Zelfmoord als hoogst haalbare PZC PZC Shell is niet zo'n beste buurman Navo onderschat het nationalisme van de Albanezen Orient House symboliseert Palestijnse zaak Samenleving moet nee zeggen tegen het 0900-fenomeen 2 Palestijnen offeren levens te gast 11 augustus 1951 zaterdag 11 augustus 2001 door Ad Bloemendaal De foto die de Harnas na de bloedige bomaanslag in Je ruzalem verspreidde, was de standaard-prent van de zelf moordcommando. Een man van net in de twintig die een auto matisch geweer en een exemplaar van de koran vast houdt. In de begeleidende tekst verklaart Izadin Masri dat hij ervoor gekozen heeft martelaar te worden voor de Palestijnse zaak. Soms is er in de plaats van de fo to een video-opname, maar in ieder geval is er de terrorist en de mensen die hem sturen veel aan gelegen duidelijk te maken dat het hier niet gaat om een zelfmoord. Dat is een term die alleen de westerse media ge bruiken. Wie zijn leven opoffert in de strijd voor Palestina vol voert een 'martelaarschap-ope ratie', waarvoor hem in het hier namaals een rijke beloning wacht. Nog nooit eerder in de geschie denis van de Palestijnse op stand zijn zoveel jonge mannen -en volgens de Israëlische in lichtingendienst nu ook vrou wen- bereid geweest op die manier te sterven. En nog nooit eerder bestond er in de Pales tijnse samenleving zoveel steun voor zelfmoordaanslagen. Opi niepeilingen laten zien dat ze ventig procent erachter staat. Alleen al uit dat percentage blijkt dat de steun niet alleen moet worden gezocht bij funda mentalistische moslims, maar ook bij liberaler denkende Pa lestijnen. Gevaar „Dit soort operaties doet de Is raëlische burger beseffen dat hij is omgeven door gevaar", zegt sjeik Bassam Jarrar, directeur van een centrum voor islamiti sche studies op de Westelijke Jordaanoever, in een recent vraaggesprek met 'Palestine Report'. Het succes van de ope raties is volgens Jarrar verze kerd: „Iemand die erover denkt naar Israël te emigreren, zal zich wel tweemaal bedenken. Ie mand die in Israël wil investe ren, zal dat nalaten en iedereen die met de gedachte speelt het land te verlaten, zal hierdoor worden aangemoedigd." Sjeik Jarrar zegt dat de geeste lijke beloning voor de martelaar belangrijker zou moeten zijn dan de materiële. Simpele gees ten laten zich wijsmaken dat er in het paradijs dat hen na het plegen van de aanslag wacht, zeventig mooie maagden klaar staan en dat ze zeventig familie leden mogen meenemen. Dat laatste maakt het voor hun on middellijke omgeving mis schien gemakkelijker het ver lies te accepteren. Bruiloft Tranen geven geen pas. In de jonge Palestijnse traditie van zelfmoordoperaties -de eerste werd uitgevoerd in 1994- moe ten de nabestaanden de daad vieren als een bruiloft En zo ge beurt het ook vaak. Nadat op 1 juni van dit jaar een jonge Palestijn 22 Israëlische leef tijdsgenoten in zijn dood had meegenomen, bij de discotheek aanslag in Tel Aviv, verzamel den honderden 'bruiloftsgas ten' zich bij het huis van zijn ou ders in Amman. Sjeik Jarrar ziet het martelaar schap van de zelfmoordcom- mando vooral als een groot geestelijk goed. „Het is het weg cijferen van jezelf ten bate van een groter geheelzegt hi jAls het gaat om menselijke kwali teiten, is dat het hoogst bereik bare." GPD van onze redactie buitenland De hele wereld hield donder dag de adem in, in afwach ting van Israëlische vergel dingsacties na de bloedige zelfmoordaanslag in Jeruzalem. Maar een nieuw bloedbad onder Palestijnen bleef uit. In plaats daarvan namen Israëlische troepen Orient House in, het hoofdkwartier van de PLO in Oost-Jeruzalem. Daarmee heeft Israël de Palestijnen op hun ziel getrapt. Het gebouw is van grote beteke nis voor de Palestijnse zaak. Het geldt als symbool voor het ver zet tegen de Israëlische bezet ting van Oost-Jeruzalem. Israël heeft het stadsdeel, samen met de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, sinds 1967 in handen. Orient House dient onder meer als belangrijkste zetel voor Pa lestijnse onderhandelingsdele gaties voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Ook is er een Arabisch studiecentrum ge vestigd, alsmede een cartogra fisch centrum dat zich bezig houdt met de joodse kolonisatie. Orient House werd in 1897 ge bouwd en dient sinds 1992 hoofdkwartier van de PLO in Oost-Jeruzalem. Het was de thuisbasis van Faisal Hoesseim, de in mei overleden Palestijnse minister voor de kwestie-Jeru zalem. Hij ontving er ondanks Israëlische bezwaren diverse gasten en politici uit het buiten land. Orient House is ook eigen dom van de Hoesseini's. Van Mierlo In januari 1996 bracht de toen malige Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo er een bezoek. Hij was toen samen met premier Kok voor een officieel bezoek in Israël. Kok ging toen niet mee naar het PLO-gebouw. Later dat j aar meed een EU-missie Je ruzalem omdat Israël er be zwaar tegen had dat drie minis ters van Buitenlandse Zaken naar Orient House zouden gaan. De politieke activiteiten van de Palestijnen in Orient House zijn Israël altijd een doorn in het oog geweest en meerdere maken heeft het land gedreigd het ge bouw te sluiten. In 1988 gebeur de dat ook onder de toenmalige minister van Defensie Rabin. Toen Benjamin Netanjahu pre mier was, moest het gebouw ook korte tijd dicht. DPA/AFP door Cees van Zweeden James Pardew, de Ameri kaanse bemiddelaar in Macedonië, staat niet be kend om anti-islamitische denkbeelden. In Bosnië leid de hij het Amerikaanse team dat de moslims trainde en be wapende voor hun strijd te gen de Serviërs. En in Kosovo juichte hij enkele jaren later de Navo-interventie toe. Maar nadat gewapende Al banezen deze week twee keer een Macedonisch legerkon- vooi te grazen hadden geno men (achttien doden), sprak hij: „Niemand steunt de Al banese extremisten, de Ver enigde Staten zeker niet. Het gebruik van geweld door Al banezen in Macedonië is on aanvaardbaar en wordt vol ledig verworpen door de VS. Vanaf het moment dat het Al banese nationalisme de kop opstak, jaren voordat Milo sevic het in 1989 onderdruk te, werd het fenomeen in het westen onderschat. Nadat de Navo in 1999 de Serviërs had verslagen, stapelde het bondgenootschap de ene blunder op de andere. Ervan overtuigd dat al het gevaar uit Belgrado zou ko men, verzuimde de Navo bij het binnentrekken van Koso vo in 1999 een avondklok in te stellen. Het gevolg was een bijltjesdag die aan honder den Servische burgers in Kosovo het leven kostte. Twee jaar later is het doden tal tot boven de duizend ge stegen, terwijl nog eens acht honderd zigeuners door Al banezen werden vermoord of ontvoerd. Tweede fout was de instel ling van een veiligheidszone aan de Servische kant van de grens met Kosovo, waar het Servische leger niet mocht opereren. Albanese rebellen maakten daarvan gebruik door zich in het gebied te nes telen en aanvallen uit te voe ren op licht bewapende Ser vische politiemannen. Nog altijd blind voor het Al banese nationalisme, ver zuimde de Navo begin dit jaar de grens tussen Kosovo en Macedonië te sluiten toen Kosovaarse Albanezen be gonnen Macedonië de actua liteit in te schieten. In plaats daarvan vloog een zwerm on derhandelaars naar Skopje om de regering daar tot con cessies aan de etnische Alba nezen te dwingen. Twee van die onderhande laars, de Amerikaan James Pardew en de Europeaan Francois Léotard, zeggen er nu in geslaagd te zijn 'de kwadratuur van de cirkel te tekenen'. Er ligt een akkoord tussen de reguliere partijen van beiderlei etnische groe pen. Het Albanees wordt of ficiële taal in gebieden waar meer dan 20 procent van Al- I banese origine is. Modelstaat Er is niets mis met dit ak- koorddat volgens de bemid- delaars maandag moet worden getekend. Hoewel i Macedonië zijn minderheden grotere rechten gaf dan bij voorbeeld Griekenland, was het geen modelstaat waar de vos met de kippen speelde Maar het akkoord verraadt ook dat de Navo nog steeds I het Albanese nationalisme onderschat. Krachtens de overeenkomst zal de Navo vanaf volgende week 3500 i troepen sturen om de rebel len te ontwapenen. Die troe pen hebben dertig dagen om die klus te klaren, waarna ze het land verlaten. Dit is niet serieus te nemen. Zelfs als de rebellen meewer ken zullen ze hooguit enkele roestige geweren afstaan. Wie het ontoegankelijke berglandschap van West- Macedonië kent, weet dat het niet moeilijk is wapens te verbergen. Op elk gewenst moment na het vertrek van de Navo-troepen kunnen die tevoorschijn worden ge haald, bijvoorbeeld om een oorlog voor de deling van het land te beginnen. GPD pagina 5: twijfels over vrede Talloze 0900-nummers zijn vooral bedoeld om de beller financieel een poot uit te draaien. Het wordt nu eens tijd om het feno meen van de niet-gratis servicelijnen eens goed te gen het licht te houden, meent criminoloog Klaas de Graaff. door Klaas de Graaff Hoeveel jaar is het alweer ge leden dat de toen nog mo nopolistische T(elefoon) van PTT de truc uitvond van de 06- lijnen?Tegen een beduidend ho ger bedrag dan de zes of zeven cent per tik (twee of drie kwart jes) kon een beller contact krij gen met de aangeslotene. De helft van de opbrengst ver dween in de zakken van de PTT, nu KPN Telecom geheten, en de rest mocht de 06-abonnee be houden. Vijftien gulden per uur zonder een vinger uit te hoeven steken was in die tijd geen gekke bijverdienste, zeker als je meer dere toestellen tot je beschik king had. Meestal betrof het een bureautje dat zich bezighield met het afspelen van een sleets bandje waarop veel gehijg en opgewonden kreten te beluiste ren waren. Spanning Naarmate de nieuwsgierige lan ger aan het toestel bleef hangen, werd de spanning in het verhitte hoorspel opgevoerd en daarmee ook de telefoonrekening. Toen al wisten de uitbaters van dit vreemdsoortig 06-bedrijf op een slimme manier aan nog meer geld te komen. Zo belde een werknemer van een schoon maakbedrijf in de vroege uur tjes met een toestel van het kan toor waar hij werkte zijn eigen 06-nummer en liet vervolgens de hoorn achteloos schuin op het toestel liggen. Voordat de kantoorklerk in de gaten had dat zijn hoorn naast de haak lag, waren er op zijn minst drie uren verstreken. Trend De trend was al snel gezet en de hele servicemarkt wierp zich op de inmiddels omgedoopte 0900- lijnen, waarbinnen de erotiek de 906 kreeg toebedeeld. In de krant staan ze curieus genoeg nog steeds onder de 06-contac- ten vermeld. Uiteraard niet meer tegen de prijs van vijf dub beltjes per tik, maar vijf kwart jes. Wilt u weten of u een prijs in de bingo van de postcodeloterij ge wonnen hebt, bel 0900...; help de panda van de ondergang en wordt donateur door een duur nummer te bellen. Zelfs het stel len van de vraag hoe laat een trein of bus van A naar B rijdt, komt je al op 75 cent per minuut te staan. Bleef het dan maar bij een snelle en effectieve afhandeling. Tele fonisten zijn kennelijk duur, dus een computergestuurd ant woordapparaat dat niet alleen de zelfwerkzaamheid vergroot door de beller allerlei keuzeme nu's voor te houden (toets 1 als... toets 2 wanneer,..), maar ook de telefoonnota. Vervolgens krijg je standaard de mededeling dat alle medewerkers in gesprek zijn. Waakhond Enkele dagen geleden besloot de Stichting Informatiedienst encode met de ironische afkor ting Stic, die sinds 1997 als waakhond fungeert op dit ter rein, dat het maar eens uit moet zijn met al die misleidingen. Vier jaar was zij druk met stren ge brieven te schrijven naar op lichters en nu stellen zij hoge boetes in het vooruitzicht. Vier jaar min of meer een gedoogbe leid hanteren, terwijl een bij standsmoeder die zwart wat poetswerkzaamheden verricht wegens steunfraude voor de rechter gedaagd wordt. Waarom die omzichtigheid als het om bedrijven gaat? De Stic had het in het bijzonder voor zien op de pornografische markt, terwijl de grote boosdoe ners toch te vinden zijn onder de gevestigde bedrijven die hun klanten een poot uitdraaien. Bij herhaling kan de 0900-uitbater zelfs van het net gegooid wor den, dreigt Stic-voorzitter D Westendorp. Mij dunkt dat het hele 0900-fe nomeen nog eens goed tegen het licht moet worden gehouden. Wie heeft er - buiten de belang hebbenden - eigenlijk behoefte aan een dergelijk instituut? Het heeft naast een hoop ergernis al leen maar een criminogene wer king en daar moet de samenle ving maar eens duidelijk nee tegen zeggen. door Frans Lindenkamp Het was een idyllisch plekje aan Rio Atibaia tot Shell zijn ogen liet vallen op die krul in de kronkelende rivier, die van boven af gezien de vorm van een schelp had. Daar prikte Shell in 1974 de stek voor zijn Braziliaanse fabriek voor landbouwbestrijdingsmiddelen. Dat op een steenworp afstand een woon wijk lag, vormde geen punt. Strenge mi lieuwetten bestonden niet. Die schaadden alleen maar de werkgelegenheid en de vooruitgang. Zodoende kon Shell in 1977 de productie van pesticiden in Paulinia. 120 kilometer van Saö Paulo, beginnen zonder dat lastige vragen werden gesteld. „We vroegen ons niet af wat er precies ge fabriceerd werd. Vergiftigingsgevaar was voor ons uitgesloten. We hadden een hoge pet op van buitenlandse bedrijven met hun moderne technologie", vertelt Alda de Brito Kupper (60), bewoonster van het eerste uur. Ook de duizenden (lekkende) tonnen chemicaliën die vlak bij hun wo ningen opgestapeld lagen, beangstigden nooit. Inmiddels weten de tweehonderd bewo ners beter. Alda: „Het verantwoordelijk heidsgevoel en de openheid die Shell naar buiten toe belijdt, zijn louter schijn. Hun ethiek is geen haar beter dan die van Bra ziliaanse bedrijven. Wat telt is geld, niet de mens." De gepensioneerde lerares heeft perma nent last van ademhalingsproblemen. Zij is niet de enige met klachten. Vrijwel alle bewoners van de Recanto dos Póssaros (Vogeltjeshoek) hebben wel ergens last van. Hoofdpijn, uitslag, voorhoofdsholte ontsteking, concentratieproblemen, dui zeligheid, lusteloosheid, trillende lede maten, dubbelzien, en groeiachterstand en autistisch gedrag bij kinderen. De dochter van Rita Brugnoli slaapt met een zuurstofapparaat naast haar bed. Niet pluis Dat het niet allemaal pluis was, werd de bewoners pas duidelijk in 1997, nadat Shell de fabriek verkocht aan het Ameri kaanse Cyanamid Co. Dat verkocht haar weer aan de huidige eigenaar, het Duitse BASF. Nooit was de relatie gelegd tussen de li chamelijke klachten en de fabriek. Dat gebeurde pas bij inzage van papieren uit 1995, waaruit bleek dat Shell zichzelf bij de milieu-autoriteiten had aangegeven wegens vervuiling De directie gaf ver dekt toe dat mogelijk ondergrondse tanks hadden gelekt of waren overgelopen bij zware regen. Het kwam tot een schikking waarbij Shell beloofde het grondwater te zullen zuive ren, maar dat is nooit gebeurd. De bewo ners zagen het als een strategie om de fabriek snel te kunnen verkopen. Uit de documenten werd hen toen pas duidelijk dat het ging om giftige chloor- en fosfor- verbindingen, waaronder het verboden DDT, en om lood, arsenicum en titanium. Ook ontdekten ze het bestaan van een ver brandingsinstallatie. „We zijn niet alleen vergiftigd via het grondwater, maar ook De voormalige pesticidefabriek van Shell in Paulinia. Daaromheen, grenzend aan de Atibaia-rivier, de gifwijk Vogeltjeshoek. foto GPD via de lucht", zegt bewoner Antonio de Padua Mello (70). De ontdekkingen leidden in 1997 tot een verontruste brief aan Shell, maar die is nooit beantwoord. Pas nadat de bewo nerscommissie het Secretariaat voor Mi lieuzaken hadden ingeschakeld, was Shell in 1999 bereid te luisteren. Veel haalde dit niet uit. „Shell negeerde al onze verzoeken om openheid van za ken", zegt voorzitter Vicente de Paulo Souza (43). Begin dit jaar stapten tien bewoners naar het gemeentebestuur met de uitslag van bloedonderzoeken die uit eigen zak be taald waren. De gemeente gelastte daarop bloedtesten voor alle bewoners. Shell deed een eigen parallelonderzoek. „Op eens was het paniek", vertelt Souza. „Shell waarschuwde dat we geen opge pompt grondwater meer mochten drin ken. Fruit en groente uit eigen tuin waren taboe, en we mochten niet meer op blote voeten lopen. Sindsdien betaalt Shell tankwagens die dagelijks vers drinkwater aanvoeren." Onbewoonbaar Burgemeester Moura wil de wijk onbe woonbaar verklaren en ontruimen. Uit de voorlopige resultaten van de bloedtesten blijkt dat 151 mensen ontoelaatbaar hoge concentraties giftige stoffen in het li chaam hebben. Bij 23 personen zitten extreem grote hoeveelheden aldrin, dieldrin en endrin in het bloed, stoffen waarop Shell patent heeft. Dit duidt op permanente besmetting, want deze chloorverbindingen worden na negentig dagen opgeslagen in de onderhuidse vet laag. „De dokter heeft mijn vrouw verbo den af te vallen", zegt Souza. „Anders komt er in één klap een gevaarlijke hoe veelheid drins in haar bloedbaan." Shell doet vooralsnog weinig en wil eerst alle onderzoeksresultaten afwachten. Volgens eigen onderzoek, door onder meer een Amerikaans laboratorium, zou zijn komen vast te staan dat geen enkele be woner vergiftigingsverschijnselen ver toont. Maar Souza hecht hieraan geen waarde. „Zou jij je bloed afstaan aan Shell? Het is allemaal doorgestoken kaart Daarom heeft praktisch niemand mede werking verleend. Van de 159 personen die Shell wist te overreden, waren slechts veertig buurtbewoners. De rest was al ja ren vertrokken of woont buiten de wijk Volgens Souza probeert Shell de schuld af te schuiven op een landbouwbedrijf dat er voor 1974 zat en flink zou hebben ver vuild. GPD Wegen In Zeeuws-Vlaanderen wordt hard gewerkt aan de verbetering van het wegen netwerk. De aanleg van de weg van Draaibrug naar Sluis zal waarschijnlijk voor de winter klaar zijn en de weg van de aanlegplaats van de veerboot tot buiten de be bouwde kom van Breskens zal binnenkort worden open gesteld. In Waterlandkerkje ziet het er naar uit dat na ar riveren van de betonmolen de werkzaamheden hier nu ook snel kunnen beginnen. Alimentatie Acteur Mickey Rooney zal in de toekomst waarschijnlijk attenter zijn bij het uitdelen van handtekeningen aan be wonderaars. Toen hij on langs wat krabbels stond uit te delen, bleek achteraf dat één van de stukken papier die hij had getekend, een aanma ning voor betaling van ali mentatie aan zijn tweede vrouw was. Zwijgzaam Besprekingen over een be stand in Vietnam zijn na een korte pauze bij de hervatting vrijwel direct weer vastgelo pen. Generaal Nam II, leider van de Noordelijken, bleef in Kaesong twee uur zwijgen, om vervolgens alleen het woord te nemen om aan te kondigen dat zijn troepen geenszins zullen toegeven. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0 75) per maand: 39,45 17.90 per kwartaal 107,50 48.78 per jaar 409,50 185.82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 2,00 0.91 zaterdag /3.00/€ 1.36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2