Afwijzen rijkspremie valt slecht M ji i PZC PZC Eenzame toren spreekt tot verbeelding Verbouw pakhuizen tot appartementen loopt vertraging op Wethouder moet uitleggen waarom werkzoekenden uitstroompremie mislopen Orgelspel in Brouwershaven Rommelmarkt in De Wieken Vikingentocht door Westhoek Vlasdagorkest speelt in Goes 13 Spullen van kermisterrein gestolen Terrasstoelen verdwenen Busje belandt in sloot Duo gewond bij botsing Middelburger rijdt tegenligger aan Vijftig kilo vis gestolen in Breskens zaterdag 11 augustus 2001 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Politiek Schou- wen-Duiveland wil ophelde ring over de keuze van wethou der D. van der Wekken om geen gebruik te maken van de lande lijke premieregeling voor lang durig werklozen. Ook cliënten van de gemeentelijke sociale dienst hebben verbaasd gerea geerd. De zogeheten Vermeend-rege ling is afgelopen januari inge steld ter bestrijding van de ar moedeval. Mensen met een bijstandsuitkering of een ge subsidieerde baan komen onder strikte voorwaarden in aanmer king voor een vergoeding van maximaal 4000 gulden netto als zij een baan vinden. Met deze uitstroompremie wordt voorko men dat werkwilligen er finan cieel op achteruit gaan als zij hun uitkering verruilen voor een baan. In de meeste Nederlandse ge meenten is deze regeling inmid dels van kracht. Volgens woord voerder B. Crouwers van het ministerie van Sociale Zaken is het merendeel van de overige gemeenten druk doende om de eigen verordeningen erop aan te passen. „Het is namelijk een zeer aantrekkelijke regeling. Het is de enige uitstroompremie die door het Rijk wordt bekos tigd. Alle andere inkomenson dersteunende maatregelen moeten de gemeenten uit eigen zak betalen. Bovendien is de Vermeendpremie onbelast." Rompslomp Gisteren werd bekend dat de ge meente Schouwen-Duiveland bewust geen gebruik maakt van de nieuwe uitstroompremie. Volgens Van der Wekken blijven mensen met een gesubsidieerde baan uitgesloten van dit lande lijke premiebeleid, omdat zij al de nodige bijdragen hebben ontvangen. Mogelijk wordt in een later stadium onderzocht of de regeling wel wordt openge steld voor bijstandsgerechtig den die een baan vinden. Op dit moment zou de uitstroompre mie tot te veel administratieve rompslomp op de afdeling soci ale zaken leiden. Met name dit laatste argument BROUWERSHAVEN - Vanmid dag zal Bernard Krebs uit 's-Heer Arendskerke achter het orgel van de Grote of Sint Nico- laaskerk kruipen om de Brouw- se kerk te vullen met de muzika le orgelklanken. Krebs bespeelt elke zondag het orgel van de hervormde kerk in Wolphaarts- dijk. De twee optredens in Brou wershaven duren elk ongeveer een half uur. De concerten be ginnen om 14.00 uur en om 15.30 uur. ZIERIKZEE - De Wieken Om roep Stichting organiseert van daag haar jaarlijkse rommel markt aan de Mosselboomgaard 'achter het schooltje'. Bezoe kers kunnen in twintig kraam pjes snuffelen tussen de boeken, platen, curiosa en de andere handelswaar van de kooplie den. Zoals gebruikelijk zijn er bij het Rad van Avontuur prij zen in de wacht te slepen en zullen de organisatoren zelfge bakken oliebollen aan de man brengen. De rommelmarkt start om 9 uur. is bij de meeste fracties verkeerd gevallen. „Dat is belachelijk", vindt J. van der Veer (D66), die er net als de RPF-fractie voor pleit de subsidiemogelijkheid op haar effect te beoordelen. De fracties van CDA en Groen- Links vinden dat de gemeente geen enkele mogelijkheid onbe nut mag laten om langdurig werkzoekenden weer aan het werk te krijgen. „Deze maatre gel kost ons niets. Waar haalt de wethouder het recht vandaan om te beslissen dat we het niet doen? Mijn fractie zal hier zeker vragen over stellen en als het nodig is de wethouder terug fluiten", fractievoorzitter C. Legemaate (CDA). De eigen PvdA-fractie van Van der Wekken wil dat hij tijdens de eerstvolgende fractieverga dering nadere uitleg geeft over het premiebeleid. „We willen motieven horen. Mogelijk kle ven er allerlei haken en ogen aan de regeling, maar die willen we dan wel eens helder hebben. Mochten er daarna nog vragen zijn, dan zullen we die in een la ter stadium aan de orde stellen", aldus fractievoorzitter Renden. De WD-fractie wil zich eerst intern op de kwestie beraden voor zij met een standpunt komt De fractieleden van SGP/GPV waren onbereikbaar voor commentaar. Ook het cliëntenplatform van de gemeente Schouwen-Duive land wil snel opheldering over de kwestie. „Volgende week zul len we ons standpunt bepalen, maar op het eerste gezicht vind ik het een vreemde gang van za ken", aldus voorzitter S. Loschacoff. A. van Velthoven is oud-secre taris van het platform en zelf aangewezen op de bijstand. „De gemeente verplicht mensen om te werken, ook als ze er financi eel op achteruit gaan. Om ze dan deze bijdrage voor een over bruggingsperiode te misgun nen, vind ik echt heel erg", stelt ze enigszins bitter „En dan te bedenken dat de gemeente on langs een speciale regeling in het leven heeft geroepen om werkloze wethouders een nieu we baan of een riante vergoe ding te bezorgen. Dat is meten met twee maten." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wil niet vlot ten met de verbouw van vijf meelpakhuizen in de Meelstraat in Zierikzee. Woningbouwcor poratie Zeeuwland wil er in sa menwerking met stichting het Gors appartementen voor ver standelijk gehandicapten ma ken. Om de plannen te kunnen realiseren, moet het bestem mingsplan aangepast worden en dat is een tijdrovende kwes tie. Volgens de planning had de ver bouwing van de oude meelpak huizen al in november 2000 moeten beginnen. De praktijk was weerbarstiger. Omwonen den vreesden aantasting van hun privacy, waren bang dat het monumentale karakter van de pakhuizen geschaad wordt en tekenden bezwaar aan tegen de plannen. Zeeuwland paste daarop de plannen aan door het apparte ment op de begane grond te schrappen. Daarmee was de kous echter met af. De rechter tikte de gemeente op de vingers vanwege het ten onrechte niet aanvragen van een monumen tenvergunning voor de verbou wing van de meelpakhuizen. Dat moet nu alsnog gebeuren. Zeeuwland-directeur Ph. van Doome sprak in maart 2001 de hoop uit dat desalniettemin in november 2001 alsnog begon nen zou kunnen worden met de verbouwing. Of dat gaat lukken is volgens A. de Ceuster, ad junct-directeur van Zeeuw land, zeer de vraag. ..Wanneer dan wel? Ik durf er mets van te zeggen. Binnenkort gaan we om tafel met de gemeente Schou wen-Duiveland en ik hoop dat er snel duidelijkheid komt en de plannen in een stroomversnel ling komen Nijpend Dat hoopt zorgmanager van stichting het Gors H. Soepen berg met hem. „Wij zijn abso luut niet blij met het uitstel. Voor ons wordt het op den duur wel een nijpende zaak." Soe penberg legt uit de appartemen ten in de meelpakhuizen onder deel zijn van een totaalplan voor zelfstandige huisvesting van verstandelijk gehandicap ten Aan de Kaersemakerstraat in de Zierikzeese wijk Malta wordt druk gebouwd aan ap partementen voor cliënten van het Gors en er zijn plannen voor een wooncomplex op de hoek van Huybertstraat en De Brauwstraat. Soepenberg: „Als de verbou wing van de meelpakhuizen niet doorgaat zitten wij met een ste vig probleem. Dan zullen we een andere oplossing moeten gaan zoeken en dat kost weer een hoop tijd. En ondertussen staan de meelpakhuizen te verpaupe ren." Dat staan ze zeker nog een paar maanden, volgens wethouder monumenten C. Veerhoek. „De gemeente heeft een procedurele fout gemaakt. Er is destijds geen monumentenvergunning aan gevraagd bij de Rijksdienst Mo numentenzorg en daarom moe ten we dat nu alsnog doen." De wethouder voegt eraan toe dat de gemeente haar beste beentje voor zal zetten om de plannen van Zeeuwland en het Gors door te laten gaan. „Maar dat houdt wel in dat er een bestemmings planwijziging moet worden doorgevoerd en dat kost nu een maal tijd." WESTENSCHOUWEN - Het Schouvvse dorp Burgh verove ren zoals de Noormannen dat in de negende eeuw deden. Dat is de opzet van de Vikingenspeur tocht, die vandaag gehouden wordt in de Schouwse West hoek. Met behulp van opdrachten vol gen de deelnemers een route, die na een speurtocht van ongeveer drie uur leidt tot de 'verovering van Burgh'. Veroveren maakt hongerig, dus heeft de bakker in Burgh speciaal voor de avontu riers 'Vikingenbroodjes' gebak ken. De vikingen van 2001 kun nen zich vanaf tien uur melden bij het Trampolinecentrum Westerschouwen, bij de par keerplaats bij de rotonde. GOES - Het Vlasdagorkest geeft zondag 19 augustus een concert in de Manhuistuin in Goes. Het orkest bestaan uit le den van verschillende Schouw se muziekverenigingen en heeft ruim vijftig leden. Het concert, dat bij slecht weer in de Grote Kerk wordt gehouden, begint om 12.00 uur. ZIERIKZEE - Vrijdagnacht zijn van het kermisterrein aan de Havenweg in Zierikzee enkele elektriciteitsgoederen gesto len. Het gaat om een kabel, een contrastekker, een kast en vier rubberen matten.De goederen hebben een waarde van enkele duizenden guldens. RENESSE - Een camping aan de Oude Moolweg in Renesse is donderdagnacht bestolen van drie terrasstoelen. De eigenaar betrapte de dieven en ging er achteraan, het lukte niet meer om de daders te achterhalen. De stoelen hebben een waarden van enkele honderden guldens per stuk REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Plompe Toren is het enige tastbare overblijfsel van het dorpje Koudekerke. foto's Pieter Honhoff door Marcel Modde BURGHS LUIS - Met veel bravoure stappen de twee ventjes op die gekke toren af. Een kaal bakstenen ding half op een dijk, wat kan daar nou aan zijn. Al iets minder stoer pakt de oudste van de twee de zwaar metalen ring en duwt de donkere, eikenhouten toegangsdeur tot het plompe bouwwerk open. Ogenblikkelijk begint boven zijn hoofd een geschilderd tafereel te draaien en buldert een diepe stem de vloek van de zeemeerman. Ogen worden zo groot als schoteltjes. Gedwee luistert het jeugdi ge gezelschap naar wat komen gaat. „Zo braaf zijn ze anders nooit", fluis tert de moeder van het stel geamuseerd tegen haar metgezel. Het geluid galmt door tot bovenin, waar andere helden zich na een klim op een ellendig smal wenteltrapje op 23 meter hoogte verga pen aan het natuurschoon in de van ie dereen verlaten omgeving. Meeuwen krijsen op de wind. De populariteit van de Plompe Toren, het enige tastbare overblijfsel van het dorpje Koudekerke in het Schouwse Zuidland, kent geen grenzen. Vanaf het moment dat de toren na een ingrijpende restauratie - halverwege de jaren dertig van de vorige eeuw - voor het publiek werd opengesteld, wordt hij druk be zocht. Oudere Schouwenaren weten nog dat de nabij wonende familie Han- se-Koopman over het gebouw waakte. Bij hen kon dertig jaar achtereen de toegangsleutel worden gehaald. Voor twee kwartjes per bezoeker. In 1993 kwam aan die traditie een ein de De toren ging dicht wegens de slech te bouwkundige staat. Andermaal werd een restauratieplan opgesteld door cultuurminnende krachten in de Schouwse samenleving, dit keer in sa menwerking met Natuurmonumenten. De vereniging bedacht dat het handig zou zijn er een informatiecentrum on der te brengen. In 1997 werd de toren heropend voor publiek. Dagelijks on beperkte vrije toegang. Arjan Boon van de beheereenheid Schelde van Natuurmonumenten heeft nog geen moment spij t van die stap,Er zijn echt zondagen bij dat de parkeer plaats hier vol staat met auto's. En dan heb ik het nog niet eens over al die fiet sers die langskomen en even een kijkje nemen. Het is nu eenmaal een markant punt in het landschap. Daar rij je niet zomaar voorbij. Vroeger gold de toren als baken voor de scheepvaart van en naar Zierikzee, wij beschouwen het te genwoordig een beetje als landmark voor het Plan Tureluur en het Nationaal Park Oosterschelde." Hoeveel bezoekers de merkwaardige toren jaarlijks te verwerken krijgt, kan Boon slechts schatten. „Maar minstens tienduizend moeten het er toch wel zijn. We krijgen best veel herhalingsbezoe- ken, mensen van het eiland die hier van het uitzicht komen genieten. Aan de ene kant die weidse watervlakte van de Oosterschelde en kijk je landinwaarts, dan zie je een prachtig staaltje flora en fauna in de inlagen van Koudekerke Zo'n combinatie is vrij uniek." Zeemeerman De eenzame toren doet tot de verbeel ding spreken. Ooit middelpunt van het welvarende Koudekerke, dat in de ze ventiende eeuw definitief ten prooi viel aan de Schelde. De vloek van de zee meerman zou zijn uitwerking niet heb ben gemist. Die legende is nog altijd springlevend, mede dankzij het gespro ken tafereel in de entree van de toren. Maar als de toorn van een machtig on derwaterbewoner al van invloed is ge weest, dan heeft de Plompe Toren daar weinig mee te maken gehad. Het waren immers de vissers van het toenmalige Westen Schouwen, gelegen ter hoogte van de duinenrij bij het huidige gelijk namige dorpje, die het hadden gewaagd de vrouw van de zeemeerman te roven. Het klopt dat ook dat plaatsje werd ver zwolgen door de golven, alleen de toren bleef bestaan. Tot 1846, toen het laatste restant van Westen Schouwen door mensenhanden werd gesloopt. Verloren strijd De symboliek van 'De Plompe' wordt er evenwel niet minder om. Zoveel Mid deleeuwse overblijfselen uit de verlo ren strijd tegen het water zijn er name lijk niet meer op Schouwen-Duiveland. En feit blijft dat rondom ooit huizen hebben gestaan, straten hebben gele gen, mensen hebben geleefd. De twee jongetjes van zo-even laten hun fantasie de vrije loop, daartoe in het minst geremd door het zelfblade- rende geschiedenisboek op de eerste verdieping van de toren. Iedere keer dat een bladzijde omslaat, wappert de veer in het inktpotje een beetje heen en weer. Ook hier een stem uit het onzichtbare die verhaalt van het door 'dijkval ver dronken Zuidland. „Dat van dat boek", zeggen ze, „gebeurt via een batterijtje. Of zo.... Maar dat spook zit vast achter die deur met die laserstraal", wijst de jongste op een geblokkeerde doorgang links van de vitrine. Buiten de koepel die bovenin toegang geeft tot het pla teau, huilt de wind. Met een klap zwaait de doffe, roestvrijstalen schuifwand open. Daarmee de in stilte van het uit zicht genietende toeristen schrik aan jagend. Tonnetjes dansen niet ver van de dijkvoet op het ritme van de golven. Eén van de aanwezigen (voorzien van bril noch verrekijker) weet zeker er een overblijfsel van een huisje in te zien. Ai-jan Boon moet er later om grinnik- ken. „Er doen soms de wildste verhalen de ronde. Maar geloof me, daar op de bodem van de Oosterschelde valt geen ruïne of stukje straat meer te ontdek ken. Veel is indertijd gewoon afgebro ken. Net als de kerk die van oorsprong aan deze toren vastzat. De mensen zijn, naarmate de stroming van de Schelde in de loop der jaren stukken land op snoepte, steeds verder landinwaarts getrokken. De toren is waarschijnlijk blijven staan, omdat het een belangrijk baken was voor zeelieden. Hoe oud hij is, valt nergens met zekerheid terug te vinden. Wij gaan uit van de dertiende of veertiende eeuw." Boon wil volgend jaar de expositie, die dan vijfjaar loopt, evalueren. „Kijken of en welke nieuwe elementen er aan zouden kunnen worden toegevoegd." Heel voorzichtig speelt de beheerder van Natuurmonumenten met de ge dachte om aan de hand van een klein li ve schouwspel met toneelspelers de dijkval in beeld te brengen. Niet toeval lig op het idee gebracht door de nieuw ste productie die de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee komende zomer op de planken zet. „Lijkt me aardig als dat lukt in één of andere projectvorm. Je brengt dan toch iets tot leven. En dat na zoveel eeuwen." De bezoekers vergapen zich aan het natuurschoon in de omgeving. Een smal wenteltrapje leidt naar de top. SEROOSKERKE - Een personenbusje is in de nacht van don derdag op vrijdag door aquaplaning in de sloot beland De 32- jarige automobilist uit Den Haag reed op de Rijksweg N59 in de richting van Serooskerke, toen hij in een flauwe bocht het voertuig niet in bedwang kon houden. Hij schoof daardoor in de berm en belandde vervolgens in de sloot. De bestuurder kwam met de schrik vrij WEST-SOUBURG - Een 20-jarige man en een 18-jarige vrouw uit Vlissingen zijn donderdagavond in West-Souburg gewond geraakt toen ze met hun brommer tegen een auto botstenBeiden zijn met nekklachten per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De aanrijding gebeurde omstreeks 20.15 uur op de kruising Noordbeekseweg met het Marnixplein. Een 21-jarige auto mobilist uit de gemeente Veere wilde aan het einde van de Noordbeekseweg het Marnixplein oprijden. De 20-jarige Vlissinger en zijn bijrijdster kwamen uit tegengestelde rich ting. Door de begroeiing zagen ze elkaar te laat. Hard te rem men kon de botsing niet voorkomen. Door de aanrijding vlo gen de twee Vlissingers over de motorkap van de auto. GRIJPSKERKE - Een 30-jarige man uit Middelburg is don derdagavond op de Hogelandseweg in Grijpskerke met zijn auto tegen de wagen van een 34-jarige vrouw uit de gemeente Veere gebotst, De Middelburger reed omstreeks 20.00 uur in de richting van de Walcherseweg toen hij in een flauwe bocht een fietser passeerde. Door de inhaalmanoeuvre kwam hij op het midden van de weg terecht. Toen hij zag dat uit tegenovergestelde een auto aankwam, trapte hij op de rem. Daardoor schoof hij naar de linkerzijde van de weg en botste tegen de rechterkant van de andere auto. Door de klap kwam de Veerse op de kop in de sloot terecht. De vrouw is samen met haar tweejarige dochtertje naar het zie kenhuis in Vlissingen gebracht. Beiden konden na onderzoek naar huis. BRESKENS - Uit een marktwagen van vishandel S. Scheele uit Groede is in Breskens tussen donderdagavond en vrijdag ochtend ongeveer vijftig kilo vis gestolen. De wagen stond geparkeerd aan is op het parkeerterrein aan de Kaai. De dieven hebben met name duurdere vissoorten als paling, tong, victoriabaars en gepelde garnalen weggenomen De toegang tot de marktwagen is geforceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53