Akkoord Macedonië loopt gevaar PZC Proces Dutroux kan in 2002 van start gaan VS en Britten bombarderen doelen in Irak Noorwegen in ban van koninklijk huwelijk Opnieuw militairen gedood bij aanslag door Albanese rebellen Ruimtetoerisme Besluit stamcelonderzoek roept vragen op Vlaanderen wil flitspalen op gevaarlijke wegen Bevolking Europa groeit amper Zeventig jaar bij hetzelfde bedrijf Kachel oorzaak ramp Kaprun Kerken vroeger minder huiverig Leger doodt Tadzjiekse crimineel Australië kiest voor Europese legerhelikopter zaterdag 11 augustus 2001 door Hans Jacobs OSLO - Republikeinen in Noorwegen gaan moeilijke da gen tegemoet. Twee weken voor het huwelijk van kroon prins Haakon (28) met het bur germeisje Mette-Marit Tjes- sem Hoiby op 25 augustus valt in steden en dorpen niet meer aan hun portretten te ontko men. Haakon en Mette-Marit bepa- len het straatbeeld. De meeste Noren lijken vastbesloten van het eerste koninklijke huwelijk in 33 jaar een bijzondere ge beurtenis te maken. Het koninklijk paleis maakte gisteren bekend dat in Oslo's Domkirke veertig plaatsen worden ingeruimd voor 'gewo ne' burgers, en daar hoort ook een afvaardiging uit het chris telijke opvanghuis voor prosti- tuées en drugsverslaafden bij. Verder zal de Lutherse kathe draal vooral zijn gevuld met hoogwaardigheidsbekleders en buitenlandse koninklijke gasten. Uit Nederland staan Prins van Oranje Willem- Alexander en Maxima, en prins Constantijn en Lauren- tien op de gastenlijst. Het is een afvaardiging die ma gertjes afsteekt bij de invasie vanuit Denemarken (twaalf personen, inclusief koningin Margrethe), Zweden (negen, inclusief het koningspaar) en zelfs Luxemburg (zeven, met zowel de oude als de nieuwe groothertog). Ook de Belgische koning Albert en koningin Paola zullen er zijn, maar kroonprins Filip laat zijn zwangere echtgenote Mathilde thuis. Uit Groot-Brittannië komen prins Charles en zijn jongere broer Edward met vrouw Sophie. Al deze 'royals' zijn overigens nauw aan elkaar verwant, hetgeen de grote be langstelling verklaart. Het Noorse paar begint in sep tember aan een uitgebreide kennismakingstoernee door het land, zoals Willem- Alexander en Maxima dat de komende maanden ook doen. GPD van onze redactie buitenland SKOPJE - In de buurt van de Macedonische hoofdstad Skop je zijn gisteren negen militairen bij een aanslag gedood. Hun vrachtwagen reed op drie mij nen, die vermoedelijk door Al banese rebellen waren ge plaatst. Donderdagavond en gisteroch tend bombardeerden Macedo nische gevechtsvliegtuigen po sities van de rebellen in het noorden van het land. Het esca lerende geweld doet afbreuk aan het vredesakkoord dat de Macedonische politieke leiders deze week sloten, en dat maan dag moet worden ondertekend. De gedode militairen reden op een aantal mijnen op de weg tussen Ljubanci en Ljuboten, twee dorpen even ten noorden van Skopje. Vijf militairen raakten gewond. Volgens de woordvoerder heeft het leger de weg de afgelopen tijd zonder problemen vaker gebruikt. Wraakactie Het is de tweede keer deze week dat het Macedonische leger zware klappen incasseert. Woensdag kwamen tien militai ren om bij een aanslag op een konvooi. Die aanslag werd op geëist door een onbekende Al banese splintergroepering, die zich het Albanese Nationale Le ger (AKSH) noemt. In een ver klaring zegt deze groep bij de aanslag te hebben samenge werkt met de rebellen van het U£K. Het was een wraakactie voor de dood van vijf Albanezen dinsdag. Westerse bemiddelaars veroor- WASHINGTON - De VS en Rus land zijn het eens dat meer 'ruimtetoeristen' mogen reizen naar het internationale ruimte station ISS. Betalende burgers moeten on dermeer een flinke lichamelijke training ondergaan en goede ta lenkennis hebben. AFP/ANP deelden gisteren de aanslag op de Macedonische troepen. „Het gebruik van geweld door de Albanese extremisten is onac ceptabel", verklaarde de Ame rikaanse gezant Pardew. Verscheidene diplomaten ver klaarden zich ernstige zorgen te maken over de escalatie van het geweld. Een woordvoerder van de Navo waarschuwde de par tijen nog eens dat een militaire oplossing van het conflict is uit gesloten. „Het staakt-het-vu ren moet worden gerespec teerd", aldus de woordvoerder. Maar de houding van de Mace donische regering is door de nieuwe aanslag zeker niet min der strijdlustig geworden. Pre mier Georgievski verklaarde gisteren dat hij aan zijn chef staf heeft gevraagd of Macedo nië zich kan verdedigen, of dat het geen andere keus had dan een 'vernederende capitulatie en een vernederend akkoord' te accepteren. Georgievski doelde op het vredesakkoord dat de Slavisch-Macedonische en de etnisch-Ablanese partijen deze week hebben gesloten en dat maandag moet worden onderte kend. Distantiëren De uitlatingen van de premier wezen erop dat hij zich van het akkoord zou willen distantie- ren, maar een regeringswoord voerder verklaarde later dat 'geruchten' van die strekking niet op waarheid berusten. Vol gens de woordvoerder wil de premier met plezier zijn handte kening onder het verdrag zet ten. Op deze manier kan hij la ten zien wie er in Macedonië 'voor de vrede is, en wie voor oorlog kiest' RTR/DPA De begrafenisstoet voor de deze week omgekomen, veertigjarige Macedonische militair Saso Kitanoski beweegt zich door het dorp Prilep, op zo'n 75 kilometer ten zuiden van Skopje. Kitanoski kwam woensdag om bij een aanslag door Albanese rebellen. foto Boris Grdanoski/AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het proces tegen Mare Dutroux kan wellicht in 2002 van start gaan. De Kamer van Inbeschuldigingstelling (KI) beoordeelt volgende maand of het onderzoek naar de moord op vier en de ontvoering van zes jonge meisjes kan worden afgerond. Dat heeft het Luikse parket gisteren bekendge maakt. Komende maandag is het pre cies vijf jaar geleden dat Mare Dutroux werd gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de ontvoering van Laetitia Delhez. Het dan 14-jarige meis je is vier dagen eerder spoorloos verdwenen in haar woonplaats Bertrix. Op 15 augustus 1996 bevrijdt de politie Laetitia en de drie maanden eerder verdwe nen Sabine Dardenne (13) uit een geheime kelder onder de woning van Dutroux in Marcin- elle, een grauwe voorstad van Charleroi. En op 17 augustus worden bij de woning van Dutroux' ex-echt- genote Michèle Martin de licha- men opgegraven van de ne genjarige Luikse meisjes Julie Lejeune en Mélissa Russo, die in juni 1995 spoorloos verdwenen. Wie de twee kinderen ontvoerde (Dutroux zelf beweert dat hij de meisjes 'aangeleverd' kreeg en zelf niet bij de kidnapping be trokken was) en hoe ze precies om het leven kwamen, is vijf jaar na dato nog steeds niet dui delijk. Weinstein Dutroux heeft ook altijd ont kend dat hij Julie en Mélissa seksueel misbruikte. Wel heeft j hij toegegeven dat hij samen met zi j n hulp j eMichèl Lelièvre, de Hasseltse tieners An Marchal (H) en Eefje Lambrecks (18) ontvoerde, tijdens een uitstap naar Oostende. De lichamen van An en Eefje worden op 3 september 1996 opgegraven bij de woning van Bernard Wein stein in Jumet. Dutroux schuift de moord op de meisjes in de schoenen van de Fransman, die dat niet meer kan tegenspreken. Weinstein werd door Dutroux levend begraven. Vijf jaar na dato heeft justitie (eindelijk) opdracht gegeven het omvangrijke dossier over de zaak te digitaliseren. De her en der rondslingerende bewijs stukken en getuigenverklarin gen moeten in de computer wor den opgeslagen. Intussen zitten nog drie beschuldigden in de cel. Dutroux zelf zit momenteel een gevangenisstraf van vijf jaar uit voor het geweld dat hij gebruik te bij zijn geruchtmakende ont snapping in april 1998. Ook Lelièvre en Michèle Martin zit ten nog steeds achter de tra lies. Eigen plezier Onderzoeksrechter Jacques Langlois lijkt ervan overtuigd dat Dutroux geen deel uitmaak te van een netwerk, maar de meisjes ontvoerde voor zijn ei gen plezier. De ouders geloven niet dat de onderzoeksrechter er alles aan doet om de waarheid boven tafel te krijgen en hebben al laten weten het proces niet bij te wonen. GPD door Jaap van Wesel WASHINGTON - Op het be sluit van de Amerikaanse pre sident Bush om op beperkte schaal stamcelonderzoek goed te keuren, is door voor- en te genstanders gematigd gerea geerd. Conservatieve tegen standers zijn opgelucht omdat zij vreesden dat Bush verder zou gaan. Voorstanders zijn opgelucht omdat zij vreesden dat Bush de geldkraan geheel dicht zou draaien. Bush is bereid geld ter be schikking te stellen voor stamcelonderzoek op reeds bestaande 'stamcellijnen', Stamcelonderzoek heeft al plaats in de VS en enkele ande re landen. Sommige onderzoe ken worden gesubsidieerd, an dere uit privégeld betaald. Dat onderzoek gaat door, met en zonder geld van de Ameri kaanse overheid. Wetenschap pers in de National Institutes of Health (NIH) in Washington zullen nu alleen geld krijgen om onderzoek te verrichten op die bestaande celstammen. Embryo's Bush zei in zijn toespraak dat er wereldwijd zestig van zulke stamcellijnen bestaan Dat zijn stamcellen die door on derzoekers overal ter wereld uit embryo's zijn gehaald Die embryo's zijn al vernietigd en de cellen zijn beschikbaar zonder dat een presidentieel besluit verdere ongeboren le vens hoeft aan te tasten. Maar zijn die zestig stamcellijnen echt beschikbaar? Veel wetenschappers hebben met verbazing op het door Bush genoemde cijfer gerea geerd Niemand weet immers precies hoeveel stamcellijnen er wereldwijd zijn, en hoeveel daarvan geschikt zijn voor on derzoek. Sommige weten schappers denken dat er we reldwijd slechts tien zijn, en zijn er niet zeker van hoeveel daarvan bruikbaar zijn. De meeste wetenschappers zijn het er wel over eens dat een basis van zestig lijnen vol strekt ontoereikend is. Voor serieus wetenschappelijk on derzoek zijn er honderden no dig, anders bestaat het gevaar dat het onderzoek gestaakt moet worden of vertraging zal ondervinden. Regels Een andere onzekere factor is de rol van een ethische com missie van toezicht die Bush heeft benoemdDeze zal richt lijnen opstellen voor het on derzoek met overheidsgeld. Het is nog onduidelijk hoe strikt die commissie de regels zal interpreteren, en of in de praktijk het 'ja maar' van Bush niet een 'nee maar'zal worden. Financiële steun van de Ame rikaanse overheid is essentieel voor de toekomst van de moge lijke revolutionaire doorbraak op medisch gebied. De NIH be schikken over topweten- schappers en hun publicaties hebben groot internationaal gezag. Onderzoek van dit in stituut geeft zuurstof aan de wetenschap en kan het tempo van stamcelonderzoek bepa len. GPD Teleurgestelde tegenstanders van president Bush' beslissing om beperkt onderzoek toe te staan naar embryonale stamcellen. foto Larry Downing/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na een weekeinde met zes tien verkeersdoden is België om: er moe ten veel meer bekeuringen worden uitge schreven. De Vlaamse minister van Verkeer, Ste- vaert, zei gisteren dat hij 350 gevaarlijke kruispunten wil uitrusten met flitspalen om de automobilist af te remmen. Die kan nu nog lustig het gaspedaal beroe- ren, want Vlaanderen telt op dit moment slechts 24 verkeerscamera's. Zoals zo vaak dreigt ook over de nieuwe flitspalen een conflict tussen Vlaanderen en de Belgische StaatDe Vlaamse minis ter moet uit eigen zak de camera's beta len, maar het is de federale politie die de filmpjes moet verwisselen. Minister Ste- vaert ziet de bui al hangen: wel flitspa len, maar geen filmpjes en boetes. Hij BRUSSEL - De bevolking in de landen van de Europese Unie groeit bijna niet. Vorig jaar groeide het aantal inwoners met ruim een miljoen, ofwel met 0,28 procent, blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van Eurostat. Het geboorteoverschot kwam op 372.000, anderhalf keer zo veel als in 1999. Het migratieoverschot, de belangrijkste fac tor in de bevolkingsgroei, nam licht af tot 680.000 mensen. Europa's vruchtbaarste vrouwen zijn te vinden in Frankrijk en Ierland, beide landen zijn goed voor 1,89 kind per vrouw. Spanje plant zich al jarenlang nauwelijks voort en kwam ook vorig jaar laag uit met 1,22 kind per vrouw. ANP LISSABON - Van jobhoppen heeft Mario Rebelo uit Portugal nog nooit gehoord. Binnenkort werkt de 82-jarige liefst ze ventig jaar bij hetzelfde bedrijf. Daarmee verdient hij een vermelding in het Guinness Book of Records. Rebelo verslaat met zijn jubileum de Fransman Henri Blare, die in het record boek vermeld staat met 67 jaar trouwe dienst. Mario Rebelo begon op twaalfjarige leeftijd te werken bij het bedrijf Thomaz dos Santos, een fabriek in construetiematen- aal. Na een maandje de fabrieksvloer te hebben gebezemd, wou Rebelo er eigenlijk weer vandoor. Maar hij bleef en bracht het tot verkoper. In Portugal mogen werknemers stoppen als ze 65 jaar zijn, maar ze mogen ook blijven werken. AFP WENEN - Een oververhitte straalkachel heeft mogelijk in no vember de ramp met de skitrein in het Oostenrijkse Kaprun veroorzaakt. Dat staat in een rapport van het Openbaar Mi nisterie. Bij de tunnelbrand kwamen 155 mensen om, onder wie twee Nederlanders De onderzoekers concluderen dat de straalkachel, gemon teerd in een wagon, een plastic leiding in brand heeft gezet die weer in verbinding stond met het hydraulisch systeem. Dit verklaart ook waarom de deuren van de treinen niet meer hy draulisch waren te openen tijdens de ramp. DPA LONDEN - De kerkelijke bevestiging van homorelaties, nu in de meeste kerken niet mogelijk, kwam in vroeger eeuwen ge regeld voor. In Engeland en Frankrijk konden vrienden van hetzelfde geslacht elkaar buiten de kerk trouw beloven en vervolgens in de kerk ter communie gaan Dat blijkt uit onderzoek van de Britse kerkhistoricus Alan Bray naar vriendschapsrelaties tussen de veertiende en de ne gentiende eeuw. Mensen die een relatie hadden met iemand van hetzelfde geslacht, lieten zich vaak met hun vriend of vriendin in één graf begraven. Gedenkstenen op zulke graven tonen vaak symbolen die verwijzen naar het huwelijk. ANP DUSJANBE - Het leger van Tadzjikistan zegt een van 's lands meest gezochte criminelen te hebben gedood. De bende van Rakhmon Sanginov wordt verdacht van minstens 270 moor den, drugssmokkel en ontvoering. De bendeleider is gedood bij een grote legeroperatie, aldus het ministerie van Binnen landse Zaken gisteren. De 37-jarige Sanginov leidde een criminele organisatie die vanuit de hoofdstad Dusjanbe opereerde. De aanval, die al weken duurde, werd onder meer uitgevoerd met vliegtuigen. Het leger zegt vijftig bendeleden te hebben gedood en zeven tig te hebben gearresteerd Eind juli was al een andere bende leider, de 28-jarige Mansur Muakalov, doodgeschoten. RTR door Jaap van Wesel WASHINGTON - Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen hebben gistermorgen zware bombardementen in Zuid-Irak uitgevoerd.Het was de grootste operatie tegen Irak sinds febru- Twintig Engelse en Amerikaan se vliegtuigen, ondersteund door nog eens dertig vliegtui gen, lieten bommen vallen op Iraakse radarposten, communi catiecentra en luchtafweerge schut, die een toenemende bedreiging vormen voor gealli eerde vliegtuigen die de 'no fly zone' in Noord- en Zuid-Irak patrouilleren. Afgelopen week slaagde Irak er bijna in een Amerikaans U2 spi- onagevliegtuig neer te schieten. Volgens minister Rumsfeld van Defensie is Irak er in geslaagd zijn luchtverdediging sinds de Golforlog vrijwel geheel te her stellen. Saddam Hoessein heeft de afgelopen maanden aan zelf vertrouwen gewonnen, mede door het Israëlisch-Palestijnse conflict. Dat kweekt een anti-Ameri kaanse stemming in de Arabi sche wereld en heeft ertoe geleid dat Washington heeft geaarzeld met toeslaan. Iedere bom op Irak verzwakt immers de Ame rikaanse positie in de Arabische wereld. Wellicht was de bom aanslag in Jeruzalem een goede gelegenheid voor de VS en Groot-Brittannië om nu tot ac tie over te gaan, omdat die de aandacht afleidt van de aanval op Irak. Militaire en politieke deskundi gen in Washington geloven ech ter dat één enkele militaire actie tegen Irak weinig zoden aan de dijk zet, als zij geen onderdeel is van alomvattende politieke en militaire strategie. En zo'n stra tegie is er op het ogenblik niet. Als het bij deze ene aanval blijft, dan is de militaire schade voor Saddam Hoessein beperkt, ter wijl hij politieke winst boekt. Gezien de explosieve situatie in het Midden-Oosten is het on waarschijnlijk dat de VS en En geland zullen overgaan tot een nieuwe grootscheepse militaire campagne tegen Irak. GPD CANBERRA - Australië heeft gekozen voor de Europese gevechtshelikopter. Daarmee heeft het Europese lucht- en ruimtevaartconcern EADS de eerste exportorder voor de Tiger binnen. Australië verkoos het Europese model boven de Apa che van de Amerikaanse vlieg tuigbouwer Boeing. Deze keus zal de kans vergroten dat meer landen besluiten het Europese toestel te bestellen, al dus een luchtvaartanalist in Londen. Gisteren bereikte de Australi sche onderhandelingsdelega tie een doorbraak in de gesprek ken met EADS. De order zou 1,6 miljard gulden omvatten. RTR/ANP Advertentie dreigt daarom alvast met een regerings crisis, mocht de federale overheid 'zijn' camera's boycotten. In België vallen per 100.000 inwoners twee keer zoveel verkeersdoden als in Nederland. De laatste tijd gaan steeds meer stemmen op om het Nederlandse beleid te volgen: veel boetes uitschrijven. Eerder deze week had de federale over heid aangekondigd de afhandeling van bekeuringen te vereenvoudigen Ook hier dient Nederland als voorbeeld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5