Ciabatta verdringt het frietje mét Hunebedden zijn keigaaf Okkie is nieuwe ster in Oceanium 34 Hip zijn in Bloemendaal Beachbop neemt maatregelen Country Festivals Watersport Taptoe Duif Staring Efteling zaterdag 11 augustus 2001 Bloemendaal is 'the place to be' voor wie jong en hip is. Eerst lounchen in de luwte van palmbomen, daar na een salade met eenden borstfilet om vervolgens bij een kampvuur te kijken naar de zonsondergang. Een bruingebrande vrouw in knalroze bikini aan de bar van strandtent Solaris: „Heeft u ook een broodje met ham ofzo. Voor mijn dochtertje." „Nee mevrouw, ham hebben we niet. Wel kaas", zegt barkeeper Eliora Horodniceani. „Doet u dan maar een broodje kaas." „Euh, we hebben geen zachte broodjes. Alleen ciabatta." „Ci-a-batta... Dat is hard, hè. Dat is niks voor mijn dochtertje. Doe er dan maar veel boter op." „Boter? Nee, sorry. Boter ge bruiken wij al jaren niet meer." Een broodje kaas of kroket of een frietje mét is op het strand van Bloemendaal niet te krij gen. Een pilsje nog wel, na lang zoeken. Want de badgasten slurpen hier liever Bacardi Breezer uit een rietje. Bloemen daal is hip. Bloemendaal is waar soapsterren over de houten bou levard paraderen, waar je ge rust in enkel een string langs de vloedlijn kan lopen, en waar je, volgens de strandtentexploi tanten 'volledig jezelf kunt zijn'. Dansfeesten Tien jaar geleden was er op het strand tussen Zandvoort en IJmuiden helemaal niets. Dat is nu wel anders. In het zand voor de zeven Bloemendaalse strandtenten dansen op een zondagavond in de zomer 30.000 tot 40.000 badgasten in zwembroek, bikini of anders zins schaars gekleed op opzwe pende of bedwelmende muziek van dj's uit binnen- en buiten land. Zes maal per jaar wordt dit Beachpop gehouden. De politie van Kennemerland heeft twintig extra toezicht houders aangesteld om tijdens die steeds populairder worden de dansfeesten de boel onder controle te houden. Op de toilet ten hangen pamfletten met waarschuwingen voor gebruik Bloemendaal is hip, maar een broodje kaas is er niet te koop. van de nieuwe drug GHB. „Zondagavond is een exces", er kent Laurette André de la Porte, exploitante van de meest popu laire strandtent Woodstock. „Doordeweeks is het hier rustig. Dan komen mensen hier om hun verhaal kwijt te kunnen, om lekker met vrienden te hangen, om rond het kampvuur te luiste ren naar de Carmina Burana terwijl we naar de zonsonder gang kijken. Wij stralen een le vensfilosofie uit, en dat is 'ge niet, en wees jezelf." Het verkeer van en naar Beachbop wordt naar aanleiding van de chaotische taferelen bij zowel Beachbop als Dance Valley extra onder de loep genomen. „Wij zullen met betrekking tot het vervoer maatregelen nemen, maar ik kan daar nu nog niets concreets over zeg gen", meldt B. de la Porte van de Beachboporganisatie. Zondag vindt het vierde Beachbopfeest plaats in Bloe mendaal aan Zee. Tijdens het Beachbopfeest op 29 juli trok het mooie weer duizenden mensen naar het Bloemendaalse strand. Om dat de beschikbare parkeer plekken snel vol waren, par keerden veel bezoekers hun auto's op en naast de Zeeweg. De politie had de handen vol aan het bekeuren en wegsle pen van wagens, maar kon niet voorkomen dat hulpdien sten hinder ondervonden van de wildparkeerders. De am bulancedienst gaf daarna aan te vrezen voor de hulpverle ning tijdens dergelijke drukke weekeinden. GPD Bloemendaal trekt niet meer al leen Amsterdammers en inwo ners van Haarlem, maar heel veel Brabanders. Het strand is - zonder file- vanuit Den Bosch in anderhalf uur rijden te berei ken. Opvallen Amanda de Rooij uit Rosmalen en haar vriendin ^lexis Buéma (beiden 26) komen naar Bloe mendaal 'om op te vallen'. „Je kunt hier heerlijk mensen kij ken en nieuwe dingen zien. Maar ook zelf trendy gekleed gaan zonder dat mensen je nastaren", zegt Amanda, met paarse en roze haarlokken tus sen het blond. Het succes van de badplaats heeft een keerzijde. Zo is het smalle strand al bijna net zo fotoCeesZorn druk als dat van het naastgele gen Zandvoort. René Gerrets uit Hoorn (34) komt al jaren op de camping in Bloemendaal. Hij ligt, met tatoeages over het hele lichaam, nog altijd graag in een van de populaire luie sofa's van strandtent Woodstock. „Jam mer genoeg komen hier steeds meer mensen om zien en gezien te worden. Dat decadente, daar hou ik niet van. Maar Bloemen daal blijft ook op een andere manier exclusief. Laatst had ik een grote zeebaars gevangen. Ik heb het dier aan de kok gegeven, die het lekker gemarineerd op het kampvuur gooide. Iedereen mocht mee- eten. Super was datWaar vind je dat nu nog in Nederland?" Kirsten Rietbergen Wie vroeger in Drenthe een pand wilde bouwen, hoef de nooit lang te zoeken naar ge schikt materiaal voor de funde ring. Het gebied lag immers bezaaid met grote ronde zwerf keien die je vrij gemakkelijk in stukken kon hakken. Dat ge beurde dan ook met volle over tuiging. Het gevolg van dit on doordachte bouwbeleid is dat er tegenwoordig geen enkel origi neel hunebed is overgebleven. De grafheuvels die nu nog op veel plaatsen in Drenthe te zien zijn, zijn stuk voor stuk zorgvul dig gerestaureerd. Zoals het grootste hunebed van Nederland, ruim 22 meter lang, dat in Borger staat. Opgeknapt in 1992 en een ideale speelplek voor kinderen, die naar harte lust op de stenen kunnen klau teren, door de nauwe gangen lo pen en zich achter grote keien verstoppen. Bang voor wegrol lende zwaargewichten hoeft niemand te zijn: de stenen zijn tegenwoordig door middel van ijzeren pennen stevig veran kerd. Het gezellige en toeristische Borger is een ideaal startpunt voor een hunebeddenroute. In geen enkele gemeente liggen er zoveel bij elkaar als in Borger: maar liefst elf. Direct naast het grootste hunebed D27 is het Hu nebedden Informatiecentrum gevestigd. Daar worden we ove rigens niet veel wijzer, want de invalkracht komt niet verder dan het aanwijzen van enkele folders in de schappen die we zelf ook al hadden ontdekt. Een bijna honderd kilometer lange (auto)route voert vanuit Borger naar Gieten, Annen, An- loo, Vries, Norg, Loon, Rolde, Schoonloo, Schoonoord, Sleen, Valthe, Odoorn, Valthe, Exloo en terug naar Borger. De meeste hunebedden bevinden zich tus sen Odoorn en Anloo. Soms blijkt een hunebed niet meer dan een klein groepje stenen, waar we zonder aanwijzingen aan voorbij zouden gaan. Maar dan worden we weer eens blij verrast. Zoals bij Loon ten noordoosten van Assen, waar we een van de gaafste hunebed den aantreffen. Tot 1870 lag zelfs de oorspronkelijk dekheu- vel er nog overheen, maar die is later afgegraven. Een volgend hoogtepunt is De Papeloze Kerk (D49) bij Sleen. Hier werden in de 16e eeuw cal vinistische hagepreken gehou den tegen het roomse gezag. Het hunebed is in 1959 herbouwd en heeft over de helft van het graf een dekheuvel gekregen, zodat goed te zien is hoe zo'n con structie er vroeger uitzag. Voor wie na Sleen een extra uitstapje wil maken: bij Emmen is een hu nebed waar volgens de overle vering ooit koning Lodewijk Napoleon met paard en al bo- Borger is een prima startpunt voor diverse fiets-, wandel- en au toroutes die langs hunebedden voexen. Routes zijn vanaf twee gulden te koop bij het Hunebedden Informatiecentrum, Bronneger- straat 12, Borger, tel. 0599-236374. Geopend op werkdagen van 10- 17 uur, in het weekeinde en op feestdagen van 13-17 uur. Meer informatie over wandelen en fietsen in Drenthe: Noord-Ne derlands Bureau voor Toerisme, tel. 0900-9222, www.drentnet.nl Hunebedden zijn gebouwd met grote zwerfkeien die in de ijstijd vanuit Scandinavië naar ons land kwamen. foto Theo Bohmers venop gestaan zou hebben (D45 Daar is ook de D43, een zoge heten langgraf Die nummers zijn overigens wel handig, want het maakt het ge makkelijker om in folders infor matie te zoeken. Vanaf 1918 zijn de hunebedden in kaart ge bracht en genummerd, steeds met een D van Drenthe, en dan een nummer dat begint in het noordwesten. Grafheuvels Hunebedden zijn ooi'spronke- lijk grafheuvels, gebouwd met grote zwerfkeien die in de ijstijd vanuit Scandinavië naar ons land kwamen. De hunebedden zijn vijfduizend jaar geleden, in de Nieuwe Steentijd, gebouwd door het Trechterbekervolk. Dit volk dankt zijn naam aan de trechtei*vormige bekers die zij van aardewerk maakten, en die in de graven zijn aangetroffen. Hoe het Trechterbekervolk, zonder hulp van hijski'anen of hydraulische apparatuur, die hunebedden heeft kunnen bou wen zal nooit duidelijk worden. Men gaat daarom uit van een flink portie mensenwei'k. De soms duizend kilo zware zwerf keien werden op hun platte kant naar de beti-effende plaats ge sjouwd, vei-volgens werd een aarden helling aangelegd waar over men de dekstenen sleepte. De kieren werden opgevuld met kleinere keien en tenslotte werd het geheel voorzien van een dik ke zandlaag. Ooit moeten er in het noordoosten van het land honderden hunebedden zijn ge weest. Van 88, waarvan 82 in Drenthe, zijn sporen terugge vonden. De nu nog resterende 54 bouwwerken zijn allemaal re- constnxcties. Zelf hebben we na deze auto tocht even genoeg hunebedden voor de komende jaren gezien. Maar voor wie nog niet verza digd is: tussen Diever en Havel- te liggen drie fraai gerestau reerde hunebedden, waarvan de grootste 23 draagstenen en ne gen dekstenen telt. In dat graf zijn 665 potten en bekers gevon den. Nog tijdens de Tweede We reldoorlog werd het hunebed af gebroken, omdat het plaats moest maken voor een vlieg veld. Gelukkig zag Drenthe meteen het belang in van herbouw. Reeds in 1950 herrees dit sym bool van de provincie. Alice Plekkenpol Octopus Okkie laat zich graag bewonderen achter het glas. foto Cees Kuiper De nieuwe ster van Diergaar de Blij dorp komt uit het westen: Okkie, een reuzenocto- pus. Het gaat om een j ong exem plaar, ongeveer een halve meter groot, geslacht onbekend. Ok kie is de nieuwste bewoner van het Oceanium en heeft 'onder dak' gevonden in het grote kelp- bassin. Met zijn (of haar) acht lange armen tast Okkie continu in het rond. Het best is het dier zichtbaar als het met zijn dub bele rij zuignappen op elke arm 'over' de bassinruit loopt. Een maal volgroeid kan de reuzen- octopus wel twee meter groot worden. De octopus is afkomstig uit de Stille Oceaan, uit de buurt van het Canadese Vancouver. Daar komen octopussen in grote aan tallen voor en dienen zij vooral als voedsel voor orca's. Naast 'intelligent' en 'leergiering' staan octopussen vooral bekend als uitbreekkunstenaars. In het Oceanium is het kelpbassin spe ciaal voor Okkie 'uitbraakp- roofgemaakt. Zelfs de afvoer- putjes zijn extra beveiligd. Octopussen worden zelden in dierentuinen gehouden, vooral niet omdat de meeste soorten slechts enkele jaren leven. Ook wordt er nog niet met deze dier soort gekweekt. Dat zijn ze in Rotterdam wel van planin nau we samenwerking met een Ca nadese expert. Zodra duidelijk is dat Okkie in het Oceanium zijn draai heeft gevonden zal een partner voor het dier wor den gezocht. Liefhebbers van country western-spullen kunnen volgende week zondag hun hart ophalen op de 'cowboy-snuffel- markt' bij Speelland Bèekse Bergen (Hil varenbeek). Tussen 12 en 17 uur staat de boulevard vol kramen. Er zijn optredens van line-dancers en de country band Savannah. Speelland Beekse Bergen is 19 augustus van 10 tot 18 uur geopend. Toe gang: 5,50 gulden. Eindhoven staat deze maand in het teken van muziek. Dit weekeinde is gereserveerd voor het Folkwoods Festival met ruim dertig folk-groepen en -ar tiesten. Het festival vindt plaats in het Philips van Lenneppark. Steviger gaat het er vandaag (zaterdag) op het Stadhuisplein aan toe tijdens het Shine Open Air met hedendaagse dancemu- ziek. Later deze maand staan het Reggae Sundance-festival op het pi-ogramma (18 augustus) en het Jazz Blues-festival (24- 26 augustus). Drakenbootraces, waterpolo en een vlottenwedstrijd. In het Belgische Turnhout hebben ze een ruime opvatting van het begrip watersport tijdens het Turnhoutse Watersportfestival dat van vandaag (zaterdag) tot en met 15 augustus wordt ge houden. Vandaag en morgen is er een 'kayak-waterpolo-toer- nooi' en morgen (zondag) een drakenbotenrace over 200 me ter. Op 15 augustus houden de zeescouts een vlottenrace. De Nederlandse krijgsmacht is ti j dens de N ationale Tap toe Breda, van 23 augustus tot 1 september, vertegenwoordigd met de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel en het Fanfarekorps Koninklijke Landmacht. Uit Duitsland komt het Heeresmusikkorps en uit Canada de Massed Pipe Band. Verder treedt - in Volen- damse kledij en op oude fietsen de Holland Bicycle Showband op. Kaarten reserveren kan op 0900 - 3001250 of bij de VW Breda, tel. 0900 - 5222444 De prijs: 17,50 gulden tot 55,- gulden. Op internet is op www.nationa- letaptoe.nl meer informatie over het programma te vinden. Het Nationaal Luchtvaart museum Aviodome trak teert kinderen tijdens de zomer- vakantie op een gratis bouwpakket van De Duif, de neergestorte Fokker die het mu seum aan het restaureren is. De Duif moestin 1939 eennoodlan- I ding maken in de jungle van Ve- nezuela. Pas twee jaar geleden werd het vliegtuig teruggevon den en naar Nederland overge- bracht. Het Aviodome denkt tien jaar nodig te hebben om de Fokker F.8 te herstellen. In het Legermuseum in Delft is tot en met 2 september een tentoonstelling te zien van werk van Willem Constantijn Sta ring. Staring was volgens een woordvoerster van het museum een van de eerste Nederlandse kunstenaars die in zijn tekenin gen paarden op een natuurlijke wijze in draf en galop uitbeeld de. Hierin verwerkte Staring de experimenten met 'momentfo tografie'. Het Legermuseum aan de Korte Geer 1 in Delft is geopend van maandag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur. Op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Meer informatie: 015-2150.500. De Efteling is een samenwer king aangegaan met 36 ho tels, bungalowparken en cam pings in de omgeving. Die accommodaties bieden het Ef- teling-aiTangement aan, een combinatie van een overnach ting en één of meer dagen be zoek aan het attractiepark. In de brochure 'Hotel, bungalow camping arrangement' staan de accommodaties vermeld. De brochure is verkrijgbaar bij de VVV-kantoren en bij de Efte ling, postbus 18, 5170 AA Kaatsheuvel, tel. 0416 - 288.111, internet www.efte- ling.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34