PZC Meubelen met een hart Aronskelk doet het goed in Zuidzande 39 Zuiver Shaker Taxatiedagen H v' ■i KIT Koelkast Tuinbeurs Zilverwerk zaterdag 11 augustus 2001 Schommelstoel Rocker Springfield-kastje Henk Merkelbach: „De interesse voor deze meubelen is de laatste jaren toegenomen, omdat mensen na jarenlange overdaad weer kiezen voor eerlijke interieurs." foto Piet Kuppens/GPD De schoonheid en de eenvoud van Amerikaanse Shaker meubelen raakten ruim tien jaar geleden een gevoelige snaar bij de Brabantse meubelfabrikant Henk Merkelbach. Hij maakte ze in zijn vrije tijd aan de hand van de origi nele modellen en volgens de oor spronkelijke filosofie. Nu is zijn collectie in heel Europa een be grip. Henk Merkelbach (64) is opge groeid met respect voor vakman schap en traditie. In het decor van een monumentaal pand in Lieshout is hij de vierde generatie die leiding geeft aan dit familiebedrijf. Hij leerde het vak van zijn vader Gerhard. Inmid dels staat zoon Geert-Willem (27) in de startblokken om het bedrijf over te nemen. Maar, geeft hij toe, hij kan het nog niet goed loslaten. „Waarom zou ik niet meehelpen? Daar wordt toch niemand arm van", stelt hij. In de showroom, tevens miniatuur museum, is te zien hoe het bedrijf zich vanaf 1864 van een smederij ontwik kelde tot een 'handel in exotische houtsoorten' en in 'machinale hout bewerking'. Inmiddels is het bedrijf in het hele land bekend vanwege de tra ditionele Hollandse houten knopstoe- len. Die maken ze al ruim honderd jaar, zonder er overigens het frees- en draaiwerk aan te geven. Juist die nuchtere mentaliteit en zijn onvoorwaardelijke liefde voor hout maakten dat de Shaker-filosofie hem zo aansprak. „Begin jaren negentig zag ik een documentaire bij de BBC over deze mensen. Ze leefden uiterst sober en hun meubels maakten ze op een ambachtelijke manier van de mooiste houtsoorten. Het zijn degelij ke meubelen, maar zonder opsmuk. Dat alles past helemaal in de traditie van ons familiebedrijf. Bovendien komt de constructie van hun meube len erg overeen met die van onze knopstoelen. Ik zag meteen: dat zijn meubelen met een hart." Inmiddels weet hij zowat alles over de Shakers. Dat het bijvoorbeeld een En gelse religieuze gemeenschap was uit de achttiende eeuw die zich in de staat New York vestigde. Deze mensen gin gen heel bewust om met energie en met het milieu. Zo maakten ze stoelen waarin niet meer hout werd gebruikt dan strikt noodzakelij k isElk meubel heeft bovendien een bepaald doel en een bepaalde plaats in huis. „Ze wa- ren hun tijd ver vooruit", aldus Mer kelbach. „Zo waren ze ook de uitvin ders van de wasknijper, de cirkelzaag, metalen pannen, een rondraaiende oven en van de platte bezem." Henk Merkelbach heeft niet alleen de meubelen maar ook de principes voor het vervaardigen ervan overgenomen van de Shakers. „Kwaliteit, functio naliteit en natuurlijke materialen zijn ook onze uitgangspunten. Die passen bovendien helemaal in de geest van deze tijd." Dat houdt in dat de meube len zijn gebaseerd op de oorspronke lijke modellen van de Shakers. „Die heb ik uit de oude boeken gehaald. De .(ik omgerekend in centimeters. Wij ge bruiken dus de originele vormgeving en maatvoering." Datzelfde geldt voor de materialen. De collectie is verkrijgbaar in Ameri kaans massief kersenhout. „We ge bruiken zoveel hout als we nodig heb ben, maar niet meer." Bovendien zijn de meubelen afgewerkt met was en olie of met lak en beits op waterbasis. De zittingen zijn gemaakt van zuiver katoen, eventueel op kleur gebracht met organische verfstoffen. „De eer ste die hieraan concessies wil doen, krijgt het met mij aan de stok. Deze fi losofie moet je volledig intact houden, want die geeft het meubel juist waar de." Inmiddels maakt de firma Merkel bach alweer zo'n tien jaar Shaker meubelen. Het is de enige firma in Ne derland die dat op deze manier doet. „In het begin was het moeilijk om de mensen de meerwaarde uit te leggen, want aan zo'n stoel hangt uiteraard wel een prijskaartje. Maar inmiddels wordt de kring van liefhebbers steeds groter. Die zien de aanschaf als een in vestering, want deze meubelen heb ben een lange levensduur. Bovendien zijn ze tijdloos; de meeste modellen zijn al tweehonderd jaar hetzelfde. Maar omdat er toen zo goed over vormgeving is nagedacht, hoeft er niets meer aan veranderd te worden." Volgens Merkelbach vind je Shaker- ■fans onder designkenners, want de meubelen sluiten door hun strakke en sobere vormen prima aan bij het mini malistische interieur. Maar ze passen ook bij het ecologisch wonen, omdat ze duurzaam en milieuvriendelijk worden gemaakt. „De interesse voor deze meubelen is de laatste jaren in al le woonstijlen toegenomen. Dat komt omdat mensen na jarenlange over daad weer kiezen voor eerlijke interi eurs." Zelf kan Henk Merkelbach nog altijd enthousiast worden over het vakmanschap waarmee de meubelen zijn vervaardigd. „Je hebt echt al je creativiteit en vakkennis voor nodig om ze zo perfect te maken." Hij wijst op een kast die uit twee panelen be staat, maar die zo is gemaakt dat de houtnerf gewoon doorloopt. „Zo krijgt het meubel rust en balans." Hij laat ook zien hoe een Shaker-stoel ge construeerd is. „Rugleuningen wor den meestal gebogen zodat je prettig kunt zitten. Maar de Shakers vonden dat energieverspilling. Zij lieten de stoelleuning iets achterover hellen, waardoor je vanzelf naar achteren glijdt als je zit. Zo krijgt je rug toch voldoende steun." Kenmerkend Dit praktisch vernuft is volgens Mer kelbach kenmerkend voor de Shaker meubelen. Zo blijkt een ogenschijn lijk normale kast een compleet bureau te herbergen. ..Dat is weer dat func tionele aspect; zo heb je immers maar één meubel nodig in plaats van twee. Dat spaart ruimte en materiaal." Nog een opmerkelijk detail; de Shakers maakten tweehonderd jaar geleden al wielen onder de eettafels. „Reinheid van hart en geest was belangrijk en ook in huis moest het opgeruimd zijn. Tafels op wielen konden na gebruik weer aan de kant gerold worden waar ze niet in de weg staan. Bovendien was de vloer op deze manier goed schoon te houden." Anja Sparidaans De showroom van Merkelbach is voor publiek toegankelijk. Adres: Dorps straat 75, 5737 GB Lieshout, tel: 0499 - 421.201. Internet: www.merkelbach.nl; email: info@- merkelbach.nl De aronskelk, Zantedeschia aethiopica, komt niet uit Ethiopië zoals de naam sugge reert, maar uit Zuid-Afrika. Wat dat betreft is de oude naam van deze plant, Richardia afri- cana, minder verwarrend. In Zuid-Afrika groeit de Zantede schia als onkruid in de weilan den zoals bij ons de distel en de boterbloem - het vee houdt er niet van. De aronskelk was vroeger een bekende kamerplant, met groot, breed speervormig, glimmend donkergroen blad en opvallen de witte bloemen die bestaan uit een gele kolf - de eigenlijke bloem - en een groot wit schut blad. Als kamerplant bloeit de aronskelk in het begin van het nieuwe jaar, van januari tot april, maar omdat de plant er van houdt om voor de bloei een paar maanden in de spreek woordelijke koele slaapkamer te staan, bij een hoge luchtvoch tigheid, is hij als kamerplant in onbruik geraakt. Sinds alle huizen centraal ver warmd zijn, bestaat de koele slaapkamer alleen nog in kuip- plantenboeken waarin die ruimte steevast wordt genoemd als plaats waar de meeste kuip- planten 's winters gehuisvest dienen te worden. Daarbij wordt gemakshalve voorbijge gaan aan het feit dat alleen zon derlingen en behoeftigen nog in de kou slapen. De aronskelk heeft ook een carrière als graf- kransenplant achter de rug, maar net als de koele slaapka mer is de grafkrans in onbruik geraakt. Tegenwoordig vinden we een gewone bos bloemen voor een overledene meer dan genoeg. Daartegenover staat, dat de aronskelk tegenwoordig een bescheiden carrière als tuinplant lijkt te maken. Als hij 's winters goed wordt afgedekt, blijkt de plant in Nederland winterhard te zijn. Onlangs, toen ik mijn vakantie doorbracht in Zeeuws-Vlaan deren, ontdekte ik er een in de tuin van een hotel-restaurant in Groede, Het was een zwoele ju- ni-avond en we aten buiten in een on-Nederlandse sfeer, in een ommuurde tuin onder vij gen- en abrikozenbomen. En daar, vlak naast mijn stoel, stond een bloeiende Zantede schia aethiopica tegen de bui tenmuur van de keuken. Pollen Nu kun je zeggen: ja, logisch dat zo'n plant gedijt tegen een muur die permanent wordt ver warmd. Aan de andere kant van die muur brandt dag in, dag uit een fornuis. Tegen zo'n muur zou je zelfs bananen kunnen te len. Goed, dat geef ik toe, maar een paar dagen later zag ik maar De aronskelk van Zuidzande. liefst drie enorme pollen aronskelken, in volle bloei, in een gewone voortuin in Zuid zande. Ik heb even aangebeld. Wie over andermans tuin schrijft moet niet verlegen zijn en bovendien wilde ik de bloemen graag foto graferen. De eigenares van de aronskelk vertelde dat de plant al zeker vij ftien j aar in haar tuin stond en dat haar zoon de knol len destijds uit Frankrijk had meegebracht. 's Winters dekt zij de plant af met een flinke laag bladNu zult u zeggen: dat is allemaal mooi en aardig, maar Zeeuws-Vlaan deren heeft toch wel een ander klimaat dan de rest van Neder land. De omgeving van Zuid zande wordt niet voor niets het Toscane van Zeeland genoemd. En dan heeft u gelijk; het Zeeuws-Vlaamse Idimaat is niet representatief voor de rest van Nederland. Maar dan kan ik u nog een ster ker verhaal vertellen: een jaar of twee geleden was ik, in het ka der van een tuinprogramma, op bezoek bij een boerin in de buurt van Groesbeek, vlak tegen de Duitse grens, niet bepaald de warmste streek van Nederland. Hier heerst al bijna een landkli maat. En daar, in de voortuin van de boerderij stond een reus achtige aronskelk van bijna twee meter hoog. Hier was een laag blad 's winters niet vol doende. De plant werd tegen be vriezing afgedekt met - schrik niet - een kruiwagen koeien- mest, met daaroverheen een paar kruiwagens eikenblad. De bladerberg werd, als ik mij goed herinner, op zijn plaats gehou den met jute zakken. Waar een wil is, is een weg, wil ik maar zeggen; wie bereid is om genoeg moeite te doen kan won deren verrichten in de tuin. En volgens mij is het geen toeval dat de tuiniers die de aronskelk 's winters buiten in leven weten te houden meestal vrouwen zijn. Die zorgen gewoon beter voor hun planten. Romke van de Kaa T Teilinghuis Christie's in Am- V sterdam trekt vanaf woens dag 15 augustus het land in. Tij dens vier taxatiedagen kunnen geïnteresseerden vrijblijvend en kostenloos advies krijgen over herkomst, ouderdom èn waarde van antiek en kunst voorwerpen. Ze kunnen achter eenvolgens terecht in Vught, Wassenaar, Doorn en Zwolle. Woensdag 15 augustus is het team aanwezig in Orangerie Kasteel Maurick, Dijk van Maurick 3 in Vught. Donderdag 16 augustus is de locatie Kasteel Oud-Wassenaar, Park Oud Wassenaar 1 in Wassenaar. Woensdag 22 augustus kunnen bezoekers terecht in Orangerie Kasteel Huis Doorn, Langbroe- kerweg 10 in Doorn. Donderdag 23 augustus strijken de specia listen neer in Bilderberg Grand Hotel Wientjes, Stationsweg 7 in Zwolle. De taxatiedagen duren van 10.00 tot 16.00 uur. Meer infor matie is te vinden op internet: www. christiesnl De lijvige koelkasten uit de jaren vijftig met afgeronde deuren maken een comeback. Weliswaar in eigentijdse vari ant. Producent Miele lanceerde onlangs twee modellen (KD3524 Sed en KT3534 Sed) in roestvrij staal. Niet alleen de vormgeving, maar ook de omvang van de koelkasten is opvallend. Het koelgedeelte van de KT3534 Sed heeft een inhoud van 334 li ter en het diepvriesgedeelte een inhoud van 104 liter. De kast is voorzien van vier groente- en fruitladen en zes uitneembare draagplateaus. De nieuwe koelkasten zijn te koop vanaf 4898,85 gulden (2223€). T 7olgens de organisatoren van V de beurs Landschap en Tuin 2001 neemt de belangstelling voor natuurlijk tuinieren toe. De tuin is weliswaar een ver lengstuk van de woonkamer, maar de organisatie stelt dat steeds meer particulieren zich bij de inrichting ervan laten in spireren door het aangrenzende landschap. Dat is dan ook het uitgangspunt van het evenement, dat van 23 tot en met 26 augustus plaats vindt op landgoed Bouvigne in Breda. De Franse, Engelse en Duitse tuin die er in de jaren twintig zijn aangelegd, zijn dan voor het publiek geopend Daarnaast zijn verschillende thematuinen ingericht. Tijdens diverse lezingen en demonstra ties kunnen bezoekers inspira tie opdoen voor de inrichting van de eigen tuin. Ruim honderd exposanten presenteren daar naast de tuintrends van het mo ment. Landschap en Tuin 2001 is da gelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt 12,50 gulden. Het adres is Bouvignelaan 5 in Breda. Meer informatie is telefonisch verkrijgbaar: 076-629.3911. Op internet: www.tuinidee.nl Reflet is de naam van een nieuwe collectie zilveren gebruiksvoorwerpen die ver schenen is bij Christofle. De ontwerpen zijn van de hand van ontwerper Martin Szekely. De collectie bestaat onder andere uit een vierkante schaal, een grote ronde schaal en een kleine ronde schaal. Ieder ontwerp verschijnt in een oplage van vijftig stuks. Dat Christofle zich met deze collectie richt op de kenner blijkt uit het feit dat de ge bruiksvoorwerpen uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de Pavil ions Christofle in Parijs (tele foon: 0032.2548.1266). De voorwerpen zijn bovendien ge nummerd. De exclusieve collectie is ook te zien op internet: www.christof- le.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39