Vermeend pleit Melkert vrij W m w.v ERVAT, NI LiBl PZC Veiligheid op spoor komt niet in het geding door rondje kerk Onderzoek naar woekerpraktijken cipiers Haarlem Mobieltje rukt op in vakantieschade-top Zeven jaar geëist voor ontvoerders Van Zweden NS-topman stapt op bij uitblijven verbeteringen ESF-subsidies mochten niet voor bezuinigingen worden gebruikt Burgemeester woont bij bordelen Vergane glorie Friese architect Bonnema dood Politie kijkt mee over schouders hackers Politie schiet man neer Verkeerde parkeerbonnen Bonus voor werken rond de kerst Friesland handhaaft fietsstickers Politie Brabant waarschuwt voor verkrachtingsdrugs SUMMER SALE BIJ VERVAT! zaterdag 11 augustus 2001 UTRECHT - Voor de rechtbank in Utrecht hebben twee Lim burgse mannen gisteren zeven jaar cel tegen zich horen eisen voor ontvoering, beroving en poging tot doodslag van musi cus Jaap van Zweden en een tweede slachtoffer. Bi] de beroving op 26 april van dit jaar maakte het duo een be drag van 40.000 gulden buit. Van Zweden, chef-dirigent van het Residentie Orkest, werd sa men met een vriend beschoten. Beiden bleven hierbij onge deerd. Hoewel na de zitting, die uren duurde, nog niet duidelijk is wie er geschoten heeft, werd tegen beide mannen, een 46-jarige in woner uit Roermond en een 27- jarige man uit Venlo, dezelfde eis uitgesproken. Beide verdachten beschuldigen elkaar ervan de schoten op de wagen van Van Zweden en een vriend te hebben gelost. De ver dachten zagen Van Zweden in een Eindhovens casino veel geld winnen terwijl zij op dat mo ment juist fors verloren. Door de financiële problemen van de verdachten vatten zij het plan op de twee te achtervolgen tot aan hun huis. De 46-jarige inwoner van Roermond ver klaarde voor de rechtbank ech ter van niets te hebben geweten. Hij begon pas te vermoeden dat er iets aan de hand was toen hij naar Amsterdam moest rijden en de wagen van Van Zweden moest volgen. Klem Eenmaal in Amsterdam reed het tweetal de wagen van Van Zwe den klem en stapte de 27-jarige verdachte bij Van Zweden en de vriend in de auto. Daarop dwong hi] het tweetal door met een vuurwapen te dreigen, in de richting van Utrecht te rijden terwijl zijn handlanger volgde. Op de proviciale weg bij Vinke- veen stopten de wagens en stap ten beide verdachten uit. Op dat moment gaf de vriend van Van Zweden vol gas en reed met hoge snelheid weg. Daarop werden vier schoten op de vluchtende slachtoffers ge lost die allemaal de wagen raak- ten.AlVP UTRECHT - President-direc teur J. Huisinga van de Neder landse Spoorwegen NS) heeft beloofd te vertrekken zodra blijkt dat het nieuwe verbeter plan niet werkt. Het plan moet zijn bedrijf binnen anderhalf jaar uit de ellende helpen, schat Huisinga. „Anders weet ik het ook niet meer", aldus de veelgeplaagde topman gisteren in het tv-pro- gramma Netwerk. Koppig hield Huisinga vol dat alles goed komt met de spoor wegen „Nieuwe treinen en nieuwe mensen zijn onderweg. Dit is het dieptepunt", ver klaarde de president-directeur. Het verbeterplan dat Huisinga onlangs aan minister Netelen bos (Verkeer) presenteerde moet soelaas bieden. Wanneer hij precies gaat meten, of het plan echt werkt, weet hij nog niet. ..Ik verwacht nog an derhalf jaar ellende", herhaalde hij zijn sombere voorspelling. En als dan de boel nog niet goed loopt? „Dan vertrek ik. Dan moet je concluderen dat je het gewoon niet kan."ANP door Harmen van der Werf en Lianne Sleutjes DEN HAAG - De eventuele fraude met Europese werkgele genheidssubsidies is een zaak van de Arbeidsvoorziening. Mi- nister-president Kok noch PvdA-fractieleider Melkert heeft in vorige functies ooit voorgesteld Europese subsidies te gebruiken ter compensatie van bezuinigingen van het kabi net. Dit laat minister van Sociale Zaken Vermeend weten in ant woord op Kamervragen van GroenLinks. Vermeend benadrukte dat Ar beidsvoorziening de ESF-sub- sidies niet mocht gebruiken voor de eigen organisatie. Zij waren bedoeld voor werkgele genheidsprojecten van Ar beidsvoorziening, en dus niet om een bezuiniging op de orga nisatie op te vangen. De minister van Sociale Zaken reageerde gisteren op vragen van GroenLinks-Kamerlid A. Harrewijn. Die stelde de kwes tie aan de kaak na berichtendat Arbeidsvoorziening van 1995 tot en met 1999 doelbewust 470 miljoen gulden ESF-subsidie had gekregen van het kabinet om een rijksbezuiniging van 400 miljoen gulden te ondervangen. In de periode dat hierover een akkoord werd gesloten tussen werkgevers-, werknemersorga nisaties en het kabinet was Ad Melkert, de huidige PvdA-frac- tievoorzitter en gedoodverfd opvolger van premier Kok, mi nister van Sociale Zaken. Als Arbeidsvoorziening doelbe wust Europees geld had gekre gen om een nationale korting op te vangen, zou dat Melkert geen goed doen.Vermeend, partijge noot van Melkert, weerspreekt dat dit is gebeurd. Of Arbeidsvoorziening toch ESF-gelden heeft gebruikt om de eigen organisatie op poten te houden, laat Vermeend onbe sproken. Hij verwijst naar het onderzoek dat oud-president van de Algemene Rekenkamer en oud-staatssecretaris van Fi nanciën. Koning verricht naar het gebruik of misbruik. Koning komt eind deze maand met zijn rapport. De Europese Commis sie heeft van Nederland onlangs al 440 miljoen gulden ESF-sub- sidie teruggevorderd, omdat die niet rechtmatig zou zijn be steed. AMSTERDAM - Eenzaam staat dit stukje flat te wachten op de sloop. De eens zo kolossale flat Frissenstein is ten prooi gevallen aan de slopers. Een groot deel van de flats in de Amsterdamse Bijlmermeer wordt vervangen door laagbouw om de leefbaarheid in het te vergroten. foto Marcel Antonisse/ANP HARDEGARIJP - De architect Abe Bonnema is donderdag op 74-jarige leeftijd overleden. Hij was ongeneeselijk ziek. Bonnema heeft grote gebouwen ontworpen, waaronder dat van Nationale Nederlanden in Rot terdam, het hoogste kantoorge bouw van Nederland. Kort voor zijn dood heeft Bon nema nog meegemaakt dat het hoogste punt van de Achmea- toren in Friesland is bereikt. Ook deze ruim honderd meter hoge toren in Leeuwarden heeft Bonnema ontworpen. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De Rijksrecherche begint een onderzoek naar twee bewaarders van de Penitentiai re Inrichting Haarlem - beter bekend als de Koepel. Het duo wordt verdacht van strafbare feiten. De Koepeldirectie, de Rijksre cherche en het Openbaar Minis terie in Haarlem doen geen me dedelingen over de aard van de verdenking. Maar volgens (ex-)gedetineerden zouden de bewakers drank, drugs en mo biele telefoons binnen de inrich ting hebben gebracht om ze te gen woekerprijzen aan gevan genen te verkopen. De twee penitentiair inrich tingswerkers (PlW'ers) zijn op non-actief gesteld na meldin gen van zowel collega's als gede tineerden, zegt unit-directeur Jan Vonk van het huis van be waring. „We hebben bij de Rijksrecherche gemeld dat de twee worden beschuldigd van niet integer gedrag. Dat heeft tot het onderzoek geleid." Ex-gedetineerden zeggen dat de handel in drank en drugs welig tierde in het huis van bewaring „Voor 150 gulden kon je wodka krijgen", vertelt een man die dit jaar enkele maanden in voorlo pige hechtenis zat. „Dan werd een anderhalve-literfles cola vermengd met drank door de deur geschoven. Ik heb mensen dronken in de recreatiezaal ge zien, en zwalkend op de reling. In sommige cellen werd wijn ge maakt. Een Rus die wegens fraude vast zat, had telefoon op zijn cel." De bewaarders verdienden vol gens ex-gedetineerden goed aan hun handeltje. Een mobiele te lefoon deed tussen de 1500 en de 2500 gulden. Bovendien zou er uit cellen zijn gestolen. „Iemand die ik kende, miste een duur horloge toen hij terugkwam uit de recreatiezaal, terwijl zijn cel op slot was en alleen een be waarder er in kon. Een ander was geld kwijt." GPD door Marcel van Silfhout UTRECHT - De nieuwe dienst regeling van de NS maakt het werk van conducteurs en ma chinisten niet onveiliger. Maar de Spoorwegen doen er goed aan de roosters voor machinis ten meer te variëren om 'de kans op fouten' te verkleinen. Dat constateert de Arbeidsin spectie na onderzoek naar het zogeheten 'rondje om de kerk.' De bemoeienis van de Arbeids inspectie met de langslepende discussie over het door NS-per- soneel gewraakte dienstrooster komt voort uit het stilleggen van treinen door een machinist en conducteur in de regio Arnhem- Zutphen. De NS'ers vonden het onverantwoord om op één dag meerdere keren op-en-neer te moeten reizen op hetzelfde tra ject en stelden dat de Arbo-wet- ten werden overtreden. Voor de Arbeidsinspectie was deze bewuste werkonderbre king aanleiding om een onder zoek in te stellen. De conclusie is dat het nieuwe dienstrooster geen gevaarlijke situaties ople vert voor conducteurs. „Maar- ,als ervaringsdeskundigen in veiligheid zijn wij wel iets meer onder de indruk van het verhaal van de machinist",zegt hoofd inspecteur D. Wallenberg van de Arbeidsinspectie regio Oost. Routine Volgens de Arbeidsinspectie is het aannemelijk dat het nieuwe dienstrooster „als saai en eento nig wordt ervaren." Toch wil de inspectie niet zover gaan om het rondje kerk als een 'ernstig ge vaar' te bestempelen Machinis ten zeggen te vrezen dat zij door een verminderde oplettendheid stopseinen die op rood staan over het hoofd gaan zien als ge volg van teveel routine. Wallen burg neemt dit geluid serieus: „We kennen het voorbeeld ook in andere beroepen. Meer routi ne kan de aandacht verslappen en dat geeft zekere risico's. Maar op dit moment hebben wij niet het idee dat er sprake is van een onveilige situatie bij de NS." Wel heeft zijn dienst besloten om de NS erop te wijzen dat „het de aanbeveling verdient" om het dienstrooster minder eento nig te maken NS-directeur regio-Oost P Er- ïnga is tevreden over het feit dat de Arbeidsinspectie geen wets overtredingen of onveilige situ aties heeft geconstateerd. „Als dat wel het geval was geweest, hadden we een ernstig probleem gehad." De mogelijkheid be stond immers dat de Arbeidsin spectie het rondje om de kerk zou kunnen verbieden. Onlangs nog moesten Railned en Rail-in- frabeheer de werkzaamheden aan het spoor Apeldoorn-Arn- hem stilleggen in verband met onvoldoende veiligheidswaar borgen voor het personeel GPD ENSCHEDE - Hackers hebben zich verzameld op de campus van de Universiteit Twente in Ensche de. Ruim 2500 hackers uit de hele wereld ontmoe ten elkaar dit weekeinde op de campus van de uni versiteit. De computerpolitie is er ook, op zoek naar virusverspreiders, netwerksaboteurs en an dere cybercriminelen. Wie zich aanmeldt voor Hackers At Large (HAL) 2001, wordt door de or- ARNHEM - Pauline Krikke, die vanaf 3 september de nieuwe burgemeester van Arnhem is, heeft deze week met haar part ner een woning gekocht in het Arnhemse Spijkerkwartier. Haar huis staat om de hoek van de bordelen in de rosse buurt De Amsterdamse ex-wethouder en haar partner Ron Milten burg wilden graag middenin de stad wonen. Het Spijkerkwartier is al tientallen jaren landelijk bekend door de zeer ruim aanwezige prostitutie op straat en achter de ramen. Sinds het eind van de jaren tachtig verwierf de wijk ook bekendheid door de grote drugsproblemen. Overlast door junks en rondrijdende buitenlanders op zoek naar drugsdea lers waren aan de orde van de dag. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft gistermiddag een man neergeschoten. Het slachtoffer bedreigde winkeliers en later de politie met een snoeischaar. De identiteit van de man is nog onbekend. Een van de politiemensen besloot te schieten toen de man met de snoeischaar afliep op een ten val gekomen collega. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Het slachtoffer had volgens de politie geen vuurwapen bij zich. ANP NIJMEGEN - De gemeente Nijmegen heeft jarenlang illegaal parkeerbonnen uitgedeeld in het centrum. Een aantal par- keerbesluiten van de gemeente blijkt niet te kloppen. De gemeente heeft de fouten vorige week hersteld. Door die herstelactie is kans klein dat Nijmegen schade lijdt. Vrijwel niemand kan aan de betaling van opgelegde parkeerbonnen ontsnappen. Alleen automobilisten die tussen 2 juli en 4 au gustus in het centrum een parkeerbon hebben gekregen en nog niet betaald hebben, zijn de gemeente geen geld verschul digd. GPD DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van Binnen landse Zaken die rond de kerst moeten werken in verband met de invoering van de euro op 1 januari krijgen een fikse bonus van maximaal 450 euro (ongeveer duizend gulden). Dit zijn de vakbonden met het ministerie overeengekomen. Het gaat om enkele tientallen werknemers die de dag voor kerst en de dagen tussen Kerstmis en oud en nieuw (behalve het weekeinde) werken om de omschakeling van de gulden naar de euro goed te laten verlopenOp 1 j anuari schakelen de twaalf eurolanden over van hun eigen munt naar de euro. Werknemers kunnen zich opgeven om tijdens de eurodagen te werken. Als er onvoldoende animo is, dan worden mensen aangewezen. De dagen rond kerst waren door het ministerie voor iedereen aangemerkt als verplichte AD V-dagen. ANP JOURE - Zowel de directie als de bewoners van de asielzoe kerscentra (AZC) in Joure, Heerenveen en Appelscha zijn erg tevreden over de fietsstickers. Deze stickers worden op de fietsen van asielzoekers uit de centra geplakt om te laten zien dat de fiets niet is gestolen. In het AZC in Leiden ontstond eer der deze week ophef over de stickers omdat ze stigmatiserend zouden werken. Directeur R. Ligthart van de drie Friese AZC's vindt het erg jammer dat in Leiden zo'n kritiek op de fietsstickers is. „Het is onverstandig om de sticker te vergelijken met een jodenster. Ze zijn juist bedoeld om onrust in de omgeving te voorkomen. Als er een fiets gestolen wordt, dan wijzen omwonenden vaak meteen naar het asielzoekerscentrum." ANP door Jantina Russchen DEN HAAG - De mobiele tele foon stijgt met stip op de lijst van meest gestolen, verloren of beschadigde goederen tijdens vakanties. De gsm staat pas voor het derde jaar in de toptien, maar neemt met duizenden claims per jaar al een stevige vierde plaats in. Contactlenzen en (zonne)bril- len voeren de lijst nog aan, ge volgd door koffers en tassen op de tweede, en video- en fotoap paratuur op de derde plaats. Dat blijkt uit de recentste cijfers van verzekeringsmaatschappij Europeesche Verzekeringen. De Amsterdamse verzekeraar is marktleider met eenderde van het totale aantal reisverzeke ringen en is als zodanig repre sentatief voor de hele branche Uit de ingediende schadeclaims is af te leiden dat Nederlanders en masse hun mobieltje meene men op vakantie. Telefoneren aan de rand van het zwembad of in de vloedlijn blijkt risicovol. Want de meeste toestellen raken beschadigd in vakantieoorden doordat ze kopje onder gaan. De betrekkelijke nieuwkomer in de vakantieschade-toptien is volgens deskundigen niet frau degevoeliger dan andere goede ren. Slimmeriken die een ver goeding proberen te krijgen voor een door de provider gratis aangeboden toestel komen in ie der geval bedrogen uit. „Wij weten ook dat veel mensen hun mobiel voor niks krijgen als ze een abonnement nemen. Ge dupeerden moeten met een bon netje kunnen aantonen dat ze hun telefoon hebben gekocht, net als bij andere vermiste of be schadigde spullen", zegt woord voerder Walter van Tiel van Eu ropeesche Verzekeringen. De maatschappij signaleert overigens alweer een nieuwe trend. Dure dameslingerie staat op de nominatie voor een plaatsje in de toptien. Dat ver dwijnt in vakantieoorden gere geld van waslijnen. GPD pagina 4: van kunstgebit tot spijkerbroek door Jantina Russchen DEN HAAG - De politie Bra bant Zuid-Oost en de GGD Eindhoven gaan het uitgaans publiek waarschuwen voor zo geheten date-rapedrugs nadat recentelijk drie vrouwen in die regio zijn gedrogeerd en moge lijk misbruikt. In Valkenswaard werd vorig weekeinde een meisje totaal verslapt en in de war op straat gevonden. De GGD constateer de dat ze was bedwelmd, ver moedelijk door een middel dat iemand in haar drankje had ge stopt Seksueel misbruik kon echter niet (meer) worden aan getoond. De andere twee geval len hadden in het weekeinde daarvoor plaats. „Opsporing van de dader is heel moeilijk. Slachtoffers herinne ren zich nauwelijks iets van wat hen is overkomen", zegt politie woordvoerder Pieter van Hoof van de regio Brabant Zuid- Oost. Het fenomeen 'rapedrug' duikt geregeld op. In Nederland gaat het volgens de politie nog om in cidenten In 1998 raakten twee mensen tijdens een party in Zaandam door dergelijke drugs in coma en in Rotterdam zijn ook enkele gevallen van zieken huisopname na gebruik ervan bekend. Op Texel sloeg de poli tie vorig jaar alarm nadat een aantal jonge stappers tijdens het uitgaan buiten bewustzijn was geraakt, In het Spaanse Malgrat de Mar werden vijf vrouwen, onder wie twee Ne derlandse, onlangs slachtoffer van rapedrugs. GPD Advertentie ganisatie op de website al gewaarschuwd. Doe geen stoute dingen, want rechercheurs van de vei ligheidsdienst kijken over de schouders van de hackers mee. Wie wordt betrapt, loopt het risico op celstraf. Wordt er tijdens het hackerscongres in computer systemen ingebroken, dan gaat de stekker eruit. foto Wouter Borre/GPD caravans vouwwagens nieuw - kort verhuurd occasions (voor)tenten kampeersupermarkt 1 Stadion weg 31/33 Rotterdam •OIO - 497 08 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3