Antwerpen bouwt grote windmolens Heks van Goedereede voorouder van bijna elke Goereese familie PZC NFGV Voorwerk in gang voor aansluiting tunnel op caisson Verkoop medewerker M/V Als angst het leven beheerst Genealogische dag over computergebruik 14 Vlak bij Nederlandse grens Orgelspel Brouwershaven Pyamazwemmen voor Cliniclowns J.G.Timmerman Groenvoederdrogerij b.v Attentie akkerbouwers/veehouders, zaterdag 11 augustus 2001 door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - Het Antwerpse havenbedrijf gaat binnenkort twee windmolens bouwen op een terrein ten noorden van de Zandvlietsluis, vlakbij de Ne derlands-Belgische grens. De enorme molens, met masten van honderd meter hoog en een ro- tordiameter van zo'n tachtig meter, wekken op jaarbasis cir ca negen miljoen kilowattuur stroom op. Dat is genoeg voor de energie voorziening van alle sluizen, BROUWERSHAVEN - Vanmid dag zal Bernard Krebs uit 's-Heer Arendskerke achter het orgel van de Grote of Sint Nico- laaskerk kruipen om de Brouw- se kerk te vullen met de muzika le orgel klanken. Krebs bespeelt elke zondag het orgel van de hervormde kerk in Wolphaarts- dijk. De twee optredens in Brou wershaven duren elk ongeveer een half uur. De concerten be ginnen om 14.00 uur en om 15.30 uur. HEINKENSZAND - In zwem bad Stelleplas in Heinkenszand worden de bezoekers zaterdag 18 augustus in hun pyama ver wacht om in nachtgewaad te le ren zwemmen. Wie daar geen zin in heeft, kan het pyama zwemmen afkopen door een do natie te doen voor de stichting Cliniclowns. 's Avonds van 19.00 tot 21.00 uur is er een zwemdisco. bruggen en dienstgebouwen op het Antwerpse Rechteroeverge- bied. Met de investering is een bedrag gemoeid van bijna 9 mil joen gulden. Sinds vorig jaar - toen het Vlaamse elektriciteitsdecreet wet werd - zijn energieverdelers in Vlaanderen verplicht om pro jecten op het gebied van duur zame energie te ontwikkelen. Projecten die energie opwekken door middel van water- en windkracht komen hiervoor in aanmerking. Het havenbedrijf heeft de toe pasbaarheid van waterkracht centrales bij de sluizencom- plexen laten onderzoeken, maar de studie leverde een negatief resultaat op. Het waterdebiet (het aantal kubieke meters dat per seconde passeert) bij de slui zen is te onregelmatig om ge bruikt te worden voor energie opwekking. Positiever Voor windenergie pakten de studies positiever uit. In totaal 27 locaties op het rechteroever havengebied werden getoetst aan het windplan van Vlaande ren. Ook werden de locaties on derzocht op scheepvaarthinder, op mogelijke overlast voor over slagactiviteiten en getoetst aan de vogel- en habitatrichtlijnen. De locatie bij de Zandvliet/Be- rendrechtsluis rolde als beste uit de bus. De wind op deze plaats komt hoofdzakelijk uit zuidwestelij ke richting. In deze richting zijn de beide toegangsgeulen van de sluizen georiënteerd, zodat ver wacht wordt dat er praktisch geen windhinder of storende turbulentie zal optreden. Het havenbedrijf heeft inmid dels bij de instanties een bouw vergunning aangevraagd. De bouw van nog meer turbines wordt niet uitgesloten. Onder zoek naar andere locaties loopt nog. foto Willem Mieras Dagelijks krijgt Leo Akershoek per e-mail vragen vanuit de hele wereld over eeuwenoude Goereese geslachten. door Margreet van den Broek OUDDORP - Het is allemaal be gonnen met de speurtocht naar zijn eigen voorouders. Leo Akershoek uit Wemeldinge raakte zo gefascineerd door de historie van Goeree-Overflak- kee dat hij inmiddels een dag taak heeft aan het uitpluizen van de familieverbanden op het eiland. Begin september vindt op zijn initiatief een internatio nale bijeenkomst plaats van mensen met Goereese wortels. Anderhalf jaar lang is hij voor namelijk via internet bezig ge weest met de organisatie van de reünie. Hij werkte als financieel direc teur aan een agrarisch project in Libië, toen Akershoek zich veertien jaar geleden begon af te vragen wie zijn voorouders wa ren. „Uit de volkstelling van 1947 bleek dat destijds 99 pro cent van alle Akershoeken in Ouddorp woonde. Dat moest dus niet al te moeilijk zijn." Er bleek echter nog geen diepgra vend genealogisch onderzoek te zijn gedaan naar zijn familie tak. „Eenmaal terug in Neder land zijn mijn vrouw en ik naar het kerkhof in Ouddorp gere den, waar we alle grafstenen hebben bekeken, op zoek naar gegevens over mijn voorou ders." Vervolgens dook hij het post kantoor in, om alle telefoonboe ken na te speuren. Hij stuurde iedere Akershoek in Nederland een vragenlijst. Met de resulta ten begon het echte puzzelwerk, waarbij hij onder andere ont dekte dat de tak van Aleman te rugleidde naar Karei de Grote. Inmiddels heeft hij ruim 3600 van zijn voorouders weten op te sporen. Sinds hij in 1991 stopte met werken heeft de puzzel zich uitgebreid naar heel Goeree- Overflakkee. Dagelijks krijgt Akershoek per e-mail vragen vanuit de hele weield over eeu wenoude Goereese geslachten. „Tanis, Grinwis, Van Heest", somt hij op. „Het zijn namen die je steeds weer tegenkomt. Op zo'n eiland trouwde iedereen met iedereen." Moderne technologie Akersloot kan niet meer buiten moderne technologieën als in ternet en e-mail. Zijn website fungeert als een podium voor wereldburgers met een Goeree se afkomst. Met de kreet: My hobby? Digging up dead relati ves! probeert Akershoek verre nazaten te verleiden tot een uit wisseling van gegevens. Het zijn voornamelijk Amerika nen die bij hem terechtkomen met specifieke vragen over hun voorgeschiedenis. Na de ineen storting van de meekrapindu strie op Goeree-Overflakkee hebben veel Goereese families in de negentiende eeuw de over steek naar de Verenigide Staten gemaakt om er een nieuwe toe komst op te bouwen. De enthousiaste reacties vanuit Amerika brachten Akershoek anderhalf jaar geleden op het idee om een internationale reü- Golff Supermarkt Koudekerke is op zoek naar een enthousiaste Wij bieden: grote zelfstandigheid collegiaal team goede werksfeer betaling volgens C.A.O. Spreekt dit je aan? Bel of schrijf dan naar: Golff Supermarkt Koudekerke Badhuisstraat 6 4371 EL Koudekerke t.a.v. Dhr. J. Dekker Tel. 0118 551340 na 18.00 uur: 0118 612053 Bang is iedereen wel eens. Voor muizen, onweer of brand. Maar sommige mensen zijn con stant bang. Zij durven hun huis niet uit. Anderen raken in paniek op onverwachte momenten. Ze denken gek te worden en de controle over zichzelf te verliezen. Weer anderen controleren tien keer per dag hun huis op spinnen. Herkent u dit? Vraag dan de brochure over angststoornissen aan, voor uzelf of iemand die u kent. Bel 030-2971197, fax 030-2971198, of schrijf naar het NFGV, postbus 5103, 3502 JC Utrecht. info@nfgv.nl www.nfgv.nl Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid Wij kopen uw grasgroenbemesters, gezaaid onder niet subsidiabele gewassen periode oktober/november 2001 Tot 15 augustus 2001, is het nog mogelijk om TETRAPLOIDE ENGELS, in te zaaien, bijvoorbeeld: na vroege aardappelen en pootaardappelen, na plantuien en zilveruien, na conservenerwten. Gras onder granen en nasnede graszaad wat bij LASER is opgegeven onder bijdragecode 875 kunt u ook aan onze drogerij verkopen. Voor beide mogelijkheden geldt, dat u een H.P.A. contract dient af te sluiten met onze drogerij, (dit contract is niet bindend). Het contract met toebehoren (topografische kaart/perceelslijst) dient u voor 1 september 2001 te hebben afgesloten. YYYYYYYYYYYYYYYYYYY M. J. Timmerman 06 53 42 88 80 Dhr. H. Punt 06 20 60 69 80 Dhr. J. Brooshoofd 06 53 83 03 94 of de drogerij 0113-301651 (kantooruren). Het Oranje Kruis www.ehbo.nl EHBO komt altijd van pas! Waar het spelen stopt komen wij in actie Geef kinderen een |eugd. Geef ze een toekomst met 10,- per maand. Giro 800. Save the (jjf) Save the Children Children Den Haag. Bel 070 - 338 44 48 of ga naar www.savethechildren.nl V^,; Hl nie in Ouddorp te organiseren. Zijn oproep via internet heeft al ruim zestig aanmeldingen van uit het buitenland opgeleverd, waaronder ook nazaten uit Au stralië en Zuid-Afrika. Ook zul len tientallen belangstellenden uit heel Nederland op zaterdag 8 september naar Ouddorp af reizen. Om de belangstelling voor de reünie nog wat extra aan te wakkeren, wijst Akershoek de deelnemers op het bestaan van Ninge Dimmens, de laatste heks van Goedereede. Zij is in bijna iedere Goereese stamboom te vinden. „Een prachtig verhaal, waar echter nog lang niet alles van bekend is. Wie weet kunnen we tijdens de ontmoeting meer over haar te weten komen." De reünie vindt op 8 september plaats in MFG Dorpstienden in Ouddorp. Belangstellenden dienen zich voor 15 augustus aan te melden, bijvoorkeur via e-mailadres: l.akershoek@hcc- net.nl door Wout Bareman ELLEWOUTSDIJK - De laatste tientallen meters die de twee boormachines van de Wester- scheldetunnel moeten afleggen, wegen het zwaarst. Als de bo ren, naar nu wordt verwacht, eind maart aanlanden in het Zuid-Bevelandse dorp wacht de tunnelbouwers van Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) nog een laatste kracht proef: de naadloze aansluiting tussen de tunnel en het inmid dels afgezonken en uitgebouw de caisson van de noordelijke toerit. KMW pakt de zaken op Zuid- Beveland anders aan dan in Zeeuws-Vlaanderen. De boren startten aan de zuidzijde vanuit een droge, zo goed als afgewerk te toerit. Bij Ellewoutsdijk kun nen de boren niet zomaar bin nendringen in het caisson; er zijn extra maatregelen nodig vlak aan de oppervlakte om de sterkte van de tunnel te garan deren. Het wegvallen van de (grond)druk op het boorschild zou de veiligheid van de tunnel negatief kunnen beïnvloeden. Technisch coördinator M. The- wes: „We moeten tot en met de laatste tunnelring voldoende druk hebben. Bij tunnelbouw doet zich altijd het aansluitingsprobleem tus sen de vasthouw - in dit geval het caisson - en de tunnelingang voor. De grond rondom de tun nel zou kunnen verzakken of in storten." Voor het caisson is al een speciaal betonnen afdich- tingsblok gestort dat eerst moet worden doorboord. Tijdens het boren van de laatste twintigme ter wordt aan de buitenzij de van de tunnelringen ook nog een ce- mentlaag - van groting - aange bracht om de koppeling tussen de tunnel en het caisson water dicht te maken en ook te hou den. Bovendien is inmiddels een be tonnen constructie aangebracht voor een drie meter dikke laag grond, die moet zorgen voorvol- doende dekking wanneer de boormachines hun laatste me ters, net onder het maaiveld, af leggen. De afgelopen dagen, direct na de bouwvakvakantie, is ook de bedding voor de dijk in Elle woutsdijk extra verstevigd met ruim 30.000 kubieke meter grind. Op die manier wordt de bodem van vaargeul extra ver sterkt. door Rob Paardekam KAPELLE - Het gebruik van computers bij genealogisch on derzoek. Dat is het thema van de 25e Zeeuwse genealogische contactdag, die zaterdag 1 sep tember wordt gehouden in ge meenschapscentrum De Vroone in Kapelle De kontaktdag is een initiatief van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Elk jaar komen bezoekers om te kijken of er in formatie over hun verleden te vinden is. Dit jaar want de com puter biedt hulp. Daarnaast zijn de verschillende werkgroepen Op weg naar Opleiding en werk cursussen voor volwassenen vanaf 18 aar zonder diploma van mavo, havo of hoger Regionaal Opleidingen Centrum Instelling voor middelbaar beroepsonderwijs volwasseneneducatie Bruggroep Bewust kiezen van een opleiding en je daar goed op voorbereiden. Veel aandacht voor studievaardig heid en sociale vaardigheden, leren werken met de computer, Nederlands, Engels. Meedoen op onderdelen is mogelijk U stelt steeds een plan op voor 12 weken. U werkt zowel in een groep als zelfstandig in het open leercentrum. Goes 10 uur per week voor wie aan alle vakken meedoet vanaf september - -v 54,54 ƒ120,-) voor een heel jaar. Boeken komen er nog bij. -?• Vraag meer informatie met de bon of bel en vraag naar Guus Kuijpers Oriëntatie op administratie Je voorbereiden op een opleiding of werk in administratieve richting. Naast vakken als Nederlands, Duits en Engels voor beginners, rekenen, financiële administratie en informatica, ook veel aandacht voor studievaardigheid en sociale vaardigheden, zoals presenteren. U stelt steeds een plan op voor 12 weken. U werkt zowel in een groep als zelfstandig in het open leercentrum.. Goes 11,5 uur per week O vanaf september O 54,54 ƒ120,-) voor een heel jaar. Boeken komen er nog bij. t-V Vraag meer informatie met de bon of bel en vraag naar Betty Sonke Welkom op de informatie bijeenkomst! Woensdag 22 augustus, 9.30 uur Informeer u vnjblijvend over beide cursussen Zusterstraat 11Goes. Meer informatie/aanmelding? Stuur onderstaande bon in enveloppe zonder postzegel naar ROC Zeeland Goes Antwoordnummer 705, 4460 WB Goes. Of bel (0113) 55 80 00 «te. Naam;_ Straat telefoon: wil meer informatie ontvangen over Bruggroep Oriëntatie-cursus administratie I I ik kom naar de informatiebijeenkomst te o van de vereniging aanwezig met onder meer afschriften van doop-, trouw- en begraafboe- ken, lidmatenregisters en uit treksels van notariële akten Ook diverse landelijke instel lingen op het gebied van de ge nealogie geven acte de présence. 's Middags neemt Commissaris van de Koningin Van Gelder een cd-rom in ontvangst. Daarop staan alle bevolkingsgegevens- en overzichten van de in 1796 (Zeeuws-Vlaanderen) en 1811 (rest van Zeeland) door Napole on uitgeschreven volkstellin gen. De genealogische contactdag is van 10.00 tot 17.00 uur in De Vroone in Kapelle. Tijdens een knokpartij- tje op het schoolplein liep Bas een bloedneus op. De juf wist gelukkig wat zij moest doen. Volg zelf een EHB0-cursus...l 070 338 32 32 Bel voor meer informatie: Voor SCHOUWEN Voor GOEREE-OVERFLAKKEE - J»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48