Landelijk inenten van de baan Containerterminal geeft amper verkeersoverlast Meisje komt om bij ongeval What fits you Israël bezet tot woede VS en Palestijnen Orient House Brinkhorst verlaagt strafkortingen op mkz-vergoedingen mmsMMpum Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 i i i i i m rrn l GGD noemt groeiende ongerustheid over meningokokbacterie onnodig Veiligheid NS niet in gevaar Pinnen gaat misschien geld kosten CPB verwacht meer werklozen Gigantische windturbines Mossel wordt duur betaald een heel ander geluid 21' W 4 Vriendelijk Droog met zonnige perioden. Matige westenwind, kracht 4. Het wordt circa 21 graden. 244e jaargang no. 189 zaterdag 11 augustus 2001 los nummer 3,00 1,36) door Piet Kleemans ELLEMEET - Bij een verkeers ongeluk op de kruising van de Kuijerdamseweg bij Ellemeet en de parallelweg van de N57 (Brouwersdam) is gisterenmid dag een achtjarig meisje uit Düsseldorf om het leven geko men. Zes andere personen raak ten lichtgewond. Het ongeval gebeurde om kwart voor vijf. Een personenauto be stuurd door een man uit Duits land reed over de parallelweg van de Brouwersdam in de rich ting van Renesse. Een andere, eveneens Duitse, personenauto reed over de Kuijerdamseweg bij Ellemeet in de richting van de Brouwersdam. Op de kruising van de twee we gen botsten de twee auto's door nog onbekende oorzaak op el kaar. Door de klap van de bot sing schoot de ene auto tegen een ANWB-paal langs de weg. Hulpverleners probeerden het kind, dat door de klap zwaar ge wond raakte, nog te reanimeren, maar die hulp mocht niet meer baten. De gewonden werden per ambulance naar ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. foto Marijke Folkertsma Advertentie inn Op zoek naar de opleiding ^Fontys die biJ jou past? Hogescholen Doe de FITtest op www.fontys.nl door Ben Jansen VLISSINGEN - In de beginfase van de Westerschelde Container Terminal (WCT) in Vlissingen- Oost zullen vier van de tien con tainers over de weg worden aan- en afgevoerd. Naar mate meer zeeschepen afmeren aan de nieuwe containerkade, wordt het rendabeler het accent te leg gen op het verdere transport van de stalen laadkisten per kustvaarder of binnenvaart schip. Het streven is dat uiteindelijk nog maar twee van de tien con tainers over de weg gaan. Ver wacht wordt dat dan 65 procent over het water wo.dt getrans porteerd. Van elke twintig con tainers gaan er drie per spoor. %er is niet mogelijk in verband met de beperkte spoorcapaciteit verder in het achterland De WCT moet op termijn goed zijn voor de behandeling van 1,5 miljoen containers per jaar. Het milieu-effectrapport voor de containerkade zet de gevolgen van het vervoer van deze contai nerstroom af tegen de ontwik kelingen die zonder WCT mo gen worden verwacht, zoals de mgebruikname van de Wester- scheldetunnel, de beëindiging van de veerdiensten en de toe name van overslag- en bedrijfs activiteiten in de havengebie den. Het rapport constateert dat die gevolgen gering zijn Als het aandeel van het wegver voer in het containertransport groot blijft, kan de WCT op slechts één wegvak tot files lei den. En niet in Midden-Zeeland maar in Zeeuws-Vlaanderen: op de N253 tussen Westdorpe en Sas van Gent. Wel wordt ervan uitgegaan dat de N254 tussen Vlissingen-Oost en de A58 moet worden aangepast om de capa citeit te vergroten. Andere wegen kunnen worden ingericht volgens de uitgangs punten van duurzaam veilig. Voor een aantal spoorwegover gangen zijn extra veiligheids maatregelen nodig. Kostenbesparing Uit het milieurapport blijkt dat de containerterminal de con currentiepositie van Zeeland als logistiek knooppunt aan merkelijk zal versterken. Een alternatief voor de geplande lo catie van de WCT is er niet. Als meest milieuvriendelijk alter natief - elk milieu-effectrapport moet zo'n alternatief bevatten - wordt een kortere kade (2,2 in plaats van 2,6 km) gepresen teerd. Die laat over een lengte van 350 meter strand en natuurgebied ongemoeid. De kostenbesparing die dit ople vert, valt weg tegen de lagere opbrengsten uit gronduitgifte en havengelden, zodat de renta biliteit van de WCT dan sterk zal afnemen. Het milieu-effectrapport komt later deze maand in de inspraak pagina 15: nieuwe natuur O www.pzc.nl dossier WCT (Advertentie) Deeltijdopleidingen HEAO Breda Last minute OPEN AVOND Dinsdag 21 augustus om ig.oo uur Voorlichtingsbijeenkomst voor twee- en vierjarige deeltijdopleidingen: Accountancy, Bedrijfseconomie, Commerciële Economie, Management, Economie Recht en Small Business Retail Management. Hogeschoollaan 1,4818 CR Breda. Voor meer informatie: tel. (076) 5250693/ fax: (076) 5250135- van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse autori teiten hebben woedend gereageerd op de Israëlische inname van het 'Orient House' in Oost-Jeruzalem als vergel ding voor de zelfmoordaanslag van donderdag. Het pand is het hoofdkwar tier van de PLO. De Verenigde Staten hebben de Israëlische maatregelen scherp veroordeeld. Intussen werden gisteren de doden van de aanslag begraven. In totaal kwamen donderdag vijftien mensen om en raak ten tientallen mensen gewond toen een lid van de extremistische beweging Ha rnas een spijkerbom liet ontploffen. Het Nederlandse Calamiteitenfonds heeft een reisverbod voor Israël afgekondigd. De Palestijnse leider Arafat sprak gis teren van een 'opzettelijke provocatie, gericht tegen het Palestijnse volk'. Ver scheidene functionarissen verklaarden dat de Israëlische maatregel de Pales tijnen geen andere keus laat dan de inti fada te verhevigen. Israëls antwoord op de bloedige aan slag van donderdag, waarbij 15 doden vielen, was relatief beperkt en van poli tieke aard. Het gebouw heeft een grote symbolische betekenis voor de Palestij nen en hun strijd tegen de Israëlische controle over Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. Behalve het Orient House nam Israël ook enkele an dere Palestijnse gebouwen in Oost-Je ruzalem en in de voorstad Abu Dis in. Verder werd een politiepost in Ramal- lah in de as gelegd. Israël was gisteren gedompeld in rouw toen de slachtoffers van de aanslag ter aarde werden besteld. Ook de vijf leden van het Nederlands- Israëlisch gezin Schijveschuurder wer den gisterochtend in Jeruzalem begra ven. ANP/RTR/DPA/GPD pagina 2: zelfmoord hoogst haalbare van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst (Landbouw) heeft giste ren een groot aantal strafkor tingen verlaagd die hij 240 boerenbedrijven had opgelegd op hun mkz-vergoedingen. Te gen de kortingen was veel pro test gerezen bij boeren, en in de Kamer. Boeren zouden worden gestraft voor futiliteiten. Na een onderzoek van de ver goedingen kort Brinkhorst nog zo'n vijf miljoen gulden op een totaal bedrag aan uitkeringen van tweehonderd miljoen. Aan vankelijk bedroeg de korting zo'n twaalf miljoen gulden. Een klein aantal bedrijven krijgt juist een hogere strafkorting op- gelegd. In een eerste reactie constateert boerenorganisatie LTO-Neder- land dat Brinkhorst een aantal boeren nog steeds kort vanwege futiliteiten. „Buitengewoon spijtig", aldus voorzitter S. Schenk van de vakgroep rund veehouderij. „Maar er zijn ook zaken verbeterd." De commis- sie-LNV voert woensdag over leg met Brinkhorst. In de Tweede Kamer is de WD helemaal niet tevreden. „Boe ren die weinig of niets fout heb ben gedaan, worden nog steeds met tonnen gekort. Dat kan niet", stelt Kamerlid Oplaat. De uitkeringen zijn vergoedingen voor de dieren die moesten wor den geruimd door de uitbraak van mond- en klauwzeer. De kortingen zijn opgelegd omdat boeren zich op een of andere wijze onvoldoende hebben in gespannen om verspreiding van, en besmetting met mkz te voorkomen. Bijvoorbeeld om dat de administratie van hun dieren niet op orde was. ANP (Advertentie) naamc noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straatnr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in r per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische lncaK0 c per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/6 48,78). 713214 000019 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) foto Emmanuel Pain/EPA »<V Het omstreden rondje om de kerk van de NS blijkt min der gevaarlijk dan bonden en NS-personeel maanden lang hebben beweerd. Tot die conclusie komt de Ar beidsinspectie. Die deed onderzoek naar aanleiding van werkonderbrekingen van NS-personeel inZutphenenArn- O hem. DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB), de 'economi sche denktank' van de regering, gaat ervan uit dat de economie volgend jaar verder terugvalt. Het aantal werklozen zou vol gens de jongste gegevens ko mend jaar met zo'n 40.000 kun nen stijgen. Dat zou de eerste groei van de werkloosheid zijn sinds 1994. Deze cijfers werden gisteravond door het NOS Journaal gemeld. Eerder hadden andere instan ties al voorspeld dat komend jaar de werkloosheid zal oplo pen en het aantal vacatures gaat dalen. De economische malaise zorgt ervoor dat het CPB de economi sche groei voor dit jaar nog maar op 2 procent inschat, 0,75 procent lager dan aanvankelijk geraamd. GPD Een Palestijnse politieman zit naast de ruïne van het hoofdkantoor van de politie in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. I door Roelf Reinders en Guus Mater DEN HAAG - Het minis terie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport gaat niet over tot een lan delijke vaccinatie tegen meningokokken. Dat is gisteren na langdurige overleg besloten. Vaccinatie tegen de me ningokokbacterie beperkt zich tot kinderen en jongvolwasse nen tot negentien jaar in Zeven bergen en Klundert. Volgens infectiedeskundige J. van Wijn gaarden is het individuele risico op het krijgen van de ziekte zeer klein. „De kans dat ze zich nu voordoet buiten het risicoge bied is niet groter dan normaal. In Klundert en Zevenbergen gaat het om preventieve vacci natie: mensen ontvangen hier voor een persoonlijke oproep. Buiten het risicogebied zal het vaccin beperkt beschikbaar zij n bij huisartsen en apothekers. De regionale vaccinatie moet ver dere verspreiding voorkomen. Volgens het ministerie zijn er geen redenen de scholen te slui ten of bijeenkomsten af te zeg gen. Verzoek Het ministerie stelt dat er geen reden is voor onrust. Me ningokokken komt in Neder land ongeveer 600 keer per jaar voor. In de meeste gevallen wordt de ziekte veroorzaakt door het type B, waartegen geen vaccinatie mogelijk is. In een re latief klein aantal gevallen be treft het type C. Veel Zeeuwen willen zichzelf en hun kinderen tegen de bacterie inenten. Ze bellen de gezondheidsdienst GGD Zeeland en hun huisarts met het verzoek om vaccinatie. Volgens arts infectieziekten E. van Dijk van de GGD heeft de mededeling van de Nederlandse Meningitis Stichting dat men sen hun arts kunnen vragen zich preventief tegen het C-variant van de bacterie te laten inenten tot veel onrust geleid. Het vac cin zou vanaf maandag ver krijgbaar zijn. De GGD heeft gisteren vier me dewerkers ingezet om vragen over de bacterie te beantwoor den. De gezondheidsdienst heeft sinds woensdag een infor matielijn over meningokokken geopend. De afgelopen weken overleden drie mensen in West- Brabant aan de infectie en een inwoonster van Leeuwwarden. Volgens Van Dijk heeft de Me ningitis Stichting de indruk ge wekt dat er in Nederland een ge vaarlijke situatie is ontstaan, waartegen de bevolking zich kan wapenen. Terughoudend De GGD heeft de Zeeuwse huis artsen met klem geadviseerd te rughoudend op te treden bij ver zoeken om vaccinatie, omdat er medisch geen reden is om Zeeu wen in te enten. „De situatie in Brabant is niet te vergelijken met Zeeland", zegt Van Dijk. „Er is geen verhoogd risico. Vaccinatie is onzin." Van Dijk zegt dat het moeilijk is de bevol king uit te leggen dat er een ver waarloosbaar risico bestaat. Als mensen toch tot vaccinatie willen overgaan, moeten ze dat zelf betalen. Van Dijk: „Een arts kan niet zeggen: het mag met." Volgens de GGD Zeeland is er vanaf dinsdag 14 augustus een vaccin tegen het C-type van de bacterie beschikbaar. Bij perso nen ouder dan een jaar is een malige vaccinatie voldoende. Kinderen van acht weken tot een jaar moeten drie maal wor den ingeënt. Baby's jonger dan acht weken mogen niet worden gevaccineerd. Met de komst van de euro zullen banken mogelijk het pinnen direct in reke ning gaan brengen aan de klant. Dat gebeurt nu ook al vaak op bedekte wijze. De bedragen worden bij voorbeeld verre- kend via de rente tarieven feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7 radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21, reportage: 23, 24, 25,27 en 29; reizen: 33,34, 35; mobiel: 37; wonen: 39 en 41. Het Antwerpse havenbedrij f wil twee gigantische windturbi nes bouwen nabij de Nederlandse grens. Aan de hon derd meter hoge masten komen rotors met een dia- i A meter van tachtig meter. De Zeeuwse mosselsector staat deze dagen in een kwaad daglicht. Vooral in Vlaanderen klinkt gemor over de hoge prijzen. De mos selmaffia, zeggen ze daar, maakt van een volksvoed- sel een dure delicates se. Zeeuwse ondernemers wijzen die kritiek van de hand; een schaars product is nu een- maal duur. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1