Tunnel vol drama onder de Muur Russen kunnen luidruchtig zwijgen over de Koersk Kostbare grens Wie vermoordde grenswacht Schultz? Een jaar na de ramp 29 zaterdag 11 augustus 2001 Op 13 augustus 1961 beginnen DDR-troepen met de bouw van een 155 kilometer lange, zwaar be waakte grensafscbeiding om West- Berlijn. De Muur tussen het oostelijke en het westelijke deel van de stad be slaat uiteindelijk 43 kilometer. Voor de operatie worden 193 straten afge zet, 48 S-Bahn-stations worden ge sloten, evenals twaalf metrolijnen. Er worden meer dan driehonderd wachttorens geplaatst, bemand door tienduizend grenssoldaten en officie ren. De DDR beschikte over het kost baarste en meest arbeidsintensieve grenssysteem in Europa. Toch wisten tussen 1961 en 1989 40.900 mensen uit Oost-Duitsland te vluchten, ondanks de Muur, de prikkeldraadversperrin gen, de mijnenvelden en de gevreesde 'Selbstschussanlagen'. Bij vluchtpogingen over de Oost- Duitse grens kwamen naar schatting 938 mensen om het leven. Bij de Muur, waar meer dan vijfduizend succesvol le vluchtpogingen werden onderno men, vielen 239 doden. Volgens som mige bronnen ligt het aantal doden enkele tientallen hoger. In 1989, op 9 november, viel de Muur. Op enkele plaatsen in Berlijn kan men nog delen van de vroegere 'Schut- zwall' aantreffen. De geschiedenis van de Muur wordt in musea als Haus am Checkpoint Charlie (Friedrich- strasse) en het Dokumentationszen- trum Berliner Mauer (Bernauerstras- se) uitgebreid belicht. haal als de grenswachten de West- Berlijners ontdekken.Komt voor mekaar, chef Over de vluchtelingen geen woord. Het dossier Schultz was 'staatsgeheim eerste klasse'. Ook de werkelijke dader, soldaat VolkerMai- er, wist tot vorig jaar van niets. Mül- ler: „Hij is totaal van de kaart en wil met niemand praten." Egons moeder, die gedurende al die jaren door het Oostduitse regime in de watten was gelegd, stierf kort voordat Müller haar van zijn bevindingen op de hoog te kon stellen. „Misschien is het maar beter zo." 'Tunnel 57' - genoemd naar het aantal vluchtelingen dat ontkwam - bete kende het einde van de grote tunnel ontsnappingen. De geïrriteerde Ame rikanen droegen hun West-Duitse bondgenoten op geen verdere span ningen te riskeren. Wolfgang Fuchs, die dit voorjaar overleed, haalde nog tot 1966 met omgebouwde auto's mensen over de grens. Daarna opende hij een drogisterij. Een van de overige vluchthelpers, Reinhard Furrer, vloog in 1985 als Duits astronaut met het ruimteveer Challenger door het heelal. Furrer kwam tien jaar later bi] een vliegtuig ongeluk om het leven. De nog in leven zijnde ooggetuigen van de gebeurte nissen in de Strelitzer Strasse erken nen een zware morele last te dragen. Want ook de waarheid brengt Egon Schultz niet tot leven. „Deze geschie denis kent geen helden, zegt een van hen. „Alleen maar slachtoffers." Wierd Duk Zondag 12 augustus zendt de ZDF om 22.00 uur Heldentod - Der Tunnel und die Lüge uit. Straten, scholen en kazernes waren naar hem vernoemd. Over Egon Schultz verscheen zelfs een kinderboek. De onderofficier was in de DDR een volksheld. Op 21-jarige leeftijd werd grenssoldaat Schultz, tijdens zijn nachtelijke wacht aan de Muur in Berlijn, doodgeschoten. Door 'West-Berlijnse kapitalistische agenten', heette het officieel. Maar klopt die DDR-versie wel? Een knappe blonde jongen, zoon van een arbeidersechtpaar uit Rostock. En een harde werker. Op zijn 19e is Egon Schultz al wiskundele raar. Iets langer dan een jaar staat hij voor de klas, dan verlaat Egon zijn ge boorteplaats aan de Oostzee en ver trekt naar Oost-Berlijn, hoofdstad van de DDR. Hier moet hij als onderofficier mee helpen de 'antifaschistische Schut- zwall', de Muur, te bewaken. Egon had zich vrijwillig bij de grenstroepen gemeld. Dienst doen aan de Muur le vert meer geld op en betere carrière mogelijkheden. In een bliksemactie wordt de Muur drie jaar eerder opgetrokken. In de nacht van 12 op 13 augustus 1961 grendelen bewapende leden van de Volksarmee, politie en 'Kampfgrup- pen' van de SED, de communistische partijmet prikkeldraad en wegver sperringen de sectorgrens met West- Berlijn af. De lampen aan de grens gaan uit, zoekschijnwerpers werpen een koud, blauw licht over het terrein bij de Brandenburger Tor, tussen de massie ve zuilen worden legervoertuigen op gesteld die de rijbanen blokkeren. Metroreizigers krijgen te horen dat de treinen het westerse deel van de stad niet langer aandoen. Berlijn is vanaf nu definitief gedeeld. Enkele dagen later wordt begonnen met de bouw van de eigenlijke beton nen Muur. Een aantal Oost-Berlijners slaagt er op het laatste moment nog in te vluchten, anderen doen een misluk te poging. Op 24 augustus 1961 valt het eerste dodelijke slachtoffer. Officieel heet het dat de DDR zich moet beschermen tegen de 'oorlogs haard West-Berlijn', waar de 'Bonner atoomoorlogsstaat en zijn bondgeno ten' een aanval voorbereiden. De ei genlijke reden is de aanhoudende, zorgwekkende exodus van Oost- Duitsers. Tot de bouw van de Muur hadden 2,7 miljoen, veelal hoog opge leide jonge DDR-burgers hun land verlaten. De Oostduitse economie dreigt ineen te storten. West-Berlijners reageren woedend en zijn geschokt door de late, weifelende reacties van de Amerikaanse presi dent Kennedy en de eigen bondskan selier Adenauer. Bild begrijpt, zoals zo vaak, het volksgevoel: 'Het Westen doet niets! Wij zijn teleurgesteld!'Een aantal Westberlijners besluit om zelf actie te ondernemen en vluchtelingen de grens over te smokkelen. Christian Zobel, student medicijnen, is een van hen. Hij is bevriend met de acteur Wolfgang Fuchs, die zich ont popt tot een van de moedigste vluch- telingenhelpers. Met zijn handen trekt Fuchs, dan 22, zijn zwager over de muur; hij gooit tapijten over het prikkeldraad opdat mensen er over heen kunnen klauteren, hij verstopt vluchtelingen in auto's en graaft tun nels, zeven in totaal. Het lot van Zobel en Fuchs raakt, in een van de meest dramatische mo menten uit de geschiedenis van de Muur, verweven met dat van onderof ficier Egon Schultz. De ontmoeting maakt van Schultz in eigen land een legende en organisator Fuchs tot een van de voornaamste staatsvijanden van de DDR. Christian Zobel zou aan de gevolgen van de gebeurtenis kapot gaan. Schrijver Bodo Müller is er lang mee bezig geweest om uit te zoeken hoe dat moment, in de nacht van 4 op 5 okto ber 1964, er precies heeft uitgezien. „Pas vorig jaar heb ik in de Stasi-ar chieven de ware toedracht kunnen achterhalen." De feiten: Zobel, Fuchs en enkele tien tallen helpers, onder wie veel studen ten, hebben maandenlang gegraven aan een geheime, meters diepe tunnel, die loopt van een leegstaande bakke Erewacht voor grenssoldaat Egon Schultz in 1964; volgens de DDR-autoritei- ten werd hij doodgeschoten door West-Berlijnse terroristen. foto GPD Muur, voelt zich hopeloos schuldig en raakt aan de drank. „Ik heb de grens wacht doodgeschoten", bekent hij aan het tijdschi'ift Quick. Tot aan zijn dood in 1992 lijdt Zobel, die werkte als arts, aan dit besef. De DDR-propaganda gebruikt Zobels verzuchting aan Quick als 'bewijs' dat in het Westen moordenaars vrij rond lopen en pochen over hun daden. Legende Toen Bodo Müller onderzoek pleegde voor zijn boek Faszination Freiheit, over de meest spectaculaire ontsnap pingen uit de DDR, stuitte hij op de le gende rond Egon Schultz. „Alles er aan was tegenstrijdig", aldus Müller. „Ik wilde niet een nieuwe mythe creë ren en besloot het verhaal alleen maar iswaar was Schultz in de schouder ge raakt door een kogel uit de Walther van Zobelmaar die verwonding was niet dodelijk. De overige negen ver wondingen, waaraan hij bezweek, waren veroorzaakt door salvo's uit een Kalasjnikov." De martelaar voor het socialisme, Egon Schultz, bleek per ongeluk te zijn doodgeschoten door een medesol daat. De DDR-leiding wist dit, maar heeft de waarheid bewust achterge houden en Schultz' nagedachtenis politiek gemanipuleerd. Zo gaven de Oostduitsers een kinder boek uit, 172 dagen uit het leven van leraar Egon Schultz, waarin Wolf gang Fuchs figureert als leider van de 'westerse agenten'. „Schiet ze kapot, jongens", schreeuwt Fuchs in het ver zeggen. De volgende dag wordt duide lijk wat zich precies heeft afgespeeld. Onderofficier Egon Schultz is dode lijk gewond geraakt. Het DDR tv- journaal 'Die aktuelle Kamera' klaagt de daders aan: 'West-Berlijnse terro risten en Bonner ultra's hebben een laffe sluipmoord gepleegd'. Schultz krijgt een staatsbegrafenis, openbare gebouwen worden naar de jonge Egon vernoemd; ook de Strelit zer Strasse krijgt zijn naamSchultz is een staatsheld. En Zobel, die mee werkte aan de grootste massa-ont snapping uit de geschiedenis van de foto Peter Leibing/AP op te nemen als ik de waarheid kon achterhalen." Müller was er herhaaldelijk van ver zekerd dat alle dossiers waren vernie tigd. Koppig dook hij toch in de ar chieven van de geheime dienst, sprak met voormalige Stasi-officieren en met vluchtehngenhelpers. „Stukje voor beetje kwam ik dichter bij mijn doel." Toen kreeg hij van een ex-Stasi medewerker de gouden tip. Het dos sier Egon Schultz bestond wel dege lijk. En het bevatte explosief materi aal. Müller: „De Stasi had het voorval tot in de details gereconstrueerd. Wei- Bouw van de Berlijnse Muur in 1961. rij aan de Bernauer Strasse 97 in west, naar een hofje aan de Strelitzer Stras se 55 in oost, honderdvijftig meter verderop. Zevenenvijftig mensen zijn al door de tunnel gevlucht als plotse ling grenswachten en Stasi-officieren opduiken. De zaak is verraden. Het is tien minuten na middernacht als een wilde schietpartij uitbreekt. Zobel schiet in het donker om zich heen en weet zich, net als de rest van de tunnelbouwers, in veiligheid te brengen. „Het was net oorlog", zou Wolfgang Fuchs, die aan het westelij ke einde van de tunnel wachtte, later Zondag is het een jaar geleden dat de Rus sische atoomonderzeeër Koersk naar de bodem van de Barentsz-zee zonk. Het pan demonium van halve en hele leugens dat volgde op de tx'agedie bracht Rusland op de rand van een politieke crisis. Terwijl ber gers nu vechten tegen de klok, brengen de Russische autoi'iteiten de lessen van augus tus 2000 in praktijk. Milieuorganisaties worden doodgeknuffeld, journalisten mo gen afreizen naar de plek des onheils en een website houdt de wereld op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen. De kunst van het luidruchtig zwijgen: „Totale openheid zon der iets te zeggen." De camei-aman van het Russische televisie station TVTs leunt nog wat verder uit de deuropening van de helikopter. Met zijn vrije hand grijpt hij zxch stevig vast aan een touw. Achter hem staan andere camera ploegen in krappe, oranje reddingsvesten te dringen voor de opening. Scheldkanonna des om meer ruimte stranden in het rich tingloze geluid van de propeller van de MI- 8. De camera's zijn gericht op de Barentsz- zee. op de plek waar op 12 augustus 2000 de atoomonderzeeër Koersk naar de zeebodem zonk. De radar xn de cockpit van de helikopter liegt met. Enkele tientallen meters lager dobbexl het hightech dxxikschip Majo, van waaruit duikers al wekenlang afdalen naar het wrak van de Koersk. Het is een histori sche plek, zo blijkt uit het gedrag van de vier cameraploegen in de helikopter. Met gevaar voor eigen leven proberen ze 'een plaatje' vast te leggen, maar de camera's registreren weinig. Een dikke mist heeft zich in een tijdsbestek van seconden van de historische plek mees ter gemaakt. „Nóg een rondje", schreeuwen de televisieproducers tegen de piloot. Hel pen doet het niet. Wat blijft is dikke mist en het vermoeden dat er zich daaronder iets van belang bevindt. Eerder zijn alleen de vage contouren van de kruiser Peter de Grote zichtbaar geweest. Het zwaar bewapende schip waakt over de zone rond de Koersk. Een paar zeemijlen verder viel in de mist ook nog de 'Svir' te herkennen, die samen met het onderzee- bootbestrijdingsschip Severomorsk en de Kil-143 deel uit maakt van de Russische 'speciale missies expeditie'. Ze moeten Noorse patx'ouilleschepen op afstand hou den. Verder blijft alle uitleg achtex*wege. „Jullie moeten bij de persdienst zijn", ant woordt de kapitein eerste klas van de Noor delijke Vloot, die aan boord van de helikop ter toezicht houdt. De televisiejoux-nalisten proberen onder tussen voor de camera hun verhaal te doen, maar het lawaai van de helikopter over stemt alles. De nieuwe openheid van de Rus sische autoriteiten werpt zijn vruchten af. Buiten is niets te zien en binnen niets te ho ren. „Jammer", zoals de kolonel van de Noordelijke Vloot na afloop concludeert In de lounge van het Poliarnie Zori Hotel in Moermansk flitsen de blikken angstig naar de marinier die bij de receptie druk staat te telefoneren. „We hebben een geheimhou dingsclausule moeten ondertekenen", fluis tert de jongste van de zeven diepzeeduikers die in het hotel verblijven. Het groepje heeft te horen gekregen zo snel mogelijk naar de Koer-sk af te reizen ('ongeveer honderd zee mijlen per boot'), maar het vertrek wordt steeds opnieuw afgeblazen. „Technische problemen", luidt de verklaring. De bergers van de Koersk zitten dringend om de nieuwe krachten verlegen. De voor bereidingen van de berging lopen achter op schema en over vier weken moet het optillen van de Koersk beginnen. Op de officiële Koersk-'website heeft de Russische admi raal Motsak al erkend dat alles 'sneller en soepeler' had moeten gaan. In de lokale me dia in Moermansk circuleren inmiddels ge ruchten dat slechts zeven van de 26 beno digde gaten in de Koersk zijn geboord. De tij d dringt en de zeven nieuwe dui kers in Po liarnie Zori kregen na het horen van de slechte berichten 'wel een bepaald vermoe den' dat hun overkomst gewenst was. „Wij worden nu ingevaren om te helpen met het boren van de gaten in de onderzeeër", zegt één van de duikers. „Onze precieze taakomschrijving kxnjgen we pas te horen op zee. We hebben dit ook nog nooit eerder gedaan." In de plannen van het Nederlandse ber gingsconsortium Mammoet-Smit moet de Koersk via 26 kabels omhoog getrokken De Russische ondei'zeeër Koersk die precies een j aar geleden zonk in de Barentsz-zee. worden. Door de wirwar van leidingen en hoge-d ruk flessen tussen de binnen- en bux- tenwand van de onderzeeër, bleken compu tergestuurde machines niet in staat de daarvoor benodigde gaten te boren. Diep zeeduikers moeten nu handmatig te werk gaan, een tijdrovend proces. Het groepje is in dienst van het Noorse be drijf DSND, maar niet zonder trots vertel len de duikers dat 'only Brits' werken aan de gestrande atoomonderzeeër. „Er zijn Ne derlandse duikers van Smit aanwezig, maar die werken alleen op geringere dieptes." Nog één keer gaat de blik naar de Russische marinier aan de receptie. „We moeten nu echt ophouden", zegt de Engelsman. Hij knikt met zijn hoofd eventjes naar zijn op zichter. „De geheimhoudingsclausule, weet jewel." Droogdok „Draai je auto om, nu we nog gewoon met je praten", blaft de bewapende jongen bij het controlepunt. De slagboom die de weg naar foto EPA Rosljakovo verspert, blijft onverbiddelijk gesloten. Een paar honderd meter verderop ligt de werf waar de Koersk uiteindelijk in een droogdok moet belanden. De bewoners van het aan de rand van Moermansk gelegen Rosljakovo lopen misschien nog wel het meeste risico bij de bergingsoperatie. Com plicaties met de kernreactoren of torpedo's aan booi-d kunnen vooral boven water de- sastreus zijn voor de directe omgeving. Wat de mensen in Rosljakovo er van vinden dat de Koersk in september wordt afgele verd in hun woonplaats, blijft geheim voor buitenstaanders. De Russische autoriteiten beloofden dat de berging van de Koersk 'in volstrekte openheid' zal plaatsvinden, maar oude gewoonten sterven langzaam. De pre sidentiele persdienst regelt voor media boottochten, 'coördineert' helikopter- vluchten en brengt via een officiële website dagelijks nieuws over de berging. Maar op het schiereiland Kola, het bastion van de Russische Noordelijke Vloot, blijft open heid een relatief begrip. De gesloten dorpen en steden rond Moermansk - 'militaire ob jecten' in bureaucratisch jargon - zijn niet op één hand te tellen. Een 'propoesk' (toe gangsbewijs) is niet te krijgen voor buiten staanders. Vesting Niemand zal ooit precies weten wat zich in de haven van Rosljakovo afspeelt. Ook de nabestaanden van de bemanning van de Koersk zijn op Kola niet aanspreekbaar. Hun woonplaats Vedjajevo is 'een militair object' en dus eveneens gesloten. Al even ontoegankelijk is de stad Severomorsk, waar de basis van de Noordelijke Vloot ge vestigd is. Een cex-emonie om de ondergang van de Koersk te herdenken, zal zondag gesloten zijn voor buitenstaanders. „Het is voor media absoluut onmogelijk om de stad binnen te komen", zegt de voormali ge marineofficier Aleksandr uit Severo morsk. Meerdere pogingen om via contac ten alsnog 'een vreemdeling' de stad in te krijgen, zijn op niets uitgelopen. „Iedereen heeft op het hart gednxkt gekregen geen buitenlanders binnen te halen." Journalisten moeten het doen met een ten toonstelling over de bemanning van de Koersk in het museum van de Noordelijke Vloot. Onder de titel 'op weg naar onsterfe lijkheid' vertellen foto's het verhaal van de bemanning. De beelden van de rouwende familieleden zijn het aangrijpendst, maar volgens muse umdirecteur Valeri Tsjoesjenkov zijn die ta ferelen definitief voorbij. „Het tragische syndroom is nu, een jaar later, goeddeels voorbij", aldus de kapitein tweede klas. Tsjoesjenkov wil niet verklax-en waarom er dan nog steeds woedende ouders op de tele visie hun beklag doen over het gebrek aan openheid. „Mijn persoonlijke mening hou ik voor me. Dat is een militaire code." Frank Hendrickx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29