van de reünie. Hij werkte als financieel direc teur aan een agrarisch project in Libië, toen Akershoek zich veertien jaar geleden begon af te vragen wie zijn voorouders wa ren. „Uit de volkstelling van 1947 bleek dat destijds 99 pro cent van alle Akershoeken in Ouddorp woonde. Dat moest dus niet al te moeilijk zijn." Er bleek echter nog geen diepgra vend genealogisch onderzoek te zijn gedaan naar zijn familie tak. „Eenmaal terug in Neder land zijn mijn vrouw en ik naar het kerkhof in Ouddorp gere den, waar we alle grafstenen hebben bekeken, op zoek naar gegevens over mijn voorou ders." Vervolgens dook hij het post kantoor in, om alle telefoonboe ken na te speuren. Hij stuurde iedere Akershoek in Nederland een vragenlijst. Met de resulta ten begon het echte puzzelwerk, waarbij hij onder andere ont dekte dat de tak van Aleman in zijn kwartierstaat terugleidde naar Karei de Grote. Inmiddels heeft de amateur-ge nealoog ruim 3600 van zijn voorouders weten op te sporen. Sinds hij in 1991 stopte met werken heeft de puzzel zich uit gebreid naar heel Goeree- Overflakkee. Dagelijks krijgt Akershoek per e-mail vragen vanuit de hele wereld over eeu wenoude Goereese geslachten. „Tanis, Grinwis, Van Heest", somt hij op. „Het zijn namen die je steeds weer tegenkomt. Op zo'n eiland trouwde iedereen met iedereen." Hoewel Akershoek zich voorna melijk bezighoudt met feiten die dateren van voor 1850, kan hij niet meer buiten moderne technologieën als internet en e- mail. Zijn website fungeert als een podium voor wereldburgers met een Goereese afkomst. Met de kreet: My hobby? Digging up dead relativesprobeert Akers hoek verre nazaten te verleiden tot een uitwisseling van gege vens. Amerikanen Het zijn voornamelijk Amerika nen die bij hem terechtkomen met specifieke vragen over hun voorgeschiedenis. Na de ineen storting van de meekrapindu strie op Goeree-Overflakkee hebben veel Goereese families in de negentiende eeuw de over steek naar de Verenigide Staten gemaakt om er een nieuwe toe komst op te bouwen, De enthousiaste reacties vanuit Amerika brachten Akershoek anderhalf jaar geleden op het idee om een internationale reü nie in Ouddorp te organiseren. Zijn oproep via internet heeft al ruim zestig aanmeldingen van uit het buitenland opgeleverd, waaronder ook nazaten uit Au stralië en Zuid-Afrika. Ook zul len tientallen belangstellenden uit heel Nederland op zaterdag 8 september naar Ouddorp af reizen. Om de belangstelling voor de reünie nog wat extra aan te wakkeren, wijst Akershoek de deelnemers op het bestaan van Ninge Dimmens, de laatste heks van Goedereede. Zij is in bijna iedere Goereese stamboom te vinden. „Een prachtig verhaal, waar echter nog lang niet alles van bekend is. Wie weet kunnen we tijdens de ontmoeting meer over haar te weten komen." De reünie vindt op 8 september plaats in MFG Dorpstienden in Ouddorp. Belangstellejiden dienen zich voor 15 augtislus aan te melden, bijvoorkeur via e-mailadres: l.akershoek@hccnet.nl zaterdag 11 augustus 2001 Dagelijks krijgt Leo Akershoek per e-mail vragen vanuit de hele wereld over eeuwenoude Goereese geslachten. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het gebied ten noorden van Sas van Gent en Westdorpe moet een 'natuur- kruising' over het Kanaal Ter- neuzen-Gent komen. Doel er van is de kreekgebieden in Oost en West-Zeeuws-Vlaanderen met elkaar te verbinden. Daar door ontstaat, samen met de Belgische kreken, een groter leefgebied voor planten en die ren. Met name de terugkeer van de otter kan erdoor bevorderd worden. De plek waar de kruising wordt aangelegd is de enige waar aan weerszijden van het kanaal nog geen bebouwing van betekenis aanwezig is. Overigens laat de totstandkoming van de kanaal- kruisende ecologische verbin- dingszone nog wel een jaar of tien op zich wachten. Eerst moeten de huidige kreekgebie den worden versterkt en is ver betering van de waterkwaliteit gewenst. De stichting Ottersta tion Nederland heeft al wel een plan voor de kanaalkruising ge maakt. Dat kan tezijner tijd uit gevoerd worden. Bij de invulling van het Zeeuw se Natuurbeleidsplan (ZNP) is met de komst van de kanaal kruising rekening gehouden. Aan de oostzijde van het kanaal, na'bij de Zwartenhoeksche Kreek en ten noorden van West dorpe, zijn al gronden aangewe zen als natuurontwikkelings gebied. Stapsteen Het gebied langs het kanaal tus sen de Kapittelstraat en de Kanaalweg (20 hectare) is gro tendeels ingericht. Voor de uit breiding van de Zwartenhoek sche Kreek (12 hectare) is het inrichtingsplan gereed. Uiteraard moet niet alleen aan de oostkant van het kanaal een stapsteen ('op-en afrit') naar de natuurkruising worden verwe zenlijkt Ook aan de westzijde is dat nodig. Daar is nu een gebied van onge veer 15 hectare in de Papeschor- polder aangeduid als toekom stig natuurgebied. Aan deze kant van het kanaal is inrich ting van een stapsteen minder gemakkelijk door de vrij hoge ligging van de percelen. De verschillende natuurgebie den sluiten niet allemaal op el kaar aan. De watergangen die ertussen lopen, worden voor zien van natuurvriendelijke oe vers. Langs het Isabellakanaal en de Zwartesluisbeek - die de Braakman en de in België gele gen Grote Kilkreek met elkaar verbinden - zijn deze oevers in middels al aangelegd. De kanaalkruising met bijbeho rende stapstenen is een onder deel van de zogeheten ecologi sche verbindingszone in de Kanaalzone. Daartoe behoort ook aanleg van 300 hectare bos in de Braakman, een forse uit breiding van de aanwezige bos sen. De plaats van de nieuwe bossen is vastgesteld. Verwacht wordt dat in 2002 de eerste aanplant gerealiseerd kan worden. Voor de aanleg van de bossen wordt geld gebruikt dat Zeeland Seaports beschik baar heeft gesteld voor bos- en natuurontwikkeling, als tegen prestatie bij de aanleg van de containerkade bij de Braak manhaven. Minder vlot loopt het plan voor een nieuwe bosstrook tussen Terneuzen en Smitsschorre. Het moet een landschappelijk-re- creatieve overgangszone wor den tussen woongebieden en be drijfsterreinen enerzijds en het landelijk gebied anderzijds. Probleem is aan geld te komen om grond hiervoor te kopen. Ook krijgt aanleg van de bos strook onvoldoende aandacht van de gemeenten. Het is ge wenst bij aanleg en bebouwing van industriegebieden extra geld te vragen voor uitvoering van de bosplannen, door René van Stee TERNEUZEN - DeTerneuzense politierechter W. ter Berg heeft gisteren een 41-jarige man uit Kloosterzande wegens dronken rijden veroordeeld tot een boete van 2500 gulden en negen maanden voorwaardelijke rij ontzegging. De man had op 1 ju ni jongstleden in Walsoorden ruim drie keer de toegestane al cohollimiet overschreden. De eis van off icier van justitie H. den Hartog was een boete van 1650 gulden en zes maanden rij ontzegging waarvan vier maan den voorwaardelijk. Ter Berg hield rekening met het feit dat bij onvoorwaardelijke rijont zegging ontslag voor de Kloos- terzandenaar dreigde. De man is voor zijn werk als bankwer ker/monteur op een scheeps werf in Reimerswaal afhanke lijk van eigen vervoer omdat hij veel klussen op locatie uitvoert en regelmatig moet overwerken. Een 33-jarige Axelse collega van de man uit Kloosterzande zat min of meer in hetzelfde schuitje. Ook hij was met ruim drie keer te veel alcohol betrapt achter het stuur. De man werd op 4 juni in zijn woonplaats aangehouden omdat hij aan de linkerkant van de weg reed. De man erkende dat hij een ste vig glas bier had gedronken en zwaar in de fout was gegaan. Hij deed een klemmend beroep op de rechter om zijn rijbewijs mo gen te houden, omdat ook hij zijn werk vreesde te verliezen. „En dan ben ik alles kwijt", somberde Axelaar, die met psy chische problemen kampt. „Ik ben blij dat ik m'n werk nog heb, want m'n vrouw is al weg en ook m'n zoontje zie ik niet meer. Ter Berg veroordeelde ook hem tot een boete van 2500 gulden en negen maanden voorwaardelij ke rijontzegging. Een 36-jarige man uit Sas van Gent stond terecht voor het twee keer rijden onder invloed. Nabij het Mauritsfort veroor zaakte hij bij de tweede overtre ding ook een eenzijdig ongeval waarbij hij in een sloot beland de en later met een lekke band doorreed. Beroepschauffeur Officier van justitie Den Hartog vond dat de man, zeker als be roepschauffeur, als een dubbel gewaarschuwd man telde en een voorbeeldfunctie diende te ver vullen. Desondanks hield zij in haar eis rekening met de per soonlijke omstandigheden. Be halve dat zijn baan als chauf feur op het spel stond, had de man ook te kampen gehad met het faillisement van zijn voor malige werkgever en een echt scheiding. Ter Berg vonniste conform de eis een boete van 3000 gulden en een voorwaar delijke rij-ontzegging van ne gen maanden. Een allernaaste kan men eigenlijk nooit missen. Daarom zijn wij diepbedroefd, maar ook dankbaar dat haar. onze zorgzame moeder, oma. zus, schoon zus en tante, een verdere lijdensweg bespaard is ge bleven MARCELLA EMMA BUYSSE weduwe sinds 6 juni 1994 van Johan Ernest Roelandt Moerbeke-Waas 18 maart 1929 t Axel 10 augustus 2001 Terneuzen: Wil fried en Charlene Roelandt-Wright Zuiddorpe: Hanny van den Hout lespet- Si bran Familie Buysse Familie Roelandt Correspondentieadres: Staringstraat 2. 4552 GD Terneuzen De crematieplechtigheid, waarvoor u wordt uitge nodigd. zal plaatsvinden op woensdag 15 augustus om 14.00 uur in het crematorium te Terneuzen. Bel- lamystraat 28c. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren. Geen bloemen, geen toespraken, geen huisbezoek. Zij die geen kaart hebben ontvangen kunnen deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Na een welbesteed leven hebben wij bedroefd af scheid moeten nemen van mijn lieve man, onze ge weldige vader en allerliefste opa MARCEL CÉSAR MATHILDE FEYEN Sas van Gent25-1-1926 Axel t 9-8-2001 We zijn hem zeer dankbaar voor alles wat hij ons gegeven heeft. E. M. L. Feven-Kapp Marijke Feyen Rosa Ian Anne Marjolijn Feyen Michiel Pieter Maarten Churchilllaan 11 4571 HK Axel. De uitvaartdienst, waaryoor u wordt uitgenodigd, zal plaatsvinden op dinsdag 14 augustus om 14.00 uur in de parochiekerk H. Gregorius de Grote. Wal- straat 51 te Axel. Na afloop van de uitvaartdienst kunt u de familie condoleren in de kerk. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de R.-K begraafplaats aan de Westsingel te Axel. reizen altijd last minute www.ZOAweb.org Als leven lijden wordt is sten>en vrede .Bedroefd, maar met een dankbare herinnering aan alles wat zij voor ons heeft betekend geven wij u kennis dat. na een liefdevolle verzorging in ver pleeghuis Ter Schorre', van ons is heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgroot moeder JOHANNA LOKKER weduwe van Jacob Luime Goedereede, 9 november 1915 t Terneuzen, 9 augustus 2001 Terneuzen: Frans Luime Hanny Luime-de Kok Anke en Piet Kim en Arco Chambica en janco Cees en Anita Niek, Rick. Merel Etten-Leur: Cees Luime Mireille Luime-Geerinck Caroline en Chris Correspondentieadres? Edisonstraat 19. 4552 LL Terneuzen. De afscheidsdienst, waarbij u bent uitgenodigd. wordt gehouden dinsdag 14 augustus om 10.50 uur in rouwcentrum Terneuzen', Rooseveltlaan 6 te Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de al gemene begraafplaats St. lanschorre te Sas van Gent. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in res taurant 't Vijverhof, Frederik van Eedenstraat 2 te Terneuzen. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Bij Verschoore kunt u uw gehele kleurenfotorolletje laten vastleggen op CD-rom eldig tot I november 2001 TERNEUZEN Noordstr. 6 0115-621575 HULST GOES VLISSINGEN MIDDELBURG ZIERIKZEE ETTEN-LEUR fnrnvprsfhoore.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 62