zeeverkenners Koene ridder Floris is kennelijk van alle tijden RUDEN RIEMENS zaterdag 11 augustus 2001 Rutger Hauer (rechts) als Floris van Rozemondt. foto NTS Dertig jaar geleden was hij een tele visiesensatie: Floris, de koene rid der uit de Lage Landen. De jeugdserie lanceerde de carrières van hoofdrol speler Rutger Hauer, regisseur Paul Verhoeven en schrijver Gerard Soete- man. Laatstgenoemde kijkt terug op zijn eerste creatie, die nog steeds een jong publiek kan bekoren. En binnen kort zelfs weer tot leven moet worden gewekt. De plannen voor een nieuwe serie worden in elk geval steeds concre ter. De zomervakantie is niet de tijd om bin nen voor de tv te hangen. Toch keken in juli een kwart miljoen kinderen dagelijks naar Floris. Dertig jaar oude avonturen van een Hollandse ridder, gedraaid in zwart-wit op de Veluwse hei. Het klinkt onwaarschijn lijk, alsof S wiebertje wordt omarmd door de Pokémon-generatie De NPS zag in Floris een eenvoudige manier om een gat in de programmering op te vul len. Er werd zo weinig ruchtbaarheid aan gegeven dat veel kijkers de eerste afleverin gen misten. Het gevolg was dat de omroep werd plat gebeld met verzoeken om herha lingen. Met succes, want vanaf 16 augustus wordt de gehele serie nogmaals uitgezon den. De bedenker van Floris, scenarist Gerard Soeteman, is niet echt verbaasd over de be langstelling. Van de videoserie werden de afgelopen jaren al tienduizenden banden verkocht. Kennelijk is de aantrekkings kracht van de serie niet aan tijd gebonden. Thuis in Nieuwerkerk aan den IJssel praat de 65-jarige Soeteman nog steeds met liefde over zijn eerste creatie. ,,De verhalen van Floris spelen in op het verlangen naar ro mantiek van kinderen. Of die romantiek zich nu in het verleden of in de toekomst af speelt, doet er voor hen niet toe. Kinderen zien geen verschil tussen de lichtzwaarden van Star Wars en Rutger Hauer met zijn hoed met veer." Ivanhoe Eind jaren zestig wilde NTS-directeur Ca- rel Enkelaar een spectaculaire jeugdserie. Frankrijk had Tierry de Slingeraar, Enge land Ivanhoe, en Nederland mocht niet ach terblijven. Enkelaar gaf aan toenmalig dra ma vertaler Soeteman de opdracht met een voorstel te komen. ,,Ik wilde een andere tijd dan die van Ivanhoe en Robin Hood. Het moest een periode zijn waarin een duidelijk conflict werd uitgevochten, en die volop mogelijkheden bood voor verhaalstof. Aan het eind van de veertiende eeuw streden hier de Bourgondiërs en de Hertog van Gelre om de machtConflict genoeg dus, en ze hadden toen ook van die prachtige pakken en wa penrustingen." Soeteman verdiepte zich in het tijdperk, en maakte een lijst met mogelijke onderwer pen. Zo komen in de serie de oorlogsvoering, de medische stand en de eetgewoontes van de late Middeleeuwen aan bod. Ook maken historische figuren als de schilder Jeroen Bosch, ridder Maarten van Rossum en de Friese vechtersbaas Lange Pier hun op wachting. Daarbij werden wel wat vrijhe den genomen. Zo had de door Hans Bos kamp met overgave gespeelde Pier niet misstaan in Pipo de Clown. ,,We kregen boze telefoontjes dat we het beeld van de grote Friese vrijheidsheld had den aangetast, omdat wij van Lange Pier een rare achttiende-eeuwse piraat en zuip- schuit hadden gemaakt. Maar historisch klopt het over het algemeen heel aardig." Onbezonnen Centraal in de serie staan Floris van Roze mondt en zijn trouwe vriend, de Indiase fa kir Sindala. Zij steunen de Bourgondische heer Wolter van Oldenstein in diens strijd tegen de hertog van Gelre en in het bijzon der zijn vazal Van Rossum. De onbezonnen Floris is de man van de actie, altijd bereid zijn zwaard te trekken wanneer er onrecht moet worden bestreden. Als het echt erop aankomt, is Sindala de redder in nood. Met zijn kennis van natuur- en scheikunde weet hij Floris en zichzelf uit de meest benarde si tuaties te bevrijden. „De teneur van alle verhalen is: laat je niks wijsmaken, vooral niet door autoriteiten. Als er een lijstje is waarop staat dat in een kanon vier pond kruit gaat, hoeft Sindala daar alleen maar een één voor te zetten. Om dat de kanonnier blind gelooft wat er op dat papier staat, gaat het ding de lucht in. Ge loof nooit wat anderen je zeggen, wantrouw autoriteit. Dat is de verhulde boodschap van Floris. En: wie niet sterk is, moet slim zijn. Met geweld bereik je niks. Heel anders dan Amerikaanse films, waar juist alles met geweld wordt opgelost. De primaire bood schap is echter: amuseer je." Voor de hoofdrol wilde Soeteman geen film- of theateracteur met een teveel aan manier tjes. ,,Ik vroeg een vriend van mij die les gaf op de Amsterdamse toneelschool of hij een acteur kende die jong, blond en knap was en vooral geen intellectuele uitstraling had. Hij riep meteen: Rutger Hauer! Zo vond ik Rutger bij de Noorder Compagnie in Drach ten." De onstuimige Hauer bleek zo'n gelukkige keus, dat op de set de aandacht steeds meer naar hem verschoof. Iemand die daar moei te mee had was Sindala-vertolker Jos Berg man,Paul Verhoeven is een regisseur die de neiging heeft aan de kant van de sterkste te gaan staan. Rutger was door zijn inzet en uitstraling al snel het stralende middelpunt. Dus viel de aandacht van Paul weg van Jos, die weliswaar geen slecht acteur was, maar net een labiele periode doormaakte. Hij twijfelde aan zijn capaciteiten en was ook bang. Rutger had bijvoorbeeld geen enkel probleem met paardrijden. Als zijn paard lastig was, kneep hij met die enorme benen van hem gewoon de lucht uit het beest. Maar Jos was als de dood op een paard. Na Floris is hij gestopt met acteren om te gaan schil deren." Floris was direct een groot succes. Naar de eerste aflevering, die werd uitgezonden op 5 oktober 1969, keken 2,8 miljoen mensen. Dat aantal zou alleen maar groeien. Ouders morden nog wel over het voor die tijd bui tensporige geweld, maar kinderen vonden het schitterend. Net als in latere films als Turks Fruit en Soldaat van Oranje tastten Soeteman en Verhoeven de grenzen af van 'wat wel en wat niet door de beugel kon. Als een soldaat van Gelre niet wil spreken, wordt hij achter een paard en wagen meege sleurd tot hij murw is. En de schout stopt net zo gemakkelijk verdachten in een spijker- ton om ze aan het praten te krijgen. Er dui ken in Floris narren en pestdokters op, en exotische locaties als een galgenveld en een bordeel worden aangedaan. Toch vindt Soeteman het allemaal goed moedig. „Het was vooral een komische se rie, zelfs olijk. Als er geweld in voorkomt, is het zeer overdreven. Als iemand gemarteld wordt, hoor je dusdanig het scheuren van botten dat je op je klompen aanvoelt dat het onzin is. Er vallen ook geen dooien, dat was voor mezelf een eerste vereiste." Terwijl het Nederlandse publiek Floris in de armen sloot, keken de collega-omroepen in Hilversum heel wat minder blij. Er werd zelfs een openlijke hetze tegen de serie ge voerd, onder meer door toenmalig KRO- journalist Adriaan Venema. „Die negatieve publiciteit kwam voort uit het feit dat het omroeppolitiek was om de NTS alleen maar algemene programma's als sport en konink lijke begrafenissen te laten uitzenden. Toen uit persoonlijk hobbyisme van Carel En kelaar de NTS het in die tijd enorme bedrag van één miljoen gulden ter beschikking stel de voor een jeugdserie, riepen de andere om roepen dat het een schande was. Zij hadden dat geld willen hebben." Draaitijd Wat meespeelde was dat de oorspronkelijke draaitijd van veertien weken was opgelo pen tot acht maanden. Geschrokken draai de de NTS de geldkraan dicht, net toen Ver hoeven bezig was met De Roek, aflevering twaalf van de beoogde dertien. Door een af levering te splitsen en van de laatste een 'making of' te maken, kon producent Max Appelboom Floris toch completeren. Nog steeds vindt Gerard Soeteman het jam mer dat Floris zo moest eindigen. „Het was een on-Nederlandse onderneming, pio nierswerk eigenlijk. Een complete serie met een heel circus er omheen, op film gedraaid buiten de studio's, dat kwam niet voor." Terwijl Hauer en Verhoeven naar Holly wood trokken, bleef Soeteman voor televi sie werken. Hij schreef onder meer de docu- serie 58 Miljoen Nederlanders en Recht voor zijn Raah. Maar net als in de tij d van Floris is budget nog steeds een struikelblok bij de omroepen. Hij laat de gebundelde afleve ringen van zijn bewerking van W.F. Her mans' Onder Professoren zien, en leest en kele fragmenten voor. Kosten acht miljoen, waarvan Joop van den Ende er al drie heeft toegezegd. Maar geen omroep die eraan wil. Beter ziet het eruit voor een nieuwe Floris- serie. Soeteman: „Ik heb vaak aan produ- centen gevraagd of ze een vervolg wilden I maken. Maar dat werd altijd afgedaan als oude koek waar niemand op zat te wachten. Tot ik een paar jaar geleden werd benaderd door uitgever Van Veen, die tv-series op vi deo uitbrengt. Die bleek van Floris al zo'n 200.000 banden verkocht te hebben. Hij vroeg of ik niet een aantal vervolgafleverin- gen wilde maken, en wilde daar zo'n vijf miljoen in investeren. We zouden dan eerst een film als pilot maken, en dan een com pleet nieuwe serie. Ik ben daarmee naar Joop van den Ende gestapt, voor wie ik de afgelopen zeven jaar gewerkt heb, en die zag er wel brood in." Redding Van den Ende had echter moeite met een sa menwerkingsverband met een buitenstaan der, zodat ook dit idee in een impasse be landde Redding kwam uit onverwachte hoek. „Ik ben benaderd door regisseur Jo- han Nijenhuis Goede Tijden Slechte Tijden en Costa!), die volgend jaar als producent voor zichzelf gaat beginnen. Een van de projecten die hij wil aanpakken is een Flo- ris-film, plus een nieuwe serie, precies zoals hij ook met Costa! heeft gedaan." Nijenhuis lijkt een goede kandidaat om Flo ris nieuw leven in te blazen, Hij is gedreven en enthousiast, en lijkt goed aan te voelen waar een groot publiek belangstelling voor heeft. Maar hoe zal die nieuwe serie eruit- gaan zien? „Zeker geen Rutger Hauer in de hoofdrol", zegt Soeteman. „Het zal hoogst- waarschi jnlij k over de zoon van Floris gaan, waarbij zijn vader alleen nog op de achter- grond een rol speelt." Mark van den Tempel De oude serie Floris wordt door de NPS van 16 t/m 31 augustus 's ochtends herhaald. De uitzendingen zijn elke werkdag om 9.00 uur en 10.25 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24