Gemeente saneert vuile bodem PZC 14 Antwerpen bouwt mega windmolens bij Nederlandse grens 1 Voormalige stookplaats groenafval Oosterland ernstig verontreinigd Kreekrakbrug in september gerepareerd dm Oranjevereniging viert jubileum met vliegshow Drukte tijdens Visserij dagen in Colijnsplaat a beautifuli/cu/ Het is elke keer een feest, als we de zeehonden na maandenlange verzorging weer kunnen vrijlaten in de Waddenzee. Dankzij de steun van duizenden mensen vieren we dit feest nu 30 jaar. Hoog tijd dus voor nóg een zeehondencrèche p ieter b u ren weer meemaakt! WóTd donateur eMnaak^k mo/ufe abc/u.' zaterdag 11 augustus 2001 door Famke van Loon OOSTERLAND - Een perceel op het bedrijventerrein aan de Wilgenstraat in Oosterland moet gesaneerd worden wegens ernstige bodemverontreiniging. Onderzoek van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft uitgewezen dat de grond onder meer een te hoge concentratie zink bevat. De omliggende per celen zijn niet verontreinigd. Het stuk grond aan de Wilgen straat in Oosterland is jarenlang van de gemeente geweest. Het werd toen gebruikt als stook plaats voor groenafval. Ook de jaarlijkse kerstboomverbran ding vond plaats op het terrein. Omdat al langer het plan be- RILLAND - De Kreekrakbrug- gen ondergaan vanaf begin sep tember een hersteloperatie. De zogeheten voorspanboutver- bindingen aan de onderkant van de drie bruggen worden vervangen. Die waren bescha digd bij een aanvaring begin vo rig jaar, toen een te hoog bela den duwbakcombinatie met containers tegen de bruggen voer. De werkzaamheden worden uitgevoerd vanaf een stellage die onderaan de bruggen komt te hangen. Daardoor geldt tijde lijk een beperking van de door- vaarhoogte op het Schelde- Rijnkanaal. Rijkswaterstaat gaat ervan uit dat het karwei tot eind oktober zal duren. Het herstelwerk heeft niets te maken met de schade die veer tien dagen geleden is ontstaan toen de noordelijke brug (Oude Rijksweg) werd geraakt door een te hoge paal op een duw- combinatie, De afgelopen twee weken heeft Rijkswaterstaat onderzoek ver richt naar de precieze schade die de brug heeft opgelopen. De wijze waarop het herstel kan ge beuren, wordt volgende week besproken. staat het perceel te verkopen en toe te voegen aan het daargele- gen bedrijventerrein, is in 1998 een bodemonderzoek uitge voerd. Uit dit onderzoek is gebleken dat de grond tot een halve meter diep 'matig tot sterk' is veront reinigd met zink en licht ver vuild is met 'lood en polycycli sche aromaten'. Met name de zinkvervuiling noopt tot sane ring; de zogeheten interventie waarde, aan de hand waarvan de ernst wordt bepaald, is over schreden. Volgens de Wet bodemsanering gaat het om 'ernstige bodemver ontreiniging'. Sanering is ech ter niet urgent omdat geen spra ke is van 'humane risico's' of uit spoeling van de vervuiling. Proeven met het grondwater hebben geen vervuiling aange toond. Tot op heden was er daarom geen aanleiding direct tot sane ring over te gaan. Nu de verkoop van de grond voor de deur staat en de nieuwe eigenaar met bouwplannen rondloopt, moet de verontreiniging wel worden aangepakt. Deze afspraak is destijds tussen beide partijen gemaakt. Wat er exact op de grond gebouwd gaat worden is niet bekend. „Het gaat om een loods of zo. In ieder geval geen woning, want het perceel ligt binnen de geluidscontouren van de N59", aldus wethouder C. Veerhoek van ruimtelijke orde ning. De bedoeling is dit jaar nog de vervuilde grond te saneren. De gemeente heeft hiervoor inmid dels een plan laten opstellen, dat nu bij de provincie ter goed keuring ligt. De bovenste laag grond (halve meter) wordt ver wijderd waarna het terrein met schone grond wordt opgehoogd. Tijdens de werkzaamheden worden nieuwe bodemmonsters genomen om de ernst van de verontreiniging vast te stellen. De andere percelen op het Oos- terlandse bedrijventerrein hoe ven niet schoongemaakt te worden, omdat ze bij het bo demonderzoek schoon bleken. Het saneringsplan voor het per ceel aan de Wilgenstraat ligt tot en met 6 september ter inzage op het gemeentehuis in Zierikzee en bij de Directie Ruimte, Milieu en Water in Middelburg. Het vervuilde terrein aan de Wilgenstraat in Oosterland. foto Marijke Folkertsma door Richard Hoving OOSTKAPELLE - De Oranje vereniging van Oostkapelle viert volgend jaar haar 25-jarig bestaan met een grote vlieg- sliow boven zee. Op het strand bij het Waleherse dorp landen mariniers. De show D-Day 2002 die op zaterdag 8 juni 2002 wordt gehouden, moet ongeveer 60.000 bezoekers trekken. De Oranjevereniging hield twee jaar geleden een vliegshow bo ven een veld aan de Oude Dom- burgseweg. Op dit evenement kwamen ongeveer 25.000 toe schouwers af. De show van vol gend jaar wordt groter, zegt A. Murre van de commissie D-Day 2002. De landmacht heeft toe- gezegd met F16-straaljagers, helikopters, een Hercules- transportvliegtuig en een DC 1 O-tankvliegtuig te komen. Naast een groot aantal histori sche vliegtuigen zullen ook bui tenlandse toestellen naar Oost kapelle komen, verwacht Murre. „De contacten zijn ge legd." De vliegshow speelt zich af bo ven zee voor de kust van Oost kapelle. Dat betekent dat de vliegtuigen laag over vliegen. De toeschouwers kunnen het spektakel vanaf het strand vol gen. De organisatie wil een strook van ongeveer twee kilo meter afzetten tussen het naaktstrand en de duinover gang Berkenbosch. De entree prijs ligt tussen 5 en 7,50 gulden verwacht Murre. Tijdens de show wordt ook de geallieerde landing op de kust van Normandië in juni 1944 na gebootst. Mariniers landen, on dersteund door een fregat, van uit uit zee op het Waleherse strand. Naast de verschillende krijgsmachtonderdelen zijn ook verenigingen van historische vliegtuigen, oud-strijders en de vereniging Keep 'm Rolling met oude legervoertuigen van de partij. De commissie D-Day 2002 werkt met een begroting van on geveer 250.000 gulden. De ko menden maanden gaat de orga nisatie op zoek naar sponsors. Murre rekent op steun van de gemeente Veere, de provincie en het bedrijfsleven. Burgemeester A„ deBruijn heeft de commissie mondeling toege zegd dat de gemeente geen be zwaar heeft tegen de air- en see- show. Murre verwacht binnen een paar dagen een officiële ver klaring van geen bezwaar te ontvangen. door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - Het Antwerpse havenbedrijf gaat binnenkort twee windmolens bouwen op een terrein ten noorden van de Zandvlietsluis, vlakbij de Ne derlands-Belgische grens. De enorme molens, met masten van honderd meter hoog en een ro- tordiameter van zo'n tachtig meter, wekken op jaarbasis cir ca negen miljoen kilowattuur stroom op. Dat is genoeg voor de energie voorziening van alle sluizen, bruggen en dienstgebouwen op het Antwerpse Rechteroeverge- bied. Met de investering is een bedrag gemoeid van bijna 9 mil- joen gulden. Sinds vorig jaar - toen het Vlaamse elektriciteitsdecreet wet werd - zijn energieverdelers in Vlaanderen verplicht om pro jecten op het gebied van duur zame energie te ontwikkelen. Projecten die energie opwekken door middel van water- en windkracht komen hiervoor in aanmerking. Het havenbedrijf heeft de toe pasbaarheid van waterkracht centrales bij de sluizencom- plexen laten onderzoeken, maar de studie leverde een negatief resultaat op. Het waterdebiet (het aantal kubieke meters dat per seconde passeert) bij de slui zen is te onregelmatig om ge bruikt te worden voor energie opwekking. Positiever Voor windenergie pakten de studies positiever uit. In totaal 27 locaties op het rechteroever havengebied werden getoetst aan het windplan van Vlaande ren. Ook werden de locaties on derzocht op scheepvaarthinder, op mogelijke overlast voor over slagactiviteiten en getoetst aan de vogel- en habitatrichtlijnen. De locatie bij de Zandvliet/Be- rendrechtsluis rolde als beste uit de bus. De wind op deze plaats komt hoofdzakelijk uit zuidwestelij ke richting. In deze richting zijn de beide toegangsgeulen van de sluizen georiënteerd, zodat verwacht wordt dat er praktisch geen windhinder of storende turbu lentie zal optreden. Het havenbedrijf heeft inmid dels bij de instanties een bouw vergunning aangevraagd. De bouw van nog meer turbines wordt niet uitgesloten. Onder zoek naar andere locaties loopt nog. COLIJNSPLAAT - Een oude el pee van Elvis, een puzzel met maar twee ontbrekende stukjes of een bijna uit elkaar vallende doktersroman. Je kon het zo gek niet bedenken of het was tc vinden op de vrijmarkt voor de jeugd, gisteren op de Visserijda- gen in Colijnsplaat. Ook de vele Duitse bezoekers kwamen aan hun trekken, want natuur lijk ontbraken ook de platen met de grootste schlagerhits niet. Veel Duitsers, Nederlanders, maar ook Belgen kwamen naar Colijnsplaat. De lekkernijen bij de Belgische wafelkraam von den gretig aftrek. Eigenlijk was er gisteren slechts één klein smetje op de eerste van twee Visserij dagen: het touwtrekken ging niet door wegens te weinig belangstelling. Verder zat alles mee: tal van activiteiten, een aangename temperatuur en veel bezoekers. Het was slenteren in de Have- laarstraat en de Voorstraat, waar de vrijmarkt en de brade rie waren opgesteld. Rond de haven liep het wat beter door, maar zeker niet omdat het er minder druk was. De roofvogel show trok veel belangstelling, maar ook de expositie van oude foto's en ansichten over Colijns plaat hadden veel bekijks. Ook vandaag staat Colijnsplaat nog bol van de activiteiten. Om tien uur begint de braderie met een kindervrijmarkt. Verder zijn er skate- en duikdemon- straties en muziek in de Vismijn en de Nederlandse kampioen schappen garnalen pellen. maand een gelukkige, fluisterstille winnaar en een introducé met ons mee het Wad op, tijdens de komende uitzettingsacties. De wedstrijd loopt van juli t/m december 2001Nog geen donateur? Dit is het moment. Doe een dagje Pieterburen en doe mee! Of feestje! In stilte, mét onze dona teurs. Want bij hoge uitzondering mag dit jaar elke vul de bon in. Het wordt een 'Beautiful Day' zoals je die nooit Met zorg worden de herstelde zeehonden uitgezet op het Wad. Een uniek moment en het hoogte punt van de verzorgde 'Beautiful Day' voor 2 personen met ontbijt, lunch en speciale Crèche-tour. Ja, ik WOrd donateur! Stuur mij het wedstrijdformulier met eenmalige machtiging. Als ik meedoe met de wedstrijd maak ik kans op een van de 6 'Beautiful Days' voor twee personen. □m Qv (aankruisen) naam leeftijd adres postcode en plaats telefoon Vul de bon in en stuur deze in een envelop zonder postzegel naar Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen. Alles over onze Zeehondencrèche en de wedstrijd vind je ook op www.zeehondencreche.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54